AIILEIt De werking van ABDIJSIROOP is versterkt! Buitenland TRUMPF Jr. 1 Ltr. TRUMPF 1.7 Ltr. DIPLOMAT 3 Ltr. Garage S. DIELEMAN Tel. 325 TER NEUZEN TER NEUZEN, 10 JULI 1936. ZIJ DURFDE BUNA NIETS ETEN. Altijd indigestie totdat zij een ontdekking deed. ,,Ik kan Krusehen Salts niet hocg genoeg roemen, want ik leed langen tijd aan indi gestie; op 't laatst durfde ik bijna niets meer te eten. Eenige maanden geleden begon ik Kruscben Salts te nemen, niet meer dan elken ochtend een beetje in mijn eerste kop thee, en ddt bleek werkelijk een praohtige kuur te zijn. Ik ga door met Krusehen Salts, en heb nu geen indigestie meer, ik kan weer gewoon mee eten en voel mij veel beter". Mej. A. P. te S. Indien Uw voedsel niet snel en geregeld door Uw inwendige organen wordt verwerkt, Ibegint het te gisten, er ontst'aan gassen en zuren, welke maagpijnen of onpasselijkheid e.d. veroorzaken, zoodat elke voedinig een bron van ellende wordt. Bovendien hoopen zich af- valstoffen in Uw lichaam op, welke de alge- heele gezondheid sichaden. De zes minerale zcuten, waaruit Krusehen Salts is samenge- steld, heblben de eigenschap Uiw inwendige organen aan te sporen tot snelie en geregelde werking. De afvalstoffen zullen zich daardoor niet meer ikunnen ophoopen en worden ge regeld venwijderd. Zoodoende wordt ook de oorzaak van Uw onpasselijkheid en Uw maag- Ibezwaren weggenomen. Slechts de kleine dagelijksche dosis in Uw eerste kop thee of koffie op de nuehtere maag, en alle spijsver- teringsklaehten behooren tot het verleden. Krusehen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0,40, 0.70, en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, izocwel als op de buiitenverpakking de naaim Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam voorkomt. Adv. 'n Topprestatie van Europeeschen Automobielbouw Product van een der oudste en grootste Europeesche automobielfabrieken. Wagens die - vooral in de laatste jaren - tallooze snelheids- en betrouwbaarheids records veroverden. Oersolide, zuinig en iaag in aanschaffingsprijs. Vraagt uitvoerige brochures. 4 cyl. 4 tact. 4 cyl. 4 tact. 6 cyl. ROADSTERS - CABRIOLETS LIMOUSINES 2 - 4 - 5 en 7 persoons Imp. Andre J. H. Ceurvorst - Amsterdam - Tel. 28300 (Ingez. Med.) EXAMENSPELLING ZEER IMPOPULAIR. Mededeeling in Nat. Ver. voor orde en eenheid in de schrijftaal. Het dagelijksch bestuur van de Nationale Vereeniging voor Orde en Eenheid in de schrijftaal (voorzitter prof. mr. B. M. Taver- ne) schrijft aan het Hdbl.: Bij de talrijke in het tijdschrift „Taal en Spelling" vermelde ondememingen, die zijn teruggekeerd tot de spelling volgens De Vries en Te Winckel, heeft zich onlangs de N.V. Hollandsche Stoomboot Mij gevoegd. De impopulariteit van de z.g. spelling- Marchant is bij twee ongezocbte gelegenheden op treffende wijze gebleken. Het extra-num- mer van de ,.Katbolieke Illustratie" dat gewijd is aan de nagedachtenis van jbr. Ruys de Beerenbrouck, bevat ongeveer twintig artike- len, welke alle gesehreven zijn in de „oude spelling" behalve de bijdrage vanoud- minister Marchant. Voorts is in de pers mede- gedeeld, dat de Nederlandscbe gelukwenschen die de Utrechtsche universiteit onlangs ont- ving, de spelling De Vries en Te Winckel vertoonden. Zal onze regeering deze teekenen verstaan? Of zal zij blind,blijven voor deze feiten, en aan het Nederlandsche volk door een m'achtsdaad een spelling opdringen, welke het niet wenscht? In Belgie is onlangs een overtuigd tegen- stander van de ..spelling"-Marchant, de heer J. Hoste, minister van openbaar onderwijs geworden. Eenheid en orde in het Nederland sche taalgebied op den grondslag van de spelling"-Marchant moeten ondenkbaar wor den geacht. Men mag hopen, dat onze regeering, die in. 