Kerknieuws Gemengde Berichten Laatste Berichten Burgerlijke Stand ZWEMMEN. RECHTSZAKEN. den dus wel historischen naam S 1 u i s - k i 1 verkreeg. Naarmate meer polders werden dngedijkt nam de bevolking (van landarbei- ders) langzaam toe. Eerst door wat industrie, inz. A.C.Z., C.N.A., is Sluiskil snel in bloei toegenomen en vooral in de laatste jaren heeft 't zich zeer uit- gebreid. Echter mag niet worden voorbijigezien, dat de industrie hler, vrijwel geheel werkt met buitenlandscb kapitaal, wat zeker zijn niet te miskennen schaduwizijden beeft. Ais een k'lein bewijs van de ontwikkeling van Sluiskil diene ter illustratie, dat 70 jaar geleden de school gevestigd was waar wij nu thans bijeen zijn. Een soort particuliere school! De leerlingen bracihten 's Maandags hun schoolgeld mee en dit vormde het salaris van den meester, die natuurlijk voor de heele school alleen stond. Dat hij van dit sajlaris(!) niet ruim kon leven behoeft wel geen betoog. lOim de inkomsten te vermeerderen ging zijn vrouw uit wenken bij de boeren en zijn doch- ters werkten dapper mee in de „vlaskooi". O Tempora O Mores. Ja, mijnheer de tijden veranderen en wij met hen. Zoo is in koiten tijd Sluiskil een buurtschap geworden, wier zielenaantal missclhien de 2000 reeds nadert. De bevolking van Sluiskil heeft zich opge- maakt haar Burgemeester te begroeten. En achter u verheffen zich de vaandels, banieren der verschillende corporaties. Is hierin niet de symbodiek van de eenheid van Sluiskil tegenover haar burgemeester? Zoo hebben we afscheid genomen van bur- meester Huizinga. lZ6o begroeten we onzen nieuwen burge meester Tellegen. In oude tijden 3000 jaar geleden, leefde een zeer wijs koning, die vele schoone woorden gesproken en vele spreuken verzameld heeft. Zijn wijsheid was groot en is nog wereld- beroemd. Hij was een wijs koning, omdat hij van God gevraagd en verkregen had de wijsheid, die hij wist noodig te hebben, om zijn volk te regeeren, om de taak te vervullen die hem was opgedragen. En daarom kon hij schrijven: Wijsheid is beter dan fijn goud. Wjrjsheid is beter dan robijnen. Wijsheid is beter dan kracht. Wijsheid is beter dan krijgswapenen. Ziehier, bijeen, alles wat de mensoh bekoort, alles waamaar hij haakt. Goud Rijkdom. Minder dan Wijsheid. Alles waarop de mensch zijn betrouwen steit: Zijn gezondheid zijn kracht. Minder dan wijsheid. Alles waarop de volken vertrouwenhun krijgswapenen, hun legers, hun vloten, hun vliegmachinesMinder dan wijsheid. iDe wijsheid is meer dan die alien. Waarom Omdat ze is uit God, de Opperste Wijsheid. (Burgemeester, wij wenschen u toe, dat ge die wijsheid moogt ontvangendie beter is dan goud en edelgesteenten, beter dan lichaamskracht en krijgswapenen. Die wijsheid, die ge noodig hebt, om, ais vertegenwoordiger van 't koninklijk gezag, uw taak te volbrengen ais hoofd der gemeente. Die wijsheid zul't ge noodig hebben fn vele en velerlei omstandigheden. En, naar 't woord van den apostel Jacobus wordt die wijsheid gesehonken aan hem, die ze van God begeert. Dan zal uw bewind over Ter Neuzen, in voor- en tegenspoed, in blijde en droeve dagen, ja, onder de moeilijkste omstanidigiheden een gezegend bewind zijn. Dat God u dat moge schenken is de wensch die ik tot u richt namens Sluiskilsch bevolking. Maar mijn woord zou niet volledig zijn, in- dien ik zou vergeten haar, ais een hulpe tegen over u gegetven. En daarom zij 't me vergund, ook tot u mevrouw Tellegen, een enkel woord te mogen rich ten. Ook u wenscht de bevolking van Sluiskil geluk. Ook u wenscht de bevolking van Sluiskil alles toe, wat voor uiw man noodig is. In den man is immers, naar goddelijk en burgerlijk recht, de vrouw begrepen? En toch Toen op 24 Maart dezes jaars burgemeester Huizinga bij zijn afscheid alhier, tenslotte zelf het woord nam, wees htj er o.a. op dat een deel van den