Sport Landbouwberichten Gemengde Berichten De burger-ooriog in Spanje ZAAMSLAG. MIDDELBURG. WEER VER W ACHTIN G. RECHTSZAKEN. TER NEUZEN, 12 AUGUSTUS 1936. AXEL. machinaal maaien ondervindt groote moei- lijkheden en als dit nog mogelijk is dan kan meestal alleen van een kant gemaaid worden. Indien wij de gegevens raadplegen, die ons zijn verstrekt, aldus de Tel., dan blijkt hier- uit, dat op X Mei 1936 ruim 8700 'H.A. in staatsexploitatie was bij de Cultuur-Mij. „De ,,W'ieringermeer", verdeeld over de volgende gewassen Wintertarwe 1531 H.A., zamertarwe 1271 H.A., wintergerst 83 H.A., zomergerst 1432 H.A., haven 957 H.A., koolzaad 133 H.A., gr. erwten 11 H.A., vlas 34 H.A., suikerlbieten 36 'H.A., en aardappelen 5 H.A. In totaal dus 5493 H.A. gewassen, die onmiddellijik te lijden hebben gehad of helblben van de natte periode - de overi'ge 300 H.A. kunnen we gevoegelijk buiten ibesc'houwing laten, daar dit proefvel- den, grasland, klaver enz. betreft en we hooren dan dat niet minder dan 780 H.A. met de hand gemaaid moet worden en bovendien 1780 H.A. slechts van een kant machinaal kan gemaaid worden, dan blijkt hier wel uit hoe funest deze periode van regen en stormweer is geiweest. Er is slechts edn lichtpunt te vermelden en wel t.a.z. van de werkloosheid. Men heeft n.l. bij de Cultuur-Mij een groot aantal extra werkkrachten moeten aannemen ten einde den oogst zoo spoedig mogelijk onder dak te krijgen. Ruim 1600 landartbei- ders zijn op het oogenlblik in dienst bij de Cultuur-Mij, terwijl dit cijfer op 1 Juni j.l. nog 100>0 bedroeg. Voor vele werklooze handen is momenteel werk in den polder. Doch de bedrijfsopzet van de boeren komt hierdoor wel wat in het ge- drang, want in het voorjaar heeft men met allerlei plagen te doen gehad, we herinneren maar aan de stuifperiode, de emelten, rogge- halmrups, de galvliqg in het koolzaad enz., waanvan de bestrijdiingskosten aanzienlijk zijn geiweest. De weinige perceelen wintergerst, die ge- dorscht zijn op de particuliere bedrijven had- den een gemiddelde opbrengst van 50 H..L per H.A., doch de kleur was heel leelijk. Toch brachten izij nog een vrij goeden prijs op, n.l. 6,05 op de beurs te Middenmeer. Het vlas, dat wel in hoofdzaak op contract is geteelt, gaf, hoewel wat grof, een bevredi- gende opbrengst, doch waar het aan schel- ven staat, is het pikzwart, wat aan ruiters staat ziet er wel beter uit, doch moet hoog noodig van het land. iDe peulen gaven een mooie oplbrengst, doch zitten ziwaar in de schimmel. De erwten heib- ben eveneens een mooie oplbrengst, doch een groot kwaliteitsrverschil zal dit jaar aan den dag treden door vlek- en kalkerwten. De sui kerlbieten zullen noodzakelijk zon moeten heib- ben willen zij nog tot een dragelijke ontwik- keling komen. De verbouw van dit gewas doet het trouwens uitsteikend op de jonige gronden. Van de op 27 Juli aan de Friesch-Gronlnger fabriek opgozonden monsters suikerbieten uit den Wieringermeerpolder bedroeg het suiker- gehalte 11.9 pet. Hetgeen heel goed is. Resumeerende mag wel worden vasbgesteld, dat heel veel langer deze natte periode niet kan voortduren, willen de landibouwers in de Wieringermeer niet emstig gedupeerd worden. DE OLYMPISCHE SPELEN. Bij de series 100 M. rugslag voor dames heb ben Dinsdagochtend onize landgenooten Senff, Kerkmeester en Mastenbroek zich in de demi- finale geplaatst. Nida Senff maakte in haar serie een tijd van 1 m. 16.6 sec., een nieuw Olympisch record. De Nederlandsche waterpoloploeg speelde Dinsdagochtend met 44 gelijk tegen Enge- land, na met 41 te hebben voorgestaan. LOODSCOMMISSARIS TE MAASSLUIS IN ARREST. De commissaris van het loodswezen te Maassluis, de heer C. S., is, naar de Tel. ver- neemt, gearresteerd. Hij wordt verdacht van frauduleuze handelingen