Landbouwberichten Gemengde Berichten PHILIPPINE. Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond. GROOTE SMOKKELHANDEL IN SIGARETTENPAPIER. GHRONISCHE HOOFDPIJNEN V ERDWEXEN Toen oorzaak weggenomen werd. Meestal krijgt U hoofdpijn zoodra afvalstof- fen te traag door Uw afvoerorganen worden weggevoerd, waardoo.r Uw bloed verontreinigd wordt. Zorg daaroim dat Uw afvoerorganen goed functioneeren. Spoor met de zes mine- rale zouten in Kruschen Salts Uw afvoerorga nen op zachte wijze aan tot igezonde en gere- gelde werking, zoodat zelfs het laatste deeltje achtergebleven afval volkomen wordt verwfl- derd. U zult spoedig de gevolgen bemerken van die inwendige schoonmaak: Uw bloed is zuiver en verfrischt. 'Klachten als hoofdpijn, vermoeidlieid en neerslachtigheid, behooren tot bet verleden, want de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts heeft de oorzaak van deze kwalen weggenomen. Mej. G. R. te L. schrijft: „Eenigen tijd gele- den leed ik aan chromische hoofdpijnen. Ik probeerde verscheidene middelen, maar ilk kon dat loome, vermoeide en lustelooze gevoel niet kwijt raken, en elken morgen weer zag ik tegen den nieuwen dag op. Toen ik eens een paar dagen uit logeeren ging bij een oom en tante, die beiden in de 70 waren, verwonderde ik mij voortdurend over hen, hoe gemak- kelijk zij hun bezigheden verrichten, opgewekt en gelukkiig; zij leken jaren jonger dan zij waren. Ik vertel'de hun wat mij scheelde. ,Dan moet je eens aanwennen, wat wij reeds jaren doen. Een tipje Kruschen Salts 's och- tends in je eerste kop thee." Dat was een half jaar geleden en sdndsdden ben ik oneinddg veel beter. Zonder hoofdpijn, en met een gevoel dat het leven nu de moeite waard is. Kruschen Salts is werkelijk schit- terend." Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0,40, j 0,70 en 1,60 per flacon, omzetbelasting inibegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam voorkomt. Adv. punt te zijn de in het jaar 1921 door de ge- meente met de Ambachtsschool niet verre- kende bijdrage. Ten slotte werd aanleiding gevonden, dit laatste punt aan te houden en dus uit de wijziging te lichten. Op verzoeken om ontheffing van honden- belasting werd beslist als door Burg, en Weth. voorgesteld. Een begrootingswijziging van het Burgerlijk Armbestuur werd met alge- meene stemmen vastgesteld. Na uitvoerige discussie werd met alge- meene stemmen in principe besloten tot toe- treding tot het Zeeuwsch-Vlaamsch borgstel- lingsfonds. De heer Tellegen, burgemeester, werd be- noemd tot voorzitter der commissie van toe- zicht op den gemeentelijken dienst der ar- beidsbemiddeling en werkloosheidsverzeke- ring. Het voorstel van Burg, en Weth. hem te benoemen tot ambtenaar van den burger- lijken stand belast met het voltrekken van huwelrjken werd aangehouden, teneinde hier- omtrent in besloten vergadering nadere be- sprekingen te voeren. Tot leden der commissie tot nazien der gemeenterekening en die van het woning- bedrijf werden benoemd de heeren Den Hamer, Van Hecke en Van Aken. De rondvraag verheugde zich in de belang- stelling der leden. Het is zelden, dat men in den raad van Ter Neuzen een dergelijk dank- baar gebruik van de daartoe geboden ge- legenheid maakt. Wij zullen dan ook vol- staan, met er uit aan te stippen een verzoek van den heer Lambrechtsen van Ritthem, om een middel te vinden om aan de „groenbe- mesting" der straten door de door de stad gedreven koeien een eind te maken. Een on- derzoek hiernaar werd toegezegd. De heer Colsen entameerde de kwestie der waterleidingtarieven, en verzocht omtrent de totstandkoming daarvan nadere inlichtingen. Met name vroeg hjj, of de vertegenwoordiger der gemeente in deze zaak eenige stem had. Dit bleek niet het geval te zijn. Door de directie der Waterleiding Mij. is toegezegd, volkomen bereid te zijn, een en ander aan de raad