Landbouwberichten Gemengde Berichten SLUISKIL. ZAAMSLAG. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. het onw eer. In gezelschap met die uit Ter Neuzen gaan de or.den van dagen van Sluiskil op 17 Juli a.s. hun jaarlijksche reis maken en wel met een radio-trein naar de Vlaamsche Ardennen waar het stadje Ronse en de Kluisberg zullen worden bezichtigd, waama de terugreis zal worden ondernomen langs de omgeving van den IJzer. Deze reis wordt medegemaakt door Mr. P. H. W. F. Tellegen, burgemeester van de gemeente Ter Neuzen. Des avonds bij aankomst van den trein te Sluiskil zal zijn Edelachtbare met het Sluiskilsche gezelschap aan het station uitstappen en aldaar door een commissie, bestaande uit de Weleerw. heer Pater Gardiaan, ,de heeren W. J. Four- nier, G. H. Kooman, C. J. Nobels en J. L. de Cok namens de bevolking van Sluiskil worden ontvangen. In het Hotel van de Gez. Jacobs zai de gelegenheid worden gegeven aan de bewoners van Sluiskil om met den nieuwen burgemeester en zijn vrouw kennis te maken. De nadere regeling zal in het nummer van a.s. Maandag worden gepubliceerd. Men zie verder de advertentie in dit blad. Goed afgeloopen. Woensdagmiddag had in de gemeente een aanrijjding plaats, welke gelukkig zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen. Toen n.l. de ongeveer 10-jarige zoon van den Iand- bouwer C. A. D. alhier, komende per rijwiel van de zuidzijde van het Dorpsplein, de Axel- schestraat wilde oversteken, kwam met flinke vaart uit de richting Axel een luxe-auto aan- gereden. Dank zij het krachtdadig remmen van den chauffeur, kon de auto op korten af- stand tot stilstapd worden gebracht, hetgeen evenwel niet belette, dat de jongen tegen den grond werd geslingerd. Het is aan de waak- zaamheid van den chauffeur, die zijn tegen- woordigheid van geest behield, te danken dat het ongeluk zich zoodanig beperkte, dat de knaap het er met enkele ontvellingen aan knie en arm afbracht. Algemeen Reglement voor de polders en waterschappen en polderambte- naren-reglement. eenigszins anderen vorm kan worden tegemoet gekomen. Ged. Staten stellen daarom voor de behan- deling der zaak tot dat einde aan te houden tot de volgende zitting. Bijzon,der reglement polder Waleheren. Het voorstel om het mogelijk te maken, dat het polderbestuur van Waleheren, ook voor de wegen de eigenaren van gebouwd aanslaat, deed de opmerking in een der afdeelingen van de Prov. Staten maken dat, hoewel tegen een heffing als hier bedoeld, geen bezwaren bestaan nu de polder Waleheren de wegen niet meer uit het daarvoor bestaande fonds kan betalen, het wel aanbeveling zou verdie- nen, dat over alle deelen van het eiland gelijk werd gehandeld. Nu heeft de polder aan de eene zijde wegen in onderhoud en besteedt daaraan kosten, terwijl aan de andere zijde de gemeenten de wegen moeten onderhouden en verbeteren, en dan nu nog door een alge- heele heffing mede betalen aan de wegen in het andere deel. Gevraagd werd of niets kan worden gedaan om daarin verandering te brengen. De wegen worden ook voor het ge bouwd van beteekenis geacht; aangedrongen wordt echter op een andere verhouding in het polderbestuur! tusschen het aantal commis- sarissen-raden voor 't ongebouwd en gebouwd. Nog luidde een vraag of het hier de bedoeling is, de gebouwde eigendommen, welke gelegen zijn aan de landwegen en niet die in de steden aan te slaan. Van de zijde van Ged. Staten werd opge- merkt, dat het voorstel beoogt, ook de ge bouwde eigendommen aan te kunnen slaan voor onkosten, gemaakt aan de bedoelde wegen, en dat als de voorgestelde wijziging niet wordt aangenomen, de polderlasten ver- hoogd zouden moeten worden. In een der afdeelingen werd aldus het algemeen ver- siag voorlezing gedaan van het adres van de Commissarissen voor het gebouwd van den polder Waleheren geteekend door den heer A Jeronimus te Middelburg. Het adres werd voor kennisgeving aangenomen. Schoolondervvijzersweduwenbeurs. Het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van