-BBS Dam- en Schaakrubriek Feuilleton-vertellingen m fg§ Burgerlijke Stand Pluimvee-Rubriek TEGENGIF VOOR ARSENICUM. SGHAKEN. BRABANTSCKE BRIEVEN. mm WM. WSZ& 'WM- V- m wm DAMMENL LOOP DER BEVOLKING. HOOGWATER TE TER NEUZEN, schap Langelo, alwaar de politie het ont- vreemde rflwiel aantrof. A., die bekende, is aangehouden en aan de Ruurlosche mare- chaussees overgeleverd. ZUIVERING VAN ZWEMWATER OP NATUURLIJKE WiIJZE. iDeze week is uit Engeland teruggekeerd de heer D. N. Kuipers, directeur van de Zwem- en Badinrichting aan den Heiligeweg te Am sterdam en uitvinder van een systeem van waterzuivering, dat in genoemd zwembad reeds acht jaar in gebruik is. Het systeem heeft de aandacht gstrokken van een Engel- sche maatsehappij, die thans bezig is, het op groote schaal in Engeland toepassing te doen vinden. Zooals bekend' mag worden verondersteld, zuivert men in het algemeen het zwemwater inbinnembaden door middel van toevoeging van chloor en chlooramine, hetwelk schade- lijke bacterien vemietigd. De onreinheden in het water worden door middel van verschil lende zand- en grindfilters verwijderd. IDe toevoeging van chloor of een gloorver- binding heeft echter ook nadeelen. De huid, de oogen en ooren van zwemsters en zwem- mers worden er meermalen door aangedaan, terwijl het chloor 66k de voor het lichaam nuttige bacterien doodt. BAKKERIJ UITGEBRAND. Op den zolder van de bakkerij van den heer G. Toemen te Heeze, in de kom van het dorp gelegen, is Woensdagnacht brand ontstaan, welke dadelijk snel om zich heen greep. In minder dan geen tijd stond de geheele bak kerij in lichter laaie, waarbij de zoon van den heer T., zich ternauwemood kon redden. De brandweer van Heeze beschikte niet over voldoende slangen om het water uit de Dom- mel op te pompen en trachtte met emmers water het vuur te dooven. De burgemeester van Heeze vroeg assis- tentie van de Eindhovensche brandweer, die haar slangen over een afstand van vele hon- derden meters uitrolde en het vuur krachtig bestreed. Zij slaagde er in den brand tot dit pand te beperken. De schade, welke in de duizenden loopt, wordt door verzekering gedekt. Professor Skryzowski in Warsohau heeft ten aanschouwe van de studenten en toehoor- ders van zijn college een groote hoeveelheid arsenicum inigenomen, die voor ieder levend wezen voldoende zou zijn om den dood te veroorzaken. Enkele oogenblikken later nut- tigde de professor een nieuw soort tegengif, dat hij zelf had uitgevonden. waarbij bleek dat hij van de uitwerking van het vergif niet de minste nadeelige gevolgen had ondervonden. Dit nieuwe geneesmiddel zal in de toekomst bij arsenicum-vergiftiging een belangrijke rol spelen. DE QUEEN MARY. Haar zuster en de blauwe wimpel. Een vertegenwoordiger van de bouwers van de Queen Mary, John Brown en Co., Glasgow, heeft doen weten, dat zijn firma de orders voor den bouw van een zusterschip van de Queen Mary nog niet heeft ontvangen. 'Hij heeft deze mededeeling gedaan, omdat de Daily Telegraph heeft gemeld, dat de orders voor het nieuiwe schip, dat 5 millioen pond sterling zal kosten, reeds door Brown en Co. was ont vangen. De vertegenwoordiger van de firma zegt, dat de positie onveranderd is gebleven sedert wereldkundig is gemaakt, dat de Cunard- White Starline in overleg met de regeering met scheepsbouwers over de constructie van een nieuw schip onderhandelt. Intusschen wordt algemeen aamgenomen, dat John Brown' het werk weer zal krijgen, al was het alleen maar, omdat deze firma ge- heel is toegerust voor den bouw van een schip van meer dan 80.000 ton, hetgeen haar in staat stelt in te schrijven voor een bedrag dat on- geveer 250.000 pond lager kan zijn dan dat van firma's, die de genoemde outillage niet hebben. Het publiek in Engeland is teleurgesteld over de prestaties van de Queen Mary, omdat het schip het record van de Normandie nog Vierpaardenspel. Wit: E. D. Bogoljubow. Zwart: A. Rubinstein. Stockholm 1920. 