ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Tweelingzusters. AKKERTJES CACHETS) cacRe£/ No. 9491 MAANDAG 17 AUGUSTUS 1936 76e Jaargang Binnenland Feuilleton NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen r. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar i/oor Belgie en Amerika 2,/overige landen /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buiteniand alleen bij vooruitietaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDB GIRO 38150 TEEEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer 0,20 KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgavo. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DE VAOANTTE VAN KONINGIN EN PRINSES. De Koningin en Prinses Juliana bebben het voomemen omstreeks 20 Augustus van Haar buitenlandsche reis terug te keeren. De vor- etelijke personen zullen daarna voorloopig op het paleis Het Loo verblijven. HET AANTAL FAILEISSEMENTEN DALENDE. Uit de voorloopige cijfers betreffende de uitgesproken faillissementen over 1935, in het begin van dit jaar gepubliceerd door de afdeeling gerechtelijke- en armenzorg-sta- tistiek van het Centraal Bureau voor de Sta- tistiek, bleek, dat in totaal in het eerste halfjaar van 1935 het aantal faillissementen meer bedroeg dan in het eerste halfjaar van 1934 (resp. 2419 en 2330), maar dat daaren- tegen het tweede halfjaar van 1935 een gun- stiger cijfer gaf dan het overeenkomstige tijdsverloop van 1934, resp. 2209 en 2296, dus in 1935 87 minder. De in de thans verschenen mededeeling no. 38 opgekomen voorloopige cijfers betreffende de uitgesproken faillissementen van het eerste halfjaar van 1936 leeren, dat ook in genoemd tijdsverloop minder faillissementen werden uitgesproken dan in het eerste halfjaar van 1935. De vermindering in 1936, n.l. van 2419 tot 2283 of 136 is grooter dan de zooeven ver- melde daling in het 2de halfjaar van 1935 (87). MR. C. GOSELING GEWOND BIJ EEN AFTO-ONGELUK IN OOSTENRIJK. Het A. N. P. meldde Zaterdagavond uit Weenen, dat een met 25 personen bezetten postautobus op den Grosse-glockner-weg na- bij Heiligenbluth een 50 meter diepe begroeide helling is afgestort en verscheidene malen over den kop geslagen. De chauffeur en een reiziger werden gedood, de overige inzitten- den werden gewond. Onder hen bevonden zich mr. C. M. J. F. Goseling, de leider van de R. K. Staatspartij en zjjn chtgensote, feenevens dr. A. A. J. H. Marres uit Amsterdam. Volger^s de eerste berichten zou mr. Goseling slechts liohte ont- vellingen hebben opgeloopen; zijn echtgenoote kreeg snijwonden boven» het rechtenoog, ter- wijl dr. Marres een verwonding aan den rug zou hebben gekregen en vermoedelrjk een hersenschudding. Nader wordt gemeld, dat geen van drieen ernstig gewond schijnt te zijn. De familier Goseling was op een vacantie- reis naar Tirol. OMZETBELASTING OP BROOD. De Nederlandsche vereeniging van werk- gevers in het bakkersbedrijf deelt mede, dat de requesten, die zich tot den minister van financien heeft gerioht, waarin geprotesteerd werd tegen de aan de bakkerij opgelegde verplichtingen om deze belasting voortaan te betalen, over het tevoren van omzetbelasting vrijgestelde brood alsmede de besprekingen, door haar ten departemente gevoerd. in zoo- verre resultaat gehad hebben, dat de minister heeft bepaald, dat vrij blijft van omzetbelas ting: a. dat brood, hetzij groot-, hetzij klein- of luxebrood, dat gemaakt is uit deeg, vervaar- digd uit geen andere grondstoffen dan meel Naar het Engelsch van PATRICIA WENTHWORTH. (Nadruk verboden.) 