Buitenland. malversatie door ambtenaren. TER NEUZEN 3 AUGUSTUS 1936. de braderij. partijen uit het buitenland. Wanneer uit een of ander land leveringen plaats hebben aan de opstandelingen, kan dit aanleiding warden dat een andere mogendheid, die sympathiseert met de wettelijke regeering, ook gaat ingrij- pen en wat dat voor Europa de gevolgen zouden kunnen worden, is zoo maar niet te overzien, doch het is'te vreezen, dat die ramp- zalig zouden worden. Zoo is er thans reeds heel wat te doen over Italiaansche vliegtuigen, die in Marokko bij de opstandelingen zijn aangekomen. De rebel- len-generaajl Franco verklaart, dat door de opstandelingen geen vliegtuigen in Italie zjn besteld ,doch dat de staf aan de Italiaansche autoriteiten vergunning heeft verleend om over Spaansch Marokko te vliegen, en even- tueel daar te landen, om Italiaansche onder- flanen naar hun vaderland terug te brengen. Op de vraag, waarvoor de Italiaansche vliegtuigen machinegeweren en bommen aan boord moesten hebben om Italianen uit Spaansch-Marokko terug te brengen, zeide Franco, aan zijn verklaring niets te hebben toe te voegen. Naar verluidt bevinden zich op het oogen- blik op het vliegveld te Tetoean elf vlieg tuigen, waaronder drie met het hakenkruis- teeken. De Fransche regeering behoudt zich haar neutraliteit voor. Te Parijs is het volgende communique ge- publiceerd: De regeering heeft de berichten over den toestand in Spanje en over de problemen, die zich tijdens de ontwikkeling van de crisis aldaar gesteld hebben en speciaal de vraag- stukken die ontstaan zijn door de buitenland- sche interventie door de levering van oorlogs- materiaal tijdens de troebelen, bestudeerd De regeering heeft de dubbele zorg 0111 het Internationale leven buiten den schadclijken invloed van dergelijke initiatieven te houden en die van de vriendschappelijke betrekkin- gen met de wettige Spaansche regeering, die op het oogenblik strijdt om de orde in het binnenland te herstellen, te handhaven. De regeering wenscht alle maatregelen, die een spoedig einde kunnen maken aan de troebelen in Spanje te steunen en het optreden van buitenlandsche mogendheden in dit land, van welk optreden de gevolgen schadelijk zouden kunnen zijn voor de handhaving van goede internationale betrekkingen, te ver- mijden. Tot dit doel heeft de Fransche regeering besloten een dringend beroep te doen op de voomaamste in Spanje geinteresseerde mogend heden, ten einde een strikte handhaving van die niet-inmenging te verzekeren. De Fran sche regeering heeft zich harerzijds met pijn- lijke zorg aan haar verbod van uitvoer van wapenen naar Spanje gehouden, zelfs in die gevallen waari^ de wapentransporten een uit- voering van reeds vodr de onlusten gesloten contracten waren. In afwachting van deze overeenstemming tusschen de voomaamste in Spanje geinteresseerde mogendheden, legt het feit, dat op het oogenblik wapenleverin- gen uit het buitenland aan de opstandelingen plaats vinden, Frankrijk de verplichting op, zijn houding bij de toepassing van haar besluit voor te behouden. In officieele kringen te Parijs is men van meening, dat er sprake is van onderhandelin- gen tusschen Frankrijk en Italie nopens deze aangelegenheid. Volgens Reuter blijkt uit bovenstaande nota dat de Fransche regeering, nu eenmaal wapen- leveringen uit het buitenland ten behoeve van de opstandelingen zijn geschied, zich niet bc- schouwd als gebonden te zijn aan haar ver klaring van onzijdigheid, die zij van haar zijde gegeven heeft. Indien men, zooals men hoopt in een minimum tijds formeele verzeke- ringen van niet inmenging verkrijgt in de eerste plaats van de groote Middellandsche Zee-mogendheden, zal er een ontspanning in- treden, die de hypothese van mogelijke ver- wikkelingen in het toch reeds zoo onrustige Europa, uit den weg ruimt. Door dit initiatief te nemen zou de Fran sche regeering haar eerbied voor de inter nationale verdragen hebben getoond, zoomede haar verlangen naar vrede, dat het blijvend fundament van haar politiek