Benauwd borstl op de I Wentel dien last van U af door intijds Abdijsiroop te nemen. Thans slechts 75 ct. per flacon! Buitenland. h^t embargo tegen spanje. TER NEUZEN, 7 AUGUSTUS 1936. ZAAMSLAG. Gemengde Berichten DOOR EEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Wilt Ge verlichling in den korlst mogelij- ken tijd? Wilt Ge dat benauwde gevoel, dat overmatige fluimen doen ophouden, pleeg dan geen verzuim door te wachten en Uw hoest te laten onlaarden in een of andere gevreesde kwaal. Nog zijn Uw organen ge- zond, laat ze niet ziek worden door het met zieklekiemen beladen slijm. Weer op na- tuurlijke wijze de ziekteaanval af. Zorg dat die taaie slijm die U het ademen bemoeilijkt, wordl verwijderd. Neem Abdijsiroop, die stopt den hoest, maakt Uw ademhalings- organen gezond, geeft Uw borst de weer- stand die deze noodig heeft en zal U weer vrij, ruim en diep doen ademhalen. (Ingez. Med.) Het schip heeft reizen met lUuchtelingen gemaakt van Barcelona naar Zuid-Frankrijk en van Malaga naar Lissabon. De mededeelingen van den kapitein aan de reederij over zijn korte verblijf te Barcelona vormden een bevestiging van de berichten over terreur in deze stad. Te Malaga mocht hij de haven niet binnen komen en zijn de vluchtelingen met een boot aan boord gebracht. MONOPOLIEHEFFINGEN OP UITHEEMSCHE TARWE. De Nederlandsche bond van protestantsch- christelijke werkgevers in de voedingsbedrij- ven heeft zich tot den Minister van Land- bouw en Visscherij gewend, met het verzoek een verlaging van de monopolieheffingen op uitheemsche tarwesoorten te willen over- wegen, zulks in verband met de sterk op- loopende tarweprijzen op de wereldmarkt. Ten gevolge van een en ander zrjn de bloemprijzen hier te lande niet onbelangrijk gestegen, het- geen de kosten van levensonderhoud weer na- dee'ig infuenceerde. Naar het oordeel van genoemden bond kan niet worden volstaan met de reeds tot stand gieibraehte verlaging der monopolieheffingen op tarwebloemsoorten van 6 tot f 5,50 per 100 K.G., doch dienen tevens andere maat- regelen, waaronder een verlaging der heffin- gen op uitheemsche tarwe, te worden getrof- fen, teneinde deze stijging op de wereldmarkt op te vangen. LEV ERIN GEN UIT BELGIe AAN SPANJE. Op het oogenblik bevindt zich de linksradi- cale afgevaardigde Bolanos te Brussel. Hij is door de Spaansche regeering belast met den aankoop van wapenen en munitie voor het Spaansche Volksfront. Bolanos heeft een zeer groot geldbedrag gestort bij de Credit Anversois en voert op het oogenblik onder- handelingen met Belgische wapenfabrikanten, o.a. met de F. N.-fabrieken. De besprekingen over de levering van handgranaten, machiae- geweren en munitie hebben reeds tot een re-.' sultaat geleid. Bovendien heeft Bolanos onderhandelingen geopend met particulieren, die in het bezit zijn van dertien pude militaire- en verkeersvlieg- tuigen. Het transport der geleverde wapens en munitie zal geschieden met een Spaansch schip. De vliegtuigen zullen naar Spanje wor den gevlogen. HET LOT DER VROEGERE ETHIOPISCHE LEGERAANVOERDERS. Een onderzoek naar de positie van de vroe- gere aanvoerders der Ethiopiers heeft aan- getoond, dat deze vrijwel alien of zijn gedood, of zich hebben onderworpen of naar het bui tenland zijn uitgeweken. Honderd zeventig van de voornaamste Etiopische leiders, w.o. Ras Kassa, Ras Ghetakioe, Ras Nasiboe en enkele oud-ministers zijn uitgeweken. Ras moeloegetha de oud-minister van oor- log is gesneuveld. Omtrent de verblijfplaats van Ras Desta is niets bekend. De beide zoons van Ras Kassa zijn nog in het land en een van hen behoorde tot de aanvoerders bij den jongsten aanval op Addis Abeba. Slechts en kele Rassen bieden nog weerstand. Tot hen behoort Rad Inneroe. Deze tracht met een aafital roovers het land onveilig te maken. Er bestaan echter geen Etiopische legers meer en met de groepen bandieten zal de Italiaan- sche regeering na den regentijd afrekenen. (Opmerkelijk is, dat het agentschap Stefani thans spreekt van een