Laatste Berichten Pluimvee-Rubriek SCHEEPVAARTBEWEGING. zwager verblijft in een tent op het strand langs 'de Kruininger Gors zich ter plaatse te water. Toen hij tot kniehoogte in het water stond, sloeg hij plotseling achterover en ver- diween voor de oogen van zijn familie in de diepte. Op het oogenblik, dat hij zich te water be gat was het evenals bij vorige verdrinkings- gevallen laag water. Ofschoon zijn zwager, die een uitstekend zwemmer is, zich onmid- dellijk te water begaf, is het niet mogen ge- lukken het slachtoffer boven te brengen. Het lijk is tot dusver nog niet gevonden. Nadrukkelijk wordt nogmaals gewaarschuwd tegen het gevaar bij laag water op het strand langs de Maas langs de Kruininger Gors te water te gaan. Bij laag water is op een afstand van ca. 5 meter reeds een diepe vaargeul van drie a vier meter diepte. DOOR EEN VEULEN DOOD GETRAPT. Het vier-jarig zoontje van den landbouwer van L, te Zetten is Maandagavond spelend in de weide door een trap van een veulen getrof- fen. Het kind moest onmiddellijk naar het diaconessenihuis te Arnhem worden gebracht, waar het des nachts aan de gevolgen is over- leden. SMOKKELAARS. Marechaussees te Budel hebben Zondag een groep simokkelaars verrast. Ruim 200 K.G. Belgische suiker en 8 doozen margarine wer- den in beslag genomen, alsmede twee rijwie- len. De smokkelaars wisten te ontkomen. VALSCHE RIJWIELPLAATJES. Te Zaandam werd Zondag bij de politie een op straat gevonden belastingplaatje gedepo- neerd. Bij onderzoek bleek dit valsch te zijn. Het was zeer nauwkeurig nagemaakt, doch van veel dunner makelij dan de officieele plaatjes. In het etui, onder mica, was de valschheid echter niet te bespeuren. Een uur later vervoegde zich een jongen aan het bu reau die mededeelde het plaatje verloren te hebben. De politie heeft hierin aanleiding ge vonden ten huize van den vader van den jon gen te Assendelft een onderzoek in te stellen, waarbij nog drie valsdhe plaatjes werden ge vonden. De betrokkene verklaarde deze te helbben gekregen van een hem onbekenden Aimsterdammer. De politie onderzoekt nu of dit juist kan zijn. WINNENDE DUIVEN. Te Oss is aan het licht gekomen dat de landlbouwer J. aldaar, die lid is van den Ne- derlandschen Algemeenen Bond van Postdui- venhouders aid. H., zich op onreohtmatige wijze geldprijzen heeft weten toe te eigenen. Het was den laatsten tijd opgevallen, dat de duiven van J. vrij regelmatig eerste prijzen wisten te behalen, wat vroeger allerminst het geval was. Toen het bestuur van de vereeni- ging een onderzoek instelde (bleek, dat de landbouwer met den constateur had geknoeid en aldus had weten te bewerken, dat zijn dui ven zoogenaamd den kortsten tijd maakten. J. heeft de fraude bekend en de onrechtmatig verkregen gelden in de kas der vereeniging terug gestort. MELKRIJ DER VERONGELUKT. Zondagimorgen reed de 22jarige A. Wage- naar met een wagen met melkbussen op den weg bij Oterleek in de buurt van Alikmaar. Het paard schrok en sprong in een sloot, waardoor de wagen kantelde en de bestuurder bekneld raakte tusschen de melkbussen. Toen men hem bevrijdde was hij reeds overleden. Een 6-jarig jongetje dat naast hem zat bleef ongedeerd. VERDRONKEN. Te Roswinkelerveen in Drenthe is Maan dagavond het driejarige zoontje van den land bouwer K. Veeling van een vonder te water geraakt. De vader, die dit zag gebeuren, sprong het kind onmiddellijk na ofschoon hij niet kon zwemmen. De man slaagde er in het kind te bereiken en wilde zich naar den wal begeven, doch moest zijn zoontje weer los- laten. Toeschietende omwonenden brachten den vader, die reeds bewustelqos was, aan den wal. Het kind is evenwel verdronken. VECHTPARTIJ TE OSS. Maandagavond heeft te Oss een ernstige vechtpartjj plaats gehad, waarbij twee perso- nen zijn gewond. Om half tien ontstond er in de Arendsvlucht een woordenwisseling tus schen den heer S., lid van den