ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN AKKERTJES Oe Tweelingzusters. No. 9490 VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1936 76e Jaargang Binnenland Feuilleton BuitenSand TWEEDE BLAD Hoe word ik snel bruin AKKER-CACHtTS --y-nrwynfriEi \:rr^\-rriy:aBairtS3BmaSJSUBJDr/Vtai i wnwmw<TnmnifmiWiii' maowEMMBi jfi'iwwww wjuf miMTiii'iitiiunriim r«we-tfMtbwM UZENSCHE CO U RANT NEDERLVND NIET TE VERDEDIGEN TEGEN LUCHTAANVAL? Drie Nederlandsche vliegers, de gezagvoer- ders der K. L. M. E. van Dijk, W. van Veenen- daal en A. Viruly, hebben aan de leden der Staten-Generaal een manifest gestuurd, waar- in zij betoogen, dat Nederland niet te ver- dedigen is tegen een modernen luehtaanvai. Ons land, zoo betoogen zij, is voor vlieg- tuigen nog maar veertig minuten breed. Elk jaar wordt het smaller. In dien minimalen tijd kan men echter niet: 1. een luobtaanval waarnemen, 2. het ver- moedelijk doel daarvan bepalen, 3. de takken van afweer bij dat doel alarmeeren, 4. even- tueel aldaar beschikbare afweervliegtuigen bemannen, startklaar maken en een vijand op oorlogshoogte tegemoet brengen. Het lot der groote steden is biermee in geval van oorlog reeds bij open lucht in alle nuchterheid be- paald hetzij bij dag, hetzij bij nacht. Bij bewolkte lucht kan een blindvliegend aanval- ler, zoo hij wil door radio in den rug geleid, tot de laatste minuten onzichtbaar blijven. Zijn gewaarborgd succes is dan zoo mogelijk nog vollediger. Hij zal in oorlogstijd onze steden niet spa- ren, zoo meenen de opstellers van het mani fest. Het zwakke punt van een weermacht ligt in dezen tijd niet meer aan het front, maar in het moreel van de burgerbevolking daarachter. Wie dat moreel vernietigt, ver- nietigt de strijdkracht van het leger. Men kan het uit de lucht gemakkelijk vemietigen en zal dit dus ook al terwille van het eigen volk zoo snel mogelijk doen. Een zeer groot aantal kleine termietbrandbommen en een aantal zwaardere scherfbommen om de bevolking uit- de resten hunner kelders en huizen op straat te jagen, vervolgens gas - het spel is gewonnen. Het gaat hier niet om politieke inzichten, niet om aanvechtbare meeningen, zoo beslis- sen zij; het is een kwestie van minuten en kilometers en die kan men niet tegenspreken. Iedere vakman weet, dat een luehtaanvai op een doel in een minder dan 100 K.M. diepe strook door de snelheid van den modernen bommenwerper zonder mankeeren slaagt. Iedere Nederlahder leeft in zoo'n strook. GEVAARLIJKE OLIE. De directeur van den keuringsdienst voor waren te Amsterdam vestigt er de aandacht op, dat door sommige fabrikanten of hande- laren thans olien in den handel worden ge- bracht, bestaande uit paraffine-olie of uit een mengsel van vette olie met paraffine-olie. Deze paraffine-olie is op zichzelf, althans indien zij zuiver is, onschadelijk, doch bij verhitting kunnen er schadelijke stoffen uit ontstaan. Het gebruik van deze minerale olie in levensmiddelen is derhalve gevaarlijk, zoo- dat de directeur van voomoemden dienst daar- tegen met nadruk waarschuwt, vooral in ver- band met het feit, dat deze paraffine-olie thans voor huishoudelijk gebruik wordt aan- bevolen. Hij vestigt er in het bijzonder nog de aandacht op van de bakkers, dat zij bij verwerking dier olie in brood of gebak, of bij het gebruik er van voor het insmeren van voirmcn of platen, zich aan een sltrafbare handeling kunnen schuldig maken. HOLL4NDSOHE HARING NAAR RUSLVND Mededeelingen van den voorzitter der Reedersvereeniging. Naar aanleiding van het bericht betref^nde den belangrijken verkoop van haring aan Rus- land door de Reedersvereeniging voor Neder landsche Haringvisscherij, heeft Mr. Kiewit de Jonge, voorzitter dier vereeniging, o.m. het volgende medegedeeld: Naar het Engelsch