SPIERPUNEN in zijn arm genezen KLOOSTERBALSEM DANK Zll KLOOSTERBALSEM 'n Pijn om razend i@ worden bij 't bewegen van den arm AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE „Geen goud zoo goed" Buitenland. EEN EUROPEESCHE VIERSCHAAR? TER NEUZEN, 17 JULI 1936. RECHTSZAKEN. „De pijn begon in mijn bovenarm en zette zich zoo voort tot in mijn nek, soms z66 hevig, dat het huilen mij nader stond dan het lachen. Geworie spierpijn, zeide men mij, maar ikkon niets vinden om die gewone pijn te genezen Ten einde raad ben ik met Kloosterbalsem begonnen. De uitwer- hing is enorm qeweest. Na de eerste behandeling verminderde de pijn al en na voortgezet gebruih zijn al mijn pijnen verdwenen, dank zij Klooster balsem, den grooten pijndooder." E. v. C. te A. Onovertroffen by brand-en snij wonden Ook ongeevenaard als wryfmiddel by Rheuniatiek, spit en pynlyke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/2 ct. en f 1.04 (Ing. Med,) Rome wil schrijft de N. R. Crt. een schoone lei. Alle schendingen van verdragen moeten vergeven en vergeten worden. Wat in Abessinie gebeurd is, en wat er ten opzichte van het verdrag van Locarno is geschied, mag niet meer meetellen. De mogendheden, die het verdrag van Locarno hebben onder- teekend, zouden alien bijeenkomen, en een nieuwen staat van zaken scheppen. Wat Bel gie in dit gezelschap zou moeten doen, is ons niet duidelijk, en zal ook den Belgen zelf niet bijster duidelijk zijn. Zij zullen in den kring worden geduld, omdat zij nu eenmaal wijlen het verdrag van Locarno onderteekend heb ben. Mien kan er hen niet uitstooten, zonder groote ergemis in de wereld te wekken. Maar op hun gemak zullen zij er zich zeker niet voelen. Zij zullen zich voorloopig ermede troosten, dat het nog niet zoover is als de Italianen het wenscheh. En gaat de zaak door, dan zullen zij zich voorzichtiglijk terugtrek- ken. Van Zeeland is geen Hymans of Jaspar van na den oorlog. Op het eerste gezicht moet het nog niet zoo kwaad lijken, als de groote, Europeesche mogendheden bijeenkomen, en hun zaken trachten te beredderen op een wijze, die de wereld eenige rust belooft. Het zou de moeite waard kunnen zijn, daarvoor verontwaardi- ging en zelfs gekrenkt rechtsgevoel ter zijde te schuiven. Het toppunt van recht kan het toppunt van onrecht zijn. Men zou de ge- rechtigheid kunnen blijven verdedigen, tot Europa eraan te gronde ging. Er zijn zegs- wijzen genoeg, die men ten gunste van het denkbeeld der Italianen zou kunnen aanvoe- ren. Men zou er zelfs voor in vuur kunnen geraken, als het ons niet eenigszins bekend moest voorkomen. Het heeft echter, helaas, een voorgeschiedenis. En die voorgeschiedenis is niet bemoedigend. In 1933, tijdens een bezoek van MacDonald en Sir John Simon aan Rome, heeft Mussolini, bij wijze van verrassing, het denkbeeld ge- opperd van een overeenkomst van de vier groote mogendheden in Europa. Rusland telde toen nog niet mee. De Engelschen lieten zich inpakken, Duitschland wilde gaarne, Frank rijk wilde niet, maar kon niet langer weige- ren, toen het de verzekering had verkregen, dat de inbemationale democratic, zooals zij te Geneve wordt toegepast. en het handvest van den Volkenbond gehandhaafd zouden blijven. Van de overeenkomst heeft niets kunnen komen, doordat Duitschland weldra Geneve den rug toekeerde. Maar intusschen had zij toch reeds groote, politieke gevolgen gehad. Polen voelde zich door Frankrijk in deze aangelegenheid in den steek gelaten. Beck, met zijn bekenden wrok tegen Parijs, wilde niets liever dan dit constateeren. De Fran- sche regeering had in de oogen der Polen een fout begaan. Beck zou de laatste zijn om die te vergeven. Hij vond er de rechtvaardiging in voor zijn aansluiting bij Duitschland. Het was echter ^olen niet alleen, dat