ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN KLOOSTERBALSEM De burger-oorlog in Spanje Buitenland DE VELLEN HINGEN ERBII Dank zij KLOOSTERBALSEM komt zijn hand weer goed in orde AKKERVS „Geen goud zoo goed TER NEUZEN, 31 JULI 1936. ,,'t Oebeurde door kokend heete olie an mijn rechter hand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we altijd ooor ons kleintje in huis hebben. U hunt er zich geen voorstelling van maken, hoe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoon^eyr. h. Fr. te s-O. ORIGIN EEL TER INZAGE Onovertroffen by brand- en snqwonden Ook ongeevenaard als wrijfmiddel by Rheumatiek, spit en pyniyke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/i ct. en f 1.04 (Ingez. Med. een vasten vorm van daze plannen te willen doen nagaan of in beginsei instemming zou kunnen worden verkregen oan te zijner tijd de huis aan huis bezorging van de populaire weg- code door den dienst van de P.T.T. kosteloos te doen gescthieden. DE JEUGDHERBERGEN EN HET HOTELBEDRIJF. Het bestuur .van den Nederlandschen bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters heeft Maandag te Amsterdam in een pers- conferentie zijn standpunt uiteengezet ten aan- zien van de jeugdherbergen. Voorop zij gesteld dat deze bond niet is ge- kant tegen jeugdherbergen, integendeel het bestaan van deze instellingen toejuicht omdat daardoor het reizen en trekken bij de jeugd wordt iaangewakkerd en eenmaal gekomen boven den jeugdleeftijd bezoekers zullen wor den van hotels. Het bezwaar gaat eohter tegen de leeftijdsgrens. Het hotelbedrijf zou deze grens op 25 jaar willen stellen, terwijl personen boven dezen leeftijd dan niet van de jeugdherbergen ge- bruik zullen mogen maken. In 1935 bedroeg het aantal overnachtingen van personen boven 25 jaar 21.000. Onder deze oudere personen waren een groot aantal echtparen en zelfs menschen boven de vijftig jaar. Ook gaan naar de jeugdherbergen beter-gesitueer- den, die vroeger van hotels gebruik maak- ten. De lage prijs voor logies en maaltijden lokt natuurlijk aan, maar deze prijs kan zoo laag worden gehouden, omdat van overheidswege de jeugdherbergen met belangrijke sommen* gesubsidieerd worden. Men zou het daarom wenschelijk achten, dat als voorwaarde van deze subsidieeringen gesteld wordt, dat personen boven de 25 jaar van de jeugdherbergen geen gebruik mogen maken. Zooals te Amersfoort en de Bakkum (N.-H.) Ook in Zwitserland en Duitschland heeft men een leeftijdsgrens. De hotelhouders zijn van oordeel, dat door personen van elken leeftijd toe te laten in de jeugdherbergen hun, die op hun hooge lasten zitten, een deloyale concurrentie wordt aan- gedaan. Het bestuur van den Ned. bond van koffie huis-, restauranthouders en slijters hoopt, dat aan deze ongezonde toestanden door de over- heid een einde zal worden gemaakt. ECONOMISCHE VOOREICHTING. De economische voorlichtingsdienst van het departement van handel, nijverheid en scheep- vaart wordt gereorganiseerd en het jongste nummer van ,,Handelsberiohten" bevat een ■drietal artikelen, waarin deze reorganisatie wordt besproken en nader toegelicht. Het eerste der bedoelde artikelen is van de hand van minister Gelissen, die er den nadruk op legt, dat de reorganisatie in hoofdzaak in het teeken staat van bevordering der eenheid. Door samentrekking van wat op het gebied van het economiseh documentatie-, research-, publicatie-, propaganda- en informatiewerk ten departemente werd verricht, wordt in de afdeeling economische voorlichting een cen- traal punt verkregen, dat voor de vermin- dende binnendandsohe markt en de verovering van buitenlanidschie afzetgebieden een onmis- baar hulpmiddel is. De taak, die de afdeeling economische voor lichting heeft te vervullen is tweeledig, name- lijk voorlichting aan het bedrijfsleven en voor lichting aan de regeering, de voorlichtings