gemeenteraad en mej. van G. over de teruggave van een ge- leend dekkleed. De ruzie liep zoo hoog, dat de vader van de juffrouw kwam toeloopen en zich in de kwestie mengde. Het bleef niet bij een woordenwisseling en spoedig gingen de beide mannen elkaar te lijf. Intusschen waren twee zoons van den heer S. verschenen, die den vader te hulp kwamen. Dit had tot gevolg, dat op zrjn beurt ook een zoon van den ouden heer van G., de 20-jarige H. van G., ten tooneele verscheen, zoodat op een gegeven oogenblik niet minder dan vijf personen in de vechtpartij waren gewikkeld. De vechtenden rolden als een kluwen over de str£id<t Toen de worsteling op zijn hevigst was kwam een dochter van het vechtende raadslid toesnellen, die weldra in de vechtpartij was betrokken. Plotseling zakte een der vechten den, hevig bloedend, ineen en bleef bewusteloos op den weg liggen. Het bleek de 20-jarige W. S. te zijn, die door twee messteken was getroffen. Ook zijn zuster had een messteek in de borst opgeloopen. Toen de vechtersbazen zagen, welk onheil was aangericht, bekoelden hun gemoederen en werd de strijd gestaakt. Onmiddellijk werd de gemeentepolitie gewaarschuwd en genees- kundige hulp ontboden. Dr. Wassman ver- leende de eerste hulp en constateerde bij W. S. een diepe steekwond in de borst en een mes steek in den arm. Het slachtoffer werd de ouderlijke wonrng binnengedragen. Zijn zuster, die eveneens een steekwond had opgeloopen, is ook door den geneesheer behandeld. De vermoedelijke dader, de 20-jarige H. van G. werd naar het politiebureau overgebracht, waar hij aan een verhoor werd onderworpen. De politie onderzoekt of nog meer vechters bazen van het mes gebruik hebben gemaakt. kind speelde met LUCIFERS. Maandagmiddag bemachtigde het vierjarig dochtertje van de familie K. aan de Regulier- straat te Nijmegen in een onbewaakt oogen blik een doosje lucifers. Terwijl de moedei In de keuken bezig was liep het meisje de gang door en stak het gevaarlijke speelgoed aan. In een oogwenk stond het jurkje in brand. Hevig verschrikt en luid kermend bleef het meisje op de stoep van de woning staan. Gelukkig zag een overbuurman het gevaar. LJlings schoot hij toe, rukte het kindje de kleeren van het lijf en wist daardoor grooter onheil te voorkomen. Het meisje liep nu slechts enkele heviige brandwonden aan handen en gelaat op, maar kon na te zijn verbonden, naar huis worden gebracht. ZONDERLINGE AUTOMOBILIST. Zaterdagmiddag stopte op het Rokin bij de Munt te Amsterdam een automdbilist vlak achter een daar reeds geparkeerd staanden wagen, de bestuurder stapte uit, schroefde den dcp van de benzinetank van den voorsten wagen los en ging vervolgens door middel van een gummislang die tank leeghevelen. Die benzine liet hij uitstroomen in... een kolenkit. Toen de kit vol was ledigde hij haar in de tank van zijn eigen wagen. Gmstanders die met verbazing naar 't zonderlinge geval had- den staan kijken, zagen den man met zijn kolenkit weer instappen en wegrij'den. En- kelen, tot wie het doordronig, dat bier een brutale diefstal was gepleegd, qoteerden schie- lijk het nummer en deelden de nieuwe historie' mee aan de politie van het bureau Singel. De gesJignaleerde auto bleek het eigendom te zijn van een Haarlemimer. die in de plaats zijner inwoning als een zonderling bekend staat. AUTO RIJDT HET TROTTOIR OP. Zondagmiddag cum 4 uur reed een auto, be- stuurd door den heer P. A. v. d. B. uit Rot terdam, uit de Hooge Woerd te Leiden de Breestraat cp. Juist op dat oogenblik kwam de tram van de N.Z.T.M. ook de Breestraat op. De autolbestuurder dacht tegelijk met de tram te blijven oprijden, hij wist blijkbaar niet, dat de rijweg ter plaatse zeer smal wordt. Hier- door werd de auto als het ware gedwongen het trottoir op te rijden, waarop zich op dat uur ,vele wandelaars bevonden. Het eerst wer den in den rug aangereden de heer en mevr. F. G. Mastenbroek, vervolgens, de