van PATRICIA WENTHWORTH. (Nadruk verboden.) Door 't intermediair der vereeniging is voor- komen, dat de betrokken Nederlandsche be- langhebbenden elkaar in het vaarwater zitten, gelijk in de achterliggende jaren wel het ge val is geweest. De samenwerking der geza- menlijke bedrijfsgenooten heeft bovendien de gelegenheid geopend orders van den grooten omvang als de opderhavige in ebn transactie te aanvaarden. Naarmate de levensstandaard in Rusland zal stijgen is het niet uitgesloten te achten, dat op die groote markt voor de haring op den duur vervanging zal zijn te vinden voor het inmiddelfe voor de Nederlandsche haring verloren gegaan afzetgebied. In dit licht be- zien, is de beteekenis van de onderwerpelijke order in geconcentreerd verband moeilijk te hoog aan te slaan. Voor Nederland zal het in het bijzonder gaan om het met succes voeren van den con- currentiestrijd met de Engelschen. Indien de verwachtingen in deze zich in de toekomst inderdaad verwezenlijken, zal de Nederlandsche haringindustrie, alien moeilijk- heden ten spijt, naar haar intrinsieke sterkte een plaats innemen, welke menig bedrijf in Nederland haar slechts zal kunnen benijden. Wat de directs beteekenis in haar gevolgen van de onderwerpelijke transactie betreft, naar de meening van alle insiders zal dit kwantum van 40.000 ton een belangrijke steun blijken te zijn voor de verdere marktpositie. DIESELS VERDWIJNEN NIET NAAR DE PERIPHERIE. Volgens het „Hbld." zal de winterdienst- regeling van de Nederlandsche Spoorwegen slechts op de allernoodzakelijkite onderdeelen afwijken van de thans bestaande. Practisch kwam het er toch reeds op neer, dat de Spoor wegen eens per jaar 'n dienstregeling ont- wierpen, die dan in verband met den zomer- en wintertijd werd aangepast aan de seizoenen. Dat men dit jaar en ook het volgende zooveel mogelijk streeft naar continuiteit, houdt ver band met de electrificatie. Deze zal, naar men weet, in 1938 zijn voltooid. Natuurlijk brengt een zoodanige wijziging in den dienst enorme veranderingen in den treinenloop, dit temeer nu men de snelheden denkt te ver- grooten. Alle aansluitingen moeten opnieuw worden onderzocht, de heele kern van de thans geldende dienstregeling moet worden gerevisieerd, hetgeen tot een der moeilijkste problemen behoort waarmee men bij het be drijf te maken krijgt. Tenslotte deelde men aan het blad mee, dat het onjuist is te meenen, dat de gerevisieerde diesels uitsluitend naar de peripheric zullen verdwijnen. Het moet wel degelijk in de be- doeling liggen ze ook op de hoofdbaanvakken te blijven gebruiken. VLAGGEN'D NEDERLAND. Het hoofdbestuur van De Princevlag doet een beroep op de heele beivolking van Neder land en de overzeesche gewesten, om op 31 Augustus de verjaardag van de Koningin, huis aan huis te vlaggen en te zorgen dat daarbij het oranje niet ontbreekt. De Princevlag hoopt ook, dat geen Neder- landsch schip in eigen of vreemde wateren op Koninginnedag ongepavoiseerd zal zijn, en dringt er bij de binnenschipperij op aan, dat op de binnenvaart de reclamevlagjes zullen plaats maken voor de nationale kleuren en men ook hier niet zal verzuimen, op oranje- dagen het oranje aan de vlag te verbinden. DE WIJZfGING IN DE STEUNREGELING. Het dagelijksch bestuur van het Christelijk nationaal vakverbond heeft aan den minister van sociale zaken een brief getzonden naar aanleiding van de aangekondigde wijzigingen in de steunregeling. Ten aanzien van de afschaffing van den huurfoijslag meent het bestuur dat, tot het oogenlblik, dat een redelijk huurpeil is bereikt, de werkloozen, die een huurbijslag gedeeltelijk of geheel zullen derven, zonder dat zij in de gelegenheid zijn een goedkoope woning te be- trekken, compensatie moeten ontvangen in vorm van verhooging