dienst verstrekt inlichtingen omtrent handels- verdragen, douane-tarieven, contingenteerm- gen, deviezenvoorschriften, gegevens betref- fende handelsadressen, handelsgebruiken enz.; geeft voorlichting nopens afzetmogelijkheden, en kan ook stimuleerend optreden ter bevor dering van samenwerking tusschen expor- teur/ teneinde aldus te trachten de werf- kracht van het Nederlandsch artikel op de duitenlandsche markt te verhoogen. De ge- reorganiseerde dienst komt onder leiding te staan van dr. T. P. van der Kooy. De afdgeling economische voorlichting be- staat uit de volgende onderafdeelingen: le. het bureau handelsvoorlichting (leider mr. H. Ch. Schokker), dat voorlichting zal bieden betreffende afzetmogelijkheden en afizetivoorwaarden zorgen zal voor een promp- te behandeling van de binnenkomende aan- vragen; 2e het persbureau (leider de heer A. Ricardo), dat tot taak heeft het bewerken en verspreiden van publicaties op economiseh gebeid; 3e. het economische reseach-bureau (leider drs. P. P. van Berkum), dat zich zal wijden aan algemeen economische onderzoekingen, 4e. het bureau marktonderzoek, dat echter nog in zijn eerste ontwikkelingsstadium ver- kft6rt 5e. een drietal documentatiebureaux, ter behandeling van: a. de administratieve documentatie (regee- ringsmaatregelen op economiseh gebied in binnen- en buitenland) b. de economische documentatie rf.ng- schikking van economische gegevens uit dag- bladen en periodieken) c. de statistische documentatie; de bibliotheek, annex leeszaal, welke 6e. ook aan de handelsvoorlichting wordt dienst- baar gemaakt. De voorlichting wordt door den dienst kos teloos verstrekt. STEUNVERLEENING AAN DE KLEINE BOERENBEDRIJVEN. De minister van Landbouw en Visscherij heeft tot voorlichting van het kleine boeren- bedrijf en ter uitvoering van de maatregelen meit betrelklkimg tot den bijzonderen bedrijf s- steun ingest eld een dienst voor de kleine boe- renbedrijven. Voor dezen dienst heeft de minister een re- glement vasbgesteld, waarin de taak^ van den nieiuwen dienst als volgt is oanschreven. 1. Het verstrekken en bevorderen van de voorMdhtinig, welke de kleine boerenlbedrijven met het oog op hun aanpassdng aan de ver- anderde omstandigfheden behoeven. 2. iDe uibvoering van de bijizonidere steun- iverleeninig aan de kleine 'boerenlbedrijven. Voorts is bepaald, dat met betrekking tot aanjgelegenheden van den dienst de minister terizijde Wordt gestaan door een commissie van advdes, waarvan de direoteur-generaal van den lanldlbouw amlbtshalve lid en voonzit- ter is en de overige leden worden benoemd en omtslagen door den minister. 'Deize dienst vormt een onderdeel van de di- rectae van den landlbouw. Als directeur zail op treden de inspecteiur van den landlbouw, chef der tweede afdeeling b der direetie van den landbouw. De bedrijfsconsulent voor den land- bouw zijn onder leiding van den directeur be- last met de aangeletgenheden van den dienst in hun amlbtsgelbded. Wat betreft den bijzonderen bijdrijfssteun is bepaald, dat deze wordt verleend aan door den minister erikende 'houders van boerenlbe drijven, welke 'n oppervlakte van 5 ha of min der beslaan en als zoodanig enkend zijn. fVoor erkenning kOmen in aanmerking zij, die hun bestaan hoofdzakelijk vinden in uit- oefening van het beroep van zelfstandig land- boiu/wer. De toelkenndng en uitbetaling van het bedrag van dezen steun geschiedt naar de door den minister vastgestelde grondslagen. De directeur verstrekt aan iederen erken- den houder van een ktein boerenibedrijf een bedrijfskaart, welke een beknopte beechrijving van het bedrijf bevajt. Benoemd zijn tot leden van de commissie van adivies van den dienst voor de kleine boe renlbedrijven D. W. ten Bokkel te Barlo, K. Brok, lid van Ged. Sbaten der provinoie Dnenthe te Assen, dr. ir. W. Droessen, lid van de Tweede Kamer te