mm Siflii ii ...11 fi 111%m lip^ ff glf Wm"1 Schaakrubriek. ■<m%, mm wm m Burgerlijke Stand Neen, een echte bruut is meneer Janssen met twee „essen") met. Maar hij „staat" op t'n recht. Verleden week moest meneer Janssen op de fiets den drukken Rijksweg kruisen. Hij kwam van rechts, stak z'n hand voor zich uit, en reed door. Nattmrlijk vond-iewant hij bad immers recht van voorrang! Zijn toestand is nr weer redclijk wel..~ LOOP DER BEVOLKING. HOOGWATER TE TER NEUZEN. SCHEEPVAART^EWEGING. Na het eten: Dank zij u voor deze spijzen, Beschermer der Jeugd, beschermer der grijzen G'hebt zorgen, ik weet het, doch 't bekommert u niet, Ik ben bij u by nacht en bij licht. Leg rustig uw hoofd hi mijn schoot, Gij zijt veilig, mijn leider, want gij zijt groot. Heil, mijn leider!" Ik geloof niet, dat deze dingen als laster tegen den Geest zijn bedoeld. Maar dat is dan ook het eenigste wat er aan ontbreekt am ze dat te doen zijn. Ol D EN ENERGIEK. Mathilda Jeffries, te Weilhill in het Engel- sche graafschap Kent, zeide verleden jaar, op haar 99sten verjaardag, tot haar 70-jarigen zoon: Walter, mijn grootste amfoitie is 100 jaar oud te worden en daartoe ben ik ivast besloten. Verleden iZaterdag is zij inderdaad 100 jaar geworden en toen zei ze: Ik wil graag mijn lOlsten verjaardag vaeren. Zij doet overdag nooit een dutje en haar ontibijt bestaat uit een enkelen kop thee. Geregelde maaltijden, zegt zij, en een blij gemoed zijn het geheim van een lang leven. HET TWEEDE GEZICHT IN DE BIOSCOOP. In de Sunday Express vinden we het vol- gende verhaal De toeschouwers in een bioscoop te Liver pool schrokken op, toen een meisje in het mid den van de zaal het big de vertooninig van de film Tudor Rose uitschreeuiwde. Het tooneel was dat van de terechtstelling van Lady Jane Grey. „Het is allemaal font. Ik was bij de terechtstelling", riep het meisje en viel flauw. Het meisje was Dorothy Jordan, een typiste uit Belfast, achttien jaar, die met vacantie bij famiilie te Liverpool was. Mej. Jordan vertelde de (Sunday Express, dat de film haar overtuligd had, dat zij in de dagen van de Tudors geleefd had. ,,Een on- weerstaanbare aandrang leidde me naar de bioscoop", zeide ze. ,,Toen ik zag, hoe Jane Grey uit een raam keek en naar Dudley wuifde, die op weg was naar zijn terechtstelling, werd het mij duide- lijk, dat de scene verkeerd was. Ik kende de kamer goed en het was onmogelijk om uit het raam te kijken omdat het te hoog was. Ik had het gevoel, dat ik honderden malen in de kamer geweest was. „Later, bij de terechtstelling van Dudley, laat de film Lady Jane Grey volkomen kalm zien. Ik weet, dat dat niet goed is. Zij was hysterisch. „Naarmate de film vorderde, werd het mij duidelijk, hoe dicht ik voortdurend bij Lady Jane Grey was. Ik weet nu, dat ik haar ka- merjuffer geweest moet zijn. ,,Toen ik haar naar het schavot voigde, was het of haar japon de mijne raakte. De ongelijke, hooge keien in de straat deden mijn voeten pijn door de zachte schoenen, die ik droeg. Ik was moe. „fHet was bij de terechtstellingsscene, dat ik mij voor het eerst bewust werd, dat ik »de kamerjuffer was. Sommige scenes waren an- ders dan ik ze gekend had. Op weg naar het schavot waren de menschen niet stil, zooals de film laat zien. Zij duwden