uiteen te zetten. Besloten werd, dat zeer binnenkort voor deze aangelegenheid een vergadering zal worden belegd. De heer Colsen verzocht voorts inlichtingen, omtrent de in de gemeente opgehangen reclamebordjes en de naar aanleiding daarvan ingekomen klachten. Medegedeeld werd, dat een reclamebureau voor deze bordjes een con- cessie van de P. Z. E. M. heeft ontvangen, en hiervoor geen retributie voor het plaatsen van voorwerpen boven gemeentegrond wordt betaald. De heer Van Hecke bracht voor de h-oe- veelste keer ter sprake de befaamde kwes tie der Pierssenspolderstraat. Burg, en Weth. hebben hieromtrent reeds verschillende malen hun standpunt uiteen gezet, en deden dit ook thans. De heer 't Gilde herinnerde aan de gedane toezeggingen in zake het aanbrengen van een rijwielpad aan de Nieuwstraat en een voor- ziening aan de Oostsluis. Na al dit „kleingoed" zooals de heer Van Driel zeide, bracht deze ter sprake het bij de havenarbeiders- en zeeliedenstaking te Ant- werpen plaats gehad hebbend conflict. Zijn standpunt was, dat, waar ten tijde van de havenarbeidersstaking door den Transport- arbeidersbond was besloten, in staking te gaan, en deze ook door den betrokken Minis ter was erkend, de arbeidsbeurs niet had mogen bemiddelen, hetgeen intusschen toch is geschiedt. Verder laakte hij de uitwijzing uit Nederland van den heer Becu, den bondsbe- stuurder van den Belgischen Stuurliedenbond. Hij had hiermede nog accoord kunnen gaan, indien consequent gehandeld was, en ook de walkapitein van de Cie. Maritime Beige ook niet zou zijn toegelaten. Ook oefende hij cri- tiek uit op de houding van den directeur der arbeidsbeurs. Het ging hem niet aan, indien deze buiten zijn diensttijd er liefhebberij in heeft, een troepje dronken zeelui naar boord te brengen, het kan hem koud laten, indien hij zich met souteneurs e.d. wil bezighoudsn buiten diensttijd, hoewel hij natuurlijk liever ziet, dat deze omgang heeft met fatsoenlijke menschen, doch wel is het te laken, dat be- middeling wordt verlqend voor het ronselen van onderkruipers. Hij vroeg of hiervoor een speciale opdracht is verstrekt, teneinde zoo- veel mogelijk Ter Neuzensche werklieden op de schepen kwijt te geraken. Indien dit niet het geval is geweest, is het duidelijk, dat deze zijn bevoegdheden is te buiten gegaan. Hierop volgde een breedvoerige discussie waarbij de heer Verlinde, lid der commissie van toezicht op de Arbeidsbemiddeling, te ken- nen gaf, dat van de zijde van den Oentralen Transportarbeidersbond aan de arbeiders wel is geadviseerd te staken, doch dat de bond geen staking heeft uitgeschreven. Mede op grond van die overweging, kwam de commis sie van toezicht tot haar besluit, dat in de haven van Ter Neuzen geen sprake was van staking, en alzoo door de Arbeidsbeurs gewoon kon worden bemiddeld. De Voorzitter gaf aan den heer Van Driel te kennen, dat van een speciale opdracht als door hem bedoeld geen sprake is, en zal overigens in een volgende vergadering de ge- stelde vragen beantwoorden. In tegenstelling met den heer Van Driel was de heer Oolsen zeer tevreden over het werk dat door de Arbeidsbemiddeling onder de omstandigheden der laatste weken, in het belang van Ter Neuzen is verricht. De vergadering werd hierop geschorst. Na deropening werd de heer Tellegen met op een na algemeene stemmen benoemd tot ambte naar van den burgerlijken stand, belast met het voltrekken van huwelijken. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie te Ter Neuzen maakt bekend, dat omtrent onderstaande voorwerpen, inlichtingen te bekomen zijn. aan de daarachter vermelde adressen. Portemonnaie met inhoud, P. van Lange- velde, Dijkstraat 35. Bril in etui, P. Harms, 2e Kortestraat 2. Portemonnaie, J. de Feijter, Kerkhofl. 