Paardenfokkerij Kerknieuws Landbouwberichten Gemengde Berichten WESTDORPE. BRESKENS. RECHTSZAKEN. tracht met de traditioneele Sassche gul- en gastvrijheid mij te onthalen op al 't heerlijke, dat voor een groote gebeurtenis als deze daar- op ten gerieve der verzamelden en der komen- de gasten te saam is gebracht. Maar bet is nog te vroeg om daarmee nu al te beginnen. „Dan toch een sigaar" dringt de gulbartige Leonard aan, terwijl bij mij de kist met bet geurige opgerolde kruid voorhoudt. Nu, voor- uit dan maar, een sigaar, als bet moeder Neijt niet hindert. O, in 't geheel niet, Leno- nard rookt den heelen dag, ik ben er aan ge- woon, is het lachend bescbeid. We zitten en dampen en maken van de gelegenheid gebruik een praatje te maken over den ouden tijd en den loop der gebeurte- nissen, die zicb in bet leven van dit oude ecbtpaar zooal hebben afgespeeld. We zijn beiden 77 jaar, zegt Vader Neijt en geen van beiden hier in 't Sas geboren. Mijn vrouw, Rosalie komt van de Koewacht en ik ben op den Triest onder Assenede geboren. Doch toen ik 14 jaar oud was, kwam ik bier in 't Sas, zoodat ik mij wel als een ecbte Sassenaar mag beschouwen. Alhoewel ik van geboorte Belg ben, zijn mijn zoons van Hol- landscbe nationaliteit en hebben bet Vader- land als soldaat gediend. Mijn vreemdeling- schap heeft mij nimmer gehinderd; alleen bij verkiezingen nioet ik dit ondervinden. Dan moest ik ben teleurstellen, die mij om hun stem aanzocbten. Maar van den anderen kant beb ik door deze omstandigbeid ook nooit iemand tegen het hoofd beboeven te stooten. Niemand tot vijand iedereen tot vriend. Na- tuurlgk beb ik met al bet lief en leed, dat het Sas in al die jaren doorgemaakt beeft, meegeleefd. Ik beb bet gekend toen het nog een klein onaanzienlijk plaatsje was. Het heeft zich vooral in de laatste jaren met een ongekend vlug tempo ontwikkeld en ik hoop den tijd nog te beleven, dat de crisistijd, dien wij thans beleven, nog eens zal plaats maken voor een betere toekomst. Z<56 is het leven. Met zijn 77 jaar op den rug, maar nog kras als een vijftiger koestert de jubilaris naast zijn niet minder flinke echtgenoote gezeten en door zijn talrijke familieleden, groot en klein, in gelukkige stemming, omringd, nog idealen, die menig jongere heeft laten varen. Wij hopen van ganscher barte, dat de ge- koesterde verwachtingen in vervulling mogen gaan en dat beiden nog vele gelukkige jaren naast en met elkander bescboren mogen zijn. Kermis. Zondag en Maandag zijn voor Westdorpe dagen van feestvreugde. Poldertjeskermis, zooals zij sinds jaar en dag genoemd wordt, is een attractie voor de omgeving, die zicb in een straal van meerdere kilometers rondom de zich bijna een uur ver langs den Sir Jansdijk uitstrekt. Dan komen van heinde en verre bloedverwanten, vrien- den en kennissen om van bet goede en aange- name, dat een kermis biedt te genieten. Een eehte Westdorpenaar moet al heel ver weg wonen om van die gelegenheid geen gebruik te maken. Het