ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN loe en lusleloos Een Zeeuwsch Monument voor H. M. de Koningin-Moeder te Middelburg. No. S4S1 VRIJDAG 24 JULI 1936 76e Jaargang Binnenland Buitenland Chaos in Spanje. TWEEDE BLAD ER ZUN T'JDEN DAT CjE U 5TEED5 DOE en LU5TELOO5 Ci-EVOELT.... Uw ETEN SMAAKT UnIET NEEH DAN IEDEREN VR'JDAC) en ZATERDAC) 1oF2n-yS-CACHET5 EN '5 ZONDACjS Z'JT CjE WEER FRISCH EN HONIER. NEUZENSCHE COURA HERZIENING DER LIJST VAN N K W ART IEK IN G. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN maken bekend, dat op heden gedurende veertien dagen ter geAeente- secretarie voor een ieder ter inzage is gelegd de herziene lijst, bevattende de namen der in- woners, 'die voor bet verleenen van inkwar- tiering en onderhoud van krijgsvolk in aan- merking komen, met aanduiding van de mate waarin ieder hunner, naar gelang van de be- sdnikbare ruimte zijner woning, en van de ge- bouwen en getimmerten voor stalling bruik- baar, geacht wordt daarin te kunnen voor- zien. Inlichtingen omtrent bet indienen van be- zwaren tegen de lijst zijn ter gemeemte- secretarie te bekomen. Ter Neuzen, 23 Juli 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TBLLEGENBurgemeester. B. I. ZONNEVIJLL.E, Secretaris. HINDER WET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van C. MEUER, Molen- zidbt 5, Ter Neuzen, om vergunning tot het opridbten en in werking brengen van een electromotor in het perceel kadastraal bekend in sectiie L no. 2297, plaatselijk gemerkt Molenzictat 4. Op Don'derdag 6 Aug. a.s. des namiddags te drie uur, zal in het Gemeentehuis gelegen- heid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze monde- iing en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vdor het bovengemelde tijdstip ter secretarie der ge meente kennis nemen van de ter zake inge- komen schrifturen. De aandacht van belangbebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande juris- prudentie niet tot beroep gerecbtigd zijn, zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder- wet op den boventoepaalden dag voor het ge- meentebestuur zijn verschenen teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Ter Neuizen, 23 Juli 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Burgemeester. B* I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. H1NDERWET. Burgemeester en Wethouders van TER NIEUZEN, brengen ter voldoening aan het bepaalde in het laatste lid van artikel 8 der Hinderwet ter openlbare kennis, dat het ver zoek van de N.V. COMF|AJGNI'E NEERLAN- DA1SE DE L'AZOTE re Axel (Sluiskil), om op de perceelen, kadastraal bekend in sectie A no's 1148 en 1149 inrichtingen te mogen bouwen voor het regenereeren van kalk en het vervaardigen van salpetenzuur, u-reum. am- monium-nitraat, kalkni'traat en aluminium- nitraat, door Burgemeester en Wethouders van AXEL is verdaagd, op grond dat het nader ingeiwonnen advies van den Hoof<3- inspecteur van den Arbeid te Breda nog niet is ingekomen. Ter Neuzen, 24 Juli 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, p. TELLEGEN, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJ LEESecretaris. GOUDVOORRAAD NEDERLANDSCHE BANK. De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank is in de afgeloopen week met 5,4 millioen toegenomen. De credietverleening is teruggeloopen met f 3,8 millioen. Een be- trekkelijk aanzienlijke stijging toonden de rekening-courantsaldi, n.l. met 12,4 millioen. De bankbiljettencirculatie liep met 10,7 millioen terug, zoodat de direct opeischbare verplichtingen thans 834,5 millioen bedra- gen. Zij zijn thans voor 77,9 (vorige week 77,4 door goud en zilver gedekt. DE BELASTING VAN DE DOODE HAND. In een nota naar aanleiding van het eind- verslag van de Eerste Kamer over het wets- ontwerp tot wijziging van de beperking van den schuldenaftrek voor de belasting van de doode hand, zegt de minister, niet te kunnen toegeven, dat er zooals eenige leden meen- (jen termen aanwezig zouden zijn, de he- lasting van de Doode Hand in te trekken. De resultaten van de belasting, die overigens niet zoo ver beneden hetgeen hij er zich van heeft voorgesteld zijn gebleven, zijn, nu de moeilijkheden aan de invoering verhonden, acihter den