1. e2e4 e7—e5 2. Pgl—fS Fb8c6 3. Pblc3 Pg8—f6 4. Rflb5 c6d4 De Rubinsteinvariant. die door pionoffers aan Zwart een sterken aanval geeft, maar die door verscheidene meesters voor incorrect wordt gehouden. 5. Pf3Xe5 In aanmerking komt ook Re2, Pf3: Df3:. wat Maroczy voor een weerlegging houdt; vender Pd4- ed4: e5, wat hoogstens gelijk en vlak spel geeft; en tenslotte het wegtrekken van den aangevallen raadsheer (Ra4 of Rc4). 5 Dd8 Nu speelde men hier vroeger Pf3, De4:f, De2 met gelijk spel. Maar Bogoljubow heeft een diepzinnig plan gemaakt. 6. f2f4 Pd4Xb5 Gedwongen, omdat Zwart d6 wil spelen. 7. Pc3 X b5 d7d6 Dekt c7, maar dat is niet van langen duur. 8 Pe5f3 De7 X e4f 9. Kelf2 Pf6—g4j 10. Kf2—g3!? Een vermetel plan Er dreigt nu zoowel Pc7:t als Tel. Het gaat er nu om, of de witte honing goed of slecht staat. Men heeft naderhand gevonden, dat de witte koning niet goed staat, zoodat in plaats van 10 Kg3 beter Kgl gespeeld wordt, waarmee echter de dreiging Tel opgeheven wordt. 10Ke8di8 (Lagt voor de hand, want pareert beide drei- gingen. Maar beter is 10. Dg6, wat tot de yolgende wilde varianten leidt A. 11. Ph4, Dh5. 12. h3, Db5: is wellicht het beste. B 11. Fh4, Dh5. 12. Pc7:t, Kd8. 13. Pa8: g5. 14. Pf3, gff- 15- K*4' d5 en Wlt is hulPe" loos Of 14. fg» Dg5:. 15. Pf3, Dg7. 16. De2. d5 en de dreiging Rd6 doet Zwart winnen. f C. 11. De2t, Kd8. 12. h3, Pe3| en Pc2:. Deze varianten zijn door Teichmann aan- gegeven. D. 11. Ph4, Dh5. 12. Pc7:t, KdS. 13. h3, een combinatie dus van A en B. Er volgt Pf6. 14. Pa8: (Dh5:? dan Ph5:t en Kc7:) Dh4:15. Kh4: Pe4! Verbluffend. Er dreigt Re7t, Kh5, Pg3mat. Dus: 16. g4, Re7t. 17. g5, h6! en Wit kan opgeven. Beter is 16. Dg4, Re7f. 17. Dg5, niet heeft verbeterd. Het is thans bekend ge- worden, dat de turbines van de Queen Mary niet heelemaal voldoen en dat zij in het mid den van deze maand, wanneer het schip wordt opgelegd, zullen wordeh verbeterd. Men stelt in het vooruitzicht, dat de Queen Mary den Blauwen Wimpel zal winnen in Augustus. Ulvenhout, 5 Juli 1936. Meneer, Lijk champagne zoo mousseert leuizen amberen lag deur oew li- :haam. Want koel als 'nen kelder- zucht stroomt 't windeke deur de Julizon, die de waereid verglaast in 'nen barnstee- nen gloei. 'Nen hage] van veugelengesjilp ruischt uit 't ge- boomt over de bloeiend' eerde. 'Nen dag om stiliekens en ge- dachtenloos te verdroomen, lijk die gebogen wilgen doen, daar ovar den groenen en wit- bloeienden sloot, achter langs mijnen erf. Stiliekens droomen, wegdrijvend in 'nen gou- wen zonnesehottel, op 't golvende windeke deur d'amber' onendigheid. Lochtekens wegzwevend als 't pluimke van 'n uitgebloeide peerdenblom, kaatsend op de handen van 's spulsche Zuidoosterke. Of wegzinkend in den gouwen dons van zonnepoeier, die daar nevelt veur oew half- toee oogen. Ja, zoo'nen dag is't. Eenen van ijl ge- peins; van pluimlocht gedroom; van blomme- gewieg. Zoo'nen dag om heel en al te verluieren aan den waterkant, mee 'n zuringsprietje in oewen malenden mond. Zoo'nen dag, dat ge geen verschil kent in minuten en uren, lijk dat ook zijn zal veur de blommen, die daar zoo maar stiliekens tusschen 't gras staam, mee de voetekens in 't zonnewater van de Mark, die daar traag wegvloeit, blinkend als dikken olie. 