Buitenland Predikbeurten Feuilleton-vertellingen TER NEUZEN, 5 AUGUSTUS 1936. DE TER NEUZEN SORE BRADERIJ. AXEL. ZAAMSLAG. WEERVERWACHTING. BRABANTSCKE BRIEVEN. SLUISKIL. transporten nog eenige bijzonderheden te mel- den. Woensdagmiddag tegen twee uur is de gezamenlijke vloot, het leger en de lucht macht, waarover generaal Franco beschikt erin geslaagd drie groote troepenafdeelingen isaxnen ongeveer 2000 man, ever de Straat van Gibraltar te brengen. Het eerste en tweede transport, dat uit Ceuta vertrok, waren man- schappen, het derde bevatte vrachtauto's en legermateriaal. Het convooi werd vooraf- gegaan door twaalf vliegtuigen, die tot taak hadden de Straat te verkennen en de vijan- dige schepen en duikbooten op te sporen. De laatste waren vermoedelijk gewaarsc'nuwd, want reeds midden in de Straat begon de strijd tusschen de vliegtuigen en de duikboo ten en torpedobooten van de regeering. De kanonneerboot Pinto en de torpedoboot Almi- rante Valdes namen in het bijzonder aan den strijd deel, maar de regeeringsvloot was vol- gens Reuter's correspondent zeer slecht uit- gerust voor het afweren van luchtaanvallen, terwijl de zeer modeme luchtmacht van Franco haar bommen met groote nauwkeurig- heid wist te werpen. Het gelukte der regee ringsvloot, die tot vijf uur den strijd had voortgezet, dan ook niet de ontscheping der opstandige troepen te verhinderen, welke ont scheping bovendien geschiedde onder de dek- king van de kustbatterijen, die in handen der opstandelingen waren. Een gehavende duik- tooot wilde Gibraltar binnenloopen, wat door de Britsche auto'riteiten niet werd toegestaan. De Pinto zou gezonken zijn. Van het begin van het gevecht af waarschuwde de admirali- teit te Gibraltar, alle koopvaardijschepen voor het gevaar dat zij zouden loopen door de Straat te passeeren. Het hoofdkwartier te Tetuan meldt intus- schen dat het erin geslaagd is gedurende den nacht een tweede transport van 4000 man over de Straat van Gibraltar te brengen. Van elders kornt een bericht, dat in den loop van de laatste dagen in totaal 8000 man over de Straat van Gibraltar zijn gebracht en dat generaal Franco zelf ook op het schier- eiland is aangekomen, maar dat zijn bewegin- gen geheim gehouden worden. Naar uit Algiers wordt vernomen zijn daar 12 Britsche watervliegtuigen aangekomen. Klaarblijkelijk staat dit in verband met de concentratie van een aanzienlijke Britsche luchtmacht te Gibraltar. Gevechten in de Straat van Gibraltar. Een groote granaat, afkomstig van een torpedobootjager der Spaansche regeering is terecht gekomen op de renbaan te Gibraltar, tijdens een gevecht tusschen vliegtuigen en het oorlogsschip, in de Straat van Gibraltar. De granaat ontplofte op 200 meter van het vluchtelingenkamp, waar 800 Britsche onder- danen waren ondergebracht en 500 meter van de verblijven van het Schotsche bataljon. Nieanand werd gekwetst. De torpedobootjager kwam uit Malaga, teneinde twee passagiers- schepen aan te vallen, aan boord waarvan generaal Franco 1000 soldaten van Ceuta naar Algeciras overbracht. Vliegtuigen van Franco, die de schepen begeleidden, wierpen vervolgens bommen op den torpodobootjager en dwongen het schip, met den meesten spoed zich terug te trekken op Estecona. De sche pen slaagden er ten slotte in Algeciras te be- reiken en de opstandige soldaten te ont schepen. ENGELAND GEEFT SCHEEPSKLOK VAN „HINDENBURG" TERUG. De op het oogenblik te Kiel liggende Engel- sche kruiser „Neptune" heeft aldus de „Times", de scheepsklok van den vroegeren slagkruiser „Hindenburg", die in 1919 bij Scapa Flow is tot zinken gebracht, aan boord. Deze scheepsklok zal op last van de Britsche admiraliteit aan de Duitsche oorlogsmarine worden teruggegeven. De overdracht zal waarschijnlijk midden Augustus te Kiel tijdens