ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN AKKEIOjES De Tweelingzusters. Weg die Migraine! No. 9482 MAANDAG 27 JUL! 1936 7^6e Jaarqana Binnenland Feuilleton RAADSVERGADERING AKKER.CACHETS NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen r. per post 1,55 per 3 maanden Bjj vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar ^oor Belgie en Amerika f 2,—, overige landen /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruittetaling. Uitgeefster: Finna P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20 KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. - Inzending van advertentien liefst 66n dag voor de uitgavc. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. iDe Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter algemeene kennis, dat een openlbare ver gadering van den gemeenteraad is belegd op Donderdag 30 Juli aju., des namiddags twee uur. Ter Neuzen, 27 Juli 1036. De Burgemeester voornoemd. P. TELLEGEN. DE ONREGELMATIGHEDEN AAN DE ARBEIDSBEURS. Na de Vrijdag gebouden vergadering van den geeenteraad te Bergen op Zoom, zijn in een besloten vergadering bebandeld de onregel- matigbeden aan de arbeidsbeurs, waarbij de directeur is betrokken. Deze directeur heeft n.l. een kastekort van f 3000. In deze beslo ten vergadering is, naar de N. R. Ort. ver- neemt, de betrokken directeur gehoord, doch a dit verboor heeft de raad nog geen be- sluit genomen te zijnen aanzien, zoodat B. en W. het schorsingbesluit ten aanzien van den beer S. voor onbepaalden tijd zullen verlengen. DE GEMEENTERAAD VAN LOOSDRECHT „STAAKT". De gemeenteraad van Loosdrecht is Vrijdag- middag in staking gegaan. Toen de voorzit- ter, burgemeester Jhr. G. E. van Swinderen, op bet vastgestelde uur de vergadering open- de, bleken slechts vijf van de elf leden aan- wezig. De burgemeester schorste daarop de vergadering tot Zaterdagmiddag twee uur. Een der raadsleden deelde mede, waarom men „staakt". Verschillende malen had men reeds verzocbt de vergaderingen des avonds te houden. Dit was wel eenige malen ge- beurd, doch later is met dezen wensch geen rekening meer gebouden. De burgemeester zeide hierop, dat bij bet uur der vergaderingen vaststelt en merkte nog op, dat de wet wel een artikel heeft om dergeljjke streken te voorkomen. WETSONTWERP CONCESSIE TOL- HEFFING INGETROKKEN. De Minister van Waterstaat heeft, krach- tens machtiging van H. M. de Koningin, ook uit naam van zijn ambtgenoot, den Minister van Financien aan den voorzitter der Tweede Kamer meegedeeld, dat het aan de Kamer bij Koninklijke boodschap van 16 Januari 1985 aangeboden ontwerp van wet tot bet geven van vrijbeid om een concessie tot tolheffing te verleenen aan een aan te wijzen Naamlooze Vennoatschap wordt ingetrokken. DANKBETU1GING ZOMERPOSTZEGELS. Men scbrijft ons: Nu de actie voor den verkoop van zomer- postzegels weer geeindigd is, gevoelt bet comite voor de Zomerpostzegels behoefte, alien, die den verkoop dezer postzegels heb- ben bevorderd, zijn hartelijken dank te betui- gen voor de verleende medewerking. Het is ons niet mogelijk alien medewerkers en mede- werksters persoonlijk dien dank over te bren- gen. omdat wij ze niet alien kennen. Daarom nemen wij onze toevlucht tot deze openlijke dankbetuiging. Inzonderbeid zijn wij ook de plaatselijke comite's en bun leden dankbaar voor het or- ganiseeren en leiden van het plaatselijke pro- paganaawerk. Wij hopen volgenden keer op- nieuw een beroep op die medewerking te mogen doen. Naar bet Engelsch van PATRICIA WENTHWORTH. (Nadruk verboden.) DE JAARBEURS