Spanje De burger-oorlog in TER NEUZEN, 19 AUGUSTUS 1936. buitenlandsche dienstboden. deelingen het wapen der gendarmerie met 1000 man reaervetroepen versterkt Deze duizend man ontvingen niet de gebrui- kelijke depotopleiding doch zijn aanstonds naar verschillende posten gedirigeerd, terwijl de geoefende manschappen orvergeplaatst zijn naar die plaatsen waar ongeregeldheden ver- wacht worden. Naar het schijnt houdt men rekening met het uithreken van' nieuwe sta- kingen. Omtrent de arrestaties van communisten in het militaire kamp te Beverloo. verneemt de N. R. Crt. van goed ingelichte zijde nog het volgende Reeds geruimen tijd feitelijk van het oogenlblik af, dat het wetsontwerp tot verlen- ging van den diensttijd werd aangenomen wordt van communistische zijde getracht de militairen tot ontevredenheid op te ruien en in kampen en kazemes ongeregeldheden uit te lokken. Tot voor korten tijd hepaalden deze onge regeldheden zich tot wat men zou kunnen noemen „kwajongensstreken", die weliswaar in militair verlband niet getolereerd kunnen worden, doch die op zich zeif geen ernstig ka- rakter droegen. In het begin van de vorige week echter kre- gen de militaire autoriteiten kennis van eenige feiten die er op wezen dat de communisti sche raddraaiers van plan waren op Donder- dag 13 Augustus ongeregeldheden van meer emstigen aard in kazemes en militaire kam pen uit te lokken. In het kamp te Beverloo o.a. meende men een algemeene ontevredenheid het best te kun nen verwekken door de ravitailleering van het kamp waarin eenige duizend en soldaten zijn ondergetorachtin gevaar te brengen. Daarom bestond het voomemen, de magazijnen met levensmiddelenvoorraden, de keukens en de electrische centrale van het kamp in brand te steken. Deize plannen lekten uit, doordat men de onvoorzichtigheid baging samenwerking te zoeken met eenige ontevreden, Vlaamsch-na- tionaal-gezinde, militairen. Daze traden schijn- haar in de voorstellen tot samenwerking, doch zij rapporteerden tevens een en ander aan eenige Vlaamsch-nationale leiders, welke op hun beurt de militaire autoriteiten weder in- lichtten. iHet gevolg hienvan was, dat oogeniblikkelijk maatregelen genomen werden, zoodat reeds Woensdagavond 12 Augustus de verschillende kazernes en kampen in het geheim door man schappen van de moibiele colonne der gendar merie werden bewaakt. Oonderdag 13 Augustus volgde daarop in het kamp te Beverloo de arrestatie van zes communistische raddraaiers, waanvan er een paar in het bezit van, niet tot hun uitrusting foehoorende, wapens bleken te zijn. Hoewel het de bedoeling der militaire auto riteiten was een en ander strikt geheim te houden, maakte het Rexistisich dagblad „Le pays reel", dat een felle campagne tegen de communisten voert, reeds Vrijdag van de ar restaties melding, evenals van het feit, dat het wapen der gendarmerie met 1000 man wordt uitgebreid. Het Rexistische blad schreef de zes arres taties toe aan opwekking tot dienstweigering, zooals in het kamp te Beverloo reeds eenige malen was voorgekomen. DE „RADIOPRIESTER" KRIJGT EEN ZONJVESTEEK. Pater Charles Coughlin, bekend om zijn heftige aanvallen op president Roosevelt en naar wiens radioredevoeringen talloozen luis- teren, is toen hij voor een menigte zijner aan- hangers het woord voerde, door een zonne- steek getroffen. Het spreekgestoelte, waarop hij zich bevond stond in de felle zon, terwijl de temperatuur moordend was. De ,,radio- priester" is in een ziekenhuis opgenomen, en zijn toestand wordt vrij ernstig geacht. DE ONVERZADIGLIJKE MOLOCH. Een van de onverkwikkelijkste en meest ontmoedigende verschijnselen van dezen tijd is schr. de N. R. Crt. het gebrek aan grootmoedigheid, dat in vele richtingen valt op te merken. Het is in het bijzonder de dictatuur, welke door dit verschijnsel wordt gekenmerkt. Zrj schijnt haar vijanden nooit voldoende te hebben verpletterd. Misschien is een, met harde consequentie toegepast histo- risoh inzicht daarvan de oorzaak. De geschie- denis