12) Vervolg. IX. John Waveney gaat uit logeeren. John genoot volop van zijn week-end op Waterdene Van het kleine uitgelezen ge zelschap, den opgewekten gezelligen toon, de vlotte vrdendelijkheid, die niets stijfs of ge- diwongens had. Jenny was een volmaakte gastvrouw en Nicholas Marr een eiven pret tig gastheer. Ook de andere gas ten waren alle jongelui; Nicholas was de oudste van het gezelschap, hoewel slechts enkele jaren ouder dan de anderen. John vond hem sym- pathiek en toch vroeg hij zich herhaaldelijk af of er geen grimmige, onhandelbare trots achter zijn chanmante manieren verscholen lag. Hij kon zich voorstellen dat Nicholas Marr een onverstoorbare wellevendheid zou blijven toonen tegenover iemand, dien hij uit den grond van zijn hart haatte, onverzoenlijk en wraakgiierig achter het masker van zijn glimlach. Jenny van haar kant was Ibuitengewoon in haar schik met den pas ontdekten neef. 'Hij stal haar hart door op te merken dat de baJby een kuiltje in zijn wang had, een feit dat zij ze-lf sinds weken tegenover Nicholas' twijfel zucht had volgehouden en bejegende haar met een Ibewonderende hoffelijkheid niet uitibun- diger overigens dan voor een neef gepast was Jenny held aan niets grooter Ibehoefte dan aan een warme atonosfeer van toegewijde bewon dering; haar heele leven had ze daarin ge adeond haar vader, haar broers, tante Jen hadden die atmosfeer om haar heen gescha- pen en Nicholas' aan verafgoding grenzende liefde deed er haar met dieper teugen van ge en bloem, zemelen, zout, melk, melkpoeder, water, moutextract, creme of bakkersvet; b. krentenbrood (geen krentenbollenvoor welks vervaardiging ten hoogste 10 pet. van het gewicht van het gebezigde deegbeslag krenten en/of rozijnen zijn gebezigd: c. dat brood, vervaardigd uit gewoon brooddeeg, waaraan bijvoorbeeld een weinig suiker is toegevoegd, zooals in sommige stre- ken van het land te doen gebruikelijk is. De aan de hand van het bovenstaande teveel geheven belasting zal worden verrekend met de nog op te leggen aanslagen. DE NIEUWE STEUNREGELING. Tweede Kamerlid vraagt inlichtingen. Het Tweede Kamerlid, de heer Sneevliet, heeft aan den Minister van Sociaie Zaken ge- vraagd: Is de Minister bereid mede te deelen, of in eenigerlei vorm voorafgaand overleg met de gemeentebesturen is gepleegd over de wijzi- gingen in de steunregeling voor de werkloozen, welke de Minister bij circulaire van 31 Juli 1936 ter kennis van die gemeentebesturen heeft gebracht. Indien deze vraag ontkennend wordt beantwoord, waarom is dit overleg ach- terwege gebleven? Wil de Minister mededeelen, welke van de in de circulaire opgesomde wijzigingen in overeenstemming zijn met de door de geraad- pleegde vakcentrales kenbaar gemaakte in- zichten en welke van die wijzigingen, hetzij zonder bespreking met die vakcentrales, dan wel in strijd met de kenbaar gemaakte in- zichten, de Minister heeft vastgesteld? Is de Minister in verband met de door hem in de Kamer gedane mededeelingen over inkrimping van het aantal werkloozen en aangezien bij de vaststelling van de wijzigin gen is uitgegaan van een maximum uit de publieke middelen beschikbflar te stellen som bereid een opgave te verstrekken van het totaal bedrag der uit publieke kassen voor de werkloozen beschikbaar gestelde steun-. uitkeeringen en mede te deelen, of de door hem geconstateerde inkrimping van de werk- loosheid automatisch geen inkrimping van het totale bedrag ten gevolge heeft en, indien dit wel het geval is, in welke mate? Wil de Minister voorts mededeelen, welke raming ten