De burgeroorlog in Spanje Buitenland Krw©i7n*t.'*:< vn Twrmr TER NEUZEN, 10 AUGUSTUS 1936. ZAAMSLAG. Het tweede lid bevat een gelijksoortige bepaling tegen revolutionnaire leden als boven aangegeven voor de Eerste en Tweede Kamer. In paragraaf 6, artikel 143, wordt tusschen het vierde en vijfde lid een lid ingevoagd, ge- lijkluidend aan bovengenoemde bepaling tegen revolutionnaire vertegenwoordigers. Toege- voegd wordt daaraan: Van de beslissing van den Raad staat be- roep open op Ged. Staten. De wet geeft regels omtrent dit beroep en omtrent de macht des Konings om de uitspraken van Oedj Staten, die met de wet strijdig zijn, te sSijlfc- sen en te vernietigen. Ten aanzien van de aanwijzing van de af2 deeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State als orgaan, dat de ver- vallenverklaring van het lidmaatschap zou moeten uitspreken, is de regeering blijkens-- de toelichting van oordeel, dat het meer in overeenstemming met het karakter van een volksrepresentatie is, de vervallenverklaring te leggen in handen van het betreffende Vef- tegenwoordigende lichaam zelf. Ten einde echter alle misbruik te vermrjden ware een beslissing van het betreffende lichaam te binden aan een gequalificeerde meerderheid. Tot ditzelfde doel scheen mede wenschelijk een beroep op Gedeputeerde Sta ten mogelijk te maken, wanneer een gemeen- ■teraad besluit een van zrjn leden van zijn lid maatschap vervallen te verklaren en de moge- lijkheid van voorziening bij de Kroon van de desbetreffende beslissing van Gedeputeerde Staten te openen. De regeering meent tegenover de leden der commissie voor de Grondwetsherziening de heeren Albarda, Van den Bergh, Joekes en Kranenburg, dat het niet alleen gaat om opruilng en andere strafttare feiten, in welker repressie de rechterlijke macht kan voorzien. Er is een breed terrein, waar tot uitdruk- king kan worden gebracht een str-even om politieke denkbeelden met onwettige midde- len te verwezenlijken, zonder dat een straf- baar feit wordt gepleegd. In toenemende mate wordt dit terrein betreden door, zij het dan ook sl-echts enkele, leden der vertegen- woordigende lichamen. Dat aan deze onduld- ibare gedragingen een halt moet worden toege- roepen, is de overtuiging van steeds breedere kringen in onze volksgemeenschap. Uit het Noorden komen voor de opstarlde- lingen minder gunstige berichten. Het ont- breken van eenheid in hun actie schijnt een zekere ontmoediging bij hen te hebben opge- wekt. In de streek van Oyarzun'hebben boven- dien regeeringsvliegtuigen heel wat bommen laten vallen, waarbij de plaats Arcale het ernstig te verduren heeft gehad en ook de artillerie der regeering heeft zich niet onbe- tuigd gelaten. Twee rebellen, die per auto gedeserteerd zijn, hebben bij aankomst bij het front der regeeringstroepen verklaard, dat de stemming onder de troepen in Vitoria ook slecht was. Uit het kamp der opstandelingen meldt men daarentegen, dat de activiteit van de regee- ringsartillerie weinig uitwerking heeft gehad. Nieuwe troepenafdeelingen werden naar het front gezonden, om de soldaten af te lossen, die reeds van het begin van den burgeroorlog af, strijden. De troepen zouden onder groote geestdrift vertrokken zijn. Het hoofdkwartier te Burgos moet op het oogenblik over een sterke luchtmacht beschikken. Uit Guadarrama wordt gemeld, dat de re geeringstroepen een langzamen opmarsch zijn begonnen, welke den geheelen dag duur- de. De artillerie bombardeerde voortdurend de stellingen der rebellen, terwijl dezen tevens door de vliegtuigen werden bestookt. De commandant der regeeringstroepen verklaarde dat versterkingen blijven aankomen. Daar- tegenover verzekert de zender te Sevilla, dat de gunstige berichten uit het regeeringskamp onjuist zijn en dat op het oogenblik verschil- lende afdeelingen tegen Madrid oprukken, voornamelijk troepen, die pas de Straat van Gibraltar overgestoken zijn. Bevestigd wordt, dat generaal Franco thans zelf het opper- bevel voert en dat het groote offensief op Madrid gekenmerkt is door twee overwinnin- gen, een bij Badajoz en een bij Caceres. Bij de eerste stad was het gevecht bijzonder