aanval op Addis Abeba, die volgens een vroeger bericht slechts zou hebben bestaan in de fantasie van sommige personen. Red. Handbl.). STRIJD IN ABESSINIe LAAIT WEER OP. Volgens berichten uit Port Said is er tus- schen de Italiaansche strijdkrachten en Ethio- pische troepen een felle strijd ontbrand in de nabijheid van het Tana-meer. Vooral in de buurt van Gondar ten noorden van het meer wordt een bloedige slag ge- leverd. De Abessiniers worden aangevoerd door Dedjaz Wand Sawassan, den tweeden zoon van Ras Kassa. Verder bevindt Tekle Hawaria zich aan het hoofd van Ethiopische troepen, die zich hebben verschanst in de buurt van den spoorweg Addis Abeba—Dji- boeti. EEN VV EERZIN W EKKEN1PLAN. Een scheikundige, hoofd van den gemeente- lijken hygienischen dienst van Detroit heeft erkend, dat het „zwarte legioen" hem had opgedragen typhus bacillen te kweeken waar- mee dan melk zou moeten worden geinfec- teerd, die in flesschen aan Joodsche families zou worden geleverd. Hij had geweigerd. Daar hij echter van het bestaan van dit plan geen mededeeling had gedaan aan de autori- teiten is hij geschorst. EEN ADVOCATENSTAKING. De advocaten van heel Griekenland hebben besloten uit de rechtszalen weg te blijven, in- dien de regeering de verschillende wetten tot regeling van hun beroep niet toepast. ONWEER IN HELLAS. Het onweer is, sohrijft de N. R. Crt., niet van de lucht. Nu kcrnt het geknetter uit Griekenland. Daar was eein staking van de 'trahspo.rtarbeiders afgekonidilgd. 'Het zou een proteststakinig zijn van 24 uur, tegen zekere maatragelen van de regeering, waardoor de arbeiders zich bekort voelden in hun recht vain staking. De regeering had een wetsont- wenp ingedienid, dat in arbeidsconflicten den staat helt recht van hindenide arbitrage zou verlfeenen. Ook zou staatscontrole op de ver- zekeringslkassen van de werknemers worden ingervoerd. Daarom had de bond van vakvbr- eenigingen het plan ovengemamen. Een etmaal lanig zou eT algemeene staking zijn in Grieken land. Hij zag er echter zeer twijfelachtig uit of die zou slagen. De arbeiders, die politiek reohts georienlteerd zijn, weigerden mee te doen. DaardOor onbstonld er. ook kans op bot- singen tussohen stakers en werkwSlligen. De regeering was blijkbaar van meening, kritieke dagen tegemoet te gaan. Immers, raakte men eenimaal slaags, dan was het moedlijk te zeg- gen, waar het zou ophouden. Griekenland is nu eemmaal zeer zuidelijk Europa. En daarbij nog Levant. De regeering heeft nu verrassend verstrek- kende maatregelen genomen. Zij heeft den staat van beleg afgekondigd, en tevens de Kaimer ontbonden, zonder een datum vast te stellen voor nieuwe verkieeingen. Men moet zich afvragen, wat er in Griekenland aan de hand is. Een staatsgireep Maar daaraan scheen men in Griekenland in het minst geen behoefte te voeden. Het land leek juist voor een oogenblik politiek tot rust gekomen. De monarchic was bersteld, na een volksstem- ming. Wei was die stemming weinSg oveT- tuigend geweest. Verreweg de meeste kie- zers waren weggebleven van de stemlbus. Maar generaal Kondyfllis deed voor niemand in Europa onder, in de kunst van geslaagde volksstemmingen. De stemlbussen waren overal overvol. Menigmaal kwamen er meer hriefjes uit, dan er kiazers ressorteerden on der het bureau. De soldaten, die, in gelederen, den heelen dag hadden mogen sternum en, waren dan wat al te geestdriftig geweest. Het resuitiaat was een uitslag, waarbij aile recente voodbeelden van nationale eenstemmigheid nog crvertroffen werden. Het was geen Olym- pisch, het was een wereldrecord. De Koning kwaim teruig, verwelkomd door Kondylis. En de Koning maakte goed, wat de stemming had kunnen bederven voor het nieuwe bewind. Hij kwam uit Engeland en toonde zich aanhanger van Engelsohe, conisti- tutioneele opvaJttingen. Zijn familie liet hij, met uibzondering van zijn popula'iren broeder Paul, buitenlands. Kondylis schoof hij ter- zijde. Hij danikte hem hartelijk voor het werk dat hij had verricht, en hij