TER NEUZEN, 13 JULI 1936. PATRONATENDAG AUTO DOOR DE TRAM GEGREPEN. Juh'meTe TS in vergadering bij'6en 11 AANGEHOUDEN. AXEL. SAS VAN GENT. varen van de Russische vloot door de Darda- nellen in corlogstijd, zelfs al is dit ter uitvoe- ring van een verplichting tot bijstand, die uit- drukkelijk door den Volkenbondsraad is goed- gekeurd. Titulescu raakte slechts een geval aan, waarin heel duidelijk twee tegenoverge- stelde richtingen in de toegepaste, Britsche politiek zijn op te merken. Men zou eehter de gevallen kunnen bundelen. Men zoekt te vergeefs naar logischen ger dachtengang in de Engelsche politiek. Zij heeft nu van Prankrijk in dat opzicht een lesje gekregen. Londen had de afspraken van wederzijdschen bijstand in de Middellandsche Zee gesloten voor het ge,val, dat de Italianen Engelsche schepen of een der kustlanden aan die zee, zouden aanvallen om de toepassing van de sancties. Het sprak dus van zelf, dat die afspraken vervielen, zoodra de sancties niet meer bestonden. Maar Engeland had reeds neiging getoond, met de opheffing ervan geen haast te maken. Een rede van Eden in het Lagerhuis, waarin hij zeide, dat zij zouden voortbestaan tot de sancties geliquideerd wa- ren, maakte het, anders overbodige consta- teeren van het einde tot een vereischte. En geland had geen haast, maar de, Italie vree- zende leden van de Balkan-entente al even- min. Het werd steeds duidelijker, dat Enge land zoowel als zijn vrienden op den Balkan, uit die afspraken een speciale overeenkomst voor de Middellandsche Zee wilden laten ont- staan, met of zonder, maar in Ieder geval tegen Italie, zooals het verdrag van Locarno, met Duitschland, toch als bescherming tegen Duitschland op touw was gezet. Nu heeft Frankrijk aan dit hangende houdein van de afspraken, een einde gemaakt, door op een logisch juist oogenblik te Londen en te Rome mede te deelen, dat het de overeenkomsten als afgeloopen beschouwde. Frankrijk handelt ook weer niet op grond van zuiver logische en juridische conclusies. Het krijgt haast, alle geschillen met, en alle tegenstellingen tot Italie liquideeren, op het oogenblik waarop Hitler een onverwacht grooten stap van toenadering tot Italie wil doen, door de onaantastbaarheid van Oosten- rijk te erkennen. Het was voor Frankrijk's bedoelingen zeer bevorderlijk, dat zijn stap juist samenviel met het terugtrekken van de Britsche vlootversterkingen uit de Middel landsche Zee. De gevoelens van Rome werden op die manier wel bijzonder aangenaam ge- streeld op een zelfde oogenblik. Men moest te Parijs even aanganaam verrast zijn over den stap der Britten, als men te Londen onaangenaam verrast zal zijn over dien der Franschen. Of Rome, nu het zijn gunst zoo duur zal kunnen laten betalen, daarmee reeds genoegen zal nemen? De oorzaak van de verwarring in de Engel sche politiek is vrees. Voor het overige dreef vrees ook de Franschen tot hun daad. Gedeel- telijk gaat die vrees parallel. De Franschen duchten meer dan ooit de plannen van Duitschland. De rede, die van Zeeland Vrijdag in den Belgischen Senaat heeft gehouden is, kenmerkend voor de stemming in de Euro- peesche politiek. Ook de Engelschen vreezen Duitschland, niet minder dan de Franschen. Maar zij vreezen er tevens nog de Japanners bij. En zij vertrouwen de Italianen niet. De Franschen hebben ten minste een bepaalde richting voor hun vrees en daardoor voor hun politiek. De Britten krijgen het te veel van alle kanten. Dat ziet men terdege aan hun houding. En dat verklaart, waarom ieder weer een ander gevaar in de eerste plaats wil trach- ten te liquideeren. Daarom is hun houding „fidgety". Beter dan met dit Engelsche woord kunnen wij haar niet beschrijven. DE NIEUWE DALAI LAMA GEVONDEN? In verband met het visioen van den regent van Tibet bij het heilig meer van Kali, waarin hij de woorden ,,Ah ka ma" zag en een troon met den Tasji Lama en een kind, is thans te Lhasa een brief ontvangen van den Tasji Lama, die op weg is naar Tibet, uit China, waar Ipj in ballingschap leefde. Hierin schrijft hij, dat hij te Jeykundu, de geboorteplaats van Tsongkapa, den stichter van de orde