Roenmond, P. J. van Haaren, secretaris van den Noord-Brabantsdhen Christ. Boerenbond te Tilburg, ir. Tj. P. Hudsman, secretaris van de Hollanidsche Maatschappij van Landlbouw, te s-Gravenhageir. F. P. Mesu, directeur van den cultuurtedhnischen dienst te Utrecht; ir. J. Nyisinigih, rentmeester der domeinen te Zwolle; R. Siebenga te Marum; mej. G. Smit, inspeotrice van het nijverheidsonderwijs te 's-Gravenhage; ir. C. G. P. Stevens, directeur van den dienst voor de kleine boerenbedrrjven te 's-Gravenhage, die tevens wordt benoemd als secretaris der commissie van advies; ir. J. Wind, directeur van de christelijke landbouw- winterschool te Ambt-Hardenberg. NIEUWE GOIDAAN WAS BIJ DE NEDERLANDSCHE BANK. De jongste weekstaat van de Nederlandsche Bank, die is opgemaakt per 27 Juli, toont een verdere toememing van den goudvoorraad en wel met f 12.8 millioen. Vermoadelijk is dit igoud grootendeels afikomstig uit Londen. De credietrvenleening geeft een lichte in- krimpinig te zien met ,f 3.9 millioen. De stijging der rekening-courant-saldi van anderen met 8.3 millioen weerspiegelt de ruime geldmarkt. De circulatie steeg met f 0.9 millioen, zoo- dat de direct opeisohbare verplichtingen thans f 843.4 millioen (|v. w. 834.3 millioen) bedra- gen. Zij zijn voor 78.4 (v. w. 77.9 door goiud en ziilver en voor 76.1 (v. w. 75.4 door goud alleen gedekt. TELEVISIE IN ONS LAND. Ingevolge het besiluit van den Minister van Binnenlandsdhe Zaken is aan het experimen- teele radio-zendstation P.A.O.J.F. van den heer J. G. Mulder, Van Hallewijnlaan 287 te Voorlbung, vergiunning verleend voor het draadloos uitizenden van televisiebeelden op een golflenigte van ongeveer 80 meter. Deze uitzendingen, welke als wetenschappelijk ex periment bedoeld zijn, zullen geschieden op aide Zaterdagavonden, direct na het sluiten van de Nederlandsche omroepzenders. De j.uiste datum van inbedrijfssteiling zal nader worden bekend gemaakt. STEUN AAN DE MAISCULTUUR. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Louwes betreffende het verleenen vsm steun aan de maiseultuiur hier te lande, heeft de Minister van Landlbouw en Visscherij het vol gende geaotwoord. De ervaring van vorige jaren en de tot dus- verre verkregen resultaten van de talrijike proeven en aanplantingen in 1936 vestigden den indruik, dat de cultuur van mais hier te lande moigalijk is. Onder het zeer groote aantal rassen schijnen er verschillende te zijn, welke onlder de Nederlandsche klimaatom- standiigheden voidoende rijp worden en een hooigere zaadopbrengst geven dan de gewone graangewassen. Het vraagstuk verkeert op dit oogentolilk evenwel nog in het stadium van onderzoek. Voor de kleinere, gemengde bedrijven is het ongetwijfelid van belang, dat de cultuur van mais meer arbeid vraagt dan die van andere granen. Daamaast is van beteekenis, dat mais als een hakvrucht kan worden be- schouwd, en dat de invloed op de arbeidsver- deeling in het bedrijf gunstiig zal zijn. Indien de voorloopige gunstige indruk be- vestiging mocht vinden in de resultaten van het voortgezette, in gang zijnde onderzoek, zal worden overwogen in hoeverre aan de maiscultuur dezelfde steun te verleenen als aan de andere voedergranen. GEEN EEREBOGEN OF DOEKEN OP DE RIJKSWEGEN. Aangezien in den laatsten tijd herhaaldelijk venzoeken worden gedaan tot het stellen van eeretoogen langs rijksiwegen en het spannen van reclamedoeken diaarfboven met het oog op plaatselij'ke feesten of jubilea, heeft de Minis ter van Waitenstaat een aanschrijven gericht tot den Rijkswaterstaat, dat vergunningen voor dergelijke otojecten in het algemeen niet dienen te warden verleend. De Minister acht heit niet gewenisdht, dat de aandacht van be- stuurders van motorrijtiiigen onnoodig wordt afgeleid, waardoor de veiligheid van het ver- keer zou worden geschaad. DE NEDERLANDERS IN SPANJE. Daar