To'SjSISaoeUt no.f««ae hoogwater te ter neuzen. De VOORZITTER antwoordt, dat de conclu- sie gemakkelijk te trekken zijn zal. Dat ant woord zal „neen" zijn. De heer ESSELBRUGGE: Het zou loch mo- gelijk zijn, dat de meening van Gedeputeerde Staten was ,,20 of niets" en dan heeft niets de voorkeur. Dit is toch geen belasting die wettelijk verplicht of zelfs maar gere- geld is. De VOORZITTER deelt mede, dat deze he- lasting in het leven is geroepen, omdat een financieele noodizakelijkheid daartoe noopte. Spreker heeft reeds bij de behandeling der be- grooting zijn twijfel er over uitgesproken, of dit raadsbesluit goedgekeurd zou worden. Ook in andere plaatsen bestaat vermakelijkheids belasting, deze worden alle geheven toit de voile 20 De heer HAMELINK heeft tegen den wensch van Gedeputeerde Staten in deze zaak inderdaad hetzelfde bezwaar dat hij had tegen den wensch tot verlaging van de subsidie aan de bewaarscholen. In tegenstelling met den heer 't Gilde, die spreekt als principieel te- genstander van de vermakelijkheidsbelasting, wenscht spreker er den nadruk op t leggen, dat hij in deze beide gevallen zich niet heeft uitgesproken over het karakter der z<ak zelf, doch los hiervan zijn oordeel omtrent de hou- ding van Gedeputeerde Staten heeft gezegd. Men moet deze dingen beschouwen los van principieele en andere overwegingen met be trekking tot de zaak zelf. Men moet dus los van elkaar zien de zaken zelf, en de houding van Gedeputeerde Staten met betrekking tot die zaken. Spreker acht een inmenging van dit college, op een terrein, waar dit absoluut overbodig is, verkeerd. Wat betreft het onder- werp zelf, spreker heeft medege\yerkt aan het voorstel tot verlaging der belasting, omdat het een belasting was, die te zwaar drukte en hij meende, dat hierin iets gedaan moest wor den. Doch dan zijn ook de middelen, waaruit deze verlaging gefinancierd kon worden, door hem aangegeven. Spreker stelt voor, aan Ge deputeerde Staten te kennen te geven, dat de raad niet bereid is, op hun verzoek in te gaan en zijn standpunt handhaaft. Het besluit is toch ten voile gemotiveerd en evenals dat van Gedeputeerde Staten heeft ook het besluit van den raad wettelijke bevoegdheid. Spreker stelt dus voor, het stuk terug te zenden met de me dedeeling, dat de raad op zijn standpunt zal blijven staan. Hij is bereid, dit desnoods tot in Den Haag te verdedigen. En dan weet hij wel, dat men als raadslid in Den Haag niet veel bereiken zal, want, indien men als lid van een gemeenteraad daar komt, wordt men met een zeker leedvermaak op de vingers getikt, doch men heeft dan zijn standpunt medegedeeld en fevens zijn meening, dat men in staat is, zrjn eigen zaken te beredderen en er op geweeen, dat de houding van Gedepu teerde Staten ten deze letterlijk fout is. Spre ker weet wel, dat het niet helpen zal, Gede puteerde Staten zullen toch wel doen hetgeen zij ten pleiziere van zicbzelf nuttig en noodig achten. Dit neemt evenwel niet weg, dat men van hoogerhand toch niet in strijd met de wet dingen mag gaan voorschrijven, die de mo- menteele behoeften niet strikt noodzakelijk maken. Het is heel wat anders, indien de be- trokken bewindsman de gemeentebesturen, die eenigszins over stag gaan, ietwat dictatoriaal tot de orde roept. De raad heeft thans ,ter voldoening aan het verzoek van den Minister eenige duizenden op de begrooting ingeloopen en spreker heeft er steeds tegen gewaar- schuwd, dat men de dupe zou worden van de meer actieve gemeentebesturen. Indien de raad steeds maar zonder protest zou aanvaar- den hetgeen voorgeschreven werd, zou het einde zijn, dat het gemeentebeheer onder de meest ongunstige omstandigheden zou komen te werken. Het zijn steeds de gemeentebestu ren die het zuinigst zijn, die het af moeten leggen. Spreker stelt voor, in dezen Gedepu teerde Staten te berichten, dat de raad inmen ging hunnerzijds in deze kwestie volkomen af- wijst en stelt derhalve voor, het voorstel van burgemeester en wethouders te verwerpen. De VOORZITTER deelt mede. dat het voor stel van Burgemeester