der gele monniken, een godsdienstige plechtigheid leidde. Gedureinde deze plechtigheiid, welke door duizenden Boeddhisten uit China en Tibet werd bijgewoond, naderde een vrouw hem met een kind op den arm. Het kind greep den Tasji Lama naar den baard en pakte hem later om het lichaam. Na d,a plechtigheid vemam de Tasji Lama dat het kind twee jaar oud was en dat de naam van de vrouw Ka- matso was. Zij is gehuwd met een man uit het gebied van Amdo nabjj Jeykundu. Men heeft thans den indruk, dat dit kind de reincamatie is van den Dalai Lamai. De woorden van het visioen zijn toepasselijk: „ah duidt het gebied Atndo aan, „kah" en „ma" wijzen op den naam van den moeder, Kamat- so. Voor evenwel e/en definitieve beslissing wordt genomen moet het kind nog een aan- tal verdere proeven doorstaan. CONTROLE OP NIET-LEDEN DER N. S. I). A. P. De nationaal-socialistische organisaties zul- len toezicht houden op alle bewoners van ieder huis vooral op hen, die geen lid zijn der N.SD.A.P. De nationaal-socialistische „Par- tei Korrespondenz" meldt, dat de z.g. „blok- cellen" zullen worden gereorganiseerd. Zij zullen belast worden met het toezicht op de gezinnen van „medeburgers". Iedere ,,medeburger" zal in contact moeten zijn met een partijfunctionnaris, wiens taak zal zijn raad te geven en indien noodig, rap port uit te brengen aangaande wenschen en bezorgdheden, welke aan den dag zullen treden. DE HITTE IN DE VER. STATEN. Het aantal dooden ten gevolge van de hitte golf in de Vereenigde Staten heeft reeds de 500 overschreden. Men verwacht thans min der warm weer. De vooruitzichten zijn, dat er spoedig regen zal vallen en dat de teihpera- tuur heden of Dinsdag, eerst op de vlak- ten van midden en West-Amerika en daarna iti New-York en aan de Oostkust bijna nor- maal zal zijn. Zaterdag kon New-York reeds van koeler weer genieten. De hoogste tem- peratuur bedroeg voor den middag 87 graden Fahrenheit in de schaduw. In het Noorden van den staat New-York heeft men met een ernstig gebrek aan water te kampen. De toestand in de Oostelijke sta ten is zeer ernstig en de schade, die aan den oogst wordt toegebracht wordt steeds emsti- ser In de Zuidelijke staten is het niet veel beter en in het dal van de Mississippi is de oogst voor 40 tot 60 pet. vemield. De auto- riteiten achten den omvang van de ramp em- stiger dan die van 1934. Na de droogte onweer. De Amerikaansche regeering heeft een mo ratorium voor landbouwschulden in de door de hitte geteisterde gebieden voor den duur van een jaar afgekondigd. Ofschoon er in enkele streken van Je i er. Staten wat regen is gevallen heeft het meteo- rologisch bureau te New-York gewaarschuwd, dat de temperatuur Zondag een record zou berciken. In het zakendistrict te New-York v.ees ae thermometer Donderdag een record- hoogte van 102.5 gr. Fahrenheit (39.1° C.) aan. Het plaveisel en de hooge gebouwen weerkaatsen de warmte op zoodanige wijze, dat men zich in een reusachtige oven Waant. De inwoners van New-York ontvluchten deze hitte door hun toevlucht te zoeken in de bioscopen, waar de temperatuur geregeld wordt en deze zijn dan ook overvol. De warmte heeft een tweetal bruggen over de Harlem-rivier zoodanig ontzet, dat zij niet meer gesloten konden worden. Dor.derdag vormde de warmste dag in de geschieiienis van Toronto (Canada). De thermometer wees daar 105 gr. aan in de schaduw. De geheele provincie heeft thans van een hittegolf te lijden, die uit de prairie- streker is gekomen, waar het thans wat koe ler is geworden. Het aantal personen, dat tengevolge van de hitte in de Ver. Staten om het leven is ge komen, is thans tot 245 gestegen. Ook in de oostelijke staten zijn er vele slachtoffers van het ongewoon heete weer. In enkele gedeelten van het droogte-gebied in de Midden-Staten is nu wat regen geval len, dock niet genoeg om den oogst" Voor ver- niptiging te redden. Twaalf brievenbestellers die te Harrisburg in Pennsylvania hun ronde deden, zijn van de hitte in elkaar gezakt. In de staten Nebraska en Pennsylvanie zijn temperaturen aangeteekeind van 120° a 125° Fahrenheit. (120° F. 50° C.! In den staat