de „Kieler Woche" met groote plechtigheid geschieden. Zooals wij reeds in het vorig nummer kon- den melden, ging het de Wiinkeliersvereeni- ging „Ter Neuizen Klimop" met de door haar georganiseerde Braderij op den dag van den aanvang voorspoedig. Het weer hield zich goed, d.w.:z. het ibleef droog en dat betee- kent voor dit natte seizoen al heel wat en de vreemde bezoekers stroomden Woensdag- namiddag de stad binnen. Door de Z.V.T.M. alleen werden ongeveer 1200 bezoekers uit alle deelen van Zeeuiwsch-Vlaanderen aange- voerd, terwijl ook de trein een ongewoon aan- tal passagiers naar Ter Neuzen voerde, doch als naar gewoonte was ook dat aantal dat per auto of rijiwiel binnenkwam zeer groot. Het gevolg was, dat de feestelijk aangeikleede bra- derijstraten al spoedig door een vroolijk ge- stemde menigte waren gevuld, en er ook al spoedig contact was tusschen de verkoopters waarvan vele smaakvol gecostumeerd aan de tentjes. en het publiek. Er is dien dag met veel animo ,,gebradeerd" en oak de ge- iwone weekmarkt was bijzonder druk, zoodat op dezen dag met tevredenheid kan worden teruggeeien. 'Het bleef ook nog tot in den laten avond druk in de straten terwijl in de Dijkstraat een jasz-band en in de Noordstraat versterkte luidsprekers door bekende melodieen de stem ming verhoogden. Ook de lichtzuil van de P.Z.E.M., opgesteld op het pleintje bij Hotel Post en het Post- kantoor trok veler belangstelling. De met vlaggen, transiparanten enz. ver- sierde straten kwamen door de extra-verlich- iting bijzonider tot hun recht en het kleurige tafreel met de drukke beweging der vroolijk snappende menigte en de kooplieden op de straat, kon ons doen wanen, dat wij verplaatst waren in winkelstrdten van vreemde steden, die wij uit beschrijvingen of uit de bioscoop helblben leeren kennen. Ook gisteren heerschte er in de wmkelstra- ten een gezellige drukte, door de veie bezoe kers en toen het muiziekgezelschap ,.De ver- eenigde werklieden" van haar repetitielokaal speiende naar de Markt trok, voor het geven van een concert, was het zelfs zeer druk ge- worden. iHet concert, dat door velen beluisterd werd, slaagde goed. In verlband met de ontstentenis van den directeur, was de leiding spontaan overgenomen door een der werkende leden, den heer Harte Jr., die zich met de executanten goed van zijn taak kiweet. Het programma, berekenid op „braderij-stemming" viel best in den smaaJk. Na afloop ving te ongeveer half 10 uur een muz (kale optocht aan, waarbij een groote menigte het muziekgezelschap vergezelde. En het was opmerkelijik, dat, ondanks de volte m de straten, de weg voor de harmonie zoo ge- makkelijk gebaand werd. Zonder eenige stoor- nis kon de voorgenomen optocht worden uit- gevoerd. Ook het weer hield daarmede blrjk- baar rekening, want, ofschoon af en toe en- kele droppels vielen en in het Zuidwesten blik- seurnflitsen door de lucht schoten, kon het programma ten voile worden uitgevoerd. Toen de optocht was afgeloopen, werd het spoedig stiller in de straten. Hoewel niet zoo druk als de vorige dagen zijn de straten hedenmiddag gezellig bevolkt en zal tegen den avond weder een druk ver- keer zijn waar te nemen, terwijl de bekende mondharmonieavereeniging Bravo" op de Markt een uitvoering zal geven, zoodat dank zij het fraaie weder ook deze dag naar wensch zal slagen. Vender zal hedenavond in het clublokaal de prijsuitreiking plants vinden van de door de jury bekroonde eostuums, tot bijwoning waar van de deelnemende winkeliens met hun per- soneel zijn uitgenoodigd. Dan voigt nog den laatsten dag en gezien het weerbericht mag men verwachten dat ook de sluitingsdag de Braderij met goed weer zal worden begunstigd. De Klimop-itrams zullen weder een groote stroom bezoekers naar onze stad brengen, en zoo zal