1934 blijkbaar een. anderen loop van zaken verwachtte, zal wijken voor de feiten, en den thans eenig juisten weg zal inslaan door de Kon. besluiten van 28 Aug. 1934 in te trekken, tot voldoening van de groote meerderheid der beschaafde taal- gebruikers. SOHRIFTELIJKE VRAGEN. De heer Kupers heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat in den laatsten tijd verschillende arbeiders het slachtoffer zijn geworden van emstige onge- lukken ten gevolge van het gebruik maken van spuit-apparaten ter bestrijding van scba- delijk ongedierte in den land- en tuinbouw? 2. Wil de minister mededeelen, waarom de nieuwe veiligheidswet (wet van 2 Juli 1934, Staatsblad no. 392), op gcond van welke wet tegen deze gevaarlijke werktuigen zou kun- nen worden opgetreden, nog steeds niet in werking is getreden? 3. Komt het den minister niet gewenscht voor om in verband met de in vraag 1 ver melde ongelukken deze in werking treding thans zoo spoedig mogelijk te doen ge- schieden? Onderwijs in bijbelsche geschiedenis op H. B. Soholen. De heer Suring heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de vol- genide vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de ver- gadering van Directeuren van H.B.S.-en in de inspectie Groningen, Friesland en Drenthe, alsmede Kampen, Steenwijk en Zwolle de wen- schelijkheid heeft uitgesproken, dat op de openbare H.B.S.-en voortaan, hetzij inciden- teel, hetzij systematise!) en ,,natuurlijk op vol- strekt neutrale wijze" bij de lessen in Neder landsche taal en geschiedenis meer aandacht wordt gewijd aan de bijbelsche geschiedenis? 2. Is de minister niet van meening, dat aandacht wijden aan de bijbelsche geschiede nis „op volstrekt neutrale wijze" onmogelijk is en dat, wanneer dit geschiedt bij het on derwijs in leervakken, waarvan het volgen voor alle leerlingen verplicht is, men in strijd komt met het karakter der openbare H.B.S.? 3. Wil de minister maatregelen treffen, dat aan den wensch, geuit op de in vraag 1 be- doelde vergadering, geen gevolg wordt gege ven en, voorzoover daaraan reeds gevolg is gegeven, het onderwijzen der Nederlandsche taal en van de geschiedenis op de wijze, als in die vraag bedoeld, wordt gestaakt? UIT DE S.D.A.P. iNaar de N. R. Crt. vemeemt, zullen de soc.-dem. Tweede Kamerleden Vliegen, Van Zadelhoff, Van der Heide en K. ter Laan aan het einde van deze zittingsperiode wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd aftreden. Dit geschiedt ingevolge het bekende congres- besluit van 1935. Ook het vrouwelijke Kamer- lid Suze Groeneweg treedt af, in verband met haar gezondheidstoestand. Naar het schijnt zullen ook de leden Cramer en Hiemstra af- tr^d^ri Ten slotte is er de vacature-Duys. In totaal zijn er dus in elk geval acht soc.dem. vacatu- res te wachten, op basis van het huidlge zetel- tal van de S.D.AiP. in de Tweede Kamer. BENZINETEKORT TE ANTWERPEN. De K.N.AjC. bericht, dat, tengevolge van de stakingen te Antwerpen, een tekort aan benzinevoorraden in genoemde stad is ont- staan, waarvan automobilisten reeds emsti- gen hinder hebben ondervonden. Aan Nederlandsche automobilisten wordt dan ook aangeraden voor het overschrijden van de Nederlandsoh-Belgische grens de ben- zinetank te vullen, teneinde eventueele moei- lijkheden te voorkomen. KOOPT TOOH NEDERLANDSCHE WAAR! Een correspondent van het A. N. P. had een onderhoud met mr. Slingenberg, minister van Sociale Zaken, over de campagne, die sedert Maart van dit jaar door de propaganda-com- missie voor Nederlandsch fabrikaat systema- tisch gevoerd wordt. Uit een oogpunt van werkverruiming ge- zien, biedt deze actie naar de meening van Z. E. zeer uitgebreide mogelijkheden, die des te interessanter zijn, omdat bij het welslagen niet