leert ons immers, dat het in den eeuwig- durenden binnen- en buitenlandschen strijd om en om gaat. Systemen, die hopeloos ver- slagen lijken, krijgen weer hun kans. Gebie- den, die hopeloos verloren leken, worden teruggewonnen. Het lot van Polen is leerrijk. Wie had in 1913 durven voorspellen, dat bin nen vijf jaren een groot en machtig Polen, in staat Rusland vredesvoorwaarden te dicteeren, zou herrijzen Men denke ook aan Elzas- Lotharingen. Niets leek in 1913 onwaarschijn- lijker, dan dat Frankrijk dit gebied nog weer aan Duitschland zou kunnen ontrukken. En wat leek dwazer dan de vrees van het Frank- rjjk van 1919, voor het verootmoedigde, repu- blikeinsche Duitschland? Slechts de uiterste middelen, waaraan het Europa van de negentiende en van de eerste twee decennia van de twintigste eeuw niet eens meer heeft durven denken, zouden derge lijke snelle lotswisselingen hebben kunnen voorkomen of ten minste vertragen. Clemen- ceau, die cynisoh durfde zijn, heeft er in ieder geval een toespeling op gemaakt, toen hij van de 20 millioen Duitschers sprak, er te veel waren. Het kenmerk van de moderne dictatuur is de .efficiency" in het nastreven van haar doele'inden, met alle uiterste middelen, die bin nen het bereik van haar krachten liggen. De materieele inspanning, die zij daarvoor over heeft, en de geestelijke stereotypeering, die zij ervoor toepast, zijn, in vredestijd tenminste, nooit te voren in zoo groote volkomenheid vertoond. De toekomst moet nog leeren, of men tenslotte met deze dingen wereld en be- schaving kan beheerschen, en of menschelijke krachten, die intellectueel zeker niet eens van de allerbovenste plank zijn, op die mamer een wereld naar een model vervormen en het spel der geestelijke en religieuze gemoedsbewegm- gen onderdrukken kunnen. Dit echter is een opmerking, welke er voor het oogenblik mets toe doet Wat wij kunnen constateeren is een met uitersten spoed en uiterste inspanning van alle geestelijke en lichamelijke krachten, waar noodig met beleid, behendigheid, en waar mogelijk met geweld ook, uitgevoerde actie, om de eigen positie van binnen en van huiten zoo onaantastbaar mogelijk te maken. En voor de eischen, welke men aan die onaan- tastbaarheid stelt, zijn er ook weer vrrjwel ijverende revolutionaire bewegingen daarin overtreffen kan. Ontbrak niet aan Mussolini een program, toen Italie zijn leiding aanvaard- de? Iedere dictator weet, dat ook in zijn ge bied de grondstoffen voor een revolutie niet ontbreken, en dat zij zoomin uit te roeien zijn als eenig gevaar, waarmede de natuur ons bedreigt. Het komt er dus maar op aan met alle macht erop te letten, dat er geen moge- lijkheid van exploitatie ontstaat. De revolu tionaire partijen hebben in hun opkomst de macht gevoeld van een, zij het ook nooit con sequent gebruikte, geheime politie. Daarom brengen zij, aan de macht gekomen, juist dit wapen het eerst tot volmaking. Zekere berichten uit Rusland brengen ons tot deze beschouwingen. Weer worden Kame nef en Zinowjef voor de rechtbank gehaald, inzake hun medeplichtigheid aan de samen- zwering, waarvan op 1 December 1934 Kirof het slachtoffer werd. Zooals gemeld is dit nu de derde maal. Eerst werden zij, na den moord, uit de partij gezet, omdat zij, naar het heette, te kort zouden zijn geschoten in hun plicht, hetgeen zij wisten van het bestaan van deze samenzwering, ter kennis van de over- heid te brengen. Daarna vond men hun straf nog onvoldoende, na hetgeen men nader te weten was gekomen omtrent hun „medeplich- tigheid". Wat daarvan waar was weten wij niet, omdat men reeds begonnen was, meer dan 100, ten deele heel zeker aan den aanslag volmaakt onschuldige menschen daarvoor dood te schieten. Kamenef kreeg vijf jaren, Zinowjef zelfs tien jaren verlies van vrijheid toebedeeld. De straf van Zinowjef was de zwaarste, die beneden de doodstraf kan wor den uitgesproken in Rusland. De leer van ,,non bis in idem" wordt in Rus land niet erkend. Nu zullen de beide oude