Op reis SJ ASPIBIN bent U in't bijzonder Hu blootgesteld aan het ge vaarvankouvatten. Reist daarom nooit zonder TABLETTEN AXEL. SAS VAN GENT. Burgemeester TELLEGEN te Sluiskil Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 cts. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 cts. (Ingez. Med.) voor zoo'n reis uitstekend weer is gebleven. Het Nose-Comite bad voor een en ander goede maatregelen getroffen, en zoo waren te 9 uur de ouden van dagen, de hen vergezellen- de jongeren en de gasten in den radio-trein getzeten. Verschillende kennissen hadden elkaar weer aan het station ontmoet en vooral was het treffend, de voldoening op vele oude ge- zich^en, toen de oud-burgemeester de heer J. Huizinga weer in hun midden kwam. Daargn- tegen was het een teleurstelling te vememen, dat ambtsbezigheden den nieuwen burgemees- ter, Mr. Tellegen, te elfder ure beletten de reis mee te maken. Te 9 uur werd het sein voor vertrek gege- ven en de leider van den trein, de heer Zss- gers, liet van uit de studio het ,,WilheImus" doorgeven. Vol blijde verwachting op het te wachten genot reed rnen onder vroolijken kout af, om te Sluiskil te stoppen, tot het opnemen van de ouden van dagen met begeleiders. Spoedig was dit geschied en nu ging de reis met on- geveer 350 passagiers naar de bestemming. Van uit de studio werd door den heer But namens het Nose-Comite een woord van wel- kom gdsproken, en getuigd van de groote vreugde over de tegenwoordigheid van oud- burgemeester Huizinga, terwijl mededeelingen over de dagindeeling volgden. In het vervolg der reis sprak ook de heer Huizinga de aan- wezigen toe en deelde een en ander mede over zijn leven en dat van zijn gezin in him nieu- we woonplaats, de verzekering gevende, dat Ter Neuzen nog steeds het onderwerp van gedachten en gesprekken is. De reis wend voorts opgeluisterd door vt-jo- lijke muziek of zang, uitgezonden uit de studio, terwijl de heer Zegers af en toe mededeelingen deed omtrent de steden die men passeerde of andere wetenswaardigheden, voor de reizigers van belang. Zoo vergat hij rummer ons er op attent te maken, wanneer wij de Schelde kruisten, welke reeds te Gent elen beseheiden vaarwater is en een groot contrast vormt met den stroom zooais die zich vo6r Ter Neu zen vertoont. Reeds betrekkelijk spoedig nadat we Gent waren gepasseerd, begon de bodem van Vlaan- deren zich heuvelachtig te vertoonen. Ove- rigens bleek, dat we een goede kleistreek doorkruisten, hetgeen waar te nemen was aan den te velde staanden oogst. De daar geteelde gewassen hebben veel overeenkomst met die in Zeeuwsch-Vlaanderen. Zoo passeerden we Audenaerde, een historische stad, voorts Gee- raerdsbergen, en kwam men toen al in de Vlaainsche Ardennen. Na een betrekkelijke lange tunnel te zjjn doorgereden bracht de radiotrein ons spoedig te Ronse, een Vlaamsche fabrieksstad. Daar werd de trein verlaten en werden we met 6 autobussen in 2 groepen naar de Kluisberg, het doel van den tocht gebracht. Op den weg daarheen werd ons oog getrof fen, door de inderdaad schitterende omgeving, de mooie' aanblik die dit door de zon besche- nen heuvelachtig land bood. Het was geen gem&kkelijke en niet altijd een goed gapla- veide weg, die de bestuurders der autobussen moesten berijden, om ons naar het doel van den tocht te brengen. Nu weer was het een heele klim, om kort daarop weer beneden- waarts te gaan. Maar er zaten blijkbaar goede stuurlieden aan 't roer. En zonder stoornis kwamen we aan 't eindpunt. Elen deel van het gezelschap werd voor het gebruiken van den maaltijd gehuisvest in het Hotel Moderne, het andere in Belle vue". Dit deed zijn naam eer aan, want inderdaad ha^ men van uit deze inrichting een eenig gezicht op de Scheldevallei. Met den aanvang van den maaltijd werd gewacht tot ook de tweede groep was gearri- veerd en toen bleek, dat men zich de boter- hammen, de koffie, of wat dies meer zij, best liet smaken. Het was alien goed aan !e zien, zoowel ouden als jong, dat me" ten zeerste genoot en het Nose-Comite dankbaar was, voor hetgeen dit met steun van de inge- zetenen weer heeft weten daar te