gaat er vroolijk en gul toe op dit eet- en drinkgelag. Want deze twee bezigbeden zijn de twee hoofdbezigheden, die Poldersche kermis ken- teekenen. Precies als Felix Timmermans in Pallieter beschrijft. Ecbt op z'n Vlaamsch. Want in het Poldertje, Westdorpe, leven de oud- Vlaamsche zeden en gewoonten nog grooten- deels onvervalsobt vooTt. Het dorp dat ont- gtaan is uit een Vlaamscbe nederzetting, die honderden jaren geleden van de overige we- reld was afgescheiden omdat wegen en ver- keersmiddelen ontbraken. De taak zijner tegenwoordige oudere bewoners draagt nog steeds het kenmerk van haar eeuwenouden oorsprong. Oud-Vlaamsch zou men het kun- nen noemen, onverstaanbaar voor oningewij- den, maar karakterikstiek in woord en beeld. Poldersche kermis onderscbeidt zich altijd door de uitbundige vroolijkbeid, die den Vla- ming kenmerkt. Er heerscbt een gezellige geest van saamhoorigheid onder bet volk en daarom wil men de gelegenbeid baar mee te maken niet gaame missen. VOGELWAAKDE. De taak der gemeentebesturen van Bosch- kapelle, Hengstdijk en Ossenisse is beeindigd. Dat van Stoppeldijk blijft voor de saam- gevoegde gemeenten de bestuursfuncties uit- oefenen tot de nieuwe gemeenteraad van Vogelwaarde is geinstalleerd. Zooals reeds gemeld is de beer Truijman, oud-burgemeester van Boschkapelle en Stop peldijk belast met de waameming der burge- meestersfunctie. Bij beschikking van den minister van finan- cien is de ontvanger der directe belastingen enz .de heer A. Loose albier, verplaatst naar het kantoor Strijen. VIIUE EVANG. GEM. Ds. J. Mietes te Cadzand is beroepen te Apeldoom. EEN RARE VELDWACHTER. Het Amsterdamsche hof bevestigde bet vonnis van de recbtbank te Utrecht, waarbij de vroegere gemeente-veldwachter, van Vinke- veen, wegens verduistering en mishandeldng tot twee maanden gevangenisstraf is veroor- deeld. In 1932 had hij geld, dat bij als be- lasting-deurwaarder had geind, ten eigen bate aangewend. Verder had hij een bewoon- ster van Vinkeveen met 'n gummistok mis- handeld. DE GEWEZEN HOOFDREDACTEUR VAN VOLK EN VADERLAND VRIJGESPROKEN Het Gerechtshof te Amsterdam beeft den gewezen hoofdredacteur van Volk en Vader- land, Mr. S. van L., vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van de auteurs- wet en met dit arrest het vonnis van de Rechtbank ,te Utrecht bevestigd. Verdachte had in genoemd blad van 2 Maart 1933 een vertrouwelijke circulaire van het R.K. Werk- bedenverbond opgenomen. De voorzitter van het verbond had deswege een klacht ingediend. (De procureur-generaal had f 50 boete ge- eischt. - i COLORADO-KEVER IN BELGIe. Van de zijde van het Landbouwinstituut te Gemtoloux wordt medegedeeld, dat de Colora- do-kever ondanks uitgebreide bestrijdings- maatregelen, die men in Belgie heeft geno- men, nog steeds talrijker wordt. Vooral in de provincies Namen en Luxemburg worden de aardappelvelden door dezen parasiet aange- tast. FOKVEEDAG TE KLOOSTERZANDE. Zooals wij in ons vorig nummer melden, werd