15. Regenpijp, E. D'Hert, Dijkstraat (cafd). Strijkstok, W. Bliek, Noordstraat 15. Portemonnaie met inhoud, Bureau van Politie. Een hond (fox), Brederode, Stationsweg 30. Schroevendraaier, C. Hamelink, Axelsche- straat no. 149. Zwempak en kinderportemonnaie, F. Dek- ker, Verl. v. Steenbergenlaan 15. Broche (zilver), A de Regt, Dekkerstr. 62. Pet, Bureau van Politie. Kinderportemonnaie, M. Hamelink, Donze- Visserstraat 58. Huissleutel, P. v. d. Hout, Tramstraat 39. Mantelband, C. v. Kerkvoort, Steenk.l. 65. 2 witte directoirs, J. J. v. Kolk, Dijkstr. 67. Huissleutel, Bureau van Politie. Damesportemonnaie, G. Meertens, Vloos- wijkstraat 18. Dames-armband, S. Riemens, Noordstr. 101. Regenjas, A. F. Roelands, Westkolkstr. 14. Boodschaptasch, W. Rouw, Baandijk 30. Een zwarte muts, J. de Doelder, Dange- Kerkstraat 40. Kinderportemonnaie met inhoud, F. Dhont. Van Steenbergenlaan 47. Zwarte beenpijpen, A. Harms, Walraven- straat no. 1. Bal, H. Geers, Molengang. Een grijze pet en muts, J. G. L. Everaerts, Schoollaan 2. Wit kinderkousje, N. Molegraaf, Hoogsteeg. R. K. kerkboekje, Bureau van Politie. Dames handschoen, Bureau van Politie. Sierspeld, P. van Dijke, Burg. Geillstr. 29. Zilveren ring, A. Vermast, Tramstr. 8. Etui met Spiegel en kam, J. van Langevelde* Dijkstraat 35. Sleutel model (Lips), Bureau van Politie. Kinderschoentje, J. Willemsen, Dijkstr. 75. Heeren-portemonnaie, Laurens, Axelsche- straat 105. Rozenkrans, van der Welle, Nieuwed.str. 65. Rozenkrans, C. P. Sol, Katspolder O 51. Kapdttelstokje (goud), A. Steenbakker, Van Steenbergenlaan 18. Autodop van een radiateur, D. J. Kramer, Axelschestraat 158. Ceintuur, J. Joose, Donze-Visserstraat 69. LUXOR THEATER. De opzienbarende hotelmoord. De moord, die in het luxueuze Maroena- hotel plaats vindt, is werkelijk opzienbarend, want de man waarvan ieder denkt dat hij ver- moord is, komt kalm de kamer binnenwan- delen, wanneer de doctoren juist hartverlam- ming als doodsoorzaak bij hem hebben vast gesteld. Inplaats van dat hij rustig dood kan zijn, wordt hjj van de moord verdacht, omdat het eigenlijk zijn kamer was. Een troost kan hem zijn, dat hij niet de eenige verdachte is. De vrouw van den doode en het nichtje van den dood gewaande en haar vrienden, een bekend bankier en nog vele anderen worden verdacht, ja zelfs de hoteldetective en een schrijver van heel knappe dectective-romans, die den eerste wil helpen in zijn opsporingspogingen, verden- ken elkaar. Eigenlijk kan iedereen in de film het gedaan hebben, zelfs de doode zelf. Het kan immers nog een zelfmoord zijn Er zit de vaart in, die noodig is om de film onderhoudend te maken en via dolle races, bewusteloos-mepperijen, gebonden schuldigen en onschuldigen, allesziende detective-blikken, revolvers, vergif en ontsnappingen aan de dood op het kantje af, komen we aan het nog geheel onverwacht einde. OP VRI.JE VOETEN. De 45-jartilge kraanidrijver C. R., uit Vllissin- gen, die in het Huis van Bewaring te Mdiddel- burg gedetineerd was, als verdacht van dief- stal uit de collecbebussen van het plaatselijk crisiscomite, is op vrije voeten gesteld. Gemeenteraad. In de op heden, 's nam. 6 uur, te houden openlbare vergadering van den gemeenteraad komen de volgende punten in behandeling: Notulen. Ingekcanen sbuklken. Aanibieding rekening Alig. Burg. Arm bestuur en gemeenterekening 1935. Vaststellinig der vergoeding ingevoige art. 101 der L.O. wet 1920 over 1934 met drie- jaarlijksche afrekening. Voorstel van Burg, en Weth. tot in ge- Ibruiknemdng van gemeentegrond. Ontheffing schoolgelden en hondenibelas- ting 1936. Ro-ndvraag. 1. 2. 3. 4. 