alleen van werkverruiming zonder meer gesproken mag worden, maar omdat iedere verhooging van de vraag naar producten van Nederlandsche herkomst, mogelijkheden biedt van tewerkstelling van menschen in hun eigen beroep, in tegenstelling met de helaas nog zoo vaak noodwendige tewerkstelling op" an der gebied. Als deze campagne zoo intensief zou kunnen doorwerken, dat het Nederlandsche publiek als het ware intuitief bij iaderen aankoop zichzelf realiseert: kan ik mijn aankoop in Nederland sche waar doen en bij zijn leverancier dien wensch ook tot uitdrukking brengt, dan moet daaruit werkverruiming ontstaan en dan zal daardoor automatisch de overheid kunnen worden ontlast van een deel der drukkende zorgen die aan dit probleem van deizen tijd vastizitten. „Wie aan dat welslagen in hooge mate zal kunnen medewefken aldus de minister is de mi (id en.stand. Als die de grondgedachte dezer campagne goed voor oogen houdt, dan zal zij ongetwijfeld de commissie aan zich ver- plichten en haar taak aanmerkelijk verge- tnakkelijken". Op onze vraag of de minister van meening was dat de Nederlandsche fabrikant in staat moest worden geacht prijswaardig en concur- reerend te kunnen leveren, achtte Z.E. geen twijfel aanwezig. In een enkel speciaal geval mag het al eens voorgekomen zijn, dat een hoogere prijs in den weg stond, aan buiten- landsche concurrentie het hoofd te bieden, in het algemeen gesproken is de Nederlandsche producent zeker in staat concurreerend en daarbij kwalitatief gelijkwaardig te leveren. Men zou met deze redeneering nog verder kunnen gaan. Als de grensmuren eens zouden worden weggenomen, zou op menig gebied in weerwil van de valuta-tegenstellingen met menig Nederlandsch product op de inter- nationale markt nog veel te doen zijn. Dat typeert wel in hooge mate den wil en het kun nen van den Nederlandschen producent; Bleef de Nederlandsche fabrikant overigens zeker niet achter in het toepassen van moder- ne verkoopsmethoden, het zou misschien aan- beveling kunnen verdienen, heeren fabrikanten op speciale gebieden in overweging te geven wat meer aandacht te wijden aan de moge- lijkheid het groote publiek in staat te stellen de herkomst van het Nederlandsche product scherper te onderkennen. De buitenlandsche fabrikant gaat daarin reeds veel verder en dat geeft hem soms een voorsprong op den Ne derlandschen fabrikant, wiens product niet als Nederlandsch product te onderkennen is en helaas door den tusschenhandel zij het misschien onbewust ook niet als zoodanig wordt aangeprezen. NED. BANK ONTVANGT f 17 MILLIOEN GOUD. Vermeerderde de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank de vorige week met f 5 millioen, ditmaal tcont de weekstaat een toe- neming met f 17 millioen waarschijnlijk grootendeels uit Belgie waardoor de edel- metaalvoorraad nu op 631 millioen is geko- men. De direct opeischbare verplichtingen zijn thans voor 75.8 door goud en zilver ge- dekt, tegen de vorige week voor 74.3 procent. DE OPENSTELLIN1G VAN DE VERKEERS- BRUG BIJ MOERDIJK. De A.N.W.B. meldt: De werkzaamheden aan de nieuwe brug bij Moerdijk vorderen gestaag. Wanneer de vol gende week de tiende en laatste overspanning zal zijn geplaatst, is een der belangrijkste mijlpalen in den bouw van de verkeersbrug, waar de 'belangstelling van heel Nederland naar uitgaat, bereikt. Het afwerken zal nog eenige maanden vor deren en naar het zich laat aanzien, zal de brug omstreeks half November geheel gereed zijn. Dit is intusschen niet de datum, waarop de openstelling kan plaats hebben. Immers de Zuidtelijke toegangsweg, die ter hoogte van den Bredaschen dijk op den bestaanden weg MoerdijkBreda aansluit, zal eerst ook gereed moeten komen en daarmee zal langere tijd ge- moeid zijn. Uit