van het steunlbedrag. Het b'festuur vraagt voorts de standaardloo- nen belangrijk te verhsogen. OM OOSTBURG'S KWEEKSCHOOL. Het gemeentebestuur van Oosttourg heeft thans bericht van den minister van Onder- wijs, K. en W. optvangen, dat Z. Exc. niet kan terugkomen op zijn eens genomen besluit, de Rijksktveekschool voor onderwijzers en on- derwijzeressen te Oostiburg op te heffen. Naar wij vernemer. zijn gemeentebestuur en comitb van actie te Oostiburg niet voor- nemens nu de handen in den school te leggen. Overtuigd van hun goed recht en van het be- staansrecht der kweekschool zullen zij thans een audientie bij den minister-president, dr. H. Colijn, aanvragen, terwijl ernstig overwo- gen wordt, in verband met het nationale aan- zicht dezer zaak, te vragen door H.M. de Ko ningin in gehoor te worden ontvangen. (Midd. Crt.) 11) Vervolg. Mevrouw Courtney knikte ernstig. „Nu begrijp je zeker wel waarom ik ver- langend was je te ontmoeten. Het spijt me dat je zoo weinig op ze lijkt ook met je lieve moeder heb je niet veel punten van overeenkomst, maar daar zal ik aan moeten wennen. En laten we nu liever over het heden praten. Er is iets neerdruk- kends in dat-je-in-herinnering-verdiepen, vind je ook niet? De, meeste menschen van mijn leeftijd loopen met hun hoofd naar achteren gekeerd en turen steeds maar naar de dingen uit het verleden, naar de dingen waar al jaren geleden een streep door is gehaald. Goddank dat ik zoo niet ben! Ik heb belangstelling voor het heden, voor het leven en de menschen om mij heen. Ik heb belangstelling voor jou. Ik hoop dat je je op Waveney zult vestigen." ,,Ik weet het nog niet." „Onzin. Wat heb je aan een buitengoed als je er niet woont? Aan geld om het in goeden staat te houden en naar den eisch te bewonen, ontbreekt het je niet, en dat is meer dan de meeste menschen tegenwoordig kunnen zeg- gen. Dus moest je maar naar een vrouw uit- zien en Waveney tot nieuw leven wekken. De laatste maal dat ik er was, zag alles er even vervallen uit om te huilen gewoon. Dat was kort voor Jenny's trouwen. Heb je Jenny eigenlijk al ontmoet?" Haar stem kreeg een warme klank .bij het noemen van Jenny's naam. ,,Neen," antwoordde John. Zijn hart begon sneller te kloppen. „Ik ben verlangend om kennis met lhaar te maken. En vooral Anne wil ik graag ontmoeten." „Anne?" De warme toon was weer weg. .Jenny is mijn favoriet ae is mijn petekind, weet je. Ze heet Jenifer, naar mij." DE HUURBIJSLAG. De heer Steinmetz (r.k.) heeft aan den mi nister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld 1. Is het juist, dat de minister d.d. 31 Juli 1936 aan de gemeentefoesturen, een circulaire heeft gericht, waarin o.m. wordt medegedeeld, dat de huurbijslag op den steun aan werkloo zen wordt ingetrokken met dien verstande, dat hij met ingang van 30 Augustus 1936 tot een derde wordt teruggebracht <2. Indien vraag 1 bevestigend moet wor den beantiwoord, is de minister dan bij nadere overweging niet van oordeel dat intvoering van dezen maatregel, op de wijze als in bedoelde circulaire aangegeven. op z66 korten termijn, tot tal van moeilijkheden aanleiding kan ge- ven, die door opschuiving van genoemden da tum wellicht kunnen vermeden en bereid tot opschuiving van den datum van 30 Augustus 1936 tot nader te bepalen tijdstip? GEZA NTSCHAPSS EC R ETARIS FLAES TE MADRID AANGEKOMEN. De gezantschapssecretaris dr. R. Flaes, ver- bonden aan Hr. Ms. geizantschap in Spanje, is na een reis over Barcelona en Valencia, te Madrid aangekomen en heeft daar de leiding van Hr. Ms. gezantschap aanvaard. Blijkens van dr. Flaes ontvangen telefonisch bericht bevinden zich op het oogenblik onge- veer 60 Nederlanders te Madrid. Voor hun weizijn en veiligheid wordt gedaan, wat moge lijk is. DALEVDE GEBOORTECTJFERS