ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN reis/ AKKERTJES De Tweelingzusters. No. 9489 WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1936 76e Jaargang Binnenland Feuilleton Buiteniand Mooi gebruind EERSTE BLAD DE NEDERLANDSCHE BELANGEN IN SPANJE. vm. AKKER-CACHETS NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Bmnen Ter Neuzen 1.25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen r. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar oor lielgie en Amerika f 2,overige landen j 2,35 per 3 maanden fr. per post Vbonngmenten voor het buitenland alleen bij vooruittetaling. ttgrefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. AOVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20 KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliehd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgavo. DIT BLAD VERSCHIJfNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DE ACCIJNS OP OLIeN EN VETTEN. Men deelt mede, dat de ministers van Land- bouw en Visseherij en van Financien op de adressen van de reedersvereenigingen, zee- visob-grootbandelvereenigingen en vereeni- gingen van kleinbandelaren, waarin verlaging van de accijns op olien en vetten wordt ge- vraagd, omdat de dure bakolie aan de vissehe rij schade toe zou brengen, hebben geant- woord, dat er geen aanleiding bestaat om tot verlaging van den accijns over te gaan. Naar vernomen wordt heeft de directie van den Fhohi-kortegolfomroep het plan opgevat, om tijdens de onlusten in Spanje de zorg voor geregeld contact met de Nederlaniders aldaar op zich te nemen. Aangezien het normale post-, telegraaf- en telefoonverkeer geheel on- zeker is, ligt het in de bedoeling om via de Phohiizenders, welke imomenteel een recht- streeksche communicatiemogelijikheid met Spanje openen, een dagelijkschen mededee- lingsdienst in het leven te roepen, waardoor onze landgenooten op de hoogte gehouden wooden wan de te hunnen behoeve door de Ne derlandsche regeering genomen maatregelen, alsmede over de door hen te ivolgen gedrags- lijn. Het plan houdt tevens in, dat door de Phohi dagelijks eenige foemoedigende woor- den zullen worden gesproken tot hen, die onder de tegenwoordige moeilijke omstandig- heden Nederlandsche belangen in Spanje waannemen. DE INNING VAN ONBETWISTE VORDERINGEN. Het hooMbestuur van den Kon. Ned. Mid- denstandslbond heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend inzake het wetsont- werp houdende maatregelen tot vergemakke- lrjking van inning van onbetwiste geldworde- ringen. Daarin geeft het hoofdibestuur uiting aan zijn teleurstelling over het afwijzende rapport dat de vaste coimmissie voor privaat- en strafrecht over diit ontwerp heeft uitge- bracht. Adressant dringt er op aan het tegenvoor- stel van de genoemde commissie niet te aan- vaarden. op de gronden welke de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amhem en omstreken reeds heeft aangevoerd. AANKLACHT TEGEN DE N. S. B. Een R.K. ingezdtene van Amsterdam heeft op grond van artikel 147a Wet/boek van Straf recht, dat betrekking heeft op het in voorraad hebben en verspreiden van Godslasterlijke af- beeldingen bij de politie aangifte gedaan van het feit, dat in den N.S.B.