't Is 'nen dag, rijp van zomer. Vol van deugd als 'nen trossel druiven is van wijn. 't Is 'nen Julidag, met aan den blaauw.zul- veren hemel 'n enkel blank wolkske, dat de witte hitte van de zomerzon gezeefd op eerde laat. En als ge dan uren zoo stiliekens gelegen hebt, dat oewen afdruk geplet staat in 't mal- sche gras; als ge weer klimt op den kant van 't bewuste leven. den dag hardblaauw in oew verraste oogen valt, de kerkklok dan 'n uur slaat, later dan ge docht, dan dan zijt gij met eenen pas gestapt uit 'nen goud-amberen hemel in de nuchtere weareld. Ge zgt weer 't blommepluiske, dat zweefde, zweefde; kaatste, kaatste; flierde, flierde door den zonnewemel, om dan te smakkenop den keiweg. Oew hoofd-gaat weer langzaama^n werken. Zwaar vallen de plichten en de zaken weer op oewen nek, ge staat nog efkens onwennig op de weareld, want ge waart dat uurke daar ieveraans in dieen hemel al zoo lekker ge- wend Jaha wakker-worden valt nooit mee! Zelfs nie midden op den dag, mee oewen kop in 't koren en oew beenen van den waterkant. Maar dan heb ik me beklatst mee 'n paar dressen koel Markwater en toen achterom 't korenveld gegaan, naar den eerpelakker, om nieuwe patatjes en groenten uit te doen veur den groentenwagel van morgen. Daar was geen volk meer in 't land. Schuins viel de rosse avondzon over de velden. En als ik daar weer zat, op m'n knigen in den zachten akker, die 'k mee m'n handen veurzichtig openlee en ik klaauwde in den laauwen geurigen grond naar de naakt-prope- re eerpelvrucht, dan heb ik daar stiliekens God gedankt, zoo maar zonder woorden zoomaar mee 'n bietje lach veur die gouwe Rg5:t. 18. fg5: h6. 19. g6! fg6: 20. Tfl (er dreigde Rf5 en mat door g5f en g6) g5f. 21. Kh5, Pg3t en Zwart wint door «verwicht aan materiaal. a b c d e f g h Stelling in de analyse na 10. Dg6. 11. Ph4, Dh5. 12. Pc7:t Kd8. 13. h3, Pf6. 14. Pa8: Dh4:f 15. Kh4: Pe4. Wit aan zet kan de dreiging Re7t niet zon der beslissend verlies afwenden! 11. h2h3 Pg4h.6 12. d2d4 De4—g6t 13. Kg3h2 Rf8e7 14. Thlel Tenslotte heeft Wit langs een omweg een soort rochade tot stand gebracht. Het witte spel is wat vrijer, maar Zwart kan zich ver- dedigen. Hoe anders echter ware de toestand na het torenoffer 10. Dg6 geweest! Dus de tiende zet van Wit is niet goed en moet door Kgl worden vervangen. 14Th.8©8 15. c2c4 Rc8f5 Gaat op verovering van een pion uit, wat Wit rustig laat gebeuren. 16. Rcld2 Rf5—c2 17. Ddld'2 Dg6d3 18. De2f2 Niet Dd3: Rd3: 19. b3, d5. 20. Tacl, dC. 21. be, a6. 22. Pc3, Rc4: met pionwinst zon der compensatie voor Wit. !gDd3Xc4 Deze pionwinst geeft Wit de vrije hand tot een sterken aanval. 19. Pb5a3 Dc4a4 20. g2g4 Verhindert Rf5 en Rg6. 20 Rc2d3 21. Tel—e3 Rd3a6 22. Talel Kd8id7 De zwarte koning staat de torens in den weg. 23. Rd2c3 Dekt d4 en dreigt daardoor Pg5. 23 Da4c6 24! Pf3g5 Dc6d5 droomuren daar aan den waterkant, veur m'n schoone patatjes, veur deuzen heelen schoo- nen dag en 'k was weer veul content da'k mee m'n haanden in dieen lekkeren grond kost graven naar 't loon van veul zwaren arbeid. Wat zo'n klats koel nat al nie doen kan, ee? Schuiner streek de zon over 't akkergewas. Rosser kleurde ze m'n armen, waaraan den vetten eerde koekte, die er telkens weer mee plakskes afklonterde. Glimmerde m'n schup als 'n plaat rood koper op den zwarten eerde. En als ik twee zakskens had vol gerooid, 'n zakske groote en 'n zakske kleintjes, dan