in zijn boeken ten einde een kastekort te venbergen. De arrestatie van den commissaris van het loodswezen te Maasisluis, den heer C. S. verdacht van fraude heeft in Maassluis groote verwondering gewekt. De heer S. stond bekend als een volkopien betrouwibaar ambte- naar en nu Zondag in den loop van den dag zijn arrestatie bekend werd, geloofde men aanvankelijk in Maassluis weinig daarvan. Evenwel bleek het maar al te juist te zijn en de loodscommissaris werd in arrest gesteld op het politiebureau te Maassluis. Bij een dezer dagen gehouden controle van de boeken is gelbleken, dat er in de administra tis een en ander niet klopte. Het iging om een betrekkelijk klein bedrag, dat evenwel niet kon worden aangezuiverd. De politic werd in de zaak gemoeid en de loodscommissaris bekende al spoedig, dat hij gedurende vrijwel zijn geheele ambtsperiode in Maassluis vier a vijf jaren zich ge- regeld aan kleine verduiisteringen heeft schul- dig gemaakt. In den loop der jaren is het be drag opgeloopen tot in totaal 2600. Hieruit blijkt dus wel, dat de verduisteringen op zich zelf in geen gaval groote bedragen hebben em|vat. De ge'lden, die verduisterd zijn, waren bedragen, die de loodsen bij den loodscommis saris afdroegen en die hij in zijn functie onder zich had. Hij heeft het geld ten eigen bate aangewend. Heden zou de loodscommissaris voor den officier van justitie te Rotterdam worden geleid. OVERBOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. Zaterdag middag is het ongeveer izesjarige dochtertje van schipper J. Zmiggelaar uit Zutphen, die met zijn schip langs Smilde voer, overboord gestagen en verdronken. ZAKLANTAARN DOOR VOORRUIT GEWORPEN. Een autocar met 30 personen uit Haarlem en omgeving maakte een uitstapje naar Kleef en kwam door pech eerst tegen 1 uur des nachts naar Haarlem. Te "Halfweg gelastte een veldwachter de autobus te sboppen, omdat zij slechts met een licht reed. Omdat de veldwachter vreesde, dat de chauffeur zou doorrijden wierp hij zijn zak- lantaarn door de voorruit, waardoor eenige in- zittenden van den wagen door glasscherven getroffen werden en er een paniek ontstond tusschen de reizigers, die daohten dat er met een revolver geschoten werd. Zij helbben de reis per taxi voortgezet. Tegen den chauffeur is door den veldwachter proces-verbaal opge- maakt. De eigenaar van de autocar heeft op zijn beurt een aanklacht tegen den veldwach ter ingediend. DE GESTOLEN BOTER. De grossier M. uit de Gaesibeekstraat te Rotterdam bemerkte sedert eenigen tijd dat er in zijn boter- en melkfalbriekje, dat hij daar drijft, iboter (verdween. Hij mengde de politlie in deze zaak en toen kiwam aan het licht, dat de 28jardge melkslijter T. de G., die regelmatig melk van deze fabriek ibetrok bij het afhalen van deze melk steeds e6n ijzeren kan me£r neerzette, dan noodig was om de vereischte hoeveelheid melk weg te halen. De politie heeft toen dezen kan eens aan een na- der onderzoek onderworpen en inderdaad kwam hieruit een hoeveelheid boter te voor- schijn. Het was de"16jarige boterpakker A. K., die de pakjes in den leegen kan deed. Tegen beide personen is proces-iverbaal op- gemaakt. pathie voor den opstand. Het heeft ten stel- ligste laten ontkennen, iets voor de opstan- delingen te hebben gedaan. Wat echter nog belangwekkender is en tevens van een tikje humor niet verstoken is de jongste daad der Duitschers: Voelende, dat het bezoek van de officieren van de Deutschland aan Franco toch niet goed te rechtvaardigen viel, hebben zij het evenwicht hersteld, door een admiraal, vergezeld van den Duitschen consul, een be zoek te laten afleggen aan president Com- panys te Barcelona. Dat is neutraliteit in haar blakendsten vorm! DE VERSCHEPING VAN WAPENS UIT ANTWERPEN. Naar de correspondent