elkander en som- migen werden vertrapt. Toen Lady Jane Grey de treden naar het blok opging, was er een kleine jongen, die haar naam riep. Zij draaide haar hoofd am en keek hem treurig aan. ,,Ik heb een levendigen indruk van den beul en herinner me duidelijk breede izwarte ban- den om zijn polsen, die de film niet laat zien. Toen Lady Jane Grey hem voor het eerst zag, huiverde ze en greep zich aan me vast. Ik kon haar armen haast am me heen voelen. -Ze huilde een beetje, richtte zich toen weer en keek recht voor zich uit. ,jBij het blok zei de beul: „WSlt u mij ver- geven en Lady Jane Grey antwoordde cer tainly" en niet „most willingly". Zij lichtte haar krullen op, wat de film niet laat zien en meer heb ik niet gezien. Ik herinner me, dat ik de handen voor mijn gezicht sloeg. Ik denk dat ik flauw viel. ,,Toen ik ibijkwam, was ik in den foyer van de bioscoop. De omgeving en de menschen leken mij vreemd. Ik dacht, dat "ik droomde eh dat ik in werkelijkheid in de periode van de Tudors leefde en droomde van de twintig- ste eeuw." WEGENS KINDERROOF TERECHT- GESTELD. Woensdagochtend is te Bonn de 32jarige Hans Eduard Giese, die op 30 Juni ter dood was veroordeeld wegens kinderroof met het doel van afpersing, terechtgesteld. Giese had te Bonn een 12jarigen jongen ontwoerd en den vader een brief geschreven, waarin hij dreigde het kind te zullen ver- moorden, als de vader geen losigeld gaf. TIBETAANSCHE TEMPELS GEBLUNIDERD. Vole oude kunstschatten in Tibet, van bij- zonder hooger waarde, zijn opzettelijk ver- nield door benden bandieten, die de grens van China en Tibet oniveilig maken en vooral in de provincies Kokonor en Sikang optreden. Naar schatting is drie-vierde deel van de Isma-tempels, waarin deze schatten werden bewaard, geplunderd en vemield door de in- vallers, waarmede voor de wereld kunstschat ten zoo oud als de heuvels van Tibet verloren zijn gegaan. Echter trachten eenige Ameri- kaansche oudheidkundigen iets van deize Tibe- taansche kunst voor het nageslacht te bewa- ren, door waardevolle voorwerpen, welke door vluchtelingen uit het binnenland worden me- degeforacht, op te koopen. OM „AAN DEN MAN" TE KOMEN. Japan gaat ook in dit opzicht nieuwe we- gen inslaan. Het heeft n.l. 5000 bruiden naar het nieuwe keizerrijk Mandsjoekwo gestuurd. Dit nieuwe rijk, waar Poe-Yi, onder hooge be- scherming van Japan, den keizerlijken scep ter zwaait, heeft een groot tekort aan vrou- wen, dat in andere deelen van China niet be staat. De Chineesche vrouw wil niet naar Mandsjoekwo, omdat zij niet onder Japan- schen invloed wil staan. Toen heeft Japan er wat anders op verzon- nen. 5000 Japansche meisjes werden uitge- zocht, die op aparte „huwelijksscholen" onder- richt kregen in alles wat zij als huisvrouw en als moeder moesten weten. Een half jaar lang kregen de meisjes onderricht, waarna men haar 5000 foto's voorlegde van Mandsjoek- weesche jongelingen. Uit die foto's moest elk meisje een bruidegom kiezen. Toen gingen de 5000 bruiden naar Mandsjoekwo, waar haar respectieve bruidegoms vol ongeduld wacht- ten. De proef schijnt geslaagd te zijn, want nu begint men in Japan opnieuw met 5000 meis jes. EEN ZENUWACHTIGE KROKODIL. Een reizend circus gaf voorstellingen in het plaatsje Marito op het Deensche eiland Laa- land. 