en wethouders voi- komen ligt in de lijn van de houding, die door Burgemeester en Wethouders in deze zaak unaniem werd aangenomen. De heer HAMELINK acht dit juist. lets anders is evenwel het besluit van het ge meentebestuur en het gemeentebestuur is de ^De VOORZITTER stemt dit toe. Waar Ge deputeerde Staten evenwel het besluit van den raad hebben afgewezen, is het toch ^S^ch, dat Burgemeester en Wethouders met het zelfde voorstel komen, dat zij aanvankelijk ^D^hee/liAMELINK: En even loglsch, dat stemming. t Het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt verworpen met 7 tegen 5 stem- m Vbor stemmen de heeren P. J- van Bende- gem, Dieleman, De Jonge, Oggel en De Rmy ter- tegen stemmen de heeren Seghers, C. Bendegem, Esselbrugge, Fanoy, 't Glide, "Hflmelink en Van 't Hoff heer VAN 't HOFF vraagt inlichtingen omtrent post 245. Is het percentage dat de gemeente krijgt, hooger of lager. De VOORZITTER deelt mede, dat de ge meente iets meer krijgt dan geraamd is. De heer 't GILDE vraagt, wat er nu ge- beurt nu de raad het voorstel van Burge meester en Wethouders met betrekking tot de vermakelijkheidsbelasting heeft afgewezen. Kan de raad nu in beroep gaan De VOORZITTER deelt mede, dat de oude toestand gehandhaafd blijft. InJ**.is, de hehandeling der begrooting voor 1936 een wijziging der vermakelijkheidsbelasting vast- ge°teld Gedeputeerde Staten hebben de be fronting onder de loupe genomen en den wenk gegeven, trek het raadsbesluit m. Er Z dus geen goedgekeurd raadsbesluit voor grooting onder de loupe genomen en den belasting. En dan bepaalt de wet, dat de oude toestand blijft gehandhaafd, zoolang de Koninklijke goedkeuring er met is. De ge meente is dus verplicht voort te gaan aan de hand van het bestaande raadsbesluit, zoolang het nieuwe niet is goedgekeurd. Dit kan nog 2, 3, misschien wel 6 maanden duren. voor en aleer er een beslissing is. zoo lang is- het oude tarief van kracht. 6. Toekenning subsidie feestcomite. Een schrijven van den volgenden inhoud: Ondergeteekenden, G. P- A. van den Berg, J R de Jonge en L. Hamelink, respectieve- liik le Voorzitter, 2e Voorzitter en Penmng- meester van het Comite „Prins Maunts Veven met verschuldigden eerbied te kennen, dat het genoemde comite belast is 'door een daartoe bijeengeroepen vergadering van inwoners van Axel - om het feit te herden- ken dat het den 17en Juli a.s. 350 jaar ge- leden zal zijn, dat Axel door de troepen van Prins Maurits werd genomen en dat Axel sindsdien onafgebroken tot Nederland behoord, dat het voorloopige programma van feestelijkheden o.a. bevat: 1. Historische optocht, voorstellende inname. 2. Een lichtstoet. 3. Kinderfeesten. 4. Volksfeesten. Dat de kosten voor uitvoering van een der- gelijk programma echter hoog zijn; dat het Comite wel een collecte houdt ter bestrijding van die kosten, doch dat zij mee- nen, dat de opbrengst niet voldoende zal zijn, om het programma op een wijze, het her- denkingsfeest waardig, te vieren; dat zij daarom zoo vrij zijn Uedelachtbare heeren een subsidie te vragen uit de ge- meentekas; dat zij hopen durven, dat gunstig op hun verzoek zal worden beschikt, ook omdat in hgt program kinderfeesten zijn opgenomen die anders toch ten laste der gemeente komen en omdat door bezoek van personen buiten de gemeente tegenover deze uitgaaf zeker ook een belangrijke bate voor neringdoenden zal staan. Burgemeester en Wethouders stellen voor, waar bij de herdenking van dit nationaal feit aan de schoolkinderen. een attractie of ver- snapering niet mag worden onthouden, aan dat comite een bedrag toe te kennen van f 150. De VOORZITTER voegt aan het voorstel van Burgemeester en Wethouders toe, dat het niet de bedoeling is, dat voor dit bedrag uit- sluitend een tractatie aan de schoolkinderen zal worden verstrekt, doch dat bij de bespre- king- van het verzoek de gedachte is opgeko- men, dat de kinderen niet vergeten mochten worden. Een en ander is in Burgemeester en Wethouders besproken en is men tot de con- clusie gekomen, te moeten voorstellen, aan het comite een