uit ontvangen berichten is geblekem, dat evacuatie van vreemdelingen uit Madrid via Valencia mogelijk is, heeft de regeering voor het oogenlblik afgezien van heit zenden van een vliegtuig. Op haar verzoek heeft de K.N.S.M. het stoomschip Ajax naar Valencia gedirigeerd voor het opnemen van te evacueeren per sonen. Ook de firma Wambersie te Rotterdam heeft zich bereid verklaard, indien noodig, er toe mede te werken, dat de onder haar diree tie staanlde schepen van de Emsetco-lijn bij eventueele evacuatie hulp zouden kunnen ver leenen. De kunstzijdefabriek te Barcelona moet heropend worden. Naar de N. R. Crt. vemeemt, ontving de direcitie van de N.V. La Seda de Barcelona, de dochter-onderneming van de Hollandsche Kunstzijlde Unie te Barcelona Woensdag van de autortiteiten opdracht gister de fabrieks- poorten weder open te stellen, zoodat door 800 mannen en 400 vrouwen het werk zou worden hervat. Eveneens in opdracht der overheid moest over de geheele linie een loonsverhoo- ging van 15 pet. worden ingevoerd terwijl de werkweek tot 40 uur teruggelbracht moest worden. Onlder de 1200 arbeiders, die het werk zouden hervatten, zijn er 200 die reeds eerder oim verschillende redenen werden ont- slagen, doch die eenigen tijd geleden op bevel der overheid weer in dienst moesten worden genoanem. In verlband met deze werkhenvatting wordt overwogen het Nederlandsch personeei der faJbriek, dat de vorige week gevacueerd is, weer naar Spanje terug te zenden, aangezien thans in de fabriek een drlingenid tekort aan leiidenld personeei bestaat. In verband met de laatste berichten dat het te Barcelona nog zeer onrustig zou zijn, is nog geen definitief besluit genomen en worden eerst nadere ge gevens afigewacht. Generaal Franco, die Woensdag naar Sevilla was gevlogen, is, schrijft de N. R. Crt., Don- derdag per vliegtuig naar Spaansch-Marok- ko teruggekeerd. Geen der partijen leveren commemtaar op dit bezoek. Het overhaaste vertrek kan echter moeilijk op een keer van zaken ten gunste van de opstanidelingen wijzen. De berichten uit Spanje zijn echter schaarsch de laatste 24 uren. Over het allgemeen krijgt men den indruk, dat zich weinig ingrijpende veranderingen in den toestamd 'hebben voor- gedaan. Zooals dit van het begin af gabruike- lijk is geweest, blijven regeering en opstande- lingen uiterst tegenstrijdiige berichten de we- reld insturen. Volgens de opstandelingen zou generaal Mola Madrid thans hebben omsin- geld en zouden alle verbindingen van de hoofd- stad met de plaatsen, die in handen van de regeering zijn, zijn vertoroken. De regeering deelt deerentegen mede, dat de opstandeMngen ten noorden van Madrid zich langzaam maar zeiker terugtrekken. In de buurt van de Fransche grens schijnt de regeering inderdaad veld te winnen. Verder is de apmarsch naar Saragossa, dat nog steeds in hanjden der opstandelingen is, in vollen gang. Te Madrid en Barcelona is allies rustig. Vol gens het D.N.B. heeft de Fransche consul te Barcelona zijn landgenooten gemaand Spanje zoo snel mogelijk te verlaten, hetgeen erop zou wijzen dat men in Ca'talonie nieuwe gevechten verwachit. In het Zuiden is de toestand vrij rustig. Sevilla, Cordoba, Huelva, La Linea en Algi- oeras zijn de voomaamste plaatsen in handen der rebellen. Mededeelingen van de regeering en hare aanhangers. De minister van binnenlandsiche zaken heeft Woensdagavond het volgende communique verspreaid; ,,De apmarsch onzer troapen in Guadarrama duurt voort. De toestand is op het oogeublik uitmuntend en de regeerings- troepen zullen binnenkort opmarcheeren naar de Castiillaansche provdncies, die nog in han den der opstandelingen zijn. De dag is geken- merkt door de activitei't van de artillerie en de iuchtmacht. De resultaten zijn opmerke- lijk." De minister van oorlog heeft door de radio ibekenld gemaakt dat hij de recruteering van