hevig. maar de vijand moest tenslotte wijken, terwijl den opstandelingen verscheidene gevangenen in handen vielen o.a. een kolonel. De civield garde te Badajoz sloot zich aan bij de opstan dige troepen. Uit het hoofdkwartier van het Witte Leger te Burgos, schr. men aan het Handelsblad d.d. Zaterdag j.l.: Voor den eersten keer in dezen Spaansthen burgeroorlog hebben witte vliegtuigen aan het nocrdslijk front het luchtruim beheerscht, Met machinegeweervuur hebben zij de roode vlieg tuigen verdreven uit den hemel boven Noord- Spanje, die zij reeds meenden te beheerschen. Zij hebben vier roode vliegtuigen neerge- schoten, terwijl twee vliegtuigen van de re geering gedaald zijn achter de linies van generaal Mola. De piloten hiervan hebben zich bij de Witten aangesloten. Deze overwinning, gepaard aan het succ-es van generaal Franco, die erin geslaagd is eenige duizenden manschappen uit Marokko naar' het vast eland van Spanje over te brengen, beteekent volgens het hoofdkwartier alhier een keerpunt in den oorlog. Het vertrouwen van de Wdtten, dat zrj de overwinning zullen behalen, hetwelk z-aer geleden had door het uitstel van drie weken in den aanval op Madrid, is nu geheel herleefd. Totnogtoe beheerschten de Rooden het luchtruim en de verschijning van de bombar- dementsvliegtuigen uit Madrid was het sig- naal voor het leger der Witten om dekking te zoeken, daar zij niet eens over afweerge schut beschikken. Deze roode beheersching van de lucht was uitermate demoraliseerend en maakte ook dat het witte leger alleen >s nachts kon oprukken. Nu staan de zaken anders. De roode militie. welke evenmin over afweergeschut beschikt, is het die nu dekking moet zoeken als de witte vliegtuigen hun bommen neerwerpen, zooals op de fronten van Guadarama en So- mosierra is geschied. Alle teekenen wijzen nu op een algemeen groot offensief, zoodra de troepen van generaal Franco in het zuiden in stelling zrjn. Onder de troepen van generaal Franco be vinden zich ettelijke Marokkaansche regimen- ten die door de burgerbevolking zeer ge- vre'esd worden. Het gebruik dat bij de revo- lutie in Asturie van deze troepen is gemaakt tegen de opstandige mijnwerkers toont dat men ze beschouwt als de vroegere Kozakken in Rusland. De Witten verklaren thans aan iederj die het hooren wil, dat zij de roode terreur be- antwoorden met represailles, zooals een witte officier van generaal Mola mij pas vertelde. Wii hebben Sevilla veroverd door niet an ders te doen dan 200 man in auto's te zetten en den geheelen tijd maar door de stratente laten rijden links en rechts schietend, totdat de rooden van de straat waren verdwenen en iedereen zich in zijn huis had verscholen. Dat is de eenige manier om de heerschappij over een stad te verkrijgen. Indien de garnizoe- nen in Madrid dit ook maar gedaan hadden in plaats van zich te verschansen in hun kazer- nes, hadden wij nu de hoofdstad in handen." De bezorgdheid onder de Witten over hun bloedverwanten in Madrid neemt steeds toe naarmate meer berichten uit Madrid bekend worden. Het is gemakkelijk te zien wie van de Wdtten in Burgos familie heblben te Madrid em wie niet. Zij, die glimlachend en vroolijk spreken over de a.s. verovering van Madrid hefcben daar geen bloedverwanten; zij, die vol bezorgdheid over de bezetting van de hoiofdstad spreken, hebben daar wel bloedver- wdnten. Zij weten, dat de val van de hoofd stad de overwinning voor de zaak der Witten beteekent, maar tevens de afschuwelijkste mpgelijkheden in zich sluit voor hun vrouwen oujders en kinderen. BEZORGDHEID OVER SPANJE. De tijd schijnt schr. de N. R. Crt. aan te broken, om in betrekking tot den burger oorlog in Spanje niet minder aandacht te gaan schenken aan de houding, welke de verschil- lende mogendheden er tegenover aannemen, dan aan het conflict zelf. Ongeveer drie weken is de strijd nu aan den gang. Van over- rompeling kan voor niemand meer sprake zijn. In de departementen van buitenlandsche zaken en in de daardoor voorgelichte bijeen- komsten der kabinetten, heeft men nu rijpe- lijk tijd gehad om te overwegen, wat de in- ternationale gevolgen en wat vooral ook de gevolgen