lof, hem toegezwaaid moest wor den afgewenteld op z'n vrouw. Waarom Omdiat zij hem kon loslaten. Loslaten met deze gedachte'Hoeiwel ik de eerste ben, moet ik terugtreden hem af- staan voor de algemeene en bijizondere be- langen. Dat is het lot, (neen, het deel), sterker nog het voorrecht van iedere vrouw, wier man een vooraanstaande plaats inneemt. Dat loslaten kost strijd, kost zelfoverwi'ning, kost zelfverloochening. Maar daarin, nietwaar, vindt de vrouw haar schoonste loon. Mevrouw Tellegen. Van harte wensch ik u toe, dat u dit bij dem voortlduur worde ge sehonken en dat ge zoo moogt medearbeiden aan 't schoone, belangrijike, verantwoordelijke werk, uw man op de schouders gelegd. Zoo moge God u beiden, ieder naar zijn eigen roeping, naar ziin eigen aard, op zijn eigen plaats tot een rijken zegen stellen voor Ter Neuzensch en Sluiskilsch bevolking. Deze rede weed ten teeken van instemming door de aanweziigen herhaaldelijk met applaus begroet. iNa deze rede betrad de zangvereeniging .Polyhymnia" het podium en zong 3 couplet- ten van het Zeeuwsch-Vlaamsch Volkslied en vervolgens het Neuzen lied, waarmede de ver eeniging veel applaus inoogstte. Hierop hegon de voorstelling van afgevaar- digden. In de eerste plaats waren het die van de ..Buurtvereeniiging Eensgezindheid". Door den Voorzitter werd den burgemeester meege- deeld, dat deze vereeniging een bijzondere plaats inneemt. Zij werd 28 November 1930 op advies van den oud-burgemeester gesticht, toen de bewoners langs het kanaal zich in verband met verruiming van het kanaal bedreigd zagen met last tot onitruimen van hun woning zon- der vergoeding van schade, op grond van hun erfpachtscontractDat gevaar is voorloopig bezworen en ondertusschen is de vereeniging zich ook met andere belangen van Sluiskil gaan bezighoulden. Zij telt thans 86 leden. In de tweede plaats kwam het bestuur der Brandweer. Hlieromtrent deelde de voorzitter mede, dat Sluiskil vroeger geen spuit bezat In 1901 kwam uit de kom een handspuit, en werd de bediening opgedragen aan 50 man- schappen. In 1913 kreeg men een motorspuit, die door een paard moest worden getrokken. In 1931 kwam de auto-mo tor spuitZij bewijst goede diensten, in de eerste plaats bij brand, maar ook bij andere gelegenheden, ook, zeide spreker ondeugend met odijken blik ,,bij luchtbescherrningsoef eningen" Vervolgens kwamen zich aan den burge meester voorstellen, het Peraoneel van den Rijkswaterstaat (brugwachters), de comman dant der brigade marechaussee, de echtgenoote van den agent van politic Verpoorte, de Eerw. Pater leider van het R.K. jeugdwerk en de directeur van het R.K. fanfarecorps, bestuurs- leden van den R.K. Vrouwenbond, Wit-Gele Kruis, RjK. Middenstandsbond, R.K. Werklie- denvereeniging, R.K. Fabrieksarbeiders, R.K. bond van spoorwegpersoneel St. Raphael, voor Ter Neuzen en omstreken. Nu werd de voorstelling onderbroken voor het aanbooren van een tweetal muzieknum- mers van het fanfarecorps, dat daarmede blijk gaf van goede vonderingen. Daarna werd de receptie vervolgd met de voorstelling van den vertegenwoordiger der Cokesfahriek, bestuur van den Ghr. Nat. Werkmansbond, Ned. Ver. van Fabrieks- en Transportarbeiders, de Ouder-commissie, Ver eeniging voor Qhr. onderwijs en bestuur van de Zondagsschool, commissie toezicht op het lager onderwijs en tot wering van sc'hoolverzuim, bestuur der handboogmaatschappij, van de zangvereeniging .Polyhymnia", mandoline- vereen. „Polyphonia", comite voor de :eizen met ouden van dagen, Ghr. Tuinders- en Land- arbeidersbonid, terwijl de mansohappen der bri gade marechaussee deze lange rij besloten. Alsnu verleende de voorzitter het woord aan den burgemeester. De burgemeester, Mr. Tellegen, verklaarde thans gaame een kort woord te willen spre- ken, naar aanleiding van de hem en zijn vrouw door de bevolking van Sluiskil bereide