Michigan zijn boschbrandem uitgebroken. Meer dan 500 lieden nemen deei aan den blusschingsarbeid. De houtvesters in den staat Wyoming heb ben bericht gezonden, dat tengevolge van blikseminslag een boschbrand is ontstaan die zich met groote snelhieid door de toppen der boomen voortplantte. Het geteisterde terrein is juist datgene, waarheen men het dorstende vee had willen brengen. iDe opperhoutvester van Wyoming heeft ver- klaard, dat de bosschen zoo droog zijn als bus- kruit en dat de vlammen er zich verspreiden met een snelheid, of het terrein doorweekt was met pertoleum. In ddn gebied, waar vee graasde, zijn 8000 acres verbrand. Ook Minnesota heeft ergen last van de droogte en het vee wordt er weggevoerd naar andere staten, waar nog weideveld en water tevinden is. De minister van landbouw Wal lace heeft het geteisterde gebied doorreisd en is tot de slotsom gekomen, dat er 30 milliden dollar noodig zijn voor den aankoop van vee, teneinde te beletten, dat de veaboeren hun vee verkoopen, nog voor het in het veld ge- storven is. Gaat de regeering niet tot die aankoopen over, dan komt er te veel aanbod en wordt de markt in verwarring gebracht. Ook in Nieuw-Engeland-staten woeden groote boschbranden, die veroorzaakt zijn door blikseminslag en in het Rotsgefoergte-gebied woeden ook tal van branden, vooral op de Oostelijke hellingen. Wij hebben reeds gemeld, dat New-York Zaterdag 102.3 graden Fahrenheit heeft ge- had. Het blijkt nu naderhand, dat dit de hoogste temperatuur is, ooit te New-York geregistreerd. Het record was tot dusver 102 graden. Te New-York hebben de menschen de laat- ste dage/n zoo'n last van de hitte, dat velen den nacht doorbrengen in de parken, terwijl de rechters hun werk doen in hemdsmouwen. DE AMBTENAREN TE DANTZIG MOETEN I .TP WORDEN VAN DE N. S. D. A. P. De ambtenaren van de vrije stad Dantzig hebben aanzegging gekregen, zich binnen een bepaalden tijd aan te sluiten bij de natio naal-socialistische partij. Indien zij dit niet doen, zullen zij de gevolgen moeten dragen. V.VSK OVERVAL OP DEN SPOORYVEG APIS ABEBA—DZJIBOETI. Reuter meld uit Rome: Hier is een communique gepubliceerd van den volgenden inhoud: In den middag van 6 dozer heeft een bende plunderaars den spoor- weg en de telefoon- en telegraaflijnen van de lijn Adis AbefbaDzjiboeti vemield tusschen Akaki en Moggio met de bedoeling zich mees- ter te maken van twee treinen, die met levens- middelen waren geladen. Troepen van het gamizoen te Las Addas zijn onmiddellijk uitgerukt en hebben de plun deraars verhinderd hun plan te voltooien. Den gefheelen nacht is gevochten. Den volgenden morgen zijn afdeelingen van het 209e legioen zwarthemden van de divisie Tevere, van het 60e regiment infanterie, van de divisie Sabau- dia en van de eerste Eritreesche brigade, uit verschillende richtingen te hulp gekomen. Zij hebben de plunderaars ernstige verliezen toe gebracht en hen gedwongen zich te versprei den en overhaast te vluchten. De spoorweg is onmiddellijk door de genie hersteld. In bevoegde kringen te Rome verklaart men, dat de uit Dzjiboeti afkomstige lezingen over dit incident onjuist zijn. De feiten zijn als hierboven gemeld. DE ONTVANGST VAN BURGEMEESTER TELLEGEN TE SLUISKIL. Het comite te Sluiskil, dat zich belast heeft met de ontvangst van den Edelachtb. heer Burgemeester van Ter Neuzen heeft het vol- gende programma samengeslteld. Op den avond van 17 Juli zal de mondhar- monicaclub ,,Internos" op 't Stationsplein eenige rammers uitvoeren. Na de aankomst van de Radio-trein zullen de heer en mevrouw Tellegen worden ontvan gen door genoemd comite en voorafgegaan door de mondharmonica-club naar de zaal van Gez. Jacobs worden geleid, waar het R. K. fancarecorps zal zijn opgesteld. Als de heer en mevrouw Tellegen hun plaat- sen zullen hebben ingenomen, zal door de voorzitter een woord van welkom worden gesproken en daarna zullen de besturen der verschillende vereenigingen en eventueele particulieren worden voorgesteld. Ter afwisseling geven de zangvereeniging Polyhymnia" en misschien de mandolineclub ,,Polyhonia" enkele nummers ten beste en tot slot zullen met begeleiding van de fanfare twee coupletten van het Wilhelmus worden gezongen. Voor de besturen en particulieren, die zich daartoe hebben aangemeld zullen plaatsen worden gereserveerd, terwijl de toegang tot de zaal vrij is, voorzoover de plaatsruimte het toelaat. TUSSCHEN DE BUFFERS. Zaterdagavond geraakte de 26-jarig.e Com. Jansen bij het verduwen van waggons o.p het spoorwegemplacement, in verband met het lossen van een stoomschip, bekneld tusschen de buffers van 2 waggons. 