vormt. De Belgische regeering wacht af. De correspondent te Brussel meldt: Volgens de socialistische courant Le Peuple is in de Vrijdagmiddag gehouden ministerraad de kwestie van een eventueele levering van oorlogsmateriaal voor den burgeroorlog in Spanje ter sprake gekomen. Het bleek, dat zoowel de vertegenwoordigers van de Spaan sche regeering als van de rebellen stapper, hebben gedaan bij de Belgische fabrikanten met het doel contracten af te sluiten. De re geering heeft zich met deze zaak bezig ge houden doch is tot geen definitief resultant gekomen. Alle mogelijkheden en argumenten voor en tegen werden overwogen. Zeker ts het nochtans, dat alle leden van de regeering het onmiddellijk eens'waren met het oordeel, dat het een monsterlijke daad zou zijn, indien een Belgische industrie zich mocht verrijken met het leveren van wapenen aan de beide stiij- dende partijen. Voorloopig wil men echt.er af- wacht wat de rFansche en Engelsche regeerm- gen gaan doen. Een ministerieele commissie van zes leden zal de kwestie nader overwegen in het licht van de nieuwe feiten, die zich zouden kunnen voordoen. DE BELGISCHE PKINSJES NAAR ZYVEDEN. Na prinses Josephine Charlotte die ha.ar grootmoeder prinses Ingeborg naar Zweden heeft vergezeld zijn ook de kleme pnnsjes Boudewijn en Albert naar Stockholm vertrok- ken. Zij scheepten te Antwerpen in aan boord van het stoomschip Belgia. Burggraaf du Pare en twee gouvernantes o.w. mej. de Jong, maken de reis mede. TE BRUSSEL. Onlangs is medegedeeld, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de gedragingen van een aantal ambtenaren uit de verschillende r|gee- ringsdepartementen, die er van t v® ,a° werden zich aan strafbare feiten te hebben schuldig gemaakt. Een der hooge ambte naren, de secretaris-generaal van het departe- ment van financien, weed toch met zes maan- den verlof z.g. om gezondheidsredenen naar huis gezonden. Thans heeft het parket van Brussel verschillende huiszoekfngen gedaan in de woning van dezen ambtenaar waar tal rijke documentien in beslag zijn genomen. Deze zaak blijkt een groote uitbreidmg te zullen nemen en talrijke getuigen, onder wie verschillende oud-ministers zullen de volgende week door den rechter van instructie worden lU OESSIe DOOR DE ARESSINIeRS HEROVERD Italiaansch garnizoen zou zijn uitgemooid. United Press meldt volgens de H. Crt. uit Dzjiboeti Hardnekkig blijft het gerucht loopen, dat Dessie door de Abessiniers is heroverd. Het Italiaansche garnizoen zou zijn overweldigd en grootendeels zijn uitgemoord. Uit Oucha, in diet district Dessie, kwamen reizigers uit Dzjiboeti aan die beweerden. dat Italianen en Abessiniers bij deze gevechten verschei- dene duizenden dooden badden verloren. Bijna even groote verliezen zouden geleden zijn in de gevechten om Addis Abeba. Som- mige berichten noemen het cijfer van 7000 dooden. De aanval op Dessie zou blijkbaar door troepen van ras Seyoem zijn uitgevoerd, die met Wollo- en Galla-krijgers van Azebo- raya uit is opgerukt naar de oude residentie- stad Dessie, dat vroeger het hoofdkwartier van den negus was. De Abessiniers trachten de achterwaartsche verbindingen van de Italianen af te snijden, hen langzamerhand in het binnenland te iso- leeren. Het bezit van Dessie is daarbij van groote strategische beteekenis. Te Eonden aangekomen berichten uit Dzji boeti bevestigen, dat Addis Abeba in de laat- ste dagen't tooneel was van hevige gevechten. De hoofdstad zou nog steeds niet van Abes- sinische vrijscharen zijn bevrijd. Talrijke troepen zouden het centrum der stad met succes tegen de Italiaansche troepen verdedi- gen. Aan beide zij (Jen zouden bij deze gevechten verscheidene honderden mannen zijn ge- sneuveld. De bevolking van Addis Abeba zou practisch van elken toevoer van levensmiddelen uit het binnenland zijn afgesneden en onder voedsel- gebrek lijden. De Italiaansche troepen zijn in hun vrijneid van beweging, naar het heet, sterk belem- merd, omdat de vliegtuigen in den door de aanhoudende tropische regens doorweekten