ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN j No. 9478 VRIJDAG 17 JULI 1936 76 e Jeargang Binnenland Buitenland volq de M.S5» gewoontc TWEEDE BLAD TER NEUZEN, 17 JULI 1936. examens. DAT NEB IN ZELF I ONDER.VONDEN WANT.... (SINDS IN IEDEREN VR'JDACi EN 2ATERDAQ i of 2 ri.5-54' CACHET5 KANHM1ETDEU IV JEUQD NOG) BESTHEEDOEN^ ZAAMSLAG. iifrs-.uivz-; iwnw»:ao w ga 3T«sear,-rv;ffay.-^:v 1 ^tvrvCT^'«<Tt?wgrp\g^ Uv. /^.r^VJ«lirVje#tiK*W6#l.,iyjS«*®**B8****** KuamwiMWi Nig^rmv ■■■/y.AMHwar HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Bezoek aan de tentoonstelling van Oude Kunst. HJiit Amsterdam meldt men: Ook het tweede bezoek, dat de Koningin en de Prinses Woensdagmiddag te Amsterdam hebben gebracht, betrof eene tentoonstelling en wel de Tentoonstelling van Oude Kunst in het Rijksmuseum. De nog altijd gesloten onderdoorrit was ge- heel met tapijten belegd, terwijl de muren met gobelins behangen worden. In de met gordijnen afgesloten voorhal hier- van wachtte de hoofddireoteur van het Rijks- Museum, dr. F. Schmidt Degener. Hij ge- leidde de Koningin maar den in het tweede geideelte gelegen ingang van de tentoonstel ling, waar Zij den vooraitter en den secretaris van de Vereeniging van Handelaren in Oude Kunst in Nederland, de heeren Jacques Goud- stikker en Bernard Houthakker, aan Hare Majesteit voorstelde. De eerste begeleidde vervolgens de Koningin, de tweede Prinses Juliana. De rondgang over de tentoonstelling, die een uur duurde, voerde eerst langs de En- gelsohe afdeeling, waar de heer E. Pelinck, adjunct-secretaris, de noodige inliehtingen gaf. In de Hollandsche afdeeling wachtte de heer M. Mossel, bestuurslid; in de Fransche de heer H. Hamburger (Parijs). Deze laatste was ook aanwezig in de Chineesche ruimte. In de binnenruimte van de tentoonstellings- zaal gaf de heer Alex 'Huisman toelichting. De twee andere bestuursleden, dr. O. Hirschmann, penningmeester en Etienne Delanoy waren af- wezig wegens verblijf in het buitenland. De Koningin was zeer belangstellend en sprak haar bewondering uit over alle schoons, dat de intemationale handel in het Rijks museum heeft bijeengebracht. Tevens campli- menteerde H.M. het bestuur met het behaalde succes. Met den trein van 0.59 keerden de Koningin en de Prinses naar het Loo terug. EEN AANSLAG OP DEN HONING VAN ENGELAND. Gedurende de toespraaik van den Koning bij de vaandeluitreiking aan troepen van 't gar- nizoen van Londen in Hyde Park, heeft de politie een verdacht individu gearresteerd en naar den politiepost in Kingstreet gebracht waar hij voorloopig is opgesloten. Den revolver is op straat gevonden. Nader meldt Renter: iHet incident geschiedde toen de Koning on- derweg was naar de troepensohouw in Hyde Park. De man brak plotseling door de afzetting van de politie en zou zich met den revolver in de hand in de richting van den Koning heb ben geworpen. Hij werd onmiddellijk over- mand en gearresteerd. Relaas van ooggetuigen. Reuter meldt nader: Een ooggetuigs vertelde aan de politie dat hij gezien had hoe een man een pakje in de richting van het paard des Konings wierp, dat in de flank werd getroffen. Een oogenblik scheen het alsof de Koning wilde afstappen, maar Z. M. vervolgde zijn weg. Een revolver werd opgeraapt door politie-agenten. Later is gebleken dat het paard des Konings niet geraakt is. Een vrouwelijke getuige zeide dat een man, op het oogenblik dat de Koning onder den boog van Constitution Hill verscheen, plotse ling door de menigte drong met een revolver in de hand. Een politie-agent en de getuige grepen hem onmiddellijk vast en de man viel op den grond. Het geheele voonval was in een oogwenk afgeloopen en er is niet de geringste wanorde