rug zijn, in verlhouding tot de per- ceptiekosten allerminst zoo, dat daardoor intrekking gerechtvaardigd zou zijn. Voorts is den Minister niet duidelijk, hoe eenige leden van oordeel kunnen zijn, dat hier een verzwaring van de belasting wordt voor gesteld. Het is waar, dat de nieuwe regeling in uitzonderingsgevallen tot hoogere belasting kan leiden, doch in de overgroote meerderheid der gevallen, waarvoor zij getroffen wordt, zal zij vermindering van belasting met zich brengen. DE SPAANSCHE GEZANT VERLAAT DEN HAAG. De Spaansche gezant bij het Nederlandsche Hof, de heer Jos6 Marai Doussinague y Texi- dor heeft wegens verschil van politiek in- zicht met het jongste Spaansche kabinet, ontslag uit zijn functie gevraagd. Dit ontslag is hem door de Spaansche regee- rmg verleend. Naar men mededeelt, zal de Iheer Doussi nague y Texidor binnenkort Den Haag ver- laten en naar Frankrijk vertrekken. MINISTER DE WILDE IN ZEELAND. Donderdag heeft de Minister van Binnen- landsche Zaxen, Mr. de Wilde, een bezoek aan Zeelana gebracht. De Minister leeft o.m. de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen en het kasteel Westhove te Oostkapelle, waar een herstellingsoord voor kinderen is gevestigd, bezocht. DE DURE BAKOLIE. Nu de accijns op olien en vetten is verhoogd, is ae prijs der bakolie zoo hoog geworden dat het vischgebruik er door vermindert. De besturen van de IJmuider vischhandel- vereeniging en van de Zeevisch-groothandel- vereeniging hebben daarom een adres gezon- den aan den Minister van Landbouw en Vis- scberij, waarin op dit bezwaar wordt gewezen en den minister wordt verzoeht te willen medewerken tot verlaging van den accijns. DE TARIjlVEN VAN DE LEVENS- VERZEKERINGMAATSCHAPPIJEN. Ruim anderhalf jaar geleden hebben prac- tisch alle in Nederland werkende levensver- zekeringmaatschappijen baar tarieven voor lijfrenten, moeten verboogen. De reden daarvan ligt voor de band: de ver- minderde opbrengst van de beleggingen. Bij alle andere vormen van verzekering was de tegelijkertrjd nog altijd voortgaande verlenging van den gemiddelden levensduur een tegenwicbt, doch bij de lijfrenten doet bet gemiddeld langer leven van den verzekerde eveneens den kostprijs stijgen. Er was dus voor bet lijfrente-bedrijf alle reden tot snel handelen. Daar het geheel „omrekenen" van tarieven een iangdurigen voorbereidenden arbeid eischt, bracht dit snelle handelen mede, dat men vrij- wel algemeen een voorloopige nood-oplossing aanvaarddemen verhoogde eenvoudig in de gedrukte tarieven den leeftijd met een jaar, dat wil zeggende lijfrente, welke men voor- heen aan een 65-jarige gaf, gaf men nu eerst aan den 66-jarige. Het spreekt vanzelf, dat verscbillende maatschappijen intusschen voorbereidende maatregelen troffen tot een algebeele ,,om- rekening" van de tarieven op grondslagen, die rekening hielden en met de verminderde ren- tabiliteit van de beleggingen en met de sterk verbeterde sterfteverboudingen in ons land. Naar gemeld wordt, is thans een aantal groote maatschappijen met baar nieuwe tarie ven gereed gekomen en zij zullen deze tarieven invoeren voor alle van 1 Aug. a.s. af nieuw te sluiten polissen. Wat de lijfrente-tarieven betreft, zullen deze in doorsnee zoowat op betzelfde niveau staan als deze na de anderhalf jaar geleden toege- paste verhoogmg gebracht werden, doch op ten logischer basis, in dier voege, dat voor de zeer jonge leeftijden bet nieuwe tarief nog wat booger wordt, voor de zeer oude leeftijden echter wat lager. Wat de kapitaal-verzekeringen betreft, zul len alle vormen, waarin bet risico-element domineert, iets goedkooper worden, die waar in bet spaar-element den boofdtoon voert, wat duurder. Groot zijn de verschillen inmiddels nergens. Het groote belang van deze tecbniscbe tariefsberziening voor ben, die een levens- verzekering zullen wenscben te sluiten, is in middels wel, zoo deelde men van de zijde van het verzekeringsbedrijf mede, dat de typiscbe risico-verzekerinig goeidkoopei wordt. De tij- den brengen mede, dat, nu vlug sparen voor eigen behoefte voor velen steeds moeilijker wordt, naar dit soort verzekeringen veel meer vraag is dan vroeger. Aldus kan men zeggen, dat de bakens tijdig verzet worden. DE