stellen. Na den maaltijd maakten we onder leiding van den heer Zeegers, die ook een aangenaam verteller bleek, een wandeling naar den top van den Kluisberg en beklommen daar ook den uitkijktoren, van waar men nog beter de schitterende omgeving, die zich als een dio rama voor ons oog ontplooit, konden bezich- tigen. Wanneer man onder zulke zonnige omstandigheden op deze plaats vertoeft, moet het niet verwonderen, dat de Kluisberg het doel is van velen, die van echt natuurschoon willen genieten. Te vroeg was eigenlijk het tijdstip van ver trek aangebroken, docih de heer Zeegers wist er goede orde onder te houden. De eerste zending vertrok weer op tijd naar Ronse en met de tweede kwam hij juist op tijd voor het vertrekuur van de trein ter plaatse. In de trein wachtte de passagiers een ver- rassing. Daar vond ieder op zijn plaats een mattetaart, een specifiek Ronses' gebak, dat zich, met een lekkere kop koffie, die werd toe- gediend, goed liet smaken. Langs een andere riohting reed de trein huiswaarts. We kwamen nu langs Sottegem. Op de reis werd namens het comite van Sluis kil dank gebracht aan het Nose-Oomit6, voor de aangeboden gelegenheid tot samenwerking, waardoor het maken van een tocht, met de ouden van dagen op goede manier was opge- lost en de hoop werd uitgesproken, dat dit ook in de boekomst zou kunnen voortgezet worden. Nadat Selzaete gepasseerd was, sprak ook de heer Huizinga nog een woord tot de reis- genooten, waarbij hij alien, ook namens zijn vrouw, het beste toewenschte. Spoedig waren wij nu Sluiskil genaderd. Elen deel van het gezelschap stapte uit. Ook wij behoorden daartoe, omdat we daar ook nog een taak te verrichten hadden. Wij kunnen ons verslag niet eindigem, zonder een woord van bijzonderen dank en hulde aan het Nose- Comite, dat ons uitnoodigde den tocht mede te maken, ook wel uit overweging, dat het ons aangenaam zou zijn dit te doen in gezel schap van den oud-burgemeester, met wie wij zoo tal van jaren op verschillende gebied heb ben saamgewerkt. Maar, al hebben wii over een en ander de herinnering nog eens kunnen ophalen, we hebben tooh onze oogen en ooren den kost gegeven. We weten uit een jaren lange ervaring, wat er bij organiseeren van gelegenheden als deze, te pas komt, en wan neer dan zoo alles op rolletjes loopt, als j.l. Vrijdag het geval was, dan kan dit alleen dank zij goede getroffen regelingen en toewijding van degenen die deze reis organiseerden. Het Nose-Comite krijgt ervaring op dit ge bied, het verricht daarmede een mooi werk en deze reizen, ondernomen om de ouden van dagen een genoeglijke dag te verschaffen, zullen, naar we gelooven, ook meer en meer aantrekking krijgen op de jongeren, die ook wel eens een kijkje willen nemen in een mooie landstreek. Moge het Nose-Comite daarvoor staeds voldoenden steun vinden bij de ingezetenen. Overigens zal de getuigenis van een welge- slaagde reis, voor het comite de beste voldoe ning schenken. Nog een apartje. Met den heer Huizinga een en ander be- sprekende, kwam ook nog iets ter sprake, dat we dienen te vermelden, om een sprookje finaal uit de wereld te helpan. Korten tijd nadat de heer Huizinga ir. Amersfoort woon- de, hoorden wij een verhaal, dat de 69-jarige nog zou benoemd zijn in een betrekking van inspecteur met een salaris van 2000, een ander wist zeker te vertellen van f 3000. Met goede betjoelingen werd dat niet verteld. Wij hebben daaraan weinig waarde gehecht, om dat we wel beter wisten. Uit een mededeeling van den heer Huizinga vernamen we thans, dat het blad van Mussert „Vblk en Vader- land" dat sprookje ook heeft verspreid. Hij had er zich echter boven verheven geacht, om dat tegen te spreken. Nu we nog na de reis vernamen, dat er werkelijk menschen zijn die dat sprookje ge looven, achten we toch wel van belang, zwart op wit te schrjjven, dat dit niet meer is ge- weest dan een verzinsel. Van bevriende zijde is er den heer Huizinga eehs naar gevraagd. Hij heeft toen geantwoord, dat, wanneer hij zich op zijn leeftijd nog in staat had gevoeld een betrekking te aanvaarden die hem zoo'n salaris zou opleveren, hij dan zeker