TER NEUZEN, 24 JULI 1936. HOEK. ZAAMSLAG. AXEL. in den onmiddellijk verdwijnen de pijnen mef AKKERs KL00STER6ALSPM KLOOSTERZANDE. HONTENISSE. STOPPELDIJK. f Eerst naar LINKS, dan naar RECHTS uitkijken voor u oversteeki, en even uw beurt af- wachten. (Neem lie- ver een latere tram dan.de auto van den „Eerste Hulp- dienst".) NiyjW anti-fascistische hartstochten der menigte gevaar te gaan opleveren voor de veiligheid van Duitschers en Italianen in zekere Spaan- sche steden. Spanje was reeds lang een ter- rein, waar de buitenlandsche fascistische en ibolsjewis'tiscihe propaganda fel aan het wenk waren. Dat maakt het gevaar des te grooter. Internationale moeilijkheden zou het kun- nen opleveren, als de luchtmacht der opstan- delingen in Marokko de reede van Tanger ging bestoken, om de regeeringsgezinde oorlogs- schepen te treffen, die daar liggen. Dit zou een grove scbending zijn van het statuut van Tanger. Een incident een in zijn onmiddellijke ge- volgen onschuldig incident voor het overige is er reeds geweest, doordat granaten, door een regeeringsgezind oorlogsvaartuig op vlieg- tuigen der tegenpartij afgeschoten, boven Gibraltar gebarsten zijn. De matrozen, die het schip in hun macht hebben, trokken zich niets aan van het ongeoorloofde van hun schie- ten in die rich ting. Gibraltar gebombardeerd! Het moge nog zoo onschuldig zijn geweest, het is een geval, dat om zijn symbolieke beteeke- nis in dezen, voor de positie van Groot-Brit- tan.ie in de Mi ddellandsche Zee zoo critieken tijd, menig Engelschman moet doen huiveren. De berichten omtrent den burgeroorlog in Spanje hebben nog geen feiten vermeld, die op het naderen van een beslissing wijzen. De regeering meldt successen van de haar ge- trouw gebleven troepen, versterkt met af- deelingen uit de burgerij, op de opstandelingen in verscheidene deelen van Spanje, maar toch blijft, naar het schijnt hare positie hachelijk. Volgens de laatste berichten rukken thans monarchistische, fascistische, Carlistische en Moorsche troepen op de hoofdstad Madrid aan. Generaal Mola heeft verklaard: wij haasten ons met, de overwinning is slechts een kwes- tie van tijd. Doch in de plaatsen waar de opstandelin gen het onderspit dolven, is de toestand ook nog vrij van behaaglijk, daar de regeering geen baas is om hare hulptroepen van uit- spattingen te weerhouden. Het is er, zooals uit verschillende berichten blijkt, een orde- looze toestand. Hoe de regeering den toestand ziet. Giral, voorzitter van den ministerraad, heeft een vertegenwoordiger van Havas meege- deeld, dat de toestand voor de regeering ieder uur beter wordt. Albacete zal binnenkort op de rebellen worden veroverd. Tetoean zal worden gebombardeerd. ,,Ik hoop", zoo ver- volgde Giral zijn relaas, „dat Franco eindelijk zal inzien dat de marine op de hand van de regeering is." De minister van kolonien hield verder een uitgebreid betoog over den moed betoond door de regeeringstroepen en deelde tevens mede, dat de regeeringstroepen Toledo en Guadala jara hadden heroverd. Hij gaf verder een uit- eenzetting van de taktiek der regeeringstroe pen. Een afaeeling, afkomstig uit Valencia, hao Almanza heroverd en marcheerde nu ver der in de richting Albacet. Een legerafdee- ling uit Murcia, had zich meester gemaakt van Hellin. Ook deze troepen begeven zich thans in de richting Albacete. Deze stad vormt n.l. een belangrijk punt op de route MadridValencia. Een afdeeling uit Bilbao is op weg om de opstandelingen in Burgos aan te vail en. Verder is Huesca gebombardeerd. Volgens den minister van kolonien heerscht te Sevilla sinds twee dagen een algemeene staking en had de bevolking gebrek aan brood. Hel bombardement van het vliegveld van