6. Algemeene vergadering van de Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond gehouden te Tholen in Hotel ,,Zeeland". (Slot.) Ambtenaren-reglement. De voorzitter der commissie, benoemd door het bestuur, Mr. Dr. R. W. Graaf van Lyn- den, hield een inleiding over het ontwerp- ambtenarenreglement voor de polders en waterschappen in Zeeland. Zeeland telt een 360 polders en water schappen, welke een groot aantal schakeerin- gen in omvang van him ambtenarencorps en in de werkzaamheden van hun ambtenaren vertoonen. Naast een 7- of 8-tal groote pol ders met meer omvangrijk ambtenarencorps vindt men een 350 kleinere polders met slechts weinig ambtenaren, 257 polders hebben als eenig ambtenaar een ontvanger-griffier, die in 53 gevallen bovendien tevens dijkgraaf is. Bij de meeste polders is het ambt van ont vanger-griffier of waterbouwkundig ambte naar een bijbetrekking. De commissie is er in geslaagd een leidraad te ontwerpen, die. naar zij hoopt, het den be trokken bestuurders gemakkelijk zal maken aan hun wettelijke verplichting te voldoen. Ware de tijd voldoende geweest, dan had zij twee modellen willen overleggen, een voor de polders met meer omvangrijk ambtenaren corps en een voor de polders met slechts een of twee ambtenaren. Het nu aanwezige model geldt speciaal voor de kleinere polders. Tot goed begrip van zaken stelle men dus op den voorgrond, dat zoowel de ambtenaren- wet als het polder-ambtenaren-reglement Zee- land 1931 voor alle polders en waterschappen geldt, met uitzondering dan van Schouwen en Walcheren, wat betreft het P.A.Z. Dan is er nog het algemeen reglement op de polders of waterschappen in Zeeland. Spr. hoopt ech- ter dat de daarvoor in aanmerking komende artikelen zoo spoedig mogelijk naar het P.A.Z. zullen worden overgebracht. De polderbestu- ren moeteh een ontwerp allereerst aan de ambtemarenvereenigingen zenden met het ver zoek binnen een bepaalden termijn van hun gevoelen te doen kennen, zoo gewenscht mon- deling. Spr. befcwijfelt of de belangrijkheid van den inhoud der voorschriften wel evenredig is aan de lengte: De commissie achtte scheidsgerech- ten, commissies van beroep e.d. geheel over- bodig. De ambtenaar die zich verongelijkt ge- voelt, kan zich rechtstreeks tot het ambtena- rengerecht wenden. In verband met de aanstelling achtte de commissie eenige minimumeischen gewenscht. Over het algemeen is er naar gestreefd de regeling zoo soepel mogelijk te houden, in bij- zondere gevallen kan de keuring dan ook aehterwege blijven. Omtrent de schorsing wijst spreker er op, dat het op het ambtena- rengerecht een vreemden indruk zou maken als de belanghebbende niet voor zijn schor sing gelegenheid zou hebben gehad zich te verantwoorden. Wat betreft het ontslag, wijst spr. er op, dat Ged. Staten de bevoegdheid hebben een ontvanger-griffier te ontslaan als de vergadering van ingelanden in gebreke blijft dit te doen. De betrokkene moet ook nu in de gelegen heid worden gesteld zich te verantwoorden. Zoo is er verder een leeftijdsgrens van 65 jaar voorgeschreven nfet mogelijkheid, dalt de vergadering van ingelanden er uitzondering op toelaat. Voor de ontvangers-griffiers is 70 jaar aangenomen. De commissie nam een bepaling op inzake doorbetaling van drie maanden bezoldiging aan de weduwe of bij ontstentenis aan de erfgenamen van den overleden ambtenaar. Spreker komt dan tot het wachtgeld en zegt, dat men 5 jaar ambtenaar in vasten dienst moet zijn geweest om daarvoor in aan merking te komen en men eervol ontslagen moet zrjn wegens opheffing van zijn betrek- king of wegens verandering van den tak van dienst, waarin de beambte werkzaam is en waardoor zijn werkzaamheden overbodig zijn geworden. De regeling der diensttijden is door de Staten geheel aan de polders overge- laten en ook de commissie zag geen kans een andere bepaling te ontwerpen. Omtrent ver- lof, vacantie en aanspraken in geval van ziek- te moet men volgens de commissie groot onderscheid maken in de grootte der polders en den omvang van het werk der ambtenaren. Een van de moeilrjkste onderwerpen is vol gens spreker de regeling van de disciplinaire straff en* wat spr. aan de hand der verschillen de