'Het hoofdnummer bestond daarin dat een Engelsche duiker in een groot bassin rond zwom, waarin zich ca. 120 groote en kleine krokodillen bevonden. Een zeer groote kroko- dil moest nog in het bassin worden geheschen. Een dierentemmer vorderde mannen uit het puibliek om het monster in het bassin te gooien. Met angst en beven verklaarden zich na herhaal'de opvordering eindelijk vijf man bereid den krokodil in het bassin te gaoien en pakten het dier aan. Maar door de zenuw- achtigheid van deze mannen was blijklbaar het amphibie ook zenuwachtig geworden en begon woedend met zijn staart te slaan. Alle vijf mannen liepen kwetsuren op. Een ervan werd door een slag van den staart tegen een paal geslingerd, kreeg een schedelbreuk en een her- sensehudding en er ontstond een paniek onder het publiek, dat over de banken wegvluchtte. De voorstelling moest worden ondenbroken. SLAKKEN ALS GERECHT. In Europa worden ongeveer 8 millioen pond slakken per jaar gegeten. De meeste slakken worden aan de Fransch-Zwitsersche grens verzameld en wel hoofdzakelijk in het gebied der Jura. De fijnste slakken komen echter uit Bourgondie. De Franschen zijn groote liefheb- bers van slakken! Parijs is de drukste markt. GOUDVELDEN IN NOORWEGEN. Sedert jaren weet men, dat op verscheidene plaatsen in Noorwegen goud in den grond zit. Met uibzondering van het met groote tus- schenpoozen ondernomen goudwasschen aan enkele riviertjes in Finmarken, is het echter nog nergens tot meer of minder industrieel bedrewen goudwinning gekomen, daar het goudgehalte van het erts meestal te klein was om een ontginning loonend te maken. Nu de goudprijs gestegen is en tevens de machines voor het vrrjmajken van het goud de laatste jaren zoodanig verlbeterd zijn, dat men ook met een lager goudgehalte van het erts tot een loonend bedrijf kan komen, heeft men hier en daar weer hoop gevat. De oude vindpiaat- sen zijn opnieuw opgezocht om er monsters te nemen. Dezer dagen is bij een plaatsje aan de Bindalsfjord, in het Zuiden van Norland, reeds een proefontginning op een ,,goudveld" be- gonnen. VERWIJDEREN VAN INKTVLEKKEN ITT WASCHGOKtD. Bekend is, dat zwakke inktvlekken uit waschgoed verwrjderd kunnen worden door ze in citroensap en zout te la ten weeken; minder bekend is echter, dat men ze evengoed kan iverwijderen door ze eenige uren in tamaten sap te weeken, daama in zeepsop na te was- schen, zoo noodig in de buitenlucht laten bleeken en daama flink uitspoelen. Rooden inkt verwijderen we door een papje van mos terdpoeder en water te maken en de plek hierin te laten uittrekken. OOK LANGDURIGE KOUDE DOODT HET LEVEN NIET. De Russische hoogleeraar Kapteref te Mos- kou heeft eenige jaren lang geexperimenteerd met eieren van zee-organisme en zelfs kleine krabbetjes, die een jaar of twee, drie in vol- maakt bevroren toestand waren bewaard. Nadat daarop warmte werd toegevoerd, ont- wikkelde het organische leven zich weer. Men gaat probeeren ook tot nieuw leven op te wek Italjaansche Partij. Wit: W. Steinitz ZwartC. von Bardeleben. Hastings 1895. 1. e2e4 e7e5 2. Pgl—f3 Pb8c6 3. Rflc4 Rf8c5 4. c2c3 Pg8f6 Hier komt in aanmerking De7. 