I f]-8: ib Pr ed i k beu r te n Landbouw b erichten Sport Gemengde Berichten ST. JANSTEEN. WEERVERWACHTING. VOETBAL DAMMEN. WIELRENNEN. Keurig geslaagd festival, Het j.l. Zaterdag door de muziekivereeniging ,,De Volharding" gehouden festival ter gele genheid van haar gouden juibileum is op luis- terrijke wijize geivierd en mag dan ook in alle opzichten schitterend geslaagd heeten. Niet aileen dat het weer van uitstekenden aard was, waarvan het welslagen van een derge- lijk feest voor het meerendeel afhankelijk is, doch teivens had alles een vlot en aangenaam verloop, zoodat de jubileerende vereeniging met volmaakten trots kan terugzien op dezen voor haar zoo heuglijken en hoogst merk- waardigen dag. 'Het geheele dorp had, dank zij de voile medewerking der ingezetenen, die door het uitsteken der vlaggen tolijken ivan medeleving gaven met het in alle kringen graag geziene muziekgezelschap, een feestelijk aanzien en toen reeds des voormiddags te tien ure de har monie zich gereedmaakte voor een muzikale dorpswandeling, was het allerwege merkbaar, dat er dien dag iets bijzonders op til was. Het feestelijk uitgedoste geaelschap had, ondanks het ongewone tijdstip waarop deze rondwan- deling werd gemaakt, veel belangstelling en toen na afloop daarvan een concert werd ge- geven op de in overeenstemming met het feest bijzonder smaakvol versierde kiosk, maakten velen zich reeds op om van een en ander ge- tuige te kunnen zijn. Op keurige wijze wer- den eenige speeiaal voor dit concert uitge- kozen nummers door het onder de tactvolle leiding van den heer H. Wisse staande corps ten gehoore van een vrij talrijk puibliek ui'tge- voerd. Steeds drukker en drukker werd het in de middaguren, vooral tegen het tijdstip dat de van her en der komende vereenigingen arri- veerden, die zich daarna gereedmaakten tot het formeeren van den optooht, waartoe de medewerkende muzikanten zich vereenigden op de weide van den heer Anth. Dekker in de Polderstraat, alwaar omstreeks een uur met de jufoileerende vereeniging aan het hoofd, werd afgemarcheerd. Achter het jubileerend gezelschap marcheer- den: Fanfare ,,ConAffeszione" van Kwaden- damme, Fanfare „Excelsior" van Ter Hole, fanfare ,,Oon Amore" van Hoedekenskerke, fanfare ,,Vooruit" van Waarde, fanfare Mo zart" van Ierseke, fanfare ,,Eikels worden iboomen" ivan Westdorpe, fanfare „Vrijheid- Eendracht" van Lamswaarde, harmonie „Con- cordia" van Axel, terwijl zich tijdens den marsch nog aansloot de inmiddels gearriveer- de harmonie „De vereenigde werklieden" van Ter Neuzen. De harmonie ,,Elk naar zijn krachten" van Hoek, was door droeve fami- lie-omstandigheden van een aantal harer leden verhinderd op te komen. Onder het beurtelings uitvoeren van marsch- muziek trok de groote stoet door alle straten van het dorp, onder algemeene belangstelling der bevolkinig en reeds gearrirveerde bezoekers van elders. Tot men was gearriiveerd op den z.g. Toren- berg van den heer Jac. de Klerk, waar de stoet was ontbonden. In overleg met het bestuur werd vervolgens terwijl de receptie op het raadhuis plaats had, door het gezelschap uit Ter Neuzen nog een specialen rondgang over het dorp gehouden, die zeer gewaardeerd werd op dit tijdstip dat er voor het publiek niets te genieten viel. Ten raadhuize werden ondertusschen de af- gevaardigden der deelnemende geizelschappen ontvangen. Zij werden daar verwelkomd door den voor- zitter van „De Volharding", den heer Jansen Verplanke, met een hartelijk woord van wel- kom, op dit jubile der vereeniging. In het bij zonder richtte hij een woord van welkom tot het bestuur ivan de Axelsche zustervereeni- ging, die met „De Volharding" en ,,Elk naar zijn krachten" van Hoek deelmaakt van het driemanschap, dat jaarlijks een klein festival organiseert in ieder der plaatsen van vesti- ging, welk driemanschap dit jaar zijn lOjarig bestaan viert. Vervolgens gaf hij een kort overzicht van het bestaan van „De Volharding" sinds Oct. 1886, aanstippende, dat van de oprichters helaas niemand hier meer tegenwoordig is. Uit de geschiedenis der vereeniging