bodem niet kunnen starten. Zonder vooraf- gaande verkenning door de vliegers houdt echter de Italiaansche generale staf het ..blijk baar voor te riskant om groote troepenafdee- lingen te requireeren om voedingsmiddelen uit te zenden. DE OLYMPISCHE FAKKEL IN DUITSCHLAND. Vrijdagmorgen is de Olympische fakkel op Duits9hen bodem aangekomen en wel in de kleine grensgemeente Hellendorf, die slechts 450 inwoners telt. Vrijdag was het echter ongewoon druk, daar de plechtigheid der overreiking van de fakkel door brjna 30.000 menschen werd bij- gewoond. Langs den geheelen weg van de grens naar Hellendorf, die bijna 2 K.M. lang is, waren bevlagde masten opgerioht. Terwijl verscheidene delegaties van sport- vereenigingen en andere organisaties opmar- cheerden, kwamen de vele eere-gasten aan. O.a. waren aanwezig de rijksstadhouder Mar tin Mutschmaim, de Saksische' ministers Fritsch, Lenk en Kamps en eenige militaire autoriteiten. Om elf uur 45 Duitsche tijd kondigde de fanfare de aankomst van den laatsten Tsjeehi- schen looper aan de grens aan. Hier nam de eerste Duitsche looper, Goldammer, de bran- dende fakkel over om daarmee het vuur op het altaar te Hellendorf te ontsteken. Toen nam rijksstadhouder Mutschmann het woord. Hij zeide o.m.: De fakkel van het heilige vuur van Olym- pia gaat thans voor het eerst in de handen van Duitsche sportlieden over. De heilige vlam is door zes landen gesneld en de Olym pische gedachte is gemeengoed geworden niet alleen van de duizenden sportbeoefenaars, maar van de geheele jeugd van al deze volken. Duitschland belijdt de Olympische gedachte niet uit doelmatigheidsoverwegingen, maar in de overtuiging, dat het voor een groot denk- beeld strijdt. Het Olympische programma moet de wereld duidelijk maken, dat zij van tweedracht en zwakte slechts kan genezen, indien zij de Olympische gedachte als draagster van cul- tuur beschouwt. Het licht van de fakkel zal fel opflikkeren in het duister der wereld- crisis en de vijanden, die den volken den vrede hebben ontnomen, bannen. Het Olympische vuur zal de wereld echter ook openbaren, hoe onzinnig de gruwelsprookjes zijn, die over Duitschland verspreid zijn. Allen zullen er zich van kunnen overtuigen, dat ons vaderland een land van orde en rust is en bewoond wordt door een vredelievend volk van hand- en hoofdarbeiders. Na de rede van den rykstadhouder werden duiven opgelaten. De eerste Duitsche looper ontstak zijn fak kel aan het altaar en begon daama zijn loop. Hij werd overal stormachtig toegejuicht. PROTEST VAN DE ANTWERPSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel te Antwerpen heeft aan minister-president van Zeeland cen brief gezonden, waarbij geprotesteerd wordt tegen zekere protectiemaatregelen, welke de regeering blijkens een officieel communique betreffende de werkzaamheden van de inter na inisterieele oeconomische commissie van zins zou zijn binnenkort te treffen. Het be- stuur van de Kamer van Koophandel betreurt de houding van deze commissie, welke inge steld is om de oeconomische activiteiten van de verschillende ministerieele departementen te coordineeren, maar thans meer en meer haar werkzaamheden blijkt te beperken tot het drijven van de nationale oeeonomie in een gevaarlijke protectionistische richting, waar bij het algemeen belang ondergeschikt wordt gemaakt aan de particuliere belangen van enkele categorieen van producenten. De Kamer verwacht dan ook, dat de eerste minister de gegrondheid van haar protest zal willen inzien en daaruit de noodige gevolg- trekkingen zal weten te halen. had. En ook daarna had men nog geen nauw- keurige inlichtingen kunnen verkrijgen over den voilledigen imhoud. Nu wij van dien in- houd heibben kenniis genomen, begrijpen wij zeer wel die voonzichtigheid. Het rekwest is de noodikreet van ernstige en voorziehtige, maar tegelijik ook onvervaarde mannen in de ulterste, geestelijke ibenauweniis. Zij voelen zich als hoeders van de moraal van hun volk, niet enkel als herders van hun eigen ku'dde. En als zoodanig