WAAROM Wiiikeliersvereeniging „KLIM0P" Kerknieuws Predikbeurten Gemengde Berichten RADEN THEE Firma Wed. A. H. DONZE Van onze Adverteerders RADEN THEE VALT IEDER MEE NOORDSTRAAT 46 TER NEUZEN neming aangemeld. Met het plaatselijk ge- zelschap er bij zijn er dus 11 muziekgezel- schappen. 1. „De Volharding" alhier, directeur H. Wisse. 2. „Affeszione", Kwadendamme, directeur L. Boonman. 3. Excelsior", Terhole, directeur P. C. van Delft. 4. ,,Con-Amore", Hoedekenskerke, direc teur Jac. den Toonder. 5. „Vooruit", Waarde, directeur K. Krijn- sen. 6. „Mozart", Ierseke, directeur P. Krijn- sen. 7. ,,Eikeis worden boomen", Westdorpe, directeur O. de Hulster. 8. „Vrijheid Eendracbt", Lamswaarde, di recteur A. de Schrijver. 9. „Elk naar zijn krachten" Hoek, direc teur A. Schirris. 10. „Ooncordia', Axel, directeur A. J. Schieman. 11. „De vereenigde werklieden", Ter Neu- zen, directeur A. Schirris. Om S uur des avonds wordt een groot con cert gegeven door de ,,Koninklijke Harmonie" van Hulst. De banketbakker De Jonge, v.h. M. v. d. Linde, in de Noordstraat alhier, geeft blijk de behoeften van den tijd te verstaan. We waren hedenmorgen in de gelegenheid zijn nieuwe gecombineerde koelvitrine-ijsconservator te be- wonderen en van hetgeen er in bewaard en geconserveerd wordt een proefje te nemen. De installatie is ingericht voor het bewaren van de fijnste geibakjes, die in den zomer soms niet te maken of te bewaren zijn. We zagen er juist een heele schuif ,,zoo uit den oven" in opbergen waar ze dan direct als een lust voor het publiek tentoongesteld liggen. Men ziet de koele lucht zachtjes afdalen uit een vemuftig toestel met ijsinrichting. Onder aan het toestel zit een koellichaam met z.g. vlottersyateem dat eveneens koelte naar bin- nen laat, waardoor de atmosfeer in de etalage- kast heerlijk is en waar de lust om van het vele heerlijks te profiteeren wordt opgewekt. Op vemuftige wijze heeft de heer De Jonge de voor het apparaat benoodigde motor onder zijn winkeletalage „weggemoffeld". Voor hen die binnenshuis een ,,ijsje" willen nuttigen heeft de heer De Jonge een fijn zitje, ingericht, dat om zijn smaak er zijn mag. Alles op te sommen wat de heer De Jonge ons zoo al voor heerlijks liet zien, zou ons te ver voeren. Daarvoor moet men gaan zien enproeven. Wij wenschen hem met zijn nieuwe aanwinst die naar men ons verzekerde de eerste in Zeeuwsch-Vlaanderen is veel succes. lUMDi GEREF. KERK. De beroepen predikant bij de Geref. kerk te Ter Neuzen, Ds. G. W. van Houte, thans te Nijeveen, hoopt op Zondag 13 Sept. a.s. zijn intrede te doen. GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Goes: A. v. Stuijven- toerg, cand. te Rotterdam. Gisteravond vergaderde in het hotel ,,'s Lands Welvaren" bovengenoem.de vereeni- ging, onder leiding van den voorzitter, den heer A. van den Bruele. Vele leden en ook enkele dames, benevens eenige gasten, waren tegenwoordig. De voorzitter heette de aanwezigen welkom. In het bijzonder deed het hem genoegen dat tegenwoordig was de eere-voorzitter, de oud- burgemeester J. Huizinga, die zich bereid verklaard had nog een voordacht voor de leden te houden, terwijl hij voorts het welkom toe- riep aan den nieuwen burgemeester, den heer Mr. Tellegen, van welke de vereeniging hoopt, dat hij als opvolger van zijn voorganger het eere-voorzitterschap zal willen aanvaarden en in wiens steun hij de winkeliers aanbeveelt.