artikelen in den breede uiteenziette. De vastgestelde voorschriften moeten aan Ged. Staten worden ingezonden; sommige zijn aan hun goedkeuring onderworpen, de andere moeten worden medegedeeld. Ged. Staten zullen vermoedelijk wel geen aanmerking maken, zoo de regeling hun wordt toegezon- den ter kennisneming en voor zooveel noodig ter goedkeuring. Bovendien is het niet uitgesloten, dat een h,ernieuwde beschouwing van het model nog nieuwe gezichtspunten opent. Daarohi schijnt het spr. ook voor Ged. Staten gewenscht, dat zij hun opmerkingen kunnen maken aan de hand van e6n model inplaats van naar aan leiding van eenige honderden op dat model ge- baseerde verordeningen. Enkele vragen werden gesteld, doch wijzi- gingen werden in het concept niet aange- bracht. De voorzitter sloot hierop de vergadering. Allen verhuisden nu naar het „Hof van Holland", waar een koffietafel gereed stond. Hierna werd in een groot aantal auto's een tocht gemaakt midden door de Thoolsche pol- derlanden. Aanvankelijk in een fiksche regenbui, maar later bij mooi weer. Het ging met een omweg naar Scherpenisse, en terwijl men St. Maartensdijk links liet liggen reed men door naar den zeedijk ten westen van Scherpenisse. Daar werden de auto's verlaten en klom men over den dijk om een kijkje te nemen bij het werk, dat daar door werkloozen in werkverschaffing wordt uitgevoerd en dat bestaat uit verhooging van het buitenbeloop aan den voet van den dijk met aarde en vlechtwerk. Hierna reed men door naar Stavenisse, waar het bestuur en genoodigden in het hotel „De Gouden Leeuw" werden ontvangen door het bestuur van het waterschap Stavenisse bij monde van den dijkgraaf den heer C. Steen- dijk Czn., die het op hoogen prijs zeide te stellen, dat het waterschap in staat was om alle deelnemers aan den autotocht als zijn gasten te beschouwen. De heer Mr. P. Dieleman dankte als voor zitter het waterschap ten zeerste voor deze guile ontvangst. Toen werden de auto's weer opgezocht en ging het over St. Annaland en Oud-Vosse- meer op Tholen aan. Het was een goed geslaagde polderbondsdag geweest. De Commissaris der Koningin zeide dat hij gekomen was om te luisteren en niet om te spreken. Het is hem echter een vreugde, dat hij dit jaar niet met verlof was en dus kon komen en nu de beide belangrijke inleidingen heeft kunnen volgen. Spr. bracht hulde aan de gemeente Tholen voor de wijze, waarop zij den toegang tot het eiland heeft verzorgd, maar ook aan den rijks- waterstaat voor de verbetering van den toe- gangsweg naar Zuid-Beveland; thans hoopt spreker ook op verbetering van den derden toegangsweg, die van Steenbergen naar Zijpe. Spr. meent, dat de wegen in het buitenland enkele uitzonderingen daargelaten, minder goed zijn dan die in Nederland. Een moeilijk heid blijven de tertiaire wegen opleveren. Spr. wees op de moeilijkheden, die de kleine pol ders en kleine gemeenten hebben met het wegenonderhoud en daarom juicht spr. het nemen van maatregelen toe. Inzake de inleiding van den heer Van Lyn- den gaf spr. den wenk deze af te doen druk- ken en ook aan de niet-aangesloten polders toe te zenden. Wellicht is dit ook een pro- pagandamiddel voor meer aansluiting. De voorzitter zeide, dat het bestuur den wenk zeker in overweging zal nemen en bracht den Commissaris dank voor zijn mede leven. ACTIE TEGEN DE LAGE STROOPRIJZEN. Te Groningen is een vergadering van land- bouwers gehouden in verband met de dhling van de strooprijzen. Het stroo is, aldus de voorzitter van de vergadering, de heer H. D. Reinders te Hoogezand, bijna waardeloos ge worden. Reeds moet in voorverkoop de prijs tot f 2,50 per 1000 kilo zijn gedaald. Aandeel- houders van cooperatieve fabrieken zullen vermoedelijk 7 tot 9 per 1000 kilo ontvan gen. De voorzitter was van meening, dat moet worden gestreefd naar de stichting van een verkoopbureau van stroo. Uit