ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Tweelingzusters. Verdrijf die Kiespijn! AKKERTJES No. 9493 VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1936 76e Jaargang Binnenland Feuilleton Buitenland EERSTE BLAD AKKER.CACHETS TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1.25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen r. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar i/oot Belgie en Amerika f 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Finma P. J. VAN BE SANDB GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20 KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgavo. BIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. WERKLOOSHEIDSSTEUN AAN GEMEENTEN. Een bedrag van bijna zestien millioen nader aangevraagd. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging en verhooging van de begrooting van uitgaven van het werkloos- heidssubsidiefonds voor 1935. Ter toelichting wordt o.m. opgemerkt: In de begrooting van uitgaven van het werkloosheidssubsidiefonds voor het dienstjaar 1935 werd onder artikel 3 wegens bijdragen aan gemeenten f 94.770.000 uitgetrokken en onder artikel 5, wegens bijdragen aan ge meenten 5.830.000. Terzake van bijdragen aan gemeenten in de uitgaven wegens voor- zieningen terzake van werkloosheid, werd onder deze beide artikelen, derhalve in totaal 100.600.000 gevoteerd. De werkloosheidsuitgaven der gemeenten overschreden, tengevolge van toeneming der werkloosheid, de geraamde bedragen. Aau- gezien de werking van dezen factor bij de bepaling van het subsidiepercentage tot ge- volg had, dat dit subsidiepercentage steeg, zqu alleen hierdoor reeds voor een deel aan- nemelijk gemaakt kunnen worden, dat de aanvankelijk geraamde uitgaven van 't werk loosheidssubsidiefonds overschreden werden. Bovendien echter moest dit percentsgewijze hoogere subsidie verleend worden in hoogere uitgaafbedragen, zoodat de aanvankelijk voor de gewone bijdrage geraamde bedragen niet toereikend waren, om overeenkomstig de voor het jaar 1935 geldende schaal gewone bijdragen aan de gemeenten te verleenen. Voor de aanvankelijk op 88.770.000 ge raamde gewone bijdragen, blijkt thans een bedrag van 102.000.000 noodig te zijn. Het bedrag der extra bijdragen wordt na onder- zoek van de begrootingen der gemeenten, die zoodanige bijdrage verzochten, nader geraamd op 8.100.000, terwijl de bijdragen in de kos- ten van controle op 400.000 zijn te stellen. Mede tengevolge van de omstandigheid, dat in de practijk belastingbijdragen alleen ver leend worden aan gemeenten, welker begroo ting, ook na raming van een maximale extra bijdrage, niet sluitend is, kon het bedrag der belastingbijdragen beperkt blijven tot 4.400.000. Uiteindelijk zal noodig zijn: 1. voor gewone bijdragen 102.000.000; 2. voor extra bijdra gen 8.100.000 3. voor tegemoetkoming in de kosten van controle f 400.000; totaal f 110.500.000, terwijl voor deze uitgaven toe- gestaan was f 94.770.000, zoodat nader wordt aangevraagd f 15.730.000. PRIJSVERLAGING V.I.T.A.-TARWE GEVRAAGD. De Nederlandsche vereeniging van werk- gevers in het bakkersbedrijf heeft zich tot den Minister van Landbouw en Visscherij gewend, met het verzoek ten spoedigste maatregelen te willen treffen, welke beoogen den prijs der V.I.T.A.-tarwe zoo spoedig mogelijk te ver- lagen met een bedrag als onder de huidige omstandigheden is gerechtvaardigd. Bij een richtprijs van f 12,50 in 1931, welke de boer voor zijn tarwe ontvangt, bedroeg de VJ.T.A.-prijs f 16,35, terwijl nu de richtprijs verlaagd is, de V.I.T.A.