Frank rijk zijn, voor het overige vrij stugge, deel- neming aan de overeenkomst kwalijk nam. De Kleine Entente was eveneens hevig ont- stemd. Zij heeft Frankrijk tot zekere hoogte vergiffenis geschonken, maar heelemaal in orde is het nooit meer gekomen. Frankrijk heeft heel duur moeten betalen voor het feit, dat MacDonald en Simon niet in staat waren geweest, het gefluit van den vogelaar te her- kennen of misschien het „vogelen" niet eens zoo onsympathiek hadden gevonden. Want alle scheuren in het stelsel van bond- genootschappen, waarmede Frankrijk het vasteland een tijd lang feitelijk politiek be- heerscht had, kwamen nu aan den dag. En Berlijn was niet traag, er op eenige plekken zijn wiggen in de zetten. Wij spraken van de stem van den vogelaar, omdat hetgeen Mussolini nastreefde, onmis- kenbaar was het stichten van een directorium van groote mogendheden, dat de lakens in Europa zou uitdeelen. Zijn gedachtegang was fascistisch. Hij wist wat hij deed, toen hij er MacDonald en Simon mee overviel. Hun ldeologie mocht dan democratisch zijn, een zekere eigengereidheid als maehtige heeren, een zeker neerzien op de minder machtigen, die ook wilden meerpraten, was him verre van vreemd. Zij bezagen de dingen anders dan b.v. Eden met Britschen hoogmoed. Parijs had geen keus, het moest mee. Zooals gezegd, het wees op de prioriteit van Geneve. Maar meer doen kon het niet. Nu schijnt te Rome dit denkbeeld weer op te duiken, onder veel bedenkelijker omstandig- heden echter dan in 1933. Een directorium van vier, dat over het lot van Europa wil be- schikken, zal nu veel minder tegenwicht dan toen vinden in den Volkenbond. Een van de eerste doeleinden zal ook wel zijn, het hand- vest naar Italiaanschen en Duitschen smaak te herzien. Zooals de kaarten nu verdeeld liggen op de speeltafel van Europa, en gegeven den zeer uiteenloopenden ondememingsgeest van de vier spelers waaraan men te Rome denkt, ziou een dergelijk plan groote kans van slagen hebben. Het is mogelijk dat de grooten, als zij zoo in rade bijeenzitten, het gemakke- lijker eens zullen worden dan met de politieke en diplomatieke methoden, die thans toepas- sing vinden. Maar ten koste van wie? Men zal daar in de landen der Kleine Entente en zelfs in Polen niet gerust op zijn. Liet men daar reeds in 1933 krachtige protesten hooren, nu zou men desperate geluiden en dreigemen- ten kunnen verwachten. Welk een tafereel: West-Europa eensgezind, ten Westen van de fascistische lijn tusschen Oostzee en Zwarte Zee. En Europa ten Oosten van die lijn zon der andere bescherming dan platonische pro testen van Parijs en Londen; met misschien een beroep op het algemeen, als het te laat is. In het tafereel, zooals dat nu te Rome ont- worpen wordt, ontbreekt Rusland. Het zal zeker innerlijk minder gekrenkt en geschokt zijn dan b.v. Polen in 1933; want het zal zijn blik over Oost-Europa kunnen laten gaan, en reden hebben zijn tong te bewegen, gelijk een beer die een bijennest ontdekt. Welk een diplomatieke mogelijkheden zouden zich voor Moskou openen! Neen, daarop zal men het niet aan laten komen. Men zal er Moskou trachten bij te halen. Maar kan dat met Ber lijn? Mussolini heeft zeker geen kwade bedoelin- gen. Zijn autoritair hart spreekt in deze aan gelegenheid. En dan moet hij een groepeering erg aanlokkelijk vinden, die hem niet eenzij- dig aan Duitschland bindt, wat hij niet wenscht, maar evenmin aan de westelijke mogendheden. Met beide, tegenover elkaar, te kunnen opereeren, zie dat moet voor hem een aantrekkelijk denkbeeld zijn. VODDENHANDEL WORDT AAN JODEN ONTNOMEN. Volgens de Angriff zal in Duitschland de handel in vodden en oude kleeren, welke vrij- wel uitsluitend door Joden wordt gedreven, in arische handen overgaan, omdat de Joden „niet