voor eigen land, van den opstand kunnen zijn. Men heeft ook reeds belangrijke aanwijzingen gekregen omtrent buitenlandsche inmenging in den strijd, die niet bedoeld was voor de buitenwereld in het oog te loopen. Van bijzonder gewicht is in dit verband de tegenslag geweest, die aan twee groote Ita- liaansche vliegtuigen op Fransch gebied over- komen is. Deze tegenslag was voor de be- trokkenen des te spijtiger, omdat zij de machines en haar bemanningen trof, heel dicht bij de Spaansch-Marokkaansche grens. Als het juist is, wat de Parijsche correspondent van de Times daarover mededeelt, dan zou hfet uitbreken van den opstand te voren reeds ii Italie bekend zijn geweest, en zouden dagen te voren al de vliegers zijn aangewezen, die de vliegtuigen moesten overbrehgen. De uit- gebreidheid van de bemanning wees er waar- schjjnlijk op, dat daarmede haar diensten niet zouden zijn afgeloopen. Wat de taak was van deze vliegtuigen, is niu duidelijk genoeg geworden. Zij moesten tot dekking dienen voor de transporten van troepen der opstandelingen naar het vaste- lamd. Zij werden daarvoor te noodzakelijker, omdat de opstandelingen er niet in zijn ge slaagd, de vloot op hun kant te krijgen. Aan Fransche kant is men zich in toene mende mate gaan verontrusten over de Italiaansche en Duitsche belangstelling en voor den opstand. Reeds vreest men, dat Duitschland den dood van een viertal onder- danen als aanleiding zal gebruiken, om in het binnenlandsch conflict in Spanje in te grijpen. Het is te hopen, dat dit niet geschiedt. Want Parijs zoomin als Londen zouden dit ingrijpen der Duitschers onopgemerkt laten voorbij- gaan. Wij hebben hier op 4 Augustus reeds uiteengezet, wat de gevolgen konden zijn voor Engeland en Franikrijk, ingeval de revolutie in Spanje zegevierde. Sedertdien heeft men uit Italie stemmen vemomen, die erop wezen, dat men daar wel degelijk aan dergelijke ge volgen dacht. Ook heeft Franco, in een inter view, in zeer krachtige bewoordingen het fascistiisch stedsel in Italie als voonbeelid voor Spanje geprezen. Hij zal dat, vooral tegen over Londen, niet voor doove qoren gezegd hebben. Het onderwerp van fascistischen steun voor de Spaansche opstandelingen komt ook meer op den voorgrond. Volgens de Parijsche correspondent van de Times, zou men zich daar nu bezig houden met de, inderdaad be- langwekkende vraag, waar generaal Franco zijn geld vandaan krijgt. Wij hebben reeds 25 Juli gewezen op het voordeel, dat de regee ring bezat, door over het financieele apparaat van het land te beschikken. Totnogtoe blij- ken de opstandelingen, ondanks hun dure aahkoopen die hen al dan niet hebben be- reikt van geldigebrek geen last te hebben. Zelfs niet van gebrek aan buitenlandsch geld. Ueen wonder dat men elders daarover peinst. Openbaren financieelen steun vindt daar- tegenover de Spaansche regeering in Rusland. Een met veel vuur gepropageerde inzameling heeft heel veel geld opgebracht en wordt nog vender voortgezet. Het Russische publiek vol-gt met gloeiende belangstelling de gebeurte- nissen. Zij overschaduwen ieder ander onder werp in de Russische bladen. Gelijk te stellen met eventueelen, geheimen steun van andere regeeringen aan de opstandelingen is de actie in Rusland niet. De Russen hebben tegen- woordig erg veel verstand van formeele cor- rectheid. Bij hen is het niet de staat, die rebbellen steunt, doch is het een ,,particuliere" beweging, die door de regeering te gemakke- lijker kan worden „geduld", omdat zij bedoeld is als hulp voor een wettilg bewinid. Er is ook niets achterbaks in het geval. De Rus sen geven duidelijk him, begrijpelijke, positie in deze zaak te kennen. Is alle hulp aan de Spaansche regeering even openlbaar? De Fransche regeering heeft, in afwachting dat haar voorstel tot neutrali- teit in het conflict door de voornaamste be- trokkenen zal worden aangenomen, gemeend de Spaansche regeering vliegtuigen, die zij reeds voor de revolutie in Frankrijk had ge- kocht, niet langer meer te mogen onthouden. Dit s'tandpunt is igoed verdedigbaar, zelfs als men rekening houdt met het door de Fransche regeering gepredilkte beleid, omdat