schoffelde-n-ik de zwarte gaten dicht en ging verderop nog wa boontjes plukken, slaai uit- doen en peekens trekken. Toen ik daarmee gereed was, begost den dag toch zoetekens-aan weg te kruipen ach ter 'nen violetten tule, die ragfijn van den hemel viel, in dichter sluiers. iNog zeefde koperen gloei van d'avondzon deur 't peerse weefsel; droop gouwen passe- ment van 't boom- en struikeloover maar toch: den avond daauwde al. En blank hing de maan aan den top van 'nen spar van 't zwarte bosch. Vezelde den komenden nacht al deur de stilte op de verlaten velden. Klepperde-n-ie deur den poppelier daar bij 't bruggewegelke over de Mark. Toen ben 'k nog efkens gaan zitten op den burrie van m'nen kruiwagel, want m'n pijpke was verstopt. En dit moest 'ns prontjes en secuur worden deurgestoken en schoonge- maakt mee 'nen spriet. En als ik daarmee doende was, dan viel den avondtule altij in dichter plooien. Begost 'nen zulveren glans te beven over den daauw op de velden. Kloeg diep geloei van de runders op, uit den zulveren deemster, die dichter, melk- wit op 't lest, kroelde over d'eerde. En als ik mijn pijp aanstak, die lekker locht weer trok, dan glimmerden flets al sterren aan 't egale hemelduister en galmden tien slagen uit 't kerketorentje als luie rimpels over de vlakke stilte, die op eerde lag. Kil trok den daauw over m'n vel. 'Nen ge- bluschten gloei van den dag stond in peerl- moeren glanzing boven de torenpiekskes van de verre stad. Hier en daar rafelde 'n electriek lichtje 'n gat in d'n avond. En rapper viel den duister nou. Hij dwerrel- de als assie veur m'n purende oogen. Hij dwer- relde, hij wemelde dichter en dichter, hij begost te wegen op m'n ziel. Geen windeke roosc'h meer deur 't loover. Geen koei was te hooren meer. Alleen 't ge- ritsel van 'n waterratje, dat 'n zilveren veer trok deur de maanbeschenen Mark, alleen dat zijig geritsel als van 'nen vrouwenrok, dat was alle leven in deuze dichte stilte, waar 'k me bekans aan stootte telkens. Zwaar baste m'n kruiwagelwiel over 't brugske. Hoi klonk 't op den hoogen bocht boven 't donkere water, 't Was of 't mane- lidht in 't water begost te glimlaohen om die groote-menschen-stem van zoo'n klein wieleke. Want de geele mannesliert in de Mark wierd efkens breejer. Ik verlangde naar m'n huiske, naar aan- spraak, naar Trui. 'k Was veul uren wegge- weest. In 'nen gouwen hemel en op 'n zwarte eerdeen dat gaat zoo maar nie in twee uurkens! 'k Had gevaren op 'nen gouwen schottel deur puur azuur. 'k Had geflierd als n vruch- tepluiske deur 'n onendige ruimte vein gou wen amber, 'k Had den dag zien gaan, den avond, den nacht zien komen. k Had 'n paar uren gewroet mee m'n handen in den warmen eerde. 'k Had twee mud eerpel op den wagen en zakken groenten. Ja 'k was lang allee- nig geweest en 'k snakte naar Trui heur stem. Want na vele uren zweven, allez, dan wilt ge weer wel 'ns vasten grond onder de klom- pen en dien kreeg ik hier, in den duister nie te pakken! Zelfs mee geenen kruiwagel, die zwaar douwt deur den mullen grond. Op den steenweg ging 't al beter. M'n krui- wageltje dokkerde leutig over de keien. De lanteemtjes prutsten geele gaten deur den donker. Daar stond m'n huiske. Trui stond op den weg. „Qf ge nooit komt!" „ja 'k ben aan den laten kant, Truike." ,,Hebt ge staan praten, soms?" ,,Neee, toch nie." Waarop Trui; 25. Bg5Xb7 Een gevaarlijk experiment, waarna Zwart met f6 en Dg8 tegenkansen kon krijgen. In plaats daarvoor doet bij een volkomen over- bodigen zet, zoodat l^j een tempo te laat komt, wanneer hij daarna toch nog tot genoemde zettenreeks overgaat. 