Sevilla zou voor de rebellen een ramp be- teekenen. Alle benzine zou zijn vemietigd. De opstandelingen over den toestand. De radiozender van Sevilla wijst er in een verklaring van Donderdagmorgen 1 uur op, dat de berichten uitgezonden door de radio- stations van Madrid en Barcelona volkomen valsch zijn. Volgens de mededeelingen van het militaire hoofdkwartier te Sevilla, heerscht te Sara- gossa en Logrono volkomen rust. In de pro- vincie Navarra eveneens. Deze plaatsen zou- den geheel in de macht der militairen zijn. De verbindingen met Jaca en Huesca zijn ver der hersteld. De civiele gouverneurs van Na varra en Guipuzcoa zijn naar het buitenland gevlucht. De civiele garde van de provincie Badajoz steunt de beweging van generaal Franco. Te Pontevedra is de staat van beleg afgekondigd. In de stad heerscht groote geestdrift. De civiele regeering en het stadsbestuur zijn door de troepen van generaal Franco afgezet. Naar radio-Sevilla verder mededeelt, zijn de steden Vigo, Orense, La Coruna en Santiago eveneens tegen de regeering in opstand ge- komen. De legerafdeeling die in het district van Salamanca opereert maakt snelle vorde- ringen De civiele gouvemeur van deze pro vincie is juist, toen hij de Portugeesche grens wilde passeeren, gearresteerd. De toestand te Barcelona. Donderdagmorgen is te Marseille het mail- schip .Chella" aangekomen, met 1105 Fran schen aan boord, afkomstig uit Barcelona^ Naar de passagiers verklaarden, bood Bar celona op het oogenblik, dat zij de stad ver- lieten een treurigen aanblik. In de straten werd het verkeer belemmerd door barricaden. De passagiers verklaarden, dat het dag tegen het einde van den dag scheen dat de autoriteiten van het Volksfront met mee voor een overwinning der opstandelingen be- hoefden te vreezen. Het in onmogelijk het aantal dooden en g - wonden op te geven. Vele personen zijn door verdwaalde kogels gewond, en de ziekenhuizen liggen vol gewonden. Veiligheid der buitenlanders niet langer gewaarborgd. De Ameriikaiansche consuls te Barcelona en Malaga hebben het staatsdepartement te Was- himrton emu in kennis gesteld, dat zr, van de lokale overheid mededeeling hebben gekre gen, dat deze de veiligheid der vreemdelingen niet langer kon waarborgen. STATIONSCHEF TER DOOD VEROORDEELD. In het proces te Tsjita is de stationschef van Karyms'kaja ter dood veroordeeld wegens onoplettendheid, waardoor de botsing op den Trans-Siberischen Spoorweg, 22 Juni j.l. ver- oorzaakt is, waarbij een honderd reizigers ge- dood of gekwetst zijn. MILITAIRE ONGEREGELDHEDEN TE BEVERLOO. Verscheidene Belgische bladen hebben ge- meld, dat zich in het kamp te Beverloo in verband met de verlenging van den militairen diensttijd zeer ernstige ongeregeldheden zou- dien hebben voorgedaan. Aan de onlusten, die van oproerigen aard waren, zoudep ruim 3000 soldaten hebben deelgenomen. Officieren en onder-officieren, die de orde wilden herstellen, zouden geslagen zijn en enkele zelfs uit een raam zijn geworpen. Te bevoegder plaatse is van deze relletjes een officieele lezing gegeiven, waaruit moet blijken, dat slechts een duizend soldaten van de regimen ten bereden en onbereden jagers, waaronder een aantal miliciens van 1933, die zich samen met miliciens van 1935 in het kamp bevinden, aan de ongeregeldheden deel- namen. Zij versperden de Stationsstraat en werden aldaar toegesproken door een soldaat, die met gebalde vuist beweerde op te treden namens het Volksfront en de miliciens tot verzet aanspoorde teneinde van de regeering de intrekking van den hierboven bedoelden maatregel te bekomen. Vele soldaten zetten toen de Internationale in. Een inmiddels ter plaatse verschenen patrouille slaagde er niet in de orde