IN EITROPA. Een der jongste statistieken betreffende het aantal gaboorten in de voomaamste landen van Europa, gepubliceerd in de .Deutsche Media. Wochenschr." bracht aan het licht, dat in bijna alle landen, met uitzondering van Portugal het geboortecrjfer gerekend op 1000 inwoners gedurende de laatste paar jaar meer of minder sterk was gedaald; alleen in Portugal was een geringe toeneming merk- baar. Het mag een opmerkelijk feit worden genoemd, dat deze afneming van het aantal gaboorten, die niet aaAzienlijlk bleek te zijn, ongeveer in alle landen gelijk is waargenomen. Omtrent het sterfte-cijfer (eveneens gerekend op 1000 inwoners) en de sterfte onder de zui- gelingen, (gerekend op 1000 pasgeborenen) konden geen vaststaande feiten worden ge- constateerd. TURKSOHE HOOFDSTAD KRIJGT EEN HAVEN. 6000 Turksche dwangarbeiders, verdeeld in 20 ploegen van elk 300 man, zullen een kanaal 1 graven waardoor Ankara met de zee verbon- den wordt. Onder toezicht van rijksingenieurs zal het werk worden voltooid, t.w. eerst een kanaal naar de rivier Kizilirmak en vandaar naar de Zwarte Zee, waardoor de Turksche hoofdstad een zeehaven wordt. De kosten zijn geraamd op ongeveer twee millioen Turksche ponden, waarvan een groot deel als dagloon wordt uitgekeerd aan de dwangarbeiders, ten- einde hen in staat te stellen een spaarpot te maken en een nieuw leven te beginnen wan- neer zij in vrijheid zijn gesteld. Het werk zal ongeveer. 3 jaar duren. HET ROODE LEGER WORDT UITGEBREID. IHet offdcieele Russische telegraafagent- schap puibliceert een decreet der regeering, waartoij de dienstplichtige leeftijd verlaagd wordt tot 19 jaar. Door deze maatregel wordt het Russische leger met 50 pet. vergroot. AAN EN ACHTER HET OLYMPISCHE FRONT. Hoe overspannen de menschheid op het oogenblik is en hoe alles onmiddellijk op het politieke en in nationalen haat overslaat, leert ons, schrijft de N. R. Crt., weer eens het ge- beurde met de Peruaansche voetlballers te Berlijn, en wat erop gevolgd is. Men weet, dat de Peruanen brj de Olympische wedstrij- den te Berlijn de Oostenrijkers verslagen had- den, maar dat dit was geschied onder om- standigheden, die de bevoegde, intemationale voetbalautoriteiten aanleiding hebben gegeven te beslissen, dat de wedstrijd moest worden overgespeeld. De Peruanen hebben geen ge- noegen daarmede genomen en niet alleen hun voethallers, maar ook al hun andere athleten uit de Olympische wedstrijden teruggetrokken. In hoever zij reden hadden tot ontevredenheid staat buiten onze beoordeeling. Wij weten slechts, dat wij geregeld lezen van ontevreden heid over beslissingen. Het hoort echter bij den sportgeest, dat men zonder morren in scheidsrechterlijke uitspraken, als zij definitief zijn, berust. Men zou ook kunnen zeggen, dat in het bijzonder Olympische commissies een klassiek recht hebben op ondoorgrondelijkheid van hun besluiten. In ieder geval, zoo kwaad als de Peruanen is nog niemand geworden. Geen zich verongelijkt wanende is nog weg- geloopen. Maar Zuid-Amerikaansch, en in het bijzonder Indiaansch temperament is nu een- maal bij uitstek vurig. De Peruanen hebben daarom blijkbaar niet den juisten blik kunnen behouden op de betrekkelijkheid der dingen. En ook nog op meer niet. Want te Lima is men dwaze en volmaakt ongemotiveerde dingen gaan doen. De boot- werkers hebben hun diensten geweigerd aan Duitsehe schepen. Onredelijker kan het niet. Immers, wat kunnen die arme Duitschers doen aan een beslissing, die zij niet genomen heb ben, en die niet verder met Duitschland in betrekking staat, dan dat zij in de Duitsehe hoofdstad is gevallen. Nu geven wij gaame toe, dat men, gegeven de samenstelling van de bevolking, van Peruaansche bootwerkers niet het allerfijnste onderscheidingsvermogen