schonk hem tevens een zeer hooge orde. Wlel heeft Kondylis zeker geVoeld, dat dit weinig voor hem beloofde. Maar de eerste dagen oveirheerschte bij hem het plezier in zijn decoratie. In veile stianden liet hij zich ermede fotografeeren. De be- daarde Grieken namen kennis van die afbeel- dingen, en waren aanmerkelijk gerustgesteld. Zoo schoof de Koning den gevaarlijken Kon dylis, die soms etven vurig zijn vijand was ge weest als hij zich nu zijn vrienld toonde, stil tenzijde. Hij koos een ander tot zijn premier. Heeft Kondylis precies geweten wat hij be- geerde? Dictator, gelijk Mussolini of Hitler, wenschte hij niet te zijn. De gelegenheden dat te worden heeft hij versmiaad. Waar- schijnlijk heeft hij de aangeiwezen, de vanizelf- sprekende, de onmistoare minister-president willen worden. Een soort Bismarck, want ge- moidemiseerd naar fascistische inspiratie. Daar is niets van gekomen. Het Grieksche volk heeft dat blijkhaar met voldoening ge- zien. De Koning raakte spoedig zeer populair, wat hij door zijn amnestiepolitiek nog wist te bevorderen. Zelfs Venizelos, zijn oude tegen- stander, de hoogepriester van het republika- nisme in Griekenland, de man, die nooit had kunnen dulden dat een ander regeerde dan hij zelf, gaf zich gewonnen. De constitutio- neele monarchic scheen voor goed, dat wil in Griekenland zeggen voor geruiimen tijd, ge- yestigjd. Het liep den Koning zeer mede. Kondylis stierf plotseling aan een ernstige hartkwaal. Te Parijs stierf Venizelos. Dit was een poli- tieke opluehting voor het land. Twee altijd spanning scheppende ambities waren bijgezet in het mausoleum van de roemrijke herinne- ring. De Koning zorgde ervoor, dat dit met veel glorie geschiedde. Toen is er een felle sterfte gekomen van oud-pnemiers. Ook Demerdzjis en Tsaldaris stierven. Adleen in het buitenland echter heeft men iets van wantrouwen bespeurd. In Griekenland wist men, dat er geen reden tot acbterdochit was. Wei werden de naaste familieleden van verdere politieke grootheden door bijgedoovige angst bevangen. Toen twee oud-premiers gestorven waren, verwachtten de Grieken, die heel sterk zijn in het geloof aan de leer van drieen, ook een derde geval. Het vierde geval echter schiep paniek. Dat viel buiten de berekeniing. Gelukkig is er gtil- stand gekomen! De Koning regeerde vreedzaam. Griekenland scheen gelukkig met het felt, door zijn terug- keer voor geruimen tijd zijn rust teruggevon- den te hebben. Daarom is het bericht van de ontlbdruding van het parlemenit 2300 vreemd. Zeker, er is ailerlei roeninig in de buitenland- sche politiek. Metaxas heeft een damper ge- zet op het al te nauwe samengaan met Tur- kije. Duitsche invloeden doen zich gelden, sedert dr. Schacht erin is geslaagd, dioor groote maar onbetaalde inlkoopen van Griek sche tabak die de verbaasde Grieken later elders op de buitenlandsche markten weer in concur rentde tegenkwamen! Griekenland, gelijk Bulgarije, in oeconomische afhanke- lijkheid van Duitschland te brenigen. Dr. Sdhacht trakt nu eenmaal meesterlijk partij van de leer, dat de schuldenaar den schuld- eischer de baas is, ais de schuid maar onin- baar, en de sdhuldeischer maar arm genoeg blijkt. Griekenland moest wat krijgen voor zijn tabak en wijn, waaruit Schacht voor Duitschland vreemde devieaen getooverd had, en was daarom genoopt zijn oude leveranciers ten bate van de Duitsche nijverheiid voor het hoofd te stooten. Berlijn tracht nu ook poli tieke betrekkingen vast te knoopen aan de, op zoo merkwaabdige wijze tot stand ge- toradhte, oeconomische ibetrekkingen. Het streeft ernaar zijn inlvloed in Griekenland ter versterking van zijn positie op den Bal kan, te vestigen. Intusschen heeft dat nog niet de oorzaak te zijn van de gebeurtenissen in Griekenland. De Koning kan nu tegemover zijn raadgeivers van rechts dezen keer minder krachtig gebleken zijn dan in de kiwestie der amnestie. toen hij zijn eigen opvattinig wist door te zetten. Of wel, het is enkel om de verkiezimg van een Kaimer te