blijkt van vele mutaties in de leiding, zoowel van be stuur als van directeur, doch men mag thans op een bloeiend bestaan der vereeniging bogen. Hierna nam het woord de burgemeester, de heer S. van Hoeve, eere-voorzitter der ver eeniging, die de bezoekers uit den vreemde een woord van welkom toeriep. Hij wees op de foeteekenis van het beoefenen der muziek- kunst, welke de waarde van het leven ver- hoogd. De vereeniging „De Volharding" met haar gouden jufoileum felioiteerende, deed hij dit in het bijzonder haar werkend lid de heer A. Rouw, die thans mede zijn gouden julbileum als werkend lid herdenkt en bij deze gelegenheid van Hare Majesteit de Koningin een ver- eerende onderscheiding heeft ontvangen. Hij hoopt, dat deze nog lang zijn borst moge sie- ren. iSpreker herinnerde ten slotte aan de woor den, die zijn voorganger hier 10 jaren geleden had gesproken, toen de vereeniging haar 40- jarig bestaan herdacht, n.l. dat hij hoopte, dat over 10 jaar alien hier weer terug zouden komen voor het vieren van het gouden feest. Hij wil die woorden ook tot de zijne maken, en de hoop uitspreken, dat zij die hier tegen woordig zijn, over 10 jaren terug zullen ko men, voor het vieren van het diamanten feest van ,,De Volharding". De heer A. van Maale, waam. voorzitter van de Axelsche harmonie, bracht ook na- mens de vereeniging van Hoek, de gelukwen- schen over van de zustervereenigingen van het driemanschap. Alsnu werd de eerewijn rondgediend. De voorzitter stipte vervolgens aan dat de vereeniging bij het 40jarig bestaan van de vereeniging, aan haar werkend lid, den heer A. Rouw een zilveren medaille had aangebo- den, in verband met zijn 40jarig lidmaatschap. Deze heeft thans een onderscheiding van H.M. de Koningin gekregen. De vereeniging heeft echter gemeend, bij deze gelegenheid aan haren directeur, den heer !H. Wisse, die thans 40 jaar werkend lid is, een herinneringsme- daille aan te bieden, als blijk van waardeering voor zijn goede diensten en tevens aan den bode, den heer D. de Blaaij, die 35 jaar wer kend lid is. Hierop werden aan de voorzitters der deel nemende vereenigingen de herinneringsme- dailles uitgereikt. Vervolgens werden nog verloot 3 medailles, die geschonken door den voorzitter, den heer Jansen Verplanke, viel ten deel aan de ver eeniging van Axel, die van den secretaris, den heer De Krijger, aan „De Volharding" en de plaquette van den heer Van Gassen te Hulst, vertegenwoordiger der „Citron" aan de ver eeniging te Ierseke. Tenslotte werd het woord verleend aan den voorzitter van het Ter Neuzensch gezelschap, den heer N. J. Harte, die in hartelijke bewoor- dingen „De Volharding" met haar gouden jubile gelukwenschte. Hij stipte daarbij aan zich nog zeer goed de oprichting van dit ge zelschap te herinneren, alsmede haar reeds spoedig daarop gevolgde eerste uitstapje naar een festival te Middelburg, waarbij aan de uit- voering van een ensemble-marsch, onder lei ding van den heer Morks, zou worden deelge- nomen. Hij vond dat, als jongen, voor zoo'n pas opgericht gezelschap een prestatie. De ge schiedenis der vereeniging wijst, in verband met vele mutaties in de leiding, op moeilijke tijden. De vereeniging heeft echter haar naam eer aan gedaan, zij is blijven volharden. Moge dit zoo in de toekomst blijven. Hij acht aan dit juibile nog een bijzonderheid iveribonden. Het schijnt wel, dat, in aanmerking nemende de mededeelingen van den voorzitter, het jubile dezer vereeniging aanleiding heeft gegeven tot meerdere juibile's. Ook zijn ge zelschap telt, in verband met de oprichting der „Volharding" een gouden jubilaris, n.l. de heer J. de Vos. Deze werd bij de oprichting lid der .Volharding" en herdenkt alzoo ook thans het fei't, dat hij voor 50 jaar practisch de muziek ging beoefenen. 