zoo hartelijke ontvangst. Zooals alien wel bekena zal zijn, heeft hij de laatste 10 jaren in Indie gewoonld, en daarom kunnen hij en zijn vrouw zich hier volkomen thuis gevoelen, ,,het was daar ook warm". Men moet thans niet van hem verwachten een lange officieele toespraak. Hij heeft be- hoefte, ook namens zijne vrouw, de bevolking van Sluiskil te ibedanken voor de buitenge- woon feestelijke ontvangst, diie hen hier is bereid. Offioieel heeft hij de inwoners van Sluiskil reeds toegesproken ais burgers van Ter Neu zen bij zijn installatie ais hoofd dezer ge meente en de vertegenwoordigers dezer buurt schap zullen dat ongetwijfeld ook wel hebben gezegd. Ofificieus wil hij hen toespreken ais bewo ners van Sluiskil en hen danken voor de wijze waarop zij hem en zijn vrouw ontvangen heb ben. Deze is boven alle verwachting. En die verwachting was toch reeds hoog gespannen. In den korten tijd dat hij hier heeft vertoefd, had hij wel reeds zooveel vemomen, dat hier iets bijzonders te verwachten was. Reeds Mj het uittreden van bet voertuig werd hij verwelkomd met muziek van de mondharmonicavereeniging, bij het binnen- treden van de zaal troffen hem de tonen van het fanfarecorps, hij heeft met zijn vrouw mogen beluisteren de voordracht der zang vereeniging, en vooral de rede van den voor zitter, die daarin verschillende belangen naar voren wist te brengen. Mr. Tellegen verklaarde dat hij op al de aanjgevoerde punten niet zal kunnen ingaan, daar hij er thans bovendien zou staan dit a l'improviste te moeten doen. Toch kan hij het niet allemaal stilzwijgend laten passeeren, aangezien hij nog iets heeft overgehouden van zijn oud beroep, dat van advocaat, en zegt hij die praten altijd graag. Maar thans is het hem een behoefte des harten, zich uit te spreken. De voorzitter heeft verschillende punten aangeroerd, waarin de belangen van Sluiskil en die van Ter Neu zen samenloopen. Indien er kleine verschillen onitstaan, moet men die behandelen met weder- zijdsch vertrouwen, om tot overeenstemming te geraken, bedenkende, dat niets kan worden bereikt, wanneer eensgezindheid niet door woord en daad tot uiting komt. Iemand die veel gereisd heeft en hier en daar heeft rondgekeken, zai moeten verklaren, dat het onzinnig is, wanneer men beweerd, dat een bloeiend deel van het land zou worden aohtergesteld bij de andere deelen. Men moet bet vaderland bezien ais een geheel. Spreker wijst op bet fanfarecorps, dat, naar hij ver- nam in 2 jaar uit niets is geigroead, tot wat het op heden reeds presteeren kan. Dit is verkregen door volhardende samenwerking. De bevolking zegt hij: neemt een voorbeeld aan uw corps, legt de handen ineen, werkt een- drachtlig samen, dan zullen Ter Neuzen en Sluiskil groeien en bloeien, tot verhooging tevens van de welivaart dezer streek. Zich aansluitende aan de woorden door den voorzitter gesproken, spreakt hij zich uit, dat we bij alles moeten uitgaan van de stalling dat alle wijsheid uitgaat van God en Zijn steun op ons werk noodig is. Naar deze richt- dijnen hoopt hij de gemeente te besturen en hoopt, dat God hem in dien arbeid zal willen steunen. Hij eindigt met een woord van hartelijken dank voor de verbeide ontvangst. Deze woorden werden met applaus begroet De voorzitter, de beer Nobels, dankte alien die door hun tegenwoordigheid aan dezen avond van hun belangstelling hadden doen blijken. In het foijzonder noemde hij het een voorrecht, dat ook tegenwoordig was de oud- burgemeester, de heer J. Huizinga. Bekend zijn de woorden „Le roi est mort", „Vive le roi!" In den gewonen zin, getuigen die woor den van weemoed. In dit geval is van dit laatste geen sprake, daar men den heer Hui zinga nog in goeden welstand kan tegenwoor dig zien, en hij opgewekt de reis met de ouden van dagen heeft meegemaakt. Hij dankt ten slotte alien, diie aan het wel- slagen van dezen avond hebben meegewerkt In het bijzonder dankt hij de Gezusters Jacobs die weer gebeel belangeloos bun lokaliteiten voor deze ontvangst van den burgemeester hebben beschikibaar gesteld. Op zijn verzoek werd de avond besloten door het zingem van het Wlilhelmus, begeleid door het fanfarecorps. 