voormannen van het communisme nog eens, volgens verzwaarde beschuldiging, berecht worden. Het was reeds een wonder, dat zij er bij de vorige gelegenheid levend afkwamen. Wij hebben toen gemeend, dat te moeten ver- klaren uit een opmerkelijken schroom van de Russische bolsjewiki, om te handelen in den traditioneelen trant van bloedige revoluties, die gezegd worden ,,hun eigen kinderen op te eten". Zou de oude waarheid nu toch nog sterker blijken, dan alle tegenzin tegen haar toepassing? Trotski, ofschoon buiten schot, wordt erbij betrokken. Deze tragische figuur raakt nu weer aan alle kanten in opspraak. In Noor- wegen staat ihij in het middelpunt van zeer vreemde dingen. In Rusland beschuldigt men hem van niets minder, dan agent te zijn ge- worden van de Duitsche gestapo. Dat Trotski, met de verbittering van den jarenlang opge jaagden, en ook in zijn familie smartelijk ge troffen balling, geheel uit zijn, brjvoorbaat wankel evenwicht geraakt zou zijn, ware te gelooven. Voor dengeen, die deze figuur, in zijn sterke en zwakke kanten, sedert 1917 eenigermate heeft gevolgd, zal de, op hyste- rische wijze uitgeslingerde beschuldiging, voor alsnog ongeloofwaardig zijn. Het proces, dat in openbaarheid zal worden gevoerd, zal zeker uitermate belangwekkend worden. Wij hebben echter geleerd, voorzich- tig te zijn met het getuigenis in dergelijke processen. De Russische politie heeft won- deren verricht, in -het tot spreken brengen van beklaagden. Een vraag, die belangwekkend is, maar waarop wij voor het oogenblik geen antwoord weten is: Waarom heeft het regime het noo dig. Kamenef en Zinowjef nu weer dit proces aan te doen? Soms dienden dergelijke proces sen als opium voor het volk"., Zijn er voor ons nog verborgen redenen, die de dictatuur, in haar eeuwige angst, opnieuw naar dit mid- del doen grijpen? Dooden zijn er niet gevallen. Enkele men schen werden licht gewond. In de gevechtsterreinen rondom Irun is de toestand ongewijzigd gebleven. Zoo nu en dan werden eenige schoten gewisseld. Generaal Mola heeft zich voorts zeer mis- noegd verklaard over het feit, dat de regee- ringstroepen in het Guadarrama-gebergte van traangasbommen gebruik hebben ge maakt. De juncta is voomemens de mogend- heden hiervan in kennis te stellen. ,,Deze monsterachtigheid, aldus Mola, moet gecon- stateerd worden. Men moet eveneens weten, dat wij ook over strijdgas beschikken, doch wij dit niet tegen Spanjaarden willen ge- bruiken". LIEVEK DOOD DAN GE VAN GEN Bertrad de Jouvenel meldt uit Almandra- jelo bij Merida, waar de voorhoede der troe- pen van generaal Franco legerden, dat 50 man regeeringstroepen in een kerktoren twee da- gen lang de opstandelingen tegenhielden en dat toen deze hun toevlucht namen tot zwa- veldampen en eindelijk de deuren rammeiden, ze slechts dooden vonden. ARRESTATIES. Ta Madrid is Rafael Martinez Manrique gearresteerd, die bij de onderdrukking van den arbeidersopstand in October 1934 een rol ge- speeld heeft. De secretaris van de katholieke actie en administrates der Jezuietenorde is gear resteerd, evenals een priester, die werkloozen wierf voor het plegen van aanslagen op per- sonen, die om hun regublikeinsche gevoelens bekend stonden. WREEDHEDEN OVER EN WEER. Verscthrikkelijke tooneelen hebben zich afge- speeld te Badajoz voor en na de inneming der stad door de opstandelingen. Een Portugeesch journalist meldt dat in alle straten der stad barricades waren opge- richt'en dat bij al deze barricades de lijken van verdedigers en aanvallers waren opge- hoopt. Een door kogels doorzeefde muur en een groote plas bloed duiden de plaats aan, waar de opstandelingen, die de overwinning hebben behaald in den hevigen strijd om het bezit der stad, bijna 2000 personen, die de regee- ring waren trouw gebleven, hebben terecht- gesteld. De executie der rooden door Marokkaansche troepen duurt voort. De lijken worden op enorme brandstapels verbrand. De beschuldigden worden voor den krijgs- raad gebracht, waar him bovenlijf