te herstellen. Zij riep de hulp in van de gendarmerie, die op steenen werd ont- haald. Een escadron bereden gendarmerie, 110 man sterk, moest een charge uitvoeren om de protesteerende soldaten uit elkaar te drijven. Tijdens de charge liepen tien mili tairen verwondingen op. Zij moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Later heeft een soldaat van het 2de regi ment onbereden jagers in de kazerne getracht nieuwe relletjes uit te lokken. Hij werd echter onmiddellijk gearresteerd. De minister van landsverdediging heeft een generaal van het eerste legercorps naar Bever loo afgevaardigd, voor het instellen van een streng onderzoek. De gemoederen zijn nog altijd zeer opgewonden. EXAMEINS. Boekhouden. Voor het te Goes van/wege de Ver. van Lee- raren in de Handelsiwetensefhappen gehouden examen slaagde voor Boekhouden de heer Albr. de Jonge Jen. te Ter Neuzen. Hoofdakte L. O. Woensdag j.l. slaagde te Rotterdam voor de hoofdakte, de heer A. van Ovenbeeke, onder- wijizer aan de Chr. school in de dorpskom te Zaamslag. Fransche Handelscorrespondentie. Voor het op 1 Juli j.l. te Rotterdam van- wege de Ver. van Leenaren in de Handels- wetenschappen gehouden examen ter verkrij- ging van het praktijikdiploma Fransche Han delscorrespondentie, slaagde o.a. mej. T. Dek- ker C.Adr. te Axel. SCHOOLREIS. In zeven groote bussen, waarvan vijf voor de kinderen en 't geleadend personeel bestemd waren en twed voor een vijftig familieleden, trokken gist er en de leerlinigen der scholen A en C, een 160tal van de hoogere klassen, al v66r zeven uur 's morgens de stad uit. De stemming was opgewekt en bleef dat den ganscihen dag door. Langs Sluiskil ging de tociht over Drieikwart, door de Zandstraat, naar Philippine, vandaar door LJzendijke en Schoondij.ke naar Breskens. Tijdig genoeg was men daar om de mooie ferrytaoot te kunnen zien binnenkomen, om het lessen en inladen te kunnen gadeslaan en om zelf plaats aan boord te ikunnen nemen. De overtocht ging best en al heel gauw kon men in Vlissingen voet aan wal zetten. Na een rit door enikele straten stapten klein en groot uit voor een wandeiing langs den boulevard, men bleef even staan voor het standbeeld van onzen grooten Micihiel de Ruyter en istiapte toen voort tot aan het Grand Hotel. Even maar werd hier en daar rondgekekendaama stapte men in de bussen, die alien langs den nieuwen Vlissingschen weg in zeer korten tijd naar MiddeJburg ibradht. Door de Donderdagsc'he drukte was het niet mogelijk langs den gewonen weg door de Langeviele binnen te komen, maar moest men langs een paar singels en over de Noord- poortlbrug toegang vindien. In betrekkelijk korten tijd werd heel wat van de mooie hoofd stad geiziende Mankt met het beroemde stad- huis, de Langeburg, de Groenmarkt met de Nieuwe Kerk, de Abdij, de Balans, de Lange- jan, de Langedelft, de Noordstraat enz. Maar men moest zich beperken tot een vluchtig overzicht om tijdig in Domburg te kunnen zijn. De tociht daarheen voerde het gezelschap langs St. Laurens, door Serooskerke en Oostlkapelle 't was een prachtiweg. Qmstreeks kwart over twaalf stopte men voor het hotel-cafe-restau rant ,,Koningin Wilhelmina". Hier stond de tafel al gedekt en weldra zat men aan den maaltijd. De reiizigers waren tevreden over wat hun werd opgediend. Na het eten haastte de jeugd zich naar de zeer ruime binnenplaats, Waar ze zich voor een deel vermaakte met wip en schommel. Intusschen was het niet geheel droog meer; er vielen enikele sprenkels regen. Dit gaf aanleiding, dat men met vreugde inging op het voorstel van een der chauffeurs, iesmanid die gelboortig wa« uit de buurt van Domlburg, 0'm met het geheele ge zelschap per bus het bosch in te trekken; 