wel ge- tracht zou hebben dispensatie te krijgen om het ambt van burgemeester dezer gemeente te blijven waamemen, overtuigd dat hij daar- door zeer velen aan zich zou hebben verplicht. Ondertusschen zit onze oud-burgemeester niet stil, en kan meer (eere-)baantjes krijgen, dan het hem mogelijk is te vervullen. TURNUITVOERING VAN DEN TURNKRING ZEELAND VAN HET CHR. NEDERL. GYMNASTIEKVERBOND Zaterdag j.l. stond onze stad in het teeken van de gymnastiek. De turnkring Zeeland van het Christelijk Nederlandsch Gymnastiek- verbond hield zijn eerste uitvoering, als plaats waarvoor Ter Neuzen was uitgekozen. Met een kleine vertraging ten gevolge van een mis- verstand marcheerden de uitvoerenden te circa half vier af van het gebouw Emmanuel", voorafgegaan door het Pijperskorps „Excel- sior" van Goes. Van de Nieuwediepstraat werd gemarcheerd door de Vlooswijkstraat, Noord- straat, Nieuwstraat, alwaar voor het Hotel des Pays-Bas aan den burgemeester Mr. Tel legen, den turngroet werd gebracht, door de Burg. Geillstraat, Markt, De Jongestraat, Heerengracht, Vlooswijkstraat, Tholensstraat, Dijkstraat naar het veld der V.V. „Temeu- zen". Na gebed werd de uitvoering geopend door den kringvoorzitter, den heer P. K. Dees, die allereerst dank bracht aan den Weleerw. heer Dr. Cazemier, dat deze zich bereid ver- klaarde, het eere-voorzitterschap van E. M. M. op zich te nemen, vervolgens aan den heer burgemeester voor diens toestemming tot het houden van een marsch door de stad, de Transportkolonne van het Roode Kruis, afd. Ter Neuzen, het bestuur der V.V. „Temeuzen'' voor het gratis afstaan van het veld, «n ver volgens een beroep deed op de tumsters en turners om de uitvoering te doen slagen. De kring Zeeland is nog zeer jong, en het was met eenigen schroom dat spreker bij de op- richting op 4 April j.l. het voorzitterschap daarvan op zich genomen heeft. De mede- werking die hij ondervinden mag, stemt hem tot groote dankbaarheid, en geeft hoop op de toekomst. Hij spoorde de uitvoerenden aan. het devies van het C. N. G. V., „Vaardig en sterk tot Gods eer", steeds voor oogen te houden, en wees er op, dat dit devies geldt niet alleen op lichamelijk, doch bovenal op geestelijk gebied. Hij eindigde met den wensch uit te spreken, dat deze uitvoering moge bijdragen, dat velen zich scharen achter het vaandel der uitvoe- rende vereenigingen. Vervolgens werd aangevangen met het af- werken van het programma, dat op een vlotte wijze werd uitgevoerd. Het bleek, dat de lei ding in zeer goede handen was. In een vlot tempo volgden elkander op rythmische oefe- ningen door de damesklasse van C. K. W. O., Vlissingen, vrije oefeningen door dames van O. K. K., Goes en E. M. M. te Ter Neuzen, vrije oefeningen door de heeren der 3 deel- nemende vereenigingen, oefeningen aan brug en hoogrek, vrije oefeningen, oefeningen aan het paard, paardspringen, brugoefeningen door dames en springrietoefeningen door dames, om te besluiten met vrije oefeningen door alle tumsters en turners. Zooais reeds gezegd, werd dit uitgebreide programma vlot uitgevoerd en was ook de afwerking over het geheel zeer goed te noe- men. De kring Zeeland mag dan een kort bestaan hebben, vast staat evenwel, dat deze kring tumsters en turners telt, die blijk geven, de zoo mooie turnerij met hart en ziel te zijn toegedaan. Nadat het programma was afgewerkt, dankte de voorzitter, de heer P. K. Dees de medewerkenden voor de wijze waarop zij voor de afwerking van het programma hadden zorggedragen. Spreker heeft gezegd, zich te zullen wijden aan de bevordering van de belangen aller vereenigingen van den turn kring Zeeland, doch wil thans wel een uit zondering maken en in de eerste plaats spreken voor de vereeniging, waartoe hij be- hoort E. M. M., te Ter Neuzen. Hij hoopt, dat de uitvoering van heden aanleiding zal mogen zijn, dat velen zich scharen achter haar vaandel. Hij eindigde met dankzegging, waarna langs de Westkolkstraat, Nieuwstraat, Korte Kerkstraat, Donze-Visserstraat en 2e Verbindingstraat, werd teruggemarcheeri naar het gebouw Emmanuel", waar de stoet werd ontbonden. PATRONATENDAG. Gisteren werd hie" de Patronatendag voor Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden, waaraan door de meeste patronaten werd dealgenomen. In den voormiddag leek 't er weer naar, dat er van den optocht door de stad en de spelen op het H.B.S.