wordt ont- bloot. Indien hun rechterschouder een wond vertoont, die door een geweer zou kunnen zijn veroorzaakt, worden zij ter dood veroordeeld, omdat Zij tegen het leger hebben gestreden. In groepen van 20 worden zij dan zonder onderscheid van klasse terechtgesteld. In de straten zoeken vrouwen en kinderen naar de lijken van echtgenoot of vader. Balajoz werd aan een zijde aangevallen door een colonne Marokkanen en aan de andere zijde door afdeelingen van het vreemdelingen- legioen. Een kolonel der opstandelingen zegt, dat 3000 geweren, eenige mitrailleurs en een bat- terij infanteriegeschut in handen van zijn troe pen zijn gevallen. De opstandelingen zouden in de verschillende riviermondingen mijnen hebben gelegd om te verhinderen, dat regee ringstroepen aan land worden gezet. De vreemde oorlogsbodems zijn in kennis gesteld van de aanwezigheid van mijnen. VERSCHRIKKELIJK BLOEDBAD TE BADAJOZ. Het doel van hun reis zou zijn, het terrein te verkennen, in de eerste plaats met het oog op een eventueel beroep op den Volkenbond tegen de Witten, op grond van een der arti- kelen van het pact, welk is niet bekend. Ver- volgens om een voor Madrid gunstige stem ming te kweeken, waardoor op de September- zitting van den Volkenbond steun zou kun nen worden verkregen. TEGEN HET BLOEDVERGIETEN EEN BEROEP VAN LANSBURY OP DE ENGELSCHEN. In een open brief in de Times sluit George Lansbury, de bekende pacifist en oud-aan- voerder van de Britsche arbeiderspartij, zich aan bij hen die aandringen op bijeenroeping van het Lagerhuis. Hij doet dit, opdat ,,dit land en zijn volk, een van de weinige over- gebleven naties, nog gezegend met de instel- lingen der democratie, een protest moge neer- leggen uit naam van ;het heele volk tegen den inval vap legers van vreemdelingen, die bui ten af betaald en uitgerust worden, in een bevriend land, welks regeering door onszelf en den Volkenbond is erkend". Lansbury zegt, dat de regeering door vrees verlamd schijnt, en gaat voort: ,,Laat niemand zeggen, dat ik tegen iemand oorlog zou wen- schen. De wereld wenscht leiding op den weg naar vrede en verzoening, geen stomme berus- ting in het kwaad. Ik zie de vertraagde waar- ^chuwingen van Maandagochtend niet over het hoofd. Ik weet, dat wreede moord op groote schaal bedreven wordt aan beide zijden en be- treur dit meer dan ik zeggen kan en dat er kerken worden platgebrand en afschuwelijke mishandelingen en vervolgingen uitgevoerd worden. Ik weet ook dat, hoelang hij ook moge duren, deze burgeroorlog slechts een onbetee- kend incident zal zijn, vergeleken ^bij het brandoffer van slachting, dat de groote oor- lpg de wereld heeft opgelegd. Zij, die de menschelijke slachting afkeuren moeten dat doen ten alle tijde. Regeeringen kunnen hun jonge menschen niet leeren hoe zij anderen moeten uitroeien of hoe zij bommen en gift- gas moeten gebruiken voor de belangen der natie zonder dat anderen dezelfde verdoeme- lijke leer ondermijnen in verband met den klassestrijd. ,,Nood kent geen gebod is een helsche leer om onder te leven". Tot dusver keuren de meeste christelijke voorgangers het slachten van christenen door christenen goed als dat geschiedt op bevel van de regee ringen. ,,Ik wensch een beroep te doen op de Times om deel te nemen aan de leiding van een grooten veldtocht, die de regeering en alle hoofden van christelijke kerken een verklaring zal ontlokken, dat wij, het Britsche volk, bereid zijn de leiding te nemen in een beroep op een wapenstilstand in Spanje, waarin de ware wenschen des volks tot uiting kunnen komen, en dat wij als voorafgaande voorwaarde den eisch stejlen, dat geen staat zich in de zaken van Spanje zal mengen". Tenslotte zegt Lansbury nog eens alleen menschlievende bedoelingen op het oog te hebben. die er green grenzen. De dictaturen hebben geleerd uit hun eigen opkomst, dat het onwaafschijnlijke in de po litick niet bestaat. Zij zijn uit een heel klein begin snel, en tegen alle verwachting van hun tegenstanders, machtig