TE UTRECHT. De raad van bebeer der Koninklijke Neder landsche Jaarbeurs te Utrecht deelt mede, dat aan de van 8 tot en met 17 Sept. te Utrecht te houden XXXVe Nederlandsche Jaarbeurs voor de eerste maal een agrarische jaarbeurs venbonden zal zijn. Dit agrarisch jaarbeursgedeelte, dat gehuis- vest zal zijn in de parterre-zalen van bet tweede en derde jaarbeursgebouw en voorts in paviljoens en tenten op bet Vredenburg- terrein, zal omvatten: 1°. de producten van den land-, tuin- of boschbouw, van de vee- en pluimveeteelt en de bierbij rechtstreeks betrokken bedrijven van industrie en bandel; 2°. de fabrikaten en producten werk- tuigen, machinerieen, tecbnische apparaten, chemische producten, transport- en verpak- kingsmateriaal, voederstoffen, enz. welke in den ruimsten zin bescbouwd kunnen wor den als hulpmiddelen voor den land-, tuin- en boschbouw, de vee- en pluimveeteelt; 3°. de inzendingen van de rijksdiensten en semi-officieele organisaties op het gebied van de voorlichting en controle, zoowel wat be- treft de bevordering als den waarborg van de qualiteit van bet bodemproduct, bestrijding van ziekteverscbijnselen, ondertzoek op ver- schillend gebied, enz. In verschillende kringen van het agrarische bedrijfsleven is gebleken voor de vorming van een agrarische jaarbeurs groote belangstel- ling te bestaan. Ook heeft het jaarbeurs- bestuur toezegging ontvangen voor medewer king van een aantal rijks- en semi-officieele voorlichtingsdiensten, terwijl de samenwer king van belangrijke organisaties op agrarisch gebied met groote erkentelijkheid door het jaarbeursbestuur wordt vermeld. MGR. POELS TREEDT UIT HET COMITe VAN WAAKZAAMHEID. Naar het Limb. Dagbl. verneemt, heeft mgr. dr. Poels aan dr. Oerlemans te Amsterdam, secretaris van het comite van waakzaamheid van anti-nationaal-socialistische intellectueelen den volgende brief gezonden „Bij het lid worden van het comite van waakzaamheid van anti-nation.-socialistische intellectueelen hah ik tot mjjn spjjt zelf bljjik gegeven van gebrek aan waakzaamheid tegen- over het gevaar dat thans in tal van landen onder de leus van anti-fascisme en anti-natio- nalisme propaganda wordt gevoerd voor het voorbereiden van een „volksfront", dat ook ons, katholieken en alle opreohte christenen bestrijdt als ,,vijanden van het volk" en „front" maakt tegen wie in het bolsjewisme een niet minder groot gevaar dan in het nationaal-socialisme ziet. U zult het mij daarom naar ik hoop niet euvel duiden, dat ik bij het nalezen van de namen van de leden tot de overtuiging ben gekomen verstandig te handelen door ontslag te nemen als lid van dit comite. U1TBETALING VAN STEUNGELDEN IN EEN CAFe. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken bericht, dat hem een mededeeling ge- werd, dat door een landbouw-crisis-organisa- tie teeltvergunningen op verschillende plaatsen in cate's werden uitgereikt. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat het ten plattelande veelal gebruikelijk is in cate's zitdagen te houden ten einde aldaar teeltvergunningen uit te reiken en/of steun- gelden uit te betalen. Deze toestand wordt zeer ongewenscht geacht. In de kleine dorpen zijn de crisis-organisa- ties ecbter uit gebrek aan eenige andere lokaliteit van eenigen omvang op de cafe's aangewezen, waarbij nog komt, dat de cafe's hun lokalen veelal gratis afstaan, zoodat het huren van andere lokaliteiten kosten met zich mede zou brengen. De verschillende veilingen zijn wel bereid, voor zoover uitbetalingen van tuinbouwsteun- gelden betreft, voor ovengenoemde