-terrein niets zou kunnen komen, evenals het vorig jaar, maar met den middag werd 't weer goed. Een paar patronaten. n.l. Lamswaarde en IJzendij'ke hadden zich ver- moedelijk door 't dreigende weer laten af- schrikken en waren niiet opgekomen, maar de overige waren present. De lofgeizangen werden door.de jongens ge- zamenlijik gezongen. De directeur, de weleerw. heer J. van Campen, hield tijdens het Lof een korte toespraak, waarin hij het doel van dezen dag uiteenzette. Na den inwendigen mensch versterkt te heibben, trokken de deelnemende patronaten ongeveer half vier door verschiPen- de straten naar het H.B.S.-speelterrein, waar eerst gezamenlijk gezongen werd ..Roomsche Blijdschap" en daama verschillende spelen als volley, korfbal, handbal enz. werden gede1 monstreerd. Er werden 7 prijzen toegekend voor orde en 7 voor de spelen, die door de jury werden toe- gewezen als volgt: voor orde: le Clinge, 2e Westdorpe, 3e Hulst (St. Aloysius), 4e Groe- nendijk, 5e Ter Neuzen, 6e St. Jansteen, 7e Graauw; voor de spelen: le Stoppeldijk; 2e Sluis, 3e Clinge, 4e Ter Neuzen, 5e Koewacht, 6e Oostburg, 7e Sels van Gent. Na het slotwoord van dezen geslaagden dag trok ieder welgemoed huiswaarts. UITSTAPJE. Het meisjespatronaat maakte gisteren een uitstapje naar Antwerpen onder leiding van de dames Van Nuenen en Verbeke. Daar ,verj natuurlijk een bezoek aan den dierentuin ge bracht. We hoeven niet te vertellen, dat de 50 meisjes een reuzedag hebben gehad. N.V. PROVINCIALE ZEEUWSCHE ELECTRICITEITS MAATSCHAPPIJ. Aan het verslag over het jaar 1935, het 17de boekjaar der N.V. „P.Z.E.M." ontleenen wij, dat de Raad van Bestuur er op wijst, dat de stroomverkoop in alle groepen wederom toe nam, het sterkst in de Zuidgroep, waar velen nieuwe industrieele bedrijven werden aange- sloten. De stijging bedroeg voor de drie groe pen samen in vergelijking met het vorige jaar 8.2 Niettegenstaartde tariefsverlagingen van de laatste jaren wa^en de financieele resultaten wederom gunstig, zij laten ook thans toe, verschillende extra-afschrijvingen op activa te doen. Evenals het vorige jaar, wordt voorgesteld, de extra afschrijving op de good will, waarmede de van de 3oc. Anonyme over- genomen activa belast- zijn, te beperken tot het Trambedrijf. Met een extra afschrijving van f 64.456,75 als wordt voorgesteld, zal deze goodwill geheel zijn afgeschreven. Uit het overblijvende winst saldo stelt de Raad van Bestuur voor, een dividend van 5 aan aandeelhouders uit te keeren en het resteerende bedrag ad 4089,96 toe te voegen aan de reserve voor afschrijvingen. De Omzetbelasting, welke in het begin dreigde aanmerkelijke offers van de N.V. te zullen vorderen werd veel billijker. toegepast dan aanvankelijk werd verwacht. Was reeds besloten, geen gebruik te maken van de be- voegdheid tot verhaal van deze belasting op de afnemers, de latere wijze yan toepassing stel- de den raad van bestuur in de gelegenheid bovendien uitvoering te geven aan het aan vankelijk voomemen om de tarieven voor de kleinverbruikers wederom te verlagen. De financieele resultaten van 1934 lieten toe, aan de gemeenten, die hebben bijgedrag^n in de kosten van ondergrondsche netten, wederom een terugbetaling van 5 dier bijdragen in uitzicht te stellen. Behalve St. Maartensdiik, waar nog een plaatselijke centrale in bedrijf is en van Zuid- zande worden thans alle gemeenten door de N.V. van stroom voorzien. Bij het spreken van een gunstig financieel resultaat, moet de Raad van Bestuur eene uitzondering maken voor het trambedrijf, dat, niettegenstaande belangrijke kapitaalsafschrij- vingen, wederom een aanzienlijk verlies op- leverde. Bezuiniging bleek anders dan door inkrimping van het bedrijf moeilijk te bereiken en voor inkrimping kwam allereerst de lijn Vlissingen StadStation, die relatief de slechtste resultaten oplevert, in aanmerking. Besloten