ontstaan. Het verhoor en de identiteit van den dader. Hij had niet de be- doeling een aanslag te plegen. Na de fouilleering van den arrestant in het bureau van Hyde Park is hij onder sterk ge- leide naar Bowstreet gebracht en daar voor den dienstdoenden rechter verschenen. De man is George Andrew MacMahon, jour nalist, een 34-jarige Schot, die al jaren te Londen woont. Onderweg naar den rechter ontkende de man tegenover de hem begelei- dende inspecteurs van politie, dat hij werkelijk het voomemen had een aanslag op den koning te plegen. Hij wilde slechts protesteeren. De minister van binnenlaradsche zaken Sir John Simon draagt de schuld voor het incident. Hij had hem Woensdagavond nog geschreven en den volgenden morgen opgebeld. Toen de dader in het politie-gerechtshof aankwam vroeg hij of de koning gewond -was. De man trilde over het geheele lichaam, toen de eerste getuige een inspecteur van politie gehoord werd. Deze verklaarde, dat in he bezit van den beklaagde een revolver was ge vonden met vijf kamers, waarvan vier geladen waren. Bovendien beschikte hij over twee banden scherpe munitie, terwijl hij verder een couvert, een briefkaart en een exemplaai van de Daily Telegraph in zijn zak had. De in specteur herhaalde daarop de verk'laringen van den dader onderweg naar het gerechts- hof. MacMahon werd door den rechter besonu.- digd van het onwettig in betzit hebben van vuurwapenen met de bedoeling om daarmee iemand ernstig lfchamelijk letsel toe te bren- gen en voorloopig blijft hij acht dagen in ar rest voor verhoor door den rechter-coinimis- saris. Toen de rechter zeide „met de bedoe ling ernstig lichamelijk letsel toe te brengen zeide de inmiddels toegevoegde verdediger: mijn client erkent schuldig te zijn aan het be- zit van vuurwapenen, maar hij ontkent de be- doeling gebad te hebben of eenige poging ge- daan te hebben am van de vuurwapenen op de door den rechter bedoelde wijze gebruik te maken. Van deze verklaring werd acte geno- men, waarop de arrestant naar zijn eel is ge bracht. EEN TOESPBAAK VAN DEN ENGELSCHEN KONING. Bij de vaandeluitreiking aan de troepen van het gamiizoen van Londen in Hyde Park heeft Koning Eduard gezegd: ,,De menschheid sohreeuwt iom vrede en de waarborging van den vrede en gij zult in vredestijd gelegen- heid vinden tot even groote pliehtsbetrach- ting als ooit op de slagvelden getoond is. Slecbts enkelen uwer hebben de verschrikking van den oorlog uit eigen ervaring meegemaakt maar ook het gevoel van kameraadschap mi 20 jaar geleden. Ik hoop van ganscher harte dat ons tijdperk en dit geslacht niet opnieuw zullen geroepen worden om zulke verschrik- kelijke dagen nogmaals te beleven. DELICATESSE. Wij lezen in een bericht van Reuter uit Lon den, dat Eden, na tzijn weekje rust, den ,,ministerraad weer heeft bijgewoond, die zich heeft bezig gehouden met een bespreking van den delicaten toe Stand in Europa". Het is prettig, het woord delicaat weer eens te ont- moeten in vertband met de intemationale poli- t'iek, ook al is hbt in niet al te opwekkend verband, schrijft de N. R. Crt. Als toeschou- wers bij de politieke gebeurtenissen en daden in de wereld, hadden wij langzamerhand ver- geten, dat het begrip delicaat in dat verband nog bestond. Het heeft twee beteekenissen, en men zet ons de ongunstigste voor. Maar wij verlangen niet alles opeens! Men heeft du's te Londen eindelijk antdekt, dat de toestand delicaat is. Met veel vuur en met werkelijk bewonderenswaardige bedoelin- gen heeft men dat daar een tijd lang over het hoofd geizien, zoodat de heele wereld voor het overige met groote instemming meende, dat Engeland den tijd voorbij achtte van zachte heelmeesters, en zich had opgemaakt, de