25. 't>6 26. Pa3c2 f7—f6 27. Pc2—b4 Dd5—g8 Wit kon nu veilig Pa6: Dh7: vervolgen, maar dan heeft hij alleen maar zijn pion terug. Er volgt nu een gewelddadige aanval. 28. Df2f 3Ra6b5 Er dreigde Dc6t en Da8: 29. Pb4d5 Dreigt Te7: Pf6: en-Pf6:t met damewinst. 29. Rb5c6 30. Te3Xe7! Toch! hoewel na Pdf6 de witte dame aan gevallen staat. 30Te8Xe7 31. Pd5Xf6j g7Xf6 32. Ph7 X f 6t Kd7—d8 33. Df3Xc6! Zwart geeft op, want er dreigt mat door Da8: terwijl op T^l: volgt Dd7 mat. Ook 32. Kc8 was hopeloos wegens 33. Dc6: Kb8. 34. Te7en er dreigt Pg8: en ook Te8f- Zwart verliest dus minstens de dame, bijv. na 33. Tc8, terwijl Wit ook ,dan nog Te7: kan doen voorafgaan. Slotstelling. 438. Oplossing van het probleem uit rubriek 437. De stand was: Zwart: 4, 11, 12, 18, 21, 23, 26, 27, 31, 33 en een dam op 46. Wit: 20. 24, 29, 34, 37, 38, 40, 41, 42, 43, 46, 49. En ik m'n kruiwageltje ging stallen. Als ik terugkwam„dan zou k haast mot- ten gaan denkem, dat ge in slaap gevallen bent?" ,,Geraaien, Toeteloeris." ,,Moei, Dre?" ,,Lui, denk ik." ,,Zijde nooit gewiest," zee Trui; „kommeke koffie, of eh - vischt g'oew kruikske uit den put?" ,,Neee, 'nen bak koffie geren." En als Trui inschonk, dan heb ik heur, mee m'n platte heund 'ns ferm op d'rallez, da's prive. Maar of ik weer grond onder m'n klompen had! Ja, lijk champagne heeft deuzen dag door m'n lichaam gebruist! 'k Heb 'm opgeslurpt, deuzen dag van Hooi- maand tot den lesten druppel toe. 'k Heb den kelkrand teugen m'n veurhoofd voelen plekken en 'k was efkens beduusd toen den bokaal leeg was maar als ik ten einden Trui heu- ren straffen koffie p-roefde, dan afijn, ge weet 't al! 'k Wlas blij weer op eerde te stappen op m'n zware blokken, deur deuzen van God geschon- ken dag! Enwanneer ik nou en dan zoo 's efkens op "nen gouwen schottel varend deur 'n kier in den hemel mag kijken, da'k dan lang nog m'n patatjes zetten mag en rooien veur m'n klaantjes in de stad! Maardan naast Trui natuurlijk! Anders da's nog veul meer prive! Amico, veul groeten van m'nen Toeteloeris en als altij geen haarke minder van oewen t. a. v. DRe. SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 2 Juli. Jacobus Hen- drikus Antonius Gommers, oud 38 j. en Juliana Maria Baert, oud 26 j. 4 Juli. Albert Gustaaf Inghels, oud 24 j. en Irena Maria de Wit, oud 21 j. SAS VAN GENT. In de week 18 Juli hebben zich in deze gemeente gevestigd: N. A. van Damme, schilder, van Amersfoort. J. M. Baert, dienstbode, van Ter Neuzen. R. v. d. Steene, zonder, van Eecloo (B.). P. Vervaet en gezin, fabrieksarbeider, van Westdorpe. P. J. van Roosendaal, arbeider, van Ede (G.) P. M. Boogert, bakker, van Emmen. P. S. de Blinde, zonder, van Bienvliet. Vertrokken I. M. Hesta, fabrieksarbeidster, naar Asse- nede (B.). G. 'H. Vereecke, fabrieksarbeider, naar Sel- zaete (B. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonn6's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE PUUIMVEE-OLY»5(PIADE TE LEIPZIG. 24 .Juli2 Aug. a-s. Zooals ik reeds vermeldde zal de oud-Saksi- sche boerderij aan het einde der intemationale laan een groote attractie zijn, doordat daarin een volledige demonstratie gegeven wordt van de zijderupsenteelt. De zijdeproductie neemt in Duitschland enorm toe, millioenen moer- beistruikjes zijn in de laatste jaren vrijwel gratis verstrekt aan personen, die gelegen- heid haddien zijderupsen te kweeken. Verder zijn millioenen rupseneitjes aan bun gegeven Mag zwart 3136 spelen? 