de vergadering kwam een stem, die aandrong op een verzoek tot de regeering om haar bemoeifngen ook uit te strekken tot stroo, door dit te beschou wen als crisisproduct in den zin der Land- bouwcrisiswet 1-933. Na eenige besprekingen ging de vergadering accoord met het voorstel van den voorzitter tot inrichting van een eenvoudige administra- tie, op voet van de bij de gewestelijke crisis- organisatie gevolgde methode. Daarna kan aan de leiding mandaat worden gegeven met den verkoop te beginnen. De vergadering besloot een beroep op mede- werking te doen op de Groninger Maatschap pij van Landbouw, den Veenkolonialen Boeren- bond en het Drentsch Landbouwgenootschap. De secretaris van den eerstgenoemden bond, Ir. A. P. Minderhoud, die de vergadering mee- maakte, verklaarde sympathiek tegenover de plannen te staan en zegde zijn medewerking toe. DE FIN AN CIEELE UITKOMSTEN VAN DEN TARWEVERBOUW IN ZEELAND OVER 1935. Men schrijft aan de N. R. Crt. Alwonens het een en ander te meliden over de finaneieele uitkomsten in 1935, een kort resumd van de in 1934 behaailde resultaten. In genoemd jaar werd per 100 kg uittoetaaM f ii,35. De gemiddelde opfbrengst per ha be- d-roeg toen in Zeeland 363 kg, zoodait per ha 415,60 werd besomd. lOver 1935 kan op een uitlbetaildng van f 9,89 gerekend worden. De gemiddelde opbrengst was toen 3121 kg, zoodat per ha 308,89 ont vangen zal worden. Daar in Zeeland op een totale bouwland- oppervlakte van 105.000 ha niet minder dan 30.000 ha verbouwd werd, beteekende de ver- 1 aging in 1935 voor den Zeeuwschen landbouw een derving aan inkoansten van ongeveer drie miillioen gulden. Waaraan dit te wijten Aan de venlaging van den richtprijs, de min- dere opbrengst per ha en aan de mindere kwa- litedt. In 1934 werd b.tv. in klasse I en H bijna 80 pot. van den oogst gekeund, in 1935 sledhits 7,5 pet. Hierbij komt nog, dat de ver- bouw van Fransche rassen hand over hand toeneamt. De Fransche tarwe wordt in den regel, zij het dan om onvenklaarbare redenen, lager gewaardeerd dan de inilandsche. Ondanks de nieiuwe richtprijsverlaging is dit jaar ongeveer nog even veel wintertarwe udt- gezaaid dan in 1935. Bij de uitzaai van zomertarwe is echter we.1 degelijk rekening gehouden met den verlaagden richtprijsde bezaaide oppervlakte verminderde n.l. met rudm 20 pet. (Het lijdt dan oOk geen twijfel of in het a.s. najoar zal ook aanmerkelijk minder tarwe worden uitgezaaid. Als alle omstandigheden gelijlk blijven aan die in 1935, dan nog zal de Zeeuwsche land bouw een millioen gulden minder ontvangen dan in 1935 of rudm vder milMoen m-inider dan in 1934. Indien de tarwe denizelifden bijslag zou krijgen als de gerst, n.l. S 2,50 per 100 kg, dan zou de prijs hooger zijn dan op het oogen- blik, daar de huidige marktiwaarde van tarwe, bestemd voor maaldoeleinden, loopt van f 6,95 tot 7,16. lOngetwijfeld werken alle genoemde facto- ren sterk de uitbreiding van den gerstverbouw in de hand. VERBODEN VARDA P P ELSOORT EN In West-Friesland is de controle begonnen inzake het verbouwen van aardappelsoorten. Zooals bekend is, zijn Bravo, De Wet en Kam- pioen bij de wet verboden. Bij Enkhuizen en Medemblik zijn al eenige overtreders gesnapt. De verboden soorten moeten voor een nader te bepalen datum worden gerooid en ter beschikking van de rijkspolitie worden gesteld. Wanneer 'olijkt, dat de overtreder de aard- appelen zelf kan gebruiken, zal dat worden toegestaan, mits geen plantgoed wordt achter gehouden en er geen handel in wordt ge dreven. NOG STEEDS: LET OP DEN COLORADOKEVER. Daar de Coloradokever op verscheidene plaatsen vrij dicht bij onze grens is gevonden en het aantal vindplaatsen in onze buurlanden nog steeds toeneemt, waaruit blijkt dat de kever zijn gebied voortdurend uitbreidt, is het van het hoogste belang, dat op alle plaatsen in de provincie Limburg, Noord-Brabant