de lichtiingen 1934 en 1935 opschorte, aange zien deize maatregel op dit oogenlblik onnoo dig is. La Passionaria aan het woord. Woensdag Heeft verder de onder den naam La Passionaria bekend staande communisti- sche afgevaardigde, mevr. Dolores Ibarruri voor den zenlder van Madrid een rede uitge- sproken, waarin zij o.m. zeide; ,,De commu- nistdsche partij is van ganscher harte bereid de democratische repuibliek te verdedigen. Thans is hier de burgerlijke en democratische revolutie bezig te voltrekken, die Frankrijk een eeuw geladen heeft doorgemaakt. Wij vragen den Franschen en Engelschen demo- eraten de interventde van de fascistische lan- den, die trachten Spanje te verstikken, te ver- hinderen. Wij strijden voor den vrede en de v.rij'heid. Wij zulle,n den genadestoot geven aan het wereldfascdame". De Campania Transmediteranca in beslag genomen. De president van de republieik heeft een de creet udtgevaardigd, volgens hetwelk de han- delsmarine wordt gemachtigd de Oompania Mediiterranca in beslag te nemen. Een groot aantail van de waardepapierenwelke hierbij worden geoonfisceerd behoorden aan den mil- lionnair Juan March, die wordt beschouwd als de financier van den opstand. Ook de sohilderij enverzameliing van den lei der van de Catalaansche rechtsohen, Cambo, is in beslag genomen. De verzameling zal naar het Catalaansdh museum worden gebracht. De raad van beheer van de Spaansche bank welke reeds eendge dagen geleden 250 dudzend peseta heeft gegeven voor de slacht- offers van den strijd heeft thans de regeering de beschikking gegeven over een milUoen pe seta tot bestrijding van de revolutie. In de haven van Tanger. Uit Tanger wordt gemeld, dat de vertegen- woorldiigers der vreemde mogendheden over- eengekomen zijn, dat de in de haven liggende schepen der Spaansche regeering ziullen wor den gesommeerd direct de haven te verlaten. Indien aan deze sommatie geen gevolg zou worden gegeven, zouden de schepen in beslag worden genomen. Te Barcelona. Uit de berichten krijgt men den indruk, dat in Barcelona de toestand op het oogenlblik vrij rustig is. Talrijike handelshuizen zijn weer ge- opend. In falbrieken en werkplaatsen is het werk hervat. Vele gevangenen zijn onldergelbracht aan boord van schepen. Aan boord van de Uru guay zitten een 300 opstandelingen gevangen. De militadre ziekenhuizen zijn vol gewonden. Honderden gelbouwen zijn thans door de regee ring gerequireerd tot het verleenen van socia- len bijstand. Oim de bewoners op regeilmatige wijze van voedsel te voorzien, is een commissie voor voedselvoorziening in het leven geroepen. Verder heeft de regeering een algemeen mo ratorium afgekondigd, beneivens een verlaging van 25 pet. op de huren. Bij decreet is een of- ficieele kas, geschapen, die aan koopliaden en industrieelen, die geen bankrekeningen heb ben, hulp zal verleenen. Een officieele con- trole is vender ingesteld op het functionneeren van maatschappijen en onderlinge verzeke- ringsinstellingen Gm de joumalisten een indruk te geven van de Viliegtuigen, waarover de Catalaansche re geering beschikt, heeft kapitein Bayo, com mandant van ide luchtbasis der marine te Barcelona, de joumalisten uitgenoodigd een bezoek te komen brengen aan de luchthaven. Hij. toonde hen 25 watervliegtuigen, uitmun tend uitgerust en rijkelijk voorzien van mu- nitie. In hoeiverre men aan het bericht van het D.N.iB. uit Perpignan, cmtrent de aanmaning van den Franschen consul aan zijn landgenoo ten am Spanje te verlaten, waarde moet hech- ten, is .moeilijk uit te maken. Dat de berichten uit Barcelona zelf afkomst'ig onlder strengen censuur staat en dus evenmin geheel juist zijn, iis ons nog duidelijker gewonden, nu we gis- termorgen uiit Barcelona eenlige exemplaren ontlvingen van het consenvatdeve blad La Van- guardia. De regeeringscensuur had kolommen van den inlhoud