'Hij is later ver- huisd en thans reeds meer dan een kwart eeuw een gewaardeerd lid van ,,De vereenig de werklieden". Bestuur en werkende leden h ebb en gemeend hem, als herinnering aan dit feit een zilveren eere-kruis met inscriptie te moeten schenken. De voorzitter van „De Volharding", wien dit feit niet bekend was, hoorde zulks met be langstelling. Ook namens zijn vereeniging wenschte hij den heer De Vos, die ter recep tie tegenwoordig was, geluk. Ondertusschen waren ongeveer half 3 uur aangevangen de concerten, waarbij elk gezel schap in de volgorde van den stoet in de fraai versierde muziektent concerteerde en daarbij de beste nummers van het repertoire ten ge hoore bracht. De belangstelling daarvoor nam steeds toe, zoodat het des avonds zeer druk was en het was reeds kwart voor 8 uur, toen de harmonie uit Ter Neuzen, als laatste, haar programma had gespeeld. Te 4 uur waren onderwgl de geldpremies verloot, met de volgende resultaten: le pr. fanfare „Vooruit te Waarde f 40, 2e pr. fanfare „Oon Amore" te Hoedekenskerke 30, 3e pr. fanfare .Mozart" te Ierseke f 25, 4e pr. fanfare Excelsior te Ter Hole f 20 en 5e pr. harmonie Concordia" te Axel f 10. Na afloop der concerten werd door ver schillende gezelschappen nog marcheerende door het dorp gespeeld. De gezelschappen van Ter Neuzen en Axel namen deze gelegenheid te baat, om het lid der ..Volharding" den heer A. Rouw, in verband met zijn jubile en de ontvangen koninklijke onderscheiding een serenade te brengen. Overweldigend was de belangstelling, toen des avonds te half negen werd begonnen met het door de Koninklijke Harmonie te Hulst, onder de voortreffelijke leiding van haren di recteur, den heer A. van den Broek, uit te voe- ren concert, waarbij een uitgelezen program ma werd afgewerkt, dat algemeene instem- ming verwierf. Een warm applaus na afloop van ieder nummer was dan ook een welver- diende belooning voor dit waarlijk schitterend uibgevoerde concert. Den geheelen avond bleef het druk, er heerschte veel gezelligheid en ongekende jool, waarbij di'kwijls werd getoast op het langdu- rig voortbestaan van Zaamslag's harmonie. Naar wij vernarr^n werd het op waardige wijze gevierde feest door geen enkelen wan- klank gestqord en omtrent het middemachte- lijk uur lag ons dorp wederom in diepe en stille, vredige rust. Het Openluchtspel. J.l. Zondag heeft, bijgewoond door een tal rijk publiek, de eerste uibvoering plaats ge- had van het openluchtspel ,,De Zwarte Dood", van den plaatselijken schrijver Jos. Everaard. Het wordt geroemd als een uitnemend werk, dat op uitnemende wijze werd vertolkt door de spelers van ,,St. Jan", onder de kundige leiding van Drs Louis Lockefeer. Met dit stuk verplaatst de schrijver zijn auditorium in historische plaatselijke toestanden, ditmaal ten tijde dat de vreeselijke builenpest in de middeleeuwen de wereld teisterde en ook deze streken niet spaarde. Van de speeldagen was die van j.l. Zater dag wel van de meeste beteekenis. De spelen werden toen geopend door den burgemeester, den heer P. H. Geirnaerdt, nadat met leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland, door burgemeester en wethouders waren ontvan gen afgevaardigden van afdeelingen van het Algemeen Nederlandsch Venbond, op het raad huis in de groote zaal, waar nog de kunst- volle beelden der 17e eeuw, geschonken door den toenmaligen vrijheer van St. Jan ten Steene en Inghelosenberghe, graaf Willem van Hogendorp, het interieur imponeerend sieren. lOok uit Waesland waren verschillende of- ficieele groepen, o.a. de Davidsfondsafdeelin- gen van het Waesland, opgekomen. Cursus in de textielvakken. Met ingang van 1 September zal de cursus in de textielvakken, die zooals wij eenigen tijd geleden hebben gemeld, op initiatief van het gemeentebestuur in het leven is geroepen, een aanjvang nemen. Naar wij vememen zal de officieele opening op Zaterdag 29 Aug. a.s. geschieden door den Oommissaris der Koningin in deze provincie. Meest zwakke wind uit het Westen tot Zuiden licht tot half bewolkt, weinig of geen regen. Warm weer. De toestand van mooi weer hand- haaft zich over ihet vaste land van Europa. De barometerstand is overal stijgende. Er is voor het oogenblik nog geen verandering in het mooie zomerweer te voorzien. DINSDAG 18 EN WOENHDAG 19 AUG. Evangelisatie-gebouw ..Emmanuel". 