van de Times te Brussel meldt, waren de 49 waggons munitie en wapens die te Antwerpen zijn achter- gehouden niet bestemd voor Spanje, maar voor een firma in Brazilie. Dinsdagmorgen kwam het Hollandsche s.s. Lodewijk te Ant werpen aan, om volgens afspraak de lading in ontvangst te nemen. De dokwerkers hebben echter het werk neergelegd op aanmaning van een afgevaardigde van een vereeniging van transportwarkers. De politie heeft den afgevaardigde gearresteerd. Men vermoedt, dat hij op eigen initiatief heeft gehandeld en van meening was, dat de wapens voor gene- raal Franco bestemd waren. Met dit alles zijn de 49 wagons nog steeds in de haven, bewaakt door de politie. HET VATICAAN PROTESTEERT. Naar de Osservatore Romane in een hoofd- artikel meedeelt, heeft het Vaticaan krachtig geprotesteerd tegen de daden van heilig- schennis bedreven tegen de kerken en de geestelijken. In het protest wordt toegegeven, dat de regeering te Madrid dikwijls groote moeilijk- heden heeft ondervonden om de excessen van de jeugd, die zij zelf heeft bewapend tegen te gaan. Anderzijds wijst de Heilige Stoel erop dat ook in den tijd, die hieraan vooraf is gegaan, de regeering niet op energieke wijze tusschenbeide is gekomen om de gewelddaden gepleegd tegen de kerk, te bestraffen. SIC TRANSIT GLORIA MUNDI. tot 40 uur was teruggebracht, ingekrompen tot 36 uur. Ten slotte moeten de loonen met 15 verhoogd worden. Dit betreft niet de uurloonen, zooals de directie aanvankelijk vermoedde, maar de weekloonen, zoodat als gevolg hiervan de werkelijke verhooging der loonen geen 15 maar 53 bedraagt, hetgeen op de rentabili- teit van het bedrijf zeer zeker zijn invloed zal doen gelden. De regeering-Giral ten val gebraeh^ De radiozerider van Tetoean meldt, zij het met voorbehoud, dat de sinds eenige dagen verwachte val van het kabinet-Giral te Ma drid een feit is geworden. Thans zou een kabinet-Prieto het bewind in handen genomen hebben. Tegelgkertijd meldt de zender van Sevilla, dat de Catalaan- sche regeering in Barcelona alle gezag ver- loren heeft en dat het communistisch-anar- chitisch gepeupel onbestreden heer en mees- ter is in de Catalaansche hoofdstad. Verscheidene leden der generaliteit zouden in allerijl Barcelona per vliegtuig hebben ver- laten, om Madrid in te lichten en er raad en bescherming te vragen. Intusschen wordt, blijkens een D.N.B.-tele- gram uit Parijs, uit het hoofdkwartier van generaal Mola te Burgos een beslissende over- winning der nationalistische troepen voor Saragossa op een uit Barcelona afkomstig marxistische colonne gemeld. De roode Catalaansche militie had ge- tracht den heuvel van San Julia te bezetten, doch zij werd teruggedreven. De Catalanen verloren 100 dooden en 300 gewonden, als- mede 500 gevangenen, 5 kanonnen, 20 ma- chinegeweren en 50 vrachtauto's. De roode strijdkrachten, die werden ge- steund door vliegtuigen, welke, naar te Bur gos verklaard wordt, niet tot het gebruike- Irjke materiaal van het Catalaansche leger zouden hebben behoord, hebben zich in allerijl moeten terugtrekken. De „Diaria de Manha" deelt mede, dat de communisten te Barcelona de vrouw van generaal Godet met haar klein kind op den arm, hebben vermoord, evenals het corteslid Dimas Madariaga en de generaals Barrera en Fanjul. Het blad bericht verder, dat de opstand op Madeira is neergeslagen. De orde zou daar zijn hersteld. feestcomite ,,Prins Maurits" staande bijeen- komst plaats, waartoe de burgerij genoodigd was, ter bespreking van plannen om tot ver- siering van verschillende straten te komen gedurende de feestweek. De opkomst was miniem, hetgeen zijn oor- zaak vermoedelijk ook gehad zal hebben in het bijzonder slechte weer. Tegen het aan- vangsuur der vergadering viel er n.l. zoo'n hevige regenbui, die