Kerknieuws v SLUISKIL. HOEK. RECHTSZAKEN. SMOKKELAARS VEROORDEELD. PRO VIN CI ALE STATEN VAN ZEELAND. Goes: J. Danschutter, N, Uyt den Bogaerdt en M. Waeyhaert, alien leerlingen der openbare ulo-schcol alhier. KRANKZINNTGENVERZORGING IN ZEELAND. Op de Maandag in het kerkgebouw van haar stiohting „Vrederust" te Bergen op Zoom gehouden jaarlijksche vergadering van de ver- eeniging tot christelijke verzorging van krank- zinnigen in Zeeland waren 46 afdeelingen en 27 corporation vertegeinwoordigd. De vereeniging telde aan het einde van het verslagjaar 67 afdeelingen en 42 corporation, terwijl het aantal leden vrijwel op sterkte- bleef en 3818 bedraagt. In de stichting „Vrederust" werden aan het eind van het verslagjaar 810 patienten ver- pleegd, waarvan 239 in de „open" afdeeling, 551 in de gestichtsafdeeling en 20 in gezinnen. Het verplegerspersoneel bestond uit 66 ver- plegers en 119 verpleegsters. De exploitatie der stichting kon ondanks verder gaande verlaging van de verpleeggel- den sluitend worden gemaakt, er was een batig sal do van 5332,43. De aftredende bestuursleden de heeren J. J. C. van Dijk en Mr. P. A. Schwartz, die als leden van het moderamen herkiesbaar waren, werden herkozen, in de vacature van den heer L. W. B. A. Mulder, die bedankt had, werd gekozen de heer J. A. Domimicus, te Wemel- dinge en in de vacature van den heer J. Pad- mos, die niet herkiesbaar was, de heer W. den Boer te Zierikzee. Na het huishoudelijk gedeelte der vergade- ring hield dr. A. Hutter, benoemd geneesheer- directeur van het christelijk sanatorium voor zenuwlijders te Zeist, een rede over: Het kranke en abnormale zieleleven en de gods- dienst. MALVERSATIES BIJ HET CRISIS-COMITe TE VLISSINGEN. Zaterdag zijn te Vlissingen, op last van den Commissaris van politie in arrest gesteld 4 vaste colleotanten van het Plaatselijk Crisis- Oomite aldaar, die zich aan diefstal van geld en goederen ten nadeele van dat comite zou- den hebben schuldig gemaakt. Na verhoor zijn 3 hunner in vrijheid gesteld, doch de vierde zal ter besohikking der justitie worden gesteld. Deze heeft zich niet alleen goederen uit het magazijn van het Plaatselijk Crisis Comite, als dekens, lakens, sohoenen, costumes, koffie, tabak enz. toegeeigend, doch moet zich ook sfchuldig gemaakt hebben aan diefstal van geld uit de collectebussen, waarmee hij langs de hllizen ten bate van het Plaatselijk Crisis^ Comite collecteerde. (Ook als steimtrekker pleegde hij bedrog door minder verdiensten op te geven, waar- door zijn steun grooter was. Naar gemeld wordt moet hij deze praktij- ken geruimen tijd met succes hebben toege- past. Gebleken is voorts dat de aangehoudenen buiten him kolentoeslag aanmerkelijke hoe- veelheden kolen daarboven .hebben bekomes: Het onderzoek dat door een en ander zeer ingewikkeld is geworden, is nog niet geeindigd en geeft nog tal van moeilijkheden. SPOORBRUG NAAR VLAKE. Op Maandag 20 Juli zal het eerste deel van de nieuwe spoorbrug over het kanaal door Zuid-Beveland van Vlissingen, waar het bij de Kon. Mij. „De Schelde" gebouwd is, naar Vlake worden getransporteerd. Het zware ijzeren gevaarte zal via Middelburg en Veere naar den Noordelijken ingang van het kanaal worden gesleept. In de tweede helft van de week zal het tweede gedeelte van de brug op dezelfde wijze worden overgebracht. Het transport, dat bij vloedtij moet plaats vinden, kan uiteraard alleen doorgaan indien de weersomstandigheden gunstig zijn. GRENSOVERSOHRIJDING LANGS VHX1EN WAAR GEEN NEDERLANDSCH GRENS- KANTOOR IS GEVESTIGD. Onlangs werd door de K.N.A.C. gewaar- schuwd tegen grensovergang per automobiel langs naar Nederland leidende wegen waaraan geen Nederlandsch grenskantoor is omdat men zich hiermede aan een sti'afbad i feit schuldig maakt. Een uitzondering hierop maken de hieron- der genoemde wegen, waarlangs het verkeer met motorrijtuigen is toegelaten, mits dyar- voor nationaliteitsbewijzen, bewijzen op naam of reeds voor eersten invber afgeteekende