mag verwachten voor dingen, die zdover van huis gebeuren. Maar het is opmerkelijk, dat de Duitsehe kolonie te Lima het noodig heeft ge- oordeeld, ook de overige bevolking, en zelfs de regeering eraan te herinneren, dat Duitsch land toch heusch niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor de beslissing van een commissie, waaraan het slechts gastvrijheid Door AMILDA-zonnebruincreme krijgt Uw gelaat, armen en hals, direct een gezond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med.' heeft verleend, en waartegen ook Peru tevoren geen bezwaar had. Wij kunnen dit optreden van de Duitschers beter begrijpen, als wij verder nog lezen, dat 5000 studenten een betooging hebben gehou- den tegen het onrecht, dat, naar zij meenen, hun voetballers, de glorie des lands, is aange- daan. Naast de opwinding, die eruit spreekt, heeft ons in dit bericht nog bijzonder getrof- fen, dat er in Peru verschrikkelijk veel gestu- deerd moet worden. En zelfs de president der republiek heeft zich niet onbetuigd gelaten. Hij heeft de be volking tot kalmte aangemaand tegen welk bereikbaar object kon eigenlijk haar onkalmte zich met rede richten? maar hij heeft haar daarvoor ook beloofd, dat de regeering de sporteer van Peru zou verdedigen. Niet slechts dat. De Amerikaansche solidariteit zou zij ervoor mobiliseeren. Dit is de lezer zal het beseffen een nog krachtiger dreige- ment, dan wanneer de president een actie bij den Volkenbond had aangekondigd. Waarlijk worden reeds eenige Zuid-Amerikaansche re- publieken genoemd, die van plan zouden zijn, al hun mededingers uit Berlijn terug te trek- ken. Ook Argentinie heet erbij te zijn. Ware dit eenige dagen vroeger gebeurd, dan had onze landgenoote Rie Mastenbroek zich wat minder erg hoeven in te spannen. Maar mis- schien is dit een ongeoorloofde opmerking! Wij gelooven niet, dat heel Zuid-Amerika, laat staan heel Amerika, zich door Peru tot onthouding zal laten bewegen. Wij hebben goed spotten. Maar het gebeurde is, vooral als nog andere Zuid-Amerikaansche staten met Peru gaan meedoen, toch weer een bedroevend voorbeeld van de overspan- ning, waarvan wij in den aanhef van deze be- schouwing spraken. Maar is „sport-eer" fei- telijk zooveel minderwaardiger dan sommige andere kwesties van prestige, waarvoor vol- ken elkaar soms op noodlottige wijze in de haren zijn gevlogen Niet de sport is hierin de schuldige, maar een chauvinisme, dat ook in de sport een terrein heeft gevonden. Het is een gevaarlijke woekerplant, die overal en op alles kan tieren. Zij valt waarlijk niet alleen bij de Peruanen, of bij Zuid-Amerikanen waar te nemen. Intusschen kan men deze dingen den Olym- pischen spel en niet ten laste leggen. In de berichten over en uit de wereld van deze spe- len treffen wij veel talrijker verschijnselen van ridderlijkheid en hartelijke collegialiteit onder mededingers en mededingsters aan, dan Vergeet nooit een zakdoosje met "AKKERTJES" bij U te steken, want dan hebt Ge een onmisbaar middel bij U, als U onverwachts wordt overvallen door 'n kou, koorts, enz. Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. (Ingez. Med.) „Ja, ja," John knikte afwezig. „Toch zou ik Anne vreeselijk graag ontmoeten." ,,Hm. Ze is niet bij Jenny te vergelijken! Ik erger me dood, wanneer ik kennissen hoor beweren, dat ze ze niet uit elkaar kennen." „Lijken ze dan zooveel op elkaar?" ,,Och ja, er is een zakere gelijkenis, dat wil ik niet ontkennen. Maar verder verschil- len ze hemelsbreed! Jenny is het liefste schepsel dat je je denken kunt ze doet je denken aan een stralenden zomerdag." „En Anne?" ,,0, ik heb niets tegen haar. Maar ze is Jenny niet. Maar hoe dan ook, je zult haar niet kunnen ontmoeten, want ze is ziek ge weest en ik geloof dat ze nog in