doen met een duidelijke meerder- heid voor Metaxas, die er nu niet is. De N. R. Crt. schrrjft: Alleen wat het geheel tot nut strekt, is recht. Ddt nieuwe foeginsel, in strijd als; het is met de rechtsbegrippen, waarop onze be- sihaving, en sedert vele eeuwen onze maat- schappjj is opgebouwd, vindt veel critaek in de wereld. Die critiek lijkt one juist, dat boeven wij voor onze lezers zeker nog niet nader uit- een te zetten. Maar of de wereld nog het recht heeft tot deze critiek. is een andere vraag. Wij zien het volkerenreoht op het oogen blik onder den druk van een dergelijke over- waging. Ten opzichte ivan Spanje worden oer- oude rechtsfoeginselen met voeten getreden, omdat de betrokken regeeringen of zich als be- langhebbenden bij den opstand beschouwen, of het veiliger achten hun houding te laten be- palen. niet door het erkende recht, maar door hun streven, in ieder geval op goeden voet met Spanje te blijven, hoe de burgeroorlog ook uibvalle. Wij kunnen de volgende feiten constateeren. Italie isteunt de opstanidelingen, naar het ver- wachten mag op afdoende wijize. Het zendt hun bemande vliegtuigen van zeer modern soort, uit zijn eigen luchtvloot. Daaraan kan, na de resultaten van het onderzoek in Franseh Noord-Afrika. geen twijfel bestaan. Duitschland wenscht evenmin neutraal te blij ven in den strijd. Dat heeft het bewezen door het bezoek van den commandant van de Deutschland a am generaal Franco. Dergelijke beleefdheden bewijlst men niet aan het hoofd van een militaire rebellie. Over verderen, materieelen steun van Duitschen kant verne- men wij uit ailerlei bronnen; ook over bewe- gingen van Duitsche oorloigsschepen, die een sterke gelijkenis hebben met inmenging in den strijd. Maar wij willen ons alleen houden aan dinigen, die officieel vaststaan. En die zijn reeds duidelijk. Wat beide fascistische landen doen, is zeker niet zonder voonbeeld. Zij beschouwen zich zelf als revolutionaire regeeringen, en isteu- nen elders de revolutie. Waarschijnlijk zou Rusiland, als de omstandiigheden het veroor- loofden, niet anders handelen. In overeen- stemmlmg met de intemationale opvattingen is het niet, maar die wenischen de revolutio naire landen slechts te eerbiedigen, als het him te pas komt. En dat kan ook het geval zijn. Daarom b.v. folijft Italie lid van den Vol- kenlbond. fin daarom is Rusiland nu bereid, het Fransche voorstel van neutraliteit in Spanje aan te nemen. Vreemder is dat voorstel van neutraliteit. Het wondt niet, zooals de houding der beide fascistische mogendheden, dioor sympathie in- gegeven. Van Frankrijk is die sympathie zeer zeker niet te verwachten; van Russischen kant evenmin. Eden heeft IV2 week geleden nog, in het Lagerhuis, met veel vuur voor de verdediging van de burgerlijke vrijheid ge- pleit tegen het opdringende fascisme. Er moe ten dius bijzondere redenen zijn voor deze bij- zondere houding. Wij gelooven die hiertooven reeds te hebben genoemd. Bijzonder is die houding. Zij omvat een wapenembargo voor beide partijen. Wapens onthoudt men, liefst bij intemationaal ver- drag, aan zwarte volken, ten einde de veiliig- heid in hun gebded niet in al te groot gevaar te brengen. Daarom kreeg Abessinie geen wapenen, v6<3r Italie het had aamgevallen. Of wel. men onthoudt ze aan volken, die bezig zijn ze te gebnuiken op een wijize, die met het intemationale recht in strijd is. Toen Boldvie en Paraguay, ondanks de bemoeiingen van den Volkenbond, hun oorlog niet wilden sta- ken, werd tegen ibeiden, bij besluit van dsn eve. een wapenembargo afgekondigd. Toen Bolivie daarop zich bereid verklaarde, de bemiddeling van den Volkenbond te aanvaarden, kreeg het zijn embargo opgeheven dat echter als sanctie tegen het weerbarstige Paraguay bleef voort- bestaan. Nu zijn Engeland en Frankrijik, en voor- waardelijk ook Rusland, bereid, een embargo toe te passen tegen beide partijen in den Spaansohen burgeroorloig. Dit lijkt ons een bUitengewoon gevaarlrjk precedent. Gaat het werkelijk aan in een