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 31—36 36X47 dam 47X36 26X19 45X20 meersl. 36X43 meersl. 20—15 4641 37—31 2924 15X31 49X27 en wit wint omdiat hij twee zetten eerder op dam komt dan zwart. Een mogelijkheid. die in de partij vaak voorkomt! Zwart aan zet spcelt bijv. 4—9, wit 27—22 (zw. 9—13); 22—17 (1318); waarna de positie op het bord is ontstaan, die we bedoelden. Of de witte schijf nu op 17 staat of op 16, 19 of 20, steeds zal wit winnen, indien deze aan zet is. Zo zwart aan zet is, loopt het 3pel echter remise. Men onthoude dit eenvoudige, maar nuttige stukje practijk. Het weten geeft in zulk een geval immers de doorslag, het geeft een speler vertrouwen en zekerheid, en wat nog meer waard is, het maakt alle verdere berekeningen overbodig! Over de feitelijk onbegrensde macht van een scbijf schreven we een paar jaar geleden reeds een uitvoerige studie. Het loont mis- schien de moeite er nog eens enkele spreken- de voorbeelden aan te ontlenen. Plaats bijv. een witte scbijf op 48, en een zwarte op edn der velden 1, 2, 3, 4 of 5. Wit aan zet wint, waar de zwarte schijf ook door U geplaatst is. Het geheim zit hierin, dat wit steeds in ,,oppositie" kan komen, d.w.z. recht oiver de zwarte schijf. En wie „oppositie" kan berei- ken, wint! Dat is nu eenmaal een waarhedd, zo oud als het damspel zelf! Nog een sterker voorbeeld: Zwart: vier schijven op 5, 6, 15 en 16. Wit: twee schijven op 17 en 19. Wit aan zet speelt 1914 en wint! Twee schijven winnen tegen vier! Men onderzoeke zelf eens, of het waar is. De ,,oppositie" speelt opndeuw een grote rol. In een'der wedstrijden om het kampioen- schap van Zeeuw^Vlaanderen (Schoondijke 1930) kregen we met wit eens de volgende stand: Zwart: 11, 13, 21, 25. Wit: 23, 31, 32, 45. De stand is natuurlijk dood remise! Wit waagde echter een laatste kans en speelde 3127! Zwart liet 1116 volgen en wit won door 32- 28 en 28X37! Op zwart 1621 volgt 3731!! Driemaal oppositie! Ja, de macht van een schijf in onlbegrensd. De eerlijkheid gebiedt er aan toe te voegen, dat zwart na 31—27 eenvoudig remise kon for- ceeren door 2126; wit 3228 (zw. 11 17), 27—22 (op 2721 is het ineens remise door 1318); zw. 1721; wit 2318 (izw. 13—19); 18-12 (zw. 21—27); 22X31 en zw. 26X37 remise. Wit won alleen (of juist?), doordat zwart zich niet voldoende rekenschap gaf van de be- tekenis der oppositie" in het eindspel. en worden de verkregen cocons alien door de inmiddels opgerichte fabrieken opgekocht. Een paar jaar gsleden begon men met een fabriek met 300 arbeiders, thans zullen er binnenkort reeds 12 fabrieken zijn. Gebleken is dat de Duitsche natuurzijde 30 sterker is dan de beste Japansche zijde en praehtig geschikt is voor allerlel doeleinden. De z.g. Olympische halsdoeken, die thans bij duizen den verkocht worden als aandenken aan de Olympische spelen, zijn van deze zijde ge maakt en maken met de daarop gedrukte vlaggen der deelnemende landen een fleurigen indruk. Tijdens het pluimveecongres worden ook overeenkomstige doeken beschikbaar gesteld voor de dames der congresbezoekers. Bij dit Saksische boerenhuis wordt ook de bijenteelt gedemonstreerd en verder kunnen we wel zeggen, dat Holland dit punt der tentoon- stellmg bijzonder aantrekkelijk zal maken door den aanleg van een oud-Hollandsche -um met heesters en bloemen. Langs de paden, temidden van het groen, worden in speciale aooien 30 trio's van oud-Hollandsche rassen van kippen gedemonstreerd en we behoeven er niet aan te twijfelen of deze inzending van Holland zal ons land op