-sigarenwinkel De Driehoek te Amsterdam ten verkoop wordt aangeboden en in voorraad gehouden het ge- schrift: Wordt ook uw kerk een paardenstal waarin eenige Godslasterlijke aflbeeldingen staan afgedrukt. Mr. P. RINK. Donderdag zal de bekende liberale staats- man mr. P. Rink, oud-minister van binnen- lamdsche zaken en oud-lid zoowel van de Tweede als van de Eerste Kamer, 85 jaar worden. In liberalen kring bestonden voornemens hem op dezen dag te huldiigen. Bij nawraag is ons intusschen gebleken, dat mr. Rink zijn verjaardag ongemerkt wil laten vooiibijgaan en zich Donderdag op een zomer- reasje zal bevinden. (N. R. Crt.) NEDERLANDERS tJIT SPANJE GEVLUOHT. Zondag landde in de bekende badplaats Pis- tyan een tweepersoons Nederlandsoh vliegtuig, waarin echter, buiten den piloot, nog twee passagiers zaten. De eene was ir. Kappehne, een Nederlandsch onderdaan, die sinds jaren te Barcelona had gewerkt en nu was gevlucht. ^ijn leven liep gevaar en met zijn eigen vlieg tuig was hij naar Pistyan gevlogen, waar zijn familie vehbleef. De tweede was een Neder landsch koopman P. Neger, die terstond naar Amsterdam is doorgereisd. DE GEHAKTFABRIEK TE IJMUIDEN STOPGEZET, Naar de N. R. Crt. verneemt, staat de fa- briek aan de Zuidzijde ivan de Vlisschershaven te IJmuiden, welke in opdracht van de regee ring een groote hoeveelheid gehakt in blik zou vervaardigen, reeds ruim 2 weken stil, omdat gelijk uit verschillende berichten reeds bekend is geworden, het gehakt niet voldoet. Er moe- ten nog ongeiveer 60.000 a 70.000 blikken van dat gehakt in omloop zijn. Het personeel der fabriek heeft ontslag gekregen. De order van een millioen blikken is echter niet in haar ge heel uitgevoerd. Naar men mededeelt is de di rectie der fabriek thans met een nieuw pro- cede bezig, dat straks aan den minister van sociale zaken zal worden voorgelegd. NEDERLAND EN DE GEBEURTENISSEN IN SPANJE. Naar aanleiding van de stappen der Fran- sche regeering inzake non-interventie ten op- zichte van Spanje, heeft de Nederlandsche regeering den Franschen zaakgelastigde mede- gedeeld, dat zij, in afwachting van een ge- meenschappelrjk accoord, binnen het raam der Nederlandsche wetgeving geen vergunning zal verleenen voor den uit- en doorvoer van wape- nen en munitie naar Spanje. DE WETHOUDERSVERKIEZING TE SMILDE. In de gisteren gehouden, raadsvergadering, die op verzoek van een zestal raadsleden was bijeengeroepen, is de verkiezing van den heer K. Eleveld (a.r.) tot wethouder besproken. Wij hebben reeds vermeld, dat in de vergade- ring ivan 28 Juli, waarin de verkieizing had plaats gehad, volgens het lid van het stem- bureau, den heer Meskens, die ook de namen had voorgelezen, de stemmen gestaakt had- den en dat de heer Eleveld na loting gekozen was. Na de vergadering echter hebben zes raadsleden elkaar de verzekering gegeven hun stem op het v.d. lid Bijlsma te hebben uitge- bracht, zoodat de stemwerhouding niet vrjf tegen vijf, doch zes tegen vijf moest zijn ge- weest. De zes raadsleden, die op den heer Bijlsma zeggen te hebben gestemd, hebben daarop in een brief aan B. en W. op een spoedwergadering aangedrongen. Gistermiddag heeft de heer v. d. Werf, de Naar het Engelsch van PATRICIA WENTHWORTH. (Nadruk verboden.) 10) Verwolg. VH. De kleine Slangenbezweeider. John haJd een invitatie voor een diner dien avond. Zijn gastlheer was de uitgever, die de publicatie bezorgd had van het boek van Pe terson, wiens tochtgenoot en trouwe hulp de jonge Waveney was geweest. Het gezelschap bestond uitsluitend uit heeren en John had geen van hen ooit te voren ontmoet. Het ta- felgesprek liep over Peterson, over weten- schappelijke onderwerpen en over verre, wilde strdken, waar zelden een ontdekkinigsreiziger den voet had gezet. Na het diner kwam een kleine man met een baard en een glimmenden, kalen schedel op John af. „Mijn naam is Fossick-Yaters", deelde hij mede. „Frederik Forssick-Yaters''. Zegt die naam u iets?" John gaf niet direct antwoord; hij moest tijd winnen. Ongetwijfeld had de naam een be'kenden klank, maar al was zijn leven ermee gemoeid geweest, dan had hij op dit moment niet kunnen zeggen waar en in welk verband