het regelment der schoolonderwijzers- weduwenbeurs gaf in een der afdeelingen van de Prov. Staten aanleiding tot de vraag of alle onderwijzers lid van de beurs kunnen zijn, onverschillig tot welke scholen zij behooren, welke vraag van de zijde van Ged. Staten bevestigend werd beantwoord. In de afdeelingen van de Prov. Staten gaf het voorstel van Ged. Staten van Zeeland tot wijziging van het Algemeen Reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland en het Polderambtenaren-reglement Zeeland 1931 aanleiding tot verschillende opmerkingen en vragen. Ii» een der afdeelingen meende een lid dat de kosten van de borgstelling van de ontvangers-griffiers, ten laste van de polders moeten komen, omdat adders niet-kapitaal- krachtige personen in een ongunstiger positie verkeeren dan kapitaalkrachtige. Een lid van Ged. Staten meende dat juist doo/ de borg stelling ieder kans krijgt. Een lid achtte het niet juist, dat de benoe- ming aan de goedkeuring van Ged. Staten moet worden onderworpen. Hij wil wel een nauwkeurige financieele controle, maar niet omtrent de benoeming van een ambtenaar. Zijn de polderbesturen incompetent, dan moe ten die worden vervangen. Van de zijde van Ged. Staten luidde het antwoord, dat de pol derbesturen nog over een ruime bevoegdheid blijven beschikken. De voorgestelde bepaling zal preventief werken, maar zoo noodig kan worden ingegrepen. Naar aanleiding van opmerkingen over af- wijking van de gemeentewet in zake de re- dactie van de artikelen betreffende benoem- baarheid en verboden verrichtingen van den ontvanger-griffier en het niet opleggen van den eed aan den dijkgraaf, werd van de zijde van Ged. Staten overweging toegezegd. Dit zal ook het geval zijn met de voorgestelde bepalingen inzake het maken en teekenen der notulen, waarop ook aanmerkingen werden 'gemaakt en vragen gesteld. Een andere opmerking was, waarom hier i/6 van de ontvangsten als borgstelling wordt verlangd tegen Vio voor gemeente-ontvangers. Het antwoord was, dat de ontvangsten hier van een anderen aard zijn, gezorgd moet wor den, dat er voldoende borgstelling is. Ingeval van fraude blijkt deze meestal niet voldoende. Op vragen in een andere afdeeling luidde het antwoord, dat ontheffing van de verplich- ting tot het stellen van zekerheid verleend kan worden, wanneer het bedrag minder is dan de borgstelling of wanneer alles op de postrekening gestort wordt en daarover de betalingen geschieden, dus wanneer de ont vanger-griffier geen geld onder zich heeft. Wijziging in de kosten van zekerheidsstelling wordt niet gewenscht geacht. Het komt voor, dat een ambtenaar een onderzoek moet instellen wegens hdt slordige toezicht van het bestuur. In zulke gevallen is het billijk, dat de kosten door de nalatigen worden ge- dragen. Verschillende leden uitten bezwaren tegen het voorschrift van de periodieke aftreding del ontvangers-griffiens. Men kan zoo ook een niet-herbenoeming krijgen in andere redenen dan onjuist financieel beheer, waarom moet er verschil zijn met de gemeente-ontvan- gers; waarom nu juist deze categorie, omdat er in de laatste jaren een enkele fraude voor- kwam, zoo moet worden behandeld; wat ge- beurt er als een polderbestuur eens uit andere motieven dan onjuist beheer niet herbenoemt. Het antwoord luidde, dat als alles in orde is, de herbenoeming verzekerd is. Een ont- slag om andere redenen dan een onjuist finan cieel beheer is niet mogelijk en zou door Ged. Staten niet worden goedgevonden, die altijd zeggenschap hebben door de noodige goed keuring bij een benoeming. Wanneer admini- stratief alles goed is verloopen en geheele decbarge is verleend, kan de bedoelde ambte naar niet ontzet worden. Hiertegenover werd gewezen op de moeilijkheid, die bij het innen van belastingen door de bedoelde ambtenaren wordt ondervonden. Ook dat fraude nu niet voorkomen wordt, want wat is niet mogelijk in 6 jaren. Een lid van