gepaard ging met een kortstondig onweder, dat dit ongetwijfeld velen moet hebben weerhouden ter vergade ring te komen. Met het oog daarop werd besloten in de verschillende straten personen aan te zoeken die in hunne buurten commissie's zullen vor- men. Er wordt niet aan getwijfeld of deze pogingen zullen resultaat hebben, zoodat zij het dan niet de geheele stad bepaalde straten toch ook bij dit heugelijk herdenkings- feest een kleurig en fleurig aanzien zullen hebben. Staande de vergadering gaven zich ook enkele personen op in deze richting te werken. Opbrengst colleete. De colilecte van 8 Aug. ten bate van het T.B.C.-fondis ,,Draagt elkanders lasten", afd. van het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland, heeft opgebracht ruim f 62. Fiets ontvreemd? Toen Zaterdag de werkman C. de V. zijn rijwiel, dat hij had ondergebradht bij den heer de V. te Ter Neuzen, wilde terughalen, kwam hij tot de ongename ontdekking dat anderen hem hierin waren voor geweest. Het onder zoek in deze heeft tot heden geen resultaat opgeleverd. Verdachte stejjfgevallen onder varkens. Dezer dagen kwamen onder de varkens twee verdachte sterfgevallen voor. Door sommigen wordt de schuld gegeven aan het voedsel; an deren vermoeden echter weer andere oorzaken. Vlekziekte schijnt uitgesloten te zijn. Naar de oorzaak zal een onderzoek worden inge- steld. Heden is te Middelburg de Eerste Zeeuw- sche Bloemententoonstelling „Flora" in de zalen en den tuin van het gebouw St. Joris geopend. Brengt de tuin en een deel van de zalen een schitterende verzameling bloemen en planten niet alleen van Zeeuwsche, maar ook van Nederlandsche firma's, daarnaast zijn er mooie stands van tuinbouwbenoodigdheden maar ook de veilingsvereeniging Walcheren en de Tuin- bouwvereeniging het Centrum etaleeren schit terende collecties van het prachtigste fruit en groenten. Daarnaast is de Plantenziektenkundige dienst met tal van voorbeelden in teekening en in natura aanwezig om naast de afdeeling gewassenkeuring propaganda te maken voor goede verzorging van planten en zaden en dat ook door het nemen van voorzorgsmaat- regelen tegen besmetting. De tentoonstelling werd hedenmiddag door Mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten en voor- zitter der Z. L. M., geopend. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richting. Half tot zwaar bewolkt of betrok- ken. Mogelijk eenige regen. Weinig veran- dering van temperatuur. A rrondissements-Reehtbank te Middelburg. Zitting van Dinsdag 11 Augustus 1.936. De volgende zaken werden behandeld: J. L. A. F., oud 24 j., chauffeur, wonende te Hulst, werd ten laste gelegd, dat hij op 7 Juni 1.1. te Hulst Johanna Fassaert, Julia Fassaert en Mathilde Fassaert heeft mishan- deld door haar te slaan. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf voor- waardelijk, proeftijd 3 jaar en bijzondere voor- waarden. A. d. C., oud 21 j., werkman wonende te Overslag, werd verdacht dat hij op 14 Juni 1.1. te Overslag heeft weggenomen een rijks- daalder, toebehoorende aan D. B. Coene. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf, voor- waardelyk, proeftijd 3 jaar. P. J. d. N., oud 29 j., arbeider, wonende te Hontenisse, werd verdacht dat hij op 29 Juni 1.1. te Hontenisse Johannes van Goethem en Mathilda Roelans heeft mishandeld, door hen te slaan. Eich: 1 maand gevangenisstraf voorwaarde- lijk, proeftijd 3 jaar. GEWICHT EN GEHALTE VAN DE SUIKERBIETEN OP 27 JULI 1936. De directie van den landlbouw deelt het volgende mede: Het onderstaand toericht betreffende ge- wicht en gehalte van de suikerbieten bevat de resultaten van de eerste monsterneming op 27 Ju'li 1936. Ter vergelijking zijn daarbij opgenomen de uitkomsten van monstememin- gen op overeenkomstige data van vorige jaren. Deize gegevens zijn verstrekt door het In- stituut voor SuikerbiBtenteelt te Bergen op Zoom. Het onderzoek van de monsters werd zon- der vergoeding verricht aan de fabrieken, welike door genoemd instituut daartoe wer den aangezocht. Voor een berekening van de productie kunnen de onderstaande cijfers niet worden gebezigd. Aantal gebied, waarop de gew. suiker- mon cijfers betrekking per gehalte sters hebben biet gr. proc. 82 Groningen en Friesland 282 11.22 24 N oord-Holland 390 12.28 62 Z.