land met een erkende regeering, rabellen tot gelijkwaardige oorloig- voerende partij te vefklaren? Verkeert de Spaansche regeering, haar wettige positie ver- dedigende, in dezelfde rechtelijke omstandig- heden als Btolivie en Paraguay,.toen zij wei gerden hun oorlog te staken? Natuurlijk kan men de opmerking maken: De mogendheden vreezen nog meer de over- wtinninig van d:e Spaansche regeering dan die der opstandedingen. Daar is ailerlei voor te zeggen, al kunnen wij ook van de opstandelin- gen, om hun verleden, hun handelwijze en ver- antiwoordelijkheden, heel weinig goeds ver wachten. Maar buitenlandsche regeeringen hebben daarmede niet te maken. Als een op- stand in Duitschland uitbreekt, kunnen Enge land en Frankrijk, als zij het volkenreeht nog willen respecteeren, hun houdiing niet laten bepalen door voorkeur voor regeeringsvormen. Dat zou inmenging in binnenlandsche aange- legenheden zijn. Die inmenging laat men niet na als men een regeering onder hetizelfde em bargo zet als de rebellen, maar men pleegt haar juist. De interventie in Rusland na de omwente- ling van 1917 is daarmede niet te vergelijken. De Russidhe regeering was niet erkend, be- heerschte slechts ten deele het rijk. en uitte voomemens, die de belangen der andere mo gendheden raakten. In Spanje is, zooals ge- zeigd, een erkende regeering, voor het begin van den opstand goed geconsolideerd, waar- aan de rebellen kort geleden noig gehoor- zaaimidien. De consequenties van deze houding moeten zder verstrekkend zijn. Zouden de nazi's in Oostenrijk wederom in opstand komen, dan zou dit voofbeeld eisehen, dat men niet slechts hun, maar ook de Oostenrijksche regeering leve'rantie van wapenen ontJhield. Want, maakt men ve rectal van geval. dan is dit, zooals reeds opgemerkt, onmiddellijk binnenlandsche in- meniging. Hetzelfde geldt voor Frankrijk, als daar b.v. de liga's in opstknd zouden komen, of de extreme linkerzijde, onbevredigd gelaten door de daden van de regeering van het volks front. Zoo heel erg ver is het daaryan niet af geweest bij de bezetting van de fabrieken. Wij willen er niet voor instaan, dat Frankrijk bereid zou zijn wapenleveranties toe te laten aan het bewind' in Duitschland, als dit brj een opstand daaraan behoefte zou hebben. Dat echter ware geen weigering op gronid van het volkenreeht, maar weer Pit eigen belang: ter eigen versterking. Wat nu ten opzichte van Spanje gebeurt, is dus heel weinig voor de hand liggend. en kan vooral niet uit een oogpunt van recht. wo rden verdedigd. Het is enkel een uiting van het verschijnsel, dat Europa verdeeld is in een groep, die alles aandurft, en een andere groep, die altijd beschroomd is. Het Spaansche volk wordt er nu de dupe van, iwie het ook wint. Wint de regeering, dan is het niiet door de technisohe overmacht, waarcjver het gezag Ban beschikken, maar door het gepeopel, dat zfin rechten zal laten geOlden. In het tegen- overgestelde geval is het ook al diep te be- klagen. 5 ORGANISATIE VAN DE LUCHT- BESCHERMING. De inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen heeft aan ajle burgemeesters een circulaire gezoniden be- treffende een gemeentelijk luchtbeschermings- plan. In deize circulaire deelt genoemde inspec teur mede, dat zoodra de Kon. Besludten ter giitvoering van de wet van 23 April 1936 zul len zijn verschenen, voor de verschillende ge- meenten een plan voor de organisatie van de luchtbescherming zal moeten worden samea- gestedd. 