triptieken kunnen worden vertoond en daar- mede geen goederen worden vervoerd, t.w.: Selzaete-Oudenburgsche sluis-Zuiddorpe-Axel, Assenede-Staakje-Sas van Gent, Westcapelle- Retranchement, Bouchaute-Isabellasluis (Bou- chaute haven) langs grenspaal 321. STAATSEXAMEN SOLOZANG. De heer Cor Schijve, muziekleeraar en diri- gent te Oostburg slaagde te 's Gravenhage voor Staatsexamen solozang. CAN IHD A AT S EX A ME N NATUUR- EN GEN EES K i; N DIG E WETENSCHAPPEN De heer A. van Besien te Sluis slaagde aan de Hoogeschool te Leuven voor het candidaats- examen in de Natuur- en Geneeskundige We- tenschappen. VERGADERING VAN 51EEUWSCHE GARNALENVISSCHERS. Dat de Zeeuwsche garnalenvisschers nog lang niet tevreden zijn met de steunregeling, welke de minister van Landbouw en Visscherij heeft getroffen, is Zaterdagmiddag gebleken op de vergadering van den Zeeuwschen Bond van Vereenigingen voor de Garnalenvisscherij welke vergadering te Vlissingen is gehouden in tegenwoordigheid van den Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford; het Tweede Kamerlid mevr. Bak- kerNort; vertegenwoordigers van de ge- meentebesturen uit Breskens, Veere en Vlis singen en de besturen van de bij dezen bond aangeslofen afdeelingen Arnemuiden, Bres kens, Veere en Vlissingen. De voorzitter, de heer D. H. van Zuijen, burgemeester van Breskens, hield een rede, waarin hij wees op de belangrijke plants, welke de Zeeuwsche visschers innemen bij de garnalenvisscherij. Spr. herinnerde aan het bezoek van minister Deckers aan Zeeland en de daaruit ontstane steunregeling. Spr. noem- de het een ergerlijke domheid en kwaadaardi- ge gezagsondermijning, wanneer booze tongen beweren, dat de regeering niets voor de vis schers doet of zal doen. De regeering heeft getoond, van goeden wil te zijn door het m- stellen van crisis-centrales enz. Bovendien. geeft de regeering den moed niet op, een weg te vinden tot grooter gebruik van gamalen m Nederland. Besloten werd een telegram van trouw te zenden aan H. M. de Koningin en aan den Mi nister van Landbouw en Visscherij. De heer J. G. Ramaker, voorzitter van het Verkoopkantoor voor gamalen, gaf daarna een uitvoerlge uiteenzetting van de nieuwe regeling, waarin hij er speciaal op wees, dat de visschers niet moeten vergeten, dat dit een crisisregeling is. Volgens spr. is deze rege ling nog zoo kwaad niet en hij adviseerde deze regeling voorloopig te handhaven. Doch daama kwamen de visschers los. Schipper J^sperse Vlissingen toonde aan de hand van cijfers aan, dat het onmogelijk is te leven van wat thans kan worden verdiend Uit zijn berekening bleek dat in een gunstig geval onder de steunregeling voor de geheele week de winst f 28,30 bedraagt, waarvan dan vier huisgezinnen moeten leven. Ook de heer Vermeulen uit Breskens becri- tiseert de regeling voor de kleinere vaartui- gen. Met cijfers toonde hij aan, dat er voor deze visschers 2,50 a 3 per week over- bljjft. i De heer Ramaker bestreed de verschillende klachten en noemde het oordeel van de vis schers zeer voorbarig, nu de nieuwe regeling nog slechts een week in werking is. Nadat nog het woord was gevoerd door den voorzitter van den landelijken bond, den heer Stevenson en door mevr. BakkerNort, sprak de Commissaris der Koningin in Zeeland den visschers moed in. Spr. beloofde, dat hij aJles zal doen wat in zijn vermogen is am de men- schen te helpen, doch ook hij gaf in overwe- ging de nieuwe regeling van den Minister eerst aan te zien. Auto-ongeval. Dinsdagmorgen omstreeks 9 uur kwam de luxe auto, bestuurd door den heer C. v. d. Broecke uit de richting Zandstraat naar Sluiskil. Gekomen voorbij de hofstede van den heer L. de C. moest hij den steenweg berijden en waarschijnlijik door het nemen van een te grooten bocht, reed de auto zijdelings den dijk af, met het gevolg, dat hij in een sloot terecht- kwam. De auto werd beschadigd, doch de in- zittenden kwamen er met den schrik af. Later is de auto door drie paarden op den weg gebracht. Gevondem voorwerpen. Bij den gemeente-veldwachter alhier is als gevondgn g*edeponeerd: Een portemonnaie met inhoud. Rechthebbende vervoege zich aldaar. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 13 Juli 1936. De volgemde zaken werden behandeld: H. A. v. C., oud 30 jaar, verzekeringsagent, wonende te Clinge, wegens mishandeling van Albert Leenknecht te Hoek, door hem te slaan, gepleegd op 1 Juni 1936. Eisch: 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. J. A. V., oud 28 jaar, koopman, wonende te Axel, wegens beleediging van Margaretha van' Hoecke te Axel, op 1 Juni 1.1. (Eisch: 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Door W. J. K., oud 28 jaar, predikant te Renesse, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank, waarbrj hij wegens overtrading der wet ter bescherming bij luchtaanvallen is veroordeeld tot 25 boete of 10 dagen hechtenis. CASSATIE. Cassatie is aangeteekend door D. de W., oud 27 jaar, schipper te Werkendam, tegen 2 von- nissen der Rechtbank, waarbij hrj wegens overtreding der Wet tot evenredige vracht- verdeeling is veroordeeld tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis ieder. Idem door A. W. V., oud 51 jaar, schip per te Werkendam, wegens 2 veroordeelingen als voren. De rechtbank te Middelburg heeft den 42- jarigen schipper H. S. uit Breskens en den 28-jarigen schilder G. L. uit Amsterdam we gens het smokkelen van groote hoeveelheden gedistilleerd en suiker ieder tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Wegens mede- plichtigheid aan deze smokkelpartij veroor- deelde de rechtbank den 30-jarigen schipper M. J. W. uit Leiderdorp tot 3 weken, den 28- jarigen schipper G. J. E. uit Bresk/ens tot 4 maanden gevangenisstraf. De suiker, het gedistilleerd en de bij het smokkelen gebruik- te schepen Johanna Maria O 218 erfHlerste '0org werden verbeurd verklaard. HOOGER BEROEP. BISESKENS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen cand. D. Goudzwaard te Brumisse. (ZOMERZITTING.) Vergadering van Dinsdag 14 Juli te 10 uur. Voorzitter de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford. Aanwezig 40 leden. Afwezig de heeren Van Duijn en de Ridder. Ingekomen waren adressen inzake het pol- derambtenarenreglement Zeeland 1931. Naar aanleiding van de vragen van den heer Goossens in de vorige vergadering, kan de heer VAN ROMPU mededeelen, dat Inderdaad definitief besloten is de nieuwie. inloophayen op Zuid-Beveland te doen aanleggen ten Zui- den van Kruiningen. Ten aanzien van de nieuwe inloophaven in Zeeuwsch-Vlaanderen kan verder worden medegedeeld, dat deze in den Noord-Oosthoek van den Takpolder zal komen, dat de keuze van deze plaats, evenals die van de plaats op Zuid-Beveland, de in- stemming heeft van Ged. Staten en dat het college niet voornemens is de tot standkoming van een inloophaven in den Noorddijkpolder te bevorderen. N.V. Zeeuwsch-Vlaamsohe Tramweg Maatschappij. Aan de orde kwam de kwestie van de kapi- taalsreorganisatie van de N.V. Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg Maatschappij, waarover een commissie uit de Staten een meerderheids- en een minderheidsrapport had uitgebracht. De meerderheid stelde voor Ged. Staten tei machtigen op de aan de N.V. verleende voor- schctten ad in totaal 941.183 85 af te sehrijven. De minderheid kwam tot het standpunt, dat men of moet komen tot een nieuwe vorm van organisatie voor de regeling van het verkeer in Zeeuwsch-Vlaanderen of geen onmiddellijke afschrijving van 85 op de Provinciale voorschotten, waardoor de zeggenschap van de provincie grooter zal blijven. Het rapport is in de afdeelingen uitvoerig besproken, waarbij men het o.a. betreurde, dat de commissie niet eenstemmig was en de hoop uitgesproken, dat dit naar aanleiding van de besprekingen in de afdeelingen als nog mogelijk zou worden, Een der leden deelde mede dat hij voornemens was voor te stellen de reorganisatievoorstellen aan te houden tot de najaarszitting en de