geschrapt, zoodat eenige pa- gina's volikomen wit waren. De evacuatie van vreemdelingen. Een lezer schrijft ons: 'Naar aanleiding van uw mededeeling in uw ochtendlblad van 28 Juli dat de Brdtsche vloot voortgaat met het redden van Britsche on- derdanen van de Spaansche kust, meen ik u te moeten opmerken, dat de Britsche vloot alle vreemdelingen, ook Nederlajiders, opnam. die Spanje langs de kust wilden verlaten. Zoo verscheen Donderdag 23 Juli in den na- mi'ddag voor de kust bij het badplaatsje Sit- ges, 40 K.M. ten zuiden van Barcelona, de tor- pedojager Hms. Garland; ankerde, streek motor- en andere sloep, die met ongewapende bemanning naar de kade voeren. Na eeniig overleg met de plaatselijlke over heid werd al spoed'ig bekend, dat iedere vreem- ideling, die het land wilde verlaten, aan boord welkom was. Een paar uur later voer het schip weg met 37 gasten, Engelschen, Ameri- kanen, Franschen en Nedertanders. Volgens mededeeling der bemanning was een flotilie van negen dergelijke schepen stelsel- matig bezig langs de kust, overal waar ge- 'legenheid tot landen bestond, de vreemdelin gen te redden. De ontivanigst en behandeling aan boord waren 'als op een toenistenschip. Officieren stonden voor dien naoht hun hutten af aan de dames. In Marseille aangekomen zorgde de Engel- sche consul voor vervoer van passagiers en bagage naar het station. Alios was tip-top geregeld. Alles bij elkaar een zeer sympathieke uiting van het ,,Brittannia rules the waves". Woensdag is te St. Jean Lux een Duitsch stoomschip met 300 passagi'ers uit Santander en BUbao aangekomen. Het ministerie van marine deelt mede, dat zich <vijf Fransche schepen uit verschillende steden met Fran sche, Aimerikanen, Engelschen, Zwltsers, Ne- derlanders, Belgen en andere landslieden aan boord, op weg naar Franlkrijik be vinden. Engelsche beschouwing. De Engelsche bladen beginnen meer aan dacht aan de gebeurtenissen in Spanje te wijden. IDe Daily Express vraagt zich af of de bur- geroorlog niet de rest van Europa in den aor- log zal meesleepen, maar weigert te gelooven, dat zekere andere Europeesche landen mate- rieelen steun aan de strijdenden verstrekken. De News Chronicle schrijft: ,,De revolutie is een conflict dat Europa in twee deelen zou kunnen verdeelen, welke onmogellijk met el- kander zouden kunnen worden verzoend. Het blad eindigt met den wensch uit te spreken, dat de conferentie van vijf ,,die toch ten doel zou hebben West-Europa" te pacifieeren, al het mogelijke zal doen, opdat een wapenstil- stand worde geteckend in Spanje, voordat de bitterheid en ellende van dit volk de atmos- feer van Ehrropa, waarin een beschaafd mensch toch al zoo moeilijk kan ademhalen, nog meer vergiftigit. De Manchester Guardian schrijft: ,,Een overwinning van de regeeringsgetrouwen is te wensohen, omdat deze de eenheid van Spanje zal hartdhaven en ook omdat de linksche Spaansche regeering pro-Enigelsch en pro- Fransch is. Het blad voegt er echter aan toe, dat een uitlbreidmg van het communisme en anarcho-syndicalisme naar Portugal het ge heele werk van Salazar zou vernielen en reacties tot in de Portuigeesche kolonies met zich zou meesleepen. Het is begrijpelrjk, dat Portugal met de rehellen sympathiseert, maar het zou betreurenswaardig zijn, wanneer deze sympathie den vorm aannam van mate- rieele hulp. MISREKENING IN ABESSINIe. Volgens een bevoegd persoon in Rome, die de Manchester Guardian" heeft voorgelicht, ondergaat men daar den weerslag van den averwinningsroesDeze is gekomen en al leen bij de emsti'ge en realistisch denkende menschen na het opmaken van de rekening van de zege in Abessinie. Het effect der sancties is tamelijk emstig geweest; en men staat voor de noodzaak, te beproeven, den handel met het buitenland weer tot ontwikke- ling te brengen. Maar de vraag, wat men nu met Abessynie moet