het Bestuur van Klimop met welgevallen op haren arbeid mogen terugzien. Dat de Ter Neuzensche braderij" ook el ders de aandacht gaat trekken blijkt ook wel daaruit, dat een groep Arnhemsche winkeliers zijn konnst heeft aangekondigd, am hier eens een kijkje te kamen nemen. Jammer is het eensdeels, dat dit gezelschap Ter Neuzen niet op een der gloriedagen kon bezoeken, waar- door ze daarvan een dieperen indruk zouden hebben kunnen meedragen. SMOKKELAUTO ACHTERVOLGD VANAF DE GRENS. Aangehouden in de Grenulaan te Ter Neuzen. Gisteravond passeerde aan de grens te Oudenburgsohe sluis een auto, die sinds eenigen tijd in geen te besten reuk stond. Daar de bestuurder met stopte, werd door de kommiezen geschoten, doch zonder gevolg, de bestuurder reed door. De kommiezen lieten dit echter niet op zich zitten en wisten een auto te krijgen, waarmee zij de andere auto begonnen te achtervolgen. Zij haalden deze ten slotte van nacht te ongeveer 1 uur in aan de Grenulaan alhier. De bestuurder stond er naast en ging, toen de kommiezen aan- stalten maakten de auto te doorzoeken, aan den haal. De kommiezen losten toen een paar schoten met hagelpatronen, doch de vluchte- ling konden ze met achterhalen. In de auto werd bevonden een hoeveelheid smokkelwaar, bestaande uit suiker, marga rine, boter, vet, olie en wat dies meer zij. Het was dus een goede buit. Men had zich overigens over het verdwij- nen van den bestuurder, niet druk gemaakt, daar men in deze herkend had zekere te Ter Neuzen wonende Van D. Assistentie der marechaussee werd ingeroepen, die Van D. aan zijn woning hebben opgehaald en voor den inspecteur der invoerrechten en accijnzen hebben geleid, tegenover wie hij een bekente- nis heeft afgelegd, dat hij zich aan de smok- kelarij had schuldig gemaakt. De auto met de smokkelwaar is in ^eslag genomen. EEN AANRIJDING MET ERNSTIGE DREIGING. Nog betrekkelijk goed afgeloopen. J.l. Woensdag was de bekemde Ter Neuzen sche muziekdirecteur, de heer Schirris te Sas van Gent aan het motor-rijden, en zou, na de voorgeschreven signalen te hebben gegeven uit een zijweg op den weg langs het kanaal komen, waarbij hij ook eerst had uitgezien of de weg veilig was, toen hij plotseling op enfcele meters afstand met groote snelheid een auto op zich zag afkomen. Hij had nog de tegenwoordigheid van geest terstonid te rem- men en zijn stuur zooveel mogelij'k naar links om te gooien, doch kon niet voorkomen, dat het voorste deel van zijn motor werd gegre- pen door het achterspatbord van de auto. De heer Schirris werd daardoor van zijn motor over de auto heen op den weg geslingerd. Hij kwam hierbij nogal gelukkig neer, en had oogenschijnlijik geen letsel bekomen. De auto- bestuurder was met zijn auto een eind verder tot stiistand gekomen. Dit bleek te zijn de heer Markusse, bakker te Hoek. Voor het vastleggen der schuldvraag, is aangifte gedaan bij de marechaussee. Daar- omtrent bleek echter bij de betrokken partijen geen verschil van meening te zijn, dat de fout lag bij den autobestuurder. lOndertusschen heeft de heer S., die per auto huiswaarts reed, later ernstige pijn gekregen in zijn linkerbeen, dat ook machteloos werd, en moest hij geneeskundige hulp inroepen, zoo dat hij thans met zijn linkerbeen in rust her- stel moet afwachten. EXAMENS. Hoofdakte. Voor het examen hoofdakte slaagden te Rotterdam de heeren L. van Bremen te Groede en A. Luteijn te Sluis. Engelsch L. O. Geslaagd voor het examen Engelsch L. O. mej. G. J. M. Geraerts te Hulst. Handenarbeid. Geslaagd voor het examen handenarbeid, de heer J. A. Gossije te Oostburg. Modevakschool. Op de examens voor de Eerste Nederland- sche Modevakschool Vereeniging slaagden voor coupeuse de dames S. G. Cijsouw te Oostburg, S. Risseeuw te Groede, E. E. V. Wijffels te