-prijs slechts met 10,60 verlaagd is en thans f 15,75 bedraagt. Daar- door kon het landbouwcrisisfonds meer baten verkrijgen, welke met het oog op het land- bouwbeleid der regeering noodzakelijk waren. Nu echter de graanprijzen op de markt aan- pienlijk zijn gestegen ten gevolge van mis- oogsten en dergelijke, is te vreezen, dat de prijs der A-bloem, welke toch reeds sedert Naar het Engelsch van PATRICIA WENTHW ORTH (Nadruk verboden.) Vervolg. 14) Even krulden Anne's lippen zich in een glimlach, wist Aurora het? dacht ze. Toen stierf de glimlach weg en een rimpel trok tusschen haar oogen. De brief was handig op- gesteld dat was niet het werk van Mr. Carruthers die had hem alleen maar ge- schreven maar van Jenny zo proefde Jenny uit ieder woord. O, Jenny was handig, pienter,Anne haatte die pienterheid even vurig ais ze Jenny liefhad. Er was iets op- standigs in dien haat. Ook den derden brief verscheurde ze. Ze wierp al de snippers in de papiermand en ging daarop naar beneden om Mr. Carru thers op te bellen. Toen ze in de enge ruimte van de telefoon- cel op aansluiting wachtte, werd het haar toch een beetje bang om het hart. Ze was heelemaal niet zoo bijster gesteld op een con- versatie met Mr. Carruthers het was niet moeilijk te gissen wat de adivocaat van haar vaJder waarschijnlijk als zijn plicht zou be- schourwen om tegen haar te zeggen. „Hallo", klonk een stem aan de andere kant van de lijn. ,,Met het kantoor van Garden, Donghope en Mortimer." Anne, die zich herinnerde, dat dit de lang- ademige naam van de advocatenfirma was, vroeg naar Mr. Carruthers. Mr Carruthers is afwezig; hij is ziek ge- weest. Kan ik u misschien met Mr. Smith verlbinden Anne had het wel kunnen uitschreeuwen, 1935 met f 1,25 is gestegen, nog aanzienlijk verder zal stijgen. Weliswaar zal een ver- laging van den V.I.T.A.-tarwe-prijs tot gevolg hebben, dat het landbouwcrisisfonds inkom- sten derft, doch daar staat tegenover, dat de prijs der T.C.-tarwe, welke min of meer samen- hangt met den prijs van :het buitenlandsche graan, eveneens zal stijgen, waardoor het land bouwcrisisfonds weer meer inkomsten ver- krijgt. Derhalve kan het mogelijk zijn, al- dus wordt in het adres betoogd den V.I.T.A.-prijs met een zoodanig bedrag te ver- lagen, dat uiteindelijk het landbouwcrisis fonds daarvan geen schade ondervindt. Afgescheiden daarvan, rijst de vraag, of niet een verdere verlaging van den prijs der V.I.T.A.-tarwe noodig is, ten einde de Neder landsche bakkerij, die sinds het erisisbeleid slechts verlaging van den broodprijs heeft ge- kend, en nimmer de crisislasten heeft kunnen afwentelen op den consument, tegemoet te komen. Een spoedig ingrijpen van de regee ring ten aanzien van den prijs der V.I.T.A.- tarwe, zegt adressante ten slotte zou niet alleen onder de huidige omstandigheden ge rechtvaardigd zijn, maar is noodzakelijk, wil niet een belangrijk en geenszins economisch slecht gedeelte der bakkerij den ondergang tegemoet gaan. VERSTREKKING VAN LEVENSMIDDELEN IN NATURA AAN YVERKLOOZEN. Het Tweede Kamerlid Stumpel heeft den minister van sociale zaken de volgende vragen gesteld 1. Is het juist, dat bij de voorgenomen wijziging van de steusregeling voor werk- loozen, het tevens in het voomemen der regeering ligt over te gaan tot uitbreiding van de verstrekking van levensmiddelen in natura 2. Is het de regeering bekend, dat tot nu toe in vele gemeenten bij die verstrekking in natura de middenstand bij de distributie werd uitgeschakeld 3. Is ook de regeering niet van oordeel, dat daardoor aan den toch reeds in zoo groote moeilijkheden verkeerenden middenstand een deel van den omzet is ontnomen en dat het daardoor veroorzaakte nadeel nu, bij de uit breiding dier verstrekking, nog belangrijk grooter zal worden? 