aanvangen, houdt de gemoederen nog emstiger bezig. Hier is een land, tweemaal zoo groot als Frankrijk, zon- der wegen en grootendeels onherbergzaam. Men moet er bestuurders voor vinden en geld can het tot ontwikkeling te brengen, het her- bergzaam te maken. De Italiaansche legers keeren niet terug. Slechts en'kiele kleine af- deelingen vinden zoo nu en dan den weg naar het vaderland. Inidien de soldaten in massa zou'den terugkeeren, zou men niet weten, wat men met hen zou moeten aanrvangen. De 200.000 Italiaansche militairen in Abes synie kosten bijna evenveel als de oorlog. Als men vruchten wil plukken van de oiverwin- ning, moeten er de kosten van bestuur en ont wikkeling van het veroverd gebied bij komen. De gang van zaken is niet in overeenstem- ming geweest met de oorspronkelijike bedoe- ling. Die oorspronkeJijke bedoeling was, van Abessynie een vazal-staat te maken, de vruchtibare gcdeelten door Italianen te doen exploiteerein in particulier beheer van maat schappijen. die het geld moesten foumeeren en den negus te gebruiken als nominaal heer- scher over die uitgestrekte deelen van het land, die voorloopig weinig belofte voor blanke nederzetting en exploitatie inhielden. De vluc'ht van den negus wordt nu door de Ita lianen, wier gedachtengang de zegsman van het genoemde blad realistisch noemt, gezien als een ramp. Mussolini had laten weten, dat het nimmer zijn bedaeling was geweest, heel Abessynie te veroveren en te annexeeren. Hij heeft dit nu tegen wil en dank gedaan. De negus heeft er hem door zijn vlucht toe ge- dwongen. Het klinkt alles wat fantastisch, maar het geeft blij'kbaar intelligente Italiaan sche opvattingen weer. De Hoare-Laval- voorstellen vertegenwoordigden Mussolini's maximum-eischen. Indien deze voorstellen wenkelijkheid hadden kunnen worden, zou de Duce aan Haile Selassie de onlbenijdtoare be- stuurstaak helbben overgelaten, natuurlijk on der Italiaansche controle. Men zou den negus aanlokkelijke aanbiedingen in dezen zin hdb- ben gedaan, die hij eohter een voor een van de hand heeft gewezen. Men had in Italie niet voorzien, dat de negus aan dat land de taak zou laten de orde en de hoanogeniteit, voor zoover aanwezig, in een door invasie ontred- derd Abessynie te herstellen. EEN WAARSCHUWING VAN FAURE. Tijdens een betooging van het volksfront heeft minister Paul Faure, de secretaris-gene- raal van de socialistische partij te Chalons sur Saone een redevoering uitgesproken, waar in hij er den nadruk op legide, dat de tegen- woordige regeering geen socialistische regee ring is, maar tot taak heeft het program van het volksfront uit te voeren. Ten aanzien van de door den minister van financien uitgeschreven leening zeide Faure o.a.: „Duidelijk kan de vijandigheid geconsta- teerd worden, die deze leening van den kant van zekere banken en rijke industrieele ver- eenigingen ondervindt. Het zal goed en stich- telijk zijn de houding aan te teekenen, die de groote crediet maatschappijen, het comite des forges en de assurantiemaatschappijen aan- nemen. Men zal moeten komen tot een op- lossing van de ondragelijke tegenwerking van eenige honderden bevoorrechten, die beschik- ken over de voomaamste bronnen van rijkdom. Wanneer een staat in financieel opzicht in gevaar verkeert is het aan de rijke klasse zich de belangrijkste inspanning te getroosten. Wanneer zij weigert, of zich aan schuldige maneuvres overgeeft om het werk 'der weder- opheffing te saboteeren, krijgt haar actie het ware karakter van hoogverraad en moet zij als zoodanig worden behandeld. Wat de Fransche spaarders betreft, zij zul len er goed aan doen, niet te luisteren naar hen, die ervan droomen weer aan de macht te komen na een financieelen rampspoed, dien zij zelf zouden hebben te voorschrjn geroepen, aangezien zij zelf de eersten zouden zijn, idie het slachtoffer zouden worden. Wanneer