bijdrage te verleenen van f 150, onder voorwaarde dat de schoolkinderen ge- tracteerd worden. Als tegemoetkoming daar- in stellen Burgemeester voor, die f 150 te verleenen. De heer C. VAN BENDEGEM wenscht, onafhankelijk van een voor of tegen van den raad, het comite den wenk te geven, dat in dien tot deze bijdrage zou worden besloten, deze in het openbaar zal worden verdeeld onder de kinderen der verschillende scholen, in overleg met de onderwijzers. De VOORZITTER deelt mede, dat dit de bedoeling is, hetgeen ook in de lijn ligt. Spui feest b.v. dikwijls apart. Burgemeester en Wethouders hebben den nadrukkelijken wensch te kennen gegeven, dat dien dag de kinderen van Spui naar Axel zullen komen. Overigens zal van de assistentie der hoofden van scholen door de commissie gaarne gebruik worden gemaakt, de hoofden der scholen wor den hierin ook weer bijgestaan door de on derwijzers. De heer SEGHERS acht het op het oogen- talik niet den tijd om te feesten en daartoe centen uit de gemeen'tekas beschikbaar te stellen. Spreker hoopt, dat de schoolkinderen zoo solidair zullen zijn, te besluiten, van die tractatie verstoken te blijven, terwille van de menschen die dit harder noodig hebben. Er is in Axel een gezin, waarvan een der kinderen gedurende weken, ja zelfs maanden bedlegerig is ten gevolge van ondervoeding. De VOORZITTER deelt mede, dat dit ge- luid gedeeltelijk ook in Burgemeester en Wet houders is gehoord. Men is het er alien over eens, dat het een zeer emstige tijd is. Bur gemeester en Wethouders wenschen ook geen leiding te geven aan het feest.« De inwoners der gemeente zijn opgeroepen tot bijwoning eener vergadering, waarin besloten zou wor den, op welke wijze het feit van 17 Juli a.s. te herdenken. Besloten is toen, in de gemeen te gaven en giften in te zamelen. Burgemees ter en Wethouders zijn echter van oordeel, dat het gemeentebestuur zich ten deze niet geheel zal kunnen onthouden en zij zijn ook over- tuigd, dat zij door dit voorstel te doen, iets voorstellen, dat de gemeentekas dragen kan. De gemeente stelt die bijdrage in handen van het oomitd, met de uitdrukkelijke bedoeling, dat deze gegeven wordt voor een tractatie voor de schoolkinderen. De heer Seghers zal het wel met spreker eens zijn, dat een bedrag van f 150 voor 1000 kinderen niet teveel is, ja zelfs heel weinig is. De kans bestaat dan ook, dat het comitd er nog wel iets zal moeten bij- leggen. Burgemeester en Wethouders hebben de overtuiging, te dezen zeer sober geweest te zijn en zijn er volkomen van overtuigd, dat zij geen groote bedragen mogen voorstellen. Wat betreft de tweede opmerking van den heer Seghers, in verband met het geval van ondervoeding, waarop hij heeft gezinspeeld, de heer Seghers zal hem wel het genoegen willen doen, hem dit straks na de vergadering mede te deelen, teneinde daaraan wat te doen. Indien hij hem straks op zijn kamer of thuis dit wil mededeelen, kan spreker overwegen, op welke wijze hierin geholpen kan worden. Zoo erg is het in de gemeente gelukkig nog met, dat er geen weg zou kunnen gevonden wor den om dit te voorkomen. De heer SEGHERS is bereid, aan dit laat- st° verzoek te voldoen. Het bedrag dat wordt voorgesteld, kan hij niet beoordeelen. Hij weet niet of dit teveel of te weinig zal zijn. Nm- temin blijft hij bij zijn meening, dat het op t oogenblik geen tijd is om te feesten en als zoodanig heeft hij zijn stem daartegen ver- heven. De heer HAMELINK wil hieromtrent ook iets z°ggen en in de eerste plaats er op wij- zen, dat de heer Seghers naar zijn meenmg, deze zaak van de verkeerde zijde beziet. Spre ker heeft reeds meermalen de ondervoeding der ieugd ter sprake gebracht, dit is niet een kwestie van 1 of 2 jaren, dit kan door een deeelijk onderzoek uitgewezen worden. Wel komt dit meer naar buiten in het stadium waarover de heer Seghers spreekt. De heer Seghers ziet evenwel iets anders over het boofd. Want wie hebben aan een dergeiijke tractatie de meeste behoefte? Naar sprekers meening juist diegenen, waarvoor de heer Seghers in goed bedoelen een