'Het was een zeer mooie avond en we zijn overtuigd, de heer en mevrouw Tellegen zul len versterkt zijn in hunne ervaring, dat de bevolking van Ter Neuzen hen met vol ver trouwen tegemoet treedt. GEREF. KERK. Ds. G. W. van Houte, beroepen predikant b(j de Geref. Kerk te Ter Neuzen, hoopt Zon dag 6 Sept. a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente te Nijeveen. GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Ter Neuzen: de heer J. van den Berg, cand. te Rotterdam. ZWEMMEN VAN VLISSINGEN NAAR BRESKENS. De zwemwedstrijd om den Scheldebeker van Breskens naar Vlissingen, die het vorig jaar wegens ongunstig weer moest worden uitgesteld, is j.l. Zaterdag, al zag het er toen ook niet gunstig uit, en al was de zee woelig, gehouden. Zij was, voor wat betreft de ge maakte tijden een succes. Te 2 uur startten ter hoogte van de Nieuwe Sluis 5 dames en 9 beeren. Een der deelneem- sters was afgekeurd en, aangezien ten slotte slechts 14 begeleidende booten besebikbaar waren, trok de reserve, de heer A. Wattel te Middelburg, zich terug. Bij vorige gelegenheden werd de beker ge- wonnen: in 1930 door mej. Y. Lauwereins te Oostende in 2 uur 11 min. 4,2 sec.; 1931 door den heer F. J. A. Kuijper te Amsterdam in 2 u. 37 min. 1,2 sec.; in 1932 door den heer J. Stender te Hilversum in 1 u. 40 m. 8 sec.; in 1933 door den heer E. H. Temme te Lon- den in 1 u. 47 m. 9,8 sec.; in 1934 door den heer J. Stender in 1 u. 28 min., 8,2 sec. Thans waren voor half 4 12 deelnemers aan het eindpunt te Vlissingen aangekomen 2 deelnemers hadden onderweg opgegeven. Ais nummer 1 kwam aan de heer C. Deane van de Penguin Swimming Club te Londen in 1 uur 1 min. 52 y2 sec. Tweede was de heer Godwin van Shiver's Swimming Club te Brighton in 1.4.20.8. Derde was de beker- houder van vorig jaar de heer J. Stende- uit Hilversum, lid van de Dolfijn te Amsterdam in 1.6.56.2; vierde was de heer A. Meyer van de Tilburgsche zwemclub te Tilburg in I.11.19.4; vijfde en tevens eerstaankomende dame was mej. N. Roelans van de Rotterdam- sche Dameszwemvereeniging uit Rotterdam in 1.17.8; zesde was de heer R. van Bel uit Sas van Gent in 1.21.37, die dus de eerstaan komende Zeeuw was; 7. de heer T. M. van Dommelen Sr. uit Hillegersberg in 1.23.8; 8. de heer A. v. d. Meer uit Den Haag in 1.23.18; 9. mej. A. Bijsterveld te Vlissingen in 1.23.47; 10. de heer G. van Loo, Middelburg in 1.25.15; II. mej. R. Smits, Tilburg in 1.25.16. Laatste was mej. L. Schol uit Tilburg in 1.28.3. Hierbij kan worden medegedeeld dat alien het record van 1 uur 28 min. 8.2 sec. staande op naam van den heer Stender hebben ge- slagen. Des avonds had in het Grand Hotel Brit- tannia de prijsuitreiking plaats. Burgemeester Van Woelderen wees er daar- bij op, dat voor de organisatie van den zwem wedstrijd niet minder dan 350 personen in 't getouw zijn geweest. Hij dankte alien, voor de betoonde medewerking. ZIEK KEN I) GEDOOD. De rechtlbank te Leeuwarden heeft Zater dag uitspraak gedaan in de beide zaken tegen dein 22jarigen handelsreiziger Y. K. te Leeuwarden, thans gedetineerd, terzake van het opzettelijk dooden van zijn 6 maanden oud doehtertje. Hij werd veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf. De officier had 2 jaar en 6 maanden geeischt. Verdachte deed afstand van hooger beroep, de officier van justitie houdt zich het recht op hooger beroep voor. (Wegens verduistering in dienstbetrekking luidde het vonnis 4 maanden gevangenisstraf, waarvan 2 maanden voorWaardelijk met 3 jaar proeftijd en onder bijzondere voorwaarden. Voor