den aard van de zaak zal bij het aan den toegangsweg nog te verrichten grondwerk het weersverloop in het najaar een belangrijke rol spelen, maar ook in het gun- stigste geval zal toch de openstelling zeker niet vdor het einde van dit jaar kunnen geschieden. BEVRACHTINGSCOMMISSIE TE ROTTERDAM BEIPLEIT VOOR DE SOHIPPERS STEUNREGELING MET LANDEL1JK KARAKTER. iHet steeds minder wordende vervoer in de binnenvaart maakt de levensomstandigheden voor de particuliere schippers nijpender en nijpender. De bevrachtingscommissie te Rot terdam heeft zich dan ook de vraag gesteld hoe aan den moeilijken financieelen toestand van de particuliere schipperij in Nederland tegemoet moet worden gekomen en welke uit- werking eventueele besluiten zullen hebben. In een rapport komt de commissie tot de conclusie, dat er een steunregeling bepleit moet worden met een landelijk karakter. Deze uniform© rijkssteunregeling stelt de commis sie zich als volgt voor: gedurende vier maan den van het jaar moet een derde gedeelte van de vloot stilliggen en ontvangt gedurende dien tiid steun. Het aantal schepen der particuliere schipperij tot en met 600 ton, metuitsluitmg dus van de schepen, varende m de beurtvaart, varend met eigen goed en m vast« stond op 1 Januari 1936 uit 10.139 schepen. Berekent men den steun voor een derde ge- deelte van de vloot 3379 schepen, gemiddeld on f 12 per week, dan bedraagt het steun e- drag per jaar 2.108.496. De hij deze regelmg i betrokken schippers zouden gezien het feit, dat het tweederde gedeelte in de vaart blijft en dus 50 pet, meer werkgelegenheid krijgt, kun nen bijdragen, door in plaats van met 2, thans met 5 pet. te worden belast. Het vervoer in Nederland met schepen tot en met 600 ton bedroeg in 1935 6.747.684 ton. Stelt men als geimddeld vrachtcijfer 1 per ton, dan is in 1935 aan vracht besomd 6.747.684, waarvan 5 pet. bedraagt f 337,384, zoodat nog overblijft f 1.771.112. Indien de tot op heden door de particuliere schipperij be- taalde 2 pet. van haar vracht, ook bij een steunregeling moet blijven dienen om alle aan de uitvoering van de wet verbonden kosten te bestrijden, waarbij dan nog komen de kosten voor deze steunregeling, dan zou de resteerende 3 pet. een bedrag vertegenwoordigen van 202.430, zoodat dan nog overblijft f 1.906.066. De vraag zou hier gesteld kunnen worden of het juist en logisch is bij de invoering yan een steunregeling voor de noodlijdende schipperij haar opnieuw met een extra 3 pet. te be- lasten. De commissie is van meening, dat het mis schien aanbeveling zou verdienen de schipperij deze 3 pet. niet op te leggen. De ontworpen regeling biedt een gunstige gelegenheid om te overwegen op welke wijze een gedeelte van de binnenvloot voor goed uit de vaart genomen kan worden. In den tijd van een jaar kan al reeds de geheele vloot van particuliere schepen tot en met 600 ton aan een onderzoek worden onderworpen. De com missie meent, dat het niet mogelijk zal blij- ken de door haar voorgestelde regeling anders dan op grond van dwingende voorschriften van de zijde der regeering door te voeren. Deze regeling zou bovendien alleen binnen het kader van de bestaande wet op de Evenredige Vrachtverdeeling voor uitvoering door de Be vrachtingscommissie vatbaar zijn, waarbij de commissei voorloopig buiten beschouwing laat de ook naar haar oordeel gewenschte wij- zigingen en aanvullingen van deze wet. DE BELGISCHE KONINGSKINDEREN. In de Excelsior geeft Gabriel Reuillard een beschrijving van karakter, gaven en levens- wijze, der drie Belgische koningskinderen. Josephine Charlotte, aldus de Excelsior, heeft van haar moeder den sportzin geerfd. De nog niet negen jaar oude prinses heeft in een der vertrekken van het koninklijke paleis een