't weer kan dan onderwijl wat opknappen. Op een bepaald punt gelkomen werd uitigestapt; de chauffeurs wezen eene bepaalde plaats aan den hoofdweg aan, waar men later opnieuw zou komen om vandaar naar het strand ge- bracht te worden. De wandeiing onder geleide van den terreinkundigen chauffeur werd nu voortgezet tot een mooien vijver met prach- tige bloeiende waterlelies en heel veel goud- visschen, die gulzig toeschoten op al het lek- kers, dat hun werd toegeiworpen. Het was onderwijl wat opgeklaard en vroolijik trok men nu terug naar de aangewetzen standplaats der bussen. Niet lang duurde het, of men kwam aan het strand. Als altijd kon men zich er vermaken met voetjesbaden; sommigen ook met paard- rijd'en. Veel te gauw verliep de tijd, maar ipen moest voortmaken. Opnieuiw werden in „Ko- ninigin Wilhelmina" eeniige ververschingen ver- orberd. Daama was het weer instappen en wegrijden. Over den beroemden Westkapel- schen zeedijk werd een eindje gewandeld; overigens ging het opnieuw per bus langs het mooi gelegen Zoutelande, door Biggekerke en Koudekerke, naar Vlissingen. Keurig op tijd verscheen de ferryboot daar en voerde alien naar Breskens. De verdere tocht terug ver liep tot ieders tevredenheid; de jeugd bleef tot het laatste moment vroolijk. Te kwart vo6r negen stopte men op de Mafct, waar vele be- langstellenden zich al hadden opgesteld. De schoolreis 1936 is weer mooi verloopen. Stellig zal zij nog lang in herinnering blijven! NIEUW GEMEENTEHUIS TE CLINGE. De gemeenteraad van Clinge besloot het vervaardigen van een ontwerp voor den bouw van een nieuw gemeentehuis op te dragen aan den heer J. J. M. v. d. Avoird, architect te Hulst. PREM IE VERLAGIN G ZIEKTEWET RAAD VAN ARBEID MIDDELBURG. Het mag een verheugend feit, zoowel voor den werkgever als den werknemer worden ge- .noemd, dat in deize izeer moeilijke tijdsomstan- diigheden de premie bij den Raad van Artoeid te Middeltourg aanmerkelijik kon worden ver- laagd, zoodat de bedrijven niet hooger worden belast dan strikt noodzakelijk is, terwijl ook van de arbedders geen hoogere premiebijdragen worden gevorderd, dan ter dekking van het risico noodizalkelijik is. Bij koninklijk ibesliuit van den lsten Juli 1936 is n.l. o.m. bepaald, dat de premien voor de verpiichte ziekteverzekering, voor werkgevers, aangesloten hij de ziekenkas van den Raad van Arbeid te Mdddelburg, verlaagd zijn tot 1.6 voor die premien, die voordien 2 be- droegen. Deze verlaagde premie is verschuldigd over loon, verdiend over tijidva'kken, gelegen na 31 December 1935. Door den verzekerde is ingaande 16 Juni 1936 slechts 0.8 versdhuldigd. DE BURGEMEESTER VAN RORSSELEN GESOHORST. Reeds eenige dagen liepen er geruchten, dat er onregelmatigheden in de administratie der gemeente en van den calamiteuzen polder Borsselen zouden zijn geconstateerd. Enkele leden van Gedep. Staten hadden in verband hiermede ten gemeentehuize een onderzoek ingesteld. Thans wordt gemeldt, dat de heer H C. R., burgemeester van Borsselen en ont- vanger-griffier van het binnenbeheer van ge- noemden polder in deze functies voor een maand door Gedep. Staten is geschorst wegens w&nordelijkheden in de administratie. Van welken aard en omvang deze wanorde- lykheden zijn, kon men ons, hangende het onderzoek, niet meedeelen. Ook konden wij niet te weten komen, of de justitie zich met deze zaak heeft ingelaten. Tot waamemend burgemeester en ont- vanger-griffier van den polder is benoemd de heer A. A. Elenbaas, burgemeester van 's-Heer Arendskerke. (Be Z.) EEN INYAL W oensdagavond hebben ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen in samenwerking met de politie een inval gedaan in een woning te Vlissingen, alwaar zij een