commissie te machtigen alsnog een accountantsonder- zoek te doen instellen. Unaniem was men van oordeel, dat de leidirg van de N.V. ge- faald heeft, tijdig maatregelen te nemen en daarom is toe te juichen als een Provincialen vertegenwoordiger wordt aangewezen in den Raad van Commissarissen en leden van Ged. Staten niet langer ad privatum deel van dien Raad uitmaken. Een lid wilde aandringen op algeheele vemieuwing van het directorium van de N.V., doch men wees er op, dat van ernstige fouten van den Algemeen-Directeur niets is gebleken. Gevraagd werd verder o.a. nog hoeveel Belgen in den Raad van Commis sarissen zitting hebben, of de provincie hare vordering op de maatschappij niet kan ver- koopen. Hetzelfde lid wees op een mededee- ling in het rapport betreffende het in 1929 ontbreken van een paar bewijsstukken, waar- uit z.i. blijkt, dat het geld verduisterd is en dan ook met den directeur niet verder' valt samen te werken. Z.i. is het bedrijf leegge- pompt, leeggezogen en misschien ook leeg- gestolen. In verband hiermede werd de secretaris in de vergadering geroepen en deelde hij mede, dat van een bedrag van 728, z.i. f 225 niet voldoende door quitanties gedekt was. Spr. heeft echter de vaste overtuiging, dat deze uitgaaf inderdaad heeft plaats gehad en er dan ook geen enkele aanleiding is om met betrekking tot dit bedrag aan verduistering te denken. Sommige leden meenden, dat het railvervoer toch tot ondergang is gedoemd en men beter doet dit dan maar wat te ver- haasten. Verschillende leden betoogden, dat de tram in Zeeuwsch-Vlaanderen thans toch nog niet kan worden gemist. Men vroeg o.a. of de afschrijving op de voorschotten niet kan werden benut, om dwingende voorwaarden te stellen inzake de fusie tusschen de N.V. ,,Z.V.T.M." en de stoomtram „HulstWals- oorden" eenerzijds en de stoomtram „Bres- kensMaldeghem" anderzijds. De commissie heeft in haar antwoord op het algemeen verslag o.a. medegedeeld, dat de Raad van Commissarissen bestaat uit 3 Belgen en 5 Nederlanders en de Raad van Aavies uitsluitend uit Nederlanders. Verkoop van de vordering der Provincie lijkt le Commissie niet wel mogelijk en daarnaast ook zeer ongewenscht, omdat daardoor iedere mogelijkheid, om van de zijde van de provin cie invloed uit te oefenen op de organisatie van het verkeer in Zeeuwsch-Vlaanderen, feloor zou gaan. Van kwade trouw is in deze volgens de commissie geen sprake. De moge lijkheid van fusie met BreskensMaldeghem heeft de commissie buiten beschouwing ge- laten, omjdat zij meende, dat de haar ver- strekte opdracht zich niet tot dat terrein uit- strekte. tntusschen is de commissie er van overtuigd, dat samenvoeging der maatschap- pijen gewenscht kan zijn. Eene commissie uit Ged. Staten, bestaande uit den Commissaris der Koningin en de hee ren Stieger en Van Bommel van Vloten, die besprekingen ter zake voerde, heeft aan het accountantskantoor Kreukniet te Bergen op Zoom opdracht gegeven een ondferzoek in te stellen naar de exploitatie-ontvangsten en -uil- gaven over 1935 en zoo noodig van daaraan voorafgaande jaren, benevens naar de finan- cieele toestand der beide maatschappijen. De commissie uit de Staten wil nu wachten met de beoordeeling; of een nader accountants- onderzoek noodig is tot het rapport van de fusie-commissie bekend is. De commissie meent, dat wanneer aan het verleenen van medewerking aan de financieele reorganisatie der beide maatschappijen de voorwaarde wordt verbonden dat zij eerst op aen door de Prov. Staten goed te keuren wijze tot gemeen- schappelijke exploitatie moeten zjjn gekomen. De fusie-commissie bovendien in hooge mate bij haar moeilijken arbeid wordt gesteund. De commissie vindt in gen en ander aanlei ding eenstemmig voor te stellen, nadat het meerderheidsvoorstel is ingetrokken, het vol- gende besluit te nemen: Aan het verzoek der N,V. om medewerking van de provincie aan de kapitaalsorganisatie alleen dan te voldoen, wanneer op een door de Prov. Staten nader goed