heibben zij gesproken. Als men hun stuik leest, gaat men zich afvragen in welken tijd wij lerven, nu een dergelijk ver- toog, vertrouwielijik aan het hoofd van den staat toagezonden, als 'een uiting van grooten moed, ja, van venmetelheid rnoet worden be- schouwid. AJs men de „vrijimoedigheid" van deze woorden beziet in het lddht van onze op- vattingen van vrijheid van sipreken en denken, dan wordt het nog moeilijiker te begrijpen wat er in en met onze wereld is geschied. En zoo is het waarlrjlk niet in Duitschland alleen. In Duitschland echter treft het onis te feller, om het geestelijlk verleden van het volk, en om de geestelijke krachten, die er nog steeds in aan wezig moeten zijn. Dat dit laatste geen over- dreven opbimlisme is, blijkt vooral, nu wij den inhoud van het stuk kennen. Het verwonder- lijke is vooral, dat alleen de Duitsche Evan- galische Kerk, en nergens de zoo trotsche, Duitsche wetenschap tot een dergelijke daad den moed heeft gevtoniden. De, in het tegen- woordige Duitschland onvergelijkelijk sterke, moreele kradht, die het bijbelsche protestant- sche Christendom daarmede wederom aan den dag heeft gelegd, moet een beschaming zijn voor alien, die vroeger* meer dan de evan- gelische geestelijkheid van moreelen moed en moed van overtuiging hebben gesproken! In hun rekwest hebben de geestelijken, met alle voonzichtigheid en tenughouding, getracht, nu zij eenmaal het woord tot heim richtten, het hoofd van den staat een aantal allervoor- naamste bedenikinigen tegen de, tegenwoordig toegepaste, openibare moraal te laten hooren. Ze hebben niet enkel voor eigen kerlkelijlke belangen, van hoe hoogen aard men die ook mocht achten, gepledt, maar ook andere grie- ven van zedelijken aard ter sprake gebracht. Daarvan heeft nog geen ander in het verkeer met de nieuwe mactothefabers, of zelfs maar buiten een kring, die de stnengste geheim- ihouding waartoorgt, z66 volledig durven rep- pen. Niet tot den strijd tegen kerkleer, kerk- moraal en de elementairste kerkelijike rechten hebben zij zich bepaaid, en zij zijn ook weer niet in een Uitlbreiding van het protest verval- len tot dingen, die meer de uitvoering door de menschen dan de mentaliteit van het systeem toetreffen; zij heibben allerlei heel groote din gen in het openbare leven gecritiseerd, din gen waarvan de protesbeerenden aannamen, dat zij niet meer in hun voile beteekenis tot de kennis van den nationalen aanvoerder koniden doordringen. Zich geroepen aohtenide als moreele en gods- dienstige leiders, nliet alleen van hun eigen Kerik maar van de iheele gemeenschap, heb ben zij zich verzet tegen den cultus van bloed en ras, tegen de venheerlijking van den ,,Ari- schen" mensch, tegen het antisemietisme, tegen het vervullen van den geest van de jeugd met haat en anti-christelijke gavcelens. Zij hebben geprotesteerd tegen de leerstellige kern van het nabionaal-socialistisoh staatsbe- ledid, dat als hoogste criterium voor het goede datgene vaststelt, wat het nuttigste is voor het vtolk. Terwijl zij met voldoening consta- teeren, dat, in overeenstemming met het in de Bergrede uitgedrukte beiginsel, het aantal eeden in de rechtszaal is vermtnderd, zien zij een nederlaag van den christelijken geest in het feit, dat de nationaal-socialistische staat het aantal eeden van aanhankelijkheid legio heeft gemaalkt, waardoor de heiligheid van den eed sterk heeft geleden. Ernstige chris- tenen worden voor de keus gesteld, een eed af~te leggen, dien zij verwerpelijik vinden, of wel zich hun besbaan ontnomen te zien. 