voldoende betrouwbaar zijn". Duizenden Joden en hun gezinnen zullen hiermede, zegt het Joodsche Telegraaf Agentschap, hun be- staansmogelijkheid kwijt raken. De vergun- ningen aan de Joden zullen niet verlengd wor den en in verschillende plaatsen is hiermede reeds een begin gemaakt. De Angriff zegt verder, dat dit besluit ge nomen is wegens het belang van dezen handel voor de verschaffing van grondstoffen aan de Duitsche industrie. Deze belangrijke taak kan niet aan de Joden worden overgelaten, ofschoon erkend wordt, dat zij het bedrijf tot zijn tegenwoordige gezonde positie hebben opgebouwd. Volgens het Joodsche Telegraaf Agentschap zal thans ook het beroep van architect voor de Joden worden gesloten. De voorzitter van de rijkskamer voor de bouwkunst heeft een Joodschen architect verboden te Neurenberg te werken, omdat hij „de noodige betrouwbaar- heid en geschiktheid mist voor de productie van Duitsche cultureele kunstvoortbrengselen. DE BIJZETTING VAN CALVO SOTELO. Op het kerkhof Almudena te Madrid, waar de moordenaars het stoffelijk overschot van Calco Sotelo hadden afgeleverd, is Dinsdag het stoffelijk overschot van de monarchisitische afgevaardigde bijgezet. Een delegatie van de cortes, die in verscheiden auto's was ver- schenen, zag zich gedwongen terug te keeren, daar de menigte een dreigende houding aan- nam en de leden der delegatie uitmaakte voor afgevaardigden van de moordenaars van Sotelo. Tijdens de begrafenisplechtigheitd hief de zeer groote menigte toeschouwers herhaalde- lijk de hand op in fascistischen groet, waar- bij werd gejuicht voor het fascisme en waar- bij „Weg met de cortes" werd geschreeuwd. Onder de aanwezigen beivond zich ook Gil Robles de leider van de Accion Populair, be- nevens talrijke vertegenwoordigers van recht- sche en midlden-partijen. In den loop van den ochtend was het stof felijk overschot bijgezet van den vermoorden inspecteur van politie, wiens baar in een roode vlag was gehuld. Deze lijkstoet werd voornamelijk door com- munisten gevormd. Toen de bezoekers van de bijzetting van Sotelo terugkeerden, ontstond nog een schiet- partij tusschen politieke tegenstanders, in den loop waarvan een persoon werd gedood en 3 levensgevaarlijk werden gewond. De omgeving van de cortes wordt door krachtgie afdeelingen politie bewaakt. De per- manente deputatie van de cortes zou Don- derdag bijeenkomen. Men verwacht, dat deze den staat van alarm voor den tijd van een maand zal afkondigen. IEDEREEN 'N MASKER. Een suppletoire Engelsche begrooting voor burgerdiensten, Dinsdag bekend gemaakt, omvat een bedrag van 4 millioen pond voor maatregelen tegen den gasoorlog. Een som van 850.000 pond is bestemd om de bevolking van gasmaskers tg voorzien. Deze maskers in verschillende maten, ook voor kinderen, zullen in de naaste toekomst beschikbaar zijn. Zij zullen in pakhuizen in de steiden en dor- pen van het land worden opgeslagen en het publiek zal in de gelegenheid worden gesteld ze te passen en aan te doen. De regeering meent een gasmasker gevonden te hebben, dat den drager voldoende zal beschermen, terwijl zij op weg is naar de speciaal te bou- wen gasvrije schuilplaatsen. De minister van oorlog, Duff Cooper, heeft Dinsdag in het Lagerhuis aangekondigd, dat hij den legerraad met een nieuw lid heeft ver- groot. Dit nieuwe lid zal belast zijn met de munitievoorziening en zijn titel is directeur- generaal voor de munitie-productie. De be- noemde is vice-admiraal sir Harold Brown, hoofd van den technischen marinedienst. Hij moet den aanmaak van ide munitie verhoogen in overeenstemming met de bewapeningsplan- nen der regeering. GEVANGENISSTRAF WEGENS HET VERSPREIDEN VAN GERUCHTEN. Het nieuwe wetboek van strafrecht, dat thans in Duitschland in voorbereiding is, zal, naar