3% en 8 uur, Ds Mietes en de heer J. Servaas. INGEKUILDE AARDAPPELEN NAAR ABElSSYNIe. De controle op de vroege aardappelen, welke onverkoopbaar bleken, is thans in het West- land beeindigd. Het bleek, dat zich naar schatting nog ruim 1 millioen K.G. daarvan in de streek bevinden. Over het algemeen deed zich het verschijn- sel voor, dat de aardappelen bewaard in veilingkisten zich beter hielden dan de z.g. ingekuilde, terwijl in de kuilen zich middenin het meeste ,,ziek" vertoonde en die aan de buitenzijden zich het best gehouden hadden. In doorsnede was het gewichtsverlies 4 pet. en het ziekte-percentage varieerde van 10 15 pet. Veel van de goedgekeurde zijn of worden nog verkocht, vooral van de z.g. bonken, die voor een groot deel naar Abessynie verhandeld worden. In 't algemeen is de te besteden prijs f 1,50 per 100 K.G., ofschoon doordat in Noord-Holland 'n hoogeren prijs besteed werd eenige opleving kwam. KALVERTEELTBEPERKING. De vergadering van afgevaardigden van het comitd van actie tegen de regeling van de be- staande kalverteeltbepe.- is Vrijdag te Leeuwarden bijeen gekomen. Zij sprak in een telegram aan den Minister van Landbouw en Visscherij haar bittere teleurstelling uit over het feit, dat Z.Exc. geen antwoord geeft op de gezonden adressen. De vergadering acht met het oog op de concurrentie-mogelijkheid van het Nederlandsahe veebedrijf tegenover het buitenlandsche, iedere beperking uit den booze en acht met het oog op de concurrentie- mogelijkheid van het beperkte Nederlandsche bedrijf tegenover het niet beperkte Neder landsche bedrijf de eenzijdige beperking in hooge mate onrechtvaardig. Daarom eischt het comtie op grond van art. 4 van de Grondwet gelijke rechten voor de veehouders bij de uitvoering van de crisis- maatregelen en wijst het de bevoorrechtiging der stamboek- en t.b.c.-vrije bedrijven af, om- dat het meent gerecihtigd te zijn als eigenaars van niet stamboek- en niet-t.b.c.-vrije bedrij ven ook boventallige kalveren aan te fokken. TERNEUZEN—BREDA. 3—1. In een voor voetbal ongeschikte tempera- tuur, reden waarom dan ook weinig toeschou- wers aanwezig waren, speelde Terneuzen gis- ter een wedstrijd tegen Breda, tot voor een jaar ook steeds een der in de 2e Masse A uit- komende en voor het a.s. seizoen daarin weder ingedeelde vereeniging. Ondanks het feit, dat het elftal van Terneuzen 'met invallers in het veld moest verschijnen, won zij den wedstrijd met 3—1. Ruststand 21. JAAR VERGADERING ZEEUWSCHEN DAMBOND. Zaterdagnamiddag werd te Goes in cafe ,,De Beurs" een goed bezochte algemeene ver gadering gehouden van den Zeeuwschen Dam bond. In deze vergadering, die een voortzetting was van de ultimo Mei belegde bijeenkomst, doch die toenmaals wegens een te omvangrijke agenda niet geheel kon worden afgewerkt, werd bij groote meerderheid van stemmen besloten om zich per 1 October a.s. aan te sluiten bij den Nederlandschen Dambond. Deze aansluiting had tengevolge, dat de bestaande contributie voor den Zeeuwechen Dambond ad 7 cent per lid per maand kon worden verlaagd tot het zeer minieme bedrag van 4 cent, zoodat het voor geen enkele dam- club een beletsel meer behoeft te zijn, zich onder de vanen van den Zeeuwschen Dambond te scharen. Het genomen besluit brengt tevens mede, dat alle in Zeeland bestaande damver- eenigingen volkomen zijn aangewezen op den Zeeuwsche Dambond, wier bestuur de leiding en de geheele competitie-regeling van het district Zeeland van den Ned. Dambond is op- gedragen. In zijn jaarverslag gewaagde de secretaris van een gestadigen groei van het aantal leden, waarbij o.a. melding werd gemaakt van de groote activiteit, die de heer J. A. v. Dixhoorn te Zaamslag als correspondent van den Bond in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft ontplooid. De penningmeester toonde zich eveneens dankbaar gestemd en deed een optimistisch geluid hooren. De totale som der ontvangsten be- droeg per 1 Mei met inbegrip van het vorige saldo f 370,42, terwij^ die der uitgaven een bedrag vergde ad 272,69, zoodat de eindreke- ning een batig saldo ten bedrage van 97,73 aanwees. In verband met het