lans breekt. Een tractatie als bedoeld, heeft voor diegenen een veel grooter effect dan men wel kan ver- moeden. Indien de ouderen eens teruggaan tot den tijd van hun jeugd, zullen zij zich dit nog wel herinneren en ook de ervarmg, die een dergeiijke tractatie voor hen was Indien die f 150 kan bereiken, dat er dien dag op- rechte vreugde wordt bereid, dan jielpt men bevorderen juist datgene wat de heer Seghers wil De kinderen worden dien dag eens extra gevoed, ze komen uit den sleur van elken dag, wat juist voor de kinderen van'die arbeids- looze gezinnen, waarop de heer Seghers doelt, een nuttig effect heeft. De kinderen zijn dien dag eens oprecht blij, ze kunnen ook eens ge- nieten. En juist daardoor kan een miniem offer zooals hier wordt voorgesteld, voor het feestvieren van de kinderen, de kosten over- V Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aanvaard. 7 Ontheffing schoolgeld dienst 1935, hon denbelasting dienst 1936 en vergun- ningsrecht 1936/37. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken, om ontheffing van schoolgeld, dienst 1935, stellen Burgemeester en Wethouders voor: ontheffing te verleenen aan J. S. Bmjze f 5,40, te handhaven den aanslag van F. J Groothaerl, te vernietigen den aanslag van A. van den Berge, en oninbaar te verklaren den aanslag van P. J. van Bendegem te Nijmegen. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek om ontheffing van hondenbelasting dienst 1936, stellen Burgemeester en Wethou ders voor, aan S. J. L. Ortelee ontheffing te verleenen voor een bedrag van f 2. Zij stellen voor, op het verzoek van G. Mat- .theeuws, om teruggave van een gedeelte ver- gunningsrecht, afwijzend te beschikken. De heer FANOY wenscht eenige inlichtin gen omtrent de reclame vergunningsrecht. Het vergunningsrecht wordt vastgesteld door een commissie van schatters of door een schatter. Bij reclames schrijft de wet uitdrukkelijk voor, dat bij een gemotiveerde beschikking een besluit genomen wordt. Spreker mist bij deize reclame de motiveering. De VOORZITTER deelt mede, dat hierover in Burgemeester en Wethouders veel te doen is geweest. De heer FANOY antwoordt, dat hij hier omtrent dan toch niets gevonden heeft. Hij heeft alleen de stukken geizien, een gemoti veerde beschikking was niet aanwezig, kort- om, hij heeft de motieven van het voorstel van Burgemeester en Wethouders gemist. De VOORZITTER deelt mede, dat door den schatter der dranklokalen v6or 1 Mei advies en rapport wordt uitgebracht, naar aanleiding waarvan het vergunningsrecht wordt vastge steld. Dit moet voor 1 Mei betaald zijn waar- na de betrokkene kan reclameeren. Dit is ook hier gebeurd. Bij Mattheeuws heeft zich vervoegd de schatter, de secretaris, deze heeft een en ander zeer uitvoerig nagegaan. En hierbij moet spreker er op wijzen, dat het buitengewoon moeilijk is, te dezen een besluit te nemen. De omzet moet begroot worden, en dit is in sommige gevallen eigenlijk te veel een slag in de lucht, omdat men de juiste ge- gevens daartoe mist. Daarom hebben Bur gemeester eh Wethouders ook geen vrijmoe- digheid kunnen vinden, een lager bedrag voor te stellen. De heer FANOY is van meening, dat dit allemaal er niets toe doet. De wet schrijft voor dat bij dergeiijke reclames moet worden overgelegd een rapport van den schatter en een gemotiveerde beschikking. Wat gezegd is in Burgemeester en Wethouders .kan hier bui ten besehouwing blijven, doch hij wenscht, dat in ieder geval wordt overgelegd het rap port van den schatter. De VOORZITTER wil hieromtrent wel nadere mededeeling doen, doch kan dit alleen in besloten vergadering. De heer FANOYDat laat ik aan u over. Besloten wordt, de beslissing op de reclame van G. Mattheeuws aan te houden en deze in besloten vergadering te behandelen. Op de andere reclames wordt beslist over- eenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders. 8. Wijziging begrootingen. Burgemeesteren Wethouders stellen voor, de gemeentebegrooting voor den dienst 1935 te wijzigen als volgt: onder de inkomsten te verhoogen de pos- ten: uitkeering van het bedrijf wegens rente van geldleeningen 140, uitkeering van het bedrijf wegens batig saldo /526; onder de uitgaven te verhoogen de posten: onderhoud van pompen en riolen f 2, terug- gaaf van schoolgelden f 1, kosten van invor- dering van schoolgelden f 15, rente van geld leeningen 140, uitkeering aan het bedrijf wegens diverse grondslagen f 250, uitkeering aan het bedrijf wegens diverse grondslagen f 250, uitkeering aan den kring gemeenten wegens aandeel in de winst 276; en te verlagen den post onvoorziene uit gaven 18. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. Burgemeester en Wethouders stellen voorts voor. de begrooting voor het vleeschkeurings- bedrijf dienst 1935, te wijzigen als volgt: onder de inkomsten te verhoogen den post: opbrengst keurloonen f 198; en te verlagen de posten: verhaal pensioensbijdragen 13,98, rente uitgezet kasgeld 0,48; onder de lasten te verhoogen den post uit keering winstsaldo aan de gemeente Axel j- 526 en te verlagen de postenjaarwedden f 139 80, aanschaffing drukwerken en kantoor- behoeften 46.48. porti en kleine uitgaven /4,89, aanschaffing oorringen 37, instru- menten laboratorium 27,65, uitkeering aan de gemeente Axel wegens pensioenbijdragen f 23,82, kosten financieele controle f 10, kos ten wegens verzekering 8,24, onvoorziene lasten f 44,58; onder de kapitaalsinkomsten te verhoogen den post: reserve op 1 Januari 1935 433.49, onder kapitaalsuitgaven te verhoogen den post reserve op 31 December 1935, over te brengen naar den volgenden dienst 433,49. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. Wordt voorgesteld de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor den dienst 1935 als volgt te wijzigen: bedeeling in eetwaren, raming f 50; over- schrijving tot een bedrag van 43,80, de uit gaven bedragen f 94,80; begrafeniskosten, raming f 100, de uitgaven bedragen 54,50, restant f 45,50. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten en wordt besloten, de begrooting voor den dienst 1936 te wijzigen als volgt: onder de inkomsten te verhoogen de posten: (batig slot van den gewonen dienst volgens de laatst vastgestelde rekening, voor zoover daaraan niet reeds een bestemming is ge geven 4943terugonbvangen als teveel be taald op nota's f 1; uitkeering uit het werk- loosheidsubsidiefonds enz. /2420; bijdrage van het rijk in de extra hulp aan werkloozen 382,80; uitkeering van ongevallenrente voor agent arbeidsbemiddeling f 52,78; en te verlagen de posten. Uitkeering uit het Gemeentefonds ingevolge art. 3 onder c der wet van 15 Juli 1929 (StJbl. 388) 709,71; uitkeering van het be drijf wegens kosten van verzekering f 173,38; idem f 36,85. Onder de uitgaven te verhoogen de posten I bijdrage aan hoofdstuk XV van den kapitaal- dienst wegens vorming van een algemeene reserve /4943; dijk- en polderlasten /6; kos ten voor schoolfeestjes en reisjes 150; bijdra ge aan het plaatselijk crisiscomite thans we gens extra hulp aan werkloozen 382,80; kos ten van districtsarbeidsbeurs en arbeidsbemid deling 40; bijdrage aan andere gemeenten in deze kosten /4,42; kosten terzake van ver zekering, pensioneering enz. 7,40; onvoor ziene uitgaven 2411,35; en te verlagen de posten: Bezoldiging ambtenaar van den Burgerlijken Stand /3; bijdragen voor eigen en weduwen- en weezenpensioenen ingevolge art. 36 der pensioenwet 1922 (St.bl. 240) 168,15; kosten terzake van verzekeringen, pensioenen enz. 37,25; idem /0,22; idem 57,72; vergoeding voor terreinen en gebouwen voor bijzondere scholen, bedoeld in art. 205 der L. O. wet 1920 ,f 577kosten terzake van verzekeringen, pensioenen enz. 11,76; idem f 173,38; idem 36,85. Kapitaaldienst. Onder de inkomsten te verhoogen den jfost: bijdrage van hoofdstuk I gewone dienst we gens vorming eener algemeene reserve /4943. 