hij hem gehoord had. iDe kleine man hield het hoofd opzij en keek hem vol verwachting aan; zijn ronde, heldere, eenigszins uitpuilende oogen deden denken aan de oogen wan een vogel, die een worm beloert. En v66r Jhon's aarzeling pijnlijk werd, maak- te de heer Fossick-Yater er een eindie aan. ,,Ik schreef Peterson herhaaldelijk. Ver- seheidene brieven heb ik hem geschreven dat zal nu een jaar of drie geledien zijn." In John's geest begon de heugenis te sche- meren aan een zeer hardnekkig briefschrij- ver, die zijn weldoener en metgezel had be- stookt met brief na brief, volgepropt met pie- tsepeuterige bijzondeTheden over variaties in de typen Europeesche slangen. „jla zeker, ik herinner het mij", antiwoordde de jongeman. •„Aha! Mag ik dan misschden vragen of Pe- eerste onderteekenaar van den brief, uitvoe- rig uiteengeizet, welke motieven tot het aan- vragen van deze raadsvergadering hebben ge- leid. De heer Meskens verklaarde, de namen goed te hebben voor relezen, terwijl daaren- tegen de zes raad&ueden alien verklaarden, hun stem op den heei Bijlsma te hebben uit- gebracht. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, heeft de heer v. d. Werf voongesteld aan het adres nog het vol- gende toe te voegen: „.V(J..dat voorts aan de stemming heeft deelge .omen A. Tuinman, wiens geloofsbrieven in de vergadering vai 28 Juli j.l. waren goedgekeurd, zulks terwijl krachtens art. 19 en 33 van de Gemeentewet, A. Tuinman nog geen raadslid was, doch deze kwaliteit eerst verwierf acht dagen na ver- loop van de vermelde raadsvergadering". De stemmenverhouding zou dus volgens deze op- vatting 64 zijn geweest. De voorzitter meende, dat ook in omliggen- de gemeenten de gevolgde practijk gebruikelijk was en noemde de actie der adressanten: Spijkers op laag water zoeken. Wethouder van de Velde (c.h.) zeide vele jaren wethou der te zijn geweest, doch zulk een geval niet te hebben meegemaakt. De gekozen wethouder K. Eleveld deelde daarop mede voor het wet- houderschap te bedanken, Hij wilde zich niet leenen voor wat men poiitiek gekonkel noemt en verweet den c.h. raadsleden, die op den heer Bijlsma hadden gestemd, verraad aan hun be- ginsel. Nadat de voorzitter de vergadering een oogenblik had geschorst am de adressanten gelegenheid te gewen onderling vein gedachten te wisselen, deelde de heer v. d. Werf namens de vijf anderen mede, dat het ingediende voor- stel tot ongeldigverklaring van de in de vorige vergadering gehouden stemming werd inge- trokken. In de volgende vergadering zal nu weder een wethoudersverkiezing plaats heb ben. IBERISCHE VERWACHTINGEN EN ZORGEN. In Spanje woedt, sehrijft de N. R. Crt., de strijd voort, met alwisselende aankondi- gingen van de overwinning. Franco heeft nu gezegd, wat zijn plannen zijn. In geen geval een herstel van de monarehie, als hij den strijd wint. Dat kan ook moeilijk. Als men toeh aan het vechten is geweest, vecht men zoo gemakkelijk door. Men denke slechts aan het vervolg van den Balkanoorlog tusschen de overwinnaars van Turkije onderling, om den buit, in 1913. Het is heel goed denkbaar, dat de Carlisten, eenmaal in vuur geraakt, zich niet zouden neerleggen bij een herstel van koning Alfons op den troon. Nog minder zouden de monarchisten erin iberusten, als de Carlisten hun zin kregen. De republiek is dus de veiligste keuze, omdat beide partijen daarin het gemakkelijkst kunnen berusten. En tevens de gemakkelijkste voor den toe- komstigen dictator zelf. Een koning is steeds een gevaar voor den fascistischen alleenheer- scher. Niet iedere dictator treft een zoo ge- makkelijken monarch als Mussolini gevonden heeft. Alfons heeft al eens een dictator ter- zijde geschoven: Primo de Rivera. Hem kent terson iets aan mijm opmerkingen heeft ge had?" „Van eenige heeft nij gobruik gemaakt in het zesde hoofdstuk, meen ik. En verderop nog in een noot." De heer Fossick-Yates straalde en gloan van voldoening. Hij trok een van zijn manchetten te voorschijn en maakte er met zijn gouden potlood in kriebelschrift een snelle notitie op. ,,Aha! Het zesde hoofdstuk, zegt u? En een noot? Ik ben u buitengewoom danikbaar, Sir John. U heninnert u waanschijnlijk niet welke van mijn gegevenis ,,Neen. niet allemaal. Maar ik weet toewal- lig nog wel wat Mr. Peterson in de bewuste noot vermeld heeft. Die handelt over de door u opgemerkte adder, die een bijna witte streep op den rug had inplaats van een zwarte. Mr. Fossick-Yates rukte zijn bril van zijn geizicht en begon in vervoering de glazen met zijn servet schoon te maken. „Schitterend!" riep hij uit. „Schitterend een- voudiguitermate vleiend... ik heb er let- terlijk geen woorden voor! Mijn adder in een noot geciteerd! Kunt u zich herinneren in welk hoofdstuk die noot voorkomt?" .Hoofdstuk vrjftien", verklaarde John prompt. De kleine man plantte zijn bril weer op den neus, liet nogmaals zijn manchet uit de lin- kermouw schieten en krabbelde opnieuw een paar woorden. Toen rukte hij zijn stoel wat dichterbij. „Sir John, ik heb dat zeldzame reptiel in levenden lijve bij mij thuis, geen twee mijl hier vandaan. Ik moet er 'op aandringen dat u het komt bezichtigen.er zijn ook andere interessante exemplaren in mijn collectie. Na- tuurlijik blijft u dineeren. Mijn vrouw zal ver- rukt zijnZe zal het heerlijk vinden ken- nis met u te maken. Misschien hebt u haar wel hooren noemenze was indertijd een vooraanstaand strijdster voor het vrouwen- kiesrecht en ze schrijft veel over sociale vraagstukken. Ze is de bekende mevrouw Fossick-Yates." Toen John dien avond naar zijn hotel wan- delde, vroeg hij zich af hoe hij het in vredes- pp am in zijn hoofd had gekregen zich te laten lijimen om gast te zijn in den huize Fossick- Yates. Hij zou yermoedelijk een hoogst mid- delmatig diner krijigen, de heer des huizes zou hem ivervelen met zijn slangen en diens echt- genoote met sociale gewichtiigdoenerij. Hij kreunde bij het vooruitzicht en verwenischte zijn dwaasheid. Als Frederick Fossik-Yates ook maar een greintje minder oprecht en kin- derlijk verheerlijkt was geweest met de ver- melding vein zijn wijsheid in hoofdstuk zes en de noot over zijn adder in hoofdstuk vijftien, zou hij, John zich zonder eenigen twij- fel venschanst hebben achter een oneindige reeks andere afspraken, maar de stralende oogen achter de groote brilteglazen hadden hern verteederd en verleid. Zijn gedachten lieten den kleinen slangen- ibezweerder, zooals hij den goeden Fossick- Yates bij zich zelf gedoopt had, los en richtten szich weer op Anne Belinda. Geen seconde kwam het in hem op Mr. Oarruthers advies te volgen en de zaak te laten rusten. Dat hij dien raad gekregen had, was op zichzelf al voldoende reden om in precies tegenoverge- steide richting te handelen Het was vele jaren geleden sinds iets an- ders dan lichamelijke pijn Joihn Waveney uit den slaap had gehouden. Als regel viel hij, zoodra zijn hoofd het kussen aanraakte, in een diepen, droomloozen, rustigen slaap, waaruit hij pas den volgenden ochtend ontwaakte. Maar dien nacht lag hij uren wakker, zijn her- sens pijnigend om de diverse vage inlichtin- gen, die hij had gekregen, methodisch te or- denen en te trachben een spoor erin te vin den, dat hem wellicht den weg naar Anne Be linda zou kunnen wijzen. Hij hield denkbeel- dige gesprekken met juffrouw Jones en ien ouden heer Carruthers. kolossaal sluwe ge sprekken, zooals hij zelf