4. Is de regeering bereid zoodanige maat regelen te nemen, dat in den vervolge bij de verstrekking in natura de middenstand wordt ingeschakeld en dan tegen een wel zeer ma- tige, maar toch den arbeid loonende vergoe- ding, daar het niet-nemen van zoodanige maatregelen tot gevolg zou hebben, dat steeds meer middenstanders den strijd om het be- staan zouden moeten opgeven en daardoor op blijvenden steun van de overheid zouden wor- (Jen aangewezen? KAAS IN BESLAG GENOMEN. In verband met voor Nederland bestemde ladinjf zal het stoomschip ..Achilles" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij de Spaansche havens Barcelona, Valencia, Alicante en Malaga aan- loopen, in welke havens volgens bij de reede- rij ontvangen bericht, de belading van het schip kunnen geschieden. Van de destijds uit schepen van de K.N.S.M. in Taragona ge- loste ladingen zijn alle kaaszendingen door de Spaansche regeering in beslag genomen. NEDERLANDSCHE PADVINDERS BEKELTRD IN BELGIe. De correspondent van de N. R. Crt. te Brus- sel meldt, dat in verschillende arrondissemen- ten van de provincien Limburg, Antwerpen en West-Vlaanderen, waar Nederlandsche Pad- vinders kampeeren, door de gendarmerie en de politie talrijke processen-verbaal zijn opge- maakt wegens het dragen van dolkmessen. zoo sterk was haar gevoel van verlichting. Ze wenschte den ouden heer een spoedige, vol- ledige ibeterschap, maar het uitstel van het on- derhoud met hem was haar meer dan welkom. „Neen, ik behoef Mr. Smith niet te spre- ken", antwoordde ze snel. „Ik had alleen maar willen vragen of Lady Marr op Waterdene is. Kunt u mij dat ook zeggen?" ,,Ja, tenminste ik geloof het wel", verklaar- de de stem. ,,We hebben vanochtend nog stukken voor haar er heen gestuurd, Met wie spreek ik?" ,,Dank u", zei Anne haastig en legde de hoom neer. Ze ging terug naar de kamer, zette haar hoed op en deed haar handschoenen aan. Toen keerde ze weer naar de hall terug, vroeg een spoorlboekje, zocht een middagtrein uit en liet door een chasseur een telegram wegbren- gen: „Arriveer drie uur-dertien; Anne." iZe keek op haar armlbandhorlogehet ca- deau van haar vader op haar 22sten verjaar- dag. Ze had nog net tijd can haar haar in orde te laten maken, maar dan moest ze ook op- schieten. Ze was bijna bij de uitgang, toen ze opeens terzijde week en snel naar een van haar schoenveters toukte. Aurora Fairlie stoof, in haar gewoon wervelwind-tempo, op nog geen meter afstand langs haar heen! Haar zware schoenen kraakten zooals ze het altijd deden; kraken was een kenmerkende eigen- schap van Aurora's schoeisel. Anne keek voorzichtig om en zag de breede schouders en den lichtelijk cowboy-achtigen hoed van ruig vilt in het gewoel van de hall verdwij- nen. Half-glimlachend glipte ze de straat op en wdcr vroeg ze zich af of Aurora wist dat Anne Waveney een jaar met haar gereisd had! In de cabine bij „Aristide" werd ze geholpen door een kapster, die zich haar herinnerde en die bedenkelijk het hoofd schudde over de ver- waarloozing van haar coiffure. „Ik ben uit de beschaafde wereld wegge- weest", legde Anne uit. „Ja, het ziet er ver- schrikkelijk uit." Een dergelijke wapendracht is in Belgie ver boden, ook al behoort zij, zooals in Nederland en elders tot de uitrusting van den padvinder. GEEN NEDERLANDSCHE VLIEGMACHINKS NAAR SPANJE. Onderhandelingen met een Spanjaard op last der regeering afgebroken. De minister van Staat, voorzitter van den raad van ministers, heeft geantwoord op vragen van den heer Polak betreffende den verkoop van twee Nederlandsche vliegtuigen naar Engeland. Het bericht van het A.N.P., waarnaar door den heer Polak verwezen wordt, is, voor zoo- ver het 't feit van den verkoop van twee K.L.M.