gevaarlijke intemationale kwalen van oii- zen tijd in krachtige betoandeling te nemen. Engeland meende ook zelf, alleen reeds door zijn gezag, daartoe in staat te zijn. Het heeft daarbij hoofd en neus en scheenbeen en zijn verder bezit aan gevoelige plekken aan de voorzijde van zijn lichaam, gestooten. En wijs geworden door deze ervaring, erkent het nu den delicaten toestand van den patient. Het goat overleggen, hoe het zijn teer gestel het best met zachtheid kan behandelen. Wij kunnen begrijpen, dat de Engelschen nu den toestand niet prettig vinden, jAlles wat zij doen, blijft nog steeds verkeerd uitloopen. Toen zij de sancties loslieten, zeiden zij heel dapper hun positie in de Middellandsche Zee te zullen handhaven, politiek en maritiem. Nu, een goede week later, is deze in voile afbraak. Mussolini zendt zijn instrueties naar Londen, omtrent hetgeen nog verder moet worden op- geruimd. Ehigeland kan niets naar eigen hoofd of eigen temperament doen. 'Het eindigt alles in nederlaag. Een goede week geleden toondie Eden ooik nog ongeduld, ten opzichte van het uitblijvende antwoord van Duitschland op de bekende Engelsohe vragen. Nu is men te Londen reeds wat blij, in de Duitsch-Oosten- rijksche verzoening een vooriwendsel te heb ben om de heele vragenlijst te vergeten. Rib- bentrop kwam nog naar huis uit Engeland met de opvatting, dat er werkelijk eenig ant woord noodig was. Maar Ribbentrop is nu met vacantie. En het heet, dat hij dezen keer Hit ler niet vergszellen zal op zrjn tocht naai' de Noorsche fjorden. Dat was vroeger het ken- merk van ongenade van oude, vertrouwde raadslieden van Wilhelm H. Men zegt, dat de geschiedenis ,,se repete". De Engelsche rich ting heeft voorloopig blijkbaar afgedaan te Berlijn en plaats moeten maken voor de Ita- liaansche richting. Dit is niet het gevolg van een gril van Berlijn, maar het is de logische consequentie van de politiek, die Engeland ons in het laatste jaar heeft vertoond. Hitler was vol goeden wil om in de beteekenis van Engeland te blijven gelooven. Tegen het ver toonde kon geen geloof be stand zijn. De toestand is delicaat. Dat wil zeggen: Engeland kan zich niiet roeren. Het kan geen vinger uitsteken, zonder dat er een tik op valt en het dien moet terugtrekken. De bijeen- komist van de Locamisten kan nu ook niet doorgaan. Engeland durft niet. Men zal zeggen, dat het slechts logisch is, te wachten op Italie en Duitschland. Maar dit mag eigenlijk niet voor de Engelschen gelden. Zij zitten nog aan verplichttngen vast. De bij- eenkomst was niet bedoeld als een beraadsla- ging over de termen van een nieuw westelijk pact, maar als een voortzetting van de confe- rentie van Liondien, die met de bekende, straffe resolutie eimdigde. Daar hadden Franschen en Belgen er de Engelschen aan moeten herinne- ren, dat zij in 1925 een zeer duidelijk verdrag hadden onderteekend en dat zij zich, na de schending ervan, niet konden gedragen, alsof zij zich niets daarvan herinnerden. De Engel schen tzijn eerlijke kooplieden en toen zij hun handteekening van 1925 ingewreven hadden gekregen, her- en erkenden zij die ook weer. Zij hebiben toen meegewerkt aan bedoelde re solutie, die inderdaaid onverwezenlijkbare eischen aan Duitschland stelde. Om de zaak op reeelie grondslagen temg te brengen, heeft Engeland zijn vragen tot Duitschland gericht. Had Duitschland, zodals het eerst scheen te willen doen, bevreddgend daarop geantwoord. dan had zelfs Frankrijk de kweqtie van de schending van het verdrag van Locarno als afgedaan kunnen beschouwen. Maar wie zou, na alles wat de laatste maanden te aanschou- wen hebben gegeven, zich van Engeland nog zoo andelicate vragen laben welgevallen? Er komt geen