heer H. H. Blote, daama de heer J. v. Wtezel en diens ver- loofde mej. C. Kriek, waarna nog twee men- schen licht werden geraakt. De vijf eersten, alien Leidenaars, werden niet ernstig aan ibee- nen en hoofd gewond. Mej. Kriek liep boven- dien een lichte hersenschudding op. Allen zijn naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht, waar zij, na te zijn verbonden, naar huis werden vervoerd. De auto, die het ongeluk had veroorzaakt, werd aanvankelijik lin beslag genomen, maar later, nadat proces venbaal-verbaal was op- gemaakt, weer vrijgegeven. OUDE LIEFDE ROEST NIET! Aap vindt op politiebureau zijn ouden baas terug. Naar het Handelsblad meldt, kwam Zater- dagavond een zonderlinge bezoeker op het hoofdbureau van politie te Zwolle binnen- stappen. Het was een aap, die op de kermis had rondgewandeld aan een ketting en die den ketting nu achter zich aansleepte. Het dier was kennelijk losgebroken en zwierf verlaten en zoekend rond. Het duurde niet lang, of eenige jongens hadden opgemerkt, dat de aap zonder geleider was. Zij namen den ketting op en voerden het dier met zich mee. Een voorbijganger ontfermde zich over den aap en bracht hem naar het politietoureau. Maar daar was het dier niet op gesteld. Het toonde zich "zeer kwaa'daardigwie in zijn nabijheid kwam, werd onthaald op een krafe en onheil- spellende geluiden kwamen uit de apenkeel Plotseling veranderde die houding echter toen de aap het naderend geluid van klompen hoorde. De eigenaar daarvan bleek de vroe- gere baas van den aap te zijn; het dier sloeg zijn voorpooten om de beenen van den man en klom terstond op zijn schouder. Zij waren direct de beste maatjes. Dit bleek de ont- knooping van de geschiedenis te zijn. De zoon van den binnengekomene was de eigenaar van het aapje. Hij had het dier ver- kocht aan een heer, die hit in zijn kamer had gelaten, waarvan het raam een edndje open- stond. De aap, die zich heelemaal niet op zijn gemak voelde in zijn nieuwe omgeving, nam de kans waar en ontsnapte. Vanzelf koos hij de richting van waar geroezemoes en muziek kwam de kermis. Daar begonnen zijn om- Ewervingen en zoo kwam hij ten slotte weer bij den vader van den oorspronkelijken eige naar terecht. 'Het is te hopen voor hem, dat hij daar mag blijven, na zijn uitingen van gehechtheid aan de familie. ZWARE SLAG VOOR GELDERMALSEN. Te Geldermalsen werd het voor deze plaats ontstellende bericht ontvangen, dat de Cen- trale Suiker Maatschappij besloten had de suikerfabriek aldaar aan de campagne van het komende najaar niet te laten deelnemen. In venband daarmede is het vaste personeel dat ongeveer 25 man telt, op wachtgeld ge steld. De stopzetting van deze fabriek is voor heel de streek van groote beteekenis, omdat er ge- durende ongeveer acht weken pl.m. 400 man een goed stuk brood verdienden. 't Was in de wintermaanden de laatste werkgelegenheid voor deze menschen. De directie der Centrale Suiker Mij deelde mede, dat het gevallen besluit zijn reden vond in de crdsismaatregelen der regeering. De bie- ten, welke in Geldermalsen zouden zijn ver- werkt, zullen nu naar andere fabrieken der C.yS. M. worden gedirigeerd. ONGELUK IN HET CIRCUS HAGENBECK TE SCHEVENINGEN. In het circus te Scheveningen heeft tijdens de voorstelling van Zondagavond een ongeval plaats gehad, dat goed is afgeloopen. Het hoofdnummer van het programma n.l. vormt het optreden der drie Patos, koorddan- sers, die inderdaad buitengewoon sterke staal- tjes van acrobatiek laten zien op den stalen kabel, die hoog boven de arena bevestigd is. Zoo loopt de jongste der drie Patos zonder balanceerstok over den veertig meter langen kabel. Op order van de politie moet er tijdens dit nummer een vangnet worden aangebracht. Zondagavond bleek, hoe goed dit gezien is, want toen de jongste der Patos over den kabel wandelde iets wat hij reeds hon- derden malen gedaan heeft werd