'De inspecteur wenscht een afschrift van dat plan te ontvangen en teekent hierbij aan, dat de burgemeesters spoedig zullen ontvangen de richtlijnen, volgens welke een luchtbe- pchermingsplan kan worden samengesteld, terwijl, indien zicb moeilijkheden bij de sa- menstellmg van het gemeentelijk luchttoescher- minigsplan voordoen, vanwage de inspectie de noodige inlichtingen zullen worden verstrekt. REIZEN. Naast de vele mooie reizen die de Chr. reis- vereeniging ,,Vioorwaarts" organiseerde voor hare laden, is zij dit jaar ook bagonnen, om niet-leden de gelegenheid te geven mooie uit- stapjes te maken. Ze is hierin tot heden zeer goed geslaagd, want er wortdt een druk ge- bruik van gemaakt. Zoo stond ook Dinsdag weer een reis op het programma. Dit was wel iets fbijzonders, want zeereizen zijn nog niet zoo bekend. Maar zcoals het melt alles gaat, men tracht steeds beter en mooier te berei- ken en, laten wij er dadelijik aan toeivoegen, dat ook deze reis weer bijzonider goad is ge- lagd. Met twee auto-bussen der Z. V. T. M. aanvaardden 's morgens ruim zesltig perso nen de reis naar Oostende om zicb daar aan boord te beigeven van het prachtige motor- schip „Prince Baudouin". Mooi op tijd kwam het geeelschap te Oostende aan en na de noo dige formaliteiten te hebben vervulid scheepte het geizelschap zich in om de ervaringen van een zeereds te ondervmden. Met een flink briesje verliet men de haven met een gezel- schap dat inmiddels tot pl.m. 800 passagiers was aangagroeid. Niet lang duurde het, of er werden enkelen onder de passagiers terdege aan den tand gevoeld en moesten zij onder- vindenwat men naast het aangename dat een zeereis biedt, ook andere gewaarwordingen moet aanvaarden. Evenwel duurde dit slechts koilt en na een mooie reis van ruim 3 uur, met voortduremd zicht op de Belgische en Fransche kust, kiwam men te Dover aan, om zich verder per trein naar Folkestone te be- geven, het eindldoel van de reis. Na hier een tijid genoten te hebben van al het mooie dat deize plaats bied, aEinvaardide: het gezelsehap de terugreis, thans genietend van de voile zee, daar het schip nu een andere koers nam en kwamen alien, zeer teivreden over de prach tige reis en Ook niet te verigeten de voontref- felijke leiding. hoagst voldaan en behouden bhuis. Een flinke worp. Bij den landbouwer A. D. altaer bracht een zeug deizer dagen niet minder dan 18 biggen ter wereild. Het festival. Omtrent bet op Zaterdag 15 Augustus a.s. te houden festival ter eelegenheid van het goudem jUbileum van het muziekgezelschap ,,De Volharding", vememen wij, dat de ge- heele Zaterdag in het teeken der festiviteiten zal staan, weshalve reeds des morgens te 10 uur de opening van het festival zal plaats hebben met een door het jubideerend gezel sehap uit te voeren muzikale wandeling door het dorp, na afloop waarvan tot omstreeks half tiwaalf op de kiosk zal worden geconcer- teeird. Des namiddags om 1 uur zal de optocht der deelnemende gezelschappen, bestaande uit een totaal van circa 330 leden, worden gefor- meerd, hetgeen plaats heeft op de weide van den heer Anth. Deklker in de Polderstraat, waama de stoet door de voornaamste straten van het dorp zal marcheeren. Te twee uur volgt dan de officieele ontvangst van de be- sturen der deelnemende vereenigingen op het gemeentehuis, brj welike gelegenheid tevens de herinneringsmedailles zullen worden uitge- reikt. Te half drie zal een aanvang worden gemaakt met de door de deeilnemende gezel-v schapipen uit te voeren concerten, waama om 4 uur de beschikbaar gestelde premies worden verloot. Des avonds te half negen zal een concert worden gegeven door de Koninklijke Harmotae van Hulst, onder leiding van haren directeur A. van den Broek, directeur der stodelijke muziekschool te Lokeren, waarbvj oniderstaand programma zal worden uitge- voerdi Vieux Gamaraides, marche Les trois Glauds, ouverture Luna Valse Olberto Conbo di S. Bonifacio Ouverture Itaiienne I/arle^ienne Fantasie Romantique The Gladiator's Farewell Wlilhelmus Voorheen en thans. De gevolgen van den ,,natten" zomer doen zich in de landbouwende streken alierwege ondervinden, met dien verstande, dat er reeds belangrijke schade wordt waargenomen aan de te velde staande producten. In verband met het nog steeds zeier wisselvallige weder, gaat het oogsten met vele onderbrekingen gepaard en wordt ten zeerste bemoeilijkt, zoodat er van een normale werkiweek in het geheel geen sprake kan zijn. Daar het graan evenwel meer dan riip is, tracht men alle pogingen m het werk te stellen "om, zij