anders dit beleid geheel ten voordeele van de opstandelingen zou komen. Wat helpt het of Italie bereid is, mede een verklaring van neutraliteit af te leggen, als het te voren, door een tactiek van dralen, de gelegenheid heeft gehad aan de opstandelingen alles te yerschaffen wat deze noodig hebben? Ook de Engelschen geven teekenen van ongeduld. Zij verkondigen nu, dat zij wel de Jeverantie van militaire vliegtuigen naar Spanje, maar niet die van machines voor het burgerlijk verkeer kunnen tegenhouden. Dit kan voor de betrokken Spaansche partij reeds Vuimschoots voldoende zijn. Intusschen roept de News Chronicle, in een hoofdartikel van beel ongewonen vorm, een alarm tot het Engelsche volk. Ur is in dit verband een versohijnsel, dat zeer onze aandacht heeft getrokken. Het is de verandering in de houding van de regee- ringsgezinde oorlogsschepen. Eerst was het erg° merkbaar, dat de bemanning er het heft in handen had. Zij opereerden stuntelig, schoten slecht. De beschikking over een linieschip met 8 stukken van 30y2 c.M., dus van een machtig, drijvend fort en van eenige moderae, ten deele zwaar bestukte, groote kraisers, had' voor Madrid ,hiet de beteeke- nig, die het had moeten hebben. Zaterdag echter is die vloot op eens met grcot-e doel- treffendheid opgetreden. De Jaime I heeft de kustbatterijen van Algecjras tot zWijgen gebracht en is daarop stoutrpoedig de haven genaderd, waar het schip alleg wat er lag kort en klein geschoten mb.et hebben. Ook Tarifa en Ceuta heeten met belangrijk effect gebombardeerd. De vliegtuigen van de op standelingen hebben zich blijkbaar niet ernstig gewaagd aan een aanval op het plotseling zoo gevaarlijk geworden eskader. Welke geest is er plotseling in de Spaansche artil- leristen gevaren. Is het Spaansche geest? Nauwkeurigheid wordt nu een levenskwes- tie voor de partijen. Want Gibraltar dreigt met verweer, als het nog eens last zou krij gen van hun granaten of luchtbommen, van wie ook. En vermoedelijk zal noch met het vestinggeschut, noch met het afweergeschut, noch met de artilleristen van Gibraltar te spotten vallen. Zoo ziet men, dat de opstand in toenemende mate een internationaal gevaar vormt. FASCISTISCHE DICTATUUR IN GRIEKENLAND. Dp den Balkan gedijen, sqhrijft de N. R. Crt., dictaturen gewoonlijk niet. Wie er met dat zwaard oangaat, loopt gevaar door dat zwaard te vergaan. In Bulgarije heeft een la tere dictatuur een doodivonnis laten vellen over den vaxler van de eerste dictatuur. Dat is wel is waar niet uitgevoerd, maar het kan toch geensizins als een schijnvonnis worden beschouwd. Tweemaal heeft een dictatuur den Koning van Bulgarije voor voldongen poli tieke feiten geplaatst; de derde keer was het de Koninig zelf, die de dictatuur zijn wil op- legide. In Zuid-Slavie heeft koning Alexander zelf de dictatuur laten invoeren, maar voor hij ver- moord werd, was zijn grootste politieke be- geerte, van de dictatuur te worden bevrijd. In zijn politiek testament moet hij geleidelijke maar snelle optoeffing ervan hebben aanbevo- len. Iin Zuid-Slavie heeft de dictatuur ook vluig wisselende vonmen en menschen ver- toond. Zij bevindt zich in gestadige aifibrokke- ling. In beide landen heeft echter de monar chic totnogtoe de gevaren, die de dictatuur voor haar bleek op te leveren, overleeft. Of dat in Griekenland ook het geval zal zijn In Griekenland pleegt het bewind nog aan- zienlijlk minder stabiel te zijn dan in de an dere landen van den Balkan. Monarchie en re- publiek schenen er in de laatste twintig jaren stuivertje te wisselen, met een bewegelijkheid, die aan het aanzien van beide deelnemers niet te stade is gekomen. Het zijn geen banden van eterke geivoelens, die de Grieken met hun vor- stenhuis verbinden. Wij hebben reeds gewezen op het karakter van de ,,volksstemming", waarbij de monarchie den laatsten keer is hersteld. Men mocht hopen, dat de Koning veel van de manier, waarop hij binnengehaald was, had goedgemaakt, door zijn wijs, gema- tigd optreden. Men had vertrouwen in zijn liberale gezindheid. W!ij vreezen op grond van de jongste ge- schiedenis van Griekenland, dat de gebeurte- nissen