hij plot seling duizelig en stortte naar beneden in het net. Het ijlings toegeschoten personeel heeft hem op den grond gelegd en een bij de voor stelling aanwezige arts verleende de eerste hulp. De man bleek een ontwrichten schou der en eenige kleine wonden opgeloopen te hehben. Tot aller genoegen kon de. directie tegen het einde van de voorstellingen mededeelen, dat het ongeluk vrij goed was afgeloopen en dat de jongste Patos Maandagavond weer zou optreden. EEN RAADSELACHTIG GEVAL. De politie en justitie te Rotterdam staan schrijft de N. R. Crt. momenteel voor een probleem, dat in het verleden al heel wat hoofdbrekens gekost heeft, en dat mogelijk in de toekomst ook nog wel de noodige zorgen zal meebrengen. Het betreft hier een negen jaar geleden, met medeneming van f 24.000, verdwenen hoofdcommies, belast met de administratie van den geneeskundigen dienst, waarvan men nooit meer iets gehoord heeft, doch die thans door de rijksveldwacht te Zwolle ontdekt zou zijn. Eind December 1926 heeft de thans 64-jarige C. J. K., die de administratie bij den Gemeen- telijken Geneeskundigen Dienst voerde, de salarissen voor verplegers en lager personeel keurig in de daarvoor bestemde zakjes ge- stoken en deze loonzakjes klaargezet, terwijl hij zelf spoorloos verdween met medeneming van de gelden, bestemd voor doktoren en ver- loskundigen. Toenmaals heeft men ontdekt, dat de voortvluchtige blijkbaar door huise- lijke omstandigheden tot zijn daad was ge komen en vanzelfsprekend heeft de politie een minutieus onderzoek ingesteld. Aanvankelijk meende men, dat de man, die te goeder naam en faam bekend stond, de wijk naar het bui- tenland had genomen, aangezien de naspo- ringen in verschillende groote steden geen re- sultaat opleverden. K. werd in het Algemeen Politieblad gesignaleerd, doch men heeft ver- der nooit meer iets van hem gezien of ge hoord. Eenigerw tijd -geleden nu meende de veld- wachter te Zwolle den gezochten hoofdcom mies, die nog steeds in het Politieblad stond gesignaleerd, te^herkennen. De man gaf toen op K. Konke te heeten, een naam, die won- derwel overeenstemde met dien van den ge- zochte. Bovendien klopte ook de geboorte- datum precies met dien van den verdwenen hoofdcommies. Alleen: de gezochte man droeg zijn haar steeds gemillimeterd en was gladgeschoren, terwijl de aangehoudene juist een flinke haardos had, alsmede een baard. De man is daarop op transport gesteld naar den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst, Dr. H. C. van Herwerden, den batcerioloog- quarantaine-arts Dr. H. W. Hoesen en ander personeel, waarmede de hoofdcommies had samengewerkt, bleken spraak en houding wel eenigen houvast te geven, doch pertinent zeker herkenden zij den man toch niet. Of dit dus de gezochte is, staat niet vast, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, omdat K. zich alleen de gebeurtenissen, die zich in de laatste zes jaren hebben afgespeeld, weet te herinneren. De man, die verdwenen is zou echter, naar gebleken is, nooit in het buitenland geweest zijn, doch wel eenige jaren in Veenhuizen hebben vertoefd. Konke is van-het Huis van Bewaring naar het Hoofdbureau van Politie overgebracht; heeft men zijn haar geknipt en zijn gelaat weer gladgeschoren en spoedig zal men hem nu andermaal met de ex-collega's van den ver dwenen man confronteeren. Of hij nu herkend zal worden? HEILIGSCHENNENDE INBRAAK TE UTRECHT. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de St. Monicakerk van de Paters Augustijnen aan den Heerenweg een inbreker op heeter- daad betrapt, op het oogenblik, dat hij bezig was de deur van het tabernakel te forceeren. De inbreker is het kerkgebouw binnenge- komen door het breken van een glas-in-lood- raam, dat zich bevindt boven een schuurtje aan een der zijkanten van de kerk. In het gebouw heeft hij allereerst eenige offerblok- ken geopend en geledigd. Er bevond zich slechts weinig geld in. Vervolgens is hij naar het altaar gegaan, waar hij het tabernakel wilde openbreken. Toen hij bezig was met het forceeren van de deur ging een bel in de pastorie over. De Zeereerw. pater P. F. Wesselink ging onmid dellijk, vergezeld van een koster en een waak- hond het kerkgebouw binnen, zette de ruimte in het voile licht en kon den onverlaat be- trappen. Deze gaf zich terstond over. De politie werd gewaarschuwd en heeft den man gearresteerd. Er werden inbrekerswerktuigen en geld op hem bevonden. De man, de 26-jarige femid-bankwerker M., thuisbehoorende in de parochie, is dezer dagen uit de gevangenis ontslagen. ZWAAR WEER IN ZUID-DUITSOHLAND. In de Hegau aan den bovenloop van den Donau en in de streek van het Bodenmeer heeft het Maandagavond zwaar geonweerd. In ta'l van dorpen heeft de slagregen groote schade aangericht. Het dal van den boven- Donau stond in korten tijd blank. Een groot deel van de oogst in de geteisterde streken is vemield. INDRINGER NERGESLAGEN MET OLIFANTSTAND. Een Europeaan onbdekte in zijn woning te Semarang aanwijeingen, dat bij hem was in- gebroken. Bij het instellen van een onderzoek trof hij een inlander aan, die, te oordeelen naar zrjn houding, voornemens was hem aan te vallen. De bewoner van het huis sloeg den man met een olifantstand bewusteloos, zoodat hij naar de centrale burgerlijke ziekeninrich- ting moest worden overgebracht. KWAKZALVER ONTMASKERD. Onlangs heeft de rechter in Zuiid-Afrika vonnis geveld in een aangelegenheid, die de aandacht der medische wereld heeft getrok- ken. Ben kwakzalver-opticien had het doen voorkomen, dat hij de zoon was Van een be kend oogarts in Johannesburg en had wijd en zijd verkondigd, dat hij de praktijk van zijn vader zou overtiemen. In verband met deze onjuiste bewering be vond de rechter hem schuldig aan ibedrog, weshalve de kwakzalver werd veroordeeld tot een geldboete van 5 pond sterling. Het ,,'S-Afr. Tijdskrif vir Geneesk." is van oordeel, dat de boete, die de rechter den bedrieger heeft opigelegd, veel en veel te gering is geweest. D'ANNUNZIO'S S. SeBASTIAN. In September zal een openluchbvoorstelling gegeven worden in het theater van Pompeji. De voorstelling is reeds daarom van belang, omdat voor het eerst sedert meer dan 180 jaar dit tooneel als schouwburg gekozen is, dat, zooals men weet, bij de uitbarsting van den Vesuvius in 79 n. Chr. verwoest werd. Gespeeld wordt ,,Het lijden van den Heili- gen Sebastiaan" van Gabriele d'Annunzio. Dit stuk, dat voor den oorlog met muiziek van Claude Debussy te Parijs voor het eerst ge speeld is, is in het Fransch geschreven. EEN TAIFOEN. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat boven Nant- sjang, de hoofdstad van de provincie Kiangsi, een taifoen heeft gewoed. De stonm barstte los, toen de menschen nog in slaap waren. Bijna vijfhonderd huizen werden vemield, w.o. de gevangenis. Verscheidene gedetineerden wisten te ontsnappen. Er ontstond een groote overstnooming en ook brak op tal van plaat- sen brand uit. Er zijn zoowat bwaalf rivier- schepen vergaan. Reeds zijn driehonderd dooden geconstateerd. ZES PERSONEN LEVEND VERBRAND? Zondagmiddag heeft zich in de buurt van Narbonne een ernstig autobusongeluk voorge- daan, waarbij vijftien personen zwaar gewond werden en, naar men vreest, zes personen ver- forand zijn. Met dezen autobus begaven zich twintig personen van een badplaats naar Narbonne. Op enkele kilometers van deze stad reed de autobus in een drie meter diepen talud, sloeg Over den kop en geraakte in brand. Vijftien passagiers konden uit het brandende voertuig worden gered. Men vreest, dat zes personen onder de brandende ru'ine van den wagen om het leven zijn gekomen. ASBESTWiEEFSELS. In een Dondensch restaurant is dezer dagen een tentoonstelling gehouden van asbestweef- sels. Men had de ramen behangen met gor- dijnen van asbest, in verschillende