9. Vaststelling staat van oninbare posten. Burgemeester en Wethouders stellen voor, vast te stellen den staat van oninbare posten schoolgeld en vervolgingskosten dienst 1935/36 op een bedrag van f 28,46 *en die van honden belasting en vervolgingskosten op een bedrag van 4,25. De heer SEGHERS heeft hieromtrent nog een kleine opmerking. Het komt hem voor, dat iemand, die buiten de gemeente woont, heel wat voori*echten bezit ten opzichte van de ingezetenen. De VOORZITTER merkt op, dat op iemand, die buitenslands is, geen verhaal meer is. De heer SEGHERS doelt niet op het geval van den betrokkene, die buitenslands is ge- gaan, doch wel op iemand, die nog in Neder land woont. De VOORZITTER deelt mede, dat er alles voor gedaan is, om het bedrag in te vorderen. De heer SEGHERS betreurt, dat het voor- komt, dat op reclames, die dikwijls goed ge motiveerd zijn, afwijzend beschikt moet wor den, terwijl in dit geval de zaak heel anders staat. De VOORZITTER merkt den heer Seghers op, dat de staat van oninbare posten zeer miniem is en alleen betreft posten, die on- danks alle moeite die er voor gedaan wordt, niet meer ingevorderd kunnen worden. Met algemeene stemmen wordt overeen- komstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten. De VOORZITTER doet mededeeling, dat nog is ingekomen feen adres van den Axel- schen Besturenibond en de R.K. vereeniging van werknemers. Dit adres verkeerde inbet- zelfde stadium als dat van het schoolbestuur van Spui, het was te laat ingezonden om nog door Burgemeester en Wethouders behandeld te kunnen worden. Burgemeester en Wethou ders zullen dit in hun vergadering behande len, en doorzenden naar de plaats waar het behoort, in casu de steuncommissie, om hier over te adviseeren. 10. Qmvraag. a. De heer DE RUIJTER informeert, of Burgemeester en Wethouders de vorige week hebben bijgewoond de vergadering te Ter Neuzen, welke gehouden werd om te komen tot een fonds voor credietverstrekking. De VOORZITTER deelt mede, dat deze ver gadering d«or Burgemeester en Wethouders is bijgewoond. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen is deze zaak aan- gesneden en is een vergadering gehouden van betrokkenen en autoriteiten, waar een lezing is gehouden door den heer Foekens van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, om te komen tot een fonds voor borgstellingen aan den .industrieelen en han- deldrijvenden middenstand, voor credieten tot 500. In principe is op die vergadering be sloten tot het in het leven roepen van een comitd, dat zich zal belasten met de voorbe- reiding der oprichting:. Het gemeentebestuur van Axel Iheeft in principe zijn medewerking toegezegd. Men zal heel vlug te werk moeten gaan, daar de oprichting v6or 15 Juli a.s. dient te geschieden, wil het fonds in aanmerking komen voor regeeringssteun. Vrijdag a.s. zal een vergadering van dit voorloopig comitd worden gehouden, waar de vereehiging gecon- stitueerd zal worden, waama deze zich in verbinding zal stellen met de gemeentebestu ren. De kosten van deelnem'ing zullen be- staan in een bijdrage in het kapitaal van 10 cent per inwoner, en een jaarlijksche bijdrage in de inkomsten van 3 cent per in woner. Uitnoodiging tot bijwoning der ver gadering op Vrijdag a.s. is nog niet ontvangen, doch spreker heeft vernomen, dat deze op de post zou zijn. Burgemeester en Wethouders zijn voomemens Vrijdag a.s. die vergadering te bezoeken, om van de nadere besprekingen kennis te dragen. Zoodra een en ander vaste vormen heeft aangenomen, zullen zij met voor stellen bij den raad komen. b. De heer FANOY heeft twee vragen. Het is hem opgevallen, dat in de Bepostenblij- schestraat, ongeveer aan de woning van Seghers, een verroest paaltje staat met een bordje, waarop voorheen enkele regels te lezen waren. Dit is een overschot van wat het eens geweest is. De VOORZITTER deelt mede, dat dit bordje en paaltje gelukkig geen eigendom is van de gemeente, doch in eigendom aan den Beoosten- blijpolder toebehoort. De polder heeft inder- tijd een aantal van deze bordjes aangekocht, en geplaatst. De heer FANOY deelt mede, dat het paaltje nog goed is, doch dat het bordje, waarop een- maal het woord ,,rijwielpad" heeft gestaan, geheel door roest verteerd is. De VOORZITTER merkt op, dat het niet aan de gemeente is om dat te vemieuwen. De