Reuter uit Berlijn meldt, strenge maat regelen bevatten tegen menscben, die geruch- ten verspreiden, welke vrees en ongerustheid onder de bevolking kunnen verwekken. Als voorbeeld wordt aangehaald, dat elkeen, idie rondstrooid, dat een hongersnood dreigt, dat een inflatie op komst is of dat er revolutie zal uitbreken, gerechtelijk vervolgd en streng gestraft zal worden. Het is niet noodig, dat een kwade bedoeling aan den dag wordt ge- legd, het is voldoende, dat de aard der ge- ruchten zoodanig is, dat vrees en ongerustheid wordt gewekt. Het wetboek zal tevens bepalen, dat elkeen, die een deel van de bevolking tegen het andere deel ophitst, of zich uitdagend over openbare zaken uitlaat, tot gevangenisstraf van twee jaar kan worden veroordeeld. Uit- drukkelijk wordt vermeld, dat deze bepaling met name gericht is tegen Roomsch-Katho- lieke en protestantsche geestelijken. VEERING VAN DEN 14EN JULI. Ter viering van de verkiezingsoverwinning te Parijs, van het volksfront zouden in den namiddag twee optochten worden gehouden. Op de Place de la Bastille en de Place 'de la Nation, die prachtig versierd waren, zouden 600 musici en koristen een uitvoering geven. Er was een tribune opgericht voor de leden der regeering, die de betooging bijwoonden. Er zouden rsdevoeringen warden gehouden door minister-president Blum en den voorzit ter van de liga voor de rechten van den mensch, Victor Basch. Deze redevoeringen werden over de radio uitgezonden. Op de Place de Ja Bastille zijn de beide stoeten van bet Volksfront bijeengekomen. Er bestond zeer groote belangstelling van den kant van het publiek en voortdurend klonk 'de Marceillaise, de Internationale of de Carmog- nole. De optocht trok vervolgens langs de of- ficieele tribunes, waar verscheiden leden der regeering, onder wie zich Blum bevond, had den plaats genomen. Het weer, dat in het begin van den middag vrij goed was geweest, werd later stormachtig. Tegen het einde van het feest heeft zich op de Champs Elysbes, na de pleehtigheid van de eeuwige vlam een botsing voorgedaan tusschen aanhangers van de rechtsche par- tijen en betoogers, die van de Place de la Nation terugkeerden in auto's en met opge- heven vuist groetten. Er vielen vijf gewon- den. Een der gewonden moest naar het zieken- huis worden overgebracht. Het einde van den geheelen nationalen feestdag werd eenigszins gestoord door den regen. Toch werd veel vuurwerk afgestoken en de verschillende gebouwen waren op de gebruikelijke wijze ge'illumineerd. Volgens de rapporten, welke op het ministerie van bin- nenlandsche zaken werden ontvangen, hebben zich geen incidenten voorgedaan. Het aantal personen, dat deelnam aan de demonstratie, welke het Volksfront hield op de Place de la Bastille, was grooter dan ooit te voren en werd door objectieve ooggetuigen geschat op een half millioen. In de provincie zijn overal de optochten zonder incidenten verloopen, ook in de groote arbeiderscentra. De incidenten, welke op de Champs Elysdes ontstonden, had den geen ernstig karakter en bovendien maak- te de politie er snel een einde aan. Vier per sonen werden gearresteerd. 'GESLAAGD. Qnze jeugdige sbadgenoote mej. Jo Arbman .slaagde te Antwerpen op het Belgische Mu- ziekcollege voor piano eerste deel met onder- scheiding. Zij genoot hare opleiding van den heer P. C. van Delft, ged. muziekleeraar te Hulst. LUOHTWACHTDIENST. Dinsdagavond had in de raadzaal van het stadhuis alhier, onder leiding van burgemees- ter Tellegen, een vergadering plaats voor den luohtwadhtdienst. De nesenve-luitenant voor speciale diensten, de heer G. Woltmam, die was overgekomen voor het aanwerven van vrijwilligers voor deze militaire afdeeling, welke utsluitend uit vrijwilligers bestaat, speciaal voor het op sterkte