grondslag ligt aan de in de cir culaire voorgestelde verbetering voor de steunverleening der negende klasse en voor de maximumpercentages en welke som voor die verbetering noodig is? Js de Minister niet van oordeel, dat de de- classeering van__ lanigdurige werkloozen, voor wie een nieuwe loonnorm in die circulaire is vastgesteld, neerkomt op het leggen van een moreelen druk op deze slachtoffers van de heerschende werkloosheid, die als onnoodige verzwaring van hun lot gezien moet worden? Wil de Minister mededeelen, hoe groot het aantal werkloozen is, dat de nadeelen van het in die circulaire bepaalde zal ondervinden en welk bedrag door den nieuwen maatregel te hunnen laste wordt uitgewonnen? Welke besparing wil de minister verkrijgen door de voorgestelde intrekking van den huur- bijslag Acht de Minister het oirbaar, dat de tot dus- ver uitgebleven algemeene huurverlaging, al thans ten deele, door aantasting van den huurbijslag wordt verkregen? Zijn de sociaal-hygienische gevolgen van het betrekken van de goedkoopere woningen door de van hun huurbijslag verstoken werkloozen niet van dien aard te achten, dat de toch reeds ongunstige levensomstandigheden van de werkloozen ook op deze wijze worden ver- slechterd BURGEMEESTER GEEFT BRANDSPUIT CAJ&EAF. In de gemeente Out Alblas werd reeds lang de noodzakeiijkheid van een motorbrandspuit gevoeld. De raad had inmiddels reeds besloten een dergelijke brandspuit aan te schaffen, doch had in dat geval buiten den burgemeester ge- rekend. Deze was n.1. zoo welwillend, een brandspuit ten geschenke te geven aan de ge meente, uit dankbaarheid dat hij reeds 36 jaar in deze plaats de functie van burgemeester bekleedt. - Met dit geschenk is irien natuurlijk zeer in- genomen. DE SOCIAEE STLDIEWEEK TE ROLDUC. Op de vragen van den heer de Marcihant et d'Ansembourg betreffende sociaie studie- week te Rolduc, heeft de minister van justitie geantwoord: Het was den minist -r bekend, dat het plan bestond, begin Augustus j.l. te Rolduc, ge meente Kerkrade, ee>; sociaie studieweek te houden, eveneens dat leidende politici en an dere officieele personen deze vergaderingen meermalen zouden bijwonen. Vertegenwoor- digers van buitenlandsche mogendheden ple- gen echter niet aanwezig te zijn en zijn, voor zoover is na te gaan, ook dit jaar niet aan wezig geweest. Daargelaten of dit op zich zelf tot eenige bemoei'ing van de zijde van de regeering had kunnen leiden, bestond er geen aanleiding aanvallen gedurende de sociaie week tegen het op het oogenblik in Duitschland heer schende regime te verwachten. Zoodanige aanvallen hebben, blijkens ontvangen ambte- lijke berichten, ook niet plaats gevonden. Ten hoogste is een enkele algemeen gehouden toe- speling op buitenlandsche toestanden gemaakt. DE DOOR 'N ENGELSCHE MAATSCHAPPIJ NAAR SPANJE VERKOCHTE K. L. M.- VLIEGTUIGEN. Vragen van het Eerste Kamerlid Polak aan Minister-president Colijn. Naar aanleiding van het bericht, volgens hetwelk de oude K. L. M.-vliegtuigen, die aan Spanje geleverd zijn, geen Nederlandsche vliegtuigen meer waren, daar zij aan een En- gelsche maatschappij verkocht waren en volgens welk bericht ,,men" het in het geheel niet onwaarschijnlrjk achtte, dat deze machines op een vaste lijn naar Spanje en Portugal gebruik zouden worden, heeft het Eerste Kamerlid Polak eenige vragen aan den minis ter-president Colijn gesteld. Indien ihet bericht juist is, zoo vraagt de heer Polak. wil de minister dan mededeelen, op welke wijze, aannmelijk was gemaakt, dat deze machines niet aan Spanje of