het buiten- land is. En luister eens nu we het toch over haar helbben laat ik je een kleinen wenk geven. Als je Jenny spreekt, doe haar dan geen verdriet door over Anne te praten." „Waarom zou ik haar daar verdriet mee doen?" Mevrouw Courtney haalde de wenkbrauwen op. ,,Omdat ze zoo razend aan haar gehecht is. Ik heb nooit kunnen begrijpen waarom tweelingen altijd zoo aan elkaar moeten han- gen. Maar in ieder geval Jenny trekt zich Anne's ziekte bijna op een belachelijke manier aan. Heeft een man, die haar op de handen draagt ,een schat van een baby, alle luxe die een mensch bij mogelijkheid verlangen kan en je hoeft Anne's naam maar te noemen en het is alsof een schaduw over haar heenvalt. Dan voelt ze zich opeens doodongelukkig. Vandaar dat ik het beter vind je vooruit te waarschuwen." John leunde naar voren. „Mevrouw Courtney, waar is Anne Wave ney? Kunt u mij haar adres geven?" „Ik weet het adres niet. Ze is, geloof ik, hier of daar in het buitenland. Om eerlijk te zijn, ik heb me nooit zoo bijzonder voor Anne geinteresseert. Jenny is mijn favoriet, zooals ik je vertelde." „Ik wil buitengewoon graag weten waar Anne is. Als ze ziek is, is ze toch niet alleen dan zal ze toch wel iemand bij zich hebben die voor haar zorgt?" „Och, ik vermoed dat ze nu wel weer heele- maal beter zal zijn; ze was al ziek toen Jenny trdiiwde. En naderhand ging ze, geloof ik, op reis met Aurora Fairlie. Dat is een aan- getrouwde nicht van mij van den kant van mijn overleden man, begrijp je je zult haar naam toch wel eens gehoord hebben! Ze zwerft rond door Europa en Noord-Afrika en publiceert excentrieke reisbeschrijvingen." „Dus Anne Waveney is in gezelschap van juffrouw Fairlie?" Mevrouw Courtney keek hem weifelend aan. „Ja, ik meen dat Jenny zooiets zei. Maar zooals gezegd, ik vraag haar nooit naar Anne. Het windt haar maar op en ik zou voor geen dozijn Anne's mijn lieve Jenny overstuur wil- len maken." Ze zweeg, weer kwam die zachte glimlach van zooeven en ze ging voort: „0, ik ben dol op Jenny! Maar enfin, wacht maar tot je haar ziet, dan kun je zelf oordeelen of ik overdrijf De woorden waren nog niet over haar lip- pen, toen de deur openging en Jenny in eigen persoon binnentrad. John zou haar direct heb ben herkend van het schilderij, dat hij op Waveney gezien had en van de foto's op de piano' ook zonder mevrouiw Coutney's ver- rukten uitroep: „Dag mijn beveling!" en haar stormachtige omhelzing. Toen de begroeting voorbij was, draaide de oudere dame zich om, haar hand nog steeds liefkoozend op den schouder van het jonge vrouwtje. „Ik heb toch zulke slechte manieren," deed ze kwasi-berouwvol, „altijd vergeet ik onbe- kenden voor te stellen! En dam jullie tweeen nog wel, die elkaar al jaren geleden had be- hooren te kennen Ook Jenny wendde nu haar gezicht, om- sloten door een elegant zwart hoedje, naar den bezoeker; een kinderlijk-verwonderde glimlaoh in haar oogen. Zoowel de beweging als het lachje waren van een natuurlijke gratie en een onvergelijkelijke charme. Ze sprak niet, maar de glimlach bleef op haar gelaat lichten de delicate lijn der fijne wenkbrauwen was iets geheven, in verbaasd afwachten. ,,Het is je neef John Waveney," klonk mevrouw Courtney's diepe stem. John gaf haar een hand en op ihetzelfde moment was hij zich bewust, dat het hem bijzonder aangenaam aandeed, zoo'n knap nichtje te hebben! Jenny Marr was veel en veel mooier en aamtrekkelijker dan hij zich had voorgesteld. Die fijne teint, die wonder- lijk gracieuse gestalte, die allerliefst-glim- lachende oogen een zonnige schoonheid uit een sprookje gewoon. John bleef nog 'n minuut of tien, toen vond hij 't tijd geworden om afsoheid te nemen. Van het moment af dat Jenny de kamer was ingekomen, was zij het middelpunt van