school, die niet luxueuzer is ingericht dan een gewone school. -Ze volgt het gewone pro gram tezamen met twee vriendinnen, de dochters van Van Zeeland en van gravin du Roy de Bricquy, gewezen hofdame van wijlen Koningin Astrid. Op gezetten tijd komt een inspectrice zich van de vorderingen of ver- zuimen op de hoogte stellen. Josephine Char lotte heeft een verzameling poppen, maar ze verwaarloost die den laatsten tijd om in het park te Laeken te fietsen. En daarop is de liefde voor het paardrijden gevolgd. Ze zit thans schrijlings op de poney, die haar vader van een Egyptenaar gekregen heeft, en het schijnt nu tijd te worden, dat ze zich als een ware amazone op den rug van het dier ge- draagt! Boudewijn, hertog van Brabant, gaat nog niet op de school van zijn zusje. Behalve gods- dienstonderwijs, gymnastiek en rythmische dansen, Nederlandsch, Fransch en Engelsch is alles spel en lach voor den knaap van zes. Zijn droom is thans een „super-kampioen" op het rijwiel te worden. Voor zijn vijfden jaar- dag, 7 September 1935, had zijn moeder hem een fiets beloofdEen hofdame loste de belofte in. En behalve op de fiets rijdt Bou dewijn op ezel en poney en in den winter staat hij gedurende een week of vier op ski en schaats. Hij is een guit, die de vraag van een bejaarde gedienstige: Hoe gaat het u vandaag, monseigneur? beantwoordde met een hoofd- sche reverence en: Alles gaat best, mevrouw de markiezin. De jongste, de prins van Luik, lijkt op hem, wat lichaamskracht en goed humeur aangaat. Allen, die den bengel van twee jaar kennen, geven hoog op van zijn vroolijke invallen. BEKLEMMINGEN. Engeland gaat, schrijft de N. R. Crt., door, zich te wapenen, daarbij nog steeds het tem po versnellend. De beschouwingen te Don- den omtrent de naaste toekomst, worden steeds somberder. In zekere regeeringskrin- gen meent men het pessimisme, dat men tegen het einde van het vorige jaar reeds koesterde, tenvolle bevestigd te zien en in andere krin- gen, binnen en buiten de regeering, wint de overtuiging veld, dat de vrede in Europa het binnen niet te langen tijd, b.v. vodr of in 1938 hard te verantwoorden kon krijgen. Dezer dagen troffen wij een bekend liberaal, Engelsch pacifist, bekend vooral ook als een man met sympathie voor tal van intematio- nale eischen van Duitschland. Juist had hij weer een reis door Duitschland gemaakt. ,,Er blijft ons Engelschen niet anders over, dan ons tot de tanden te wapenen", zeide bij ge- drukt. .jMisschien kunnen wij dan den vrede redden. In 1914 was ik in Duitschland. Ik vond er veel vriendschap, en voelde mij inner- lijk met de Duitschers verbonden. Zes weken na mijn overhaast vertrek uit Duitschland lag ik in het hospitaal, door Duitsche kogels gewond. Nu is mijn jongen in Duitschland. Hij vindt er de vriendschap, die ik er gevon- den heb. Maar ik vrees, na hetgeen ik bij mijn laatste bezoek gezien en gehoord heb, dat het vervolg van zijn geschiedenis overeen kon komen m'et de mijne". Wapenen is de leuze in Engeland. Merk- waardig is, dat er nit den hoek van de conser- vatieve en liberale pacifisten zoo sterk op aan- gedrongen, met zooveel voldoening van ge sproken wordt. De ontzaglijke militaire credieten zijn wederom onvoldoende bevon- den. ,,Niet het evenwicht van de begrooting is nu nog van het opperste belang", zegt de regeering, „maar het militaire weerstands- vermtigen van het land. Daarna komt al het andere". Aldus spreekt een bewind, dat niet in ide militarisatie van het volk een ideaal, maar integendeel slechts een harde noodzake- lijkheid ziet, slechts als het werkelijk het ergste meent te moeten duchten. Nu helpt het niet veel, of men zich een revolver van zwaar kaliber aanschaft, als degenen, die door dit wapen afgeschrikt