'Hij beliep daar door vermoedelijk inwendige kneuzingen, ha<J althans veel pijn, en is ter behandeling en verpleging overgebracht naar het ziekenhuis. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand Juni wierd aan het kantoor der posterijen te Ter Neuzen op spaar- bankboekjes ingelegd f 49.374,90 en terugbe- taald 48.730,60; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 644,30. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 22. VENTEN ZONDER VERGUNNING. Wegens venten zonder vergunning maakte de politie te Goes proces-verbaal op tegen M. C. v. d. V., te Ter Neuzen, en den woonwagen- bewoner M. P. C. B. MUZIEKONDERWIJS. Met ingang van I September 1936 is aan de muziekschool alhier benoemd als leeraar in het piano- en orgelspel, de heer V. de Bo. De heer De Bo studeerde te Gent en behaalde aan het Koninklijk muziek-conservatorium aldaar, zes eerste prijzen, n.l. voor solf&ge, piano, kamermuziek, harmonie, ccntrapunt en fuga. VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Op Zondag 19 Juli e.k. zal hier de Patro- natendag voor Zeeuwsch-Vlaanderen worden gehouden. Van alle kanten uit ons gewest, van d'EE tot Hontenisse, van Hulst tot aan Cadzand, zullen de jongens naar hier komen om geestdriftig, vol jongensmoed en levens- lust te betoogen voor Christus; openlijk te ge- tuigen, dat Christus hun koning is en zij Zijn soldaten, want zij hebben zich aan Zijn zijde geschaard en zijn mgelijfd in het leeken-apos- tolaat. Aan dezen schouwdag '"zullen deelnemen de jongenspatronaten vanyClinge, Graauw, Groe- nendijk, Hulst (St. Aloysius en St. Jozef), St. Jansteen, Koewacht, Lamswaarde, Oostburg, Sluis, Stoppeldijk, Sas van Gent, Ter Neuzen, Westdorpe en IJzendijke. Het eere-comite voor dezen dag bestaat uit de Zeer Eerw. heeren J. J. Loos, pastoor-deken te Aardenburg, L. de Meulemeester, pastoor- deken te Hontenisse, P. J. Rops, pastoor-deken te Hulst, J. P. A. M. Schets, pastoor te Ter Neuzen en de weled. gestr. heeren J. A. van Rompu, lid van Ged. Staten van Zeeland, Mr. A. J. M. Oonincx, kantonrechter en E. Th. Lockefeer, lid van d"e Tweede Kamer der Sta- tenHGeneraal. 's Morgens onder de vroegmis algemeene H. Communie der deelnemers met de intentie: zegen voor het Kath. Jongens Jeugdwerk. 's Middags plechtig lof met een korte toe- spraak door den direoteur J. van Campen, daama in optocht door verschillende straten van Ter Neuzen naar het speelterrein der R.H.B.S., alwaar verschillende groepsspelen worden gedemonstreerd. De jury, bestaande uit de heeren A. C. L. Wleijnen, J. A. van de Velden, L. A. van den Hemel en J. F. d'Hondt zal om half zeven uitspraak doen, waarna een slotwoord den dag zal besluiten. t Is te hopen, dat't weer wat beter zal mee- werken dan verleden jaar, toen er van den optocht en de groepsspelen niets kon komen. CHR. ZANGERS- EN MUZIEKDAG TE ZAAMSLAG. Zaterdag j.l. had te Zaamslag de jaarlijk- sche Zangers- en Muziekdag plaats, uitgaande van den Ring van Chr. Zang- en Muziekver- eeniglngen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en den Kring van Chr. Zangvereenigingen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, op het gunstig gelegen terrein van den Weled. heer F. C. Wisse aan de Axelschestraat. Behalve het groote aantal zangers en zan- geressen, was er ondanks het ongunstige weer, een goede belangstelling, om de prestaties van de 16 Chr. Zeeuwsch-Vlaamsche Zangvereeni gingen, Kinderkoren en Dubbelmannenkwar- tet, te beluisteren. En als gold het een concours deden alien hun uiterste best en bleek weer de ernstige studie en liefde voor de vocale kunst onder de