doelein- den van tijd tot tijd eenige ruimte af te staan, maar zijn daartoe in het drukke seizoen van 1 April tot 1 September niet in staat. In verband hiermede is bij den minister van Landbouw en Visscherij de vraag gerezen, in hoeverre de gemeentebesturen zouden kunnen medewerken om aan dezen toestand een einde te maken. Genoemde minister zou gaame zien, dat de gemeentebesturen in zooverre hun medewerking aan de uitvoering der landbouw- crisiswet 1933 zullen willen verleenen, dat zij van tijd tot tijd gratis eenige lokaliteit aan de verschillende-crisis-organisaties op haar aan- vrage afstaan om deze in staat te stellen zit dagen tot uitbetaling van steungelden, uitrei- king van teeltvergunningen of anderszins in de betrokken gemeenten te houdien. In een circulaire zegt de minister van Bin nenlandsche Zaken het zeer op prijs te zullen stellen, indien de gemeentebesturen ten deze in voorkomende gevallen de noodige mede werking zouden willen verleenen. EEN MOEDIGE JONGE DAME BELOOND. Ongeveer een jaar geleden is op een Zondag op de Maas bij Vise een ongeluk gebeurd. De pont naar 't eiland Robinson was omgeslagen, waardoor veel menschen, die niet konden zwemmen, te water geraakten. Bij die ge- legenheid heeft mej. Louise Kalse te Maastricht, verscheiden menschen op bet droge gebracbt, soms met gevaar voor eigen leven. In verband hiermee was zij Donderdag te Brussel op audientie bij Koning Leopold, die haar met de gouden medaille le klasse be- loonde voor haar daad van moed en zelfop- offering. De overreiking van deze onder- scbeiding geschiedde in tegenwoordigbeid van prins Boudewijn en van den geheelen minister- raad. VOOiRONTWEBP WIJZIGING ONGEVALLENWET. De Minister van Sociale Zaken toeeft bij den 'Hoogen Raad van Arbedid aanhangig ge- maakt een voorontwerp van wet -tot wijtziging der Ongevallenwet 1921. De voorgestelde wijizigingen geven uitwer- king aan de gedadhte om de gelegenheid te openen voor uitvoering van de onderhavige verzekering mede door organisaties in bet leven geroepen in samenwerking van de ge- organiseerde werkgevers en arbedders. Deze niet-am(btelijike organen zullen erkenning be- hoeven en ten einde de noodige zekerheid te hebben, dat de erkenning vragende organisa- tie in werkelijkbeid berust op samenwerking van georganiseerde werkgevers en arbeiders, is bepaald, dat voor erkenning uitsluitend in aanmerkinig komt een vereeniging, opgericht door ten minste twee algemeen erkende representatieve centrale organisaties van werkgevers en ten minste twee representa tieve algemeen enkende centrale vakorganisa- fies van arbeiders. Deze zijn: Verdond van Nederlandsche Werkgevers, de Vereeniging van R.K. Werk gevers, de Vereeniigng van Ghr. Werkgevers, het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen, het R.K. Vakverbond, het Prot. Ohr. Vakver- bond en de Nederlandsche Vakcentrale. Voorts moet voor een toe te laten bedrijfs- vereeniging het verzekerde loon, over een jaar berekend, ten minste vijftig millioen gulden ,-bedragen. De eisch is niet gesteld, dat tot een bedrijfs- vereeniging alleen ondememingen, waarin een zelfde of een soortgelijk bedrijf wordt uitge- 4) (Vervoig.) irHet kostte me eerst moeite te begrijpen, dat het geen droom was! Maar ik herinnerde met het kolossaal goede diner, en dat hij mij gevraagd had waar ik op schlool geweest was en wat ik verder in mijn leven heb uitge- voerd en tenslotte wist ik weer dat hij mij als secretaris had aangenomen om de heele wereld met hem rond te reizen en zijn Engelsch te verbeteren als ik geen foto's