j.l. Donderdag op een terrein gelegen aan de Molenstraat te Kloosterzande, daarvoor welwillend afgestaan door den beer H. A. A. Baron Collot d'Escury, een fokveedag ge- bouden. Wij laten bier den uitslag der bekroningen volgen: Klasse 1. Hengsten 5 jaar en ouder (kleine maat). le prijs Honny's Mon, Jac. Serrarens, Osse nisse; 2e pr. Anton van Absdale, G. Vael, St. Jansteen; 3e pr. Charles du Melo, C. Steijaert, Graauw. Klasse 2. Hengsten van 5 jaar en ouder (groote maat). le prijs Bloc des Six Sinces, Iz. de Feijter Wzn., Axel; 2e pr. Immo, J. de Waal, Osse nisse; 3e pr. Victor van Luntershoek, Henri Bonte, Koewacht. Klasse 3. Hengsten van 4 jaar. le prijs Vainquer van Herseur, Gebr. Dael- man, Westdorpe, H. Kerckhaert pn H. de Maat, Stoppeldijk. Klasse 4. Hengsten van 3 jaar. le prijs Robert, Jos de Waal, Ossenisse; 2e pr. Clairon van Annie, Jac. de Feijter, Bosch kapelle. Klasse 5. Hengsten van 2 jaar (kleine maat). le prijs Mascotte van Bienvenue, H. Kerck haert en H. de Maat, Stoppeldijk; 2e pr. Quibus d'Absdale, G. C. de Deckere, St. Jansteen; 3e pr. Bijou van Frederikapolder, H. Bonte, Koe wacht; 4e pr. Quarenon van Coegors, J. J. Vereecken, Stoppeldijk; 5e pr. Frans, Jos. de Waal, Ossenisse; 6e pr. Succes van Melo, Jos. de Waal, Ossenisse. Klasse 6. Hengsten van 2 jaar (groote maat). le prijs Paul van Luntershoek, C. de Feij ter, Boschkapelle; 2e pr. Albert, H. Kerckhaert en H. de Maat, Stoppeldijk; 3e pr. Robert van Absdale, Wed. Tb. Pauwels, St. Jansteen; 4e pr. Aria's Clairon, P. J. J. van de Voorde, Wal soorden; 5e pr. Turban, Jac. Serrarens, Osse nisse. Klasse 7. Hengsten van 1 jaar. le prijs Herseur, H. Kerckhaert en H. de Maat, Stoppeldijk; 2e pr. Nico van Melo, J. J. Vereecken, Stoppeldijk; 3e pr. Clairon's zoon, A. D. H. Verschueren, Hengstdijk; 4e pr. Barend, H. Kerckhaert en H. de Maat, Stop peldijk; 5e pr. Avenir van Anthoniahoeve, H. Kerckhaert en H. de Maat, Stoppeldijk; 6e pr. Nico van Dinteloord, H. Kerckhaert en H. de Maat, Stoppeldijk; 7e pr. Eduard van Her seur, Jac. Serrarens, Ossenisse; 8e pr. Clairon van Hooghuis, H. Kerckhaert en H. de Maat, Stoppeldijk; 9e pr. Galon van Waarde, A. D. H. Verschueren, Hengstdijk 9e pr;. Ebert van Lamswaarde, Em. C. Fassaert, Lamswaarde. Klasse 8. Hengstveulens. le prijs Dragon van Melo, Gebr. Verstraeten, Graauw; 2e pr. Clairon, K. van Arenthals, Zaamslag; 3e prK. de Koeijer Az„ Zaamslag; 4e pr. Don van Graauw, P. Brug- geman, Graauw; 5e pr. Teddy van Clairon, L. Bruggeman, Graauw; 6e pr. Elegant van Melo, Gebr. Verstraeten, Graauw; 7e pr. Leon Jessel, C. A. Dees, Zaamslag; 8e pr. Paulus van Hengstdijk, Wed. E. Verschueren, Hengst dijk; 9e pr. Dorus, Jac. de Putter, Axel; lOe pr. Dragon van Dorpzicht, J. K. Hamelink, Stop peldijk; lie pr. Florus, A. de Deckere, Clinge; 12e pr. Willy, Jac. de Feijter, Stoppeldijk; 13e pr. Hero van Solon, C. Verschueren, Stop peldijk; 14e pr. J. C. Burm, Hengstdijk. Klasse 9. Kampioenschap hengsten. Kampioen: Vainquer