dilettanten. Nadat de Weleerwaarde heer Ds. G. Kok deze Zangersdag op de gebruikelijke wijze had geopend en gezamenlijk het Bondslied: Een in geest en streven, Een in lied en leven, enz. was gezongen; traden de volgende vereeni gingen op: 1. „Zingt den Heer een nieuw lied", dir. H. Wisse, Zaamslag; 2. „Hosanna", dir. P. C. Woltering, Sluis; 3. ,,'De Lofstem en Excelsior", dir. H. Wisse, resp. Kloosterzande en Hulst gez.; 4. ,,De Lofstem", dir. J. de Feij- ter Pz., Aardenburg; 5. „Excelsior", dir. Aug. Eeckhout, Ter Neuzen; 6. „Concordia", dir. I. van Melle, Breskens; 7. ..Excelsior's Klein- koor, dir. Aug. Eeckhout, Ter Neuzen; 8. „Hosanna", dir. J. Basting, Biervliet; 9. „Ex- celsior", dir. F. H. v. d. Peijl, Hoek; 10. Kin- derkoor „Asaf", dir. Jan le Feber, Axel; 11. Muziekvereeniging „Hosanna", dir. P. C. Brak- man, Axel; 12. Dubbelmannenkwartet „Oon- cordia", dir. I. van Melle, Breskens; 13. „De Lofstem", dir. F. H. v. d. Peijl, Ter Neuzen; 14. „De Lofstem", dir. I. M. de Bruijne, Cad- sand; 15. „Halleluja", dir. A. Cijsouw, Groede; 16. „Asaf", dir. P. C. Brakman, Axel. Te ongeveer 7 uur was door elk der optre- dende vereenigingen het twee- of drietal voor dit feest uitverkoren nummers ten ge- hoore gebracht en werd door Ds. Kok met dankzegging dezen muziek- en zangersdag be- sloten en keerden alien voldaan naar hunne haardsteden terug. BIJZONDERE VACANTIEKAARTEN. Wij herinneren de lezers nog eens aan de bijizondere vacantiekaarten, die thans vanaf heden op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag worden uitgegeven, geldig op de provinciale booten op de Wtester-Schelde en de Nederlandsche spoorwegen, voor een of twee dagen. Aangezien men onafhankelijk van den afstand de terugreis kan maken ad 3,75 voor de le, 2,90 voor de 2e en /2 voor de 3e klasse, scheppen die kaarten een goedkoope reisgelegenheid voor groote afstanden. Dat die kaarten odk worden uitgegeven voor de booten op de Wester-Schelde kan wel wor den beschouwd als een rechtstreeks gevolg van het daartoe door het bestuur der afdee- ling Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen van het Algemeen Nederlandsch Verbond gedaan ver- zoek. Vrijdagavond is op den overweg van de tram, even buiten Biervliet, een auto in de flank door de electrische tram der Z.V.T.M. gegrepen en een eind weegs meegesleurd, en daama op zijde geworpen. Gelukkig knapte de daar staande telefoonpaal af, daar anders de auto geheel verbrijzeld zou zijn geworden. Autobestuurder was de heer P., uit Sas van Gent, en daar de trambestuurder de voorge- schreven signalen had gegeven en het uitzicht op den weg aldaar zeer ruim is, moet het on- geval aan onoplettendheid van den autobe stuurder worden toegeschreven. Behalve P. zaten in de auto zijn zoon en de heer F. uit Biervliet. De heer P. beliep een hersenschud- ding en is naar huis vervoerd. Zijn zoon had hoofd- en handwonden en de heer F-uit Bier vliet is later naar het ziekenhuis in Oostburg vervoerd, wijl hij klaagde over hevige inwen dige pijnen. De tram ondervond door dit ongeval eenige vertraging. ROOD DOOR ROEKELOOSHEID. Zaterdagmorgen reed op den weg nabij de Isabellasluis een groep wielrijders naast de tramlijn in dezelfde richting van de electrische tram der Z.V.T.M. De tram kruist daar nabij Isabellasluis den weg. In plaats van de tram te laten passeeren meenden, tervfrijl de overigen inhielden, 3 wielrijders den weg nog vdor de tram te kunnen passeeren. Aan 2 hunner gelukte dat, doch de derde, de 60-jarige Mas- selie, kwam voor de tram, werd overreden en was bijna op slag dood. De marechaussee, die naar dit ongeval een onderzoek instelde, oordeelde, dat een dergelijke poging om den weg nog over te stekeri, gelijk te stellen is met een poging tot zelfmoord. DE TARIEVENPOLITIEK DER M ATERLEIDING MAATSCHAPPIJ „ZEEUW6CH-V"LAANDEREN". Op initiatief van het Axelsche gemeente- raadslid, de heer C. Hamelink, had Zaterdag j.l. een vergadering plaats van gemeenteraads- leden der bij de N.V. Waterleiding Maatschap- P(j Zeeuwsch-Vlaanderen" aangesloten ge- meenten, in „Het Centrum" te Axel. Opgekomen waren 5 raadsleden der