Biervliet, C. E. Keijmels te Breskens. Voor coSitumiere slaagden de dames D. Dieleman te Oostburg, M. de Koerjer te Aar- denburg. BINNENLANDSCHE HANDEL IN VROEGE AAKDAPPELEN Daar gebleken is, dat het eeniigen tijd ge- leden gepuibliceerde bericht, dat met ingang van 1 Augustus 1936 de geheele aardappel- handel vrij zou worden gegeven, tot miaver- stand aanleiiding heeft gegeven, verzoekt men van bevoegde zijde mede te willen deelen, dat dit beriaht betrekking had op den binnenland- schen handel in vroege aardappelen. De regelinig, welke ten aanzien van den uit- voer van aardappelen is getroffen, blijft on- veranderd van kracht. minister SLOTEMAKER TE OOSTBURG. Wtoenadag heeft minister Slotemaker de Bruine, vergezeld van den Oommissaris der Koninigin in Zeeland, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, een niet-officieel beizoek aan de gemeente Oostlbung gebracht, zulks op uitnoo- diging van het obder voorzitterschap van bur- gemeester Erasmus staande camitd tot be- houd van de rijkskweekschool voor onderwij- zers en oniderwijzeressen aldaar. In de bijeenlkomst met dit cornite is, zoo ver- neemt het Hbl., van verschillende zijden, zoo van de bestaande onderwijsinstellingen als uit de burgerij, met kracht van cijfers en argu- menten het goede besitaansrecht van de Oost- burgsche kweeikschool naar men weet, de eenige opleiding voor onderwijzers en onder- wijzeressen in geheel Zeeuwsoh-Vlaanderen bepleit, waarbij eveneens met cijfers werd aan- getoond, dat deze kweekschool, zoowel naast de R. H. B. S. als naast de ambachtsschool, steeds ruimschoots reden van bestaan heeft gehad en nog heeft. De minister heeft met belangstelling van de naar voren gebrachte arguimenten tot behoud van de rijkskweekschool kennis genomen en zich ook omtrent de onderwijstoestanden in Zeeuwsoh-Vlaanderen in het algemeen, nog eens van locale voorliehtiing doen dienen, waarbij bleeik, dat Z. Exc. dit deel van Neder- land zeer welgezind was. Ook de commissaris der Koninigin in Zee- land heeft krachtig gepleit voor het blijven voortfbestaan van Oostburg's rijkskweekschool. Een bepaald resultaat hebben de besprekin- gen vooralsnog niet opgeleverd. Naar het blad vemam, blijft het kweek- schooicomite ter zake diligent en actief. Het overweegt, welke middelen het verder nog ten dienste staan, om het beoogde doel, waarvan het camite niet voornemens is af te wijken, te bereiken. BENOEMING. Bij Koninklijk besluit van 1 Augustus 1936 is benoamd tot onbvanger der registrable en domeinen te Oostburg, de heer G. van Dijk, sumuimerair der registratie en domeinen te Midldelburg. DE FLORA TE MIDDELBURG. Steeds wordt vooribgewerkt aan het in orde brengen van tuin en zalen van St. Joris te Middelburg, waar Woensdag a.s. de Flora, de eerste Middelburgsche Bloemententoonstelling zal worden geopend. Wij namen nog eens een kijkje en zagen hoe een mooi park aan het groeien is, dank zij de bekiwame handen van tuinarchitecten. Ook in de zalen is men bezig aan wat worden zal. Maar het verst is het achtendee! van deh tuin en daar zagen wij reeds mooie planten en bloemen, een voorbeeld van modernen tuin- aanleg enz. LUXOR-THEATER. „In den Grafkelder der Pharao's". Wie dacht, dat ehkel de geesten der Pha- rao's-zelf zorg dragen, dat de schenners hun- ner eerbiedwaardige rust op mysterieuze manier ten grave dalen (herinner u het nim- mer opgeklaarde raadsel om lord Carnarvon en ettelijke zijner helpers!) schijnt toch abuis te zijn. De mystery death van de Bgyptolo- gen in de laatste 15 jaar mag raadselachtig en benauwend zijn, ze is niet thrilling". Sledhts levenden kunnen voor filmsche thrill zorgen. En als producer Lowe van de Fox Film er dus mee volstaan had, prof. Thurston (Frank Conroy), den Egyptenaar Edfu Ahmed (Niigel de Brulier) en