vond, waarin hij pro- foeerde hun de mededeelingen te ont'lokken, die zij vasbbesloten waren niet te doen! Uit een van deze gesprekken moest hij in een soort looden sluimering gegleden zijn, want plotseling hoorde hij juffrouw Jones niet alleen spreken, maar hij meende haar onk te zien. Maar het bleek juffrouw Jones heele- maal niet te zijnhet was de kleine mijn- heer Fossick-Yates in vrouwenkleeren, met zijn baard, zijn bril scheef op den neus en met een guirlande van sleutelbloemen om zijn glanzenden schedel. In een zotten rondedans nam hij den krans van het hoofd, plukte dien uit elkaar en wierp de bloemen naar John. Zij veranderden in slangen zoodra ze op den grond terecht kwamen In zijn fantastische droom begon John te rennen met een snelheid, alsof de vleugels van den wind hem voortdroegen. Hij rende lang3 de oevens van de Amazone en het volgende oogenblik door de vallei van de Waveney, langs een smal. kristalhelder stroompje, dat zich in een wijden poel verloor. Opeens bleef hij stilstaan, met een ruk, alsof toovermacht zijn vliegende voeten aan den bodem had vast- geklonken; aan den anderen kant van het men dus reeds op dit punt. In Bulgarije heeft de koning het voor het oogenblik ten- minste, ook al van de dictatoren gewonnen. Het was zeer kortzichtig te gelooven, dat in Duitschland het nationaal-socialisme het legi- tieme keizerschap zou herstellen. In Oosten- rijk heeft men waarlijk geen haast met de restauratie. Dit moge nog uit voorzichtig- heid zijn. Maar in Mongarije heeft Horthy er nooit in ernst aan gedacht, hij moge dan landvoogd of stadhouder heeten, voor een Habsburger plaats te maken. Had Horthy dat gewild, dan zou hij het ook gedurfd heb ben; en indien hij niet, dan zou zeker Gombos gedurfd hebben. .De modeme dictator is geen monarchist. Hij cjuldt desnoods den koning, als deze hem niet hindert. Maar bij voorkeur heeft hij de handen vrij. Het is verstandig van Franco niet toe te laten, dat oude monarchale rechten worden opgerakeld. Niet enkel terwille van de positie van den eventueelen dictator. Er is nog een an der bezwaar: De strijd der pretendenten zou zoo ingewikkeld kunnen worden. Want aan den kant der opstandelingen kunnen niet slechts de twee .legitimistische groepen, die wij hierboven reeds hebben genoemd, aan- spraken doen gelden: Behaalt de opstand de overwinning, dan zal dat vooral toe te schrij- ven zijn aan de hulp van de Afrikaansche troepen, de beste soldaten, welke Spanje be- zit, gelijk het Dinsdagochtend heette in een bericht. Weer is een Moorsch leger over de Straat van Gibraltar gekomen, gelijk in het begin van de acbtste eeuw. En opnieuw zou het, met behulp van Spaansche bondgenooten, Spanje hebben veroverd. Oeroude rechten konden berleven Maar daaraan heeft Franco niet in ernst hoeven te denken. De Berbers zijn onder- worpen en zullen het blijven. Zoo sterk is blijkbaar hun voor het overige nog zeer jonge trouw, dat de opstandelingen hebben kunnen spreken van de hoop, 60.000 Rifkaby- len van diezelfde Kabylen welke ruim tien jaar geleden de Spanjaarden bijna uit Noord- Afrika gedrongen hadden, op him vaderland los te laten. Spanje zal blijven regeeren in het land der Mooren en niet omgekeerd. Wat Franco precies wil, begint hij steeds duidelijker te zeggen. Eerst heette het, dat de opstand slechts ten doel had een waarlijk verstandig eonstitutioneel bewind in Spanje te vestigen en geenszins bet sticbten van een dictatuur. Daarna sprak Franco, in een in terview tot een Italiaansch journalist, zijn bewondering uit voor het bewind van Musso lini, dat hij een voorbeeld noemde voor e|en land met behoefte aan nationaal herstel. Men zal op die woorden in Engeland