en Zeeland, die minder dan 25 K.M. van onze landgrenzen verwijderd zijn, alle aardappel- telers bij voortduring him aandacht op dit insect gevestigd houden. Laat men niet den- ken, dat, nu wij tot nu toe van den kever vrrjgebleven zijn, dit ook den geheelen zomer het geval zal wezen, en laat men ook niet meenen, dat een laat optreden in een aard- appelveld niet meer zoo gevaarlijk is. Het tegendeel is waar. Als in Augustus of September de kever ergens optreedt zonder dat dit bemerkt wordt, kruipen de op dat land tot ontwikkeling ge komen kevers aldaar in den grond om te overwinteren. Het volgend voorjaar komen z\j, als het warme weer optreedt, daaruit te voorschijn en verspreiden zij zich over de velden in de omgeving. Uit de eene onop- gemerkte en daardoor niet uitgeroeide haard van den nazomer ontstaan dus een aantal verspreide haarden in het volgende voorjaar en de bestrrjding en uitroeiing wordt dan zeer veel moeilijker. Dringend worden daarom alle aardappel- telers, zoowel de landbouwers als de particu- lieren in een strook van 25 K.M. breedte langs onze grens in de provincies Limburg, Noord- Brabant en Zeeland verzocht, nog gedurende de maanden Augustus en September met aan dacht hiun velden te onderzoeken op de aan- wezigheid van den Coloradokever of zijn lar- ven en aangeraden mededeeling te doen ten gemeentehuize van elk geval, waarin zij mee nen het insect gevonden te hebben. Op alle lagere scholen in de bedoelde strook zijn afbeeldingen en modellen van kever en larve aanwezig, zoodat iedereen gelegenheid heeft* zich daarvan op de hoogte te stellen, Laat men niets verzuimen om de aanwezig- heid van den kever bekend te maken, opdat de noodige uitroeiingsmaatregelen genomen kunnen worden. Voor alien geldt dus nog tot eind Septem ber de leus: Let op den Colorodakever. ROODVONK TE DELFT. Te Delft komen den laatsten tijd talrijke gevallen van roodrvonk voor, zoodat op eenige lagere scholen de leerlingen met vervroegde zomervacantte zijn geizonden. De roodvonikbarak van het Oude- en Naeuwe Gasthuis is geheel bezet en in die van het St. Hippolytus-ziekenhuis wenden 20 kinderen geisoleerd. Hoewell de ziekte over het algemeen nor- maal verloopt, is toch een der patientjes over leden. WIELRIJDER GEDOOD. Woensdagavond ongeveer 7 uur is de 58- jarige P. van der Grift, op den overweg nabij Hemmen door een trein igegrepen en gedood. De man, die per rijwiel den overweg pas- seerde, heeft de trein, die ongeveer kwart voor zeven uit Zetten in de richting Tiei ver- trck, niet cpgemerkt. Hij werd ongeveer 30 meter meegesleurd. De trein kwam ongeveer 60 meter verder tot StAlstand. Het lijk van den man is naar het lrjkenhudsje van de Ned. Hervormde be- graafplaats te Hemmen vervoerd. WAREN HIIS INEENGESTORT. Woensdagochtend is in den tiuin van de ge- broeders Van Oosten aan den Ringdijk te Nieuwerkierk a. d. IJsei een warenhuis van ongeveer 2000 eenruiters in elkaar gestort. Het personeel, dat bezig was met tomaten- plukken, bevond zich juist buiten het waren huis om de mianden met tamaten te ledigen. Een groot deel van de eenruiters, alsmede van het schietglas is vemield. De tiomatenoogst werd geheel vemietigd. De schade bedraagt ongeveer f 2500. GEVANGENE ONTVLUCHT. Op de Rijks-tuchtschool voor minderjanige meisjes te MOntfoort, wist een der vrouwelijke gevangenen aan het oog van haar bewaak- sters te ontsnappen en te ontvluchten. Zij sprong over de breede sloot, welke het ter- rein omgeeft en wist zoodoende den nieuwen Provincialen weg te bereiken. -Een automolbilist wist zij te bewegen haar mede te nemen, doch in plaats dat deze haar verder in veiligheid bracht, deponeerde hij haar ten stad-huize te Ouldewater, waar hij haar aan de -politie overgaf. LAFFE STREEK. Een 17-jarige scholier wierp uit het raam van een woning aan de Rochussenstraat te Rotterdam