-vliegtuigen aan een Britsche lucht- verkeersmaatschappij betreft, juist. De ver- gunning daartoe werd door de regeering 8 Augustus verleend. Aangezien de uiteindelijke bestemming van een vliegtuig, dat naar het buitenland wordt verkocht, uit den aard der zaak niet kan worden geeontroleerd, doch er althans voor moest worden gezorgd, dat de levering plaats had overeenkomstig de transactie, waarvoor goedkeuring werd verleend, heeft de regeering aan de K. L. M. de voorwaarde gesteld, dat de beide vliegtuigen door Nederlandsche piloten naar Engeland zouden worden gevlogen en daar door den Britschen kooper zouden wor den overgenomen, terwijl zij de Nederlandsche bescheiden, bij de vliegtuigen behoorend, weder naar Nederland moesten terug brengen. Aan dezen eisch is voldaan, daardoor hiel- den de beide vliegtuigen vanaf het tijdstip van de aflevering op van Nederlandsche nationali- teit te zijn en waren zrj overgegaan in het bezit van den kooper. Zooals uit deze beant- woording blijkt, is de toedracht eenigszins an- ders geweest dan de vrager aanneemt. De verkoop van oudere vliegtuigen aan an dere verkeersmaatschappijen is een normale en veelvuldig voorkomende transactie, aan welke de regeering geen hinderpalen in den weg pleegt te leggen. Zij vond in de omstan digheid, dat in een ander Europeesch land een burgeroorlog woedde, geen aanleiding thans den verkoop van de betrokken twee vliegtui gen aan een bona fide Britsche verkeersmaat- schappij te bemoeilijkeji. Daar zich in Enge land vele vliegtuigen van Nederlandsche her- komst bevinden, is voorts niet bekend, dat juist deze beide vliegtuigen een andere dan de gedachte normale bestemming hebben ge- kregen. Het is niet juist gebleken, dat een Span jaard bij de onderhandelingen over den ver koop van deze vliegtuigen betrokken was. Reeds voor de vrager zijn vragen tot de re geering richtte, is een andere onderhandeling over verkoop van vliegtuigen, op wensch der regeering, afgebroken, aangezien de kooper niet als een bona fide verkeersmaatschappij kon worden beschouwd. In afwachting van de intemationale non-interventie-overeenkomst, waarvoor thans door de groote mogendheden overleg wordt gepleegd, heeft de regeering be- sloten, voor zoover haar bevoegdheid strekt, ook te verhinderen, dat tijdens deze onder handelingen burgerlijke vliegtuigen naar Spanje zouden worden geleverd. Op de handelingen van het stoomschip „Lodewijk" zal, zoo lang dit vaartuig zich in Nederlandsche havens bevindt, worden gelet. HET TRAGISCH EINDE VAN KONINGIN ASTRID. Naar de correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt. zullen Zaterdag en Zondag 29 en 30 Augustus, ter gelegenheid van de eer- Als een soort reflexbeweging wierp het meisje een blik in den spiegel, naar de onbe- rispelijke permanent waive van haar eigen blonde haren. ,,Ik zal mijn best doen", beloofde ze. En ze hield haar belofte. Terwijl haar vaar- dige vingers hun werk verrichten, werd Anne Jones opgenomen in het grondelooze niet en Anne Belinda Weveney wederom ter wereld getooverd. En het kapstertje had niet alleen handige vingers, maar ook een radde tong. Ze praatte aan een stuk door en terwijl ze luisterde, pikte Anne Belinda het nieuws van twaalf verloren maanden op XI. De Zusters. Het naaste station lag acht kilometer van Wizterdene. Anne nam een taxi en terwijl deze haar in snelle vaart naar het buiten van haar zuster en zwager bracht, poogde ze het tril- lende, gouden gevoel van onuitsprekelijk-blij verbeiden terug te winnen, waarvan de glo- rie vergleden was toen ze uitstapte op een leeg