5. d4 Rb6 of nog moderner: 4. c3 Rb6, want op De7 zou d3 in plaats van d4 kunnen volgen. Dit geeft zeer moeilijk spel, maar is voor Zwart veiliger dan de Pf6-voortzettingen. Verder kan d6 geschieden, waafna volgt 5. d4 ed4: (gedwon gen want anders gaat pion e5 of f7 verloren) 6. cd4: Rb4t (beter is Rb6). 7. Kfl en tegen de dreiging d5 en Da4f of Da4 benevens d5 is weinig te doen. De zet Pf6, die pion e4 bedreigt, is kenne- lijk sterker dan d6, terwijl bovendien Zwart d7d5 moet nastreven. 5. d.2d4 e5Xd4 6. *c3Xd4 Rc5^b4t 7. Pblc3 d7d5 Na Pe4: krijgt Zwart een aanval te verdu- ren tegen een pion. Maar nu krijgt hij een aanval te verduren tegen niets. Na 00 komt d5 en e5 met zeer sterk spel 8. e4Xd5 Pf6Xd5 9. 0—0 Rc8e6 Weliswaar kan Zwart op c3 geen pion meer winnen (Pc3: dan Delt en bc3: of Rc3: bc3: Pc3:? Delf), maar toch was Rc3: beter om den hangtoestand op d5 te beeindigen. Door den raadsheer op e6 te plaatsen, ontstaat een nieuwe binding langs d5. 10. Rclg5 Rb4e7 De onaangenaamheden van f6. 11. Tel durft Zwart niet aan. 11. Rc4Xd5 Re6Xd6 Of Rg5:'Re6: fe6: Pg5: en pion e6 is zwak 12. Pc3 X d5 Dd8Xd5 Nu kan Rg5: nog minder wegens Pc7:t en Pg5: ken van vroegere organismen, die duizenden jaren in het ijs hebben gezeten of in hard be vroren grond. De Moskousche hoogleeraar is, wat dit betreft, zeer hoopvol gestemd. ItEIZER KARELS ZWAARD. Gedurende de Napoleontische oorlogen werd de Wereldsche Schatkamer der Weensche Hofburg verrijkt met het zwaard van Karel de Groote. Het staal is licht gekromd en zit in een zwartlederen scheede. Deze is boven en be- neden van gedreven gouden beslagen voor- zien, welke evenals het gouden handvat met palmetten in ruitvorm zijn iversierd. Het zwaard werd bij de kroning den nieuwen kei- zer overhandigd met de woordsn: Onbvang het zwaard door de hand der bisschoppen. Met dit zwaard verleende de keizer den rid- derslag. De ornamentiek van gevest en beslagen vindt men terug in den kring der Turksche volken aan de oevers van de Zwarte Zee, van den Kaukasus tot aan Don en Wolga. Dit wijst erop, dat het kostibare zwaard een stuk uit den Avaren-buit van Karel den Groote moet zijn geweest. EEN PRGEFNEMING MET KONIJNEN. Op Solitary Island, bij de kust van Nieuw- Zuid-Wales, heeft men een paar konijnen losgelaten met de bedoeling, dat de bewoners van den zich daar bevindenden vuurtoren over versch voedsel beschikken, in geval de aanvoer van levensmiddelen door omstandig- heden mocht zijn vertraagd. Men hoopt, dat de dieren zich zullen ver- menigvuldigen en een afwisseling zullen vor- men in het gebmikelijke rantsoen der vuur- torenwachters. Dit is reeds een derde po- ging het eiland te bevolken met dieren, dienende als voedsel voor de bewoners. Eerst nam men de proef met geiten. Hun aantal vermenigvuldigde zich, totdat op zekeren dag de hond van een der vuurtorenwachters los- brak en alle geiten over de steile klippen in zee joeg. Toen probeerde men het met konij nen, doch deze werden alle gedood door een fret, die edn der vuurtorenwachters zich had aangeschaft, teneinde deze telkens, wanneer hij er een noodig had, een konijn te laten van- gen. De fret beet de konijnen echter alle in 6en dag dood. Nu neemt men wederom een proef met konijnen, doch men past er wel voor op, dat ditmaal geen fret de proefneming kan doen mislukken. DER VISSCHEN OUDERDOM. Het is algemeen