- De Braderij. Met betrekking tot de binnenkort te hou den Braderij deelde de voorzitter mede, dat deze in Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden aan- gekondigd door het bekende Neuzen-Manifest, dat op 30 en 31 Juli en 1 Augustus met den radio-wagen in de verschillende gemeenten van dit gewest zal worden thuisbezorgd. De leden worden uitgenoodigd, tegen de volgende week hunne advertentien gereed te houden, daar anders de secretaris veel vergeefs werk moet doen, en ook kunnen zij die in het Neu- zen-manifest adverteeren hunne reclame voor den radio-wagen opgeven. De braderij zal plaats hebben op Woensdag 5, Donderdag 6, Vrijdag 7 en Zaterdag 8 Augustus. Gedurende de braderij zullen de straten waar deze gehouden wordt, weer worden ver- sierd en extra verlicht. De winkeliers kunnen weer met tentjes op hunne stoep plaats nemen. Het is dringend noodig, dat zij daarvoor at- tractieve tentjes bezigen. Men moet bedenken dat een braderij geen markt is, doch een spe- ciale gelegenheid, waarvoor men ook iets bij- zonders naar voren moet brengen. De tentjes behooren met bloemen, papier of op andere wijze te worden versierd. Ook het verkoopend personeel moet er voor zorgen in een de aan- dacht trekkend smaakvol costuum te zijn ge- kleed. Dat alles geeft aan het geheel een eigenaardig cachet en brengt de noodige jolijt in de braderij. Door het bestuur zullen prijzen worden uit- geloofd voor de mooiste costumes en een jury zal voor de toekenning der prijzen uitspraak doen. De voorzitter doet voor een en ander een dringend beroep op de leden, om te zorgen dat er van onze braderij een goeden roep uitgaat. Evenals vorig jaar zijn door het bestuur maatregelen getroffen, dat de bezoekers uit de verste deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen per Zeeuwsch-Vlaamsche tram voor een dub- beltje naar Ter Neuzen kunnen komen en ook voor 1 dubbeltje terug kunnen reizen. Genoot men daarmede het vorig jaar groot succes, het bestuur vertrouwt, dat dit thans niet minder zal zijn. De braderijstraten zijn: de Vlooswijkstraat, Noordstraat, Korte Kerkstraat, Nieuwstraat en Dijkstraat. De winkeliers die niet in die straten wonen en toch mee willen doen, kun nen zich aanmelden bij het bestuur van Klim op, dat hen dan voor het plaatsen van een tentje een plaats zal aanwijzen. De vereeniging Klimop zet deze zaak wel is waar op touw, doch ook niet-leden mogen meedoen. Trouwens, er zijn weinig winkeliers in Ter Neuzen, die nog niet bij Klimop zijn aangesloten. In den loop van dit jaar zijn vele nieuwe leden toegetreden. De enkelen die er nog buiten staan, mogen echter ook mee doen. Het bestuur verwacht, dat ook zij die er nog buiten staan, te eeniger tijd aanleiding zullen vinden om aan te sluiten. Nog deelt de voorzitter mede, dat voor de dagen der braderij door het gemeentebestuur de win kolsluiting wordt opgeheven, zoodat men zoolang mag verkoopen als men dat wenscht. Naar aanleiding van een vraag, of men dan ook het personeel langer in dienst mag hou den werd toegezegd, dat het bestuur zich daaromtrent met de arbeidsinspectie in ver- binding zal stellen. De positie van de winkeliers. Hierop verkreeg het woord de heer J. Hui zinga, die verklaarde dat het hem veel genoe gen deed, dat de vereeniging hem in de ge legenheid heeft willen stellen hier nog het woord te voeren. Het is hem sinds hare op- richting een voorreeht geweest met de ver eeniging te mogen samenwerken. Als hoofd der gemeente had hij de overtuiging, dat deze vereeniging, voor welke hij veel sympathie had, al het mogelijke deed, om van onze plaats te maken wat zij is. Dat het een plaats zou worden, waar ieder een goed bestaan kon vin den. Het was zijne overtuiging, dat het de taak der overheid is, zulke pogingen met alle ten dienste staande middelen te steunen. Met welgevallen heeft hij waargenomen, dat de leden der vereeniging gezamenlrjk het hunne deden, om zichzelf in ons midden een bestaan te verzekeren. Spreker treedt vervolgens in een beschou- wing over den winkeliersstand. Aanvanke- lijk begonnen zij die wat te verkoopen had- den de menschen die dit misschien noodig hadden, te bezoeken. Dat waren zrj, die iets produceerden. Later kwam men tot de mee- ning, dat het beter zou zijn, dat de klanten naar den producent kwamen om te koopen. Dat was het begin van de winkels. Waren