Ged. Staten heeft twee bezwa ren beluisterd. Ten eerste mindere zekerheid van de positie van den ambtenaar; tweede bezwaren tegen de controle. Betreffende het eerste merkt hij op, dat de definitieve benoeming berust bij Ged. Staten, hetgeen de positie van goede ambtenaren niet zai schaden. Wat betreft het tweede, de controle zal door de 6-jarige periode beter worden. Het aanstellen van een controleur door de provincie is zeker opnieuw te over- wegen. Wellicht is de controle voor polder- zaken op te nemen in een op komst zijnd plan tot reorganisatie der ambtenaren ter griffie. In hun antwoord op het algemeen verslag blijven Ged. Staten onverzwakt van de nood- zakelijkheid der voorgestelde regeling over- tuigd; doch zijn bereid te overwegen of aan de bedenkingen, in het Algemeen verslag naar voren gebracht, door het kiezen vap een Bijdrage restauratiewerken. In de afdeelingen van de Prov. Staten van Zeeland zijn geen opmerkingen gemaakt naar aanleiding van het voorstel om in de kosten van het eindherstel van het kerkgebouw te IJzendijke ten hoogste 235 bij te dragen. Het voorstel om ten hoogste f 460 bij te dragen in de kosten van herstel van de con- sistoriekamer van het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente te Brouwershaven, gaf een lid aanleiding te informeeren naar den finan- cieelen toestand van de kerkvoogdij aldaar, want indden het een kerkelijke gemeente betreft met 50 hectare of meer land in eigen- dom, zooals er versehillenden zijn, en indien het subsidie wordt gevraagd om gelden op te sparen, dan is dit lid van oordeel dat het Provinciaal College van toezicht op de kerke lijke goederen maar moet toestaan om een stuk grond te verkoopen. Hetzelfde lid zeide, dat hij geen tegenstander is van het voorstel, wanneer het werkelijk noodig is. Een ander lid, dat ter plaatse bekend is, merkt op, dat het een prachtig bouwwerk betreft dat zeker in de termen valt voor monumentenzorg. Van de zijde van Ged. Staten werd mede- gedeeld, dat de kerkvoogdij de bijdrage hard noodig heeft en niet in staat is het dringend noodige herstel uit eigen middelen te be- kostigen. Huishoudelijke voorlichting. Het voorstel tot het verleenen van een jaar lijksche bijdrage van ten hoogste ,f 1500, gaf in twee afdeelingen der Staten wel aanleiding tot eenige bezwaren o.a. dat het bedrag te hoog werd geacht, doch daartegenover werd gesteld, dat men van Ged. Staten toch niet kan zeggen, dat zij royaal met de geldmiddelen omspringen, en dat van de voorlichting vooral door den minderen stand een gretig gebruik wordt gemaakt. Nadat van de zijde van Ged. Staten is toegezegd, dat zal worden toegezien, dat het crediet aan zijn doel beantwoord, kon- den tenslotte alle leden zich met het voorstel vereenigen. De rekeningen der bootdiensten. Bij de behandeling van het voorstel van Ged. Staten tot vaststelling van de rekening van de Provinciale Stoombootdiensten, heeft men in een afdeeling zijne genoegdoening er over uitgesproken, dat de uitkomsten van den dienst Vlissingen —Ter Neuzen zoo bevredi- gend zijn, n.l. een tekort van slechts 7.147,68, hetgeen wel voor de instandhouding van deze lijn pleit. Weg PhilippineDriekwart. Het voorstel tot overneming in beheer en onderhoud door de provincie van den weg PhilippineDriekwart deed in een afdeeling een lid de vraag stellen of de gemeente Philip pine zoo arm is, dat zij tot het doen van deze uitgave niet in staat is, en of de belastingen niet opgevoerd kunnen worden. Een ander lid wees er op, dat Philippine een zeer arme gemeente is en dat deze weg niet alleen voor Philippine, maar voor de geheele streek van groot belang is. Spr. drong ook aan op spoe- diger door trekken van den weg, waardoor de zeer hinderlijke traverse zal kunnen komen te vervallen. Zooals het zich laat aanzien zal het nog wel 6 jaar duren. Een ander lid on- dersteunde dit. Van de zijde van Ged. Staten werd geantwoord, dat Philippine financieel niet bij machte was