bekend, dat schildpadden een zeer hoogen ouderdom kunnen bereiken. Deze huisdieren worden in normale omstan- digheden van tien tot vijftien jaren oud. Min der bekend is nochtans de gemiddelde leeftijd der visschen. Dierkundigen hebben in dien zin nauwkeurige waarnemingen gedaan. De proeven hebben uitgewezen dat de visschen die zich in zoet water ophouden, meest al een hooge ren ouderdom bereiken, dan deze, die zich ophouden in zeewater. Sommige exem- plaren der eerstgenoemde soort bereikten in gunstige omstandigheden een ouderdom van 50 jaar! De gewone zeewatervisschen wor den meestal van tien tot vijftien jaar oud. Wel te verstaan, indien er zich geen visschers in hun nabijheid bevinden. HET NUT VAN CITROENEN. Men moest eigenlijk alttjd citroenen in huis hebben. Een paar druppels citroensap maken bijv. bijna ieder gerecht smakelijker; vaak is het ook beter voor de gezondheid, om azijn door citroensap te vervangen. De schil dient om allerlei gerechten vooral gebak te kruiden, terwijl een uitgeknepen halve citroen een plaats vindt naast het zeepbakje. Wan neer men na het wasschen der handen ze daarmee even inwrijft, verdwijnen de leelijke zwarte barstjes in de huid. Ook op een andere wijzei kunnen citroenen als schoon- heidsmiddel dienen. Wanneer men een paar schijfjes in het waschwater legt, zal men ver- baasd zijn, hoe stevig en frisch de huid wordt. Men moet dan echter ook geen zeep gebrui- ken. Zoo mogelijk wordt het citroensap des avonds gebruikt, zoodat het den geheelen nacht op de huid kan inwerken. Citroensap is ook bekend als een uitstekend middel om vlekken te verwijderen, vooral wanneer het gaat om de onaangename inktvlekken. Ook roest verdwijnt door de behandeling met het citroensap. Zelfs in de huisapotheek hebben wij citroenen noodig. Wanneer beenen en voeten oververmoeid zijn, worden zij eerst geruimen tijd gewasschen in warm water met zout en daarna met citroen ingewreven en gemasseerd. Dit middel werkt ongelooflijk goed. Tegen de hoest neemt men met succes een glas warm citroenwater, dat met honing is zoetgemaakt, inplaats van met suiker. 13. 14. Rg5 X e7 Tflel Pc6Xe7 a bcde fgh Stelling na 14. Tel. Wit heeft op d5 in het groot geruild om dit eene geringe maar duidelijke voordeel te krij- gen: Zwart kan niet rocheeren. Het gepende paard belemmert het zwarte spel zoo, dat men gaat meenen, dat 13. Ke7beter zou zijn geweest. 14f7f6 Zwart wil de rochade door Kf7 vervangen 15. Ddle2 Dd5d7 16. Talcl c7c6 Op Kf7 zou nu Dc4t en Dc7: volgen. 17. d4d5! Een zeer fraai offer, dat den weg moet vrij- maken voor ihet paard. Natuurlijk kan de dame niet slaan. Maar misschien was consequent 17Kf7 nog iets geweest: 18. dc6: Pc6 19. Tcdl Dc8 20 Pd4 en wij achten het witte spel beter dan het zwarte. 17. 18. Pf3—d4 Anders komt Pf5! 19. Pd4e6 Er dreigde Tc7. 