BELGISCHE ZEELIEDENSTAKING. Naar aanleiding van pogingen van Belgische reederijen om via de Nederlandsche arbeids- beimidideling de stakende zeelieden in Belgie te vervangen, heeft de contact-commissie van organisaties van werknemers ter koopvaardij een brief aan den minister van sociale zaken gezonden, waarin er OA op wordt gewezen, dat bij het tot stand komen van de Arbeids- bemiddelingswet 1930 de wetgever het geval niet heeft voorzien van bemiddeling voor het plaatsen van personeel op schepen varende onder bepaalde buitenlandsche vlag in die gevallen, waarin staking is geproclameerd in het land van de vlag. Hieruit spreekt naar de overtuiging van de briefscbrijfster duidelijk, dat de wetgever ter- zake van bemiidldeldng alleen gedacbt heeft aan het binnenland en geen taak heeft gezien voor bemiddeling in het buitenland. Des te meer dient, indien bemiddeling door het buitenland wordt verzoeht, de arbeids- beurs zich van het delicate barer taak bewust te zijn. Onder die omstandigheden acht de schnjf- ster het om allerlei redenen gewensoht, dat in afwachting van een nadere aanvulling van de Arbeidsbemiddelingswet, de organen van openbare arbeidsbemiddeling in ons land zich onthoudeu van bemiddeling bij aanvrage uit het buitenland, indien die aanvrage bet gevolg is van een arbeidsconflict, in hetl bedrijf, in het land waaruit de aanvrage geschiedt. Dat in ons land, zoo luidt de brief verder, en dan uitsiluitend in de haven van Rotterdam in gewone omstandigheden bemiddeling wordt verleend voor de aanmonstering van beman- ningen voor schepen onder vreemde vlag, staat geheel buiten deze zaak. Die bemidde ling toch betreft dan als algemeene regel bet aanmonsteren van schepelingen van de natio- naliteit waartoe ook bet schip behoort, en ge schiedt door een daartoe speciaal ingenchte zeeliedenbeurs, overeenkomstig de bepalingen van de conventie aangenomen door de Alge meene Conferentie van de Internationale Organisatie van den Arbeid van den Volken- bond. Voorts wordt de aandacht gevestigd op het feit dat Nederlandsche zeelieden gewend zijn' bun arbeid onder Nederlandsche vlag te verricbten. Arbeid onder vreemde vlag staat gelijk met emigratie. Deze kan de arbeidei vrijwillig aanvaarden, maar hrj mag er geens- zins toe worden geprest. In Ter Neuzen werd de vorige week door de plaatseljjke Arbeidabeurs een aantal per- sonen opgeroepen om te monsteren voor het Belgische stoomschip Olympier, terwrjl dit stoomschip te Antwerpen lag. Deze oproep geschieade ondanks dat aan den directeur van de Arbeidsbeurs tijdig schriftelijk mededeeling van de staking van de zeelieden te Antwerpen was verstrekt. De monstering vond plaats op 17 Juli, de gemonsterden hadden zich om 11 uur des avonds te verzamelen aan de buitenbaven, waar een sleepboot hen naar het op dat uur inmiddels uit Antwerpen en op de reede gearriveerde schip, overbracbt. Het betrof hier dus geen schip onder vreem de vlag dat voordien regelmatig te Ter Neu zen van de diensten van de Arbeidsbeurs gebruik maakte voor de monstering van de bernanning. Boveudien geschiedde de aanmonstering te Ter Neuzen van deze bernanning in strijd met de veiligheidsvoorschriften voor de Belgische Koopvaardij, aangezien verscbillende onbe- varen personen werden aangemonsterd. Het geen mede aangeeft, dat de bemiddeling aldaar niet op vakkundige wijze, zooals de reeds eerder aangehaalde Conventie vereischt, plaats vond. Het kan toch niet de taak van de officieele arbeidsbemiddeling in ons land worden ge acht, medewerking te verleenen aan het ont- duiken van veiligheidsvoorschriften die door een buitenlandsche mogendheid, in aansluiting op internationale conventies en regelingen, voor baar zeevaart zijn bepaald. De brief besluit met een dringend verzoek te willen bevorderen, dat trjdens arbeidscon- flicten in het buitenland door de organen van de openbare arbeidsbemiddeling van ons land geen bemiddeling voor het bedrijf in het bui tenland, waar het arbeidsconflict zich voor- doet, zal worden verleend. Het ontwerp van den beeidhouwer H. J. Etienne wordt uitgevoerd. De vereeniiging Ui't het Volk Voor het Volk te Middelburg, van audsher van Oranje- beproefde gezindheid, heeft destij'ds