brengen van den luchtwachtpost Ter Neuzen, gaf een ui'tvoerige uiteenzetting van het doel van den luchtwaohtdienst. Hij wees erop dat de luchtwachtdienst in oorlogstijd een zeer belangrijke dienst is, welke onmisbaar is ter bescherming van de burgerbevolking tegen luchtaanvallen. De luchtwachtposten hebben tot taak direct de legerleiding te waarschuwen wanneer vijandelijke vliegtuigen ons land binnenvliegen, waardoor tijdig maat regelen kunnen worden genomen voter afweer, en de burgerlijke ludhtbeschermingsdiensten kunnen worden gewaarschuwd om haar maat regelen te treffen voor bescherming der be volking. Tot dezen dienst kunnen toetreden de bui- tengewoon dienstplichtigen van 18 tot 50 jaar, dus zij die wegens broederdienst of om andere redenen niet hebben gediend en niet zijn afgekeurd; verder personen van 40 tot 50 jaar die hebben gediend als gewoon soldaat of korporaal, en personen van 45 tot 50 jaar die hebben gediend als sergeant. Men verbindt zich telkens voor den tijd van edn jaar, dus kan, indien dit verlangd wordt, elk jaar het vertoand beeindigen. 'Het voordeel van aansluiting bij den lucht- wachtdienst voor den vrijwilliger is, dat men in tijd van oorlog in de plaats zijner inwoning blijft gestationeerd en in eigen gezin wordt in- gekwartierd, dus niet naar elders kan worden opgeroepen. In vredestijd wordt slechts een- a tweemaal per jaar geoefend op Zaterdagmiddag, zoodat er niet veel. van iemands tijd wordt gevergd. Staande de vergadering gaven zich een achttal personen voor dezen dienst op. Er kun nen nog erukele personen bij den luchtwacht post Ter Neuzen worden geplaatst, waarover de post couim an dan tde heer H. Ribbens, Westkolkstraat 40, gaarne verdere inlichtin- gen zal verstrekken. HET ON DERWIJS IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Bewoners van West Zeeuwsch-Vlaanderen hebben aan H. M. de Koningin ean request aangeboden, waarin de aandacht van de Re geering voor dit deel van ons land wordt ge- vraagd. In het bijzonder maakt men bezwaar tegen het feit, dat de rijkskweekschool met ingang van 1 September wordt opgehcven Voor het behoud van hun Nederlandsohe nationaliteit hebben de bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen een strijd gevoerd onder aanvoering van den tegenwoordigen Rijksinspecteur van het L O., den heer J. N. Pattist, e.ldus het request. Het was een feestdag voor Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, toen op 7 September 1920 de H. B. S. te Oostburg werd geopend, waaraan in 1925 een literair-economische afdeeling werd verbonden. Echter word deze afdeeling in 1935 weer opgeheven. Op het gebied van onderwij3 wordt Z.- Vlaanderen stiefmoederlijk bedeeld, vervolgt het request. Van 1924 tot 1936 behaalden 137 candidaten de onderwijzersakte aan de kweek- sohool te Oostburg. Na de opheft'ing van deze kweekschool zal er in Zeeuwsch-Vlaanderen geen onderwijzersopleiding meer zijn De bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen vraagt de regeering met aandrang er bhjk van te geven, dat dit deel van Nedevland inderdaad haar voile aandacht heeft. ZEEUWSCHE POLDER- EN WATERSOHAPSBOND. De Zeeuwsohe Polder- en Waterschapsbond houdt dit jaar zijn algemeene vergadering op Zaterdag 25 Juli te Tholen. De agenda bevat behalve de getvone huis- houdelrjke zaken een voordracht van Ir. J. P. Walland, hoofd-ingenieur-directeur van den rijkswaterstaat in Zeeland over; ,,Tvrtiaire wegen" en een bespreking van het ontwerp ambtenarenreglement voor de polders en wa- terschappen in Zeeland, in te ISiden door Mr. Dr. R. W. Graaf van Lynden, voorzitter van de commissie, ter zake door den Bond i)e- noemd. Na gemeenschappelijken koffiemaaltijd zal een tooht over het eiland worden gemaakt. HET CONCESSIESTELSEL VOOR