van Herseur, Gebr. Daelman, Westdorpe, H. Kerckhaert en H. de Maat, Stoppeldijk. Klasse 10. Merrien van 5 jaar en ouder (kleine maat). le prijs Cora de Burrhus, A. D. H. Ver schueren, Hengstdijk; 2e pr. Irena, Jac. Ser rarens, Ossenisse; 3e pr. Jouberine de Labou- reur, 4e pr. Flavia d'Alstein, H. J. de Waal, Graauw; 5e pr. Gloutine van Clinge, E. Clei- ren, Clinge; 6e pr. Clara de Clinge, E. Cleiren, Clinge; 7e pr. Fondina de David, Gebr. Kerck haert, Nieuw-Namen; 8e pr. Katrien, Kind. J. B. Steijaert, Graauw; 9e pr. Aria, P. v. d. Voorde, Walsoorden; lOe pr. Flora, A. D. H. Verschueren, Hengstdijk; lie pr. Parfleurina v. d. Louisa, Gebr. Kerckhaert, Nieuw-Namen Klasse 11. Merrien van 5 jaar en ouder (groote maat). le prijs Stella, Gebr. Verstraeten, Graauw; 2e pr. Julma, A. D. H. Verschueren, Hengst dijk; 3e pr. Rozette, Jac. de Feijter, Stop peldijk; 4e pr. Suze, A. C. J. de Deckere, Clin ge; 5e pr. Frieda de Melo, Gebr. Verstraeten, Graauw; 6e pr. Prinses, Wed. F. J. de Feijter, Axel; 7e prijs Julia van Zeedorp, Ed. de Waal Ossenisse. Klasse 12. Merrien van 4 jaar (kleine maat). le prijs Elza, P. J. J. v. d. Voorde, Wal soorden; 2e pr. Cora, H. van Gassen, Osse nisse; 3e pr. Caline van Othene, Anth. H. Dek- ker, Zaamslag; 4e pr. Alida, Gebr. Verstraeten Graauw; 5e pr. Lot, Wed. E. VerschueTen. Hengstdijk; 6e pr. Hermine van Herseur, A. de FeijterMoes, Axel. Klasse 13. Merrien van 4 jaar (groote maat). le prijs Jeanne van Batailleuse, Gebr. Dael man, Westdorpe; 2e pr. Emma, H. Schelfhout, Hengstdijk; 3e pr. Lellie de Chataux, A. M. de Putter Mz., Zaamslag; 4e pr. Flora, A. C. J. de Deckere, Clinge; 5e pr. Jeanne de Kiel- drecht, Jac. Huijssen, Axel. Klasse 14. Merrien van 3 jaar (kleine maat). le prijs Martha, Jac. de Putter, Axel; 2e pr. Clariona van Hoek, Arth. B. W. Kindt, Hoek; 3e pr. Jolie, S. van Hoeve, Axel, Kijkuit; 4e pr. Lena v. Clinge, E. Cleiren, Clinge; 5e pr. Emma van Zaam, A. Haak, Zaamslag6e pr. Belle du Melo, C. Steijaert, Graauw; 7e pr. Orpha de l'Escolle, Kinderen, F. de Jonge, Zaamslag. Klasse 15. Merrien van 3 jaar (groote maat). le prijs Kate, K. de Koeijer, Ter Neuzen; 2e pr. Mirza v. Hengstdijk, Wed. E. Ver schueren, Hengstdijk; 3e pr. Polka v. Hengst dijk, Wed. J. v. Wesemael, Hengstdijk; 4e pr Floriena, A. Kuijpers, Hengstdijk; 5e pr Clara de Hasselt, A. Haak, Zaamslag. Klasse 16. Merrien van 2 jaar (kleine maat). le prijs Hertha, J. W. Scheele, Bosch kapelle; 2e pr. Marcelle de la Vallee, Jac. Huijssen, Axel; 3e pr. Dalila v. Dorpzicht, J. K. Hamelink, Stoppeldijk; 4e pr. Mirza, G. de Waal, Ossenisse; 5e pr. Claironie, A. D. H. Verschueren, Hengstdijk; 6e pr. Odilia v, Melo, Gebr. Verstraeten, Graauw; 7e pr. Clara, Kind. J. B. Steijaert, Graauw. Klasse 17. Merrien van 2 jaar (groote maat). le prijs Medea, A. Mangnus, Boschkapelle; 2e pr. Clara, Wed." E. Verschueren, Hengst dijk; 3e pr. Honda van Mel-o, Gebr. Verstrae ten, Graauw; 4e pr. Bonne Augure, Jac. Huijs sen, Axel; 5e