van slangen maakte. Je zult moeten toegeven dat het niet bijster waarschijnlijk leek". Lewis Smith viel achteroverin zijn stoel en schaterde van het lachen. „Was hij wel goed bij zijn verstand?" „Daar mankeerde niets aan. Vijf jaar heb ben we gezworven om materiaal te verzame- len voor zijn boek over slangen. Drommels be- roerd werk soms. Ik verzeker je, dat het niet alles is, om op je buik door een dicht begroeid moeras te glibberen, om te probeeren een close-up te maken van een adder in den schoot van zijn familie of een brilslang te besluipen, terwijl je weet, dat een ander jou besluipt. Die oude Peterson was een wonder. Hij was te diik om zelf te kruipen, maar zijn kijk om de juiste plekjes te vinden, zijn moed en zijn vol- harding waren verbazingwekkend. We waren midldenin zijn boek, toen ik jouw advertentie zag en ik kon hem niet zoo maar in den siteek laten. Bovendien ik had geen geld om Waveney beboorlijk te bewonen en wat mis- scbien nog het voomaamste was, ik had geen oefend, mogen toetreden. Toegelaten wordt derhalve een organisatie, omvattende onder- nemtogen uit de meest verscheiden bedrijfs- takiken. De bedrijfsvereeniging kan zich in afdeelin- gen splitsen, hetzij naar territoriale gebdeds- omschrijving, hetzij naar den aard van het uitgeoefend bedrijf. Voor de geneeskundige controle op door een ongeval getroffen ver zekerde blijft bet gebruik maken van den thans aan de Rijksverzekeringsbank verbon- den medischen dienst verplicht. Het instituut der risico-overdrach't heeft de minister, althans voorstoands, behouden. De bedrijfsvereenigingen zullen getoonden zijn tot het betalen van een aandeel in de admdnistra- tiekosten der Rijksverzekeringsbank en der ftaden van Arbeid. De minister heeft ontkennend de vraag be- antwoord, of het geen aanbeveling zou ver- dienen om bij deze gelegenheid in bet gebeel onzer sociale verzekering deze vereenvoudi- ging aan te brengen, dat voortaan de onge- vallen, althans voor den duur der eerste zes weken der ongeschiktheid tot werken, als ziektegevallen worden schadeloos gesteld, en eveneens de vraag, of niet in de wet ware te bepalen, dat het zlekterisdco en het ongeval- lenriisico van dezelfde arbeiders moet worden gedragen door een organisatie. Deze laatste concentratie wenscbt de minister aan de prak- tijk over te laten. DE POLITIEKE VEOHTPARTIJ BIJ ABOOUDE. Het lid van de Tweede Kamer de beer Aibarda, heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat in den nacht van 17 op 18 Juli, in de nabjjheid van Abcoude, eenige leden van de N.S.B. een groep weerlooze andersdenkenden hebben overvallen, dezen met gummiknuppels en ploertendooders hebben mishandeld, een der mishandelde tegenstanders in het water hebben geworpen en den vrachtauto, waarvan dezen zich had- den bediend, hebben beschadigd en in het water geduwd? 2. Is het waar, dat die leden van de N.S.B. waren gekleed in de verboden uniform van de Weerafdeeling, welke weerafdeeling volgens een verklaring van den heer Mussert opgeheven zou zijn? 3. Wil de minister bij bet onderzoek, dat ongetwijfeld naar de toedracht van deze zaak wordt ingesteld, ook doen nagaan, hoe het mogelijk is, dat een groep leden der N.S.B. die in auto's en op motorrijwielen aanrukte, in den nacht werd geformeerd en of hierudt moet worden afgeleid, dat de N.S.B. op een of meer plaatsen Weerkorps-afdeelingen ge- reed houdt, die in korten tijd kunnen uit- rukken om geweld te plegen? 