het initia- tief genomen tot het oprichten van een Zeeuwscb gedenkteeken voor H. M. de Ko- ningin-Moeder, hetwelk te Middelburg ge- plaatst zou worden. Nadat de vereeniging die het intiatief nam zoowel als de plaatselijke oommissie ter zake beiden een oniverdeeld gunstig advies hierom- trent hadden uitgebracbt. heeft thans het eere-comite, hetwelk onder voorzitterschap van Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, Com- mlssaris der Koningin in Zeeland, bestaat uit verscbillende burgemeesters welke de deelen der provincie vertegenwoordigen, definitief besloten dat het door den beeidhouwer H. J. Etienne te Delft imgezonden ontwerp zal wor den uitgevoerd. Dit ontwerp is in het voorjaar van 1935 gemaakt voor de prijsvraag voor een derge- lijk gedenkteeken in Den Haag. De jury heeft destijds het onderhaivige ontwerp, vol gens mededeeling van een harer leden, tot het half dozijn beste geoordeeld te behooren. Het in steen uit te voeren ontwerp bestaat uit een middenpartij en een omsluiting. De middenpartij wordt gevormd door een ruim anderhalf maal levensgroot beeld van H. M. Koningin Emma, gezeten op een soort bank. De rec'hterhand van het beeld rust bescher- mend op den symibolisch aangegeven Oranje- stam, welke door de wapens van Nederland en Oranje omgeven is. De linkerhand rust in den schoot en houdt een waaier. De zijkant van den bamk-zetel draagt bet wapen van H. M. de Koningin-Moeder. Een opschrifttafel tegen den rug van den zetel krijgt een inscriptie. waaruit zal biijiken iwe dit beeld door gaven van Zeeuwen uit heel de provincie opgericht is kunnen worden. Het voetstuk van bet beeld zet zieb voort in eenige treden welke voeren naar een gras- gsuzon hetwelk deze middenpartij omgeeft. Dit grasgazon wordt omsloten door een bloemen- rand en verder door een nmurtje, waarvan de ees hoekpunten geaccentueerd zijn door 4 bloembakken en, vooraan, 2 plastiscbe dieren- motieven, ondettscbeidenlijk eenigermate ge- styleerde honden- en laanmeran figuren, sym- boliseerende de trouw en de opoffering. Rond- om het muurtje nog een grasstrook en daama volgt het wandelpad. Naar wij vememen komt als plaats voor het op te richten monument ernstig in aanmer- king het plantsoen op den Dam. Biatfle'S NATION ALE FEEST. Dinsdagmorgen zijn de Belgische nationale feesten aangevangen met een Te Deum in de St. Goedde te Brussel, waarbij de koning. prins Karel, prinses Josephine Charlotte en het kroonprinsje Boudewijn aanwezig waren. Voorts woonden het -corps diplomatique, leden der regeering en vele andere autoriteiten den dienst bij. In den namiddag was de koning tegeniwoordig bij -de pledhtige uitreiking dei industrieele en landbouwonderscheidingen te Heysel. De schade, die revoluties van korten duui aanrmhten valt gewoonlijk zeer mede. Niet abeen blijken de eerste berichten veelal sterk overdreven. Ook bet weerstandsvermogen van steden tegen de wapens, die bjj dergelijke ge- legenheden worden gebruikt, en zelfs tegen ge- weld van wapenen in het algemeen, en ook het slordige schieten onder die omstandig heden, dragen zeer daartoe bij, zelfs als ei ernstig gevocbten is. Wij hebben allerlei ei- varing op dat gebied. Wij zijn te Petersburg geweest gedurende de Juli-revolutie, den eer- sten opstand der bolsjewiekscb gezinde troe- pen in 1917. Een week lang ratelden 's mid- dags en 's avonds de machinegeweren. Soms hoorde men ook kanonschoten. Het effect op de stad, ook in de buurten waar gevochten was. was z9o gering, dat zelfs stucadoors en glazenmakers er geen groote verdiensten van konden verwachten. Slechts zelden had men de machinegeweren zoo laag gericht, dat de sporen ervan op het pleister der huizen zicht- baar waren. Wij hebben ook de week van 9 Novembei 1918 te Berlijr. meebeleefd. Het aantal onge- lukken was zeer klein in verhouding tot het vaak werkelyk gevaarlijk gebruik van vuur- wapenen en handgranaten. Aan bet einde van de week waren er zes of zeven dood-en, viij- wel alien slachtoffers, die niets met den strijd urtstaande hadden gehad. In die week had het verkeer te Berlijn stilgelegen. Vooral de, m den oorlogstijd zeer verwaarloosde trams ver- oorzaakten toen vele ongelukken. Rskenkun- dig was het moeilijk te