perron, dat wil zeggen, leeg voor haar. Andere reiizigers werden van den trein ge- haald. De blozende jonge vrouw, die met haar in de coupe gezeten had, werd opgewacht door een eveneens flinken jongeman met een prettig gezicht en ze omhelsden elkaar har- telijk. Een spichtig meisje in een groen lee- ren overjas verwelkomde de oude dame uit den volgenden wagen en een geizellige groot- moeder met vriendelijk-glinsterende oogjes den kleinen jongen in zijn te krap jasje uit het- zelfde rijtuig. Maar voor Anne was het per ron leeg, ondanks het woelig gewemel; met een onizeker glimlachje trachtte ze te beden- ken wat Jenny weerhouden kon hebben om haar te komen begroeten. Toen de monumentale steenen poort van Waterdene in zicht kwam, begon Anne's hart zoo heftig te kloppen, dat haar gepeins plot- seling afknapte. Er was nog maar voor edn ste verjaring van den dood van koningin Astrid, door de zorgen van de regeering en van de verschillende staatslichamen, kransen gelegd worden op de graftombe van de be- treurde vorstin te Laken. Voorts wordt, in al de kerken van het land, een stille mis gecele- breerd voor de zielerust der koningin, terwijl een delegatie van het Belgische Vuurkruisen- verbond zich naar Kussnacht zal begeven om de plek waar de ongelukkige vorstin het zon- nige, jonge leven liet, met bloemen, uit Belgie medegebracht, te versieren. KAMERPRESIDENT HL YSMANS. Oud minister Huysmans, die het Belgische Kamerpresidentschap met de waardigheid van burgemeester der stad Antwerpen en de func- tie van directeur der indertijd door hem op- gerichte sociaal-democratische courant „De Volksgazet" cumuleerde, heeft thans, naar verluidt, van deze laatste betrekking afge- zien. Zijn eerste sporen als journalist verdien- de de heer Huysmans in het tijdens de oor- logsjaren verdwenen liberale dagblad Le Petit Bleu. Later werkte hij geregeld mede aan het socialistisehe hoofdorgaan Le Peuple. De di- rectie van De Volksgazet zal voortaan worden waargenomen door den Antwerpschen wet- houder van financien, den heer Molter en het gewezen Vlaamsch-Nationalistische Kamerlid, nu socialistisch lid van den Senaat, Herman Vos. MUSSOLINI MAAIT EIGENGEZAAID GRAAN. De duce heeft zich Woensdag, naar Stefani meldt, naar de provineie Littoria begeven, om het graan te maaien, dat hijzelf in December had gezaaid op een boerderij te Ponthia, een der steden in de droogmakerij van de> Pon- tijnsche moerassen. De plaatselijke bevolking bereidde den duce een enthousiaste ontvangst. Na een bezoek aan de steden Sabaudia en Littoria, nuttigde Mussolini een maaltijd, ge- heel samengesteld uit producten van den grond, die enkele jaren geleden nog niets op- leverde en tot kweekplaats van malariamug- gen diende. SPIONNAGE ONTDEKT. Onlangs is te Zurich een spionnagegeval ontdekt, dat volgens het Zwitsersch Tel. Agentschap verspieding tegen Frankrijk ten gunste van Duitschland betrof, De leider was een Duitsch agent die Zwitsers en buiten- landers had aangeworven. De zaak ging uit van een filmverhuurkan- toor te Frankfort a. d. M., dat aan den Duit- sehen agent vragenlijsten zond over militaire aangelegenheden in Frankrijk. De agenj. zond deze lijsten dan weer door aan handlangers in verschillende Zwitsersche plaatsen, waarvan een zich naar Frankrijk moest begeven, om de gevraagde inlichtingen te krijgen. Drie ervan, een Zwitser en tlwee buitenlanders, zijn gear- resteerd voor zij de opdracht konden uit- voeren. VLAAMSCH ONDERWIJS TE BRUSSEL. Gevolg gevend aan den wensch, die van Vlaamsche zijde herhaaldelijk reeds is geuit, heeft de nieuwe minister van openbaar onder- wijs, de heer J. Hoste, aan de gemeentebestu- ren