terdege heb ben gelet. Want zij hadden zeker niet enkel betrekking op binnenlandsch herstel, maar ook op nieuwe, imperiale idealen. Dinsdag heeft hij, wat men zoo populair noemt den aap uit de mouw gelaten: Een dictatuur wil hij, naar Duitsch, Italiaansch en Portugeesch voorbeeld. Uit zijn woorden moet men op- maken, dat hij vooral aan de twee eerstge- noemde voorbeelden dacht, daar de dictatuur in Portugal van aanzienlijk zachtzinniger en verdraagzamer karakter is, dan wat Franco nu in Spanje zou kunnen gebruiken. Portugal is poiitiek bij het geval betrokken geraakt. Het was, begrijpelijkerwijze een toe- water stonid Anne Belinda en glimiachte tegen hem. Ze had haar oude brume overall aan en het donkere haar viel in lange krul- len om haar hoofd. Ze bleef hem glimlachend aankijken en een intens, vreugdevol verwach- ten rees uit de diepten van zijn droom o.m- hoog. Maar wat hij verwachtte wist hij niet. Hij ontwaakte en merkte, dat hij rechtop m bed zat. Hij ginig weer liggen en peuisde over het vreemde visioen. Het was zonderling, heel zonderling. Maar van een ding was hij zich klaar ibewust: dat hij nooit te voren zulk een vreugde door zijn heele wezen had voelen tintelen. Jenny. worden gelaat, hals en armen door AMILDA-zonnebruincreme. Voorkomt tevens vervellen en de zoo pijnlijke zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med. vluchtsoord, waar opstandelingen, die het in Spanje te benauwd kregen, met sympathie ontvangen werden. Ook konden de opstande lingen door Portugal krijgsbehoeften invoe- ren, die zij recbtstreeks niet machtig konden worden. Het is heel begrijpelrjk, dat Parijs en Londen het volstrekt noodig vonden Por tugal in de regeling van neutraliteit te be- trekken. Men heeft te Lissabon diplomatieke stappen gedaan in die richting en de Portu- geesche regeering heeft begrepen, zich daar aan niet te kunnen onttrekken, Zij heeft echter drie voorwaarden gesteld. twee over- eenkomstig haar sympathieen en e£n over- eenkomstig haar belangen. Zij eischt, dat Rusland aan de overeenkomst deelneemt. Aan dien eisch wordt reeds vol- daan. Zij verlangt, dat de Spaansche regee ring Tanger niet meer als aanloophaven voor haar oorlogsschepen zal mogen gebruiken. Dit moge niet in de eerste plaats Portugal aangaan, lastig is deze voorwaarde niet, daar men meent, dat zij reeds vervuld is. De derde eisch is de belangrijkste en ook de redelrjk- ste. Portugal vraagt waarborgen van Frank- rijk en Engeland voor de onschendbaarheid van zijn gebied, als in Spanje de regeering zegeviert. Dit is volkomen begrijpelijk. Por tugal, met een, door de dictatuur niet altijd met gemak onder gehouden, binnenlandsche ontevredenheid, komt in een onpleizierige positie, als in Spanje extremisme de heer- schappij zou gaan voeren. Het gevaar voor het bewind in Portugal zou zoo groot kunnen worden, dat dit het recht heeft waarborgen te vragen, wanneer men het voorstelt, een neutrale houding tegenover de partijen in Spanje in te nemen. Voor Engeland bestaat daartoe -de formeele mogelijkheid door het oude verbond tusschen de twee landen. Opmerkelijk is de houding van Duitschland. Te Berlijn weegt bezorgdbeid voor den vrede in Europa nu blijkbaar zwaarder dan sym- is zoo'n kokerlje "AKKERTJES" een reis-apotheek op zichzelf, wan! ze helpen snel en goed bij hoo'dpijn, „wagenziekle", onbehaaglijkheid. maar ook bij kou, koorts, griep, enz. Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. (Ingez. Med.) Den volgenden dag ging John Mrs. Courtney een bazoek brengen. Hrj werd in den salon gelaten en wachtte daar terwijl het meisje mevrouw ging roepen. Vol belanigstelling keek hij om zich heen de kamer leek in niets op wat hij te voren op dit gebied geizien had. Muren, vloer en plafond, het houtwerk en de bekleeding der meulbels, het was allies in dezelfjde. blauw- achtig-grijze tint gehouden en tegen deze neu trale aehtergrond contrasteerden de weinige versieringen van het vertrek op een wijize, die htm schoonheid en waarde heel ,wat spreken- der deed uitkomen dan in een andere, minder somibere omgaving het gelval zou zijn geweest. Br waren kussens in minstens zes verschillen de nuancen van purper en violet; op den scboonsteenmantel stond een groene klok, geflankeerd door groene kandelaars; aan den langsten wand, waarvan het groote, grijze vlak verder door niets omderbroken werd, hing een groote ets van een hoogen, donkeren pijn- boom, gezweept door een fellen wind. De kamer bevatte geen kleine, simpele snuistie- rij'en, ook was zij geen faimiliegalerij met een heirleger van portretlijstjes, alleen op de piano stonden dirie foto's en deze waren alle van dazelfde persoon. Het kostte John geen moeite Jenny Marr te herkennen Jenny in Ibruidsgewiaad, Jenny in hoftoilet met veeren en sleep en, de aarddgste van de drie beeltenis- sen, Jenny in een eenvoudig maar gracieus huiskleed, gefbogen over een slapende baiby. De bezoeker vroeg zich af hoe de vrouw des huizes er wel zou uitzien en op hetizeifde oogenlblilk kwam zij binnen. Ze paste voor- treffelijk in het interieur, want ook zij was heelamaal in het grijs hij zou later veme- men, dat zij nooit een andere kleur droeg! Massa's wit haar torenden in sierlijke, inge- wikkelde krullen am haar hoofd ze had niet geofferd aan de korte-haarmode, integendeel haar kapsel wekte herinneringen aan de acht- tiende eeuw... mevrourw Courtney's gezicht was groot, vierkant; haar trekken waren niet vrij van hardheid en heerschizucht; haar don kere, energieke oogen werden overwelfd door wenkbrauwen, onvrouwelijk-borstelig haast. Ze druikte John de hand en oak die hand- druk getuigde van kracht. Toen ging ze zit- ten, keek hem een paar seconden monsterend aan en zei: „Het doet me genoegen dat je gekomen bent. Je moet het me maar niet kwalijk nemen, dat ik je eens goed opneenr. Je uiterlrjk interesseert me; ik heb je vader en moeder gekend." Haar stem was diep een beetje barsch en bazig, als haar trekken. John was heftig verbaaiSd. ,vHebt u mijn ouders gekend? Ik niet, zooals u misschien weet." „Ja, dat wist ik. Wat vreeselijk jammer voor je! Je vader was de ljnapste man, dien ik ooit in mijn leiven geizien heb. Je lijkt hee- lemiaal niet op hem..." John kon niet helpen dat hij even moest lachen; ze vuurde den zin op hem af, alsof ze zioh persoonlijk tekort gedaan voelde, als of iemand getracht had haar een imitatie als echt in de handen te stoppen! ,,Neen, ik ben bang dat ik daar niet tegen- op kan." Mevrouw Courtney fronste de zware wenk brauwen. ,,En je zult ook wel niet zoo'n lieflijke jeugd- roman hebben beleefd als hij," vervolgde ze. „Je vader was, toen ik hem als heel jongeman kende, al tot over zijn ooren op je moeder ver- liefd. Ik was zijn vertrouweling - van hen allebei trouwens. Je kunt je waarschijnlijk wel voorstellen waarom." Haar gezicht ver- zachtte plotseling op een alleronverwachtste en eigenaardige manier; haar tamelijk-groote mond plooide zich in een waarlijk betooveren- I *feen glimlach. „Je moeder was het sohattigste meisje van de wereld. Ze was zeventien toen en Tom drie*en-twintig ik was stukken ouder! Wel, ze waren elkaar dierbaar en lief brj hun leven, zooals het oude, altijd nieuwe boek zegt, en zijn in den dood niet gescheiden. "^laar het is en blijft een verlies." „Een groot verlies," viel John haar ont- roerd bij. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1