'De geestelijken gaan nog verder in hun rekwest. Zij verklaren als stuitend voor het christelijk geiweten de wijze, waarop bij de volksstemmingen met den uitslag gemanipu- leerid wordt. Zij zien daarin wederom het stellen van hetgeen als nuttig voor het volk wordt baschouwd boven de waarachtigheid. Opr'echte christenen, die daartegen hebben ge protesteerd, zijn gehoonid, ja. mishandeld, zoo hebben zij Hitler willen meedeelen. Zij protesteerden tegen de verdraaiing van het recht, tegen het hestaan der concentratie- •kampen, tegen de willelkeur van de geheime staatspoilitie. tegen den dwanig van het gewe- ten, tegen de wedenzijdsche bespiedmg. tegen het stelsel van uithiooren, van den agent-pro vocateur dus. Zij herinneren Hitler aan het feit, dat hij zelf eenige jaren geleden reeds het plaatsen van zijn portret op de altaren in de protes- tantsche kebken heeft veroordeeld. Maar nu wordt hij vereerd in voranen, die alleen aan God toekomen, zijn bestier wordt steeds on,ge- bonidener tot maatstaf gemaakt voor zedelijk- heid en het hoogere recht. 'Hij is de volks- priester, de toemiddelaar tusschen God en volk. Dit alles heibben de geestelijken gewaagd in een rekwest, zij het ook in een als geheun bedoald rekwest, tot Hilter te zeggen. Er. het lijkt, ondanlks de niagestreefde geheimhou- ddrng, een daad van groote stoutmoedigtheid Nogmaals, in welk een tijd leven wij Wij hebben onkenkelijke Duitschers in vertrouw- den kring, als den ergsten geesel van het modeme Duitschland hiooren veroordeelen, de toenemende „ontgioiddelijking" van de jeugd, het uitdooven van alle hemelscbe lichten, van iaderem vorrn van hooger ideaal, terwille van het staatslbelang, en van de ,,ddealen" van land en bloed, die in den vtortm van een harde be- langenpolitiek en van teeltkeus-leer, wordMi gepredikt. Een dergelijke moreele druk heeft de geestelijken tot hun rekwest bewogem Er is dus nog anider idealisme, dan dat van bloed en stiaatsbelang. zitten. Het schip is later met sleep,boothulp vlotgelbracht, waama het, oogenschrjnlijk zon der schade bekomen te he'bben, de reis heeft voortgezet. EEN GOEDE VANGST. Dezer dagen wist de heer Standaert, alhier, een echte liefhebher van de hengelsport, op de Othenesche kreek in den tijd van 214 uur, het respectabele aantal van ruim 150 baarzen aan den haak te slaan. Zeker wel een uitzonderingsgeval in dezen tijd, waarin algemeen de klacht vernomen wordt van slechte vangst. VLIEGTUIGBOUWKUNDE. Bij het toelatingsexamen tot de Middelbare Technische school te Haarlem is geslaagd voor de afdeeling vliegtuigibouwkunde 2e studiejaar de heer C. Salome ;te Groede. ONTSLAG AANGEVRAAGD. De heer J. L. Oosterhoff, vroeger gemeente- secretaris alhier, heeft, wegens het hereiken van den 65jarigen leeftyd tegen 1 Januari a.s. ontsiag aangevraagd als hurgemeester van Wesfcdongeradeel. EX A MENS. Hoofdakte. Voor de hoofdacte is te Rotterdam geslaagd de heer C. S. van de Ameele te Zaamslag. Boekhouden (M. O.) Geslaagd ite Den Haag de heer E. F. van Kemseke te Hulst. DS. G. A. VAN DER HOOFT. Ds. G. A. van der Hooft (onze oud-stadge- noot) te Overschie herdenkt op 27 Augustus a.s. het feit dat hij voor 25 jaar zich aan de Nederl. Hervormde gemeente aldaar vertaond. 's Avonds 27 Augustus zal in de kerk een feestelijke samenkomst worden gehouden. Zondag 30 Augustus zal de jubilaris zijn ge- dachtenisrede uitspreken. VOLKSONDERWIJS. EEN UITTOCHT NAAR BELGIe UIT NOORD-FRANKRIJK. Nu alle fabrieken in het textielcentrum Roubaix-Tourcoing ten gevolge van het nieuwe instituut der vacantie met behoud van loon, in tegenstelling met aanvankelijke plannen om- trent een ,,roulement" van 26 Juli tot 9 Augustus op slot gingen, zijn de steden als het ware leeggeloopen. De gezinnen, die het loon voor dien tijd ontvingen, zijn zich grooten deels gaan vergewissen of, naar gezegd werd, het leven in Belgie waarlijk goedkooper is. De gemeentebesturen zagen zich genoopt op- eens volksfeesten in te richten ten einde zoo veel mogelijk bewoners vast te houden en ver- wijten de regeering dit gevolg van de wetten niet voorzien en dezen stroom niet naar vacantieoorden binnen de grenzen geleid te hebben. HET REKWEST DER GEESTELIJKEN. Het rekwest, dat de leiders der bijibelsche richting in de Duitsche Bvangelische Kerk tot Hitler hebben gericht, is, schrijft de N. R. Crt., nu in de Basler Nachriohten gepubli ceerd. Lang is het bestaan ervan geheim ge- bleiven Toen er iets van uitlekte, wist men reeds, dat het stuk den dictator n'ooit bereikt