20. De2—g4 21. Pe6g5t c6Xd5 Ke8f7 Th8c8 g7—g« Kf7e8 DE GOI D1 OORRADEN VAN DE WERELD. Van de totale goudvoorraden van de wereld ter waarde van 33.3 milliard gulden, bezitten de Ver. Staten van Amerika volgens een pu- blicatie van het statistische Reichsamt per einde November j.l. 44.3 pet., ter waarde van 14.7 milliard gulden, terwijl geheel Europa (zonder Sowjet Rusland) slechts 43 pet. heeft, ter waarde van 14.3 milliard gulden. De groot ste vermindering van den goudvoorraad heeft plaats gehad in Frankrijk, dat zijn voorraad ter waarde van 8.2 milliard gulden in No vember 1934, binnen een jaar, dus in Novem ber 1935, verminderd zag met een hoeveelheid ter waarde van 1.6 milliard gulden, dus met bijna een vijfde gedeelte. De goudafvloei'in- gen uit Italie waren tengevolge van den Abes- sijnschen oorlog, naar verhouding nog grooter; in dezelfde periode verminderde de goudvoor raad aldaar ter waarde van ,f 0.774 milliard met 0.324 milliard, d.w.z. met 42 pet. Een vermindering van min of meer beteeke- nis ondergingen ook de goudvoorraden van de landen van het goudblok, Zwitserland 251.64 mill, of 26.3 pet. en Nederland 230.4 millioen of 25.6 pet.) (Sindsdien weer aanmerkelijk gestegen). Het grootste gedeelte van de goudafvloei'ing uit Europa ging naar de Ver. Staten, die him goudvoor raad van maand tot maand zagen stijgen, zoodat deze in het bovenbedoelde tijdperk van 1 November 1934 tot 1 Nov. 1935 met f 2.6 milliard of met 22 pet. was gestegen. Ook de Russische goudvoorraad is tengevolge van de bijzondere maatregelen van het Sowjet-bewina en van een gelijktijdige sterke inkrimping van de levensbehoeften van het volk, van 1.065 tot 1.248 milliard gulden, d.w.z. met f 183 millioen of 17 pet., vermeerderd, terwijl de goudvoorraad van Groot-Brittannie, slechts met 2.9 pet. of met een waarde van 67.6 millioen is toegenomen. HET GEWIOHT VAN EEN KOMROMMER. De Sowjetburger, die voor de bevrediging van zijn eenvoudigste behoeften aan voe- dingsmiddelen en manufacturen aangewezen is op de cooperatieve winkels schijnt, ^elfs in de grootste centra, er niet geheel zeker van te kunnen zijn de beperkte hoeveelheden, die hem rechtens toekomen inderdaad te zullen ontvangen. In de „Izwestia" van eenige dagen geleden lezen wij een bericht van den correspondent uit Leningrad, waarin wij het volgende citee- ren: ,,De gewestelijke Sowjet van vakorganisa- ties heeft een algemeen onderzoek ingesteld naar de toestanden in de cooperatieve win kels. Meer dan 800 levensmiddelen-, manu facturen- en brandstoffenwinkels zijn bij deze actie onderzocht. Bij de controle zijn 800 ondeugdelijke weegschalen in beslag ge- nomen; 5.200 gewichten zijn gebleken valsch te zijn. Er zijn anecdotische gevallen van vervalsching van maten en gewichten gecon- stateerd: zoo placht men in winkel No. 30 van het rayon Smolnenski het gewicht te meten met behulp van een komkommer; in een winkel op den Troitski-bazaar kon de on deugdelijke verkorte meter niet eens in be slag worden genomen: hij was met een kras aangegeven op de vensterbank. Als gevolg van het onderzoek zijn 30 per- sonen gearresteerd. Vijf directeuren en ver- koopers zijn reeds gevonnist. Zij ondergaan gevangenisstraffen van 1 tot 10 jaar. Nu zijn in bijna alle winkels de bedienden aan de toonbank verantwoordelijk gesteld voor hun eigen maten en gewichten. Alle ge wichten van v66r 1933 zijn uit het gebruik genomen". Dit is ongetwijfeld een radicale maatregel; de openlijke wijze, waarop wordt geconsta- teerd, dat de geheele bevolking van Lenin grad bij voortduring werd bekocht is te prijzen. Uit dit bericht blijkt echter tevens eens te meer, dat in Sowjet-Rusland een misstand „anecdotische" afmetingen