antwoord. Rome stelt zijn wet aan Londen. Wat kan Londen nu anders doen dan heel Locarno wegvegen en een nieuwe conference voorstellen, waarop de wes- telijke mogendheden zich geplaatst zouden zien tegenover een Italiaansch-Duitsche samen- werking? Deze zou Frankrijk waarschijnlijk nopen - als het iets bereiken wilde zqn verplichtingen in Midden- en Oost-Buropa te verloochenen. Daarom dringt Farijs en daar- om dringt zelfs nog Brussel, aan op een be- raadslaging der overgebleven Locamisten, op- dat men tenminste nog overwegen kan, op welke wijze men met een gemeenschappelijk olan tegenover het gemeenschappelijke plaji aer 'anderen, ter conferentie kan verschijnen. Men verlangt slechts een bespreking van twee dagen. Maar te Londen heeft men ontdekt, da. men die evengoed langs diplomiatieken weg kan houden, op de oude, langzame en ondoel- treffiende mander, waarvan juist Londen zoo niets meer moest hebben. Londen zoekt daar bij twee voordeelen: Het kan Rome en Berlijn niet ergeren en het heeft tevens Franschen en Belgen niet aan te zien, terwijl het zijn beleid uiteenzet. Men zal allerwege de psychologische beteekenis van dit voorstel, om het schriftelijk af te doen, weten te doorgronden. En, als men het noodige gevoel voor delicatesse heeft, zal men de geschokte zenuwen van Engeland ont- zien! Misschien laten Parijs en Brussel dus toch met zich praten. Want Parijs is nu zeer voor- zichtig. De tegenwoondige Fransche regeering kan beter in de gevoelens der Britten komen dan een van haar voorgangsters. Zij kan zich meer dan eenige andere Fransche regeering bereid toonen, een streep onder het verleden te zetten en op een nieuwen grondslag te be- ginnen. Maar het verleden is zoo verschrikke- lijk ingewikkeld voor Frankrijk. Zal het dit op eens kunnen atfsnijden? Ook dat is een kwes- tie van delicatesse. NIEUW DUITSCH VOORSTEL AAN LONDEN? De correspondent van de Figaro te Londen heeft van invloedrjjke zijde vemomen, dat de Duitsche regeering een memorandum uitwerkt dat de volgende week aan de Britsche regee ring zal worden overhandigd, waarin een uit- eenzetting zou worden gegeven van alle de tails van het accoord met Wieenen en de poli tieke en economische gevolgen daarvan en dat bovendien zou bedoeld zijn als antwoord op de Britsche vragenlijst. De zegsman heeft, volgens den correspon dent, daaraan onder reserve toegevoegd, dat het memorandum een nieuw en verrassend vioorstel tot samenwerking tusschen Duitsch land en Engeland zou bevatten. In verband hiermede zou Von Papen op het oogenblik t-e Berlijn vertoeven. HET MILITAIRE VRA,VOSTUK IN BELGIe. Naar de correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt, blijkt men er, in regeerings- kringen, aan te denken, in verband met den internationalen toestand, de gemengde com- missie. belast met het bestudeeren van een plan tot reorganisatie van het defensiesysteem te zoeken, binnen enkele dagen hare werk- zaamheden, altlhans voor wat de bepaling van den diensttijid betreft, te willen beeindigen. Alle mllitaire leden van deze commissie zijn gewonnen voor een verlenging van den actie- ven diensttijd. Deze zou voor alle miliciens op 18 maanden worden gebracht. Het is zeer goed mogelijk, dat de parlementaire zittijd niet wordt gesloten en de beide Kamiers alleen maar „sine die" uit elkaar gaan. Desnoods kan de regeering ze dan weer doen bijeenroe- pen ten eiirde zich over een voorstel tot ver lenging van den diensttijd uit te spreken. Ook wordt het waarschijnlijk geacht dat de ver- sohuiving van zekere garnizoenen in de rich ting van de Ooster- en Noordooster grenzen, eerder dan algemeen verwacht rwerd, zal wor den doorgezet. BIJ HET EINDfi DER SANCTIES SPREEKT DE V>UOE ZIJN