gedurende een 10-tal jaren onafgebroken waarnemen van het voor- zitterschap, werd de heer L. Goedbloed Jr. te Vlissingen, die bij acclamatie werd herbe- noemd, op grootsche wijze huldigde. Namens verschillende aangesloten damvereenigingen werden haterlijke woorden tot den jubilaris gericht, waarbij de algemeen geachte voor zitter danig in de bloemetjes werd geeet. Onder dankzegging voor een vlot en prettig verloop werd de vergadering door den voor zitter gesloten, TWEEDE RONDE VAN W. Z-VLAANDEREN Begunstigd door prachtig zomerweer vond gister de tweede ronde van Westelijk Z - Vlaanderen plaats, over een afstand ivan 118 K.M., en wel voor beroepsrenners en onafhan- kelijken. Ondanks het feit, dat op 15 Augustus op vele plaatsen wielerwedstrijden plaats von- den, verschenen toch ruim 60 deelnemers aan de start. Wel een bewijs dat deze ronde in den smaak valt. Van Nederlandsche zijde bestond voor dezen wedstrijd echter geringe belang stelling. Alleen de heeren Comelisse uit Oost- iburg en Baart uit Hontenisse kwamen voor ons land uit. Desondanks hebben deze beide renners de Hollandsche kleuren dapper verdedigd, door n.l. resp. als 9 en 19 te eindigen. Een mooi succes gezien het feit, dat van alle deelnemers er slechts 20 de eindstreep bereikten. Velen gaven wegens de hitte op. De organisatie van den wedstrijd was af. De wachten aan den weg te Oostiburg werden geregeld op de hoogte gehouden door middel van de micro, terwijl een vroolijk mopje muziek de tijd kortte. Ook van politioneele zijde was alles in het werk gesteld om dezen wegkoers te doen slagen. K. Tersago eindigde als eerste. Achtereen- volgens kwamen dan aan: 2. A. Reijns, 3. Michaux, 4. van Eenaeme, 5. Claeys, 6. de Weerdt, 7. Horemans, 8. Wlayen'berge. 9. Masquelier, 10 Cornelisse, 11 Joris, 12 O. var Hevel, 13 v. Puijvelde, 14 Theisbroodt, U Spiessens. 16 Alexander, 17 van Couille, 18 Mertens, 19 Baart, 20 de Mondt. DE OLYMPISOHE SPELEN Onze landgemooten te B«viijn. Vrijdag. De dames Selbach, Wagntr, den Ouden en Mastenbroek hebben Vrijdag te Berlijn ge- zegeviend op de estafe^ie 4 X 100 M. en daar- mede Nederlands vijfie gouden medaille ge- wonnen. Het Nederlandsche hockey-elftal heeft met 43 van Frankrijk gewonnen en zoodoende op de bronzen medaille beslag gelegd. Groote spanning. De regen viel in stroomen neer toende zwemsters voor de estafette aan den start ver schenen Desondanks waren de tribunes dicht- bezet, wfint terecht verwachtte men, dat dit nummer een der hoogtepunten van de Olyrn- pische awemwedstrijden zouden vormen. Onze meisjes waren allerminst gerust over den uit- slag. Men wist, dat Duitschlan'd, dat over zeer goede krachten beschikt, alles op alles zou zetten, om haar Nederlandsche rivalen, die men hier terecht als de beste zwemsters ter wereld beschouwt, te verslaan. Dat zou voor Duitschland een heel bijaondere Olympische eer beteekenen. Er heerschte in het Nederlandsche kamp dan ook een zenuwachtige inspanning. Onze zwemsters waren erg nerveus, temeer omdat zrj vreesden, dat het Rie Mastenbroek en Tini Wagner minder goed zou hebben gedaan, daar ze des morgens reeds in den 400 meter vrije slag waren uitgekomen. Haast ademlooze stilte heerschte, toen het startschot klonk. Jopie Selbach was uitste- kend weg en zij gaf haar rivalen, de Duitsche Halbsgruth en de Amerikaansche Rawls maar weinig toe. De andere vier ploegen, Hongarije, Canada, Engeland en Denemarken waren al spoedig achter en na de eerste 100 meter speelden zij reeds vrijwel geen rol meer. Jopie Sellbach tikte aan met 0.4 sec. achterstand op de Duitsche. De tijd van Jopie Selbach was 1 min. 10.8 sec. De tweede Hollandsche, Tini Wagner, had tegen de zeer snelle Duitsche Lohmar en de Amerikaansche Lepp een zware debber. Zij legde de baan af in 1 min. 9.6 sec., maar toch raakte onze ploeg nog 0.2 sec. op de Duitsche achter. De achterstand op Amerika was toen al uiterst miniem. Toen kwam onze recordhoudster Willy den Ouden in de baan. Willy slaagde er in den achterstand in een voorsprong om te zetten. Zij maakte een tijd van 1 min. 9.5 sec., terwijl