de belangstelling van hun gastvrouw geweest, zoodat John zich over voelde. Jenny gaf hem drie vingers en een vriendelijk lachje. „Je moet ons komen opzoeken, hoor! Zul je? Ik ben alleen maar voor 'n dagje in de stad ik verwacht je een week-end. Deze week is zeker te vlug?" „Och, eigenlijk gezegd..." ,,Kun je komen? Wel, dan reken ik op je! Zooals tante Jen zegt, we hadden elkaar al jaren geleden behooren te kennen. En Nicho las zal het ook prettig vinden kennis met je te maken." Toen John op straat kwam, had hij een pret tig gevoel van niet-eenzaam meer zijn, van tot een familie, een milieu te behooren. In Mevrouw Courtney's salon wendde Jenny Marr zich tot de oudere dame. ,,Hij is aardig he? Ik houd van die rustige, open manier waarop hij je aankijkt. Gelukkig dat hij een gentleman" is! Dat had nog heel anders kunnen uitvallen, zoo'n verre neef, die jaren in de kolonien heeft geleefd en de halve wereld heeft rondgezworven. U moest zien dat u een geschikte vrouw voor hem vindt tante Jen." „Ik helb hem al geeegid dat hij moest trou wen en op het landgoed gaan women. Zeg Jenny, hrj heeft een kolossale belangstelling voor Anne. Wanneer komt ze thuis?" ,,Voor Anne?" Alle kleur trok uit Lady Marr's ge-zicht weg. ,,Hoe kan hij belang stellen in Anne?" „Dat weet ik niet. Maar het is zoo." Jenny's oogen ivulden zich met tranen. „Toe, tante Jen, houdt u alstulbldeft op. Ik kan het niet vertdragen..." „Is ze nog altijd niet beter? Och lieve schat, huil nu niet. Wat domn van me cxm erover te beginnen." Jenny droogde haar oogen af. „Ik weet dat het vreeselijk kinderachtig is om me te laten gaan, maar ik mis haar zoo, tante Jen. Eln toen u daamet zei dat John Waveney belang in haar stelt, moest ik op eens denken hoe scShitterend het zou zijn als..." 'Haar stean brak in een snik. ,,Je weet niet wat de toekomst nog brengt." Mevrouiw Courtney wilde niets liever dan haar nichtje weer in haar gewone opgewekte stemming zien. Jenny drukte haar zalkdoekje weer tegen haar oogen. Mevrouiw Courtney, die zacht haar arm om haar heen had gelegd, voelde haar ldchaam schokken. ,,Neen, neen..." klonk het gesmoord. Plotseling stond Jenny op, liep naar het vemster en met haar rug naar haar tante ge keerd, vocht ze om haar zelflbeheersching terug te krijgen. Toen ze zich eindelijk om- wendde zag ze nog wel bleekmaar haar glim lach was er weer. ,,iKijkt u eens wat Nicko me gisteren heeft gegeven," zei ze om een andere rich ting aan het gesprek te geven. Ze ging weer zitten en hield een langen ketting omhoog met kun- stiig graveerwerk versierde, vierkamt-gesneden stukken kristal, aan elkaar verbonden door platina schakels, die bezet waren met sma- ragdem. „Wat prachtig! Maar Jen, dat moet een vermogen hebben gekost. Wiaarom heeft Nic ko je niet liever een paarlencollier gegeven? Paarlen staan je zoo buitengewoon. vind ik?" iBen seconde was er een eigenaardige flik- kering in Jenny Marr's oogen. Het waren bruine oogen wtaarin meestal vonkjes zon- nagoud glansden, maar die eene seconde waren ze donker als een peillooize afgrond en koud koud. „Ik houd niet zoo bijzonder veel van paar len." En toen, met een volmaakt veranderde stem: ,,Zeg, tante Jen, baby heeft gisteren tegen me gelachen, edht gelachen! Hij hoor- de me de deur van de kinderkamer inlkomen en toen draaide hij zijn kopje cm en lachte. De rverpleegster zegt dat hij er vreeselijk vroeg mee is, want dat de meeste baby's van drie maanden nog niet eens edht kunnen lachen en Tony is juist tiwee geworden gisteren. Zuster zegt En een uur lanig praatte ze in vervoering over de aanvalligheden van haar kleinen zoon. Mevrouw Courtney venmeed angstvallig den naam van Anne nogmaals te noemen. (Wordt vervoligd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5