VOLK TOE. Ter gelegenheild van het eipde van het eco- nomisch beleg van Italie is Woensdagavond op het Piazza Venezia een groote fastooging ge houden, waarbij Mussolini de volksmenigte op de volgende wijze heeft toegesproken: Op den dag van heden, op den vijftienden Juli van het veertiende jaar, is op de golven van het wereldsanctionisme de witte vlag ge- heschen. Laten we hopen, dat dit niet alleen een teeken van overgave is, maar eveneens een bewijs van gezond verstand. Deze over- winning op het economisch front, dat tegen Italie gevormd is, is geheel en al het werk van het Italiaansche volk, van de mannen, vrouwen en kinderen van geheel Italie. Nie- mand heeft zich beangst getoond, memand heeft zich gebogen en ieder was tot elk ofler bereid in de overtuiging, dat de civilisatie en de gerechtigheid in Afrika en in Europa zou den triomfeeren. Dit is inderdaad het geva geweest en dit zal zich morgen en overmorgen steeds herhalen. Op de rede van den Duce volgden geesL- driftige betoogingen. De Duce zag zich ge- noodM.akt herhaSde malen op het balcon van het Palazzo Venezia te verschijnen. GROOTE MOEILIJKHEDEN IN EN OM ADDIS ABEBA? De News Cronicie bevat een sensationeel bericht van den Franschen correspond^ van dit blad. Deze journalist meldt van een sche autoriteit te hebben vemomen, dat het Italiaansche gamiizoen te Addis Abebaaf|« sloten is van de bui'tenwereld en nog slecbts voor een maand voeidsel.Jieeft. Sedert 6 Juli zou geen trein met vosdsel Ad dis (Abeba meer hebben kunnen bereiken. D lijn Addis Abeba--Dzjilboeti is op vier plaa.- son vernield.. Bij pogingen tot verdedigimg vau den spooV lrjn tegen aanvallen moeten reeds 100 Tta haMaamchalk Graziani moet met gruwelijke wreedheid optreden, wat alle deeinemen aan den guenlla-krrjg den gevangen genomen, worden doodgescbo- ten. Reuter meldt uit Dzjiboeti, dat de be™'Qten volgens welke Addis-Abeba. geisoleerd zou zijn niet juist zijn. Ook is maarschalk Graziam niet gewond, zooals hier en daar is gemeld. De spoorweg tusschen Dzi'boeti en Addis- Abeba is (begin verleden week bij Moggio ver nield, maar binnen enkele dagen weer door de Italianen hersteld. M.U.L.O.-diploma. Woensdag slaagden te Goes: voor diploma A en B tegelijk J. Marcusse, leerling der open- bare U.L.O.-school alhier. Voor diploma B: E. C. Oggel en L. C. Meer tens. Voor diploma A: L. de Blaejj, L. de Bokx, M. de Bokx, M. P. Dielemah, C. A. A. Hack. M. S. Westerweel, C. Witte, alien leerlingen der Chr. U.L.O.-school alhier. Donderdag slaagden voor diploma A: J. Franse en J. Pladdet, eveneens leerlingen der Chr. U.L.O.-school alhier. Waterbouwkunde. De beer Chr. van der Straaten alhier is ge- slaagd aan de Middelbare Technische Scbool te Utrecht voor waterbouwkunde. EINDEXAMEN R. H. B. S. TE OOSTBURG. Dinsdag slaagden voor het eindexamer. B. W. F. Haakman de Koster te Aardenburg; A. Moggre en P. Quaak, ibeiden te Schoondrjke; J. P. Risseeuw te Gostburg; L. H. M. Verhoef te Eede en T. F. van der Werff te Oostlburg. OVERGANG KWEEKSCHOOL TE OOSTBURIG. Bevorderd van I naar H: mej. M. van Prooije en de heeren E. Klaassen, P van Kerkvoort en J. Robijn. Afgewezen 2. Bevorderd van H naar III: de dames Ebr. Koster, C. Kraaijmes, C. Riemens, C. de Vis- ser en de heeren I. de Bruijne, C. Goeahals, G. van Laeke, G. (Prins, P. de Visser, H. Wil- lemse. (Afgewezen 4. EEN AANRIJDING. Donderdagavond reed mevr. Br. per auto in de Van Steenbergenlaan in de richting der Axelschestraat, toen bij de dwarsstraat naar de Steenkamplaan het 8-jarig zoontje van W van der H., Kerkhoflaan, alhier, die per fiets wilde oversteken van de Steenkamplaan, voor de auto kwam. Ofschoon mevr. Br. ge heel naar links uitweek, kon zij een