4. Tot welke maatregelen geven de hier- boven vermelde feiten den minister aan- leiding? HET SURPLUS AAN VROUWEN IN NEDERLAND D VALT. Uit de pas verschenen en door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde ge- gevens betreffende de bevolking der Neder landsche gemeenten blijkt, dat het surplus aan vrouwen over 1935 opnieuw is gedaald (1008 vrouwen per 1000 mannen van de bevolking). Op 1 Januari 1935 bedroeg het aantal inwo- ners des rijks in totaal 8.392.026 (4.177.256 mannen en 4.214.770 vrouwen). Het surplus aan vrouwen bedroeg toen dus nog 37.514 of 1000 vrouwen per 1000 mannen. Op 1 Januari 1936 was het inwonertal gestegen tot 8.474.506 (4.220.674 mannen en 4.253.832 vrouwen) met een surplus aan vrouwen van 33.158 of 1008 vrouwen per 1000 mannen. De dalkig van het surplus bedroeg dus 4356. Deze daling is ver- oorzaakt door vertrek, vestiging, geboorte en lust om me in dat oude kanalje van een kas- teel te begraven. Lewis Smith keek hem vragend aan. ,,En wat zijn dan nu je plannen? Mijn oom scheen te denken John ging met een ruk verzitten. ,,Mijn plannen staan nog niet vast. Het geld heb ik in ieder geval nu. De oude heer heeft net de uitgave van zijn boek beleefd en boen hij zijn oogen had dicbtgedaan, bleek bij zijn heele hebben en houden aan mij te hebben nagelaten. Ik geloof niet, dat bijzelf wist, h'oeveel het wel was, geld kon hem niets scbe- len. Maar het is niet weinig, dat kan ik je verzekeren." ,,Wat 'n geweldige bof!" Er trok een schaduw over John's gezicht. Dat hij het geld met liefde zou hebben willen teruggeven, als hij daarvoor den ouden Peter son, al was 't ook maar een. keer, met zijn eigenaardig accent „mijn jonigen" had kunnen hooren zeggen, was iets, dat Lulu Smith zeker niet zou begrijpen. Hij wierp zijn weemoedig gepeins van zich af en hemam, zich dwingend op onverschilligen, zakelijken toon te praten: „Zoo, dat is dat. En wat Waveney betreft, helb ik nog geen besluit genomen. Ik kreeg van je oom een schriftelijke vergunning om het te bezien en ben er incognito eems 'n kijkje gaan nemen." ,,W.at denk je ervan?" John vermeed een rechtstreeksch antwoord. Hij trommelde met zijn vinjgertoppen op de leuning van zijn stoel en zei lachend: ,,Die huisbewaarster is de grootste draak, die ooit in menschengedaante op aarde heeft rondge- wondelld. Maar. luister eens, Lulu, ik wou graag een paar dingen van je weten." ,,Steek maar van wall" ,,Nu dan, het landbezit en de titel kornen aan mij, maar het grootste deel van Sir An thony's geld hebben zijn dochters gefcregen, nietwaar „Dochter." ,,Maar hij had toch twee dochters?" drong John aan. „Ik heb op Waveney een geschil- derd portret van ze gezien." „Ja, tweelingen. Maar Lady Marr heeft het gelid gekregen." Alles?" „Ja, alles." John staarde naar het vloerkleed, maar hij zag het patroon ervan niet; hij zag een meisje, kijkend naar een spiegelbeeld. dat in werke- lijkheid geen spiegelbeeld was. Een meisje met korfcgeknipt blond haar en een met lange, donkere krallen die afhingen tot ze in de scha- duiw van de omgeving oplosten. Jenifer Anne en (Anne Velinda wie van de twee was lady Marr? Met gefronste wenkforauwen hief bij het hoofd op en herhaaJde overluid de woorden, die zich in zijn geest gevormd hadden. Jenifer Anne en Anne Belinda wie van de twee is lady Marr?" „0, Jenifer, ze wordt altijd Jenny genoemd.'' Welke van beide is bet? De eene bad kort, blond haar, de andere lange, donkere krullen." Er was een haast onmenkbare tril ling in zijn stem, want ofschoon zijn intultie hem zei dat het blonde meisje Jenifer Anne moest zijn, wachtte hij toch vol spanning of Lulu zijn vermoeden zou bevestigen. „Ik heb dat