pr. Olga, K. van Arenthals, Zaamslag. Klasse 18. Merrien van 1 jaar. le prijs Julia v. Clairon, A. D. H. Verschue ren, Hengstdijk; 2e pr. Marie, Jacs. de Putter, Axel; 3e pr. Kitty, Jacs. de Putter, Axel; 4e pr. Irma, J. Verhaegen, Terhole; 5e pr. Clara Clinge, J. L. d'Haens, Clinge; 6e pr. Noni van 't Veer, A. de Putter Mz.; 7e pr. Sulma v. Solon, Wed. E. Verschueren, Hengstdijk; 8e pr. Dora van Zorgvliet, L. W. de Regt, Zaam slag; 9e pr. Marie van Ronde Putten, M. van Fraaijenhove, Axel; lOe pr. Julienne, R. Cor- nelissens, Terhole; lie pr. Alice v. Solon, Wed. E. Versohueren, Hengstdijk; 12e pr. Clarine, R. Buijsse, Graauw; 13e pr. Dora v. Cambron, Gebr. Sbaal, Lamswaarde; 14e pr. Florine v. d. Louisa, Gebr. Kerkhaerb, Nieuw-Namen; 15e pr. Erna, A. C. J, de Deckere, Clinge; 16e pr. Solonne, P. de Maat—Cammaert, Kuitaart, Kruispolder; 17e pr. Blondine v. Clinge, E. Cleiren, Clinge. Klasse 19. Merrieveulens. le prijs Bona, Jacs. de Putter, Axel; 2e pr. Olga van Joubertine, Anths. H. Dekker, Zaamslag; 3e pr. Hersa v. Ossenisse, Jac. Serrarens, Ossenisse; 4e pr. Corry van Zorg vliet, L. W. de Regt, Zaamslag; 5e pr H. van Gassen, Ossenisse; 6e pr. Liza van 't Lusthof, H. Kerckhaert en H. de Maat, Stoppeldijk; 7e pr. Ivonne v. Hengstdijk, Wed. P. v. Wesemael, Hengstdijk; 8e prH. van Gassen, Ossenisse; 9e pr. Flora, H. de Bruycker, Ossenisse; lOe pr. Soline v. d. Heuvel, Al. van Acker, St. Jansteen; lie pr. Kitty, Iz. de Feijter H., Axel; 12e pr. Aman da, A. D. H. Verschueren, Hengstdijk; 13e prJ. C. Burm, Hengstdijk; 14e pr. Pascalia, A. Stallaart, Kloosterzande; 15e pr. Irma, H. de Bruijcker, Ossenisse; 16e pr. Gonnie, Wed. F. J. de Feijter, Axel; 17e pr. Diana, Wed. J. v. Esbroeck, Stoppeldjjk; 18e pr. Cordula, Wed. Joh. v. Esbroeck, Stoppel dijk. Klasse 20. Kampioenschap Merrien. Kampioene Cora de Burrhus, A. D. H. Ver schueren, Hengstdijk. Reserve-kampioene Jeanne van Batailleuse, Gebr. Daelman, Westdorpe. Klasse 21. Hengsten met afstammelingen. le prijs Dragon d'Hondzicht, H. Kerckhaert en H. de Maat, Stoppeldijk; 2e pr. Solon v. Certain, Wed. E. Verschueren, Hengstdijk. Klasse 22. Vierspannen van e6n eigenaar. le prijs Vierspan van A. D. H. Verschueren, Hengstdijk; 2e pr. Vierspan van Gebr. Ver straeten, Graauw; 3e pr. Vierspan van E. Cleiren, Clinge. Klasse 23. Geen inschrijvingen. Klasse 24. Mooiste groep van 4 paarden, mannelijk en (of) vrouwelijk, beneden de drie jaar van een eigenaar. le prijs Groep van H. Kerckhaert en H. de Maat. Stoppeldijk; 2e pr. Groep van A. D. H. Verschueren, Hengstdijk. Klasse 25. Merrien met afstammelingen. le prijs Banda, Jacs. de Putter, Axel; 2e pr. Julma, A. D. H. Verschueren, Hengstdijk; 3e pr. Frieda de Melo, Gebr. Verstraeten, Graauw; 4e pr. Dorine, J. F. Kant, Kl. Eiland, Sit. Jansteen; 5e pr. Aria, P. J. J. v. d. Voor de, Walsoorden. De verslaggever der N. R. Crt. oordeelt dat vele goede en zeer goede dieren waren aan- gevoerd. Een paar der mooiste en belangrijkste