moet aannemen. voordat de aandacht van de overheid erdoor getrokken wordt, die, als eenig correctief, eenige voorbeeldige straffen oplegt. VROUWEN BIJ DE ESKIMO'S. De positie van de vrouw in een gemeen- schap is gewoonlijk de graadmeter van haar cultuur. Maar bij de Alaska-Eskimo's is het onmogelijk, het probleem van dit standpunt uit te bezien, want hun opvattingen over moraal gaan van geheel andere stelregels uit dan bij elk ander volk. Voor de Eskimovrouw is het een bijkomstige vanzelfsprekendheid dat zij voor het huis- houden te zorgen heeft en kinderen moet krij- gen. Belangrijker dan iets anders zijn voor haar haar tanden en verhemelte, die zij voor ontelbaar verscheidene dingen noodig heeft. Daar alle kleedingstukken uit dierenvellen worden vervaardigd en men in het hooge Noorden geen mogelijkheid kent om de ruwe vellen draagbaar te maken, worden de vellen 22. Telxe7f! Een zeer mooi offer, daar alles nauwkeurig moest berekend worden. Immers Zwart dreigt mat door Tel: Indien nu De7: dan Tc8:t Tc8: Dc8:t met stukwinst. Indien Ke7: dan 23. Telf Kd6. 24. Db4f Kc7 (Tc5 dan Te6f). 25. Pe6t Kb8. 26. Df4t Tc7. 27. Pc7Dc7: 28. Te8 mat. 22. Ke8f8! Maakt gebruik van de dreiging Tel: mat. Noch Td7noch Dd7: kan derhalve geschie den. Op Tc8:f kan rustig Tc8: volgen, maar desnoods ook Dc8: Behalve Tel: dreigt ook nog Dg4: 23. Tf7f7t Kf8g8 24. Tf7—g7f De toren zet geheel ongedekt den aanval voort. Op Dg7: volgt weer Tc8: en blijft een stuk voor; op Kg7: volgt nu wel Dd7:t daar door het schaak de dreiging Tel: 64n zet (en dat is voldoende) is opgeheven. 24Kg8h8 Op Kf8 volgt Ph7:t en Zwart is gedwongen tot Kg7: Dd7:t of tot Ke8 Pf6f en Wit kan altijd met schaak op d7 nemen. 25. Tg7Xh7t Kh8g8 26. Th7g71 O a b c d e f g h Stelling na 26. Tg7|. week en glad gemaakt, doordat zij langen tijd achtereen worden gekauwd. En dat is het werk van de vrouwen. Daar een groot deel van het vleesch be waard wordt voor den tijd, waarin het water dichtvriest en de buitengewone koude elke jacht onmogelijk maakt, moeten de vrouwen ieder stukje vleesch kauwen, totdat het week is, voordat de verschillende familieleden het te eten krijgen. In vele gevallen, wanneer het eten te heet of te koud is, houdt de vrouw het in den mond tot een betere temperatuur is bereikt, die het genietbaar maakt. Het resultaat is, naar Peter Freuchen, de auteur van het boek Eskimo", dat door Metro Goldwyn Mayer werd verflimd, zegt, dat de vrouwen al op dertigjarigen leeftijd al haar tanden hebben verloren en volkomen verharde verhemelten krijgen, die het haar mogelijk maken ook zonder tanden verder te kauwen. Uitgezonderd bij den bouw van steenen hutten, die werkelijke kracht vereischt, heb ben de vrouwen ook als taak voor het bouwen der hutten te zorgen. De zomertent (uit het bij ons zoo veelbegeerde Seal-vel) is haar werk en ook de Igloos, de sneeuwhutten, die bij een langen tocht onderweg gebouwd wor den. Bij de Sal-tenten moet voor alles op goed spannen worden gelet. Het bouwen van de ijshutten is nog eenvoudiger. De vorm is halfrond en het materiaal bestaat uit niets anders dan sneeuw. Van binnen wordt een flink vuur aangestoken, totdat de sneeuw be gint te smelten en naar beneden te druppelen. Daarna wordt het vuur uitgetrapt, de deur