het in den eersten tijd alleen de makers, die iets verkochten, later kreeg men de tusschen- personen, nl. zij die van de makers voorraad kochten om dit weer aan anderen te verkoo pen. Zoo kreeg men ook de bedrijven waar verschillende zaken te koop waren. Zoo is de winkeliersstand ontstaan, die een nuttige taak in de maatschappij verricht. Daarna besprak spreker de verschillende moeilijkheden die de winkeliersstand in toe- nemende mate is gaan ondervinden. Men on- dervond die vooral in de jaren na den oorlog van 1870, maar toen waren die moeilijkheden toch niet van dien aard, als tegenwoordig, omdat de overheid toen niet ingreep op de wijze zooals we dat thans kennen, nl. door contingenteeringen en allerlei bijslagen. Hij wil niet beweren, dat dit van de overheid niet juist gezien is, doch stipt de feiten aan, omdat ze een moeilijkheid scheppen voor den win- kelier. Hij besprak ook de concurrence van de groot-bedrijven, de concurrence van de vele zaken die worden begonnen door men schen zonder vakkennis of het noodige crediet, ook de credietgeving aan de klanten waartoe sommige zaken genoodzaakt zijn, en die groot renteverlies veroorzaken. Een en ander is oorzaak geworden, dat de winkeliersstand in groote moeilijkheden komt. Zij wordt door verschillende maatregelen in een corset gedrongen en het is de vraag, of de bedrijven dit ten slotte kunnen verdragen. Het lag niet in zijn bestek, om thans te gaan vertellen hoe het wel zou moeten. Trouwens: hij heeft in deze het ei van Columbus niet uit- gevonden, al zou hij er ook wel een meening over kunnen uitspreken. Maar het is toch een feit, dat, a 1 s een groep menschen door de tegenwoordige om- standigheden moeilijk getroffen wordt, dit wel is die der winkeliers. En als dit dan een groep menschen is, die, toegerust met de noodige vakkennis tracht de waren zoo goedkoop mo- gelijk tot het publiek te brengen, dan verdient naar zijne overtuiging die winkelstand, die door ijver en wilskracht zijn bestaan wil be- vestigen, ook den krachtigen steun ider over heid. Spreker eindigt met de verklaring, dat het hem aangenaam was, nog eens te vertoeven bij de menschen tusschen wie hij zich zoo Jan- gen tijd heeft bewogen en wier land en leven hem lief was. Men heeft hem het eere-voor zitterschap willen opdragen, en hij heeft waardeering ondervonden voor zijn werkzaam- heid als zoodanig. Hij dankt ook voor het cadeau, dat het bestuur hem bij zijn afscheid van Ter Neuzen heeft vereerd. Hij gebruikt dat dagelijks, zoodat dit steeds de aangenaam- ste herinneringen levendig houdt. Hij dankt ook namens zijn vrouw voor de hier ondervonden sympathie. Men heeft hem willen dragen, al is het misschien wel eens voorgekomen, dat hij iets gedaan of gezegd heeft, dat dwars tegen het belang van een der leden van Klimop inging, doch dan heeft hij zulks gedaan, omdat hij meende, dat zijn taak als hoofd der gemeente dat vorderde. Het voomemen bestaat thans, het eere- voorzitterschap aan zijn opvolger op te dra gen. Spreker heeft er zijn opvolger reeds op gewezen, dat er ten deze voor hem een taak open ligt. De tegenwoordige omstandigheden eischen, dat we niet op een of ander bureau de zaken blijven afwachten. We moeten er voor elkander op uit, dit heeft spreker steeds voor oogen gehouden. Hij eindigt, met de beste wenschen voor de vereeniging en hare leden. (Applaus.) De voorzitter deelt thans mede, dat de burgemeester, Mr. Tellegen, van de vergade- ring is weggeroepen, en blijkens een nader in- gekomen bericht, verhinderd is terug te komen. Er kan dus geen gevolg worden ge geven aan het voornemen dezen persoonlijk het eere-voorzitterschap aan te bieden. Dit zal nu schriftelijk geschieden. Alvorens de vergadering te sluiten deelt hij nog mede, dat het bestuur voomemens is a.s. Maandag per autobus een bezoek te brengen aan de te St. Nicolaas te houden groote bra derij. De leden die den tocht willen meemaken gelieven zich bij het bestuur aan te melden. ZONDAG 19 JULI 1936. Ned. HervOrnide Kerk. TER NEUZEN. 