ge- meente Sas van Gent, 3 uit Ter Neuzen, 4 uit 'Hulst en 5 uit Axel. De heer Hamelink heeitte hen alien welkom, en, ging vervolgens in het kort na hoe de ge- schiedenis was ten opzichte van de aansluiting bij genoemde N.V. door de gemeente Axel. Lamgen tijd was geaarzeld, alvorens over te gakn tot aansluiting. Toen ten slobte in het tweede halfjaar van 1935 door den gemeente- raad een conferentie iwerd gehouden met den Directeur der N.V., waren zoodanige "beloften gedaan en verzekeringen gegeven, dat de leden bijna met gerustheid er op vertrouwden, dat het tarief-Harte zou worden toegepast. Erkend moet worden, dat op de positieve vraag hoe hoog de tarieven zouden zijn, ten antwoord was gegeven, dat zulks met juistheid niet te zeggen viel, doch dat er naar gestreefd zou warden, deze zoo billijk mogelijk te maken. Verzekerd was voorts, dat de tarieven volgens het systeem-Harte voor iedere groep als maxima te beschouwen zouden zijn. /Op dien grond, en omdat er op gewezen was, dat itoentbrtijd de aankoop van materialen op zeer billijke wijze zou kunnen geschieden, leefde men in de zekere meening, dat de ge- dane toezeggingen en beloften zeer zeker van kracht zoud'en blijven en werd besloten tot aansluiting, in de stellige overtuiging, dat het tarief-Harte zou worden toegepast, wel- licht met nog eenigszins lagere cijfers. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat het tarief, zooals dit onlangs is gepubliceerd in het geheel niet beantwoord aan de verwach- tingen, die daaromtrent bestonden. Spreker heeft becijferd, dat de opbrengst 2083 hoo- ger zal zijn dan bij toepassing van het tarief- Harte, of gemiddeld f 0,37 per aansluitbaar perceel hooger. Geraamd was aanvankelijk, dat de stichtiqg zou kunnen plaats hebben voor een bedrag van 1 y2 millioen, dit blijkt thans f 1.1 millioen te zijn, zoodat daardoor een mindere rente moet worden uitgegeven van f 20.000. Hier staat tegenover dat niet meer, zooals in den aanvankelijken opzet van het waterleidingplan, toen de industrie drin- gend water noodig had, in welke behoefte thans is voorzien, moet gerekend worden op levering van water aan de industrie, hetgeen beteekent een mindere opbrengst van pl.m. f 23.000. Men bespaart evenwel voor de distri- butie aan de industrie kosten tot pl.m. 1000, zoodat een mindere opbrengst daarvoor kan geraamd worden van 22.000, zoodat over- brugd dient te worden een verschil van 2000. Dit heeft men willen vinden in de tarieven voor huishoudelijk gebruik. De manier waarop dit gevonden is, kan spreker evenwel geen be- vrediging schenken. De kleinste groepen van woningen, dit zijn er 50 a 60 naar sprekers schatting, zijn eenigszins ontlast, ook de aller- grootste zijn eenigszins ontlast, hetgeen in totaal zal neerkomen op een totale mindere ontvangst van pl.m. f 450 a 500. Hieruit volgt, dat het totale bedrag, dat gevonden worden moet, is teruggedrongen tot de mid- denklasse, tot de huizen die hoofdzakelijk wor den bewoond door den middenstand en de beter wonendie arbeiders. Deze hebben meer op te brengen een bedrag van pl.m. J 2500 a f 2600. Spreker is ervan overtuigd, dat dit niet is overeenkomstig de afspraak en overeenkom- stig de gedane belofte, waarop de raad van Axel tot aansluiting heeft besloten. En nu mag men al zeggen, dat een en ander dan in de notulen der betreffende raadsvergadering had behooren te worden vastgelegd, dit is juist, doch daar staat evenwel toch ook tegen over, dat men destijds te goeder trouw heeft gehandeld en toch ook vertrouwen stellen moest in de voorlichting, die door den offi- cieelen vertegenwoordiger der waterleiding- maatschappij is gegeven. De vergadering van hedenmiddag heeft spreker belegd om de verschillende ervaringen in de gemeenteraden aan elkaar uit te wisse- len en op grond daarvan de te voeren actie nader te bepalen. Men kan dan komen tot eensluidende voorstellen in de verschillende ge meenteraden. Spreker heeft een conferentie gehad met den directeur der Waterleiding mij. en inzage verzocht der tariefsberekeningen. Deze konden zonder een machtiging van het bestuur niet worden