aanrijding niet meer voorkomen en geraakte de knaap onder de auto. De fiets was geheel stuk. Met wooden aan dij en hoofd is de knaap door de doktoren Ramselaar en Van Breda Vriesman naar bet ziekenhuis overgebracht. Naar wij vememen is de toestand redelijk wel. EEN AFSCHEID. Als gevolg van de regeeringsmaatregel, waarbij om plaats te maken voor de jonge- ren, vervroegde pensioneering werd ingevoerd voor hen, die de 60-jarige leeftijld hebben be- reikt, werd door de Raad van Ter Neuzen eervol ontslag verleend aan den onderwijzer aan de Kopschool (gemeentelijke U.L.O. school), den heer J. v. d. Peijl. Deze begon in 1894 op 7 Mei alhier zijn loopbaan, zoodat hij ruim 42 jaren dienst heeft, eerst als onderwijzer aan school A, daama als onderwijzer met verplichte hoofdaete aan school C, vervolgens een paar jaren met een paar klassen van de overbevolkte school B in de infirmerie en het vereenigingsgebouw van ,,De vereenigde Handwerkslieden", om na af- loop van deze periode temg te gaan naar school C. Van hieruit ging hij 1 Dec. 1922 over naar de nieuwgebouwde U. L. O. school, waar hij tot heden werkzaam bleef. Door zijn werkzaamheid als onderwijzer, maar ook door zijn daadwerkelijk medeleven op verschillemd gebied in onze gemeente, ge- niet deze onderwijzer algemeene bekendheid in onze stad en daarbuiten. Zijn medewer- king aan verschillende zaken van algemeen belang wordt door velen gewaardeerd. Vrijdag 10 Juli werd hij gehuldigd door leer lingen en collega's in een versierd lokaal van de Kopschool. Bij zijn binnentreden aldaar werd hij toe gejuicht, waama de leerling N. Uyt de Bogaard in een geestig toespraakje de beste wenschen voor zijn verder leven uitsprak en hem namens de leerlingen een fraaie rust- stoel aanbood. Jongejuff. L. Willemsen of- freerde namens alien een bouquet witte lelien. Het hoofd, de heer Leenhouts, sprak hem namens de collega's toe en overhandigde hem het mooie boekwerk van Dr. Huizinga over Desiderius Erasmus, den bekenden humanist, wiens nagedacbtenis een paar dagen daarna zou gehuldigd worden te Rotterdam, dat merk- waardigerwrjze tevens de geboorteplaats is van den schefHenden onderwijzer. De heer v. d. Peijl, die er op gerekend had stil heen te gaan, zooals hij in 1894 stil ge- komen was, voelde zich door deze spontane huldiging niettemin ten diepste getroffen. Hij wenschte de leerlingen de blijheid der jeugd, maar tevens de noodige ernst en ver- antwoordelijkheid. Hij meent soms, dat die minder zijn dan vroeger, maar dit kan ook wel liggen aan zijn eigen leeftijd, zooals we dit ook zien in ,,De oude veldwachter", het bekende boek van Stamperius. Waar hij als oudere vertrouwt, dat de crisis- wolken zullen verdwijnen, mag de jeugd van heden zeker niet wanhopen aan de toekomst. Hij dankte de leerlingen voor wat ze hem bereid hadden en verzocht die dank ook aan hun ouders over te brengen. Hartelijk bedankte hij den heer Leenhouts en verdere collega's voor de aangename ver- houding en ook mevrouw Leenhouts, die, zoo vele malen met haar eclitgenoot samenwerkte, voor haar aanwezigheid op dit oogenblik. Donderdag 16 Juli kwamen de burgemeester Tellegen met wethouder Geelhoedt en de secretaris Zonnevijlle officieel afscheid nemen, wat ook met groote hartelrjkheid gepaard ging- De heer v. d. Peijl dankte hun ten zeerste voor deze officieele belangstelling en wees er op, dat de taak na de bezuiniging op onder- wijsgebied voor de blijvende collega s wel heel zwaar wordt, waarom hij boopte, dat de over- heid in Ter Neuzen de noodige steun en mede- werking zou verleenen, om de noodlottige gevolgen zooveel mogelijk te verzachten. Hedennamiddag nam de heer v. d. Peijl voorgoed afscheid van zrjn leerlingen, hun het beste toewenschende op den levensweg met de belofte, dat ook na zijn afscheid zijn be langstelling voor het openbaar onderwijs niet zou verflauwen. Wij twijfelen niet, of leerlingen en ouders en vele anderen zullen den scheidenden onder wijzer van barte toewenschen, dat hij nog een aantal jaren in gezondheid van zijn rust moge genieten en dat zrjn belangstelling in vele zaken onzer gemeente, die hen lief zijn, onverzwakt zal blijven. 