geworden. Zij weten, niet op consequente redeneering, op program en zelfs op zedelijke krachten komt het voor een revolutionaire partij aan, zij moge zich dan linksch of rechts noemen. Beslissend is of zij heerschende ontevredenheid voor haar doeleinden vermag te organiseeren en wed- DE POSITIE VAN MADRID. Reuter meldt uit Gibraltar: Volgens verklaringen van een ervaren waar- nemer, die hier uit Madrid is aangekomen, zijn de opstandelingen in staat Madrid te be heerschen. Zij hebben in het Guadarramma- gebergte sterke positie ingenomen, die hun den geregelden aanvoer verzekeren van mu- nitie, wapens en troepen, die zij ook weten te gebriuken. De militie, die met oude donder- bussen is uitgerust, valt voortdurend aan, doch zij is niet bij machte, de opstandelingen te verdrijven. De opstandelingen behoeven nog slechts te wachten tot aan de andere zijde van Madrid versterkingen zijn aange komen, en de stad zal dan aan hun genade zijn overgeleverd. Waarnemers zijn van meening, dat dit binnen ten hoogste twee dagen het geval zal zijn, waama de stad in handen der opstandelingen zal vallen. Te Madrid zelf maakt de militie ongestraft gebruik van het Roode Kruis. Jonge meisjes, als verpleegster gekleed, rijden rond met ge weren en pistolen en in iedere Roode Kruis- wagen bevinden zich gewapende personen. De militie heeft Madrid geheel in haar macht. Alle paleizen van de aristocratie zijn in beslag genomen en geplunderd en vele schatten zijn verdwenen. Sommigen schatten het totale aantal slacht- offers in heel Spanje op vijftigduizend dooden en het aantal gewonden op 135.000. maar ook de berichtgever van Reuter achtte dit „lichte- lijk" overdreven. Wij namen, schrijft de N. R. Crt., het boven- staande op, omdat Reuter zijn zegsman klaar - blijkelijk een zeker gezag toekende. Toch is er o.i. reden tot eenig voorbehoud, vooral wat de bedreiging van Madrid betreft. Het Guadarrama-gebergte is, evenals het Gredos- gebergte ten westen daarvan een niet te on- derschatten bescherming van Madrid naar het noorden en westen. In het begin van den opstand slaagden de troepen van generaal Mola erin twee van de drie passen, die door deze gebergten loopen, de Leon-pas en de Omosierra-pas, te bezetten. Sindsdien echter is de positie daar ten gunste van de regeermg gewijzigd, die thans alle drie de passen be- heerscht, zonder dat er teekenen zijn, dat haar positie in de laatste dagen verzwakt is. In het westen houden de regeeringstroepen den toegang tot het Gredos-gebergte bezet. Gevaarlijker is de toestand in zuidelijke richting, waar de macht van de regeerings troepen zich uitstrekt tot Toledo en Ciudad Real. De verbinding met de kust is sedert de verovering van Albacete, op 25 Juli, ver- zekerd gebleven. Uit de gevechtsterreinen in het Zuiden in het Guadarrama-gebergte en uit de linies rondom Saragossa bereiken ons geen berich ten. Klaarblijkelijk is de toestand niet ge wijzigd. Men krijgt verder den indruk, dat in het Noord-Oosten nabij Irun en San Sebastian lacunieus zware gevechten worden geleverd. Melding wordt gemaakt van het feit, dat de Espana, een kruiser der opstandelingen, San Sebastian heeft gebombardeerd. Bommen zouden in de nabijheid van het Fransche consulaat terecht zijn gekomen. Uit Badajoz wordt gemeld: In de na lange artillerie-voorbereidingen door de troepen van generaal Franco verover- de vestingstad Badajoz begint het leven weer zijn normaal aanzien te krijgen: maar nu de orde is hersteld, blijkt te duidelijker, welke ontzettende ruines de strijd in deze stad heeft aangericht. Op een tocht door de straten stoot men voortdurend op lijken van communisten, die zich tot het uiterste verdedigd hebben en in een of anderen schuilhoek, vanwaar zij op de binnenrukkende nationalisten vuurden, den dood vonden. Op de kerkhoven, waar geen plaats meer is, om de tallooze lijken te begraven worden de gesneuvelden bij hoopen bij en op elkaar gestapeld en dan in brand gestoken, en het is een sinister