aan Spanjaarden geleverd zouden worden? Wil Z.Exc. verder mededeelen, op welke gronden ,,men" ,.het in het geheel niet on- waarschijnlijk achtte, dat deze machines inderdaad gebruikt zullen worden voor een vaste lijn met Spanje en Portugal"? Wil Z.Exc. mededeelen wie deze ,,men" is geweest Zou het naar het oordeel des ministers niet juister zijn geweest, den verkoop, althans den uitvoer van deze vliegtuigen te verbieden, totdat deze „niet onwaarschijnlijkheid" ver- nieten, dan zij voor haar huiwelijlk ooit had gedaan. En hoe meer zij ontving, hoe meer zij teruggaf. Na de eerste vier-en-twintig uur vond John dat hij geen gelijkenis met Anne meer zag; er was een zekere overeenkomst van gelaatstrek- ken, meer niet. Jenny was Jenny, en daar- mee was alles geizegd. Ze was een schitte- rend, stralend weizen in den vollen zonneschijn van jeugd, schoonhetid en geluk. In welke vallei van schaduw, onder wat voor sombere wolk, leefde Anne? Een edgenaandige^ weer- zin kwam in hem op bij deze gedachte; hij voelde jalouzie voor Anne. Jenny had alles: vrienden en een heerlijk tehuis, aanzien en fortuin, man en kind? Wat was Anne's deel? Waar was zij Dit was het punt waarin al zijn overwegingen uitliepen. Hij had zich voorgenomen geduldig te zijn, maar zijn ver- langen om te weten werd hem te machtig. Hij wendde zich tot Jenny met de vraag, die hem op het hart en op de lippen Ibrandde: Jenny, waar is je zuster Anne?" Ze hadden samen gedanst en zaten nu in een der met zachte 'kussens bedekte venster- baniken van de groote, in maJhonie betSmmer- de kamer. Aan het andere einde draaide op de gramofoon een luidruohtiige jazzplaat. De andere paren waren nog aan het dansen Nicholas gleed voorbij met Pemela Austin Haar kort geknipt, donker hoofd stak boven het zqne uit. Het had een jongenskop kun nen zijn, ook wat de trekken betrof, en con- trasteerde daardoor allerwonderlijikst met de opvallen'de scharlaken-roode avondjapon, die ze droeg. Nicholas lachte tegen zijn vrouw onder het voorbijgaan en Pamela wuifde luchtig. Jenny legde haar hoofd tegen het donker vlamimende hout en met ingehouden adem keek ze John aan. „Wat zed je eigenlijk Zullen we weer gaan dansen „Neen, ik wou graag met je praten over je zuster Anne. Heb je daar bezwaar tegen?" Jenny knikte. „Ik doe het heusch liever niet. Ik ik kan het niet werkelijk." „Dat is juist de kwestie. Waarom kun je het niet?"' Jenny's hart bonsde in haar keel. Als ze zich in 's hemelsnaam maar beter Icon be anderd was in volslagen zekerheid, of beter nog in de tegenwoordige omstandigheden den uitvoer van vliegtuigen geheel te verbieden Wil Z.Exc. de verzekering geven, dat zoo lang de opstand tegen het wettig gezag in Spanje voortduurt, met de grootste zorg zal worden gewaakt tegen alle transacties en handelingen, die de positie der opstande- lingen ten goede zouden kunnen komen en dat o.a. nauwlettend acht zal worden geslagen op de bewegingen van het stoomschip ,,Lode- wijck", thans liggend in de haven van Ter Neuzen? HET ONTWERP RIJTIJDENWET. Volgens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet houdende bepalingen, beoogende het tegengaan van oververmoeidiheid van bestuurders van motor- rijtuigen, verklaarden eenige leden, zich slechts zeer ten deele met den opzet ervan te kunnen vereenigen. Blijkens de considerans is, dus betoogden zij, de regeering de meening toegedaan, dat oververmoeidheid niet zelden de veiligheid van het verkeer in gevaar brengt, met het oog waarop van overheids- wege maatregelen geboden zouden zijn en dat