opengemaakt en de nachtelijke koude veran- dert het „bouwwerk" in ijs. In 65n nacht is het huis klaar. Hoewel de vrouwen zooveel plichten hebben bezitten zij in het geheel geen rechten. De man kiest zijn vrouw uit en de vrouw moet zich vereerd voelen, dat zij uitgekozen wordt. SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 8 Aug. Pieter Hendrik Aamoudse, oud 26 j. en Hilda Rosa Antho- nette Gijsel, oud 24 j. SAS VAN GENT. In de \yeek van 6 tot en met 12 Aug. heb ben zich in deze gemeente gevestigd: B. Kousemaker, electricien, van St. Nieolaas. A. C. Rombout, loodgieter, van Hulst. Vertrokken: R. M. Scheffer, broodbakkersknecht, naar Ertvelde. A. F. van den Berge en gezin, wachtmeester Kon. Mar., naar Axel. (Zomertijd). voorm. nam. Zaterdag 15 Aug. 1.17 1.42 Zondag 16 2.06 2.27 Maandag 17 2.46 3.04 Dinsdag 18 3.24 3.39 Woensdag 19 3.55 4.12 Donderdag 20 4.26 4.42 Vrijdag 21 4.56 5.12 Voor Ter Neuzen: 13 Aug. Nederl. s.s. LODEfWUK, 1095, stukg., Antwerpen; Nederl. s.s. ALEEREO, 2690, hout, Archangel. Van Ter Neuzen: 12 Aug. Eng. s.s. THE EMPEROR, 405, ledig, Antwerpen. Voor Sluiskil: 13 Aug. Nederl. s.s. SINT JANSLAND, 1194, kolen, New-Castle. Van Sluiskil: 13 Aug. Zweedsoh s.s. VERA, 950, cokes, Uddevalle. Van Riemen: 12 Aug. Russ. s.s. STANLS- LAV KOSSIOR, 3912, ledig, Batoem. Voor Gent: 12* Aug. Eng. s.s. TRENT- WOOD, 369, steen, Immingham; Finsch s.s. BARBRO, 1272, hout, Leningrad. 13 Aug. Duitsch s.s. APOLLO, 1311, stukg., Antwerpen; Belg. s.s. CHARLES, 334, ledig, Goole; Deensch s.s. JULIANE, 778, hout, Archangel; Eng. s.s. BISCOMBE CHINe, 2421, hout, Archangel; Noorsch s.s. HAALEGG, 1032, nitraat, Hopewell; Eng. s.s. BLACK COCK, 226, stukg., Londen; Eng. s.s. OUSE, 419, stukg., Goole; Eng. s.s, CREOFIELD, 359, creosoot, New-iCastle; Grieksch s.s. DUMITRIS, 2116, fosfaat, Sfax; Eng. s.s. PANDKXN, 999, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. RALLUS, 920, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. BARON WEMIJS, 1830, pyriet, Huelva. Van Gent: 12 Aug. Zweedsch s.s. ASLOG, 759, ijzer, Stockholm; Duitsch sa. KRIEM- HILD, 487, stukg. Stettin; Eng. s.s. ORIOLE, 217, stukg., Londen; Nederl. m.s. DEMO- ORAAT, 120, cement, Barnstaple; Zweedsch s.s. KORSBORG, 667, gem., Memel. 13 Aug. Zweedsch s.s. OSBUR, 780, ledig, Archangel; Eng. s.s. TRENTWOOD, 369, ledig, Middlesbrough. Hoewel alle stukken van Wit aangevallen staan, kan Zwart niets nemen. Op Kg7 volgt Dd7:t, op Dg7: volgt Tc8:t- Wit moet echter steeds schaak blijven geven wegens de dreiging Tol:f en mat. In deze stelling achtte Zwart zijn positie verloren en ging daarom rondwandelen en eens bij de andere partijen kijken, die tegelijk aan den gang waren. Tenslotte verloor hij door tijdsoverschrijding. Steinitz, die door een fraaie combinatie had willen winnen, riep alle meesters en toeschouwers er bij en kon- digde mat of dameverlies in 10 zetten aan (26. Tg7f meegerekend). 26Kg8—h8 Op Kf8 dameverlies door Ph7j\ gelijk btj zet 24. 27. Dg4h4t Kh8Xg7 28. Dh4h.7f Kg7—f8 Weer dreigt Tel: mat. 29. Dh7—h8t Kf8—e7 30. Dh8g7j- Ke7—e8 Kd6 dan Df6t, Kd8 dan Df8+, Pf7t en D66 mat. 31. Dg7g8f Ke8e7 32. Dg8f7t Ke7d8 33. Df7f8f Dd7 d8 34. Pg5f 71 Kd8d7 35. Df8dfi mat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 8