schouwspel, deze afgrijselijke hoog opvlammende ,,hecatomben" van verre gade te slaan. De hotels zijn overbevolkt, want allengs keert de burgerlijke bevolking in de stad terug, maar de meesten vinden hun huizen door granaten en bommen verwoest en in de ruines ziet men des nachts de bewoners van de huizen, die daar eenige dagen geleden nog stonden, slapen: mannen, vrouwen en kinderen; al dagen zijn zij niet meer uit de kleeren geweest en die kleeren zijn hun eenig J bezit. De voorsteden van Badajoz zijn nagenoeg geheel met den grond gelijk gemaakt; even radicaal is alles in puin geschoten op de we- naar Sevilla en Madrid. Daar hadden gen de rooien elk huis in een kleine vesting her- schapen, welke stuk voor stuk door de natio- nalistische troepen moesten worden veroverd. HEBBEN MOORDENAARS ASYLRECHT Onder dezen titel gdeft Goebbel's blad Der Angriff de volgende besChouwing: Het internationale gebruik behandelt iedere bepaling van een standpunt vodr of tegen als inmenging. De Spaansche burgeroorlog toont echter situaties, waarin een schematische opstelling van dergelijke begrippen kan wor den tot een misdaad jegens menschelijke opvattingen. Er zijn burgeroorlogen, waarin gestreden wordt om politieke waarden; er zijn er echter ook, waarin een ontketende onder- wereld opstaat. Een zoodanig geval doet zich thans in Spanje voor. Wanneer de leiders van een front op beestachtige wijze gijzelaars af slachten en zich vervolgens in veiligheid brengen over de grens van een nabung land, dan behoort geen sprake meer te zijn van toe- passing van internationale begrippen. Hier staat veeleer eenvoudige, simpele toepassing van menschelijke beginselen op den voorgrond. Beginselen, die dergelijke ruwheden brand- merken en de daders daarvan hun verdiende straf doen ondergaan. Politieke vluchteiin- gen hebben altijd asylreCht; moordenaars en massa-afslachters moet ook dan een toegrij- pende gerechtigheid aanpakken, wanneer, zooals op het oogenblik in Spanje, zij kans zien hun moordadigheden te vemissen met de kleur van twijfelachtige politieke opvattingen. BEROEP DER SPAANSCHE REGEERING OP DEN VOLKENBOND? Volgens de Figaro zouden Spaansche juris- ten zich gereed maken om naar Geneve te vertrekken. TARIEF DER WATERLEIDING. Dinsdagavond is in de raadszaal onder lei ding van den burgemeester een bijeenkomst gehouden van raadsleden, waarin door den directeur der Waterleidingmaatschappij ver schillende vragen werden beantwoord en het standpunt van het bestuur ten opzichte van het tarief werd uiteengezet. Door den heer Harte, oud-lid der commissie van onderzoek, werd op grond der historie en de meening die tijdens het nemen van het besluit tot oprich- ting der maatschappij bij den gemeenteraad heerschte betoogd, dat het bestuur zich had behooren te houden aan de van de Commissie van onderzoek door het Rijkswaterleiding- foureau overgenomen tarieven. Een uitvoerig verslag van deze bijeenkomst kan in een volgend nummer worden tegemoet gezien. R.K. KERK. A.s. Donderdag zal de hoogeerw. heer Deken Rops uit Hulst een bezoek aan onze parochie brengen voor de jaarlijksche kerkvisitatie. DE DRUKTE AAN DE BELGISCHE KUST. Een onzer correspondenten schrijft ons: Een bezoek, dat wij Zondag aan enkele Belgische plaatsen met name asm Brugge en aan de badplaatsen van Ostende tot Knocke, heeft ons doen zien welk een enorme drukte er ook dit jaar midden in het seizoen heerscht. In den nacht van Zaterdag, Maria Hemel- vaart, op Zondag, waren er in geen der kust- plaatsen meer bedden leeg en ook Brugge kon „uitverkocht" aan den ingang der stad zetten. Velen,' die geen plaats konden vinden, zijn de grens overgestoken en hebben getracht in Sluis of andere Zeeuwsch-Vlaamsche ge- meenten en zoo mogelijk nog boven de Schelde onderdak te vinden. Ook andere Bel gische plaatsen verder in het land wij den ken b.v. aan Yperen, kregen een deel der on- behuisden. Maar ten slotte waren er toch hog, die heelemaal geen dak boven hun hoofd konden krijgen en