van thans ook ditimaal weer het koning- schap op den duur tot een episode zullen ma ken. Metaxas heeft het gewonnen, maar wij hebben nog nooit gezien, dat dergelijke win-st blijvend was in Griekenland. Als de dictatuur in andere Balkanlanden reeds moeilijk te handhaven is, dan lijkt dit in Griekenland haast ommogelijk. Metaxas verzekert, dat de Koning de besluiten, waarop de dictatuur nu Iberust, getee'kend heeft, Hij zou dit zelfs vrij- willig hebben gedaan en niet zooals de Koning van Bulgarije tweemaal otverkomen is, onder dwamg. Wij kunnen voor de juistheid van deze mededeeling niet instaan. Want alle berichten uit Griekenland komen nu uit den koker van Metaxas, diens beleid wordt reeds daardoor gekenmerkt, dat hij onmiddeliijk. een ministe- rie van propaganda heeft opgeriOht. Regee ringen, die ministeries van propaganda stich- ten, doen ons, door de vrijmoedige bekentenis van behoefte aan kleuring der berichtgeving en aan organisatie van een schoonen schijn, steeds eenigszins denken aan dames, die zich in het openbaar opvenven. Vorige geslachten zouden aan het tafereel fel aanstoot hebben genomen. Wij echter zijn eraan gewend. Wie vindt er nog iets onbetamelijks in? Ministeries van propaganda zijn onmisibaar geworden in een aantal landen. Waar de pers nog slechts schrijven mag wat de overheid nuttig of noodig vindt, mioet er ook een ge- zaghebbend centrum zijn, dat de pens de daar voor noodizakelijke instructde geeft. Het feit, dat Metaxas er onmiddeliijk een ministerie van gemaakt heeft, zou men als een aandui ding moeten beschouwen, dat hij den nu ge- schapen toestand permanent wil maken. Daar voor is Metaxas dan ook het hioofd van een partij, die den trotsohen naam draagt van -partij voor de vrije meeming". Zij telde 7 leden in het nu ontbonden parlement, dat uit 300 leden bestond. Wij zullen dus voonzichtig moeten zijn met alle berichten, die ons uit Griekenland berei- ken en die afhangen van de berichtgeving der Griekische regeering. Of de Koning werkelijk verantwoo-rdelijk is voor de staatsgreep, die feitelijk een staatsgreep van het leger was, weten wij daarom niet. Maar wel weten wij, dat het Grieksiche volk hem er verantwoorde- lijk voor zal stellen. Want dat het bewind van Metaxas niet populair is in Griekenland, lijkt op grond van de eerste, onafhankelijke berich ten, die ons onder oogen kwamen, reeds zeer waarsehijnlijk. Metaxas zou gehandeld hebben onder drei- gend communistisch gevaar. WSj hebben ge leerd, met dergelijke berichten voorzichtig te zijn. Communistisoh gevaar moet tegenwoordig voor iedere radicale ondendrulkklng van de burgerlijke vrijheden als voorwendse! gelden Het is goedkoop als zoodanig en het trekt De communisten hadden 15 vertegenwoordi gers in het Grieksche parlement. Dat is niet veel op 300. Hiernaar echter kan men hun macht niet afmeten. Zij konden zeker op aan hang rekenen onder de ongeregelde elementen waaraan vooral het havengebied van Saloniki rijk was. 'Het heet ook, dat hun invloed zich zeer had uitgeibreid. Wlaren zij zoozeer te vree zen, dat zelfs een ontbinding van het parle ment en blijikbaar permanente opheffing van alle constitutioneele rechten noodig wa ren voor een regeering, die vast op den steun van het heele leger kon rekenen? Als Meta xas zioh sterk genoeg voelt om de dictatuur te dragen, hoefde hij dan, met de middelen, die te zijner beschikking stonden, ongeregeldheden van extremistischen aard te vreezen? Metaxas heeft blijkbaar een voorwendsel ge Eocht. Want hij had de dingen reeds met de leiders van het leger in orde. Wij weten ech ter niet, of het bij voorbaat zijn voomemen is geweest zijn dictatuur te vestigen, dan wel of de moeilijkheden, die hij als hoofd van een minderheidsregeering in het parlement onder- vond, hem tot dat besluit heibben gebracht. Men tastte in Griekenland naar een meer derheid, maar ni-emand kon die vormen. Links waren er vele voorstanders van een volksfront waaraan de communisten zouden deelnemen Met hen tesamen hadden de 141 liberalen een meerderheid gehad. Waarsehijnlijk echter heeft een belangrijk gedeelte der liberalen niet wil- len