dr. Racine (Jameson Thiomas) hun gahg te laten gaian en hun niet Charlie Chan, alias Warner (Hand, met al zijn sublieme listigheid en simpele, onverplaats- foare kalmite op bun dak had gestuurd, dan ware niet alleen prof. Arnold in Pharao's groove om zeep gebracht en als hoogepriester ingabalsemd, zijn zoon Barry op duivelsche wijze vermoord; dan zou ook zijn bij de naspo- rinigen neergeschoten neef Evans (Thomas Beck) op zijn ziekbed zijn omgebracht; dan zou ook Want die Egyptische poldtde, die door den stijven gefez-ten oomimissaris van Luxor wordt belichaamid, is deze week op het doek in Luxor even parmantig-ingebeeld als onbe- kwaam. Er is maar een die met glimlachen- de zekerheid de draden trekt en verdeelt, die niet raisonneert maar handelt. Er is Charlie Chan, die steeds bij de hand is waar men hem noadig heeft om een pakkende mlprent te makeu en die maakt, dat er hier een is welke geen moment, van begin tot eind, de zenuwen losiaat. •Hij is ditmaal door het Fransche Oudheid- kundig Genootschap naar Egypte gezonden om te enqueteeren naar de verdiwijninig van een aantal waardevolle voorwerpen uit een zending van den geleerden prof. Arnold, voor werpen uit het graf van den hoogepriester Aimeti. Verdwijning van waardevoorwerpen die verduisterd zijn dat veronderstelt naar beproefd recept de verdwijning van wie ze rechtens vond. Prof. Arnold is verdwenen; hij wordt vermoord en in wikkels gebonden in de kist van Ameti ontdekt. En voortaan wacht de dood alien die de waarheid kennen of raden, en we veiibazen ons slechts dat de dief-moordenaar neen, wij eeribiediigen thans het geheim wie hot is, als Pharao's geheim zelf venzuimt den schijn-naieven speurder Chan mee koud te maken. Genoeg zij, dat de dood hier in velerlei ge- daanten loert. Hij zat in den kogel, dien de „mummie" in Ameti's kist in de borst ver- toont, hij schuilt in een schimmig vallend rotablok, dat de naspeurders in het konings- graf net op 'n haartje mist, hij loert bedwel- menid in ge-dope'te sigaretten, hij spuit te voorschijn in stikgasvorm uit een, onder het bovenblad van een viool venhorgen, buisje; hij dreigt ten sloltte in een lancet, dat in de open wonde van het laatste slachtoffer, alvorens dit spreken gaat, zal worden omgedraaid... Hij is de hoofdacteur. En Charlie Chan, de man die altijd netJbijtijds komt, is zijn eenige waardige tegenspeler. De groote verdienste van deze goede, boeiende Foxnprent is, dat die spanning er in ten slotte niet in „kitsch" is gezocht. De op- namen, wat de outdoors betreft alle in Egypte gedraaid, zijn fraai, precies en goed gesneden; de belichting bij de onderaardsohe scenes is een voortreffelijk doordacht clair-obscur, dat niet zuindg tot het spookachUge der situatie bijdraagt. Zelfs de komische opklaring ont- breekt hier en daar niet (heel plei'zant, de hui- lerignbange neger Snowshoes van Siepin Fetchit!), zoodat telkens opnieuw een prettige versche thrill-climax mogelijk wordt. Waar mee gezegd wil zijn, dat deze jongste Charlie Chan-film Warner Oland's getrouwen een ver- dienden nacht van hartkloppingen bezorgen zal Deze optocht zal voorstellen de intocht van Prins Maurits met zijn gevolg in het jaar 1586. Met het oog op dit feit, wordt ter plaatse waar deze zich vroeger bevond de Oude Land- poort herbouwd. Op die plaats zal „prince Mourinck" door Schout, Baljuw en Schepenen der stede van Axel worden begroet en zullen hem de sleutels der stad worden aangeboden, waama ontvangst ten stadhuize volgt. Des avonds zal een meer dan schitterend vuurwerk deze feestelijke hoogtijdag besluiten. Door het feestcomit£ is aan de bekende Kon. Fabriek van de Firma Begeer te Voor- schoten de uitvoering opgedragen van een herdenkingsspeldje, zijnde het wapen van Axel met daarboven de inscriptie 