te keuren wijze tusschen deze N.V. en de Stoomtram Maat schappij BreskensMaldeghem overeenstem- ming verkregen zal zijn omtrent gemeen- iscbappelijke exploitatie harer bedrijven. De heer DEKKER zette groote bezwaren uiteen tegen de wijze waarop zijn vragen tot nu toe zijn beantwoord. Spr. laakt de houding van de beide leden van Ged. Staten, die als commissaris in deze N.V. zitting hebben. Spr keurt het af, dat de bedoelde leden salaris lontvangen van die functies, en wel bedragen Sboven de f 1000 opdanks het slecht gaan. Spr. verzoekt de bedoelde leden samen f 13.000 in de kas der provincie terug te storten ter tege- moetkoming in het verlies, dat de provincie met deze zaaft zal ondervinden. Spr. becriti- seert het salaris en de houding van den direc teur scherp, al weet hij, dat de Z.V.T.M. toch wel het geschenk van 8 'ton zal krijgen. Waarom is geen aceountantsonderzoek in- gesteld? Nu is reeds v.eel aan het licbt ge komen, dat nog slechts een portie van de fouten is. Spr. eischt openbaarheid in het be- lang der gelden van de Provincie. De directie kan er niets op tegen hebben als alles in orde is, en kan dan wellicht gerehabiliteerd wor den. Spr. heeft waardeering voor dep se cretaris der commissie. maar keurt het af, dat een ambtenaar der griffie het werk is opgedragen, nu twee zijher superieuren com missaris zijn der Z.V.T.M. Spr. bepleit aftre- den van den directe"' verlaging van de salarissen der hoogere ambtenaren en ander: wijze van finantieele regeling. Maar ook dst alleen particulieren commissaris mogen zijn. Spr. zegt, dat er slechts goed onderzoek tomt als de N.S.B. de baas is. De heer HAMELINK handhaaft ten voile de woorden, door hem destijds over de Z.V. T.M. gezegd. Maar spr. is, in tegenstelling met den heer Dekker, van meening, dat een middel moet worden gevonden om da tram voor Zeeuwsch-Vlaanderen te behouden. Spr. keurt het af, dat de rijksdienst nog nooit heeft geprotesteerd, toen een paleis in Ter Neuzen werd gebouwd, in plaats dat geld«h werden afgelost. Nu meent de heer Dekker, dat dit alles al leen onder de democratie mogelijk is. Maar diezelfde heer Dekker doet telkeus een beroep op het openbare woord, op het pablieke onder zoek. Wij kunnen nu vrij, zonder vrees voor concentratie-kamp of op den bfoek te krijgen onze meening zeggen. Ook a>s de N.S.B. he bewind zou overnemen, zou cfe strop met on- gedaan kunnen worden geniaakt. We kun nen nu waken tegen herding van het ge- beurde, omdat we niet leve^ onder de pojitieke dictatuur. inderdaad, er is veej' verkeerds gebeurd. Er moet ingegrepen (i'orden. Een soort coordinatie of regeling/moet gemaakt wor den Geld geven aan £en maatschappij, die er mee doen kan wat jse wil, is verkeerd. We raken dan portemonnaie en geld kwijt. Spr. dacht, dat de commissie van onderzoek ook de fusie-mogeli,«heid zou bekijken. Haar opdracht was ruin genoeg. Maar tot zijn groote verwondering bleek spr., dat Ged. Sta ten raast de commissie van onderzoek een aparte fusie-commissie hadden ingesteld Spr. voelt dat als terugstelling van de com missie van onderzoek. Spr. was wel verbaasd, dat de Statencom- missie niet ook de fusie kon behandelen en Ged. Staten een andere fusiecommissie in moest stellen. Dit is doubleeren van werk- zaamheden. Itet ondezoek, zooals de motie- De Pauw inhield, kon zich toch ook tot de fusie uitbreiden Men voelde toch wel, dat er critiek was op de controle van Ged. Staten op de Z.V.T.M- De heer MOELKER staat op 't standpunt dat, al geeft men geen cent prijs, er toch niets van terecht komt, Zou de provincie haar voile recht hand- haven, dan moet,, men toch ook met de obli- gatiehouders rekening houden. A lie betrokkenen zullen zich moeten aan- passen. Spr. wil de Z.V.T.M. in het leven trachten te houden voor de streek, maar na 1929 is geen rekening gehouden met de ver- anderie tijdsomstandigheden. De heer KODDE laakt de wijze, waarop met de gelden der gemeenschap is omgespron- gen en de manier, waarop 't lagere