deel van de verbete- ringskosten voor hare rekening te nemen. Aan het verleenen van de Rijksbijdrage was de voorwaarde verbonden, dat de provincie zich zou verbinden voor het onderhoud van den we« zorg te dragen. Intusschen is ook voor het" doortrekken van den weg een oplossmg gevonden. De gemeente laat de werkzaam- heden in eigen beheer bij wijze van werkver- schaffing uitvoeren. Het kan daardoor wel licht nog 3 jaren duren, eer de weg geheel m orde zal zijn. In een andere afdeeling wees een lid van Ged. Staten erop, dat de finan cieele positie van de gemeente Philippine van dien aard is, dat men zich er over moet ver- wonderen, dat omtrent de onderhoudsbijdrage nog overeenstemming is kunnen worden ver- kregen. Van een verhooging der bijdrage in de toekomst kan geen sprake zijn. In de derde afdeeling achtte een lid het gevaarlijk om van den algemeenen regel afte wijken, waarop geantwoord wordt, dat deze belangrijke wegsverbetermg veel veel onderhandelingen vanGed. State^ ™e de betrokken gemeentebesturen heeft Het gaat intusschen niet om een groot ^edrag^ Philippine had feitelijk moeten betalen 200 per K.M. en zal nu 125 geven. Over dit kleine verschil meenden Ged. Staten, gezien den financieelen toestand van Philippine te moeten heenstappen. Extra subsidie geitenfokkerij. Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Prov. Staten voor afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur der Vereeniging tot verbetering van het Geitenras in Zeeland om een extra bijdrage van 400 tot delging van het ontstane tekort. Bij de behandeling in de afdeelingen had een lid bezwaar tegen ver hooging van subsidie, omdat verschillende andere subsidies in den loop der jaren zijn ver- laagd, zoo o.a. die voor de t.b.c.-bestrijding. Een a.nder lid meende dat de geringe som van 13 cent per lid noodig om het tekort te dekken, best door de leden zelf kan worden betaald. Enkele leden steunen het verzoek en wijzen er op, dat de 400 toch aan de minst kapitaalkrachtigen in de samenleving ten goede zouden komen. Een der leden van Ged. Staten kon het voorstel niet verdedigen en is van meening, dat het verzoek dient te worden toegestaan. Het Rijk geeft ook een extra-subsidie van f 1000. Een ander lid van Ged. Staten zegt in diezelfde afdeeling, dat met het oog op de Provinciale financien aan het verzoek niet kan worden voldaan. Ook op de kleintjes dient gepast. Ook in de tweede afdeeling verdedigen verschillende leden inwilliging van het verzoek maar de leden van Ged. Staten zeggen, dat het toch wel mogelijk moet zijn voor de leden, om dat geringe bedrag op te brengen. In de derde afdeeling is een lid bang voor het scheppen van een precedent, waarbij het lid van Ged. Staten zich aansluit. Subsidie autobusdienst AxelHulst. Het voorstel om gerekend te zijn ingegaan op 4 Januari 1935 aan P. Scheele te Sluiskil ten hoogste f 800 subsidie te verleenen voor zijn autobusdienst AxelHulst, gaf in alle afdeelingen der Prov. Staten tot bespreking aanleiding. Zoo is gevraagd of de dienst ook op Zondag zal worden onderhouden, waarop geantwoord werd, dat de ondernemer niet door de provincie verplicht wordt om op de Zondag te rijden. Enkele laden slooten zich aan bij het standpunt van B. en W. van Sint- Jansteen, dat met het verleenen van subsidie niet kan worden voortgegaan. Andene leden wijzen daarentegen op de noodzakelijkheid van de verbinding, al heeft St. Jansteen er geen belang bij omdat men daar een busdienst heeft naar Hulst en verder naar Walsoorden. De andere dorpen zijn echter vrijwel ge- isoleerd. Vanwege de provincie zal nauw- lettend worden toegezien, of er behoorlijk materieel zal worden gebruikt. Rekening d,er provincie over 1934. De rekening van de provincie over 1934 gaf in een der afdeelingen aanleiding tot de op merking, dat een raming van de uitgaven, die f 154.733,34 hooger is dan werkelijk is uitge- geven niet den indruk maakte van overgroote nauwkeurigheid. Er werd