werd de exploitatie van deze lijn binnen het eerstvolgend vijfjarig tijdvak te staken. Daarbij zat de overweging voor, dat deze lijn bij voortzetting der exploitatie na dit tijdvak belangrijke uitgaven voor vernieuwin- gen zou vorderen, dat in de vijfjarige periode juist het aantal leden van het personeel, voor de exploitatie van de lijn noodig, den pen- sioensgerechtigden leeftijd zal bereiken en dat door de staking van den dienst niet on- middellijk te doen plaats hebben, aan moge- lijke belanghebbenden de gelegenheid werd gegeven, in de ontstane leemte te voorzien. Hoewel eerst na afloop van het verslagjaar van den Minister van Waterstaat bericht werd ontvangen, dat op de gevraagde toestemming tot opheffing van de lijn kan wor.den gerekend, wordt daarvan volledigheidshalve hier mel ding gemaakt. De directie besloot den administratieven dienst meer op Middelburg te concentreeren, teneinde de eenheid in de administratie te bevorderen. Aan het verslag der directie, ontleenen wij het volgende betreffende de Noordgroep. De lengte van het bovengrondsche hoogspannings- net bleef 76.826 K.M.van het ondergrondsche hoogspanningsnet steeg het van 37.015 tot 43.795 K.M., de totale lengte der laagspan- ningsnetten van 127.925 KfM. tot 127.925 K.M., het aantal detailsveroruikers van 5156 tot 5390, w.o. 414 krachtverbruikers tv. j. 380), en 1224 vastrechtklanten (1037); 228 (189) aangeslotenen maakten gebruik van het kooktarief en 39 (33) van het nachtstnoom- tarief, 111 (99) huurkoopinstallaties waren aangesloten. Ingekocht werden van de P. N. E. M. 1.459.501 (1.284.603) K.W.U., terwijl in totaal 924.606 (810.770) K.W.U.- werden verkocht aan detailverbruikers en 145.494 (107.993) aan grootverbruikers. De electrische straatverlichting is in nage- noeg alle aangesloten gemeenten ingevoerd en wordt voorzien met lampen van 40.60 en 75 Watt en enkele van 100 Watt. Inzake de middengroep deelt de directie mede, dat er in de Centrale geen storingen voor kwamen. Opgewekt zijn 12.286.180 (12.165.460) K.W.U., waarvoor gebruikt wer den 8.777.848 (8.878.190) K.G. steenkolen. Het plaatselijk net te Vlissingen onderging eenige uitbreiding, het aantal geplaatste meters bedroeg eind 1935 voor licht 3994 (v. j. 4058), oud vastrecht 651 (789); nieuw vastreciht 977 (66); munt 230 (246), nacht- stroomafnemers 6 (2), kleinkracht 149 (141), grootverbruik 29 (24), totaal 6036 (5927). Het aantalhuurkoopinstallaties bleef 1022. In de stad zijn verkocht 4.936.910 (5.267.868) K.W.U., aan het trambedrijf zijn afgeleverd 387.837 (394.719) K.W.U. De electriciteitslevering aan Middelburg had geregeld plaats en bedroeg 2.020.600 (1.871.750) K.W.U. Het net te Goes onderging ook eenige uit breiding, het aantal geplaatste meters be droeg eind 1935 voor licht 865 849), vast recht 443 (376), speciaal vastrecht 130 (120); kleinkracht 93 (82), grootverbruik 8 (7); nachtstroomafnemers 6 (6); totaal 1545 (1442), het aantal huurkoopinstallaties 317 (325). Het aantal verkochte K.W.U. bedroeg 573.539 (539.231). Ook in het overige gebied van deze groep hadden verschillende uitbreidingen plaats. Geleverd zijn in al die gemeenten samen 1.540.747 (1.222.007) K.W.U., over 9704 (9038) meters. Deze meters waren als volgt verdeeld: gewone verlichting 6580 (6806); vastrecht 2274 (1524); speciaal vastrecht 510 (389); munt 8 (10); grootverbruik 19 (16); kleinkracht 289 (270); nachtstroom 24 (1). Huurkoopinstallaties 942 (868). Het vervoer bij de tram liep nog steeds achteruit en wel van 1.033.148 tot 960.555 rei zigers. de grootste teruggang vond plaats met het vervoer op tienrittenkaarten en wel van 745.665 tot 702.467. Wat betreft de Zuidgroep wordt gemeld dat de centrale 5.094.000 (4.176.300) K.W.U. op- wekte. Ook hier enkele uitbreidingen, terwijl in December begonnen werd met de stroomleve- nng in de gemeente Sint Kruis. Op 31 Decem ber bedroeg het aantal detailverbruikers 12.463 (11.299) w.o.: 1213 krachtverbruikers (v. j. 1126), 3538 vastrechtklanten (v. j. 3142); 291 aangeslotenen maakten gebruik van het kooktarief en 209 huurkoopinstalla ties waren aangesloten (v. j. resp. 216 en 233). Na boeking der normaie cn der noodig ge- oordeelde extra afschrijvingen voor wat de Middengroep betreft bovendien na dekking van het nadeelig saldo van het trambedrijf en na boeking van eem extra-afschrijving van j 64.456,75 op de voor dit bedrijf betaalde goodwill - waarmede deze goodwill thans ge heel is afgeschreven lieten de drie groepen de volgende voordeelige saldi: noordgroep 6.009,68; middengroep 32.702,24; Zuidgroep f 15.378,04, totaal f 54.089,96 waarvan wordt voorgesteld een bedrag van f 50.000 te bestem- men voor een uitkeering van 5 over het aandeelenkapitaal en het restant ad 4089,96 over te brengen naar de reserve voor afschrij vingen, die reeds f 76.542,28 groot is. De reserve voor uitbreidingen is 42.853,31; het algemeen vemieuwingsfonds 7290,03; het vernieuwingsfonds trambedrijf 28.094,46; fonds voor afschrijving van oude meters en ombouiy muntmeters Vlissingen 2151,13; fonds voor diverse belangen 17.744,42. DE MALVERSATIES BIJ HET CRISIS-COMITe TE VLISSINGEN. Inizake de maiversaties, die te Vlissingen aan het licht zijn gekomen en die gepleegd zijn door eenige amlbtenaran van het plaatselijk crisis-comity en van Maatschappelijk Hulp- toetoon, kan nader worden medegedeeld, dat Vrijdag de secretaris van het plaatselijk Cri- sis-comite, de giemeente-amibtenaar L., door d politic is gearresteerd. Hij is Vrijdagmnj^0 voor den officier van justitie te Middelburg geleid. Aan het licht is gekomen, dat personen, die daarvoor in het geheel niet in aanmerking kwamen en zelfs personen van buiten Vlissin gen, door de amlbtenaren van steun of goede- ren werden voorzien, terwijl personen, die in zeer huLpbehoevenden staat venkeerdien, en recht op hulp zouden hebben, door pezelfde amlbtenaren steun is geweilgerd en eeirst door tusschenkomst van de politie of justitie van hetgeen hun toekwam, bezit konden nemen. (De maiversaties hebben te Vlissingen, waar de aangehoudenen zeer bekende personen zijn, groot opzien gewekt. Men verwacht met groote spanning, wat het justitioneel onderzoek ver- der aan het licht zal brengen. L. is inmiddels door den burgemeester ge- schorst als secretaris van genoemd comity. Met de waarneming van het secretariaat is nu belast de heer J. van Leeuwen, amibtenaar te Vldssinigen. OM OOSTBURG'S KWEEKSOHOOL. De vorige week heeft te Oostburg een ver- gadering plaats gevonden van vertegenwoor- digers van alle gemeentebesturen van West- Zeeuwsdh-Vlaanderen. Op deze vergadering bleek, dat men izonder uitzondering teleurge- steld was door het ministerieel besluit tot op heffing van de Rijkskweekschool. Alle ge meentebesturen in dit over-Sebeldes gebied hebben destijds de verheffdng van de normaal- lessen tot Rijkskweekschool toegejuicht, om dat zij het oprichten en in stand houden van een kweekschool voor onderwijizeressen en on- derwijzers van Rijkswege van groot belang voor Zeeuwsch-Vlaanderen beschouwden, zoo om de onderwijsinrichting zelve als om het cultureel belang der zaak. Ter vergadering bleek, dat m'en zich thans gedupeerd gevoelde. Misschien, zoo oordaelde men, is de minister zidh er niet volkomen be- wust van geweeat, in welke mate hij door dit besluit een der vitale deelen van Zeeuwsch- Vlaanderen uitsneed. Algemeen was men van oordeel, dat sleohts door een herroeping van dit besluit de aangebrachte schade hersteld zou kunnen worden. Men was er van over tuigd, dat niet alleen Zeeuwsch-Vlaanderen, maar geheel Zeeland en zelfs de Zeeuwen bui ten de grenizen der provincie dankbaar zouden wezen, wanneer alsnog de Zeeuwsch-Vlaam sche Rijkskweekschool behouden kon blijven. In dezen zin zou een door alle gemeentebe sturen onderteekend adres aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen worden gezonden. Alweer brand bedwopgen. Vrijdag in de vooravond werd de Juliana- straat opgeschrikt door de alarmkreet brand!" Het was het perceel bewoond door Chr. v. B. in' de huizen van de Woningbouw- vereeniging waaruit rookwolken opstegen. De vrouw des huizes was van 's morgens naar een aangrenzende gemeente, waar haar ouders wonen en het hoofd van het gezin was