GOEDERENVERVOER NAAR BELGIe. Zooals reeds gemeld, is in Belgie het ver- voer van goederen door motorrijtuigen voor BARKER KON ZIJN DEEG NIET KNEDEN. Stijve armen door rheumatiek. Nu weer gezond als een viseh. ,.Ik had rheumatiek, zoo erg als het maar kon. De gewrichten in mijn armen, beenen, handen en voeten waren verstijfd. Ik kon nauwelijks loopen, en als ik een paar minuten had gezeten, werd het een heele toer om weer overeind te komen. Ik ben bakker van beroep, dus U begrijpt wel dat ik al mijn kracht noo dig heb om deeg te kneden. Mijn handen waren echter zoo machteloos, dat ik mij bezorgd begon af te vragen of ik nog well ooit zou kunnen werken. Ik probeerde verscheidene middelen, maar tevergeefs. Na een flacon Krusohen Salts giing ik mij een beetje beter voelen. Ik verbrui'kte nog twee flacons en ik moet bekennen, dat ik weer plezier in mijn werk heb. Geen pijn of last meer, dank zij Kruschen Salts. Ik kan het niet genoeg roe- men, want ik voel mij weer zoo gezond als een visch." A. T. H. te K. Indien Uw afvoerorganen oip de juiste wijze tot betere natuurlijke werking worden aange- spoord, voofkomt U ophoopinig in Uw ldchaam van afvalstoffen zooals het urinezuur, dat maar al te dikwij'ls de oorzaak is van rheuma tiek, ischdas, spit e.d. 'Kruschen Salts bevat zouten, die zorgen voor een afdoende verwij- dering van afvalstoffen, doordat zij Uw af voerorganen, ingewanden, lever en nieren, aansporen tot kraohtiger werking. Zoodra Uw bloed zuiver is geworden, zullen de rheuma- tische pijnen venminderen om tenslotte geheel weg te blijven. Probeer het eens. U hebt Uw geluk in edgen handen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende dirogisten k f 0,40, f 0,70 en 1,60 per flacon, omzetbelasting inibegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam voorkomt. Adv. rekening van derden thans afhankelijk gesteld van een concessie. Met ingang van 25 Juli zal ook voor buitenlanders zulk een concessie noodig zijn. De vele honderden Nederlandsohe vervoerders die zich bezig houden met trans- porten naar Belgie zullen zich dus de inge- wikkelde formaliteiten en kosten, aan zulk een concessie verbonden, dienen te getroosten, ook als zij misschien slechts enkele malen per jaar zulk een vervoer verzorgen, zij zullen hun aanvraag bovendien voor 25 Juli moeten in- zenden, willen zij voorloopig hun vervoer kun nen blijven verrichten. Aangezien in Nederland dergelijke voor- schriften niet bestaan voor Belgische onder- nemers heeft de Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. de aandacht van den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart op deze aangelegenheid gevestigd en het vertrouwen uitgesprokein, dat met spoed getracht zal wor- den^en regeling te treffen in het belang der Nederlanidsche vervoerders. ZILVEREN VMBTSJUBILEUM VAN Ds. J. N. PATTIST. De heer J. N. Pattist, inspecteur bij het Rijksschooltoezicht te 's Gravenhage, her- daoht gisteren deq dag, waarop hij voor 25 jaar het predi'kambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Ds. Pattist werd in 1876 geboren en in 1911 candidaat in Overijssel, om 16 Juli van dat jaar te IJzendijke het predikambt te aanvaarden. In 1914 vertrok hij naar Aarden- burg, waar het (Prov. Kerkbestuur van Zee- land hem in vefband met zijn benoeming tot inspecteur by het Rijksschooltoezicht tegen 9 Januari 1921 eervol emeritaat verlsende. De heer Pattist, die zich indertijd zeer beijverd heetf tegen annexatiepiannn van Nederland by Belgie, vestigde zich daarop metterwoon te 's Gravenhage, waar hij van tijd tot tijd nog wel pleegt voor te gaan in de godsdienst- ■oefeningen van de Ver. van Vrijz. Hervorm-' den. LUXOR-THEATER. ,,Een vrouw die weet wat zij wil" is een film van dat luchtige genre waarin een wel boeiend