al wordt zulks niet met zoovele woorden in de genoemde considerans vermeld de toe- passing dier maatregelen mede de coordinatie van het verkeer zal bevorderen. De ontworpen regeling beoogt alzoo drieer- lei: 1. anbeidersbescherming; 2. beveiliging van het rrjverkeer en 3. coordinatie van het verkeer. Wat nu in het algemeen deze drievoudige strekking betreft, betoogden vele leden, zich met het eerstvermelde doel te kunnen ver eenigen. Wat betreft het tweede punt, betwistten sommige leden, dat de bedoelde oververmoeid heid, met name bij niet-beroeps-chauffeurs, een zoo veelvuldig voorkomend verschijnsel is, dat het den wetgever zou nopen tot een in- grijpen, als in de bedoeling van de regeering ligt. Wat ten slotte, het derde punt aangaat, was aan enkele leden niet duidelijk, welke plaats de coordinatie in de ontworpen regeling inneemt. Zij hadden het beter geacht, indien deze daarvan volkomen ware geabstraheerd. Zij auchtten namelijk, dat, indien dit ontwerp tot wet mocht worden verheven, de daarin opgenomen bepalingen zullen worden gebezigd om een bepaalde vervoerwijze te weten die per motor, ten bate van een andere te weten het railvervoer in een minder gun- stige conditie te brengen. Vooral artikel 1 levert huns inziens op dit stuk gevaar op. hnmers kan bij toepassing daarvan het nacht- verkeer geheel tot stilstand worden gebracht of althans zeer ingrijpend worden beperkt. Andere leden duchtten, dat een algemeene regeling van de rijtijden met het oog op de veiligheid van het verkeer de aandacht zal afleiden van veel meer urgente en doeltreffen- de maatregelen, als daar zijn: verpliohting voor bestuurders van motor- en andere rij- en voertuigen om de rechterzijde van de wegen te houden, een algemeen gebod voor wiel- rijders gebruik te maken van de rijwielpaden, waar deze bestaan, regeling van het verkeer van de voetgangers en voorts bevordering, dat veel strengere straffen, dan tot dusverre het geval is, zullen worden opgelegd aan chauf feurs, die in toestand van dronkenschap on- gelukken veroorzaken en medemenschen doo- den of verminken, e.d. Vele leden betuigden hun volledige instem- ming met de ontworpen regeling. Intusschen hadden vele leden tegen de ont- heerschen, dacht ze wanhopig, als haar han- den maar niet zoo zenuwachtig trilden en ze iets zouden kunnen zeggen, iets, 't kwam er niet op aan, wat iets heel gewoons, onver- schilligs... Waarom kun je niet?" herhaalde John. Zijn stem klonk zacht, vol sympathie, maar tegelijk overredend, 'n tikje dringend zelfs: „Om je de waarheid te zeggen, Jenny, ik kan het gevoel niet van me afzetten, dat er iets niet in den haak is. Je weet waarschijnlijk niet dat ik Anne eens ontmoet heb en Wanneer?" viel ze hem verschrikt in de rede. .Verscheidene jaren geleden -negen jaren; ze was nog een kind. Zij wist niet wie ik was en ik wist niet wat zij was. Tot ik op Wave ney dat geschilderd portret van jullie beiden zag" Jenny werd beurtelings rood en bleek. ,,Dat ellendige schilderijhijgde ze nauwe- lijks verstaanbaar. ,,Ik wil weten waar zij is," hield John aan, „ik wil Hhar spreken." ,,Dat is onmogelijk!" Het klonk als een zucht. John glimlachte en er was iets in dien glim lach iets dat Jenny bang maakte. ,)Het kan heusch niet, John, werkelijk niet!' „Maar ik vraag je nog eens, waarom dan toch niet? Is het niet beter me de reden te zeggen?" Ze schudde het hoofd. Toch moest ze iets bedenken, flitste haar door den geest, iets dat ze hem vertellen kon. Als ze dat niet deed, zou hij zelf probeeren de waarheid te ontdek- ken. Ze