daarop geantwoord, dat er bij de uitgaven posten zijn, waarbij een eenigszins nauwkeurige raming niet wel mo gelijk is. Het is zeer moeilijk het aandeel in de tegemoetkoming aan calamiteuze polders eenigszins nauwkeurig te ramen, omdat daar- bij meerdere factoren van invloed zijn, die te voren niet zijn te voorzien, terwijl b.v. de post verpleging van arme krankzinnigen geraamd wordt op een grondslag van 2 jaren geleden, waarbij in oogenschouw moet worden geno- men, dat verschillende inrichtingen, de ver- pleegkosten vrij aanzienlijk hebben verlaagd. Een lid meende, dat de leden niet over de juistheid en de samenstelling der posten kun nen oordeelen en vroeg of de instelling van -een financieele commissie geen aanbeveling zou verdienen. Het antwoord luidde, dat niet kan worden toegegeven, dat de overgelegde rekening geen duidelijk inzicht zou geven in de provinciale financien. Het instellen van een financieele commissie zal in de practijk eenigszins be- zwaarlijk zijn. Bovendien vragen Ged. Staten zich af, of dat noodzakelijk is, nu de over gelegde rekening toch reeds door de Alge- meene Rekenkamer is deugdelijk verklaard. In hun antwoord op het algemeen verslag zeggen Ged. Staten o.a. dat ter beoordeeling van het bedrag ad J 154.773,34, gelet moet werden op de overschotten op de volgende posten: Verpleging van arme krankzinnigen 35.861,56; aandeel in de tegemoetkoming aan calamiteuze polders f 66.859,50; nadeelig saldo stoombootdiensten op de Wester-Schelde met uitzondering der lijn Vlissingen Ter Neuzen 10.653,27 en gehoemde lijn 9052.27. Het verschil tusschen de uitgaven van den gewonen dienst volgens de raming bij de be- grooting en de werkelijke uitgayen verant- woord. in de rekening kan geen aanleiding geven tot de conclusie dat bij de rammgen geen voldoende nauwkeurigheid is betracht. Twee dochtertjes van den heer Liemburg te Wijngaarden, die uit school kwamen werden e/veneens door den bliksem getroffen. Beide kinderen liepen brand- en schroeiwonden op. POGINIG TOT OPLICHTING. Dinsdagavond is in zijin woning aangehouden verdacht van poging tot oplichting te Delft gepleegd, A. W. B. L.,, eigenaar van de Han- delsonderneming Nevera, thans gevestigd Laan van Meerdervoort 488 te 's Gravenhage, tegen welke andememing op 2 deze r door den com- missaris van politic van den justitieelen dienst te 's Gravenhage is gewaarschuwd. GEEN GIFTIG CA RBOLIN E I'MM EIVGSF.E. Dezer dagen is een bericht gepubliceerd, dat een 17jarige jongen, wonende in den Bies- bosch, overleden zou zijn tengevolge van het besproeien van vruchtboomen met een giftig carbolimeummengsel. Naar het A.N.P. van deskundige zijde ver- neemt, is nader geblekem, dat niet met car- bolineum doch met derris werd gespoten, welke stof voor den mensch niet schadelijk is, behalve dat bij het verstuiven (en dan waar- schijnlijk nog door de stof, waarmede de der ris gemengd wordt) lichte oogontstekingen kunnen ontstaan. De doodsoo rzaak van den jongen man zou dan ook niet met het besproeien der vrucht boomen in verband staan. VERDRONKEN. In het bad Wijlermeer te Beek bij Nijmegen is Dinsdagavond de ruim 60jarige heer R. uit Beek verdronken. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. In de Torenstraat te Scheemda is Dinsdag avond de 12jarige zoon van P. op't H. door een met karton beladen vrachtauto overreden. De jongen werd zoo ernstig gewond, dat hij even later aan zijn verwondingen is bezweken. Woensdagmiddag is het vierjarig dochter- tje van den heer L. van Dijk, toen zij in ge zelschap van andere kinderen op weg was naar de R.K. bewaarschool, op den 'Heeren- weg tusschen Mijdrecht en Wilnis, ai spelende onder een vrachtauto van den melkhandelaar v. Vliet geraakt. Het meisje werd op slag ge- dood. FIETSJ ON GEN TUSSCHEN TWEE TRAMS REKNELD GERAAKT. Woensdagmiddag wilde een 15jarige fiets- jongen den N.Z. Voorburgwal naar de Lijn- baansteeg te Amsterdam oversteken. Hij pas- seerde daartoe een