meedoen. De communistisohe leden van het parle ment zijn alien op 6en na, die afwezig was, gearresteerd. De arrestaties hebben zich ech ter niet beperkt tot communisten, ook burger lijke leden van de linkerzijde zijn in hech'tenis genomen. Hoe is het daarbij de liberale partij van Sofoelis vergaan, die, met haar 126 zetels in het parlement verreweg de sterkste partij in Griekenland was gebleken? Zij heet nu tegenover de dictatuur te staan. Of Metaxas haar, of iets anders, te vreezen zal hebben? Veniizelos, die het middelpunt van een nationaal verzet had kunnen worden, is dood. Kondylis, die de dictatuur van een ander niet zou hebben geduld, eveneens. Tsaldaris, de gematigde, met de sterkste groep van rechts achter zich, hoort ook niet meer tot de leven- den. Dat is alles gunstig voor het fascisme. 3s DICTATOR METAXAS. Uit Athene komen ernstige berichten. De regeering Metaxas heeft het noodig geoor- deeld den staat van beleg af te kondigen, in verband met een opstandige beweging, welke van communistische zijde zou zijn gestimu- leerd, ten doel hebbende via een algemeene staking Griekenland in onrust te brengen. Het heet, dat de arbeidersorganisaties willen protesteeren o.a. tegen de afkondiging van nieuwe wetten, welke in geval van anbeidscon- flicten, verplichte arbitrage voorschrijven. Tevens wilden velen protesteeren tegen vast- stelling van minimum-salarissen, welk mini mum te laag wordt geacht. De werknemers zagen in een en ander een aanslag op hun stakingsrecht en het zelfstandig beheer van de fondsen der vak- vereenigingen. De bond van conservatieve arbeiders heeft zijn leden aangespoord niet aan de algemeene staking deel te nemen. Daardoor zou de door de linksche vakbonden afgekondigde staking ook reeds tot misluk- ken gedoemd zijn. De regeeringsmaatregelen doen intusschen vermoeden, dat er een ernstige sociale bot- sing dreigde of: n6g dreigt. Hetgeen thans in ontwikkeling schijnt te zijn, maakf den in- druk van een nieuwe frase in de ontwikkeling welke reeds geruimen tijd in voorbereiding scheen. Den laatsten tijd toch braken op ver- schillende plaatsen in het Grieksche koninkrijk telkens weer stakingen uit, welke er op wezen, dat er onder de oppervlakte iets broeide. De herleefde partijtwisten, die weer als van ouds den parlementairen arbeid belemmeren en waaraan het herstel der monarchie, na een kortstondig intermezzo van betrekkelijke rust geen einde heeft vermogen te maken, droe- gen er toe bij om den toestand te vertroebe- len. Moskou, of beter gezegd, de Komintem, heeft kans gezien van een en ander gebruik te maken, de oude tactiek toe te passen eh het vuurtje aan te stoken. Er moet Londen, hetwelk van ouds in Griekenland politieken invloed heeft uitge- oefend en na den terugkeer van koning George in niet mindere mate uitoefent onge- twijfeld veel aan gelegen zijn, dat de toch reeds zoo groote onrust in het Middellandsche Zeegebied niet nog weer toeneemt door het uitbreken ook in Griekenland van een soort- gelijk diepgaande tegenstelliing als in Spanje. Griekenland is voor de handhaving van het Britsche overwicht in het Middellandsche Zee-gebie(d, hetwelk door den uitbouw van Italies maritieme positie in het gedrang komt, zooals o.a. bleek uit het feit van de sluiting van de overeenkomst tot onderlingen bijstand in verband met de sanctiepolitiek tegen Italie, waarin ook Griekenland was opgenomen. Een door interne troebelen verscheurd Griekenland kan daarom de Britsche politiek bezwaarlijk passen. De afkondiging van den staat van beleg en de ontbinding van het parlement zonder be paling van een datum van verkiezingen, doet vermoeden, dat de regeering-Metaxas den toestand ernstig inzag. De geheele situatie is voor het oogenblik vrij duister: doch dit lijkt in elk geval wel zeker, dat thans ook in Griekenland verras- singen niet buitengesloten moeten worden ge acht, die evenzeer van invloed kunnen wor den op het machtsevenwicht in de Middel landsche Zee als de gebeurtenissen in Spanje. Het gebied van de oude wereldzee wordt een groote haard van onrust voor Europa. DE BRADERIJDAGEN zijn, op het tijdstip dat wij dit schrijven weer