-Ho-lland zuidel. deel 345 12.82 72 Zeeuwsche eilanden 315 12.36 58 Zeeuwsch-Vlaanderen 288 12.02 58 Noord-Brabant 333 12.52 13 Gelderland 286 13.68 369 Nederland 320 12.41 Nederland 29 Juli 1935 gew. 280 gr. geh. 13.80 pet. 23 Juli 1934 gew. 318 gr. geh. 13.89 pet. 24 Juli 1933 gew. 323 .gr. geh. 12.05 pet. GEVOLGEN VAN DEN REGEN IN DE WIERINGERMEER. Wat het zal worden met den oogst in de Wieringermeer, daarvan is nog geen positieve uitspraak te geven. Doclj vast staat wel dat de gewassen ook hier te lijden hebben van de ragenperiode, die nu reeds een maand achter- een voortduurt. De oogstwenkzaamheden stagneeren dan ook in het Nieuwe Land. De tarwe gaat op vele plaatsen reeds bedenkelijk schieten. Het ONWEER. Giisterenmiddag kwam uit het Westen een bijizonder zware en er angstverwekkend uit- ziende donkere bui opzetten. Het bleef hier evenwel bij wat regen, waarop zonnig weer volgde. Elders in ons land waren de gevolgen ern- stiger. In de Goesschenpolder, op Zuid-Beveland, werd de 24jarige landbouwerszoon Chr. Zan- dee bij het ploegen door het onweer overval- len. Om voor den regen te schuilen kroop hij onder een wagentje en is door door den bliksem getroffen en gedood. In den IJpolder, nabij de Fordfabrieken te Amsterdam is gisteravond de 34janige petro- leumventer W. Meyns, rijdende op een motor- driewieler, door den bliksem getroffen en was op slag dood. Boven Twello heerschte een hevig onweer, gepaard met zware regen- en hagelbuien. Op tal van plaatsen sloeg in het dorp de blik sem in, zonder brand te veroorzaken. Wel richtte een wervelwind groote schade aan de dak en aan. De boerderij van W. Hekkert werd getroffen en vernlield. Alleen het vee kon worden gered. Te Wilpdorp verbrandde na blikseminslag de boerderij van Broekhof. Ook Oostelijk Noord-Brabant heeft heel veel van het weer te lijden gehad. Het onweder duurde bijna twee uren en ge durende al dien tijd was de bliksem niet van de lucht. Het .was meermalen zoo duister, dat de menschen de lichten in huis moesten ont- steken. Vooral boven Oss en omgeving en in de Maasstreek woedde het noodweer met groote hevigheid. Te Oss sloeg de bliksem in een groote hooiberg, die weldra in lichterlaaie stond. Te Megen brandden een hooiberg en een roggemijt af. Op verscheidene plaatsen werd vee in de weide gedood. Een veehoudersknecht, die in een boerderij te Lithoyen voor het noodweer had geschuild, wilde, toen hij meende dat het ergste voorbij was, zijn weg vervolgen. Juist toen hij het erf verlaten had, brak het onweder met vemieuw- de hevigheid los. Toen de man een telegraaf- paal passeerde, sloeg de bliksem op de leiding, de paal werd tot den grond toe gekloofd. De man viel van schrik bewusteloos op den grond. Na eenigen tijd kwam hij bij. Het bleek nader dat negen achtereenvolgen- de telegraaf.palen door den bliksem waren ge- veld, zoodat draden over grooten afstand op den grond lagen en de telegrafische verbin- dling was gestoord. In verscheidene dorpen was ook de bovengrondsche electrische gelei- ding door het hemelvuur getroffen, waardoor de lichtvoorziening was gestoord. Ook verschillende radiotoestellen, die niet geaard waren moesten het ontgelden. GOED AFGELOOPEN. Gisteravond is een Apeldoornsche sport- vlieger, wegens het noodweer