volledige distil- leerinrichting in werking aantroffen. De be- woner is gearresteerd en naar het bureau van politie overgebracht, waarheen mede de in- beslaggenomen volledige distilleerinrichting nog is overgebracht. SIGARETTENPAPIER GESMOKKELD. Woensdagavond te half zeven heeft de douane in de Binnenhaven te Vlissingen een belangrijke hoeveelheid (circa 6000 boekjes) sigarettenpapier aangehaald. De smokkelwaar bevond zich aan boord van het sohip ,,Succes" van den „Telegraaf"-beurtvaartdienst Vlissin- gehRotterdam. De boot kwam uit Zee- brugge en de knecht heeft het sigaretten papier in Belgie, buiten voorkennis van den schipper, heimelijk aan boord verborgen. DE MALVERSATIES BIJ HET ORISIS-COMITe TE VXISSINGEN. Het onderzoek naar de malversaties by het Plaatselijk Crisis Comite duurt, naar de VI. Crt. meldt, nog steeds voort en zal nog ge- ruimen tijd in beslag nemen. Woensdagmiddag was het parket weder te Vlissingen en heeft op het bureau van Maatschappelijk Hulpbetoon een deel der administratie in beslag genomen. Donderdagmorgen hebben Burgemeester en Wethouders van Vlissingen in een spoedver- gadering (voor het bijwonen waarvan wethou- der De Meij zijn elders in het land doorge- brachte vacar.tie heeft moeten onderbreken), de onregelmatigheden bij het Plaatselijk Crisis-Comitd en bij Maatschappelijk Hulpbe toon onder oogen gezien. Eenstemmig was het college van oordeel, datgeheel afgescheiden van de wijze waar- op zij die fraude hebben gepleegd, zullen wor den gestraft in het belang der behoeftige ingezetenen een ongestoord functioneeren van de he trokken diensten verzekerd moet worden. Vooral de arrestatie en het hierdoor aan zijn arbeid onttrekken van den heer de W. zou bij Maatschappelijk Hulpbetoon tot ern- st'ge stagnatie aanleiding kunnen geven, de W." is Donderdag officieel in zijn functie ge- sohorst. In nauw overleg met de Hoofdinspectie der Steunverleenmg te 's Gravenhage is daarom besloten, dat een bekwaam ambtenaar van dien dienst naar Vlissingen zal worden gedi- rio-eerd om de functies van den heer de W. waar te nemen. Naar wij vernemen is voor •dit doe! de heer Van den Struybk, eontroleur bij de Hoofdinspectie voor de Steunverleenmg Donderdag uiL Den Haag vertrokken, zoodat hij Vrijdagochtend zijn arbeid te Vlissingen zou kunnen sanvangen. De heer> v. d. S. wordt vergezeid door een tweeden ambtenaar, WUiUk YV/i. die voor enkele dagen zal assisteeren hij de leiding der Vlissingsche Arbeidsbeurs. Hoewel deze functionarissen in den heginne ongetwijfeld emstig gehandicapt zullen wor den door het feit, dat zij de plaatselijke ver- houdingen niet kennen, heeft men gemeend o-ced te handelen door niet-ingezetenen voor deze functies aan te wijzen, die zonder aan zien des persoons zullen doen wat noodzake lijk blijkt te zijn. T Donderdag is voorts besloten den heer J. P. L., adjunct-commies ter secretarie, als zoo- danig te schorsen. De rijkscontroleur de heer Korver is, voor het onderzoek in deze ingewikkelde kwestie als deskundige aan de justitie toegewezen Concert De muiziekvereenigmg ,,Eik naar zijn krach- ten". directeur de heer A. Schirris, zal Zater- dagavond te 7 uur een concert op de muziek- tent op het schoolplein geven. Het programma is als volgt samengesteld 1. Feeistmarsch J. v. d. Glas 2. IHerinnering aan Spa, ouverture G. Polaster 3. Kahouiters Waohtparade Noack 4. Murcia, Spaansche marsoh O. Filsfils 5. Aan de oevers van de Schelde, fantasie J. B. Minne Oude herinneringen, wals Morgenthaler 7. Roemrijke terugkomst, fantasie F. Sali Heeft U een siigarenbandje E. Noordijk 9. Huldigirogsmarsch .A Schirris Gedenkteeken Ds. (V'an Dis. Onder de leden van de Ned. Herv. Kerk tracht men door een rondgang met een intee- kenlijst gelden bijeen te brengen teneinde een gedenkteeken te kunnen plaatsen op het graf van hun overladen leeraar Ds. G. v. Dis. Schoolreis. Woensdag werd door de kinderen van de hootgste klassen van de Ned. Herv. 