gepasseerd. Het bestuur en de leden der Win- keliersvereeniging ,,Ter Neuzen Klimop" kun nen met welgevallen op hunne organisatie voor het jaar 1936 terugzien. De onderneming kail in alle opzichten geslaagd worden beschouwd. Hiertoe heeft ook niet weinig meegewerkt het weer, dat zich in dit seizoen zoo ongunstig heeft laten aanzien. Doch zie, van af den eersten dag der Braderij was het gekeerd, het werd mooi weer en het is het nog. Ook Vrijdagavond heerschte er groote ge- zelligheid in de straten. Door de mondharmo- nica-vereeniging Bravo" werd onder leiding van den heer J. Romeijnsen ten aanhoore van velen een concert gegeven op de Markt en trok men daama muciseerende door de win- kelstraten hetgeen daar de levendigheid nog verhoogde. Groote verwachting bestond er voor de toch altijd drukke Zaterdag. Weliswaar brack ten de trams des namiddags niet zooveel be- zoekers mee als Woensdag, doch des avonds was het in de stad zeer druk en heerschte er weer een zeer gezellige stemming. Des avonds is op verschillende tijdstippen namens het bestuur van .Klimop" door de luidsprekers dank gezegd aan autoriteiten, aan de deelnemers, aan het publiek, kortom aan alien die op eenigerlei wijze hadden meege werkt tot het welslagen dezer winkeldagen Het bleef er tot den laten avond zeer vroo lijk toegaan. Druk gebruik werd ook gemaakt van serpentines, de straten vertoonden daar van in ruime mate de sporen, doch onze ge- meentelijke reinigingsdienst heeft nog dus- danige maatregelen weten te nemen, dat daar- van gisteren morgen niets meer te zien was en onze straten het gewone, zindelijke aspect, hadden. Ook waren kraampjes, tentjes enz opgeruimd en alleen de vroolijk wapperende vlaggetjes in de winkelstraten waren voor de talrijke vreemdelingen die gisteren onze stad doortrokken, voor het maken van een boot- tocht naar Zierikzee, dat er in Ter Neuzen iets bijzonders te doen was geweest. OOK GOED AFGELOOPEN. Onlangs behaalde L. B., magazijnbediende alhier, zijn rijbewijs. Hij zou gisteren bewij- zen van zijn kunnen afleggen. Hij zou met een kameraad, een broeder en zijn zuster met man en kind een autotocht gaan maken naar het Westen. Een auto werd gehuurd en men was reeds genaderd tot Ponte Avance, toen de automobilist een voorrijdende auto met groote snelheid wi-lde passeeren, hetgeen hem ook gelukte. Hij bleef echter het stuur niet meester en dreigde met de auto in het af- wateringskanaal terecht te komen. Zijn kame raad wist nog tijdig het stuur naar de andere zijde te draaien, waardoor de auto een an- d-eren keer nam, doch in het mulle zand naast den weg terecht kwam. De auto sloeg daarbij tweemaal over den kop en werd ernstig be- schadigd. Wonder boven wonder kwamen de inzittenden er met eenige builen en schram- mejn af. Op een ontvangen bericht werd van -hiar uit een auto gezonden om het reisgezel- schap op te halen, doch de afgezant vond al- ledn het wrak van de auto, de passagiers waren. zooals later bleek, met een andere ja.ui.o reeds meegenomen en fchuis gearriveerd. LOSIGERAAKTE GASBOEI AANGETROFFEN. Door de sleepboot .Raymond" is gisteren airier binnengebracht een rood-zwarte gas- boei, die onder de Margarethapolder drijvende werd aangetroffen. 'De boei, die voorzien is van de letters M G (Middelgat) G v O (Gat van Ossenisse), is in de haven voor het wachtgebouw van het Nederlandsche Loodswezen voorloopig vastge- legd. RIJKSPOSTSPAARBANK. In de loop der maand Juli werd aan het kantoor der posterijen te Ter Neuzen op spaar- bankboekjes ingelegd 54.625,43 en terugbe- taald 56.511,21. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 1885,78. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be- droeg 36. EXAMENS. Engelsc.h M. O. Geslaagd voor het examen Engelsoh M. O., de heer N. J. Schuurmans te Hulst. Engelsc.h L. O. Geslaagd voor het examen Engelsch L. O., de heer J. F. de Pauw te Breskens. Hoofdakte. Voor het examen hoofdakte slaagde te Rot terdam de heer A. J. Dierikx te S'luis. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie te Ter Neuzen, maakt bekend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen, inlichtingen te beko- men zijn aan de daarachter vermelde adressen. Zakmesje, A. Harte, Noordstraat 28. Bos sleutels, De Leege, Lange Kerkstr. 