Al laat het weer zich nog niet gunstig aan- zien, dit weerhoudt de leden der Winkeliers- tvere'eniginig ,,KIim'op" niet, zich voor te^ be- reiden op de „,Braderij". De vonge week is reeds begonnen met het monteeren der extra- straativerlichting en heden is men aangevan- gen met het aanbrengen der vlaggen-versie- Naar we vernemen zal a.is. Donlderdagavond idoor het muiziekgezelsahap ,,'De vereenigde werklieden"' van 8 tot 9 uur op de Markt con cert worden gegeven en daama een optocht wtorden gehouden door de stad. De Dijfcstraters hebben, naar we vernemen, tot verhooging der aantreklkelijkheid van een bezoek aan hun buurt, gezorgd dat er voort- durend van muiziek zal te .genieten zijn. OMHOOG GEVAREN. Het van Antwerpen komende en voor Gent bestemde Zweedsche stoomschip Korsborg is bij het binnenvaren van de haven alhier^op de oostelijke pier omihoog geloopen en blijven Vrijdagavond hield de afdeeling Ter Neuzen van Volksonderwijs een algemeene vergade- ring ter afdoening van enkele belangrijike punten. De voorzitter opende de vergadering en herdacht in z'n openingswoord den heer Th. M. Ketelaar, die, al was hij voorstander der Pacificatiewet, voor en na de totstanidkoming diier wet toch altijld een krachtig verdediger is geweegt van de openbare school en meer dan eens in de Tweede Kamer is opgetreden tegen de talrijke excessen bij de toepassing dier wet. In de Tern. Crt. van Vrijdagavond verscheen een advertentie, die het overlijden meldde van den heer F. van Dixhoom, vroeger hoofd van school B. Deze is de eerste voorzitter der afdeeling Ter Neuzen van Volksonderwijs ge- weest. Ook hem wijdit de voorzitter een woord van herinnening voor de trouw en liefde, door hem het openbaar ondenwijs betoond. Dan, een kort ovenzicht gevende van den laatsten tijd,, moet de voorzitter opnieuw con- stateeren, dat het met de z.g. vrijwillige con- centratie hij het bijzonder onderwijs heelemaal niet naar wensoh gaat. Men heeft kunnen zien, dat naast vermindering van leer lingen bij het bijzonder onderwijs zelfs een vermeerdering van scholen staat. Ondanks opheffing van vele openbare scho- len, verhooging van leerlingenaantallen en nieuwe aftrek van 5 voor de leerkraehten, wijst de begrooting voor dit jaar een verhoo ging aan van 2y2 millioen gulden. Spreekt dit niet meer dan boekdeelen? Voeg daarbij de onverkwikkelijke strijd tusschen de verschillende kerken op schoolge- bied, vergaderingen onder politietoezicht als in h'et Oosten van Owerijsel of het verheffende schouwspel, dat Wladdingsveen in Zuid-H'ol- land ons ibood. Ook deze minister van Onderijws kan ons illet bevallen. De opheffing van openbare kweekscholen als te Oostburg en te Breda is onverdediigbaar, terwijl de kerkelijke kweek scholen zoo goed als onaangetast worden ge1 laten. Terwijl deze Chr.-hist. minister van Onder wijs dus onredht bestendigt of verhoogt, komt de Bond van Ohr.-hist. jongeren te Doorn samen en de heer Dun en Jhr. Mr. De Geer apreken daar roerende woorden over de be- scherming van het openbaar onderwijs. ,,Hoe rijmt ziclj dat te zilk 111 Hebben deze heeren nog eens nagezien, wat de vroegere voorzitter der Chr.-Hist. Unie, de oude De Savornin Lohman, schreef? Hij was een voorstander van Chr. onderwijs, maar hij zag ook het groote belang der open- bare school. Hij achtte de openbare school on- misbaar ter wille van de conscientievrijheid. Zouden de Chr.-hist. de woorden van hun groo ten voorganger beter verstaan na de malaise van de pacificatiewet! 