moeten worden, overtuigd zijn, dat de eigenaar er toch niet mede zal durven schieten. Daar- om vallen juist ook weer in pacifistische krin- gen in Engeland zeer onpacifistische stroomin- gen op te merken. Zelfs een Lord Robert Cecil verkondigt de meening, dat men des- noods bereid moet zijn voor de verdediging van het intemationale recht de wapens op te nemen. Het zelfde heeft dezer dagen Lord Lothian verkondigd. Lord Lothian streeft uit alle macht naar een toenadering tot Duitsch land, stellig ten deele omdat hij als particulier secretaris van Llond George, belangrijk mede- werker op de vredesconferentie van 1919, zekere mede-verantwoordelijkheid voelt voor den noodlottigen loop van zaken in deze dagen. Zijn streven wordt in Duitschland zeer gewaardeerd. Men kent daar reeds 15 jaar lang zijn, door rechtvaardigheiidsbesef ingegeven, gunstige zindheid. Het is bekend, dat von Ribbentrop bij zijn jongste bezoek aan Engeland bet denkbeeld geopj4erd had, Lord Lothina als Engelsch gezant te Berlijn te plaatsen. Dit voorstel echter, dat als een orivriendelijkheid tegenoven den tegenwoofr- dige Engelschen ambassadeur kon worden opgevat, is te Londen in slechte aarde geval- len. Maar men ziet eruit, hoezeer men in de Wilhelmstrasse Lothian als vriend be-" scheuwt. Als hij nu echter dezer dagen sprak van het verdedigen van den georganiseerden vrede met de wapenen, dan was dit zonder twijfel als wenk aan Berlijn bedoeld. Hij schaarde zich daarmede ,in het koor van de wharschuwers die uit hun gewone rol zijn ge- vallen en die hun gedachten op smartelijke wijze geweld aandoen, in de hoop daarmede nog het opperste gevaar te kunnen afwenden. Dat zij daarbjj op dit oogenblik niet meer in de eerste plaats aan Italie kunnen denken, is duidelijk genoeg. Vrees voor Duitschland doet de Engelsche pacifisten zoo spreken. Deze ontlokte ook aan den Franschen pacifist Blum, toen hij in de Assemblee te Geneve sprak, de woorden, dat men voor de collec- tieve veiligheid bereid moest zijn te vechten. Beraamt Duitschland dan een oorlog? Zeer zeker doet het dat niet. De politiek van Hit ler en de zijnen is, zooveel mogelijk te berei ken en dat ook zoo snel mogelijk, niet door het gebruik van wapenen, maar speculeerende op den schroom der anderen, de wapenen te gebruiken. Het gevaar schuilt niet in hun vaste voomemens om Europa te overweldigen, maar in een mogelijke vergissing in hun zeer gewaagde berekeningen, die ervan uitgaan, dat zij hun macht zonder strijd kunnen uit- breiden. IMen heeft in 1914 de Duitsche staatslieden ten onrechte Ijeschuldigd, den oorlog te heb ben gewenscht. Dat^was een onbillijkheid tegenover mannen als Wilhelm II, Bethman Hollweg, von Jagow enz. Maar was daarom hun verantwoordelijkheid voor de noodlottige gebeurtenlssen niet heel groot? Berlijn voelt zich aangemoedigd in dit spel, door de groeiende overtuiging, dat Engeland niets wagen, of in ieder geval te lang aar- zelen zal. Dat beseffen zoo sterk juist de Engelsche pacifisten, die de levendigste be- trekkingen met Duitschland odderhouden. En dat is de oorzaak van hun merkwaardige houding T^an den laatsten tijd. Zij trachten van hun karit het noodlottige misverstand van 1914, toen te Berlijn gelijke opvattingen heerschten, te voorkomen. Spreekt men nu met Duitschers, dan noe- men zrj de rijksweer ,,het meest pacifistische lichaam ter wereld". Inderdaad heeft de rijksweer herhaaldelijk blijk gegeven een grondigen afkeer te hebben van oorlog. De Franschen weten thans terdege, hoezeer zij dezen afkeer onderschat hebben. Daartegen- over kan men vaak hooren opmerken: „De rijksweer voelt zich nog niet klaar. Wacht maar tot het zoover is"! Deze redeneering is echter vo 1 st.ro t niet zoo waarschijnlijk als zij