'school, onder toazioht van het personeel dier school, een vacantiereisje gemaakt per autobus van de Z. V. T. M. naar Brugge en Knocke, welke reis des morgens vanuit de kom een aanvang nam. Toen men te Brugge arriveerde, werd aldaar een bezoak gebraclht aan den toren, het vliegveld en andere bezienswaardiigheden "der stad, terwijl oak een boottochtje door de stad werd gemaakt. Te Knocke werd behalve aan hat strand ook een bezoek gebracht aan den speel'tuin bij vrouw Sieska en deed men zich te goed aan wafels. Verder werd op den terugreis nog een bezoak gabracbt aan Cad- zand en werd geruimen tijd vertoefd aan het strand. Bagunstigd door goed weer was het voor de kinderen een genotvollen dag, die hen in het geheugen blijven zal. Te ^ongeveer 9.15 uur kwam men weer voldaan thuis. Ongeval. Dezer dagen speelden eenige kinderen bij een travaille en klomimen daar op en af, totdat een 8 a 9jarig ventje van den werkman E. daar af viel en een arm brak boven de elle- iboog. In het ziekenhuis te Ter Neuzen, waar heen hij werd vervoerd, is hem geneeskundige hulp verleend. Het Schoolreisje. Gisteren was het de lang verbeide dag van het jaarlijksche schoolreisje voor de leerlingen van de hoogere klassen der openbare lagere school alhier. Met van blijde verwachting en voldoening popelende harten werden des mor gens de 4 confortabele bussen, door de garage ,,Cito" voor dit doel vaardig gemaakt, be- stormd, nadat de jongens en meisjes bij hun respectievelijke leiders en leidsters groeps- gewijs waren ingedeeld. Toen alles startklaar was, ging het, begunstigd door de voor reizen meest geschikte temperatuur, Zuidwaarts en passeerde men bij ,,Rosse Mele" dra de „meet!" Dat was voor onze „spes patriae" het sein om uit voile borst de vaderlandsche liederen in te zetten. Een heerlijke tocht werd het alzoo door het fiere land van Waes, door de rijpende en welige Vlaamsche dreven en via Moerbeke en Exaerde reden wij door Lokeren, om vervolgens langs kronkelende dijken de Scheldevallei en Dendermonde te bereiken. Het landschap veranderde hier al dra van aspect en hoe^ meer1 wij Ihet Ziuiden inreden des te heuvelachtiger werd het ter- rein, maar ook des te ruimer en wijder werd ae gezichtskriftg. Golvend gouden akkers en sappige groene weiden boden, ter weerszijden van de groote „heirbaan" gelegen een rustige bekoring, een grillig contrast wel met de drukbereden baan, waarover in beide richtin- gen het snelverkeer ons voorbijraasde. Naar- mate wij de Belgische hoofdstad naderden won het natuurschoon aan pracht, maar ook trof ons de steeds schreeuwender en leelijker wordende ..reclame" die op geweldige borden ter weerszijden van den weg alle mogelijike producten van Belgie's nijverheid en industrie, Brusselsche hotels etc. met grooten nadruk aanbevolen. De vriendelijke „kapellekens' door Steijn Streuvels en Felix Timmermans zoo vaak in hun veelgelezen werken genoemd onitglipten daardoor vaak aan het oog van onze in de modeme sfeer opgroeiende jeugd. Op betrekkelijke kleinigheden wordt met zoo gelet onder onze tegenwoordige jeugd, maar "it" had ook zijn zonnezijde, omdat hierdoor nauwelijks aandacht werd geschonken, aan de oorlogstrofeeen, die in den vorrn van Duitsche kanonnen en mdtrailleurs in schier ieder Vlaamsch „nest" waren opgesteld, hetgeen ook het geval was met de oorlogsmonumenten. Waarom deze akelige herinneringen aan de wreedheden en de ellende van den oorlog met wat meer verbannen naar nausea of