stilstaande tram in de richting Gentraal Station, doch werd toen hij deze voorbij was, gegrepen door een tram, welke van de tegenovergestelde richting kwam. De jongen geraakte'met zijn fiets tus schen beide trams bekneld, met het noodlot- tig gevojg, dat zijn voet verbrijzeld werd en hij een hoofdwonde opliep. Het slachtoffer is naar het Binnengasthuis verVoerd. Het rijwiel is geheel vemield. BOERDERIJ AFGEBRAND. Tijdens afwezigheid van de bewoners is Woensdagmiddag vermoedelijk door kortslui- ting in een schuur, brand ontstaan in de boer- derij van den landbouwer J. W. Vissars te Ne- tersel. Buren die onmiddellijk te hulp schoten, konden no/ een gedeelte van het vee in veilig- heid brengen. Een koe en een kalf kwamen echter in de vlammen om. De brand breidde zich zeer snel uit en aan blusschen viel dan ook niet te denken. Men bepaalde zi-h er dan ook toe uitbreiding te voorkomen. *Van den in- boedel en de voorradige landbouwwerktuigen kon niets gered worden. De schade wordt door verzekering gedekt. ZANDSOHUIT GEZONKEN. Op de Oude Maas voor Dordrecht, even voorbij de samenvloeiing van Merwede en Noord, is de passagiersboot Stad Zierikzee, van den dienst RotterdamZierikzee, in aan- varinggekomen met het zamdschip Hoop op Zegen; uit Sliedrecht. iD'e Hoop op Zegen werd midscheeps geraakt en maakte zooveel water, dat zij op een krib gezet moest worden. De Stad Zierikzee kon haar reis vervolgen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. HET RUPSJE VAN HET WORMSTEKIG FRUIT. Thans zijn de eerste rupsjes van de Carpo- eapsa waargenomen, dit zijn de rupsjes die oorzaak zijn van de wormstekigheid in he Geadviseerd wordt zoo spoedig mogelijk de vruchtboomen te spuiten met 0.3 loodarse- naat Men kan dit loodarsenaat tesamen met Californische pap verspuiten, maar dit kan eenige beschadiging geven. Wil men loodarsenaat afzonderlijk verspui ten dan gebruike men per 100 liter water 1 K.G. kalk waaraan dan 3 ons loodarsenaat wordt toegevoegd. AARDAPPELZIEKTE. In de Streek is de gevreesde aardappel- ziekte geconstateerd. De te velde staande aardappelen wordt bespoten met een oplos- sing van vitriool en zout, waardoor het loot in korten tijd geheel afsterft, waandoor men tracht te voorkomen, dat de knollen in ern- stige mate worden aangetast. Nog meer slachtoffers. Dinsdagmiddag is tijdens het onweer, dat boven Li eve Vrouwe Parochie woedde, de 37- jarige omgehuwde landarbeider J. B. Bildtkert door den bliksem getroffen en gedood. Dinsdagajvond is bij het onweer de 29jarige B. Krikke te Langezwaag (Fr.), die uit het land kwam en zich naar huis begaf door den bliksem op slag gedood. TWEE INBREKERS VERDRONKEN IN DEN RIJN? In het dorpje Driel in de Overbetuwe heeft zich, naar de#„Telgr." meldt, Maandagmorgen heel in de vroegte een sensationeele gebeurte- nis afgespeeld, waarbij naar men vermoedt twee inbrekers om het leven zijn gekomen. 's Morgens om halfvier werd de heer Vbr- hoef gewekt door het luide blaffen van zijn hond. Vermoedende, rdat er onraad was, ver- liet hij zijn legerstede en keek uit het slaap- kamerraam naar buiten. Hij ontdekte twee mannen, die zich op verdachte wijze op het erf ophielden. Nadat bij hun verrichtingen eenigen tijd had gadegeslagen, bemerkte hij dat zij bezig waren een partij klompen en een groot nieuw dekzeil, dat eveneens aan den heer Verhoef toebehoorde, in te pakken en voor vervoer gereed te maken. De heer Ver hoef wekte zijn familie en met zijn zoons be gaf hij zich naar buiten om de inbrekers te grijpen. Zij hadden echter onraad bespeurd en hadden de vlucht genomen. Vader en zoons begonnen onmiddellijk de achtervolging en een der zoons maakte daarbij gebruik van zijn fiets. Het gelukte hem een der daders te achter- halen doch juist toen hij den man wilde grij pen, draaide deze zich om, loste uit een revol ver eenige schoten op zijn achtervolger. De kogels' floten den jongen man om de ooren, doch gelukkig troffen zij geen doel. Het