gegeven, onder al te veel verwikkelingen op smakelijke vlot'te manier op het witte doek verteld wordt. Wanneer men weet dat de hoofdfiguur een operettester is, Manon Cavallihi (Lill Dagover) die terwille van haar carriere haar man een aanzienlijk, sohatrijk industrieel en haar kind verlaten heeft om haar carriere te volgen, voelt men al iets van het conflict. De beroemde ster komt na vijftien jaar in Stockholm terug, vooral gedreven door het verlangen haar dochter Karin, als een vol- wassen jongedame terug te zien. Natuurlijk wil de stroeve zelf verzekerde zakenman niefs van toenadering weten. Wan neer die echter ten slotte toch tot stand komt en het mogelijk wordt, dat in een ontroerende scene moeder en dochter elkander vinden, dan is dit te daniken aan den charmanten, voor hiets terugdeinzenden Axel Basse, die inder daad met verbluffende durf en aanstekelijken jongensachtigen branie alle hindemissen weg neemt. Hij is door toeval vriend en vertrouwde van Manon Oavallini geworden en veroverd zon der slag of staat het hart der dochter Karin. Maar hoe dat allemaal gaat, wel het zou niet aardig zijn het te vertellen. Men moet het maar gaan zien en men zal zich amusee- ren, niet alleen met deze filmgeschiedenis zelf, maar ook met de prettige operettemuziek van Johan Strauss en met de schlagers door Lill Dagover met voile overgave en enthousiasme gezongen. Waarbij dan nog komt, dat de ge- moedelijke film met de noodige humor is ge- kruid. HET VLIEGTUIGGNGELL It TE WENDUINE. Het parket van Brugge heeft zich nogmaals naar het kustplaatsje Wienduine begeven ten- einde een aanvullend onderzo-k \n te stellen naar het vliegtuigongeluk, dat zich aldaar 27 Juni j.l. voordeed en waarbij een jonge vrouw uit Gent, die langs het strand wandelde, werd gedood. Uit dit onderzoek zou g.ebleken zijn, dat het door den heer van Gelder be- stuurde toestel reeds te Breidene en voorts in Den Haan slechts op een paar meter boven den beganen grond vloog. Het dossier zal nu door de Belgische justitie aan de Nederland sohe autoriteiten worden overgemaakt. Vol gens de conclusie van het Brusselsche parket zou de heer Van Gelder wegens doodslag door onvoorzichtigheid voor die boetstraffelijke rechtbank te Brugge moeten terecht staan. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aantal ingeschreven werkzoekenden bij de organen der arbeidsbemiddeling in Zeeuwsch- Vlaanderen over de maand Juni 1936; Aardenburg Axel Biervliet Bosdhkapelle Breskens Cadzanid Clinge Eede Graaiuw en Langendam Groede 191 66 57 17 28 4 63 16 Hengstdijk Hoek H'cntenisse Hoofdplaat Hulst Koewacht Nieuwvliet Oostburg Ossenisse Overs lag Philippine Retranchement Sas van Gent Schoondijke St. Jansteen St. Kruis Sluis iStoppeldijk W aterlandk er k j e Westdorpe IJzendijke Zaamslag Zuiddorpe Zuidzande Ter Neuzen 4 99 93 47 38 3 44 14 42 5 106 8 38 2 23 35 2 81 10 4 27 9 Totaal 1176 711 Algemeen totaal 1887 w.o. 730 landarbeiders. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Overzicht van het aantal plaatsingen gedu- rende de maand Juni 1936: Ingeschreven werkzoekenden, geplaatst in de gemeente, 1023, t.w. 1 schilder; 1 timmerman; 2 sjouwers (beneden 18 jaar); 10 metaalbewerkers; 3 nageljongens (beneden 18 jaar); 998 transportarbeiders; 6 tellers; 1 schipper; 1 loopjongen (beneden 18 jaar). Ingeschreven werkzoekenden geplaatst bui- ten de gemeente: 9 t.w.; 2 bnizenleggers te Sas van Gent; 4 fabrieksarbeiders te Axel; 1 kapper te Hontenisse; 2 betontimmerlieden te St. Jansteen. In de gemeente geplaatst van elders 182 t.w. 2 sjouwers uit Sas van Gent; 1 schilder uit Zaamslag; 1 timmerman uit Hoek; 2 fabrieksarbeiders uit Axel; 1 fabrieksarbeider uit Westdorpe; 2 metaalbewerkers uit Hoek; 2 ijzerwerkers uit Philippine: 1 kok-matroos ui't