dit feit had de officier van justitie 8 maanden geeischt. PAARD EN KOE DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Woensdagmiddag werd in een weide bij den landbouwer L. V. te Grijpskerke een paard en koe door den bliksem doodgeslagen. EEN AUTO RIJDT HET TROTTOIR OP. Vrjjdagavond wilde een bestuurder van een auto in de Fahrenaeitstraat in Den Haag, toen hij twee fietsers, die voor zijn auto reden, wilde ontwijken, iets naar rechts uit- halen. Vermoedelijk drukte hij daarbij op het gaspedaal, want met voile vaart reed de wagen het trottoir op en verder tegen de pui van den bakkerswinkel van de firma Stevers, welke geheel vernield werd. In zijn vaart had de auto een 18-jarig meisje M. van D., dat daar met een jonger zusje en een broertje wandelde, meegesleurd en in de etalage geworpen. Met een verbrij- zeld onderbeen, dat vermoedelijk geamputeerd zal moeten worden, is het meisje naar het R.K. ziekenhuis gebracht. Ook beide andere kinderen werden door den auto getroffen, gelukkig echter minder ern- stig. Het 16-jarig meisje kreeg een kneuzing van den rechterenkel en schaafwonden, ter wijl het 9-jarig jongetje een hoofdwonde had. De moeder van de kinderen, die het onge- luk zag gebeuren, geraakte geheel overstuur en is eveneens naar het ziekenhuis gebracht. Verder werden nog getroffen de 49-jarige mevrouw van R. L. uit de Fahrenheitstraat, die niet ernstig werd verwond en de 67-jarige mevr. M. A. J. K. van het Koningsplein, die een bloeduitstorting in een der beenen kreeg. Nader wordt gemeld, dat de bestuurder geen rijbevoegdheid bezat. Het was een 16-jarige jongen, die onder toezicht van zijn vader reed. De familie van D., waarvan het oudste meisje zoo ongelukkig getroffen werd, woont te Schiedam, docb logeerde tijdelijk in een woning in de Begoniastraat te 's Gravenhage. TAOHTIGJARIGE REDT EEN JONGETJE UIT HET WATER. De koene daad van een ltrassen ouden heer te Heerenveen heeft een jeugdig menschen- leven aan den dood doen ontsnappen, meldt de Tel. Het zoontje van den heer B. reed op de fiets en had daarbij zijn tasch over het stuur gehangen. Plotseling geraakte deze tusschen het stuur bekneld met het gevolg, dat de knaap pardoes het water inreed. De tachtig- jarige heer De V., die het ongeluk zag ge beuren, aarzelde geen oogenblik en sprong den knaap na. Hij mocht het genoegen sma- ken den onfortuinlijken wielrijder veilig en wel op het droge te brengen. DROEVIG ONGELUK AAN HET STILLE STRAND BIJ SCHEVENINGEN. Zaterdagavond ongeveer 9 uur geraakte een 15-jarige jongen, A. W. de J., in zee aan het stille strand bij Scheveningen bij den golf breker tegenover de politietent in gevaar. De twee gebroeders A. en G. van der H. uit de Boeistraat, resp. 23 en 19 jaar, begaven zich in zee om te trachten den drenkeling te redden. Ook zij kwamen echter in levensge- vaar te verkeeren, waarop de agent van poli- tie van D. te water ging. Hij werd evenwel vastgegrepen door de gebroeders van der H., doch -wist zich met groote inspanning los te werken, en zag nog kans G. van der H. te redden. Inmiddels had zich nog een 17-jarige jongen J. M. te water begeven om den broer te red den, docb zonder resultaat. De 23-jarige A. van der H. is verdronken, voordat hem de reddende hand kon worden verleend. Zijn lijk is nog niet aangespoeld. De aanleidende oorzaak van alles, de 15 jarige A. W. de J. slaagde er ten slotte in, op eigen kracht het strand te bereiken. JONGETJE VERDRONKEN. Vrijdag keerde de 9-jarige C. van Gaans niet in de ouderlijke woning in de Nassau- straat te Rotterdam terug. Het bleek, dat het kind aan den waterkant bij de Konings- haven gespeeld had. Toen de rivierpolitie daar ging dreggen, heeft zij het lijkje van het knaapje boven gebracht. VERDUISTERING. Een bankinstelling te Leiden heeft aangifte gedaan b(j de politie aldaar, dat een wissel- looper, die