de Duitsche er 0.9 sec. langer over deed. Na 300 meter had Nederland dus een tijd van 3 min. 29.8 sec. noodig gehad, terwijl Duitsch land 3 min. 30.2 sec. noteerde. Het verschil was dus zeer gering (0.3 sec.). De laatste Duitsche zwemster Gisela Arendt, een der groote rivalen van Rie, zette er toen alles op. De Duitsche spaarde haar krachten in de eerste 50 meter allerminst. Ze keerde vrijwel gelijk met Rie en daarna kregen wij den indruk het was zeer moeilijk te con- stateeren dat zij een heel gering voordeel op onze kampioene behaalde. De spanning steeg toen ten top. De aanmoedigingskreten van het duizendkoppige Duitsche publiek schalden door het stadion, maar de Neder landsche kolonie weerde zich niet minder. In angstige spanning wachtten de Neder- landers af. Zou het zich thans wreken, dat Rie de laatste dagen en nog dienzelfden mor- gen zooveel gezwommen had? Zou de volko men uitgeruste Duitsche thans Rie Masten broek slaan, die bovendien het nadeel had, dat zij haar tegenstandster niet meer kon zien. Maar de weergalooze eindspurt van onze kampioene bracht ook nu weer uitkomst, machtig kwam Rie opzetten en ze passeerde Gisela Arendt, die zich echter in de laatste meters nog zoo geducht inspande, dat de ze- nuwslcopende spanning tot het einde bleef be staan. Met duidelijken voorsprong tikte Rie echter als eerste aan en toen klonken overal de juichkreten van de vele tientallen Neder- landers. De vreugde in het Oranjekamp is moeilijk te beschrijven. Men vergat den stroo- menden regen, men dacht slechts aan de prachtige overwinning onzer meisjes, van wie sommigen straalden, terwijl de anderen bijna huilden. Van alle kan ten kwamen de fotogra- fen aangestormd en de Nederlandsche kam- pioenzwemsters moesten herhaaldelijk posee- ren, voor ze gelegenheid kregen om de kleed- kamers op te zoeken. Toen de speaker aankondigde, dat Neder land met 4 min. 36 sec. een nieuw Olympisch record had gevestigd, klonken de juichkreten opnieuw. Duitschland bleek 0.8 sec. na Neder land te zijn aangekomen. Amerika, dat in den eindstrijd geen rol meer speelde, werd derde in 4 min. 40,2 sec. De andere ploegen lagen ver achter. Hongarije en Canada tikten tege- lijk aan in den tijd van 4 min. 48 sec. Zesde was Engeland met 4 min. 51 sec., terwijl De nemarken op de laatste plaats eindigde. Uit de tijden blijkt, dat Rie Mastenbroek de laatste 100 M. in 1 min. 6.1 sec. zwom, ter wijl ze Olympische kampioene werd in den tijd van 1 min. 5.9 sec. Giselo Arendt maakte een tijd van 1 min. 6.6 sec. Zaterdag. Tegen de verwachting van velen in heeft Rie Mastenbroek, die de vorige week reeds een zwaar programma had afgewerkt, ook nog de gouden medaille behaald op de 400 M. baan zwemmen voor dames, vrije slag. Er was voor die baan, omdat er twee Ne derlandsche zwemsters meedongen, voor de Nederlanders weer bijzondere belangstelling. De N. R. Crt. verhaalt daaromtrent: De volgende zwemsters verschijnen aan den atart Avezedo (Brazilie), Hveger (Denemarken), Mastenbroek (Nederland), Wagner (Neder land), Frederiksen (Denemarken), Kojima (Japan), Petty (Ver. Staten) en Wingard (Ver. Staten). Mej. Rie Mastenbroek ligt baan drie en mej. Tiny Wagner naast haar op baan vier. De be- roemde Deensche zwemster Hveger ligt aan de andere zijde van onze kampioene. Oudergewoonte neemt mej. Wingard (Ver. Staten) de leiding, gervolgd door de andere Amerikaansche, mej. Petty. Zij beiden ti'kken het eerst aan het keerpunt aan. Op de terug- baan neemt mej. Hveger de leiding over en na honderd meter is de stand: 1. Hveger, 2. Win gard, 3. Mastenbroek. Onze landgenoote kijkt de kat uit den boom en bepaalt er zich toe met geringen afstand achter haar grootste rivale, de Deensche, te blijven. Haar oogen blik zal straks wel komen. Als er twee hon derd meter gezwommen zijn is mej. Masten broek een beetje naar voren gekropen. Win gard wordt naar de derde plaats verwezen. Na driehonderd meter is de positie nog de- zeifde. 