eh de schoolhoofden in de Brusselsche agglomeratie een circulaire gezonden waarbij gewezen wordt op de dringende noodzakelijk- heid, een einde te maken aan de taalmisstan- den die in de hoofdstad en de meeste harer voorsteden sedert vele jaren op onderwijsge- bied bestaan. In zijn rondzendbrief herinnert de minister er aan, dat de wetgever, in het belang van de kinderen zelf, verscheidene bepalingen in de wet van 14 Juli 1932 deed opnemen, welke de doelmatigheid van het onderwijs in taalopzicht moeten verzeikeren. Volgens deze wet moeten de kinderen in gedachte ruimte in haar: over 'n paar minu- ten zou ze Jenny weerzien. Alleen de lengte van de oprijlaan scheidde hen nog. De auto draaide het openstaande hek in. On- geveer dertig meter verder maakte de oprij laan een scherpe bocht. Anne leunde uit het open raampje en door het loover der wijd-ge- spreide overhangende takken ving haar blik een zilveren glimp ophet snelvlietende stroompje, dat het landgoed doorsneed. En toen zag ze Penny. De taxi stopte. Later wist ze dat Jenny den chauffeur een teeken had gegeven om te stoppen; nu dacht ze aan niets anders dan aan Jenny zelf. Ze rukte het portier open, liet in de haast haar tasch staan en rende over het krakende grint naar den zonbeschenen gras- berm, waar Jenny stond. Het was Jenny, in wier geest alles levend was dat Anne had vergeten. Ze strekte haar hand uit om Anne veilig op armlengte van zich af te houden. „Wacht", zei ze. Toen liet ze Anne staan en ging naar den chauffeur. ,,Wil je aan het begin van de oprijlaan bij de portierswoning wachten?" verzocht ze. Anne hoorde de woorden, maar ze gingen langs haar heen, beteekenden niets bijzon- ders voor haar, omdat ze alleen aan Penny dacht. Haar oogen waren als gehecht aan Jenny, toen die snel weer naar haar toeliep. De eerste indruk van Jenny's gezicht scheen al te afschuwelijke visioenen van een Jenny in namelooze verschrikking, met wijd-open angst-oogen en krijtwit, uit te wisschen. Toch moest iets van dit beeld werkelijkheid zijn ge- bleven. Toen Jenny terugkwam en de hand op haar arm legde, had Anne de vreeselijke ge- waarwording, dat deze stralende, bloeiende verschijning een illusie was, waarachter een andere Jenny, de doodelijk beangste, opge- jaagde, haar droomen en denken had veront- rust, zich verschool. De hand op haar arm voelde stijf aan. „Kom mee, hierdoor dezen kant uit. iVaarom ben je gekomen, Anne?" Ze bevonden zich op een smal, dichtbegroeid de Brusselsche agglomeratie, in hun moeder- taal of huistaal onderwezen worden. Te dien einde voorziet zij Fransche en Vlaamsche klassen. Zij voegt er aan toe, dat het onder wijs in de tweede landstaal verplicht is van het derde leerjaar af der lagere school en dat bij goedkeuring door den Koning, dit onder wijs reeds in het eerste leerjaar mag beginnen. Nu, te dien aanzien bestaat een regeling die eenheid en logica ontbeert. Terwijl in zekere gemeenten Fransche en Vlaamsche klassen bestaan, vindt men in andere, die nochtans niet eentalig zijn, alleen Fransche klassen. Dit heeft tot gevolg, dat in deze laatste ge meenten de wet niet gezond kan worden toe- gepast, omdat kinderen wier moedertaal of huistaal het Vlaamsch is, geplaatst worden in Fransche klassen. Deze toestand dient venbeterd. Daar ik uw belangstelling ken in al hetgeen betrekking heeft op de volksonfcwikkeling, heb ik de eer een beroep te doen op uw medeiwerking, op- dat de wet, met ingang van het volgende sehooljaar, op een normale wrjze toegepast wonde. De te nemen maatregelen brengen de op- richting van Vlaamsche klassen in de kinder- tuinen en in de lagere scholen mede, overal waar deze oprichting