'TIS NIET ALT'JD DE LEEFTUD AL^Jf JECjAUW V0ELT/F, V, 4 s- NEEn Gb kunt met gezond blijven, ale van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U ,,zoo moe", ,,zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert Neem elken Vrijdag en Zaterdag een M.S.S.-cachet. ter inwendige zuivering De M.S.S.-cachets zullen Uw haperende spiis- vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel- len, Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen, Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U'nandermensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want: M.S.S.-cachets Maken „Schoon Schip" Per 12 stuks in koker slechts 60 cent. (Ingez. Med.) BELGISCHE STOOMSCHEPEN IN ONZE HAVEN. J.'l. Woensdagavond vond bier ter stede een besloten v-ergadering plaats, belegd voor het personeel der in lossing liggende Belgische stoomschepen „Henri Jaspar" en „Astrida". Naar verluidt zouden op deze vergadering ook afgevaardigden van het Antwerpsche sta- kingscomit4 aanwezig zijn geweest. Wat op deze vergadering zooal besproken is, is niet met juistheid bekend, wel is echter gebleken, dat nog denzelfden nacht omstreeks half een, een tweetal Nederlandsche autobussen een vijftigtal opvarenden van de Henri Jaspar" en ,,Astrida" hebben vervoerd, terwijl hun be- zittingen per vrachtauto zijn overgebracht. Bij nadere informatie bleek ons, dat het lager personeel van beide schepen zich soli- dair heeft verklaard met de stakende Bel gische zeelieden, waarna zij de booten hebben verlaten. Het gerucht gaat dat ook de officie- ren zich solidair zullen verklaren. Tengevolge van deze staking ondervonden de werkzaam- heden eenige vertraging daar er geen stoom voor de winches was. Het blijkt ook dat het meerendeel der offi- cieren beide schepen verlaten heeft. Gistermiddag zou alhier een besloten ver gadering gehouden worden voor de officieren waarop de secretaris van den Belgiscben stuurliedenbond aanwezig zou zijn. Toen deze per auto arriveerde, is hij door de gemeente- politie voor den burgemeester geleid, waarna hij ons land onmiddellijk heeft verlaten. Naar ons van officieele zijde wordt mede- gedeeld, ondervind het werk aan de schepen geen stagnatie. Juist is dat een gedeelte van het personeel in staking is gegaan, doch de daardoor ont- stane moeilijkheden zijn opgelost. 1 BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 5 tot en met 11 Juli kwamen in de provincie Zeeland 6 gevallen van rood- vonk voor, n.l. 3 te Hoedekenskerke, 2 te Poortvliet en 1 te 's-Gravenpolder. PERIODIEKE VERHOOGINGEN BIJ „DE SCHELDE". Bij de N.V. Kon. Maatschappij ,,De Schel- de" zrjn dezer dagen weder periodieke ver- hoogingen toegestaan aan de arbeiders tot den leeftijd van dertig jaar. Van deze ge- legenheid is gebruik gemaakt, om enkele ,,plooien" in de loonen, ten voordeele van de betrokken arbeiders glad te strijkien. Het resultaat komt hierop neer, dat de loonen van arbeiders tot en met dertig jaar verhoogd zijn met bedragen varieerend van .een tot drie cent per uur. Voor bet op 15 Augustus alhier te houden festival ter gelgenheid van het 50-jarig be- staan van het muziekgezelschap „De Volhar- ding", hebben zich 10 gezelschappen tot deel-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5