'HVeger doet telkens een poging om weg te loopen, maar Rie volgt elke versnel- ling nauwkeurig en de onderlinge afstand blijft gelijk. Als mej. Mastenbroek bij de jury keert, klinkt .even als een knal! de stem van '"TiBraun door het lawaai heen: Inibden uitroep ligt al iets van een triomf- kreet. x Het cfypgeprcpte stadion kijkt in de grootste spanning naar het schouwspel, dat zich daar voor ons in het water afspeelt. 3.">0 meterRie is nog een halve meter achter. lEn dandan komt het weer. Hveger versnelt haar tempo, maar nu vindt mej. Mastenbroek, dat het er maar van komen moet. In twee machtige slagen ligt zij gelijk. Zoo bltjft het tot op de helft van de laatste terugbaan. Nog twintig meter. Endaar gaat ze. Met het hoofd in de golven rukt zij zich door het water en het is of de kleine Deen sche nu stil ligt. Tientwaalf korte, hevige slagen achter elkaar en mej. Mastenbroek tikt enheeft voor Nederland een derden Olympischen titel veroverd. De kranige Deensche zwemster, die op zulk een fraaie wijze tegen de beste zwemster van de wereld partij heeft gegeven, is de eerste, die haar groote mededingster gelukwenscht. Rie krijgt van haar een natte zoen op alleibei haar konen, nog in het water. Wat een aar- di'ge lierve geste van dit kind na een zoo op- winuenden wedstrijd. En de tweede is mevr. Braun. Zij straalt van geluk. Dis is haar dag, de dag, dien zij met zooveel moeite en zorgen heeft voorbereid. Wat een vertrouwen en welk een onbluschbare energie schuilen er in het hart van deze vrouw. Wij hadden haar voor den wedstrijd een be- zoek gebracht in het restaurant van het Heim, waar de Nederlandsche dames verblijf hou- den en wij hadden het gewaagd onze vrees uit te spreken, dat de Deensche het wel winnen zou Rie had immers al zooveel werk verzet in deze weekMaar met een vernietigen- den blik en met een stem, waarin geen grein van twijfel school, verklaarde zij: Hveger winnen? Welneen. Ik zeg u ook vanmiddag haalt Rie het, al zal het dan in deze week haar twaalfde start zijn Tegen zoo'n stelligheid is niets bestand en Rie heeft dan maJr de wijste partij gekozen engewonnen. Nu hebben wij den uitslag nog niet meege- deeld. Hier is hij: 1. mej Rie Mastenbroek (Nederland) in 5 min. 26.4 sec.: 2. Hveger (Denemarken) in 5 min. 27.5 sec.; 3. Wingard (Ver. Staten) geen tijd door de jury opgeno- men; 4. Petty (Ver. Staten) in 5 min. 43.1 sec. Al heb ik daar nog geen woord over gezegd. u begrijpt, dat de Nederlandsche aanhang in al dien tijd niet stil heeft gezeten. Het was een lawaai van je welste dat zwol tot een groot sche ovatie, toen Rie, gelukkig lachend, maar zichtbaar zeer moe, op den juryvlonder stond en daar door een leger van fotografen werd bestormd. Mej. Wagner heeft in dezen kamp geen rol gespeeld. Op de eerste honderd meter bleef zij aardig bij, maar van lieverlede raakte zij achterop en zij eindigde als nummer acht. Even nadat mej. Mastenbroek zich in haar kleedkamer had teruggetrok'ken, arriveerde de Fiihrer, lqide begroet met uitgestoken hand door alle Duitschers op de tribunes. Hij zette zich naast veldmaarschalk von Mackensen, die ook onder de aanwezigen was, Hij werd be stormd door tal van amateurfotografen. Toen de lijfwacht daar een einde aan maakte, wist een buitengewoon doortastende dame wij gelooven een Amerikaansche toch tot hem door te dringen. Zij nam haar kiek en gaf den Fiihrer plotseling een zoen op den koop toe. Dolle vroolijkheid in het stadidn en de Fiihrer had zelf ook schik in het geval. POGING TOT BEROOVING OP EEN POSTKANTOOR. Aan een der loketten van het Postkantoor te Nijmegen vervoegde zich Zaterdag tegen het middaguur een man met het verzoek hem een Ijiljet van f 1000 te wisselen. Toen de ambtenaar h'et bedrag in kleine biljetten had uitgeteld griste de man met een greep alles weg en zette het op een loopen. Op het ge- roep van den onthutsten ambtenaar liepen velen hem na. In de van Broecklhuysenstraat wierp de man de bankbiljetten in de gang van een woning. Hij werd gegrepen en naar het postkantoor ovtergebracht vanwaar hij naar het politiebureau werd vervoerd, waar hij is opgesloten. Het is de 36-jarige C. J. H. uit Nijmegen. Daaromtrent meldt de corr. van het