een bedrag van 490 bij clienten had ge'ind, niet meer teruggekomen is. De politie heeft de zaak in onderzoek. AFPERSER DOOR POLITIE GEARRESTEERD. Een bewoner van de Pieter Aertszstraat te Amsterdam, die reeds geruimen tijd getld moest hebben van een zakenrelatie, die goe- deren van hem in consignatie bad gehad, docb deze inplaats van verkoeht had beleend, ontving dezer dagen bezoejk van den man, dien hij herhaaldelijk om het nog resteerende bedrag bad gevraagd. De bezoeker greep een flesch en dreigde zijn schuldeischer te zullen doodslaan, wanneer deze niet een kwitantie teekende voor het resteerende bedrag, dat hij nog moest ontvangen. Doodelijk verschrikt teekende de schuldeischer het kwitantie, waarmee de afperser verdween, in de illusie, dat hij nu van zijn schuld en van verdere mpeilrjkheden af zou zijn. Begrijpelijker- wijze begonnen de moeilijkheden nu echter eerst goed, want de bewoner van de Pieter Aaertszstraat deed aangifte van de afper- sing, met het gevolg, dat de dader Zaterdag- morgen is gearresteerd. KIND OVERRIDDEN. Vrijdagmididag is te Wageningen het zes- jarig meisje B. M. Vos uit een woonwagen, dat plotseling van achter een kar den weg overstak, door een benzine-auto van de Shell aangereden. Hoewel de chauffeur onmiddel- lijk remde, kon hij het ongeluk niet meer voor- komen. Het kind kreeg een schedelbreuk en is in hoogst zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis ,,Ziekenzorg" vervoerd. IN ZIJN VACANT1E GEDOOD. De dertigjarige T. J. A. Dam, marechaussee van de brigade Venlo, is met zijn motorfiets in Geldem in de Rijnprovincie door een vracht- auto aangereden en aan de gevolgen be- zweken. Dam, die in de Duitsche grensplaats zijn verlof doorbracbt, reed uit een zijweg den hoofdweg op. Op het kruispunt werd hij door een Duitsche vrachtauto gegrepen en over den weg geslingerd. In zorgwekkenden toestand is hij met een dubbele schedelfractuur naar het St. Anto- niushospitaal te Geleen overgebracht, waar hij enkele uren na aankomst overleed. De motorfiets werd totaal vernield. VERDRONKEN. Vrijdagavond werd het zesjarig zoontje van den landbouwer W. Nijberg te Dedemsvaart vermist. Toen men tegen etenstijd ging zoe- ken, vond men het lijkje van het jongetje in het kanaal. Tevens vond men het kinderfietsje waarmee de jongen spelende te water is ge- raakt en verdronken. DE HITTEGOLF IN DE VER. STATEN. Uit New-York wordt gemeld: De hittegolf in het Miidden-Westen duurt nog steeds voort. Het aantal dooden tengevolge van de hitte is thans gestegen tot ongeveer 4500. In vele steden is de melkprijs aanzienlijk gestegen. Ook de prijzen van boter, ederen en kaas zijn nog meer de hoogte ingegaan. Intusschen heeft de instelling ,,Hulp aan den landbouw" aangekondigd, dat 2 millioen bushel tarwe verdeeld zal worden onder de nood- lijdende bevolking van de ergst getroffen straken. In de Pacifische en Noord-Westelijke staten is een overschot van den tarwe-oogst. Deze wordt hier tegen normale prij'zen verhandeld. WEERSPANNIOE KOORKNAPEN. In het Fransche dorp Saint-Astier hebben de koorknapen voor den mis dan pas- toor een verzoekscbrift overhandigd. Ze ver- 1-angden een percentage van het collectegeld MARMEREN BEELDEN IN EEN VISCHNET. Tn de buurt van Ravenna, waar visschers hun netten hadden uitgeworpen, zijn twee an- tieke marmeren beelden opgehaald, waarvan het eene Dionysius voorstelt en het andere een Hermeszuil van MSlklades, waarop een Grieksch en Latijnsch dystichon geschreven staan. Dit bewijst wederom, dat langs den rand der Po-rvlakte groote Grieksche neder- zettingen moeten zijn geweest, welker bestaan men ultsluitend in den laatsten tijd heeft kun nen constateeren. De vondsten zijn ter restauratie overge bracht naar Ravenna. NEDERLANDSOHE KERKDIEF GEARRESTEERD. Te Ruevels bij Weelde in de Belgische Kem- pen beeft de gendarmerie