15861936. Dit speldje is inmiddels gereedgekomen er. alom verkrijgbaar gesteld. Terwijl zooals uit achterstaande adverten- tie blijkt bij de firma B. H. Pot zeer artistiek uitgevoerde wandborden ter herinnering aan de verovering van Axel in 1586 verkrijgbaar zijn. De laatste drie dagen zijn naar het feest- comite onderling met het bestuur der har- monie .Concordia" is overeengekomen, meer en speciaal bestemd voor de herdenking van het gouden jubileum der harmonie .Concor dia". Voorbereid worden een tweetal volksvoor- stellingen van het historisch tooneelspel: ,,De Molen van Sanssouci", een onder de regee ring van Frederik de Groote handelend gebeu- ren. Dit schitterend gecostumeerde stuk zal in ,,Het Centrum" worden opgevoerd en wel op Donderdag 3 en Vrijdag 4 September a.s. Over de strekking en de moraal van dit succesvolle tooneelstuk is de binnen- en bui- tenlandsche pers vol lof. Op talentvolle wijze is door den schrijver van dit stuk de histo- rische anecdote van Frederik de Groote, de soldatenkoning en zijn molenaar uitgebeeld en de schepping van de figuren, speciaal in de persoon van den „Ouden Frits" is meester- lijk. Niet als overwinnaar uit zoovele heeft de directeur hem geschilderd, doch als den eenvoudigen gevoelsmensch, niettemin de vorst in de verhevenste beteekenis van het woord den vader en eersten dienaar van zijn volk, die een open oog en oor en een warm hart bezit voor de nooden van al zijn onder- danen, die te straffen weet, daar waar ge- straft moet worden, doch dje ook kan troos- ten en een glimlach te voorschijn kan toove- ren, als het er om gaat liefde te geven en dankbaarheid te toonen. Deze avonden zullen voorts gewijd zijn aan muziek en zang, doch speciaal de Donderdag- avond zal bestemd worden als een huldigings- en receptie-avond voor de harmonie Concor dia". De voorzitter zal deze avond met een bijzondere feestrede openen. Des Zaterdags zal het naast de historische optocht ongetwijfeld de voor Axel belang- rijkste en hoogstwaarschijnlijk drukste dag worden. Niet minder dan een 18-tal deel nemende muziek- en zangvereenigingen zul len luister bijzetten aan Concordia's" gouden- feest. Het aantal aan het festival deelnemende werkende leden (muzikanten en zangers) al leen bedraagt reeds ruim 700. Op een drietal muziektenten zullen de uitvoeringen, na den optocht door de stad en de officieele ont vangst ten stadhuize plaats hebben. Het hoogtepunt van dit feest zal zijn een avondconcert door de Kon. Harmonie „Ex- celsior" uit St. Nicolaas. Dit gerenomeerde korps onder de voortreffelijke leiding van den heer Michel Julien bestaat uit ruim 80 wer kende leden en behaalde de eerste prijs in de hoogste eere-afdeeling op het Intemationaa! Concours. Het programma ziet er als volgt uit: 1. Marche Hongroise de la Damnation de Faust H. Berlioz. 2. Elzenkoning Peter Benoit. 3. 2e Concerto voor Clarinette, a. allegro, b. „polonaise" C. M. von Weber. 4. ..Patrie" fantaisie op lyrisch drama Paladihle. P a u z e. De feestelijkheden. Nu de herdenkingsfeesten in een vergevor- derd stadium van voorbereiding komen te verkeeren, lijkt ons het oogenblik gunstig er eenige plaatsruimte aan te wijden. Zooals bekend is zal het feit van de verovering van de stad Axel door „Prins Maurits" gevierd worden in het eerste gedeelte van de feest- week en wel van des Maandags 31 Augustus tot en met Woensdag 3 September. De Maandag, tevens Koninginnedag zal gewijd zijn aan grootsche kinderfeesten, volksspelen en concerten door de plaatselijke gezelschappen. Dinsdags zal de herdenking op een meer intieme wijze geschieden en zal o.m. de Christelijke Oranjevereeniging naar wij vernemen een bekend spreker enga- geeren, die het historische feit van voor 350 jaar nader zal belichten en uitweiden over