verschil in haar kleur niet kun nen opmerken. Ik heb de zusters trouwens eens een keer samengezien, ze leken als twee druppels water op elkaar net als alle twee lingen. Wie hebben het huwelijkscontraet voor lady Marr gemaakt maar daar heb ik weinig mee te maken gehad mijn oom heeft het grootendeels zelf behandeld. Een maand geleden was lady Marr hier op kantoor en toen helb ik haar te woord gestaan, omdat mijn oom uit was." ,,Nu?" Er klonk thans ongeduld in John's stem. Leiwis Smith lachte. „Je kunt tegenwoor- dig niet meer zien. wat voor kleur haar vrou wen hebben! Ze had zoo'n hoedje op, waar het heele gezicht 'in schuil gaat... op n stukje na, om te demonstreeren, dat ze hun lippen verven. Maar wacht... een oog van haar heb ik ook gezien.het was bruinMisschien dat dit je op weg kan help en!" sterfte Het vertrek, dat in totaal gnooter was dan de vestiging, overtrof dit wat de man nen betreft met een aantal van 7364, wajt de vrouwen betreft met 'n aantal van 6921, zoodat hierdoor de mannelijke bevolking met een aan tal van 443 meer achteruitging dan de vrouwelijke. Door geboorte-overschot nam de mannelrjke bevolking met een aantal van 50.782, de vrouwelijke met 45.983 toe, zoodat hierdoor de bevolking met 4799 mannen meer dan vrouwen toenam. In totaal leverde dus 1935 voor de bevolkingsvermeerdering 4356 mannen meer op dan vrouwen. Op 1 Jaunari 1830 bedroeg bet aantal vrou wen per 1000 mannen nog 1045 en sindsdien is 't surplus steeds dalende met uitiaondering van een geringe opleving (van 1889 tot 1899 steeg het van 1924 tot 1025). Sedert 1930 be droeg de daling per 1000 ongeveer 1 per jaar. Gaat dit zoo door, dan zal dus over ongeveer 10 jaar het evenwicht bereikt zijn. Dit laat ste is heel wel mogelijk, gezien de regelmaat in de verhoudingen gedurende de laatste jaren. In de gemeenten met meer dan 100.000 in- woners daalde het getal vrouwen op 1000 mannen van 1202 op 1 Januari 1830 (rrjksge- middelde 1045) tot 1073 op 1 Januari 1936 (rijksgemiddelde 1008). In de gemeenten van 20.001 tot 100.000 inwoners bedroeg over hetzelfde tijdvak de daling van 1067 tot 1031 er in de gemeenten met 20.000 en minder in woners van 1007 tot 966. Opmerkelijk is het feit, dat met de stijging van het inwonertal der gemeente ook het surplus aan vrouwen stijgt. Zelfs is er in de gemeenten met 20.000 en minder inwoners een overschot van mannen (omstreeks 1850 was in die gemeenten het evenwicht reeds bereikt, v66r 1850 was er een surplus aan vrouwen, daarna een surplus aan mannen). In alle gemeentegroepen heeft de daling een zekere regelmaat. MILDE DANDGENOOTEN IN BRUSSEL. Enkele weken geleden richtte het Prote- stantsch Ghristelijk Ziekenhuis te Brussel een oproep tot de Nederlandsche kolonie te Brus sel om een hedrag van 30.000 frs. bijeen te brengen voor aanschaffing van een nieuwe operatietafel en diverse chirurgische instru- menten. Het bestuur van het Protestantsch Ghriste lijk Ziekenhuis deelt thans mede, dat de resul- taten verre de verwachtingen overschreden hebben. In totaal is een bedrag van ruim 50.000 frs. binnengekomen. De eenige Neder landsche kliniek in Belgie mag zich blijkbaar verheugen in de sympathie van de Nederland sche landgenooten. NEDERLANDERS IN SPANJE GEZOND EN WEL. Van den vice-consul te Madrid, die optreedt als tijdelijk zaakgelastigde, is telegrafiseh be richt ontvangen, dat de Nederlanders aldaar gezond en wel zijn, dat hij, in samenwerking met de Nederlandsche kolonie, hulp- en inlich- tingendiensten heeft georganiseerd, maar dat tot nu toe geen gevallen van schending