spande al haar krachten in om haar verwarrtng en emotie de baas te blijven en woorden te vinden. „Het kan niet, John, omdat Ze aarzelde. ,,Wlel?"' moedigde hij aan. Waarom in vredesnaam had ze hem ge- vraagd hier te komen? verweet ze zich. Al§ die verschrikkeiijke gramofoon maar niet zoo'n lawaai maakte, dan kon ze tenminste denken. Tot overmaat van ramp waren Pamela en Derek Austin nu aan 't zingen gegaan be- lachelijke, idiote woorden die haar als hoon- gelach in de ooren dreunden en haar gek zou den maken, als deze marteling nog lang duur- worpen bepalingen en tegen de grondtrekken van den uit te vaardigen algemeenen maat regel van bestuur dit bezwaar, dat daarbij in onvoldoende mate onderscheid wordt ge maakt tusschen de verschillende categorieen van chauffers. Uiteraard is het, zoo betoogden deze leden, vrijwel ondoenlrjk, dat de wetgever en de Kroon rekening houden met het feit, dat de eene bestuurder van een motorrijtuig meer uit- houdingsvermogen heeft dan de andere, doch wel is onderscheid mogelijk tusschen: ter eene zijde beroeps-chauffeurs en eventueel zelfstandig werkende bestuurders, die we- gens den aard van hun werkzaamheid ten opzichte van de gevaren, van hun overver moeidheid te duchten, met beroeps-chauffeurs, kunnen worden gelijkgesteld en ter andere zijde de niet-beroeps-chauffeurs, tot welke groep o.a. behooren de zoogenaamde heer- rijders. Let men nu, zoo verklaarden de hier aan het woord zijnde leden, op het doel van de ont worpen regeling, gelijk dit is te vinden in de considerans, dan blijkt dat al ontbreken dienaangaande nauwkeurige gegevens en moet men zich derhalve met globale cijfers tevre- den stellen oververmoeidheid van niet be- roepschauffeurs nooit of welhaast nooit aan leiding heeft gegeven tot gegronde klachten over het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer. Deze leden achtten dit al- leszins verklaarbaar, omdat die categorie van bestuurders wegens het ontbreken van een dienstbetrekking op eigen verantwoordelijk- heid rijdt. Ter adstructie van hun gevoelen voerden zij aan, dat uit het laatste statistische over- zicht van verkeersongevallen betreffende het jaar 1934 volgt, dat op 7028 ongeval- len slechts bij 63 ervan d.w.z. nog niet een procent oververmoeidheid of slaap van de chauffeurs kon worden geconstateerd, waar- faij uit den aard der zaak niet kon worden nagegaan, of zulks zijn oorzaak vond in het te lang rijden of onvoldoende rust buiten de rij-uren. Naar alle waarschijnlijkheid zijn volgens de hier aan het woord zijnde leden in het meeren- deel dier gevallen in loondienst zijnde be stuurders van vrachtautomobielen de schuldi- gen geweest, voor welke categorie tot dus verre, in tegenstelling met de chauffeurs, ver- bonden aan geregelde autobusdiensten, een regeling omtrent de werk- en rusttijden ont- breekt. lets goeds, wordt nagebootst. Voor de "AKKERTJES" is dat nu wel vleiend, maar voor U is dat gevaar- lijk, let daarom goed op, dat Ge werkelijk "AKKERTJES" krijgt. Dan weet Ge, dat Ge het bijzondere poeder inneemt, dat Uw pijn, koorts, griep en Uw onbehaaglijkheid verdrijft. Dit merk is Uw waarborg van echtheid Nederlandsch Product Recept van Apotheker Dumont Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. (Ingez. Med.) de. Ze zat ongemakkelijk rechtop nu en schoof zenuwachtig haar trouwring op en neer, tot deze groeven in haar fijne vinger sneed. „Ze is 21ek geweest ze is in het buiten iand." „Ja, dat heeft Mrs. Courtney me verteld. Ze is in gezelschap van Miss Fairlie, niet?" Jenny