buitengewone wijze propageeren. Op een groote persconferentie, waar 250 bladen uit allerlei landen vertegen- woordigd waren, werd onlangs te Berlijn reeds de aandacht op den Hollandschen tuin °-eves- tigd. Langs de wanden van hal 9 komen de stands der industrie. Uit alle landen der wereld wor den broedmachines, batterijen, voedermeng- sels, enz. eniz. ingezonden. Op het wereldcon- gres in Rome was deze inzending feitelijk een mislukking, er was zeer weinig deelname. Thans te Leipzig was twee maanden geleden alles al uitverkocht en heeft men nieuwe ruimte moeten maken om de laatkomers toch te helpen. Ook hier dus groote belangstelling. Achter de nationale stands wordt het levend pluimvee der verschillende landen geplaatst. Hier krijgen we dus de mooiste exemplaren der verschillende rassen uit de deelnemende landen bijeen en op deze tentoonstelling is natuurlijk iedere pluimveeliefhebber ten zeer- ste gebrand. Het wordt een schouwspel als nimmer tevoren vertoond, want alle landen weten dat de concurrentie uiterst zwaar zal zijn en spannen zich extra in wat moois te leveren. Duitschland zelf heeft al jaren lang zich voorbereid om door vroegbroed thans mooie dieren te kunnen exposearen en de Duitsche raspluimweefokkerij is in de laatste jaren enorm vooruitgegaan. Op deze pluimvee-olympiade krijg.t men dus te zien: kippen, duiven, ganzen, eenden, konij- nen en pelsdieren en als bijzondere attractie is er thans een wereld-kampioenschap voor bepaalde rassen ingesteld. We krijgen dus voortaan wereldkampioenen en welke fokker zou niet zijn hoogste wenseh vervuld zien, zoo'n wereldkampioenschap te behalen. In totaal zal de tentoonstelling ongeveer 10.000 dieren omvatten. De Nederlandsche zending berust in de bekwame handen van den heer J. Mantel te Huis ter Heide, ge- assisteerd voor de krielhoenders door den heer Ostermann te Baam, voor de duiven door den heer Spruijt te Gouda envoor de konijnen door den heer Schaadtler te Rotterdam. Men kan zich opgeven voor het congres bij Mr. Tukker te Beekbergen. De Kon. Ver. Avicul- tura in den Haag organiseert een excursie naar Leipzig tegen billijken prrjs. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden. (Zonnetijd.) voorm. nam. Zaterdag 11 Juli 6.07 6.34 Zondag 12 ii 7.04 7.35 Maandag 13 ii 8.09 8.45 Dinsdag 14 ii 9.24 10.02 Woeusdag 15 ii 10.41 11.17 Donderdag 16 11.50 Vrijdag 17 0.18 12.47 Een en ander toont dus aan, hoe nodig de studie der theorie is, wil men in het damspel vorderingen maken. Een kort partijtje tot slot. Het wordt ter bestudering aangeboden aan alle beginners en aan de gevorderden, die de theorie nog wel eens versmaden. Uit de aanvangsstand speelt men: 1. 38—28 18—23 2. 39—33 12—18 3. 31—27 20—24 4. 37—31 1721 5. 31—26 1420 6 26X17 11X31 7. 36X27 7—11 8. 3430 2025 9. 4137 25X34 10. 40X20 15X24 11. 46—41 10—15 12. 41—36 19—14?? Ltiet opeiiuigsopt:! w do zaj vivt »V1 had beide partijsn een goede ontwikkeling op geleverd in een bekende variant van de Hol- landse opening. Nu maakt zwart echter een lelijke fout, die intussen nog niet voor het grijpen Ugt en die alleen na bestudering der betrokken type-zet onmiddeUijk in het oog springt. Men zoeke de slagzet welke nu volgt, eens van het diagram. ZWART 1 2 3 4 5 16 36 46 WIT 47 48 49 50 Wlit wint als volgt een schijf 13. 27—22 18X27 14 32X21 23X41 meersl. 15. 21—17 11X22 16. 4237 41X32 17. 38X29 Op d"e ^v€rschil 1 ends type-izetten, die ul cut genre mogelijk zijn, komen we de volgende week terug.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 8