van Nederlandsche belangen zijn bekend gaworden. Als de dag voor U verloren lijkl, 5^5^ als alles U hinder!licht, reuk en geluid, dan werken als 'n wonder Volgens recept van Apotheker Dumont (Ingez. Med. John voelde zich plotseling opgelucht. Zoo wel zijn spanning als zijn opluchting waren buiten verhouding tot de belangrijkheid van het geval. ,,0, dan is z" de blonde. Die andere had blauwe oogen." Hij zag ze weer duidelijk voor zich em- stige, haast plechtige diep-blauwe ooigen met een donkeren weerschijn. Die oogen, die lange krullen en het fijne, ovale gezicht be- hoorden aan Anne Belinda. Van dit moment af was ze niet meer het grappige meisje van negen jaar geleden, de onscherpe weerkaat- sing van dten spiegel van haar zuster; ze werd opeens een merkwaardig-reeele persooniijk- heid, iemand, ze werd Anne Belinda „Waar is ze?" vroeg John en het lag voor de hand dat Lulu zijn vraag verkeerd begreep. ,,Lady Marr? O, die woont met haar man op een landgoed in Sussex ,,Waterdene" beet het" „Neen, de andere Anne Belinda". IH. Geheimzinnigheid. [Het was een oogenbldk stil, voor Lulu Smith antwoordde: ,,Ik weet het niet". Nauwelijks had hij het gezegd, of hij schoof zijn stoel naar de tafel en strekte zijn hand uit naar potlood en papier en vervolgde,,Ik ben schandelijk vergeetachtig geweest dat sehiet me nu in- eens te binnen. Dat schdlderij, dat jij o.p Waveney gezien hebt, nu, Lady Marr wilde, dat het verwijderd zou worden, voor jij kwam. Het is mij glad door het hoofd gegaan ik heb het ook zoo idioot druik nu mijn oom er niet is.™ Waarom heeft ze het dan niet eerder laten weghalen, als ze het wilde hebben? Sir An thony is al een jaar dood!" ,,Ze begeert het heelemaal niet te hebben. Ze wilde eigenlijk dat we het zouden laten vernietigen." Een kreet van scherp protest ontsnapte John en Lulu draaide zicb met een heftige be- weginig om in zrjn stoel. ,,Ja, ik weet wat je zeggen wilt. Ik vond het ook krankziinnigenwerk en Lady Marr ver- anderde van gedaehten, toen ik haar vertelde, dat het ding minstens vijfduizend pond waard is. Er is den laatsten tijd veel vraag naar werken van Atmory en dit is een von zijn beste portretstukken ,,Maar waarom wilde ze het vemietigd hebben? Waarom in vredesnaaan?" Lulu werd zich bewust zijn mond te hebben voorbij. gepraat en het duurde erven voor hij antwoord gaf. ,,Ik weet het niet. Vraag er me maar niet naar," klonk het edndelijk. Het ontging John niet dat de vraag zijn ouden vriend in verlegenheid bracht. ,,Maar ze moet er toch een reden voor heb ben!" drong hij aan. .Misschien vindt ze, dat ze niet voldoende geflatteerd is." ,,Onzin. Waarom moet het vernietigd worden?" Lewis bladerde in een dossier en zweeg. John leuhde voorover, zijn elleboog rustend op zijn knie, de kin in de hand en de oogen door- dringend op den jongen ad'vocaat gericht. Waar was Anne Belinda? Waarom had Sir Anthony al zijn geld aan Jenny Marr nage laten? Waarom vermeed Lulu een recht streeksch antwoord? En dan weer de eerste, al de anderen overheerschende vraag waar was Aime? Waar was Anne Belinda?" ,Hoor eens, Lulu", verbrak John de stilte, ,,wat heeft het voor zin zoo verschrikkelijk geheimizinnig te doen? Je weet iets, en ik wil weten wat jij weet. Het blijft immers in de familie! Ik wil weten, waarom Sir Anthony alles aan zijn eene doehter heeft nagelaten - juist aan degene, die het niet noodig had. Nicholas Marr bulkt van het geld, nietwaar? Ik heb met een neef van hem school gegaan, vandaar dat ik het weet." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1