het dan ook ten koste van eenige nachtrust, het oogsten te bespoedi- gen Als zoodanig behoeft'het dan ook geen verwondering te baren, wanneer men's avonds laat ia zelfs in den nacht, hier en daar mid den in een polder een flikkerenld licht waar- neemt, waaruit men, diehterbij gekomen, al dadelijk kan vaststellen, dat, afgaande op het gesnor en geronk, de tractor in aetie is am den zedfbinder door het malsche koren der Zeeuwsch-Vlaamsche landiouwen te trekken. Zooals in vroeger jaren de sikkel favoriet was, is het thans de zedfbinder, hetizij voorbgetrok- ken door een drietal paarden of wel door den meer modemen tractor. En zoo wordt er van den eenen morgen tot den anderen gezwoegd op de vruchtbare Zeeuwsch-Vlaamsche akkers. C. Perki F. Rousseau P. Lincke G. Verdi De Neufbourg Bizet Montagne Blankenburg POGING TOT INBRAAK IN R.K. KERK TE GROENLO. Iubrekers hebben in den nacht van Maan- dag op Dinsdag door het forceeren van een ruit van de catechismuskamer der R.K. kerk te Groenlo getracht, zich toegang te verschaf- fen tot de kerk, kennelijik met het doel dief sbal tei plegen. Zij voniden de deur van de ca techism usikamer gesloten en slaagden er ook niet in' deze open te krijigen. Vermoedelijk om him teleurstellmg te wre- ken, hebben zij getracht brand te stichten, waartoe zij gebruik maakten van een hoaveel- heid petroleum, welke zij aver beelden en ver- sctalilende voorwerpen goten en in brand sta ken. Het vuur beeft gelukkig geen kracht kunnen v in den en doofde uit, nadat reeds een looper gedeeltelijk verbrand was. I>e daders heeft men nog niet kunnen vin- den| De rijkspolitie stelt een nader onderzoek naar het gsbeurde in. TEGEN STILSTAANDEN AUTO OPGEREDEN. De lljarige C. J. W., die aan den Bergweg te Rotterdam woont, is in de VSnkestraat al- daar melt zijn fiets tegen een stilstaanden auto opgereden. De jongen kwam te vallen en werd toen igegrepen door een uit tegenoverge- steide richting komenden personenauto, be- stuurld door T. N. uit den Haag. Met inwen- dige kneuzingen is de jongen naar het zieken-. hulls vervoerd, waar hij in zorgwefckenden toestand is opgenomen. De chauffeur van den auto treft geen schuid. Als tragische bijzonderheid kan vermeld worden, dat de moeder van het knaapje ook in dit ziekenhuis verpleegld wordt. WORST V EISGIFTIG IN G. Te Alphen a. d. Rijn is vleeschvergiiftiging op groote schaal geoonstateerd, waarvan tal van ingeizetenen, vooral in de omgevinig van de Raadhuisstraat en de Jongkindt Ooenincik- straat het slachtiaffer zijn geworden. Eenige dagen geleden deden zich bij ver- scheidene gezinnen zie'kteverschijnselen voor, waaraan aanvankelijk geen aandacht werd geschonken. Toen de toestand van de patienten eiken dag slechter werd en bovendiien bleek, dat enkele personen in dezelfde buurt deze verschijnse- len verboonden er was een gezdn, bestaande uit 11 leden waarvan er niet minder dan 10 ziek waren gingen sommigen ertoe over doktershulp in te roepen. Deze constateerde een vrij ernstige worsbvergiftiging. Een onderzoek bracht aan het licht dat deze moest worden toegeischreven aan het ge bruik van leverworst, afkomsbig uit de zaak van den slager J. K., die zich juist in deze gemeenite gevestigd had en op den openings- dag de ondeugdelijke worst afleverde. Toen een en ander de politie ter oore kwam, heeft zij onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Daarbij is gebleken, dat K. de worst betrok ken had van zijn vroegeren patroon te Gouda, die de worst had gemaakt van door den vleeschkeuringsdienst in Giouda goedge'keurde bestanddeelen. Eenige resiten van de vergifti- ge worst zijn in beslag genomen en voor bac- teriologisch onderzoek naar Utrecht gezonden. Hoewel vele patienten nog steeds het bed moeten bouden, is hun toestand naar am- standigheden redelijk. OP HEETERDAAD BETRAPT. Twee rechercheurs van de centrale recher che te Amsterdam hebben Dinisdagavond tegen elf uur op het J. J. Cremerplein aldaar twee ongeveer 25-jarige mannen betrapt op een