de beteekenis ervan voor land en volk en stad onzer inwoning in het bijzonder. Woensdag 2 September zal het een der hoogtepunten van de feestweek zijn. Hlet voornaamste gebeuren op dezen dag zal zijn een groote historische optocht, waaraan door pl.m. 150 personen zal worden deelgenomen. de gelegenheden zijn naam nog met eere ge- noemd worden. Zulke persoonlijkheden worden ook in onzen haastigen tijd niet zoo Iicht ver- geten. Gevonden voorwerpen. Bij den gemeente-veldwachter te Zaamslag worden inliehhingen verstrekt omtrent de na- volgende, bij hem als gevonden gedeponeerde, voorwerpen Een regenjas, een paar handschoenen, een zakmes, drie portemonnaies, een aktentasch met inhoud, tiwee ceinturen en een rijwielbe- lastinigmerk. Zwakke tot matige wind, meest uit het Noonden, licht, meest half bewolkt, waar schijnlijk weinig of geen regen, iets warmer overda"p ZONDAG 9 AUGUSTUS 1936. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. R. Ger- meraad, van Maria Hoorebeke. SLUISKIL. 9.30 u., de heer W. J. Founder; 2.30 u., de heer Ph. J. Greeven. AXEL. 9.30 u. en 2 u. Ds. Van Oeveren. HOEK. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 9.30 u., Ds. A. Dronkers, van Kloosterzande; 2.30 u., Ds. W. L. Herma- nides, van Hulst. KLOOSTERZANDE. 10 u., Ds. R. ten Kate, van Dordrecht. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. S. Kos- ter, van St. Anna Paroohie. AXEJli. 9.30 u. en 2.30 u. Ds. Spoelstra van Anna Jacobapolder. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. J. B. Vanhaelen, van Gerkesklooster-Stroohos. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., cand. Tiemens, van Amhem. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees- dienst. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. J. Tolsma Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. 5. Balletmuziek uit de opera Faust Gounod. 6. Aufforderungz um Tanz C. M. v. Weber. 7. la Planite du Cloche Balay. 8. Ouverture ,,Egmont" L. von Beethoven. Zooals men ziet een programma voor ken- ners en liefhebbers van muziek om van te watertanden. Ongetwijfeld zal Axels marktplein dan ook weer te klein zijn om alle belangstellenden te bevatten. Deelen wij tenslotte nog mede, dat ook het V.V.V. bestuur druk in de weer is om mede daardoor in staat gesteld door bijdragen van feestcommissie en bestuur van .Concordia" de propaganda en reclame voor de feestelijk- heden druk voor te bereiden, waarnaast tevens de organisatie van de ,,Oranje-Winkelweek" de krachten dezer bestuurders opeischt en men zelfs nog een tentoonstelling op touw wil zetten van de Axelsche kleede'rdrachten in onderscheidene deoennia, dan is het niet te veel gezegd, dat Axel op grootsche wijze zal feesten! T. z. t. volgen nadere annonce's het feest betreffende, terwijl de reisgelegenheid per Z. V. T. M. tot de helft van de anders gel- dende prijs wordt gereduceerd. Maandag overleed te Sluiskil op den hoo- gen leeftijd van 87 jaar de heer Bemardus Willems, niet alleen te Sluislkil, maar ver daar- fouiten een bekende persoonlijkheiid. iDe belangstelling bij de plechtige uitvaart, evenals bij de beaardmg op het R.K. kerkhof, was dan ook groot. We merkten onder de aanwezigen o.a. op verschillende dienaren hij de rijks- en ge- meentepolitie, waarbij de heer Hack, die ook naimens den Bungemeester van Ter Neuzen aan de familie de gevoelens van deelneming overbracht, den directeur der cokesfabriek, verschillende landbouwers, waarmede de over- ledene krachtens zijn functie zoo vaak in aan raking kwam. De overledene heeft een lang en wer.kzaam ieven achter ziclh. Hij heeft Sluisikil van kleine, armoedtge nederzebting zien aanwas- sen tot een flinike, welvarende plaats. Jarenlang heeft hij voor de gemeente politie- en bewakingsdiensten verricht, later