oppervlakkig beschouwd, lijkt. Zeker, de curve van de kracht der Duitsche weerbaar- heid is nog steeds stijgende. Maar veel ster- ker stijgende is de curve van de gezamenlijke krachten, waarmede Duitschland rekening zou moeten houden. De krachten van Polen, van TsjechojSlowakije, van Frankrijk, van Engeland, van Rusland, van Belgie groeien met elkaar in een mate, die geen enkel land in zijn eentje kan bijhouden. Zwitserland versterkt zijn gebied met opmerkelijke offers tegen een verrassing uit ,,bittere noodzake- lijkheid". Het lijkt meer dan twijfelachtig, dat de rijksweer nog heil zou zien in langdurig uitstel, als zij vechten wou. Maar zij weet wat vechten is, en daarom volgt ook zij met diepe bezorgdheid het ,,slaapwandelaars- beleid", hoezeer zij ook met de nagestreefde doeleinden moge sympathiseeren. DERTIG ITALIANEN DOOR ABESSINIeRS IN HINDERL.AAG GELOKT EN GEDOOD. In totaal zijn thans dertig Italiaansche sol- daten in door de Abessiniers nabij Lechemti in de provincie Jimma gelegde hinderlagen ge- dood. Zij maakt^n deel uib- van de militaire missie onder leiding van generaal Ambliocco. Verder werd meegedeeld, dat de luchtmacht is ingezet en dat een autokolonne van onge veer honderd Wagens naar de plaats van het gebeurde is gezonden. HITTEGOLF TEISTERT AMEKIKV Woensdag is het totaal aantal dooden ge stegen tot bijna 200, terwijl de door de droog- te veroorzaakte schade geraamd wordt op 200 millioen dollar. Officieel zijn thans 71 ,districten aangewezen in 7 staten, welke beschouwd moeten worden als door de droogte geteisterde gebieden, die voor steunmaatregelen in aanmerking komen. 55 000 gezinshoofden werden tevens op een irjst geplaatst voor het ontvangen van steun in contanten uit federale crisisfondsen Het ergst getroffen zijn Noord- en Zuid- De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd- zaak berust op de geneeskracht van extracten, bereid uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruYden" AKKER's ABDIJSIROOP, bereid vol gens oud recepi, is dus een aan de naluur ontleend geneesmiddell De genezende, hoeststillende, slijmoplossende en kalmeerende werking van de kruiden-extracten, welke AKKER's ABDIJSIROOP zoo beroemd hebben gemaakl.is thans door een nieuwe toevoeging van den bekenden Apotheker Dumont nog sterker, nog sneller, nog krachtiger en nog doeltreffender! Een lapel AKKER'S ABDIJSIROOP werkt thans 2x zoo snel als voorheen! Een ongeevenaarde werking tegen hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar- loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans 75 ct. F 1.95 F 2.00 F 3.50 3 dagen 6 dagen 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik De grootere flacons zijn bii voortgezet gebruik voordeeliger! (Ingez. Med.) Dakota, Minnesota en Montana, hoewel de oogsten over een nog veel uitgestrekter ge bied verschroeid zijn. De hoogste temperatuur (die waargenomen is. kwam voor in Forest Park in Illinois, waar het kwik steeg tegen 107 graden. Wel verwacht men thans, dat spoedig eenige regen zal gaan vallen, maar het ziet er niet naar uit, dat dit voldoende zal zijn om den oogst nog te redden. In Kansas heerscht op het oogenblik een sprinkhanenplaag, terwijl in Wyoming bosch- branden woeden, zooals ze de laatste vijf jaar niet zijn voorgekomen. Naar schatting heeft een derde van het bouwland der Vereenigide Staten onder de verschillende plagen te lijden. In Noord-Dakota moet 90 pet. der landbou- wers geru'ineerd zijn. LIJDT EDEN AAN HARTZWAKTE? Volgens de Daily Mail zou Eden lijden aan hartzwakte. Hij heeft daarvan ook reeds het vorige jaar last gehaid na zijn bezoeken aan Moskou, Warschau en Berlijn. Om deze reden, aldus het blad, heeft hij zich voor acht dagen aan zijn bezigheden onttrokken. DE