zekeren R. uit Til burg gearresteerd. De man is gevankelijk naar Tumhout overgebracht. Hij was in het bezit van geld en juweelen, die gestolen wa ren uit kapellen te Weelde, Raevels en Tum hout. SPOORWEGRAMP EISOHT 51 DOODEN. Naar pas Vrijdag is bekend geworden heeft op 22 Juni te Karymskaia, in Oost-Siberie een spoorwegramp plaats gehad, die 51 dooden heeft geeischt, terwijd 52 personen gewond werden. Tengevolge van nalatigheid is een personentrein in botsing gekomen met een an- deren trein, waarvoor de reglementaire seinen niet waren getoond. Voor de rechtbank te Tsjita hebben zich 13 beklaagden te verantwoorden o.a. de sta- tionschef. Opgemerkt wordt, dat dit het 87e ongeluk is, dat zich in het eerste halfjaar 1936 te Ka rymskaia heeft voorgedaan. HEVIGE AARDBEVING IN COLUMBIe. Volgens berichten van de Columbiaansch- Ecuadoriaansche grens heeft daar een aard- beving plaats gehad, die de stad Tuquerres zou hebben verwoest. In het district Narino zou- den vele sladhtoff-ers zijn gevallen. tal van personen zouden vermist worden. De Colum- biaansche regeering heeft onmiddellijk een hulpactie georganiseerd. De beving werd tot in Tulcan gevoeild. Men vreest, dat de priester Saratola, directeur van het observatorium te Bogota, die zich te Tuquerres bevond, om het leven is gekomen. De stad Tuquerres heeft 26.000 inwoners: Pasto, dat eveneens van de aardibeving heeft te lij'den gehad, 45.000. Het aantal dooden heeft men nog niet kunnen vaststellen. BESCHIETENG VAN EEN BADPLAATS. In de badplaats Saint Tropez aan de Rivie- ra-kust, heeft zich Vrijdagavond een verbijs- terenid feit voorgedaan. Een in de haven liggend jacht was in brand geraakt en ook de omliggende zeilbooten wer- •den een prooi der vlammen. Daar de politie niet over geschikt materiaal beschikte, traeht- te de duikboot Atalanta het brandende vaar- tuig in zee te steepenDoor den stroom en den wind raakte het jacht weer los en dreef naar den oever terug. Nu trachtten de kanonniers van de Atalante het vaartuig door beschieting tot zinken te brengen. Ongeveer vijftien schoten werden ge- lost, maar slechts drie bereikten hun doel De overige projectielen kwamen op den oever te- recht. Er ontstond een paniek en de menschen vluohtten de kelders in. Een van de schoten vernielde de electrische geleiding, een ander sloeg in voor het terras van het Palace Hotel en nog anderen vielen op den spoorweg, maar ontploften niet. Wonder boven wonder werd niemand gedeerd. De materieele schade wordt geraamd op 500.000 francs. LINDBERGH KOMT. De Duitsche minister van luchtvaart Goring heeft den Ameriikaanschen vlieger Lindbergh uitgenoodigd tot een bezoek aan Berlijn. Lind bergh zal 22 Juli met zijn particulier vlieg- tuig te Berlijn aankomen en tot 29 Juli blrjvea om ailerlei inrichtingen van de Duitsche lucht vaart en het Duitsche luchtwapen te bezich- tigen. Het spreekt vanizelf, dat ook een bezoek aan het Olympisch dorp op het programma staat. IN 30 SEOONDEN EEN ZENDING GOUD GEROOFD. Dank zij een met minutieuze precies- heid uitgevoerd nauwkeurig beraamd plan, zijn vier bandieten er in geslaagd, zich in het hartje van Londen meester te maken van een zending goud in baren, gouden munten en stof- goud ter waaride van 25.000 gulden. Het geheele voorval speelde zich met blik- semsnelheid af; een halve minuut nadat de bandieten den bestelauto met zijn kostbare vracht hadlden aangehouden, waren zij met hun buit alweer uit het gezicht verdwenen. iDe zending, die 15 K.G. woog, was door de Sheffield Smelting Company te Sheffield per spoor verzonden naar haar Londensch filiaal in Berry Street. Aan het Kings Cross Station te Londen aamigekomem, werd het waardevoile pak in den bestelauto van den Londen and North-Eastem Railway geladen, die onmiddel lijk daarop naar de Berry Street vertrok. Aanvankelijk verliep de tocht zonder