bepalen wat toen doodelyker was: Verkeer of revolutie. Later zijn er erger dingen gebeurd; maar het ,,spon- taan" geschiet. zooals een burgerstrijd van korten duur meebrengt, veroorzaakt nexnt zoovele ongelukken, als de eerste indruk zou do en vreezen. Vreemdelingen loopen wemig risico, zelfs als zij vrij nieuwsgierig zijn. Hun getal is iiumers zoo klein, vergeleken met dat der inboorlingen. En steeds trof het ons, welk een drijfveer tot doodsverachtmg nieuwsgie- righeid der burgerjj is, in oorlog en opstand. De vreemdeling echter, die voorzichtig thuis blijft, ioopt haast beelemaal geen kwade kan- sen. Zeker minder dan degeen, die zich op zekere wegen, in of buiten Nederland, per automobiel voortbeweegt. Wij getuigen dit, op grond van zeer rijke ervaring, ter geruststelling van landgenooten, die nu betrekkingen in Spanje woonachtig hebben. De Nederlander, die zich gedekt houdt, ioopt niet veel risico. De nadere berichten uit Spanje geven echter niet den indruk, dat daar de menschelij-ke stoffelijke en sociale schade zullen meevallen. De berichten klinken, integendeel, zeer on- rustwekkend. De opstand heeft een tegen- opstand aangeblazen, die reeds geruimen tijd, met geregeldc uitbarstinkje#, smeulde, en nu gelegenheid kreeg op te laaien. De vemiel- zucht, de baat tegen al wat met de Kerk en met de kerken in verband staat toch al zoo gemakkelijk uitslaande in de Spaansche wereld richt rampen aan, die de beele men- schelijke beschaving treffen. Als de Spaan sche regeering nu haar overwinningsberichten door den aether uitzendt, weten wij niet of zij gerechtvaardigd zijn, zelfs als zij juiste feiten zouden bevatten. Indien de regeering erin slaagt, den militairen opstand te onder- drukken, lijkt het nog volstrekt niet zeker, dat zij zich ook tegenover baar hulptroepen zal kunnen handhaven. Deze hulptroepen, voor een groot gedeelte bestaande uit de radicaaJste elementen in de zoo tuchtelooze Spaansche arbeiderswereld, sehijnen een be- langrijk deel van het werk te doen. Slaagt dit werk, dan zullen zij niet op een ,,halt" stilhouden en gehoorzaam luisteren naar het geen bun dan bevolen wordt. Zij zullen op- ruiming willen houden onder bun vijanden, him vemielzucht verder botvi^ren, zooals thans reeds te Barcelona schijnt te geschie- den, en verder naar alle waarschijnlijkheid met de klem, die zij kunnen uitoefenen, een bewind en een stelsel eiscb-en zooals zij dat wenscben. Tegenwicbt tegen deze elementen zullen de trouw gebleven deelen van leger, vloot en politie ternauwemood vormen. De moord op Sotelo, en allerlei bijzonderheden, die ons over bet gebeurde op de vloot worden ge meld, wekken dienaangaande sombere voor- stellingen. Men moet bopen, dat de Spaansche revolu- tionairen van uiterst rechts en uiterst links hun strijd zullen uitvechten, zonder dat het buitenland genoopt wordt of gelegenheid krijgt, zich er mede te bemoeien. Dit zou ver- wikkelingen, b.v. in Noord Afrika, kunnen vero-orzaken; en het zou het voor de gematig- de elementen in Spanje nog weer moeilijker maken, de overhand op beide uitersten te be- hou&en. De berichten zijn op dit punt niet geruststellend. Twee Engelscbe schepen hee- t^n lastig gevallen. De Engelsche admiraliteit treft zeer uitgebreide maatregelen tot be- scherming van de levens van Engelscbe onder- danen en tot heil van de vreemdelingen in het algemeen, mag men bopen in bet ge- teisterde gebied. Naar het beet, dreigen de t Gij kunt met gezond blijven. als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U ,,zoo moe", ,,zoo mat" en ..zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft. waar het U hapert Neem elken Vrijdag en Zaterdag een M.S.S.-cachet ter inwendige zuivering De M.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs- vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel- len, Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen. Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U 'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker f rischen opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want: M.S.S.-cachets Maken „Schoon Schip" Per 12 stuks in koker slechts 60 cent. (Tnffftz Med.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5