dergelijke inrichtingenJ Zonder pech arriveerden wij in de fraaie hoofdstad van Belgenland en aan de „Noord- statie" werd even verpoosd om maatregelen te trrffen tot versterking van den inwendigen rnensch in de loop van den komenden „zwa- ren" dag. Allereerst volgde daarop een ron^- rit door beneden- en bovenstad. Langs de lardm de Botanicque kwamen wij bij de im- posante .Congreszuil", een geweldig monu ment opgericht ter herinnering aan den op- stond en de afscheiding van de Zuidelijke Nederianden in 1830, waarboven het bronzen b°eid van koning Leopold op respectabele hooste prijkt. Deze zuil kan ook beklommen 3=n .n men heeft e«n v«rr»hk.l,k panorama over Brussel. Met een ^O-tal iongens en meisjes was dit met wel doenlijk en zoo volstonden wij met de bezichtigmg van het graf van den onbekenden soldaat, met daarboven het „eeuwig" brandend vuur. Onze Axelaartjes werden daarna in een steeds op- getogener stemming langs het Volkspaleis en en het Koninklijk Paleis en het standbeeld van Egmond en Hoorne naar het Paleis van Justitie gereden. Ook hier werd gepleisterd om dit massale bouwwerk dat tevens een meesterstuk is van 19de eeuwsche bouwkunst in oogenschouw te nemen. De mdruk die dit imposante gebouw op de jongens en meisje Taakte is niet zoo gemakkelijk te beschrqven zoomin als die van het schitterende panorama ov°r vrijwel geheel beneden-Brussel. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de majesteitelijke kathedraal van St. Gudule, een gehouw dat voor het tegenwoordige zoo wel als voor het toekomende gerekend kan worden tot de bij uitstek historische gebou- wen Prachtig gebrandschilderde ramen en een kansel die allermeesterlijkst gebeeldhouwd is en uit 1699 dateent zouden alleen een oe- zoek van een dag waandig zijn, maar wq moesten helaas volstaan met een vluchtig verwijlen; want er wachtte ons nog zooveel moois en interessants op onze dit de namen van koning Albert en Komngin Astrid wier lijkdiensten hier na zoo tra,gisch aood plaats hadden op aller lippen kwam, laat zich denken. Onverwachls overvallen U de venijnige sleken. Wrijf dadelijk met Kloos- terbalsem, welke tot diep in de weefsels door dringt. omdat de stoffen die de pijnen ver- oorzaken er door worden verdreven. Doosje 35 ct. Potten 62'/2 ct. en f. 1.04 (Ingez. Med.' Hierna reden wij naar het hart van Brussel, de Groote Markt, een schitterend en eenig plein, als diet ware geheel in ongeschonden Gotischen stijl. Het Stadhuis, een der heer- Iijkste juweelen van bouwkunst in Nederland en Vlaanderen te vinden, spant wel de kroon, doch ook het Broodhuis en de Gildehuizen dragen bij tot de vervolmaking van dit histo rische plein, waar Egmond en Hoorne als slachtoffers van de Spaansche dwingelandij hun bloed en leven lieten! Wij waren hier meteen in de buurt van ..manneken Pis" en Brussel bezoeken en ,,manneken Pis" niet isBrussel niet zien! Begrijpelijkerwijs werden meerdere tientallen in koper en tin gegoten souvenirs" door de Axeische jeugd ingeslagen en daarmede was het moment aangebroken om langs de Beurs en de Boulevard Auspach naar „ons hotel" te rijden. Hier aangekomen was in een minimum van tijd alles geserveerd en liet men in de meest opgetogen stemming zich het ge- bodene goed smaken. De namiddag werd daarna benuttigd voor een excursie naar Waterloo. Door prachtige, boschrijke gedeelten van de stad bereikten wij over de Normensche steenweg het wereld- vermaarde slagveld van 1815 waar Napoleons glorie voor altijd is getaand. Ook hier werd een verfrissching geboden, waama de gewel dige piramidale berg werd bestegen, waar boven op circa 70 meter hoogte de 45.000 K.G. wogende bronzen ,,Leeuw" als symboliseerde heerscher over deze historische