zich dan tevreden stelden met een plaatsje hi hun eigen auto, om des morgens in een hotel te vragen zich te mogen opfrisschen. Btj dit alles kwamen dan zoowel Zaterdag als Zondag de tienduizenden dagjesmenschen. De gasten komen van alle kanten en ook vele Nederlanders vertoeven aan de Belgische kust, wat o.a. blijkt uit het groote getal auto's met „NL" als nationaliteitsaanwijzing er op. FESTIVAL TE ZAAMSLAG. Ons verslag betreffende het festival te Zaamslag vraagt eenige correctie. Niet de heer J. de Krijger, secretaris van het muziek- gezelschap, doch de heer R. J. de Krijger had feen medaille geschonken. Voorts heeft ook de heer D. de Blaaij een medaille gekregen omdat hij met onderbre king van een paar jaar van af de oprichting lid is geweest, en is aan den bode A. de Vis- ser een medaille van 35-jarigen dienst als lid uitgereikt. Uit het aantal ingekomen aanvragen om vergunning tot het doen verrichten van ar- beid door buitenlandsche dienstboden leidt de directeur van den rijksdienst del' werkloos- heidsverzekering en arbeidsbemiddeling af, dat een groot aantal personen, die buiten landsche dienstboden in dienst hebben, er nog niet van doordrongen is, dat zij uiterlijk den lsten October a.s. in het bezit moeten zijn van een vergunning, deze te mogen laten wcrkGD. Daarom vestigt hij er nog eens nadrukkelijk de aandacht op, dat zij, die na dien datum arbeid doen verrichten door buitenlandsche dienstboden, zonder in het bezit te zrjn van de vereischte vergunning, in moeilijkheden kunnen geraken, omdat zij zich aan straf bloot stellen. Aanvragen om vergunning tot het doen ver richten van arbeid door buitenlandsche dienst boden dienen te geschieden op fonmulieren, welke kosteloos verkrijgbaar zijn bij de open- bare arbeidsbeurzen of agentschappen der arbeidsbemiddeling. Deze formulieren dienen te worden ingevuld en onderteekend door den werkgever en daarna gefrankeerd te worden toegezonden aan den directeur voornoemd, te 's Gravenhage, Bezuidenhoutscheweg 97. Voorts wordt er nogmaals op gewezen, dat aanvragen tot het in dienst nemen van bui- tenlandsch vrouwelijk personeel, dat nog niet in Nederland vertoeft, vergezeld moet gaan van een geneeskundige verklaring, dat de aangevraagde vrouwelijke arbeidskracht een goede gezondheid geniet en een van overheids- wege verstrekte verklaring, dat zij van goed zedelijk gedrag is. Indien de aanvragen niet tijdig worden in- gediend, d.w.z. vddr 1 September 1936, kan er niet voor worden ingestaan, dat vddr 1 Octo ber op de aanvraag wordt beslist. GEFINGEERDE INBRAAK Naar de Midd. Crt. verneemt, heeft de politie aangehouden M. J. P. ten wiens huize op den hoek van de Wagenaarstraat en de Balans te Middelburg, in den avond van 7 Augustus zou zijn ingebroken. De politie heeft 'n uitgebreid onderzoek ingesteld, dat tot ver buiten Middelburg ging, in verband ook met de functies, die P. in verschillende organisaties, als de Nederlandsche Bond van Transportarbeiders en de Federatie van Be- stuurdersbonden bekleedt. De aanhouding ge- schiedde op grond van het feit, dat P. verdacht wordt, het ,,gestolen" geld te hebben verduis- terd. Zooals men weet werd ongeveer 800 vermist. R.K. RADIO-OMROEP. We lezen in den Katholieken Radio-Gids van deze week, dat de heer en mevrouw Jos. Moer- dijkVan der Swalm te Zuiddorpe, op Vrij dag a.s. tusschen 4.15 en 5.10 uur namiddag voor den Katholieke Radio optreden. Als bijzonderheid dient te worden vermeld, dat de heer Moerdijk alsdan gedurende 10 jaren K. R. O.