spreelft wel vanzelf, dat de anuno om de inbrekers te pakken, door dit voorval eenigermate was bekoeld, maar niettemin bleef men de mannen volgen, die hun achter volger? echter door dreigen met hun revolvers op eerbiedigen afstand hieiden. Intusschen was ook de poliiie er bij geko men en de vervolging werd in de richting van den Rijn voortgezet. Op de uiterwaar- den hieiden de mannen zich eenigen tijd schuil in een wilgenboschje. Dit boschje werd toen door de familie Verhoef en de politie omsingeld, doch de drieste inbrekers zagen niettemin kans om door het cordon te breken. Zij renden voort in de richting van de rivier. Daar zaten twee visschers, die op dezen mooien zomermorgen hun geluk beproefden en nu plotseling werden opgeschrikt door de beide aanstormende mannen. De schrik was echter wederzijds, want ook de beide vluchtelingen waren ,door deze on- verwachte ontmoeting danig ontdaan. Zij veranderden van richting, doch geen uitweg meer ziende, stortten zij zich hals- over-kop in den Rijn. De visschers zagen nog enkele malen hun hoofden boven water komen, doch verder heeft men niets meer van de vluchtelingen bespeurd, zoodat het vermoe- den bestaat, dat zij zijn verdronken. Intusschen heeft. deze geschiedems nog een nasleep gehad, welke zich op de Uiterwaarden aan den anderen oever van den Rijn onder Oosterbeek heeft afgespeeld. Toen n.l. de beide visschers de politie kennis hadden ge geven van hetgeen zij voor hun oogen hadden zien gebeuren, stelde de politie zich telefonisch met de politie van Oosterbeek in verbinding, met het verzoek wanneer twee mannen aan den Noordelijken oever zouden opdagen, die te arresteeren. De Oosterbeeksche politie toog onmiddellijk bp onderzoek uit en op de Uiterwaarden vroeg zij aan een ieder of men soms twee mannen gezien had. Van het tweetal kon slechts een vaag signalement worden opgegeven, maar uiteraar.d zouden zij toch direct aan hun natte kleeding herkend kunnen worden. Een pas- seerend landbouwer deelde mede, dat hij even tevoren op den Rijn een roeibootje had ge zien, waarin zich twee mannen bevonden. Bij nader onderzoek werd dit bootje, dat inmiid- dels den wal genaderd was, ook inderdaad ontaekt. Toen de beide mannen in het bootje de politie gewaar werden, namen zij de vlucht. De politie, die nu stellig in de meening ver- keerde, met de gezochte inbrekers te doen te hebben, begon de achtervolging. Op een ge geven oogenblik was het tweetal verdwenen. Het vermoeden bestond, dat zij zich in een boschje schuil hieiden. Dit boschje werd doorzocht en men vond ten slotte het tweetal, dat zich onder een hoop rijshout had verborgen. Edoch nu kwam de ontgoocheling. Want het waren allerminst de gezochte inbrekers, doch twee inwoners van Oosterbeek, die 's morgens een verkoe- lend bad in den Rijn hadden genomen. Toen zij op het oogenblik, dat zij aan land stapten, de politie zagen aankomen, meenden zij, dat zij zich aan een strafbare handeling hadden schuldig gemaakt, waarom zij dan ook op de vlucht waren geslagen. Het onderzoek naar de beide vermiste inbrekers heeft tot nog toe geen resultaat opgeleverd. Lijk van een der inbrekers gevonden. Woensdagavond heeft schipper Th. Driessen in den Rijn onder Doorwerth bij Renkum het lijk van een der beide inbrekers, die in den nacht van Zaterdag op Zondag te Driel heb ben ingebroken eh na achtervolging door de politie in de rivier zijn gesprongen, opge- vischt. Op het lijk werden geen papieren of andere identiteitsteekenen gevonden. Het polshorloge van den man was op ongeveer 4 uur blijven stilstaan, hetgeen geheel overeenstemt met den tijd, waarop de mannen in de rivier moe ten zijn gesprongen. Ook werd een revolver in de jaszak gevonden. Het lijk is overgebracht naar het lijkenhuisje te Oosterbeek, waar getracht zal worden de identiteit vast te stellen. Het lijk van den tweeden inbreker is nog niet gevonden. AUTOGIRO OP AUTOBUS. Een ongeval dat goed afliep, heeft zich Dinsdag op het