personeel is behandeld. Sommige heeren dachten blijk- baar, dat de N.V. er voor hen was. Voor de toekomst zullen degelijke voorw'aarden gesteld moeten worden. Een oplossing wordt nu nog niet aan de hand gedaan; wel het voorstel tot uitstel. Daarin staat te positief, dat men zal mede- werken aan de reorganisatie als de fusie tot stand komt. Spr. wil er liever van spreken, dat men het verzoek dan in nadere overweginge* zal nemen. De heer VIENINGS merkte op, dat ..e commissie van onderzoek meende dat de fusie niet op haar terrein lag. Spr. meent, dat men moet voorschrijven, dat de exploitatie zal worden voortgezet onder een nieuw directorium. De heer STAVERMAN juichte de publicatie van het rapport der commissie toe. Het de- mocratisch stelsel is daarmede gedemon- streerd. Spr. is voor uitstel, maar voor hem is ook de financieele positie in de toekomst van zeer groot belang en deze vraag moet men ook aan de accountants voorleggen. De commissie is nog niet gereed met haar arbeid. Deze maatschappij is door en door ziek. De motortfactle kan het werk van de tram toch wefB geheef overnemen. De trams zal men alom zien verdwijnen en waarom moet men deze ltjdende ook in 't leven houden? Spr. is voor uitstel tot nader onderzoek door de commissie. De heer DE LOQZE zegt, dat het ontzag- lijk kapitaal in enkele jaren is opgemaakt en als men nu nog weetr uitstelt, dan is alles, ook 'de 15 pet. weg. Men gaat nu niet direct naar Ter Neuzen, maar met een omweg via Breskens—Maldeghem. Spr. is daarom tegen uitstel. De heer VAN BOMMEL VAN VLOTEN, voorzitter der commissie van onderzoek, zeide, dat't heel wat voeten in de aarde heieft gehad, om tot een eenstemmig standpunt te geraken. Ieder had een eigen meening, ook spr., en het is voor hem niet gemakkelijk alle standpun- ten in ddn antwoord samen te vatten. Tot den heer Dekker zegt spr., dat het antwoord, waar men naar een balans verwijst, toch juist is. Het aantal punten, dat de heer Dekker nu in een sneltreinvaartje voorlas, kan niet ineens worden beantwoord. Hij had zijn voorstellen in de afdeelingen moeten doen, De critiek die men gehoord heeft, is gelijk aan die de^r commissie zelve, al zegt ieder het op zijn manier, de een wat zachter, de ander wat scherper. De critiek houdt in hoofdzaak in, dat de tram vroeger te duur is geexploiteerd, dat er later niet voldoende is bezuinigd en dat tweeerlei houding is aangenomen tegenover hooger en lager personeel. Die critiek onder- schrijft de commissie. Maar niet allerlei vage, onbewezen beschuldigingen. Spr. behandelde de vraag van nalatigheid in het terugtetalen van de voorschotten en ontkende die nalatigheid, omdat dit alleen moest als het Rijk ook terugkreeg. Maar het' Rijk heeft qsn zeer royale houding jegens de Z.V.T.M. asngenomen, ook ten opzichte van bouwen eaz. Daarom kon geen actie van terugbetaling worden ingesteld. Toen Ged. Staten de motie-De Pauw aan- namen, dacht niemand aan de tram Breskens Maldeghem. Daarom behoort de fusie niet tot het terrein der commissie. Later kwam een verzoek in van BreskensMaldeghem om subsidie en. dit gaf aanleiding tot de instelling Her fusie-commissie uit Ged. Staten. Spr. heeft er bezwaar tegen te sehrijven, dat men de zaak nog eens weer nader zal overwegen. Een besliste toezegging der Staten tot mede werking is gewenscht om aan te dringen om te komen tot fusie. Dit zal echter weer moei- lgker worden als men voorschrijft dat het directorium moet verdwijnen. Een aceountantsonderzoek is ook volgens spr:' gewenscht. Spr. merkt hierbij op, dat het accountants kantoor Kreukniet een ander is, dan dat des tijds hierover adviseerde, weer een bewijs van do groote oppervlakkigheid van den heer Dekker Duidelijk zal moeten blijken of met fusie er een exploitatie-mogelijkheid is voor de Zeeuwsch-Vlaamsche trams, ook op grond van de inkomsten van het laatste boekjaar. Spr. meent, dat uit de praktijk de behoefte aan motor-tractie naar voren zal komen en dan krijgt men geleidelijke