genoodzaakt geweest een noodlanding te maken op een afgemaaid roggeveld. Deze' slaagde goed. De bliksem sloeg na de landing in een in de nabijheid staande roggemijt. Van morgen is de sportvlieger met het vliegtuig weer opge- stegen met bestemming naar het vliegveld te Teuge. ONREOHTMATIG STEUN GETROKKEN. De politie te Heesch heeft proces-verbaal opgemaakt tegen vier menschen die zich hadden schuldig gemaakt aan onrechtmatig steuntreikken. Zij hadden een verdienste van zeven tot tien gulden per week verzwegen. UIT HET RAAM GEVALLEN. Zondagmiddag om ruim half twee heeft in de Karel du Jardinstraat te Amsterdam een ernstig ongeluk plaats gehad. De 39jarige L. Lauweriks, yonende op de derde verdieping, boog zich te ver uit het raam, zoodat hij zijn evenwicht verloor en er uit Viel. Toen men hem opnam, .bleek hij zeer ern- stige inwendige kneuzingen en een bekken- fractuur te hebben opgeloopen. Hij werd naar het Wilhelmina-gasthuis overgabracht, waar hij korten tijd na aankomst is overleden. Een soortgelijk ongeluk, eveneens met doo- delijken afloop vond plaats in de Wagenaar- straat te Amsterdam, waar het elfjarig medsje C. Kolkmeijer, wonende in perceel 135 op de tweede verdiaping, bij het te ver uit het raam leunen naar buiten viel. Zij kreeg een schedelfractuur en overfeed na enkele oogenblikken. STUURMANSDIPLOMA WEGGENOMEN. De 18-jarige matroos Th. B. heeft zich eind April van dit jaar schuldig gemaakt aan dief- stal van een stuurmansdiploma eerste klasse, ten nadeele van den stuurman van een motor- schip, toebehoorende aan een te Rotterdam gevestigde reederij. De jongeman is, nadat proces-verbaal was opgemaakt, weer op vrije voeten gesteld. EEN KORDATE WINKEEIIJFFROUW. Na afloop van de veemarkt te R'dam is een van de koeien van den koopman H. Oskam te Polsbroek op de Oosterkade te R'dam, ge- schrokken van het gedruisch van ijzeren pla ten, welke de verbinding vormen tusschen den wal en de boot, waarmede de dieren zouden worden vervoerd. De koe ontsnapte aan haar geleider en heeft met verbluffende snelheid den weg naar de Veemarkt trachten te her- vinden. Van den aanlegsteiger op de Ooster kade holde het schichtige dier via het Oost- plein en den Goudschesingel de Hugo de Groot- straat in, waar eenige burgers het tot stil- stand probeerden te brengen. Geen anderen uitweg ziende, schoot de koe onverhoeds den specerijenwinkel van de firma Verstegen, gg- vestigd in pand 104 aan de Hugo de Groot- straat binnen en rende door de zaak zonder eenige schade aan te richten naar het daar- achter gelegen plaatsje. Een kordate winkel- juffrouw grendelde onmiddellijk de deur, welke toegang tot winkel en plaatsje geeft, af, zoodat de koe gevangen zat. Het dier is later in gezelschap van twee stamgenooten naar de boot geleid. Op het plaatsje heeft de koe evenmin schade aangericht. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Het strand langs de Maas aan de Kxuininger Gors te Oostvoorne, niet het officieele bad- strand heeft zijn vierde slachtoffer van dezen zomer gemaakt. Maandagmiddag omstreeks half vijf begaf de 15-jarige W. Verhagen uit Rotterdam, die met zijn moeder, zuster en Men schrijft uit Boedapest: Een ikunsthandelaar te Weenen ibiedt de vlag van het vroegere Oostenrijksch-Homgaarsche admiraalsschip Virlibus Unitis ten verkoop aan, welke vlag op eigenaardige wijze in zijn handen gekomen is. Toen de Donau-monarchie ineenstortte en de Oostenrijksch-Hongaarsche vloot aan Zuid- Slavie moest worden overgegeven, werd op een dag oolk de Viribus Unitis aan een Zuid- Slaviscih admiraal overgedragen. Nauwelijks echter had men de oude vlag neergehaald en waren de matrozen begonnen het schip te ver laten, of in het binnenste wan het schip vond een geweldige ontploffing plaats, die den scheepsromp