beantwoordt aan de pedagogische eischen die uit de wet voort- vloeien. Voorts dringt de minister ook nog aan op ,/verbetering en versterking" van het onder wijs in de tweede taal. Aan dit onderwijs mogen zes uren per week besteed worden, dus zes uren Nederlandsch in de Fransche klassen en zes uren Fransch in de Vlaamsche klassen. Onder de leervakken van de lagere school, bekleeden de moedertaal en, in de Brusselsche agglomeratie, de twee nationale talen, een zeer voorname plaats. Bij de studie ervan, streve men naar een klare en nauwkeurige verwording, een duidelijken en tamelijk uit- gebreiden woordenschat, een bevredigende spelling. Want de onlbeholpenheid van vele kinderen met betrekking tot de beschaafde omgangstaal, is zeer bedroevend. MOORSCHE TROEPENVERSCHEPINGEN BEDREIGEN DE EUROPEESOHE OPPERHEERSCHAPPIJ IN AFRIKA. De United Press-correspondent te Casa blanca schrijft: De inzet van de Moorsche troepen in den strijd om de macht in Spanje, baart den Franschen kolonialen ambtenaren de grootste zorgen over de toekomst van de blanke op- perheerschappij in Noord-Afrika. Het bericht over het aanbod van Abd-el-Mir, om een Moo- renleger van 20.000 man ter beschikking te stellen van generaal Franco, in zijn strijd tegen de volksfrontregeering, heeft aan de geruchten over de opstandige plannen van de Noord-Afrikaansche stammen tegen de Euro- peescae overheersching nieuw voedsel gegeven. Fransche koloniiale ambtenaren volgen met stijgende ongerustheid de bewapening van in- boorlingen uit Spaansch-Manokko en verge- lijken de troepentransporten van Marokkanen naar het Spaansche vasteland reeds met den Mooreninval in Europa in de achtste eeuw. Neem die zenuwprikkeling weg en na 'n kwariier... weg is ook de pij n 1 Dat wonder voltrekken 1 of 2 Volgens recept van Apotheker Dumont (Ingez. Med.) pad, dat zich door het kreupelhout rechts van de oprijlaan slingerde. Jenny liep snel voort tot waar het pad uitmondde in een eigenaar- dige, vierkante open ruimte. Een haag van gesnoeiden hulst omringde deze met hooge, ondoordringbare muren. In een van die mu- ren was een opening gekapt ze leek een helder, doorzichtig venster, dat uitzieht gaf op een lieflrjk schilderij, van blauwe lucht, zonnig water en groene weiden. De omhein- de plek zelf was donker en kil. Toen ze daar waren, sloeg Anne haar vrijen arm om Jenny heen. ,,0 Jen!" was alles wat ze zeggen kon. Een kort moment werd de druk van haar omhelzing beantwoord. Toen maakte Jenny zich los haar hand viel slap langs haar lichaam. „Waarom ben je gekomen", herhaalde ze. „0, Anne, waarom ben je gekomen?" Een wonderlijke verwarring greep Anne aan. Haar heele bewustzijn was zoo volkomen vervuld van de vreugde weer bij Jenny te zijn, dat daarin letterlijk geen plaats was voor een andere overweging. Maar nu klopte iets aan de deur van haar gedachten en eischte toe- gang. Het halfduister van deze beschaduwde plaats vermeerderde haar gevoel van zeker- heid. Ze strekte de handen voor zich uit, om iets af te weren, en vroeg langzaam, op een toon van twijfel: ,,Maar Jen je ik bedoel vind je het dan niet prettig dat ik gekomen ben?" „Ik liet je toch weten niet te komen. Ik liet je weten niets te doen voor je Mr. Car ruthers gesproken had." „Hij was niet op kantoor; hij is ziek ge weest." Toen, na een pauze: ,,Ik heb immers getelegrafeerd." ,,Wat geeft het dat je telegrafeert Je wachtte niet op antwoord en ik kreeg je telegram pas tien minuten voor je kwam. We hadden geluncht op Grey!= tones. Het eenige wat ik kon doen, was de anderen aan hun lot overlaten en je in de oprijlaan op te vangen." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1