in den vooravond van zijn werk gekomen van de fabriek te Sluiskil. Vermoedelijk heeft door achteloos neerleggen van een brandende siga- ret het beddegoed vlam gevat. In minder dan geen tijd had men, daar inmiddels de buren hadden opgemerkt dat de woning door de be- woners verlaten was, door inslaan van de rui- ten zich toegang tot de woning verschaft. Spoedig was men het vuur meester en de schade kon door dit krachtdadig ingrijpen be- perkt worden tot ledikant en beddegoed, enz. Naar wij vernemen dekt verzekering de schade. De inmiddels verschenen brandweer behoefde niet handelend op te treden. Huldjging. Zaterdagnamiddag omstreeks een uur of vier ontstond plotseling een ongewone drukte in de sportieve kringen van onze plaats. Naar links en rechts stoven estafetten om aan de leden der sportvereenigingen het sein tot ver- gaderen over te geven. Er scheen een ge- wichtige gebeurtenis te hebben plaats gegre- pen. Inderdaad was dit dan ook het geval. Onze stadgenoot Rijko de Bel had al zwem- mende den overtocht over de Schelde vol- bracht. Tusschen Breskens en Vlissingen had hij in den intemationalen zwemwedstrrjd on der de veertien deelnemers de zesde plaats weten te veroveren. Als eenige Zeeuwsch- Vlaming en als lid van de Sassche Zwemver- eeniging een dergelijke prestatie afleggen, dit feit mocht in sportkringen niet ongemerkt voorbijgaan. Den kranigen sportman te hul- digen, was dan ook de beweegreden voor de bedrijviigheid, waarvan we zoo even melding maakten. Zonder muziek kon die huldiging natuurlijk niet voldoende tot haar recht komen, waar- om dan ook in allerijl alle muzikanten van de ,,Vereenigde Vrienden" overal, waar zij zich op dezen vrijen achtermiddag mochten be- vinden, werden opgespoord, om zich behoorlijk toegerust naar him vereenigingslokaal te be- geven. Oorspronkelijk luidden de consignes, dat de inhaling ten zeven ure aan den ingang der gemeente, ter hoogte van de Cooperatieve Suikerfabriek zou plaats hebben. Wegens het missen van de boot evenwel moest het tijd stip van aankomst ruim een uur verzet wor den. Intusschen had het gerucht zich ook buiten sportkringen als een loopend vuurtje verspreid en zoo was het dan, dat zich ook een groot gedeelte van de Sassche bevolking had opge- maakt om van de huldiging getuige te zijn. Eindelijk arriveerde te kwart over acht uur de auto, waarin de persoon, die de huldiging gold, vergezeld van zijn ouders, aan het luchtspoor der suikerfabriek. Nadat alien, waren uitgestapt en de jonge Rijko voor het front was getreden, nam de heer De Bas als voorzitter van de Zwemclub het woord en feliciteerde den held dezer fees- telijke gebeurtenis met het behaalde succes, erop wijzende, dat hij niet alleen wat hem zelf betrof de groote voldoening mocht sma ken zijn pogen met goeden uitslag bekroond te zien, maar ook als lid van de Zwemvereeni- ging dezer eer op zoo kranige wijze te hebben hooggehouden. Als blijk van waardeering werd hem daarvoor een bouquet bloemen aan geboden. Door den heer A. Acke werd hij namens de Muziekvereeniging gefeliciteerd. terwijl daarna door verschillende particuliere personen de gelegenheid open stond om ook van hun zijde hartelijke .woorden van waar deering te voegen bij degene, die reeds tot hem gericht waren. Na een korte toespraak van dankbetuiging, waarbij de gehuldigde op heel beseheiden wijze als zijn gevoelen uitdrukte, dat hij zelf geen aanspraak meende te mogen maken op zoo groote waardeering, doch de eer daarvan eigenlijk aan zijn leermeester, den badmeester toekwam, ging het i!n feestelijken optocht, onder muziek en trommelslag naar de woning van den heer De Bel, waar nog geruimen tijd in feestelijke stemming bij elkaar gebleven Er heerschte j.l. Vrijdagavond toen de Radio-trein aan het station te Sluiskil arri veerde, in die omgeving een groote drukte. Niet alleen waren velen de ouden van dagen komen verwelkomen, doch ook naderde het tijdstip, waarop de nieuwe burgemeester van Ter Neuzen, Mr. P. Tellegen, vergeizeld van zijne vrouw, in deze buurtsohap zijn intocht zou houden. Door de mondharmonieaclub .Inter Nos" was op 't stationsplein een concert gegeven en deze vereeniging stelde zich vervolgens op voor het .Hotel Jacobs", om het burgemees- terlijk ecbtpaar met muziek te verwelkomen. Ondertusschen had het ontvangend comite bestaande uit de heeren C. J. Nobels, W. J. Foumier, G. 