verstrekt. Schriftelijk daartoe aangezoeht, deelde het bestuur mede, dat aan het verzoek tot verstrekking dier be- rekeliingen niet kon worden voldaan, doch dat overigens voor de vaststelling, c.q. wijziging der tarieven de goedkeuring van den Minister van Sociale Zaken noodzakelijk was. Spreker betreurt het, dat, waar volkomen te goeder trouw de verschillende besluiten tot toetreding zijn genomen, deze goede trouw thans is heschaamd, waarom actie noodzake lijk is geworden. De heer Goossens, raadslid van Sas van Gent vroeg of de directeur der waterleiding- maatschappjj ook op deze vergadering was uitgenoodigd, hetgeen ontkennend werd be- antwpord. Hij betreurde het eveneens, dat de tariefsberekening niet ter kennis van de raads leden was gebracht en deze dus in het duisfer blijft. Spreker is een voorstander van open- baarheid bij overheids- en semi-overheidsbe- drijven. Hij is het er mee eens, dat de hier ge- voerde tarievenpolitiek niet door den beugel kan en acht een actie dan ook geboden, hoe- wel hij betwijfelt of zulks formeel, aan de hand van statuten en reglement mogelijk zal zijn. De heer Colsen, raadslid van Ter Neuzen, deelt mede, steeds in het vertrouwen te heb ben geleefd, dat het tarief-iHarte was het tarief, waarop besloten was tot toetreding tot de waterleiding-maatschappij. Hij vraagt zich af, door wie het tarief is vastgesteld, door den directeur en zrjn staf, of door den raad van commissarissen. Indien men nagaat de tarie ven van andere waterleiding-maatschappijen, moet men toestemmen, dat deze voor wat be- treft de prijzen ongeveer aansluiten aan de tarieven, zooals die in het tarief-"Harte zijn belichaamd. De heer Van 't iHoff, gemeenteraadslid van Axel, zegt, het te betwijfelen, of een actie, die publiek gevoerd wordt, wel raadzaam geacht kan worden. Hij is er voor, dat geen rucbt- baarheid aan en en ander gegeven zal worden, doch dat in de eerste plaats vertrouwelijke besprekingen zullen plaats hebben. Naar zijn meening zal een openbare actie, doordat het publiek het resultant er van zal afwachten, tot gevolg hebben, dat met de aan sluiting der perceelen gewacht zal worden, hetgeen niet in het belang der maatschappij en ook niet in het belang der aangeslotenen is. De heer De Leux, gemeenteraadslid van Sas van Gent, onderschrijft geheel de meening van den heer Hamelink. Deze wordt ook door den heer Marquinie, wethouder van Sas van Gent, onderschreven. De heer Colsen acht het den plicht van een raadslid, indien eenmaal een besluit genomen is hoewel men persoonlijk tegenstander er van kan geweest zijn er aan mede te wer- ken, de propaganda voor het doel, dat dat be sluit beoogt, loyaal te helpen voeren. Zou het thans, zoo vraagt hij, evenwel geen aanbeve- ling verdienen, het publiek aan te raden, in af- wachting van het resultant der actie met aan sluiting te wachten. De heer Goossens acht dit geen loyale tac- ek. Indien een actie wordt gevoerd, dient dit een gezonde actie te zijn en moet men zich hoeden, een negatieve propaganda te gaan voeren. Indien hij het betoog van den heer Hamelink goed begrepen heeft, is de zaak zoo. dat de stroppen tegen de voordeelen ziin af- gewogen, waarbij met enkele voordeelen geen rekening gehouden is. Na repliek door den heer Hamelink wordt besloten de volgende motie ter kennis van het brengenwaterleidia&-maatSchappij te „De raadsleden der bij de Waterleiding- Maatschappij ..Zeeuwsch-Vlaanderen aange- gehoord de besprekingen over de wijze waar op het bestuur der waterleiding-maatschappij de tarieven voor huishoudelijk gebruik heeft vastgesteld; overwegende, dat zulks niet in overeenstem- ming is met de tevoren aan diverse gemeente raden gegeven beloften; overwegende voorts, dat geen argumenten voor deze verhoogde tarieven zijn aangevoerd- betreuren het optredem van het bestuur in deze, wijl dit de exploitatie van de waterlei ding moet bemoeilijken; doen een beroep op alle betrokken gemeente- bestuurderen, het bestuur der Waterleiding- Maatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen" hierop te wijzen en te trachten in overleg met dat be stuur hierin verbetering