't Is te hopen, maar voorloopig versterke Volksonderwijs zijn ge- lederen. Laat ons in de eerste plaats stemmen op de onvervalschte voorstanders van het openljaar onderwijs, op hen, die evenals wij ervan overtuigd zijn, dat de openbare school de onvervangbare is. De notulen van de vorige. vergadering wer den behoudens een kleine correctie onveran- derd vastgesteld. Besloten werd dit jaar een bloempjesdag te houden. Wegens de vele collecten in onze ge meente, is dit reeds twee jaren met gebeurd De eerst voorigesteLde datum van 8 Augustus werd minder geschiikt geoordeeld. Aan het bestuur werd overgelaten een dag te bepalen, eind Augustus of begin Sept. Bij het aftreden van den sympathieken alge- meenen secretaris-penningm. van Volksonder wijs, den heer Kl. de Vries, zal ook onze af deeling niet hij de verdiende hulde, hem ge tooden, ontbreken. Op een schrijrven van de afdeeling Axel om tot kringvorming te komen, werd met alge meene stemmen ingegaan. De geest der afdee ■ling kennende, was door het heStuur reeds m bevestigende zin geantwoord. Op de vraag van een der leden of het. be- stuur van meening is, dat een gemeentebestuur propaganda mag maken voor zijn onderwys- instituten, werd van de bestuurstafel meege- deeld, dat het zeer zeker tot de taak van de oveitheid behoort de verschillende takken van bedrijf enz., diie aan ihaar zorg zijn toever- trouwd niet alleen te ver.zorgen en te onder- houden, maar ze ook aan te bevelen. By de by- zondere scholen is dat het schoolbestuur by de ovebheidsschool is de natuurlijke bescher- mer de overheid. Het Rotterdamsch ge meentebestuur heeft dus door het gepaste en waardige woord, waanmede ze op haar onoer- wijsinriichtingen wijst, ,de goede wag gevolgd. Besloten werd in dezen geest namens de at- deeling een adres tot den Raad van Tei Neu zen te riclhten. Uitivoerig werd nog gesproken over een propaganda-avond in den ia.s. winter, waarbij naar samenwerking tusschen oudercommissies en afdeeling van Volksonderwijs zal gestreefd worden. Daarna sloot de voorzitter met een woord van opwekking deze geanimeerde vergade ring. HET RIJVVIELVERKEER MET BELGIe. De Kon. Ned. Tceristenbond A.N.W.B. schrijft: Dagelijks ontvingen wij vragen van wiel- rijders, die een vacantietochtje naar Belgie en Luxemburg willen maken en meenen, dat zij daarvoor een speciale douanekaart noodig hebben, zooals deze vroeger bij de verschil lende vereenigingen verkrijgbaar was. Men heeft voor zijn fiets zulk een kaart echter niet meer noodig, noch eenig ander speciaal document; het rywielverkeer met Belgie en Luxemburg is voorloopig tot 31 December a.s. geheel vrij. Men denke er evenwel aan, dat de fiets voorzien moet zijn van een rood achterlicht; een reflector is niet voldoende. HET BELGISCHE ZEELIEDENCONFLICT. De Nederlandsche benriddeling. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Kupers, in verband met de bemidde- ling van zeelieden door de arbeidsbeurs te Ter Neuzen heeft minister Slingenberg o.m. geantwoord, dat volgens de Arbeidsbemidde- lingswet 1930 de organen der openbare arbeidsbemiddeling hun bemiddeling in het algemeen voor iederen werkgever en iederen werkzoekende beschikbaar stellen, waarvan ook de bemiddeling van zeelieden behoort tot het terrein van werkzaamheden der arbeids- beurzen. De bemiddeling van zeelieden door de ar beidsbeurs in Ter Neuzen geschiedt weliswaar voor ondernemingen, die in het buitenland zijn gevestigd, doch voor werkgelegenheid op schepen, die zich in Ter Neuzen bevinden of die daar ligplaats kiezen. Naar het oordeel van den Minister is in de Arbeidsbemidde- lingswet 1930 niets geregeld omtrent de hou ding van de organen der openbare arbeids bemiddeling ten aanzien van arbeidsconflicten in het buitenland. Volgens een ingesteld onderzoek is slechts bemiddeling verleend voor arbeiders, die zich vrijwillig voor den arbeid beschikbaar stel- den, en is geenerlei pressie uitgeoefend. Uit het ingestelde onderzoek is niet geble- ken, dat de arbeidsbeurs te Ter Neuzen voor Belgische schepen onbevaren personen heeft aangemonsterd. Overigens is deze aanmon- stering geschiedt in Nederland overeenkorn- s.tig de daarvoor geldende voorschriften. Naar het oordeel van den Minister is het geenszins noodzakelijk, dat de Nederlandsche arbeidsbeurzen ingeval van arbeidsconflicten in 't buitenland, hier te lande geen bemidde ling verleenen. Mits deze bemiddeling met den noodigen tact en omzichtigheid geschiedt, behoeft dit het vertrouwen in deze instellin- gen geenszins te ondermijnen. Het bestuur van het