omzetting. Alles doen vervoeren per auto, zal tengevolge heb ben, dat de wegen in een minimum van tijd zijn stuk gereden. Mede daarom is de fusie voor spr. zoo aan- trekkelijk en dringt hfj krachtig aan op aan- neming van het slotvoorstel. De heer DEKKER zegt in zijn repliek, dat blijkt, dat men in de V. B. zegt, laat de N. S. B. maar praten. Spr. zegt dat in een fascistischen staat, hij die zich misdraagt, ge- straft wordt naar mate zijn verantwoordelijk- heid tegenover het volk grooter is. Dat men blijde is, nu nog wat te mogen zeggen, is als iemand die 'n ingezonden stuk heeft mogen sehrijven, daarover verheugd is, maar alles blijft als het is. Nu blijft de directie ook in hahi paleis enz. De heer HAMELINK wilde geen verdere amendementen indienen. Dat spr. eenige be- langstelling toont voor de N.S.B. komt, om dat de heer Dekker zoo ongewoon doet. De heer Dekker denkt, dat de leider van de N.S.B. geen mensch maar een engel of een lieve Heer is (de bqide N.S.B.-ers verlaten de vergadering). Maar het is ook een mensch, met foyien. Ook in een N.S.B.-staat zullen misstanden zijn, waarop dan niet gewezen mag worden. Dit is verderfelijk. De VOORZITTER merkt op, dat we aan de Zeeuwsch-Vlaamsche tram bezig zijn. De heer HAMELINK antwoordt, dat de voorzitter telkens toelaat, dat de heer Dek ker allerlei dingen zegt over het democratisch stelsel. De NiS-B.-ers keeren in de vergadering terug. De beer v. d. FELTZ wijst op de dubbele houding, die de heer Van Bommel van Vloten moet aannemen 6n als voorzitter van de com missie en al3 lid van Ged. Staten. Spr. wil in tegenstelling met den heer Van Vloten zoo- veel mogeljjk. bevoegdheid aan de commissie toekennen. In de vorige vergadering is een motie aangenomen, waarin het wordt afge- keurd, dat leden van Ged. Staten ad privatum commissaris zjjn van vennootschappen, die in financieele relatie tot de provincie staan. Maar tot zijn groote verbazing heeft spr. gehoord, dat de betrokkenen dit alleen voor de toe komst en niet voor het heden willen doen geWen. Spr. betreurt het, dat twee leden van Ged. Staten commissaris zijn van de Zeeuwsch- Vlaamsche tram. Dit heeft heel wat ellende gebracht. Spr. meent, dat niet alleen de directeur, maar ook de geheele Raad van Advies, die heelemaal niet noodig is, moet verdwijnen. Spr. overweegt een motie, waarin aan de beide leden van Ged. Staten wordt verzocht, nu af te treden als commissaris. Spr. is vdor de fiisie en dus voor aanhou- ding. Ook spr. is het met den heer Kodde ee^s, dat we ons nu niet moeten vastleggen. Spr. gelooft niet, dat er van het geld iets te redden is. Maar we moeten verder zien. Als de Mij. van een groote schuld wordt bevrijd, moeten daar andere voorwaarden tegenover staan, zooals opheffing Raad van Advies, ver laging salaris directeur, aceountantsonderzoek, aanwijzing van twee commissarissen nameils de provincie enz. Ook spr. heeft steeds begrepen, als com- missielid met de fusie niets te maken te heb ben. Spr. zou willen, dat de commissie uit de Staten ook wel degelijk ten slotte over de fusie-plannen zal kunnen overleg plegen. De heer DE PAUW zeide, dat ten tweede male een afzonderlijke minderheidsnota niet noodig werd geacht. Hij meende toch nog iets te moeten en thans nog te mogen zeg gen. De instelling der fusie-commissie door Ged. Staten heeft de persoonlijke sympathie van spr. niet. Men zal nu advies krijgen van het geheele college van Ged. Staten en dit acht spreker in deze omstandigheden zeer ongewenscht. Spr. zou willen beginnen met fusineering der beide commissies, die uit Ged. Staten en de Prov. Staten. Spr. kan het niet goedkeuren dat men den secretaris alleen zond voor een onderzoek, dit had minstens door twee perso- nen moeten worden ingesteld. Daar had ook een lid 'der commissie bij moeten zijn. De heer STAVERMAN wilde alle persoon- ljjk karakter aan de discussie ontnemen, maar zal het op prijs stellen, als beide leden van Ged. Staten ztillen bedanken als