10 u., Dr. L. J. Cazemier Jeugddienst; 2.30 u.. Dr. L. J. Cazemier. SLUISKIL. 9.30 u. en 2.30 u., de heer Ph. J. Greeven. HOEK. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams. ZAAM1SLAG. 9.30 u., leasdienst; 2.30 u., Ds. A. Dronkers, van Kloosterzande, voorb. H. vA- KLOOSTERZANDE. 10 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van 'Houten Roos. PHILIPPINE. 2.30 u., Ds. Akerslooit van 'Houten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., Ds. M. Ros, van Krabbendijke; 2.30 u., Ds. M. Ros, voorb. IH. A. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees- dienst. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u.. Ds. J. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u: en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. MAANDAG 20 JULI 1936. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 6.30 u., Ds. Baaij, van Tholen. ERNSTIGE STORMSCHADE. De Zuid-Westerstorm, die Woensdagnamid- dag losbrak, heeft het Westen en midden van ons land emstig geteisterd en had vele onge- lukke*n tengevolge. Te Hilversum brak een zware iepenboom en trof verschillende wandelaars. De 60-jarige weduwe Krant en haar kleindochter werden op slag gedood. De 40-jarige koopman Spaan had 2 gebroken beenen en inwendige kneu- zingen. Hij is later aan inwendige verbloeding overleden. Een in een invalidewagentje rijdend meisje kreeg boomtakken op zich; haar wagentje werd verbrijzeld, doch zij zelf was ongedeerd. Op de Waal zonken tengevolge van den plotseling opgekomen storm 2 Rijnschepen, n.l. de Berna en de Maria. Zij waren voor anker gegaan en daarrla vol water geloopen. Onder Nieuwaal zonk het sleepschip Mat thias Stinnes 63. De opvarenden dezer schepen hebben zich in hun roeiboot kunnen redden. Op de Ooster-Schelde zonk het Rijnschip Jan van Gooien van de Ned. Steenkolenmaat- schappij, met steenkolen geladen en bestemd voor Vlissingen. Het schip werd in de Witte tonnenvallei door den vliegenden storm over- vallen. Men beproefde een sloep uit te zet- te, doch voor de bemanning daarin kon plaats nemen, was zij gekapseasd. Gelukkig werd de hachelijke positie van de bemanning opge- merkt door de sleepboot Sloe, kapitein Zwar- tepoorte, die ijlings toeschoot en de voldoe- ning had de bemanning aan boord te kunnen halen. Zij zijn te Wemeldinge geland. De schepen Themasia en Pascal met de sleepboot Wavre kwamen nabij Wemeldinge in gevaar, doch zijn met bahulp van het ber- gingsvaartuig Dolfijn behouden binnen- gebracht. In de Rotterdamsche haven geraakten ver schillende schepen op drift. Zij werden alle door sleepbooten opgevangen en weer ge- meerd. Te Millingen werd een oude man door een vallende boom getroffen. Zijn toestand was des avonds hopeloos. Te Scheveningen had het Lunapark aan het strand nogal van den storm te lijden en werd over het algemeen aan de strandinrichtingen veel schade toegebracht. Te Haamstede werd een Fokkervliegtuig beschadigd, toen het na het starten bij het in den wind keeren door een rukwind over den rug werd geworpen. Persoonlijke onge- lukken kwamen niet voor en de schade was zeer gering. Te Heemstede woei na de namiddagvoor- stelling het zeil van een circustent weg. Van zeer vele plaatsen wordt melding ge- maakt van schade door omgewaaide boomen, schade aan den oogst, vemielde glasruiten van kassen en warenhuizen, schade aan vrucht- boomen en schade aan dakbedekkingen. Tusschen Den Haag en Leiden ontstond tramstoring, doordat een zware eik op de voedingsdraden van het tramnet was gevallen. Op verschillende plaatsen ontstonden ook overstroomingen door den neervallenden regen en moesten kelders en sousterrains het ontgelden. Donderdagmorgen woedde te Zaltbommel een hevig onweer boven de