te tweeen scheurde, zoodat het schip begon te zinken. In de daarop ontstane verwarriing maakte een van de matrozen zich van de oude admiraalsvlag meester, die hij later aan den kunsthandelaar verkocht. MILITAIRE DOCUMENTEN ONTVREEMD. Op het station Chamibery is men een dief- stal van belangrijke militaire documenten op het spoor gekomen. Toen daar Zondag een ge- plombeerde wagen werd geopend om eenige kisten uit te laden, bleek, dat een kist met plannen van den generalen staf betreffende de verdediging der Alpenigrens, was opengebro- ken. Een deel van den inhoud der kist schijnt te ontibreken. De wagon was Donderdag uit Parijs vertrokken. De politie heeft zich met het ministerie van oorlog in verbinding ge steld, om na te gaan, welke documenten ge- stolen zijn. TELEFOONJUFFROUWEN GEVRAAClD. Tengevolge van de uitbreiding van het aan tal gesprekken door de verlaging van de tele- foontarieven, heeft de telefoondienst van de Ercgetsche posterijen te Londen een tekort a^i telefoonjuffrouiwen. Wlel is men druk bezig, verschillende centrales te automatiseeren, maar de drukte is zoo groot, dat men onmid dellijk behoefte heeft aan 300 nieuwe juffrou- wen. In het afgeloopen jaar zijn er 1000 mei%- jes aangenomen, maar evenveel hebben den dienst verlaten, omdat zij gingen trouwen. In dat geval mogen de meisjes niet meer in dienst blijven. Zij krijgen echter, als zij zes of meer dienstjaren hebben. een huwelijksgift, die in het gunstigste geval 150 pond kan bedragen. In 1935 zijn er in Londen 929 millioen tele- foongesprekken gevoerd. Dit jaar verwacht men het milliard te zullen overschrijden. Volgens den correspondent van Havas zijn Dinsdagmorgen vroeg in de gevechtsterreinen om en nabij Irun, aan de Fransch-Spaansche grens emstig^ 'gevechten ontbrandj. Bijzon- derheden zijn nog niet bekend. Naar het schijnt zijn de opstandelingen in de aanval- lende positie. Van regeeringszijde wordt het bomfoarde- ment van Saragossa voortgezet. Volgens me- dedeelingen van kolonel Sandino, met succes. Nabij Monte Arargon, ten Oosten van Hues- ca, worden hevige artilleriegevechten gele- verd, waarbij, aldus Havas uit Barcelona, de opstandelingen ernstige verliezen zouden hebben geleden. De republikeinsche strijd krachten zouden erin zijn geslaagd tot aan het dorp Loporzano op te rukken. Verder is een nieuwe afdeeling miliciens van Barcelona in de richting Saragossa opgerukt. In het Guadarrama-gebergte blijft de positie der strijdkrachten ongewijzigd. De regeeringstroepen en de opstandelingen zijn beide bezig hun respectievelijke stellingen te consolideeren. Van gevechten wordt geen melding gemaakt. De strijd rondom Badajoz blijft eveneens onbeslist. De vliegtuigen der opstandelingen blijven de stad bombardeeren. De opmarsch der troepen schijnt echter te worden ver- traagd door het feit, dat alle bruggen op de wegen, leidend naar Badajoz, zijn ver- nield. Generaal Queipo de Llano zet zijn rede- voeringen door den radiozender van Sevilla voort. Zijn mededeelingen bevatten echter weinig nieuws. Alleen zouden regeerings troepen het Alhambra te Granada hebben gebombardeerd. De Spaansche grens te La Linea blijft ge- sloten. Dank zij besprekingen tusschen de Britsche en de Spaansche militaire overheii mogen de Spaansche arbeiders die him weri te Gibraltar hebben, weer de grens passeeren. La Seda'de Barcelona. Naar de Telegraaf verneemt ontving de directie van La Seda de Barcelona, van de overheid te Barcelona het bevel om binned den kortst mogelijken tijd alle arbeiders, die sinds 1931 ontslagen waren weer in dienst te nemen. Eveneens werd op bevel van deze overtieid de werkweek, welke kort geleden Bij de opstandelingen. In de Echo de Paris vertelt Raymond La- coste het een en ander van hetgeen hij zag en hoorde