commissaris. Spr. diende een motie tot aanhouding van het voorstel in, tot alles nader is onderzocht. Spr. wil speciaal onderzocht zien: le. fusie met de Stoomtram BreskensMaldeghem; 2e. rendement exploitatie na de fusie; 3e. verandening van het railvervoer door auto- tractie; 4e. onderzoek van in de Statenver- gadering naar voren gebrachte nieuwe denk- beelden o.a. inzake het directorium. De heer KODDE stelde nu definitief wijzi- ging van het voorstel voor, in den geest die hij reeds uiteenzette. De heer Mr. P. DIELEMAN verklaart zich bereid zijn ambt als lid van Gedep. Staten neer te leggen. De manier, waarop hier deze zaak is besproken, is beneden alle peil. Ons treft niet het minste verwijt, zegt spr. Het heeft veel arbeid en veel geld gekost om de Z.V.T.M. op te bouwen. Men spreekt van knoeierij, maar men noemt geen feiten. Men geeft een N.V., die in de put zit, nog een trap. Men staat hier voor een der vele gevallen, die een gevolg zijn van de tijdsomstandigheden. Alleen de directie heeft te hoog salaris. Maar zij heeft tonnen gouds verdiend. Men maakt dezelfde opmerkingen niet voor de P.Z.E.M. Meermalen zijn de boeken der tram door een Rijks-accountant nagekeken. Er is niets gebeurd wat het daglicht niet kan verdragen. Spr. geeft toe, dat het directeurs-salaris te hoog is. De debacle, idle er gekomen is, hebben ook de spoorwegen, de Zuid-Beveland- sche tram en andere tramwegmaatschappijen. Tegen het gebouw was geen bezwaar, maar tegen de inrichting is men wel degelijk opge- komen. Andere grieven kan men niet op- noemen. Waren deze dingen niet gebeurd, dan zou toch geein cent op het renteloos voorschot kun nen zijn afgelost. Het rijk en de provincie gaven de gelden om het platteland te helpen, niet om ze terug te ontvangen. Spr. heeft hier wel degelijk bepleit terug- gave der rentelooze voorschotten, welk stel sel destijds kwam inplaats van de subsidies a fond perdu, die men vroeger gaf, toen men op winst maken ging vertrouwen, omdat de provincie zoo moeilijk zat. De leden van Ged Staten hebben steeds de belangen der provin cie voor oogen gehad. De Raad van Advies o: de Raad van Toezicht hadden er niets mede te maken. Deze regelen niet de salarissen en den bouw van een kantoor. Wanneer men wenscht, dat leden van Ged. Staten geen zitting hebben in eenige N.V. die in financieele relatie staat tot de provincie dan zal spr. bedanken als lid van Ged. Staten want dan kan hrj niet leven. Het salaris var. Gedeputeerde is daarvoor te laag. De heer VAN GORSEL wijst op een zA Godslasterlijke uitlating van den heer Hame- link en wil de revolutie in Spanje gaan be- spreken. De VOORZITTER roept hem tot de orde. De heer DE MILLIANO wijst op de be'lan- gen van de polders en gemeenten bij de tram. Ook dq landbouw kan deze niet missen. De heer VAN BOMMEL VAN VLOTEN zei de, dat de commissie thans het voorstel wil wijzigen in den geest van den heer Kodde. Spr. voelt bezwaren tegen het nog grooter maken van de commissie van onderzoek. De fusie-commissie zal alle punten genoemd door den heer Staverman, onder de oogen zi^n. De heer STAVERMAN blijft er bij, dat het een fout is, dat de commissarissen niet direct waarschuwden, toen de boel mis ging. Spr. trekt zijn motie in, na de toezegging van Ged. Staten. De heer DEKKER blijft er bij, dat de leden der Ged. Staten, geen zitting mogen heb ben in instellingen die finantieel afhankelijk zijn van de provincie. Hij stelde een motie ter zake voor. De heer KODDE trekt zijn amendement in. De heer DE PAUW ontkent, dat de com missie stroef heeft gewerkt. De heer VAN BOMMEL VAN VLOTEN zei de, dat de commissie wel 50 uren vergaderd heeft, en dit zou met een kleinere commissie niet .(het geval zijn geweest. De heer ONDERDIJK is bang van uitslui- ten van alle bekwame menschen uit finan cieele instellingen en wijst op de beslissing in Overijssel, dat zulke inkomens van leden van Ged. Staten en van ambtenaren beschouwd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2