gemeente Game- ren. De bliksem trof de Ned. Herv. kerk nabij het orgel, dat zwaar werd beschadigd, terwijl bovendien brand uitbrak. De banken op de galerij werden door het vuur vernield, ter wijl een hoek in de kerk met houten muurbe- timmering en banken ook veel brandschade kreeg. De kerk zelf had niet alleen veel waterschade van het bluschwater, doch ook het verfwerk heeft geleden. Verder is de bliksem in een van de wonin- gen aan de Dr. A. S. Philipslaan alhier ge- slagen, gelukkig zonder brand te veroorzaken. Het hemelvuur kwam binnen langs een schoor- steen, vemielde en ontzette een groot ge- deelte van het dak, liep verder door het ge- heele huis en sloeg de electrische leiding en omamenten stuk. De bliksem verliet het huis niet via de goed geaarde schakelkast van de electrische leiding, doch sloeg een gat dwars floor den buitenmuur. EXAMENVREES? De 17-jarige P. M. te Wolfaartsdijk, die Dinsdag zijn eindexamen H.B.S. te Goes zou doen reed per fiets opgewekt van huis. Zijn ouders kregen evenwel in den loop van den middag bericht dat hun zoon niet op school was was gekomen. Direct werd langs ver schillende wegen een onderzoek ingesteld, doch aanvankelijk alles zonder resultaat. Later berichtte men, dat de jongen aan den zeedijk onder Krabbendijke door de rijkspolitie was aangetroffen en Donderdagochtend om- streeks 11 uur bij zijn oudetrs werd terugge- ,bracht. (Midd. Crt.) zouden wij willen vragen, U met min- dere kwaliteit tevreden te stellen, als het beste U kan worden aangeboden is de heerlijkste zuivere Preanger- Hoogland Thee, die Uw verwachtingen niet zal teleurstellen, want: Doordat zij volkomen vry is van elke bijmenging, heeft U nimmer een zui- niger Theesoort gekend GEMEENTEBESTUUR VAN BEILEN VERONGELUKT. Op de Beilerstraat te Assen nabij Gras- wijk reed Donderdagmorgen een auto, waarin zich het gemeentebestuur van Beilen bevond. Van de andere zijde naderde een vrachtauto, geladen met hout. Er ontstond een botsing, waardoor de auto van het gemeentebestuur totaal werd vernield. De burgemeester, de heer T. Froentjes en wethouder J. E. Eleveld waren op slag dood. Wethouder H. Schuring en de gemeentesecretaris, de heer H. Thalen, werden zeer emstig gewond; voor het leven van den eersten wordt gevreesd. Naar oog- getuigen mededeelden reed de burgemeester die den auto bestuurde, met zeer groote snel- heid. Men meldt nader omtrent den loop van het ongeluk: De burgemeester kwam met de beide wet- houders en den gemeente-secretaris in den auto van den burgemeester uit Beilen. Juist voorbij het bruggetje te Graswijk moest de burgemeester een met hout geladen treiler vah de firma Rottinghuis te Delfzijl, die uit de richting Assen naderde, passeeren. Waar- schijnlijk door de groote snelheid heeft de burgemeester den houtauto niet kunnen voor- bijkomen en reed hij, na even de cabine van den treiler aan den zijkant te hebben ge- raakt, met voile vaart tegen de vracht hout op. De auto van den heer Froentjes werd totaal vernield, het geheele dak werd afgereten. De vrachtauto werd slechts licht beschadigd. Alle slachtoffers zijn naar het Wilhelmina- ziekenhuis te Assen overgebracht. Het parket en de gemeente-politie waren spoedig ter plaatse en stelden een onder zoek in. De slachtoffers. In Beilen heerscht uiteraard diepe versla- genheid over het groote verlies dat de ge meente getroffen heeft door het plotselinge overlijden van haar eerste burgers. Burgemeester Froentjes stond er in hoog aanzien. Het was de eerste gemeente, waar hij burgemeester was, sinds 1 April 1931. Voordien was hij chef van de afdeeling finan- cien ter gemeente-secretarie te Delft. De heer Froentjes is te Grootegast geboren en be- reikte den leeftijd van 42 jaar. Hij was ge- huwd, doch had geen kinderen. Hij was voor zitter van de afdeeling Drenthe van kerk- herstel in de Nederlandsche Hervormde kerk. De heer Froentjes had ook zitting in de Provinciale Staten, voor de Chr.