Rotterdam; 11 teller uit Axel; 98 transportarbeiders uit Hoek. 28 transportarbeiders uit Axel; 15 transportarbeiders uit Zaamslag; 6 transportarbeiders uit Breskens; 6 transportarbeiders uit Philippine; 7 transportarbeiders uit Hoofdplaat; 1 transpontarbeider uit Borsselen; 6 transportarbeiders ui't Hontenisse; 2 transportarbeiders uit Sas van Gent; 1 transportarbeider uit Boschkapelle; 4 transportarbeiders uit Schoondijke. AAN EEN ONGENEESLIJKE RUGGEMERGSZIEKTE LIJDEND KINDJE GEDOOD. De rechtbank te Leeuwarden behandelde Woensdag, volgens het Handelsblad, de zaak tegen een 25-jarigen handelsreiziger aldaar, thans gedetineero, verdacht van moord op zijn zes maanden cud dochtertje, dat naar men meende tengevoige van een ongeneeslijke ruggemergaandoening het vorige jaar op Wie- ringen was overleden. Eenigen tijd geleden werd het lijkje opge- graven naar aanleiding, van een bekentenis van den vader aan de Leeuwarder politie, dat hij zijn kind had gedood. Terwijl het kind lag te slapen, heeft de vader het een stuk brood in den mond geduwd en het gezichtje onder kussens bedolven. Verdediger vas Mr. Koopmans. Verdachte deelde zeer onder den indruk mede, dat zijn kindje einde 1934 was geboren en dat het niet levensvatbaar was. Het kindje was na zes maanden in nog veel erger toe- stand, zoodat hij dit lijden niet langer kon aanzien. President: Waarom hebt ge het niet in het ziekenhuis gelaten? Verdachte: Ze konden niets aan het kind doen; van de zusters had verdachte vemomen* dat het niets gaf, waar het kind verbleef, om dat het toch niet te helpen was. Nadat zyn vrouw uit het ziekenhuis was ontslagen zijn ze naar Wieringen gegaan waarbij verdachte het plan rijpte om het kind te dooden. President: Waarom heb je nu eigenlijk be kend? Je was gearresteerd voor een ander feit." Verdachte: Ik kon het niet langer voor me houden. Hierna werd de vrouw van verdachte ver- hoord. Ze vertelde, dat het kind direct na de geboorte naar een ziekenhuis is gebracht en dat de dokter vertelde, dat het slechts kort kon leven. Het lag steeds in het wiegje be kreunen. Toen heeft haar man besloten het uit zijn lijden te verlossen. Op 29 Mei 1935 ging de man daar ten slotte toe over. President: Hoe gevoelt U zich er onder? Getuige: Het is mij een heele troost, dat het kindje uit zijn lijden veriest is. Ook aan den dokter heb ik gevraagd het kind uit zijn lijden te verlossen. Ook ik, aldus getuige, kon het niet langer aanzien en daarom heb ik mij er niet tegen verzet. De officier van justitie, mr. P. Nooren wees op de bekentenis van den verdachte en diens vrouw, waaruit voorbedachte rade overtui- tuigend blijkt. De behandelende geneesheer heeft verklaard, dat het kind niet leed en niet achteruitging. Het leefde ook niet slechts eenige dagen, doch is zes maanden oud ge worden en wie weet wat er nog van gewor den kon zijn, bij den tegenwoordigen stand van de geneeskunde. Verdachte doet nu voorkomen alsof hij geen misdaad heeft be gaan, doch slechts een weldaad aan het kind heeft' bewezen. Wij stervelingen hebben nu eenmaal niet te beschikken over leven en dood. Spr. eisehte ten slotte een gevangenis straf van twee jaar en zes maanden. De ver dediger, mr. Koopmans drong aan op de- men tie. (Bovendien is hem ten laste gelegd, verduis- tering van ongeveer f 27 ten nadeele van de firma Kleen, E. Z. Brush Co., filiaal Leeu warden, en diefstal van postzegels uit een bureau, staande in een kantoorlokaal van de Cooperatieve Melkproductenfabriek ,Ber- gumerdam", in den nacht van 26 op 27 Mei te Bergum gepleegd. De officier van justitie eisehte wegens deze feiten acht maanden ge vangenisstraf. HOOGER BEROEP. Door J. P. C., oud 48 j., assuradeur, wonen- de te Oostburg, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2