Han- delsblad nader: Het onderzoek, dat de politie heeft inge- steld naar de poging tot roof, welke Zater- dagmiddag op het hoofdpostkantoor te Nij megen is gepleegd, heeft er toe geleid, dat men de overtuiging is gaan koesteren, met een geesteszieke te doen te hebben, die wel- licht na ter beschikking van de justitie te zijn gesteld, in een inrichting zal moeten wor den opgenomen. De geheele opzet van de daad wees op een wanhoopsstemming, want bij eenig nadenken had de man moeten begrijpen, dat zijn po ging, ook al zou hij het geld in handen krij- gen, moest mislukken in een overvol postkan toor, en in het hartje van de stad, tijdens de spitsuren. Het is gebleken, dat de man reeds Vrijdag- middag aan het loket van het bijpostkantoor in de Lange Hezelstraat was verschenen, met het verzoek hem een bankbiljet van duizend gulden te wisselen. Men kon hem daar ech ter niet helpen. daar aan dit kantoor gewoon- lijk slechts pakketpost wordt behandeld en dus geen groote bedragen aanwezig zijn. Men ver- wees hem dan ook naar het hoofdpostkantoor. De man, die beihoorlijk was gekleed, vervoeg de zich hier Zaterdagmiddag kort na twaalf uur. Hij begaf zich naar het loket van de Rijkspostspaarbank en deed ook daar het ver zoek een biljet van duizend gulden te wisse len. De beambte verwees hem naar het loket „uitbetaling postwissels en cheques." De man schijnt nog even te hebben gewacht, tot er een oogenblik geen andere bezoekers waren en verzocht daarop den beambte hem duizend gul den te wisselen. In zijn hand hield hij een bankbiljet, waarop de beambte het getal dui zend zag. Daar de man een rustigen indruk maakte en zijn verzoek heel kalm had ge daan, koesterde de beambte geen argwaan en (hij stelde de vraag, of de man, groot dan wel klein bankpapier wilde hebben. „Geef mij maar klein papier," had de man gezegd, en de beambte draaide zich om en telde het geld bijeen. Met het bundeltje bank papier in zijn hand keerde hij zich weer naar het loket. Hij legde het geld voor zich neer, ten einde het voor te tellen en vroeg om het biljet van duizend gulden. Plotseling veran- derde de man van houding. Met bliksemsnel- heid greep hij het bundeltje bankpapier, dat voor den verbouwereerden beambte lag weg en gooide deze een waardeloos oud Duitsch bankbiljet in het gelaat. Daarop snelde de roover naar den uitgang. De beambte kreeg direct zijn bezinning en schreeuwde luidkeels om hulp. Eenige postbeambten renden den roover achtema. Buiten voegde zich een aan tal voorbijgangers bij de achtervolging met het resultaat, dat zooals gemeld de dader werd gegrepen. De man is een klein winkeliertje wonende in de Koninginnelaan en vader van zeven kinderen. De laatste jaren zijn zijn zaken sterk achteruitgegaan en hij verkeerde dan ook in groote moeilijkheden. Daardoor is hij in een wanhoopstemming vervallen en reeds eenige malen heeft hij zich aan straf- bare feiten schuldig gemaakt, die hem, met het oog op zijn geestestoestand, niet al te zwaar zijn aangerekend. TWEE PERSONEN DOOR BENZOL- DAMPEN BEDWELMD. Vrijdagmorgen heeft op de Waal tegenover de steenfabrieken van gebrs. Mijnlief te Dru- ten een tragisch ongeluk plaats gehad. Wegens den mist lagen daar eenige schepen gemeerd, waaronder ook de benzine-aak ,,De Brug", schipper Joren, afkomstig uit Rotter dam. De benzine-aak, welke gewoonlijk door een motor voortgedreven wordt, was leeg en de beide schippers waren bezig het schip te reinigen. Bij dit werk is de knecht van schip per J. bewusteloos geworden tengevolge van de benzol-dampen. Toen sctoipper J. dit be- merkte, is hij onmiddellijk in het ruim afge- daald om zijn knecht te helpen. Hij bracht hem boven en begaf zich dadelijk daarop weer naar beneden. Dit is hem noodlottig gewor den, aangezien hij door de benzol-dampen be- vangen is geraakt. Met zijn hoofd viel hij tegen de ijzeren binten en bleef bloedend lig- gen. De knecht, die inmiddels was bijge- komen, schoot zijn baas direct te hulp, doch ook hij werd onmiddellijk weer door de dam pen bevangen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 3