een ongeldraaier een twee-en-een- halve centstuk toe. De man raapte het geid- stuk op, maar liet het weer onmiddellijk val- len, wijl het gloeiend heet was. Hrj liep brandiwonden op aan duim en wijsvinger van de rechterhand, welke door de politie zijn verlbonlden. Tegen het jonigmensch, dat zich tot deze laffe streek verlaagd heeft, is pro- ces-venbaal opgamaakt ter zake van mishan- deldng. NEDERLAND IN DEN VREEMDE. Een ondememend jongmensch, de 19-jarige W. B. uit Vlaardingen, vertrok 11 Mei voor een voetreis door Buropa, met de bedoeling ook een bezoek te brengen aan Zlin in Tsje- choslowakije om de Batafabrieken te bezich- tigen. Op zijn doorreis werd hij echter circa 14 dagen geleden te Praag onder mooie voor- spiegelingen door een Italiaan beroofd van alles wat hij bezat, zijnde Kr. 620 en een fototoestel. Met 35 cent als eenig bezit besloot hij toch door te reizen en kwam tenslotte in Zlin aan. Maandag j.l. ontving de familie in Vlaar dingen een telegram van den Nederlandschen Consul te Berlijn, dat hun zoon daar was aan- gekomen en verzocht de consul hem 40 mark toe te zenden, aangezien hij in finaneieele moeilijkheden verkeerde. De familie antwoord- de echter, dat zij eerst een brief wilde ont vangen, daar zij het verblijf in Berlijn onbe- jrijpelijk vond. Daarna ontving de familie een in het Fransch geschreven brief, ingeslo- ten in een enveloppe van den consul, welke brief den indruk mioest geveij dat hij door B. was geschreven. In dien brief werd medegedeeld, dat hij zonder pas en geld te Berlijn gearriveerd was. doch dat hij met een auto door zou komen naar de grens. De familie werd verzocht 5 gulden naar poste restante Maastricht te zen den. Hij zou die afhalen, doorreizen naar Vlaardingen en dan zijn ervaringen wel mon- deling meedeelen. Ook deze in het Fransch geschreven brief wekte natuurlijk argwaan. Inmiddels werd bericht ontvangen, dat B. zich nog te Zlin bevindt en volgende week doorreist naar Weenen en Boedapest. Het ligt voor de hand, dat de dief uit Praag zich onder den naam B. aangemeld heeft bij den consul te Berlijn om door diens bemiddeling de oud-ers nog eens voor 40 Mark op te lichten, wat hem echter niet is gelukt. EEN MONUMENT BEKRAST. „Gekken en dwazen schrijven hun naam op d-euren en glazen". Soms leddt dit tot onaan- genaamlheden voor deze schrijfgragen. Het beroemde monument Stonehenge, bij Salis bury En-g elanddat uit groote steenen en pilaren bestaat, wordt veel beizocht. Onlangs waren er drie meisjes geweest, die hun ini- tialen in een der steenen grift-en. Het werd geizien door een opzichter en de meisjes heb ben elk een pond boete gekregen, terwijl zij ook ,,de kosten" moeten betalen. EEN MOORD VOOR DEN LOUDSPEAKER. In een paging om de ibevolking van de Noordwestelijke pnovinoie van Britsdh-Indie op te voeden tot het begrip, dat moord niet het aangewezen middel is om zich gemoeigdoening -te verschaffen voor persoonlijke grieven, heeft het radiostaition te Pasjawar eenigen tijd geleden een reeks uitizendinigen over dit onlderiwerp georganiseerd. -In ta-1 van plaatsen luisterde de bevo-iking met groote aandacht naar het -gesprokene, dat door luiidsprekers van de bestuursgebouwen aan de ibevolking kond werd gedaan. Zoo geschiedde, naar de Times meldt, ook ergeps in een dorp. Het goeide verstaan van het ge sprokene werd echter beiemmerd, doordat een igrappenmaker er allerk-i commentaar door- heen gooide. Een der dorpelingen verzocht hem zuliks te laten. maar de man ging er toch mee door. De emstige luisteraar werd daarop zoo kwaad, dat hij zijn mes trok en het den grappenmaker tusschen de ribben staJk. Nu veel particulieren zelf margarine maken, vindt de gesmokkeide Belgische margarine geen voldoende afzetgebded. Vandiaar dat de smdkkelaaTs zich op het smokkelen van siga-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 7