kleuren ge- verfd. Een chemicus van een textielfabriek in Lancashire is er in geslaagd, een methode te vinden, om deze minerale weefsels te vef- ven, zoodat zij er als plantaardige weefsels uitizien. Daar de draad heel kort is, is het moeilijk een fijn weefsel te maken. In een en- kel geval was men daarin geslaagd, meestal echter is het weefsel grof en doet het aan zeil- doek denken. Als gordijnen voor bioscopen en andere plaatsen met brandgevaar is het weef sel zeer geschikt. Ook past men het reeds toe op scholen, een ziekenhuis en een paar hotels voor brandschermen, die in geval van het ulitbreken van een brand worden neerge- laten en zoodoende het vuur beperken tot de plaats van uitbreken. Ook voor muurbeklee- ding is het geschikt. Voorts toonde men pakken voor brand- wachts, voor autorenners, schorten voor keu- kenwerk, handschoenen om te gebruiken bij het nemen van pannen of schalen uit den oven, asbest haard- en vloerkleeden en asbest dekens (in hoezen), waarin men zich bij brand kan redden door de vlammen heen. HET MIJNONGELUK IN YORKSHIRE. Men is er Zaterdag in geslaagd, de laatste lijken van de 57 menschen, die Donderdag bij de ontploffing in de mijn Whamcliffe Wood- moor, bij Bamsley, omgekomen zijn, te bergen. Deze week zal een officieel onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing in de mijn worden ingesteld. Brown, de eenige geredde, die ern stig gewond werd, maakt het iets beter. Vier slachtoffers zijn reeds begraven. Men heeft een inschrijving geopend voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers. Er zijn 49 weduwen met tal van kinderen on der de 16 jaar en nog verscheidene vaders en moeders, die van de omgekomen mijnwerkers afhankelijk waren. Het verbond van mijn werkers heeft dadelijk duizend pond sterling gesohonken. Jones, de voorzitter van het mijnwerkers- verbond, heeft Maandagavond voorgesteld, dat alle mijnwerkers Donderdag een rouwdag zullen houden voor de slachtoffers van Bams ley en dat dien dag nergens in Engeland in de mijnen gewerkt zal worden. Dien dag wordt er 's middags om 3 uuf te Barnsley een gedachtenisdienst gehouden. Men hoopt dat de B.B.C. dezen dienst zal uit- zenden en Jones stelt voor dat men op dat uur in alle mijnstreken een stilte van twee minuten in acht zal nemen. De eenige geredde overleden. Brown, de machinist, het eenige slachtoffer van de mijnramp bij Bamsley, dat levend bovengebracht werd, is nu ook aan zijn ver- wondingen overleden. Hij is niet in staat ge weest iets te vertellen van wat er zich in de mijn had' toegedragen, zoodat men voor de verklaring van het ongeluk geheel op gissin- gen zal moeten afgaan. BOSCHBRANDEN RICHTEN GEWELDIGE SCHADE AAN. Boschlbranden, diie in de staten Wyoming, Minnerota, Wisconsin, Michigan, Idaho, Was hington en Califomie als een gevolg van de hitte hebben gewoed, heibben ontzaglijke ver- woestingen aangericht; de sohade wordt op verscheiden millioenen dollars geraamd. Twee personen zijn om het leven gekomen en talrijke anderen gewond. Uit Duluth in den staat Minnesota wordt nog gemeld, dat ruim 100 gezinnen de vlucht moesten nemen en hun woningen op 50 mijl ten Noorden van de genoemde stad moesten verlaten in verband met een vreeselijken bosch- en heidebrand die, aangewakkerd door een krachtigen wind, 15.000 acres grond plat- brandde. TWEE BERGDORPEN DOOR AARD- VERSCHUIVING VERWOEST. Het telegraaf-agentschap der Sovjet-Unie meldt uit Pjatigersk (Kaukasie), dat bij den berg Tsjegete een geweldige aardverschuiving de bergdorpen Sjdki en Besengi heeft wegge- vaagd. Het officieele communique vermeldt, dat 43 huizen in eerstgenoemd dorp en 30 hui zen in laatstgenoemd dorp werden verwoest. Ook de electrisehe centrale, een veefokkerij en het scboolgebouw zijn^vemield. Bij het dorp Sjiki werd een bergritvier versperd. Het water heeft thans een groot meer gevormd, dat 19 meter diep is. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, doch men vreest, dat het zeer groot zal zijn. EEN ROMANTISCH LAGERHUISLID. De heer Malcolm McMillan is het jongste lid van het Lagerhuis. Toen hij verleden jaar gekozen werd was hij nog maar 22 jaar oud. In het Huis heeft hij zich nog niet laten gel den maar hij heeft thans eens even de aan dacht op zich gevestigd door er met een meisje van 20 jaar vandoor te gaan en met haar in Glasgow te trouwen. McMillan had mej. Agnes Stirling eenige weken geleden voor het eerst ontmoet ten huize van haar ouders te Tillicoulty. Vrij diag kwam hij daar met een nieuwen auto en vroeg of Agnes mee mocht gaan om den nieuwen wagen te probeeren. Zij reden weg, maar keerden 's avonds niet terug, tot groote ongerustheid van de ouders van het meisje, die echter Zaterdagochtend gerust werden ge steld met het telegram: „Wij zijn te Glasgow getrouwd". Waarom het jonge paar deze romantische wijze van huwen heeft uitgezocht is ons niet duidelijk. Gemeld wordt namelijk, dat de ouders verrukt zijn over de keuze van hun dochter. Zij hebben met groote belangstelling de loopbaan van den jongen McMillan gevolgd. sinds hij als vertegenwoordiger van de Weste- lijke eilanden tot lid van het Lagerhuis ge kozen werd. KRANS GELEGD. DEN HELDER. Heden morgen is door een 35-tal deelnemers aan het kamp van het Nationaal Jongerenverbond op het eiland Texel, een krans gelegd bij het monument voor hen die vielen. NACHTVLIEGTUIG VERONGELUKT. BERLUN. Het nachtvliegtuig van de Britisch Airways van den nachtpostdienst HamburgKeuleniLonden is vannacht op het traject HamburgKeulen verongelukt. Door een tot nu toe onopgeloste oorzaak moest ■het vliegtuig een noodlanding maken, waarbij de machine is vemield. Een der beide leden van de bemanning werd terstond gedood, de ander is zwaar gewond. BURGEROORLOG IN SPAN.IE. TETUAN. Volgens een radiobericht zijn de nationalistische troepen een opmarseh naar Malaga begonnen. GODED EN B URIEL TER DOOD VEROORDEELD EN GEFUSILEERD. BARCELONA. Dinsdagochtend 7 uur is aan boord van het sohip Uruguay, in de haven van Barcelona, het proces begonnen tegen de opstandige generaals Goded en Buriel. Enkele journalisten, roode miliciens en de scheeps- wacht waren aanwezig. De krijgsraad werd voorgezeten door kolonel Pena. Bij de opening van de zitting werd het rapport van de instructie voorgelezen. Hiema werden de beklaagden gehoord. Zij protesteer- den ertegen, dat zij werden beschuldigd van opstand tegen de republiek. De opstand is niet gericht tegen de republiek, doch tegen de anarchie, welke in Spanje heerscht en om een roode dictatuur onmogelijk te maken. Ook ontkenden zij de leiders van den opstand te zijn. Zij hebben slechts het commando te Barcelona op zich genomen, omdat verschei dene officieren dit hun verzochten. Zij zijn wegens deelneming aan de opstand ter dood veroordeeld en hedenmorgen ge- fusileerd. WASHINGTON. Het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft Dinsdagavond mee- gedeeld, dat de Vereenigde Staten zich angst- vallig van iedere inmenging in de Spaansche gebeurtenissen zal onthouden. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam Postzegel voor anbwoord insluiten en blad Vermel den. EEN EN ANDER OVER DE KONIJNEN- INDUSTRIE OP DE WERELDTENTOON- STELLING. In Duitschland zijn de verschillende takken der z.g. kleinveeteelt enger aan elkaar verbon den dan in Nederland, daar zij alien onder een leiding staan, nj. die van den heer Vetter. Vandaar dat ook eenige takken der kleinvee teelt op de tentoonstelling aanwezig waren en wel in zeer interessante vorm. Ten eerste komen daarbij de konijnen naar voren. De konijnenteelt wordt in den laatsten tijd sterk bevorlderd omdat het konijnenvleesch een uit stekend voedsel oplevert, omdat de huiden, mits goed geprepareerd, veel waarde hebben voor de bontindustrie en omdat het haar als wo! waarde