in het kamp der Spaansche opstande lingen. Wrj ontleenen daaraan het volgende: Nauwelijks over de grens houdt mijn reis- makker een Spanjaard, die als vrijwilliger dienst ging nemen stil en bevestigt aan den auto een klein vaantje in rood-gouden kleuren van het oude Spanje; beschermd door dit embleem, zijn wij weldra op weg naar Pampolna. Onderweg komt men steeds weer colonnes van vrijwilligers tegen, carlisten met de roode mutsen of fascisten in hun blauwe hemden, alien zwaar gewapende jonge kerels, brandend van strijdlust en alien sehrikwekkend ongeschoren, want zij hebben een gelofte afgelegd zich niet te scheren voor Madrid zal zijn gevallen! En alien dragen op de borst een heilig hart of een gewijde medaille met een lintje in de rood-gouden kleuren. Pastoors met een opgeschorte soutane en het geweer geschouderd, leiden hun parochianen naar het slagveld, want het is in Navarra een werkelijke godsdienstoor- log, een kruistocht tegen het communisme, een wanhopige reactie van den Katholieken geest tegen de „duistere machten" uit Azie. In Pamplona in een drukke oorfogsstem- ming heeft Lacoste een onderhoud met een der laatste overlevenden van het beroemde Comitd van tien der fascisten die uitdruk- "kelijk verklaard, dat een overwinning der op standelingen geen sociale reactie zal beteeke- nen. Integendeel, majoor Saenz zegt: Wij zijn geen beweging tot bescherming van brandkasten. Wij willen een groot en sterk Spanje. Na het communisme te hebben over- wonnen zullen wij een hervorming op agra- rfsch gebied doorvoeren. De nationale be weging is geen kapitalistische beweging, zij is de incamatie van den ouden Spaansche geest, die het land wil doen herleven op nieuwe grondslagen maar met behoud der oude tradities tradities, die de rooden wen- schen te vemietigen, zij die alle kerken in Barcelona hebben verbrand, die het Alcazar van Toledo hebben vemield, het Alhambra van Granada hebben gebombardeerd en de Notre-Dame-del-Pilar in Saragossa in de lucht willen laten vliegen. De menschen, die alien het verlies te betreu- ren hebben van vrienden en bloedverwanten die vaak op de beestachtigste wijze zijn dood- gemarteld voelen deze verliezen, aan de Spaansche beschaving toegebracht, aan, alsof het persoonlijke verliezen waren. Met betrekking tot de geruchten van steun van Duitschland en Italie, zegt Lacoste vol- ledig vertrouwen te hebben in de woorden van Mola, die deze geruchten heeft tegenge- sproken en hij voegt er aan toe, dat, mocht Frankrijk op den duur de sympathie van Spanje verliezen, dit te wijten zal zijn aan de huidige Fransehe regeering, die op bevel van Moskou zich tot handlanger van Spaan sche communisten heeft gemaakt en deze heeft voorzien van levensmiddelen en wa pens". EXAMENS. Hoofdakte. Gisteren slaagde te Rotterdam voor de hoofdakte de heer J. F. van Strien, kweeke- ling met akte aan de Chr. school aan de Jozinastraat alhier. Fransch L. O. Te Utrecht slaagden voor het examen Fransch L. O. de dames J. M. Rekkers te Sluiskil en P. J. Stins te Ter Neuzen. Coupeuse. Te 's Hertogenibosch slaagde voor coupeuse mej. Martha van Morrelghem te Sluis. TWEE KANOVAARDERS VERDRONKEN. Men meldt uit Cadzand, dat op het strand a'ldaar Zondagavond laat een kano is aange- spoeld. Gevreesd wordt, dat het vaartuigje afkomstig is uit Knocke, waar Zondagmiddag 2 jongens met een kano uit varen gingen. doch niet terugkeerden. Opbrengst collect®. De van het Chr. Nationaal Vakverbond hier ter plaatse uitgaande collecte voor het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten", bracht Zaterdag j.l. een som op van /104. Versiering straten feestweek. Gisteravond had alhier in „Het Centrum" een onder leiding van den voorzitter van het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2