-Hist. Unie. Tevens was hij betrokken bij de regelings- commissie van de T.T.-races. De heer J. Eleveld, die 36 jaar oud was, had zitting "in den gemeenteraad voor de S.D.A.P. en was verleden jaar zijn tweede wethoudersperiode ingegaan. Hij was gehuwd en vader van drie kleine kinderen. De heer H. Schuring Rzn., die levensgevaar- lijk gewond is, is 56 jaar en in den gemeente raad gekozen op de lijst van den boerenbond. DE BRUGOVERSPANNING BIJ MOERDUK. In plaats van Woensdag gevolg te kunnen geven aan het voomemen om de tiende brug overspanning op zijn plaats te leggen, heeft men integendeel de grootste moeite gehad om de bakken melt het zware brugieel op de plaats waar het verankcrd was, vast te hou den. Men was juist voomemens het werk te voltooien, toen een hevige wind opstak, die in storm veranderde, en gavaar ontstond, van op drift geraken van het brugdeel. De ankers werden weer uitgeworpen en de sleepbooten trokken tegen den Zuid-Westenwind in, om het convooi op zijn plaats te houden. ten slotte waren 20 staalkabels gespannen om het convooi te houden. Nu hier, dan daar brak een kabel, zoodat men een poos bevreesd was, dat men het gevaarte uit gebrek aan kabels met zou kunnen houden en een sleepboot naar Dordrecht werd gezonden om nieuwe te halen. Ook brak tweemaal een sleeptros der sleep booten. Tegen 5 uur was de wind wat afge- nomen. Als bewijs van de kracht van den wind diene, dat een werkkeet, staande op het vaste deel der brug, weid opgenomen en in het Hol- landsch Diep geismakt. Gelukkig was daar nie- mand in, zoodat geen persoonlijke ongelukken voortkwamen. Ben aantal schepen die de Dordtsche Kil waren uitgevaren hadden groote moeite om deze voor hen veilige ligplaats met hun sche pen weer te bereiken. De fa. Penn en Bauduin heeft het personeel pi.m. 40 man uit erkentelijkheid voor haar heldhaftig gedrag bij de pogingen, een gratificatie verleend. Ook Donderdag is men niet tot plaatsing kunnen komen. Hedenmorgen om 4 uur zou opnieuw gc- tracht worden de overspanning te plaatsen. De weersverwachtingen luidden gunstig, zoodat men wederom vol gdeden moed was. OINGELUK BIJ DE MARINEMANOEUVKES Tijdens de marinemanoeuvres is WoensJag- morgen een doodelijk ongeluk gebeurd. Toen het ro'ode verhand, ibestaande uit Hr. Ms. Gelderland, Hertog Hendrik, Hydra en Douwe Aukes, de Roompot binnenlicp, viel bij het looden nabij de ankerplaats de matroos- zeemilicien tweede klas S. v. Dijk, stam'ooek- nummer 8526, van Hr. Ms. Gelder'and buiten boord. Oogenfolikkelijk werd de acbterdekboei te water geworpen. Deze kwam ongeveer 20 metier van hem af te liggen, doch dc drenke- ling iwist haar niet te bereiken. Evenmin suc ces hadden de pogingen van twee schepeiin- gen aan boord van de Hendrik, die te water sprongen en hun uiterste best deden aen reeds gezonken collega te redden. Van de schepen werden sloepan gestreken en vijf hier van ble- ven gedurende geruimen tijd nasporingen doen zonder evenwel succes te mogen boeken. Terwijl de Douwe Aukes belast werd met het blijven zoeken naar den cLenkeling, stoomde het overige verband op en maakte een landing op de Noordkust van Walcheren, tusschen Oosterhoof en Vrouwenpolder. Om kwart over acht in den ocihtend bevond zich de landingsdivisie weer aan boord. Het tweede gedeelte van de oefeningen werd in verband met den storm weer afgelast. Het slachtoffer was ongetrouwd en 21 jaar oud. Hij was te Amsterdam woonachtig. POGING TOT DOODSLAG. Als verdacht van poging tot doodslag op een bejaarden schipper, door dezen met een schroefsileutel op het hoofd te slaan, met het oogmerk diefstal te plegen, heeft de ge- meentepolitie te Roermond op een schip in de haven aangehiouden den 20jarigen schippers- knecht J. V. uit Deventer. De aangehoudene is in verzekerde bewaring gesteld. VERDAOHT VAN