Nederl. Verbond van Vakvereenigin^en heeft aan den Minister van Sociale Zaken een telegram verzondien met betrekking tot de door de arbeidsbeurs te Maassluis verleende bemiddeling ten behoeve van Belgische zeeschepen en naar aanleiding van het feit, dat werklooze gesteunde arbei ders, die hiervoor werk weigeren, van steun worden uitgesloten. Het bestuur protesteert tegen dit optreden van de arbeidsbeurs en verzoekt den Minister, deze bemiddeling te doen stopzetten en in ieder geval uitsluiting van steun onmiddellijk te beeindigen. De staking der zeelieden beeindigd. Nadat Donderdag door de zee-officieren besloten was het werk te hervatten, werd dit blijkens een bericht in het ,,Handelsblad" Vrijdag door de matrozen en stokers verwor- pen. Nadere berichten meldden evenwel, dat, aangezien ondanks het besluit vele zeelieden monsterden, door het bestuur van den trans- portarbeidersbond de staking werd opgeheven. Als gevolg daarvan zijn voor het Belgicche stoomschip „Albertville" dat alhier geladen in de haven lag, Belgische zeelieden geinon- sterd, ter vervanging van het deel der beman- ning dat in staking was gegaan, waarna het stoomschip vertrokken is. Voorts is Belgisch personeel aangemonsterd voor het alhier reeds lading ingenomen heb- bende Belgische stoomschip Henri Jaspar". Dit monsteren geschiedt op de nieuwe voor de Belgische zeelieden vastgestelde voorwaar- den. Deze zullen ook gelden voor de equi- page van het alhier in lossing liggende stoom schip ,,Magahy". Nieilwe havenstaking te Antwerpen? De Brusselsche correspondent der N. R. Crt. meldt: Door verschillende conservatieve bladen wordt medegedeeld. dat de communist!schc actie onder de havenarbeiders te Antwerpen van buiten uit aangewakkerd, onophoudend voortgaat en weldra tot het inzetten van een nieuwe stakingsbeweging aanleiding zou kun nen geven. De Indepedance Beige weet. in dit verband, zelfs te melden dat deze staking Woensdag 5 Augustus zal worden ingezet. Zij zou zich niet beperken tot de haven van Ant werpen alleen maar zich tevens uitbreiden tot de havens van Gent, Brussel, Zeebrugge, Oostende en tot de mijnen in de Borinage. De zeelieden zouden de schepen bezetten. In officieele kringen blijkt men echter aan deze berichten niet veel geloof te hechten. IN MEMORIAM. Qp 29 Juli jJ. overleed in het gesticht „Vraderust" te Bergen op Zoom op den hoo gen leeftijd van 82 jaar de heer F. van Dix- jjoorn, oud-ihoofd van school B te Ter Neuzen. Als men menschen van gemiddelden leeftijd of ouder spreekt, dan zullen ze, over de jeugd- jaren, dus schooljaren sprekende, het hebben over drie schoolhoofden n.l. de heeren 'H. J. Vooren, H. Koeilmans en F. van Dixhqorn. Juist door de ouderdotn der scholen, aan welker hoofd ze stonden, maar ook door den langen duur hunner onderwijzersloopbaan, die ze alle drie ook in Ter Neuzen beeindigden. leven deze namen het meest in de herinnering voort Alle drie waren werkelijk mannen van be teekenis en alle drie hebben ze ieder voor zich hun steanipel gedrukit op het cultureele leven onzer plaats. Twee haidlden reeds het tijdelijike met het eeuwige verwi.sseld, thans is ook de derde heemgegaan. De heer F. van Dixhcorn is gekomen in onze plaats in een tijd, toen het gemeente bestuur meenide, dat in een plaats als de onze er behoefte bestond aan een school, die meer booid dan de gewone lagere school. Zoo kreag men de Mulo-school B, waar de heer F. van Dixhoiom het eerste en eenige hoofd in haar openlbaar karakter is geweest. Lange jaren is hij ijverig werkzaam ge weest, velen hebben hem-hun onderwijs en op- voeding te danken, talrijke bekleeden een eer- volle plaaits in de maatschappij. Geslachten heeft hij zien opgroeien en voorbijgaan. Elen gekende figuur in ons stadsleven! Ofsohoon velen ter wille, streefde hij nun- mer naar een goedikoope populariteit. Jaren lang was hij leeraar aan de Rijks- Normaallessen to Axel, waar wel bleek, dat hij over een groote dosis hekwaamheid be- schikte.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2