te brengen; benoemen een commissie daartoe uit de aan gesloten gemeenten." Hiema werd overgegaan tot benoeming der bedoelde commissie en werden als zoodanig aangewezen de heeren Goossens te Sas van Gent, Colsen te Ter Neuzen, Van Anenthals te Hulst en Hamelink te Axel. Aan den aanvang der vergadering werd voorlezing gedaan van een schrijven van den heer Oggel, wethouder te Axel, dat deze niet ter vergadering zou komen. Ook hij kan zich met den gang van zaken bij de waterleiding- maatschappij niet vereeniging, doch acht den weg die de heer Hamelink heeft gekozen niet de juiste en meent dat een aotie moet uitgaan van den gemeenteraad als college. Op verzoek van de marechaussee te Bres kens werd te Goes aangehouden zekere G. P., als verdacht van mishandeling te Breskens. Hij werd weer naar Breskens op transport ge- steld. KONLNKLIJKE MAATSCHAPPIJ „DE SOHELDE". In de Zaterdag gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der N.V. Ko- ninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlis- singen, waar 1714 aandeelen vertegenwoor- digd waren, heeft, bij de behandeling van het jaarverslag, een der aanwezigen, de heer Smit, naar aanleiding van de toelichting bij den post van de balans, ,,onderhanden wer- ken voor rekening van derden", n.l. ,,deze activa werden volgens goed koopmansgebruik gewaardeerd", gevraagd, of deze ook moeten worden beschouwd als een mogelijkheid, dat zij nog beter zullen blijken te zijn. De oudste directeur, de heer H. C. Wesse- ling, zeide, dat voor een dergelijke onder- stelling geen reden was. Bij de rondvraag vroeg dezelfde aandeel- houder, of er ook iets van de verwachtingen voor de toekomst kan worden medegedeeld. De heer Wesseling antwoordde hierop, dat er weinig perspectief is. Zeker is er nu voor "dit jaar en ook wel tot begin April 1937 werk, maar, zooals ook reeds in het verslag is gemeld, tegen verlies. Intusschen is men dankbaar, nog aan driekwart van het perso n-eel werk te kunnetn geven. Op het oogen blik is er echter geen kans op nieuwe orders, al zal daamaar steeds worden uitgezien. Hoe het zij, de toestand is somber. Als commissaris Werd, zooals reeds gemeld, herkozen mr. J. Smit Azn. Voor het notarieel examen 2e deel gehouden te Den Haag, slaagde dezer dagen onze vroe- gere stadgenoot de heer P. Dregmans thans te Bilthoven. Bevorderd. Na een reeks van jaren als rijksveldwachter standplaats te hebben gehad, is met ingang van 15 Juli de heer Van der Laan gepromo- veerd tot Rijksveldwachter-Brigade-Comman- dant ter standplaats Sint Jansteen. Ofschoon hem deze promotie van harte ge- gund wordt, ziet men dezen politieman hier toch noode vertrekken, omdat men hem heeft leeren waardeeren als iemand die in het uitoefenen van zijn ambt geen kleinzieligheid aan den dag legde en de geest der wet steeds boven een bekrompen opvatting der letter liet gelden. De heer Van der Laan had hier, wat men noemt, een goede pers, hetgeen voor Sas van Gent, waar men ten opzichte van de politie nogal hooge eischen stelt, heel wat zeggen wil. Bij zijn collega's was hij zeer ge/zien, en de onderlinge samenwerking was steeds van den besten aard, reden om welke zijn heengaan uit dezen werkkring met leede oogen wordt aangezien. Een brug verhuist. Onmiddellijk nadat de houten noodbrug in het begin der week in gereedhead gekomen en voor het verkeer opengesteld is, heeft men in het begin der afgeloopen week een aan vang gemaakt met het afbreken der ijzeren draaibrug. Dit afbreken moet echter niet in dien zin opgevat worden, dat men alle on- derdeelen uit elkander genomen heeft om deze naar elders te vervoeren, doch z66, dat men het ijzeren geraamte alleen ontdaan heeft van het houten bekleedsel en het draai- werk. Dit geraamte ligt thans in zijn geheel op een lichter om in den loop van heden, Maandag, naar zijn verdere bestemming, Ter Neuzen, te worden vervoerd. Het ziet er tamelijk eenvoudig uit, het ge- vaarte op den ijzeren lichter langs de West- kade te zien liggen. Zoo eenvoudig als het zich aanziet, is de zaak echter niet in zijn werk gegaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2