poging om een daar staand motorrijwiel, dat eigendom is van een bewoner van den Gver- toam, te stelen. De beide mannen, die goede bekeniden van de justitie zijn, zijn in het hoofd- bureaii opgesloten. ■Op he\t station te Uitgeest arriveerde Dins- dagavond met den trein van 9 u. 30 een 70- jariige dame uit de richting Amsterdam. Toen de trein vertrok merkte zij, dat zij in de richting Alkmaar reed, terwiji zij naar Heemetede wilde. Zij aprong aah het eind van het perron uit den reeds snel rijdenden trein, met het geivolg dat zij viel en onder de wie- len raakte. Om half een des nachts werd het liehaam van de verongeiukte dame, mevrouw Molenaar, uit Heemstede, gevonden. DE DOODELIJKE KUS. De cowfboy Frank Rasoon uit Arizona werd ter dood veroordeeld en dezer dagen werd het vonnis dioor mi'ddel van gifgas ten uitvoer gebracht. Toen men na de executie het lijk uit de gaskamer bracht, stortte de weduwe van den man zich op het lijk en kust'te het op den monid. Enkele minuten later zakte de vrouw beiwusteloos in elkaar en stierf kort daarop. Een onmiddellgk ingesteld onderzoek wees uit, dat de vrouw, toen zij haar gestor ven man dezen afscheidskus gaf, een geringe hoeveelheid cyaanigas moet helblben ingeademd, dat zich nog in den mond van den doode be- vonid. De uibwenking was nog sterk genoeg am ook bij haar den dood te veroorzaken. ERNSTIGE DIEFSTAL IN EEN KERK. De fctemier Heure vemeemt uit Grammont, dat dieven de kapel van de wonderdadige Ma donna te Grammont zijn binnengedrongen en het beeld hebben beiroofd van de gouden kroon welke met kosbbare steenen is bezet, van het collier van kleine parels en van den scepter. EEN NIEUW TYPE AUTO-GIRO- VLIEGTUIG. Dezer dagen heeft men in Engeland met twee nieuwe typen auto-giro-vliegtuig gede- monstreerd. Het is een nieuwe vinding van den genial en Spaansohen ingenieur Juan de la Oierva. De demonstratie had plaats te •Hounslow Heath ten averstaan van een aan- tal luchtvaartdeskundigen uit binnen- en bui tenland. Doze nieuwe types hebben slechts twee bla- den aan den rotor, die het draaiende vlak vor- men. De eerste auto-igiro-vliegtuigen bezaten er vier de latere typen drie, zooals de C 30 A, waarvan er een hier te lande op Waalhaven is ni. de PH-(H.H.iH. Een van de belangrijkste eigenschappen van de beide nieuwe typen is, dat zij bijna lood- recht omhoog stijgen en dalen. Derhalve heeft de bestuurder dus zeer weinig ruimte noodig voor aan- en uitloop. De deskundigen zijn het erover eens, dat beide nieuwe typen grootere moigelijikheden bieden dan voorheen om binnen een beperkte ruimte (bijv. een plat dak) te dalen of op te stfeen. Toen de la Cienva ruim tien jaar geleden met zijn eerete auto-giro-vliegtuig deman- streerde in Engeland, achtten velen zijn pagm- gen niet serieus. De la aeiiva werkte even wel rustdg verder aan zijn vindmg en bracht steeds nieuwe veibeteringen aan zijn vlieg- tuig aan, welke er ten slotte toe leidden, dat aUe bewegingen door den bestuurder werden uitgevoerd met eep enkelen stuurknuppel. welke in verbinjding stond met den rotor. iBeide nieuwe typen zijn venvaardigd door de fiirma G. J. Weir te Glasgow en zijn voor- zien van een 50 P.K. Weir-motor. De rotor meet ruim 8 meter. Het opstijigen geschiwlt als het ware met een sprang van 6 meter. Bij het vooruit vliegen onmiddellijk daama valt het vliegtuig niet. De wielen van het nieuwe type, dat W 3 heet, staan wijder uiteen dan bij de voorgaande. De prijs is vrij laag en men verwacht dat deze nog lager zal worden tori seriebouw. Dat deze nieuwe typen bijna loodrecht van den grand kunnen opsitrjgen is van groote teekeais, omdat zij practisoh van elk terrein kunnen opstijgen. Het draagvermogen en de snelheid van de nieuwe typen zijn minder dan die van overeenkomstige vliegtuigen. Het eene type vervoert twee personen, bet andere een. Om daarin verbetering te brengen is een vgn de vraagstukken, naar welker oplossing de la Cierva streeft. lii

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6