de tegenwoordige leening niet mocht slagen en wanneer andere financieele maatregelen on- voldoende mochten blijken om den Franschen staat de mogelijkheden te geven den norma- len gang der diensten te verzekeren, laat men dan oppassen voor het afzichtelijke spook van het bankroet. Onder die omstandigheden zou de frank in een gesloten brandkast niet vei- liger zijn dan in een lade met een verroest slot of in een wollen kous". GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de Donderdag gehouden vergadering werden voor kennisgeving aangenomen verschillende goedkeuringen van begrootings- wijzigingen en berichten van aanneming van benoemingen. Ter behandeling bij de ge- meentebegrooting voor 1937 werden aange- houden een verzoek om een subsidie voor het E. K. Werk en Vrouwelijk Jeugdwerk in het Bisdom Breda en een verzoek van den Ter Neuzenschen Be3tuurdersbond om een toeslag in de premie van ziekenfonds en Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging. De heer De Vos lichtte dit verzoek nader toe. Overeenkomstig het voorstel van Burg, en Weth. werd beslo- ten aan den Zeeuwsch-Vlaamschen Slagers- bond een tegemoetkoidling te verleenen voor den gehouden cursus in worstmaken van f 23,39. Van het bestuur der Christelijke school te Sluiskil was ontvangen een verzoek om af- koop van de uitkeering ingevolge art. 205 der L. O. wet 1920. Burg, en Weth. hadden voor- gesteld, dit verzoek in hunne handen te stel len om bericht en raad en werd aldus be- sloten. Vastgesteld werd het kohier riool- belasting op een bedrag van 5329. In verband met het feit, dat een andere basis moet worden gevonden om de verschul- digde bedragen wegens schoolgeld op te ba- seeren, stelden Burg, en Weth. voor over te gaan tot de vaststelling van een nieuwe ver- ordening schoolgeld. Nadat hieromtrent enkele inlichtingen waren verstrekt werd overeenkomstig het voorstel van Burg, en Weth. besloten. Van de Vereeniging voor Christelijk Onder- wijs was ingekomen een verzoek om mede- werking ingevolge art. 72 der L. O. wet 1920, voor de installatie van de lagere en de U.L.O. school aan de Jozinastraat met centrale ver- warming. Hoewel het toejuichende, dat een dergelijke voorziening tot stand zou komen kon de raad accoord gaan met het voorstel van Burg, en Weth., het verzoek der vereeni ging af te wijzen, daar uit de uitlatingen der verschillende sprekers viel te constateeren, dat het hoofdbezwaar hiertegen van finan cieelen aard was. In tegenstelling met vorige malen werd thans na een korte discussie besloten tot vaststelling van een salarisregeling voor de werklieden in gemeentedienst. De Minister van Binn. Zaken is aan bezwaren van den Raad tegemoet gekomen. Burg, en Weth. stelden voor een wijziging van het ambtena- renreglement, er toe strekkende, dat in den vervolge de aan de gemeente-ambtenaren uitbetaalde bedragen wegens overwork niet meer in den pensioensgronslag van de betrok- kenen werden opgenomen. Met algiemeene stemmen werd aldus besloten. Een voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1936 bleek ook moeilijkheden op te leveren. In de eerste plaats werd den heer Scheele door den heer Van Driel onder den neus gewreven, dat tijdens het beheer van wijlen den heer De Jager de heer Scheele aanmerkingen had gemaakt op een verbou- wing aan het gemeentehuis, zonder dat daar- voor de noodige gelden door den raad waren gevoteerd, terwijl thans de heer Scheele zich aan datzelfde euvel zou schuldig maken. Dit werd door den heer Scheele bestreden, onder mededeeling, dat thans alleen geschiedt het geen voor de installatie der centrale verwar- mlng noodig is, en dat Burg, en Weth. nog tijdig genoeg zijn met het aanvragen van de gelden voor de nieuwe inrichting der burge- meesterskamer. Voorts bleek ook een twist-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6