was hij jachtopziener en orubezoldigd rijksveldwachter. In al die functies is hij stipt en ijverig werkizaam geweest. Zijn verdiensten zijn dan ook van hooger- hand erkend door de verleendng van de me- daille in de orde van Oranje-Nassau. Moeilijike dagen heeft hij in den beginne ge- kend. Daardoor heeft hij zich ontwikkeld tot een kradhtige, stoere persoonlijkheid. De men- schen van zijn ras lieten zich niet spoedig door tegenslagen ontonoedigen, zij groeiden als het ware tegen het lot in. Nog in het begin dezes jaars kon men hem per fiets ontmoeten, om zich her- of derwaarts te .begeven. Een ongeneeslijke ziekte heeft thans deze krachtige fiiguur geveld. Een waardig vertegenwoordiger van een kloek geslaeht is heengegaan. Zeer velen ken- den en achtten hem. Vaak zal bij verschillen- Ulvenhout, 3 Aug. 1936. Menier, Gisteren, mee den Zondag, liep 't allegaar zoo an ders uit, dan ge- docht was. We zouwen hier schutters krijgen uit den vreemde, ze zouwen mee ons Harmonie binnen- gehaald worden en dan ging er 'nen steuvigen heul ge schoten worden! Onzen veurzit- ter, den Fielp, had z'nen hoogen zije al opgewreven, hij had de vlekken, nog van ons Veertigjarig feest, al uit zij nen gekleeden jas gekrabd en gebor- steld, de muzikanten hadden nog 'ns grondig den „Intocht der Gladiatoren" gerepeteerd, 't was zelfs 'nen ordentelijken „avond" ge- worden, die repetitie, 'n feest op z'n eigen, de schietspullen waren allemaal nog 'ns sjecuur bekeken deur den Blaauwe, maar alles viel in duigen. Den Fielp, wat 'm nog nooit gebeurd is, wier ziek! Volgens de Blaauwe, die 't me zeggen kwam, 'n klein, heel klein attak3ke. Ik schrok er erg van! Trui ook, al Scheldt ze dan heel 't jaar op dieen „papzak", op dieen „blomzak", op die „driehonderdpond- eigenwijsheid" en nog veul meer! En hoe kornt dat? Ocherm, 't is veu-l begrijpelijk Der. Fielp, veurzitter van alles waar maar te veunzitteren is, krijgt van de wijven de schuld dat ie 't mansvolk 't huis uithaalt! Nou, en da's sjuust zo'n bietje lafhartig genoeg, om dat nie altrj teugen te spreken! Per slot: ook getrouwde mannen zijn ,,maar menschen, ajiiico! Dus 'n bietje gemakzuchtig, n bietje „klets-maar-raak" aangelegd. En den Fielp? Nou, die is nou eenmaal z66 geren veurzitter, dat ie de gemakzucht van z n kameraads en de afsnaauwerijen van't vrouw- volk er maar bij neemt, om op 't end, als ie eenmaal den hoogen hoed op heeft en in de voile fleur van z'n aangeboren veurzitterschap schittert, alles langs zrjn 2 vierkante meters rug te laten afdruipen. „Jawel Blaauwe, 'n klein, 'n heel klein attakske...", zee ik: „maare... maar wat noemde gij 'n klein, heel klein attakske? ,,Nou z'nen mond staat 'n bietje uit den waterpas. Z'n gezicht staat nou net, of ie moelekes trekt. 't Is triestig, Dr6, triestig, maar als't zoo blijft, dan zal k'm nooit meer kunnen aankijken, zonder lachen. Hebt ge 'm al gesproken, Tiest?" ,Ja, da's te zeggen: hij zee nie veul, hrj..." ik ga dalijk naar 'm toe Mag nie", zee den Blaauwe. „Hij mot veurloopig mee rust gelaten worren zee den dokter." Ik prakizeerde, 'k was 'n bietje mee stom- heid geslagen ook en 't eerste wa'k zee was: „dan gaan Zondag die boogschutters^pesten nie deur Tiest!" En 't was nie zoozeer die feesten, amico, die me dwars zaten, 't was meer om den Blaauwe te beduien, hoe wij onzen trouwen Fielp zouwen missen, als 't verkeerd liep! ,,Ja, die gaan wel deur", zee den Blaauwe. „Den Fielp schreef op 'n leike: ,,Schutters- feest moet doorgaan." Toein brabbelde-n-ie nog iets mee zijnen mond, maar uit dat drie- hoekig tutje kan ie nie praten, dus ik heb maar geantwoord: „begrepen, Fielp!' Afijn, amico, over den Fielp de volgende week meer, in de hoop da'k dan betere be-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2