heer FANOY heeft ook alleen maar op het bestaan van dit paaltje en bordje willen wijzen. c. De heer FANOY merkt op, dat het hem is opgevallen, dat het kerkje van de Oud- Gereformeerde gemeente, dat thans in aan- bouw is, met zijn gevel achter het trottoir komt. De VOORZITTER deelt mede, dat hieraan de noodige aandacht is besteed. Er bestond geen bezwaar, dit eenigszins achteruit te plaatsen. De mogelijkheid bestond, om den aansluitenden zijgevel netjes in orde te maken, zoodat er geen bezwaren bestonden. De heerv FANOY constateert, hier een ver- schil van opinie tusschen Burgemeester en Wethouders en zichzelf. Hij is van meening, dat de bouwcommissie hieraan aandacht had behooren te besteden. De VOORZITTER deelt mede, dat dit met toestemming van de bouwcommissie tot stand is gekomen. Iederen Zaterdag is er voor de leden dier commissie gelegenheid, kennis te nemen van de plannen en er hun oordeel over uit te spreken. De commissie was van mee ning, dat tegen een regeling als thans is be- reikt, geen bezwaar bestond. De heer FANOY uit hierover zijn spijt. d. De heer SEGHERS deelt mede, dat het hem is opgevallen, dat in de eerste Verkor- ting een sintelpaadje is aangelegd. Dit kan zeker dienen ter bevordering van een bezoek 8,an Axel. Hij meent, dat het aanbeveling verdient, een verzoek te doen aan het betref- fende polderbestuur, om een dergelijk paadje aan te leggen op den Sasdijk. Dit is een zeer ongelijke weg om per fiets te berijden. De VOORZITTER: U bedoelt den Sasdijk van de Sassing naar den Zwartenhoek. De heer SEGHERS antwoordt bevestigend. Het gemeentebestuur zou hierin kunnen bij dragen door gratis eenige ladingen grint of sintels te verstrekken. De VOORZITTER meent, dat daarvoor nogal enkele karren grint noodig zouden zijn. De heer SEGHERS: Het ligt er maar aan, hoe breed het rijwielpad wordt gemaakt. De VOORZITTER zegt toe, dit met den dijkgraaf te bespreken. e. De heer SEGHERS meent, dat het mis schien wel een weinig voorbarig is, doch in het tegenwoordige tempo van vergaderen zou het misschien wel September worden, voor er weer vergaderd werd, en daanom acht hij het thans den tijd, eer de zomer gepasseerd is, Burgemeester en Wethouders te verzoeken, den Oudenweg opnieuw in orde te maken. Hij weet wel, dat dit niet voor rekening van de gemeente komt, doch een vorige maal is het ook gebeurd en indien er niets mee gedaan wordt, komt er weer veel vuiligheid. Het is hem bekend, dat de aanpalende eigenaar eigenlijk voor beheer en onderhoud moet zor- gen, doch deze doet er niets aan. De VOORZITTER zal opdracht geven, dit in orde te maken. f. De heer t GILDE merkt op, dat er een artikel in de politieverordening is, waarbij het is verboden, lawaai te maken bij muziek- uittvoeringen in het openbaar. Ondanks dat dit is mgelascht is de toestand niet verbeterd Vong jaar concerteerde de muziekvereenigin"- ,,Hosanna" en toen was het lawaai van dien aard dat de directeur met het afwerkeu van het programma is gestaakt, de muziek is af- getrokken. Vorige week tijdens de uitvoering van Concordia" was het ook weer een hei- densch spektakel en was er geen enkele poli- tieman aanwezig, wellicht was toen de burge meester uitstedig. De VOORZITTER deelt mede, dat hij thuis was. Spreker is al een heel poosje in Axel en weet gewoonlijk, dat er iets te doen is. En dan is hij heel kwistig met het verleenen van politiebijstand. Deze zaak heeft zijn heel bijzondere aandacht. Vorige week vernam spreker des avonds, dat er een muziekuitvoe- ring op de unarkt werd gegeven. Hij heeft toen in beraad gestaan, wat te doen. Hij stand in tweestrijd, zou hij uitgaan en de poll- tie optrommelen of zou hij het niet doen? Spreker besloot toen: rustig thuis te blijven, de muziebvereeniging te laten lijden wat ze overkwam en de markt zonder politietoezicht te laten. Hij meent, dat in de eerste plaats het hoofd van de politie toch wel zal mogen weten, dat hij voor politietoezicht zorgen moet. Indien hij het eveniwel niet weet,. dat er iets gedaan zal worden, gaat het bezwaarlijk