knikte. Haar blik hechtte zich aan John's gezicht, in hopen en vreezen of hij t'evreden zou zijn gesteld en niet verder vra gen. Maar haar flauwe hoop bleek terstond ijdel. ,,Dan wil je me zeker haar adres wel geven? Ik heb hier in Engeland niets serieus om handen een excuus om eens naar het bui teniand te wippen, zou me warempel niet on- welkom zijn." Jenny voelde haar oogen brandden van moei- lijk bedwongen tranen en haar stem klonk gesmoord toen ze antwoordde „Je kunt haar niet spreken, John. Ze kan niemand ontvangen mij niet eens." Waarom niet, Jenny?" ,,Kun je dat niet raden?" Trillend, heesch, kwamen de woorden over Jenny's lippen. ,,Neen, het spijt mij erg, maar ik heb geen idee. Je zult me de reden moeten zeggen. Jenny sprong op. ,,Niet hier," hijgde ze. ,,Ze kijken allemaal naar ons Pamela (brandt gewoon van nieuwsgierigheid om te weten wat we toch helblben, zie maar." Jenny wipte door het openstaande venster op het toetegelde terras het was maar een klein sprongetje. John volgde haar voorfbeeld en zag haar als een witte schaduw voortbe- wegen door het duister van den tuin. Het ge- luid van. de gramofoon doofde uit tot een ver gejengel. IHet huis stond halverwege op een flauwe heuvelhelling. Van het punt waar John zijn nichtje inhaalde daalde het terrein terrasvor- mig naar malsche graslanden, waar een bree- de, ondiepe beek doorheen liep. Helder maan- licht viel over het als vloeiend zilver voort- stroomende water en de zwaar-geurende serin- gen op het terras beneden hen. ,F.n Jenny, kun je het me niet vertellen?" Jenny keek hem aan. In het vage schemer- licht voelde ze haar zelfvertrouwen groeien. ,,Je zult me wel heel dwaas vinden, John," begon ze, ,,maar ik moest er beter aan ge- wend zijn ik kan er gewoon niet aan wen- nen. We waren altijd samen en nu heb ik haar al in meer dan een jaar niet gezien. En zij heeft de baJby nog niet eens gezien..." Er klonken tranen in haar- stem. ,,Maar ik begrijp er niets van, waarom dan toch... Jenny stampvoette. „Ik geloof dat je het erop toelegt om mij pijn te doen. Heib je er 'n soort wreed plezier in om anderen pijn te doen? Is dat je aard?" ,,Absoluut niet. Ik wil alleen weten waar Anne is?" ,,Zij is ergens waar jij haar niet kunt bezoe- ken. Waarom geloof je me toch niet? Kort voor mijn trouwen is ze... is ze ziek geworden en ze hebben haar opgesloten. Niemand mag bij haar..." Een inwendige stem had John gezegd, dat dit komen zou; het was alsof hij het uit de verte had zien aankomen een langen weg af. En nu het hem had bereikt, nu zijn on- bestemde, ongeformuleerde vrees gestalte had gekregen in het gesproken woord, verzette al les in hem zich ertegen in een heftige, intu'i- tieve ontkenning. Hij hoorde den wind door de seringenstruiken spelen, hij hoorde Jenny's adem in hortende snikken gaan, hij hoorde Pamela's Austin's heldere, hooge jongensstem in de verte een stuk van een jazz-deun zin gen. En hij wachtte tot hij weer in staat was rustig te spreken. „Bedoel je... dat Anne krankzinnig is?" Jenny barstte nu in woest huilen uit. „Het het spijt me verschrikkelijk, dat ik je pijn doe", verontschuldigde John, van zijn stuk gebracht door haar heivige emotie, zich stamelend, ,,maar ik moest het weten. Dus je bedoelde dat?"'- ,,iO!" Het was een meelijwekkende jam- merkreet. Ze bedekte haar gezicht met de handen en tusschen het huilen door hakkelde ze: „0 John, het breekt mijn hart! Die arme, lieve Anne!" En haar slank figuurtje schokte in kramp- achti'g snikken. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1