73. {Damesportemonnaie met inhoud, E. L. van Hecke, Tramstraat 27. Een paar regenpijpen, A. 't Gilde, Sluispol- der P 65d. Twee- aanhangsels van gebedenketting, J. R, Scheele, Scheldekade 29. Dop van een auto (Ford), Harte, Lelie- straat 9. Rozenkrans, P. Dooms, Trambrug. Tandwiel met as, Gazan, Van Bovenstr. 20. Belastingmerk, J. van Driel, Schoolplein 9. Vulpen en vulpotlood, G. W. Verbiezen, Steenkamplaan 55. Sleuteltje, J. Bruggeman, Nieuwediepstr. 47. Portemonnaie met inhoud, Polvliet, Noord straat 27. Centuur, J. de Kok, Noordstraat 75. Collier, Wed. v. Driessen, Stationsweg 53. Rozenkrans en haarkam, A. van Es, Spui- dijk 85, Axel. Armbandje, P. Wijffels, Van Steenbergen- laan 55. Een grrjze pet, P. A. Pieters, Baandijk 92. Vulpotlood, J. G. Koevoets, Nieuwediep- straat 43. Een clips, A. Krijger, Tholensstraat 72. DE MOSSEL-AFFAIRE. Toch steekpenningen aangenomen Men meldt uit Bergen op Zoom aan de Miidd. Crt., dat in een fbestuursivergadering van het Centraal Verkoop Kantoor voor Mos- selen de heeren mr. A. J. van der Hoeven, voorizitter van dat bestuur, en Van der Voort, directeur van het C. V. K., erkend heblben geldabedragen van de Parijsche combinatie aangenomen te hebben. Welke gevolgen dit ten aanzien der betrOkkenen na zich zal slee- pen, is nog niet bekend. Vender verneem-t het blad, dat te Bergen op Zoom een bespreking heeft plaats gehad tus schen het Zeeuwsche Tweede Kamerliid, den heer Lcokefeer met den heer Groen van de Visseherijcentrale en twee personen uit de z.g. „oppositiegroep" der mosselenvisschers. De heer Lookefeer zou in deze bijeenkomst Hebben doen weten, dat, indiien niet binnen Heer korten tijd een algeheele zuivering van den toestand in Zeeland bereikt zou zijn, hij 4eize aangelegenheid in de Tweede Kamer in Het openbaar aan de orde zou stellen. WEDER INBREKERS AAN HET WERK TE MIDDELBURG. Vrijdagavond was de heer M. J. Polderman, penningmeester van de afdeeling Middelburg van den Transportarbeidersbond, wonende hoek Wagenaarstraat en Balans aldaar, met zijn vrouw en kennissen naar den Schouwburg gegaan en de kinderen waren naar de Gouden Poorte gebracht. Toen de echtgenoote van den heer Polderman om ongeveer half twaalf de kinderen naar bed wilde gaan brengen vond zij in de slaapkamer en de woonkamer alles in wanorde. Overal had men den boel van zijn plaats gehaald. Het oudste dochtertje liep schreeuwende terug naar de Gouden Poorte en de heer Polderman spoedde zich met een paar vrienden naar zijn woning. De inbrekers bleken reeds verdwenen, maar spoedig ont- dekte men, dat zij een kistje waarin het geld, ongeveer f 800, dat Zaterdag aan de werkloo- ze leden moest worden uitgekeerd, hadden ge- forceerd en leeg gehaald, ook mede nemende f io die den heer P. zelf toebehoonden. Een kwartje, dat op tafel lag, was zeker te wei nig, want dat lieten zij liggen. Om ongeveer half tien is mej. Vos, die bo ven woont en die eenzelfde uitgang heeft als de familie Polderman, door den gang geko men en heeft zij daar twee personen gezien. die gewoon de vertrekken van de familie P. binnen gingen. Zij had niiet aan onraad ge- daclht -Wij vernemen nog an een paar kleinere ge- vallen van imbradk, o.a. in een pakhuis aan den Wal en een schuur elders in de stad, ter- Wijl ons ook bekend werd, dat een onbekende een bezoek bracht in een woning aan den Dam en daar een kistje met papieren enz. weg- nam. (Midd. Crt.) Plezierreis. Donderdag maakte de zangvereeniging „Zingt den Heere een nieuw lied" per auto bus een plezierreisje naar Brussel. Begun- stigd door goed weer nam de reis des mor- gens'rom zes uur een aanvang, terwijl men des avonds om elf uur weer .huis was. Men had dus wel den tijd om de stad met zijn vele aantrekkelijkheden te bezicntigen. Bovendien kreeg men nog de gelegenheid om bij een Me rit buiten de stad het natuurweaoon >n oogen- schouw te nemen, dat bij velen hun verwach ting overtrof. Hoogst voldaan keerden dan ook alien huistoe.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2