aan, daarvoor bij voorbaat te zorgen. En de laat- ste keer wist spreker het niet en heeft het eerst vernomen toen de uitvoering reeds aan den gang was. De heer 't GILDE constateert, dat het dan niet is aangevraagd. Hij zal zich dan wenden ter plaatste waar het behoort, i.e. bij het be- stuur van „Concordia". De VOORZITTER heeft den heer 't Gilde met pleizier op zijn vraag geantwoord. daar hij wel vermoedde, dat de heer 't Gilde de juiste toedracht niet wist. Spreker heeft ook wel op de markt gekeken als er een muziek- uitvoering was. En dan heeft spreker gezien, dat er komen muziekliefhebbers die hun kin deren meebrengen. Er komen menschen, die elkaar iederen dag niet zien en voor wie de muziekuitvoering een gelegenheid is om elkaar eens te spreken. De menschen staan met el- kander te praten en te lilHsteren. De jeugd kan spreker niet weren en het zal den heer 't Gilde ook wel bekend zijn, dat vader en moeder niet naar de muziekuitvoering kunnen gaan indien de kinderen thuis zijn. De heer 't GILDE biedt den voorzitter zijn excuses aan. Hij zal dan hierover spreken met den persoon wien het aangaat, den voor zitter van Concordia", die blijkbaar verzuimd heeft van de uitvoering kennis te geven, hij vertrouwde wel, dat de burgemeester, indien dit geschiedde, voor politietoezicht zorg zou dragen. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer 't Gilde hierin niet abuis is. Geen enkele maal heeft hij verzuimd daarvoor te zorgen, indien hij er kennis van droeg. g. De heer DIELEMAN constateert, dat door Burgemeester en Wethouders geen me- dedeelingen gedaan zijn op hun laatste clau- sule betreffende de opmerkingen van Gedepu teerde Staten over de begrooting, n.l. wat be- trof de levering van gas door de cokesfabriek. De VOORZITTER deelt mede, dat Gedepu teerde Staten gevraagd hebben, of het, ten einde de prijzen van het gas te drukken, niet mogelijk was, dit van de cokesfabriek te Sluiskil te betrekken. Het antwoord hierop kan kort zijn. Reeds jaren geleden. toen spre ker hier pas was, heeft hij meermalen. toen hij het gas daar de lucht in zag gaan, ge- dacht, of het niet voordeeliger zou zijn, dit te betrekken, voor de distribute van gas en zich ook met de directlie der cokesfabriek daaromtrent in ^verbinding gesteld. Een der eischen van de cokesfabriek was, dat men dan alles moest nemen, waardoor men wel heel Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen van gas zou kunnen voorzien. Omtrent die aangele- genbeid is ook een rapport aanwezig. h. De heer DIELEMAN wenscht in de tweede plaats een antwoord omtrent de vraag betreffende de wijze van bouwen aan den Buthdijk. Aldaar mag slechts worden ge- bouwd met een tusschenruimte van 40 meter, terwijl aan de Magrette b.v. de woningen wel aan elkaar mogen gebouwd worden. Hij zou gaarne de oplossing van dit raadsel zien. De VOORZITTER deelt mede, dat dit spoe- dig is opgelost. De bebouwing aan den Buth- diik wordt aangemerkt als lintbebouwing, terwijl in de Magrette een „kom" aanwezig is zoOdat de bebouwing daar geen lintbe bouwing is en de huizen aan elkaar gebouwd mogen worden. Er is daar nog een stukje grond aanwezig, dat naar spreker meent. ver- kocht is en een verzoek om een bouwvergun- ning is hiervoor ingedlend. Een beslissing is h erop nog niet genomen, doch spreker twij- JelTTr niet aan, of er zal geen bezwaar zijn, dat er gegouwd wordt. De VOORZITTER schorst hierop de open- bare vergadering, welke overgaat in een zit- ting met gesloten de^ren. TTF,R Na heropening stelt de VOORZITTER aan de orde het veraoek om teruggave van een gedeelte vergunningsrecht van G. Mattheeuws. Hierop wordt met algemeene stemmen over- eenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wleithouders, afwijzend beschikt. De VOORZITTER sluit de vergadering cj^or het uitspreken van het dankgebed. (Zonnetijd.) voorm. nam. Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 9 Juli 10 11 12 13 14 15 4.34 5.20 6.07 7.04 8.09 9.24 10.41 4.57 5.43 6.34 7.35 8.45 10.02 11.17

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6