heeft. Eigenaardig is het dat de waarde als vleeschproducent niet yoldoende bleek te zijn het konijn erg populair te maken, maar sinds de damesmode de angora-wol en de konijnenhuiden tot zich trok is er plotseling een sterke opleving menkbaar. Een enorme verzamelinig konijnen was dan ook tentoongesteld, reuzen met een gewicht van 9 K.G. tot dwergen van l K.G., langooren en kortooren, konijnen met lang haar, met normaal en met kort haar, eenkleurige en veelkleurige, nieuwe soorten en allerlei oude soorten uit verschillende landen. Prachtige pelskonijnen naast dwerghermelijntjes, alles was aanwezig. Verder niet te vergeten de sneeuwwitte Anigorakonijnen met hun door- zichtige ooren, die veel aandacht trokken, ook al om het feit dat men ze niet behoefde te vermoorden om er de waarde van te genieten. Natuurlijik wordt er van overheidswege alles 'gedaan om de konijnenhouderij zoo goed moge lijk in praktijk te brengen. Het houden van konijnen op zolders, balcons en in kelders wordt tegengewerkt, doch men wil deze die- ren overal invoeren waar de omstandigheden (tuintjes, binnenplaatsen, enz.) dat toelaten. Veel waarde aan pelizen gaat verloren door slechte behanideling der vellen. Vandaar dat een der hoofdzaken bij de "voorlichting is de menschen te leeren hoe de vellen behandeld moeten worden. Op talrijke plaatsen in Duitschland zijn vel-verzamelplaatsen inge- richt, dlie alien bestuurd worden door een vak- man die de aangebrachte vellen beoordeelt en adiviezen verschaft. Vooral ook door verbete- ring der rassen zijn de pelzen in waarde ge stagen. Dat de ikonijnen-industrie tegenwoor- dig heel wat (beteekent blijkt uit het feit, dat zij een waarde vertegenwoordigt van 120 millioen mark, meer dan een derde van de waarde van de ruwijzerindustrie, die 300 mil lioen mark vertegenwoordigt. Van de ruwe vellen worden bij de eerste bereiding koppen en staarten afgesneden en het veld wordt langs de buikzijde open gesneden. Ze worden een ge- heele nacht in groote bakken met watei* ge- weekt en dan grondig van vleeschdeelen en vet gereinigd. Daarna worden ze gebeitst en ge- looid. Na het beitsen wordt eerst de huid dunner gemaaJkt en na het looien wordt het leer weer met vet behandeld am het soepel te maken. Daama worden de vellen op speciale zolders gedroogd, vervolgens met bepaalde chemicalden behandeld, waardoor ze min of meer schrompelen en daama in speciale ma chines weer gerekt. Daarna wordt elk vel nauwkeurig op haar- en leerhoedanigheid ge- keurd en gesorteerd. Zieke en kale plekken worden uitgesneden en daarna worden de vel len weer genaaid en gekleurd. Ze worden dan gesorteerd in zeehond, ibever, blauwivos. skunks enz. De congresleden kregen gelegen- heid de groote konijneinpelsfabriek van Duitschland te Naunhof te beziohtigen. Hier worden per jaar 3% millioen vellen bereid. Dr. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.) Voor Ter Neuzen: 10 Aug. Eng. s.s. THE EMPEROR, 405, ijzer, Millom. Van Ter Neuzen: 10 Aug. Nederl. m.s. AFQLLINARIS 6, 229, ledig, R'dam. Van Sluiskil11 Aug. Letl. s.s. VIZiMA, 1788, cokes, Kolmar. Van Selzaete: 10 Aug. Duitsch s.s. NORD- SEE, 199, creosoot, Caen. Voor Rienven: 10 Aug. Russ. s.s. STANTS- LAV KOSSIOR, 3912, benzine, Hamburg. Voor Gent: 10 Aug. Deensch s.s. SEOTIA, 1400, kolen, Gdynia; Noorsch s.s. BERA, 430, papierpap, Enge; Zweedsch s.s. UNDEN, 2558. erts, Narvik. 11 Aug. Eng. s.s. EL CUERVO, 3720, olie, Capa BlancaEng. s.s. ORIOLE, 217, stukg., Louden. Van Gent: 10 Aug. Eng. s.s. WHTTETOFT, 442, ledig, Londen; Zweedsch s.s. ARDENNIA, 1311, ledig, Rouaan; Eng. s.s. BRIGHTSIDE, 189, ijzer, Middlesbrough; Eng. s.s. DONA ISABEL, 290, ijzer, Londen. 11 Aug. Deensch s.s. SCOTIA, 1400, ledig. Blyth; Eng. s.s. HERBLE, 425, stukg., Goole; Russ. M. STA, 1139, ledig, Leningrad; Noorsch s.s. SKARV, 472, ijzer, Londen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 3