ITALIANEN IN ABESSINIe. Reuter meldt uit Rome: De geruchten, die sedert twee dagen te Rome de ronde deden, volgens welke de vlieger Locatelli met een aantal andere officieren in de provincie Dzjimma zouden zijn gedood, worden thans als gegrond erkend. Tot dusver werden ze door het ministerie van luchtvaart tegengesproken. Het ministerie voor pers en propaganda zai een communique publiceeren, doch het ver- klaart, dat de tot dusverre gepubliceerde be- richten overdreven zijn. TOT BEHOUD VAN DE ZEEUWSCW- VLAAMSCHE RIJKSKWEEKSOHOOL. Naar de Mid'd. Crt. vemeemt, heeft zich te Oostburg een comite van actie gevormd waarin een aantal vooraanstaande personen van verschillende richting zitting hebben ge nomen, teneinde den strijd aan te binden voor het behoud van de Rijkskiweekschool te Oost burg. Wtoensdagavond is de constitueerende ver gadering van dit comite gehouden. Men heeft daar o.m. medegede^ld, dat ook reeds elders in de provincie zich prominente personen voor deze zaak interesseerden. 'Het Oostiburgsche Comite is, nay aan het blad werd medegedteeld, voomemens op kor- ten termijn een krachtige actie voor het be houd van de school te ontiwikkelen. Men be- roept zich te Oostburg vcomamelijk op de cultureele belangen van' de streek, die door de opheffing van de Rijkskweekschool ten sterkste zouden worden geschaad. In verband met deze kwestie zonden de hee ren J. L. Dregmans, burgemeester van Kou- dekerke (W1.), Mr. R. M. van Dusseldorp, bur gemeester yan Goes, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, burgemeester van Heinkenszand, L. Onderdijk, lid van de Prov. Staten van Zeeland, Middel- burg, Dr. S. S. Smeding, directeur-hoofdredac- teur N.V. de Midd. Courant, W. Spinnaay, on- derwijzer aan de Rijksleerschool te Middel- burg en C. A. van Wjoelderen, burgemeester van Vlissingen, vormende ,,het voorloopig Zee u wsch - Com i te benoorden de Wester-Schel- de", aan de pers het volgende schrijven: Om Oostburgs Kweekschool. Onlangs werd bekend, dat er een aantal Rijkskweekscholen in den lande opgebeven zou worden. Een der aldus ten doode gedoemden was de eenige kweekschool voor onderwijzers en on- derwijzeressen in heel Zeeuwsch-Vlaanderen. die te Oostburg. Tegen dit voomemen dient men zich uit heel Zeeland teweer te stellen. Dit moet verhoed worden. Het zou een on- heil en een nationale fout tevens zijn, zoo dit geschiedde. Over de noodzaak tot het al of met opheffen van kweekscholen, met al wat daar aan vast zit, spreken wij ons niet uit, dat is regeerings Over het lokale aanzicht van het vraagstuk spreken wij ons niet uit; dat is zaak voor een plaatselijk comite hetwelk reeds opgericht is. Over de onderwijstebhnische zijde van de aangelegenheid spreken wij ons al evenmin uit- dat is zaak voor deskundige instanties. Wij zeggen slechts dit: Nederland beseft nimmer voldoende, welk een zeer uitzonderlijke positie Zeeuwsch-Vlaanderen, zoo in ged%ra- fisch, economisch als cultureel opzicht, in het Nederlandsche staatsbestel inneemt. Ten zuiden grenzende aan Belgie, hetwelk in den na-oorlogsroes zelfs begeerige blikken op deze ge'isoleerde strook Nederlandsch grondgebied wierp; ten Noorden van overig Nederland geheel gescheiden door den bree- den Scheldestroom; aan deze zeer uitzonder lijke positie ontleent Zeeuwsch-Vlaanderen onzes bedunkens een onaantastbaar recht op een uitzonderlijk welwillende behandeling van- wege de hooge Landsregeering. Men dient dat in overig Nederland te we ten gelijk wij het in Zeeland beseffen. Omdat wij niet pleiten voor eigen lokale belangen, maar voor een wijder provinciaal en nationaal belang. zal men, naar wij vertrou- wen, naar onze stem willen luisteren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6