BRANDSTRHTING. In verband met den brand in het gebcuw voor Kunsten en Wetenschappen aan den Schiedamschensingel te Rotterdam, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gehec' in vlam- men is opgegaan, zijn twee leden der directie, verdacht van brandstichting, althans uitlok- king daarvan, in het politiebureau in de Witte de Wfthstraat te Rotterdam opgesloten. FRANSCHE SLEEPBOOT VERGAAN. De Nederlandsche bemanning gered. De Fransche sleepboot Taureau, toebehoo- rende aan de Mij ,,Ossude'' te Toulon, is op weg van Amsterdam naar Leixoes in Portugal nabij Dartmouth, niet ver van Plymouth, op de rotsen geloopen en vergaan. De uit zeven personen bestaande Nederland sche bemanning is door een stoomschip uit Brixham opgepikt en in deze plaats aan wal gezet. De namen van de geredden zijn: van de Leur, kapitein; Leydekker, eerste stuurman; Slingerland, eerste machinist; Comelisse, sto ker, alien uit Rotterdam; C. J. van Sprang, tweede machinist, Roodenburg, kok, en Dijk, matroos, de laatste drie uit Maassluis. De sleepboot was bij Verschure en Go. te Amsterdam in reparatie geweest en had op 4 Juli des morgens te Umuiden zee gekozen. Daarna heeft men nog Rotterdam aangedaan. Volgens een nader telegram verklaarde Leydekker, die aan het roer stond, dat de Taureau Woensdagnacht op een blinde klip liep en spoedig zonk. De bemanning ging in de reddingboot. Ik sloeg over boord, maar kon mij vastgrijpen aan den boeg. Toen kwam onze reddingboot, die mij oppikte. Met een sterke seinlamp zonden wij S.O.S.-teekens uit, maar kregen geen antword. Na twee uren te hebben rondgedobberd, wer den wij gered door een stoomboot uit Brix ham. De stoker had emstige brandwonden opgejoopen en moest in het ziekenhuis van Brixham worden opgenomen". ONRETROUWBAAR VRIENDINNETJE. Voor enkele dagen was te Oudenbosch het 11-jarig dochtertje van zekeren W. bij een vriendinnetje in het gezin van A. aan het spelen. Op een daartoe gunstig oogenblik heeft zij kans gezien eien laatje van een kast open te schuiven, en daar een rijksdaalder uit weg te nemen. Eerst later werd de vermissing ontdekt, waama aangifte volgde bij de marechaussee Uit het onderzoek bleek, dat het 11-jarige vriendinnetje de dievegge was. Het kind had het geldstuk verstopt in een droge sloot, waar het thans op haar aanwijzing door de mare chaussee is teruggevonden. EeN BETREKKING 1450 SOLLICITANTEN. Voor de betrekking van machinist bij de Drinkwaterleiding Zuid-Utrecbt, hebben zich 1450 sollicitanten aangemeld. ZEVEN SMOKKELAARS DOOR eeN KOMMIES OP DE VLUCHT GEJAAGD. Het is een kranig staaltje van ambtsver- vulling en tevens van moed, dat de kommies P. te Goirle verrichte. Hij was in den nacht uit zijn dienst thuis- gekomen. Hij had zich ontkleed om zich ter ruste te begeven, toen hij op den weg geluid van stemmen hoorde. Hij keek door het raam en zag een zevental smokkelaars, zwaar beladen met pakken en margarine, over een zandweg komen, die recht op zijn woning uit- liep. P. aarzelde geen oogenblik en holde in zijn nachtgewaad ongewapend de straat op. Juist passeerde de laatste van den troep zijn huis. Luid sommeerde hij tot stilstand, wat tot ge volg had, dat drie smokkejaars, die achteraan liepen, hun pakken wegwierpen en op den loop gingen. De anderen hadden gelegenheid tus schen de rogge te ontvluchten. P. nam de drie vrachten, samen 72 K.G. in beslag. De smokkelaars keerden beschaamd naar Tilburg terug, toen zy bemerkten, dat zij zich door een ambtenaar in nachtgewaad schrik hadden laten aanjagen. ZEILBOOTJE NA AANVARING OMGESLAGEN. Dinsdagavond omstreeks half tien kwam nabij Schoonhoven een zeilbootje, waarin vier personen zaten, midden op de Lek in aanva- ring met de motorpont van het gemeenteveer SchoonhovenGroot Ammers. Het zeilbootje sloeg om en de vier inzittenden, de winkelier

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6