'H. Kooman, J. L. de Ook en de weleerw. heer Pater Gardiaan, benevens de oud-iburgemeester de heer Huizinga, de ver- tagenwoondigers van verschillende corporaties en verdere belangstellenden, in de zaal plaats genomen. Toen de burgemeester met zijn vrouw de zaal betraden, rezen alien van hunne zitplaat- sen en speelde de R.K. fanfare in de zaal den welkomstgroet. De Voorzitter van dezen avond, de heer Nobels. deelde mede, dat overeenkomstig de gemaakte regeling, dezen avond geen toe- spraken zouden worden gehouden, doch dat buiten het programma vergunning werd ver- leend aan den heer L. Dek am den burge meester toe te spreken namens de ouden van dagen. De heer L. Dek sprak hiema den bur gemeester toe (tot onizen spijt was dit voor ons niet hoorlbaar) en eindigde m'et het aanbie- den van bloemen, hetgeen geschiedde door een dochtertje van de heeren Mat tele en Mollen- vanger. Hierop nam de heer Nobels het woord en sprak als volgt: Edelachtto. Heer Burgemeester, Mevrouw, Bestuursleden van verschillende vereeni gingen, Gij alien, inwoners van Sluiskil, Dames, Heeren, Het is mij een eer u alien hartelijk welkom te mogen heeten aan deze plaats In 't bijzonder roep ik u mijnheer en mevrouw Tellegen dit welkom toe. 't Is ons hoogst aangenaam, dat gij hebt willen gehoor geven aan de uitnoodiging, om ook de bevolking van Sluiskil in de gelegen heid te stellen kennis te maken met haar nieuwen burgemeester. Allicht rijst de vraag, hoe dit comite tot stand kwam. Ik wil u dit even in't kort toelichten. Door de grootst mogelijke meerderheid van het „Oomite Ouden van Dagen" te Sluiskil werd besloten enkele personen uit tg noodigen, die geacht konden worden te vertegenwoordd- gen de verschillende richtingen alhier, opdat 't comite zoo alzijdig mogelijk zou zijn samen- gesteld. Wij hebben deze uitnoodiging aangenomen, omdat we, met 't bedoelde comity van oordeel waren, dat alleen zod op waardige en pas- sende wijze de bevolking van Sluiskil haar burgemeester kon ontvangen. En alvorens ons programma vast te stellen, hebben wij er ons van overtuigd, dat de E. A. heer Burgemeester zijn goedkeuring hechtte aan de wijze waarop een en ander zou worden geregeld. Voor deze welwillende houding ook zijn we u ten zeerste erkentelijk, niet alleen als comity, maar ik mag hier spreken namens de gansche bevolking van Sluiskil. (Het is nu eenmaal zoo, dat Sluiskil door zijn geografische ligging, 647 K.M. van Ter Neu zen, een eenigsins geisoleerde plaats inneemt. Maar dit wil niet zeggen, dat de bewoners van Sluiskil geen goede burgers van Ter Neu zen zouden zijn! Integendeel. Wij willen voor niemand on der doen in trouw aan het Ter Neuzen's be- wind, in aanhankelijikheid ook aan hem, die in Ter Neuzen vertegenwoordigd het Konink- lijk gezag. Wij, inwoners van Sluiskil, willen erkennen en we willen 't ook hier uitspreken: de burge meester van Ter Neuzen is ook onze bur gemeester, Hij alleen! Hij en niemand an ders! Hij en niemand naast hem! En daarom geachte heer Burgemeester, als men u zegt, dat de bevolking van Sluiski! las- tig is, dat de inwoners van Sluiskil altijd meenen achtergesteld te worden, geloof 't niet al te spoedig, maar wees er van overtuigd, dat met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk- heid agitatorische fabtoren daaraan niet vreemd zijn. Het zou misschien wel interessant zijn, de wordingsgeschiedenis van Sluiskil na te gaan. Dit in extienso te doen, zou te veel tijd vragen. Toch wil ik enkele punten naar voren brengen. In de eerste plaats, dat de ontwik'keling van Sluiskil zeer snel is gegaan en slechts over 4 geslachten loopt. |A.anvankelijk een nederzetting van wat pol- derwerkers, die hier waren blijven hangen, toen de dijken gelegd waren, vormde zich bij de Sluis in of aan de kil een gehuchtje, dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2