eenig bijzonder voorval. In Ayelesibury Street echter, een nauw straatje, waar de auto slechts lang zaam kon rijden, schoof eensklaps een man een handkar dwars over den weg, zoodat de chauf feur met kracht moest remmen, om een aan- rijding te voorkomen. Op hetzelfde oogenblik sprong de man, die de handkar op den weg geplaatst had, in de caibine en bedreigde den chauffeur met een revolver. Tezelfdertijd stortten zich aan de achter- zijde twee mainnen, die om den hoek van een zijstraat hadden staan wachten, op den knecht die in den wagen zat en hielden hem met ploertendooders in bedwang. Een vierde me- deplichtige greep het kistje, waarna het vier- tal den hoek omsnelde, in een gereed staanden auto sprong en er in vliegende vaart vandoor ging, nog v66r de chauffeur en de knecht van den bestelauto goed en wed van hun verbou- wereerdheid bekomen waren. Weimg had het gescheeld, of de bandieten hadden bij hun vluoht een straatveger omver gereden. In 30 seconden was alles gebeurd. „De kerels spraken geen woord", verklaar de de knecht aan de politie. „Maar twiee van hen zwaaiden z6<5 dreigend met ploertendoo ders, dat ik niet om hulp durfde roepen." Den auto, waarin de dieven de vlucht ge nomen heblben, heeft de politie teruggevonden. Gebdeken is, dat de wagen ruim een week ge leden is gestolen. Van de dieven zelf ontbreekt tot dusver ieder spoor. Verder zijn nog voor een waarde van ruim 20.000 gulden sieraden gestolen uit een auto, die voor een huis in Marlyebone Road in het Westen van Londen stond te wachten. DEN HELD'ER. Hedenmorgen te kwart over tien is de 23jarige gehuwde leerling-on- derofficier-vlieger C. van Mulligen met het militair Fokkervliegtuig D 24 neergestort op de Hors, de bekende zandplaat nabij Texel. De vlieger was op slag dood. MADRID. In de kazeme La Montana is he denmorgen muiterij uitgebroken, welke echter in de kiem kon worden gesmoord. De re pee ring heeft over alle zenders laten bekend ma ken, dat zij geheel meester is van den toe stand. GIBRALTAR. Officieel wordt medegedeeld dat de regeering order heeft gegeven ale bank-opera ties voor den tijd van 48 uren te staken. Tevens is een schuldenmoratorium af- gekondigd. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 14 Juli. Marinus Stouthamer, oud 49 j., wedn. en Madeleine Marie Heirman, oud 45 j., gesch. v. eeht. 16 Juli. Rene Franciscus de Waal, oud 26 j., jm. en Celina Margaretha Magdalena Aerts- sens, ouid 24 j., jd. iHuwelijks-voltrekkingen. 16 Juli. Jan Oor- nelis Meijer, oud 30 j., jm. en Janna Martina van Luik, oud 19 j., jd. Johannes Jozias Dooms, oud 24 j., jm. en Pietemella Anna Holmendadh, oud 18 j., jd. Geboorten. 11 Juli. Neeltje Franqoise, d. van Will em Hamelink en van Louise Nieskens. 15 Juli. Ludwina Hortense, d. van Johan AJdrianus Weijnen en van Alice Coralie Pru dence Graefschepe. HONTENISSE. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Juli. Albert P. C. Kint (van Antwerpen), oud 24 j. en Elisa beth Asselman, oud 24 j. Geboorten. 2 Juli. Leonardus Anna Albertus, z. van Petrus J. de Theije en van Josephine C. de Blieck. 3 Juli. Geertruida Abrina, d. van Christiaan Overbeeke en van Cornelia J. Ris- seeuw. 7 Juli. Eddy Johannes, z. van Joseph Burm en van Martha A. Verschooten. Overlijden. 3 Juli. Seraphinus Schmitz, oud 71 j., z. van Johannes A. en van Anna C. Moorthamer. 7 Juli. Anna C. d'Haens, oud 73 j., d. van Johannes F. en van Maria P. Buijsrogge. SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 10 Juli. Marinus Moel- ker (van Philippine), oud 33 j., en Maria Wauters, oud 25 j. 15 Juli. Hendrik Cornells Stouthamer, oud 25 j. en Antoinetta Adriana Henriette Elisabeth Mijnslbergh, oud 24 j. Geboorten. 9 Juli. Lisette Fharailda Hen riette, d. van Charles Louis Geemaert en van Martha Elisa IJsebaert.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 3