velden drei- gend waakt. „Sic transit gloria mundi" lis- pelt men, wanneer men van deze plaats af, gedenkt dat hier de legermachten van Europa na een bloedig treffen aan den grootsten heerscher der 19de eeuw de genadeslag hebben toegebracht er ook Ihet Oranjebloed deze plaats heeft gedrenkt! Toen wij na deze klimtocht op nog meer overzichtelijke wijze de bloedige strijd in het panorama" zagen uitgebeeld kreeg dit gevoel nog meer de boventoon. Na het vrij lang- ourige verblijf in de velden van Waterloo reden wij weer terug naar de hoofdstad en nu gold het een bezoek aan Laken waar de kerk be- zocht werd, waarin nog maar kortgeleden koningin Astrid is bijgezet. Hier werd verder het koninklijk park bezocht, waama de jon gens en meisjes onderweg hun hoogste vreug- ae nog hebben uitgeleefd in een speeltuin met schommels en draaimolens, enz. om tenslotte na een allerprettigste terugreis des avonds omstreeks 9 uur in ons stedeke te arriveeren. waar de geestdrift van de ouders de emotie's van de jeugd nog bleek te overtreffen. Een dag van uitbundige pret dite de kinde ren tot in lengte van dagen moge heugen ging alzoo de naderende vacantievreugde vooraf. Festival gouden jubiieum van „Ooncordla". De inschrijvingen voor het internationaal festival voor muziek- en zangvereenigingen op 5 September a.s. als waardig slot van de feestiweelk door de harmonievereeniging Con cordia" te organiseeren, zijn thans definitief gesloten. Deelgenomen wordt door een Stal harmonie- en fanfarekonpsen, 3 mondlharmonicavereeni- igingen, 5 gemengde zangkoren, 1 mandoline- vereeniging en 1 kinderkoor (in lotaal 18 deelnemenlde vereenigingenen wel de vol- gende: iFanfarevereenigingen .Harmonie" van Biervliet, „Uiit het Volkvoor 'het Volik" van BreSkens, ..Eendracht" van Koewacht, ,,Ons Genoegen" van Zuiddorpe, „Elk naar zijn krach'ten" van Hoek. Harmonie-vereenigingen .Concordia" van Axel, „St. Cecilia" van Kloosterzanide, „Vol- harding" van Zaamslag. Gem. zangvereenigingen „Orelio" van Axel, Excelsior" van Biervliet, Crescendo" van Hoek, ,,Kunst en Vermaak" van Moerbeke, „Polyhymnia" van Sluiskil. „Kinderkoor Orelio" van Axel. Miandolinever. ,,Polyfonia" van Sluiskil. Mondharmoniciavereeniiginigen „Inter Nos" van Sluiskil, ,,Kunstvrienden" van Goes, „Ar- beid jAdelt" van Ter Neuzen. Des aivonlds 8 uur zal de bekende Kon. Har monic .Excelsior" van St. Nicolaas, hetwelk per speciale trein zal arriveeren, als besluit van de feestweek een briljant programma uit voeren, diat met de uitenste zorg wordt sa mengesteld. Dit gezelschap bestaat uit ruim 80 werken- de ledien en behaalde om. de eerste prijs in internationaal concours (hoogste eere-afdee- llng). Op Donderdag 3 en Vrijdag 4 September zullen jiulbileum-volkstooneelvoorsteUingen worden gegeven in „het Centrum". Hiervoor is in studie genomen het vermaarde historisch tooneelspel in 3 ibedrijven, getiteld: „De Molen van Sanssouci". Daar de 3 laatste dagen van de feestweek aan „Ooncordia" zijn toegewezen door het al- gameen feestcomite, zullen deze voor liefheb- bers van zang, muziek en tooneel ongetwijfel'i gewaardeerd worden. Geslaagd. Aan de Huishoud- en Industrieschool St. Agnes" te Roermond behaalde mej. Bea Voet alhier de akte N. VHI. Naar den Wieringermeer, Via de arbeidsbemiddeling zijn deze week niet minder dan 5 personen aangenomen door de Landbouw Cultuur Mij „De Wieringermeer" te Wieringerwerf. Flinke opbrengst. Bij den landbouwer F. alhier, die een groote partij aardaippelen heeft uitgeplant, wordt bij het rooien een opbrengst vebkregen van 120— 150 zakken van 100 K.G. per gemet. Er is hem een bepaalden tijd van levering opgelegd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6