parkeerterrein van het thee- huis Soesterdal voorgedaan. Een hiet alle- daagsch ongeval overigens, want een auto- giro-vliegtuig kwam er boven op autotoussen tereoht. En er was veel „in de soep", maar gelukkig kwamen de menschen er goed af. Het geval zat zoo, aldus meldt de Soester correspondent van het Handelsblad: De heer Schmidt Crans van de N. L. S. was met de autogiro op Soesterberg en wou daar weg. Hij startte normaal, maar er scheen toch iets aan de rouleerende wieken te hape- ren zoodat hij weer naar benee moest. Nu is het vliegterrein Soesterberg omrasterd en Schmidt Crans rekende, dat hij het vliegveld door die omrastering niet meer halen kon. Dus probeerde hij het op het parkeerterrein van het naburige theehuis Soesterdal. Waar echter twee parkeerende autdbussen in den weg stonden, beide geheel bezet met vacan- tiegangers. Die wel heel erg geschrokken zullen zijn toen dat molenwiekvliegtuig zoo maar ongegeneerd-weg op hun bussen terecht kwam... Het gaf natuurlijk een klap en de wagens werden nogal ,,ontveld", het autogiro- vliegtuig rolde van de daken af en sloeg over den kop, werd natuurlijk ook beschadigd. Maar noch Schmidt Crans noch een der autobus-inzittenden kreeg ook maar eenig letsel. Zoodat dit wel heel ongewone vliegtuig-on- geval al heel gelukkig afliep. De heer Schmidt Crans verklaarde, dat de autogiro op het oogenblik te Soeterberg wordt gedemonstreerd in verband met de aanstaande manoeuvres. Na afloop van de Dinsdagmiddag gehouden demonstratie keerde hijmet een passagier naar Rotterdam terug. 0ij startten bij hangar 13 en taxieden nor maal van het platform, waama de machine rustig opsteeg. De passagier wilde nog even een rondje draaien boven het casino, hetgeen Schmidt Crans dan ook deed. De wind was N.N.W. en vrij sterk in ver band met een opkomende onweersbui, die niet ver van de vliegheide was verwijderd. De autogiro was juist gedraaid en vloog dus in tegenovergestelde richting van Rotterdam naar het theehuis Soesterdal toe, toen plotse ling de machine begon te zakken. ..Ik dacht", aldus vertelde de vlieger, ,,aan een heftige remous, gaf vol gas, doch zag op hetzelfde moment de bezoekers van het thee huis uit elkaar stuiven. Buiten boord ziende, zag ik, dat wij erg laag waren. Aangezien zich voor het thee huis een paar autobussen bevonden, waarin een groot aantal kinderen zat, heb ik met alle macht getracht, de machine, die al heel dicht bij was, van koers te doen veranderen. Welis- waar zou ik dan regelrecht op een huisje aan- vliegen, dat vlak aan den boschrand bij het vliegvleid staat, doch ik had dan een kans om te kunnen landen. De manoeuvre gelukte bijna. Helaas had ik echter pech, want een der wieken van den z.g. molen raakte nog juist de achterzijde van een der autobussen: de wiek brak af en vloog zeker 25 meter weg. 'Het toestel klapte weg en sloeg tegen het hek, dat de vliegheide om- zoomt, zoo goed als te pletter. Niettemin konden wij beiden ongedeerd de kist verlaten Was de manoeuvre gelukt", zoo besloot de heer Schmidt Crans, „dan had ik kunnen landen op den weg v66r het genoemde huisje en was alles normaal verloopen." „De oefeningen zullen echter met een an dere machine, welke ik inmiddels uit Rotter dam heb gecharterd, worden voortgezet." De resten van het verongelukte vliegtuig zijn weggesleept en in een hangar onderge- bracht, nadat een onderzoek door eenige mili- taire autoriteiten was ingesteld. ZWIJNTJESJAGER GEARRESTEERD. De Kon. Marechaussees te Ruurlo verwit- tigde de Haaksbergsche politie er van, dat daar ter plaatse Zondag j.i. een rijwiel was ontvreemd. Een oud vehikel was er voor in de plaats gezet. Men vermoedde, dat een persoon uit Haaks- bergen de dader was. Hoewel slechts een vaag signalement verstrekt kon worden, had de Haaksbergsche politie aanstonds succes. Zij richtte haar schreden naar een zekeren H. A A., knecht bij een landbouwer in de buurt-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 7