-zanger is geweest. MET HET A. N. V. NAAR SINT-JANSSTEENS OPENLUCHTSPEL. Officieele ontvangst ten raadhuize. Men schrijft ons nader: De afdeeling Middelburg van het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft Zaterdag een excursie naar Sint Jansteen in Oost Zeeuwsch- Vlaandereh gemaakt, teneinde er een opvoe- ring bij te wonen van het openluchtspel ,,De Zwarte Dood". Tevoren was te Hulst een bezoek gebracht aan de gerestaureerde kathedraal. Allen kwamen hier onder den indruk van de mach- tige en zuivere schoonlheid, die welhaast de volmaaktheid benadert van dit bouwwerk, waarin slechts een modemig misbaksel van een vierkantig stellaadje hetwelk een preek- stoel schijnt te moeten verbeelden, misstaat. Maar overigens: welk een kostelijk bezit is hier thans aan Zeelands toch al zoo rijke gebouwenschat uit het verleden geheel her steld toegevoegd! Toen is de oudheidkamer van ,,De Vier Ambachten", naast het Hulster stadhuis, be- keken. Er staan fraaie modellen van kleeder- drachten uit het Hulster landje, van nu en van vroegeren tijd. Te twee ure des middags vond de officieele ontvangst van de afdeeling plaats op het kloeke raadhuis van Sint Jansteen. Met het volledige college van Burg, en Weth. dezer gemeente waren hier aanwezig de secretaris, de sohrijver van het spel, Jos. A. Everaard en de leider van het spel drs. L. Lockefeer. De ontvangst vond plaats in de bijkans vor- stelijke raadzaal, Versierd door twee enorme in hout gesneden en in een onbewaakt oogenblik wit geverfde beelden. Burgemeester P. H. Geirnaerdt heeft hier bestuur en leden van de afdeeling Middelburg van het Algemeen Nederlandsch Verbond van harte welkom geheeten binnen de oude baro- nije en vrije heerlijkheid Sint Jan ten Steene: spr. richtte zich hierbrj in ihet bijzonder tot het lid dier afdeeling de heer Mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten van Zeeland. De wnd. voorzitter der afdeeling dr., S. S. Smeding heeft haar dank voor deze ontvangst vertolkt en er op gewezen hoe, juist in dezen tijd, de behoefte aan eenheid boven verdeeld- heid, aan nationaal Nederlandsch verbonden- heidsbesef boven het bewustzijn van wat ver- deelt, van noode is; het openluchtspel hetwelk hier zoo aanstonds opgevoerd zal worden, zal, als echte uiting van Dietsche cultuur, tot dit doel van het A. N. V. zeker bijdragen. Nadat ververschingen waren aangeboden is, onder geleide van Burg, en Weth. een be zoek gebracht aan de nieuwe kapel te Kapel- lebrug en aan de werken voor de waterwin- ning. Het nieuwe kapelleke is, merkwaardiger wijze, ontstaan naar aanleiding van de ge- schiedkundige studien, welke aan een vprig openluchtspel van Jos. Everaard ten grond- slag leiden. De kapel is een voorbeeldig kunstzinnig staal van moderne R. K. kerkelijke bouwkunst. De glas-in-lood raampjes zijn van een buitengewone bekoorlijkheid. Vervolgens werden de werken op de water- winplaats van de Zeeuwsch-Vlaamsche water- leiding in oogenschouw genomen. Dit valt er met zekerheid van te zeggen: de Zeeuwsch- Vlaamsche gemeenten, die mee doen krijgen overheerlijk drinkwater! Te vier uur vond, in den tuin van de voor- malige pastorie, onder het breed-uitstaande bladerdak van een eeuwenouden bruinen beuk beschenen door warmen zonnegloed, de opvoe- ring plaats van het historisch spel: ,,De Zwarte Dood". Voor den aanvang van het spel zong men staande tesamen het Wilhelmus en „De Vlaamsche Leeuw". De „Zwarte Dood" wil, op nauwgezet histo- risehen grondslag, ons uitbeelden een episode uit het midden van de veertiende eeuw, waar in de builenpest Europa, en ook de Vier Am bachten, teisterde. Het spel werd in veel kleurige costuums en in een heerlijke natuur- omgeving met groote toewijding door de dilettanten vertolkt. Allen deden hun best en deden het best; sommigen echter staken ellen boven het aanvaardbare dilettantisme uit. Op de eerste plaats moet hier genoemd worden Clais Woutermans de balling van Boekhoute; verder ook zeker nog Jan van Boekhoute en Boudewijn Maije de priester. Het talrijke publiek er was inmiddels ook een afvaardiging van de afdeeling Ter Neuzen van het A.N.V. met den heer Van Rompu aangekomen heeft van de opvoering die tot half acht duurde, zeer genoten en daarvan doen blijken. Ons dunktde aldus gewekte belangstellmg voor een verleden, hetwelk deze belangstelling ten voile waard is, valt te loven; er zal zeker een kracfht ten goede van uit gaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2