mo- menten van den dag waren de keuringen voor het kampioenschap, zoowel van de merrien als van de hengsten. Bij de hengsten ging -de strijd vooral tus- schen den vier-jarigen Vainquer van Herseur K 1688, den bruinschimmel van Herseur II de Cognebeau uit Hilda de Moustique, van Gebr. Daelman, Westdorpe, H. Kerckhaert en H. de Maat, Stoppeldijk en den ouderen bruinschim mel van de groote maat Bloc der Six Sinces K 1698, V. Bloc des Sarts, uit Belgie, van de Hengstenvereeniging te Axel. Beide beste hengsten. De niet-vette 4-jarige heeft grovere beenen, is van zeer goed type: beste, grove sterk gebouwde hengst. Bloc is weinig min der. Machtig paard van goed type. Wanneer Vainquer nog iets zwelt, en dat zal hij wel doen, is het een hengst, zooals er niet veel zijn. Donderdag werd hij kampioen. Omtrent dezen dag valt nog te vermelden, dat de regenbui in den vooravond aan de ge zellige drukte, die den geheelen dag te Kloos terzande had geheerscht veel afbreuk deed, aangezien velen daardoor het uur van hun ver- trek vervroegden. Maar toch bleef er den geheelen avond veel volk op de been en ging de belangstelling voor- namelijk uit naar de concerten die op het bvj het raadhuis gelegen dorpsplein werden ten beste gegeven. De harmonie „Siht Cecilia" die zoowat den heelen dag in actie is geweest, concerteerde vanaf 6 ure. Te half negen arriveerde de harmonie Concordia" uit Axel aan den Groenendijk- schen Molen en werd aldaar door een deputatie van het V.V.V. bestuur opgewacht, waama men onder het spelen van vroolijke marschen naar het dorp trok. De belangstelling voor het onmiddellijk daarop aanvangend concert was groot en de correcte uitvoering van het programma was zulks ook tenvolle waard. En gelukkig bleef het, behoudens enkele druppels, voor de rest van den avond vrijwel droog, zoodat de feest- stemming door de overigens koele temperatuui niet al te zeer afbreuk werd gedaan. Na de beeindiging van het concert trok .Concordia" andermaal en thans omstuwd door de Hontenisser jeugd spelende naar het punt van vertrek en alzoo heeft Kloosterzande op waardige wijze de aan de fokveedag ver- bonden festiviteiten gevierd, die nog lang en met genoegen zullen worden herdacht. studenten uit Leiden, die dezen nacht aldaar vertoefden, gingen in vlammen op. De echt genoote van den beheerder ontdekte den brand. Zij meende geklop te hooren aan de deur, doch dit geluid bleek afkomstig te zijn van het knetteren van het vuur, dat het rieten dak reeds in lichter laaie had gezet. In nacht- gewaad gehuld moest het echtpaar en zijn kindje de vlucht nemen, evenals de treksters. De politie en brandweer, die men telefonisch in kennis had gesteld, waren spoedig ter plaatse en hebben door nat houden het naast gelegen gebouw kunnen behouden. De oor- zaak is tot nog toe niet vastgesteld. Een gelukkig toeval is geweest, dat het -de voorafgaande dagen geregend heeft, daar „Klavervelden" geheel omgeven is van den- nenbosschen en heide, waarover een vonken- regen gedurende drie uren overal verspreidde. Bij droogte zou de brand nog ernstiger gevol- gen kunnen hebben gehad. BRAND IN EEN JEUGDHERBERG. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag om- streek half een is brand uitgebroken in de jeugdherberg ,,Klavervelden" onder de ge- meente Bergen op Zoom. De brand ontstond in den vleugel van het gebouw, waar vrouwe- lijke trekkers waren ondergebracht en waar zich eveneens de woning van de beheerders bevonden. Het geheele gebouw met inventaris alsmede de eigendommen van de zeven dames- DE MALVERSATIES TE NIJMEGEN. Van officieele zijde wordt vemomen, dat de gemeente Nijmegen voor geen groot bedrag in de malversaties is betrokken. De gemeente Nijmegen, welke voor de aanstelling van com- missaris van der M. de beste informaties had ingewonnen, voelt zich ten zeerste teleurge- s-teld door de daad van den commissaris, wel ke van hem niet in het minst verwacht werd. Het onderzoek is nog gaande. Het gerucht, dat van der M. steekpenningen aangenomen zou hebben, of gelden zou hebben verduisterd ten nadeele van re politie, mist nog iederen officieelen grond. Nader wordt gemeld, dat de wegens onre- gelmatigheden, in functie gepleegd, gearres- teerden commissaris van politie een bekente- nis heeft afgelegd. Van bevoegde zijde wordt nog medegedeeld dat de commissaris van der M. is gearresteerd vanwege het feit, dat hij 400 heeft genomen uit de politiekas der gemeente, waaruit kieine onkositen bestreden werden. Men begrijpt, dat, ware het bij dit enkele feit gebleven, de com missaris wel zou zijn ontslagen, doch dat hem de gelegenheid zou zijn gegeven het tskort aan te zuiveren. Daar het onderzoek nog gaande is, staat nog niet vast, welke malversaties verder zijn gepleegd. Zeker is, dat de commissaris een Duitscher, die een verblijfsvergunning vroeg 1000 heeft laten betalen en dat hij daarvoor een kwitantie ontving. Het geld is echter spoorloos verdwenen. Ook staat vast, dat de commissaris bij zijn aanstelling te Nijmegen reeds schulden had en dat hij ook later van verseheidene ingeze- tenen gelden had geleend. ■Het Hbl. verneemt nog uit Nijmegen, dat de bijizonderheden over de frauduleuze hande- lingen van den commissaris thans als een la- wine loskomen. Het is nu reeds duidelijk, aldus genoemd blad, dat het hier een schandaal betreft, waarvan de omvang nog niet bij benadering is vast te stellen. Het is nu gebleken, dat de commissaris reeds lang voor zijn benoeming te Nijmegen in hopelooize financieele omstandi'gheden ver- keerde en dat hij voortdurend heeft getracht het eene gat met het andere te stoppen. Hoe het mogelijk geweest is, dat hij dezen toe- stand zoozeer heeft weten te bemantelen, dat het hem in zijn inderdaad voorspoedige car- riere niet geschaad heeft, is een raadsel, maar zeker is, dat hij met een zeldzame listigheid en geraffineerde brutaliteit .te werk is ge- gaan. Daarbij komt nog, dat hij ondanks de moei- lijkheden, waarin hij verkeerde, zijn werk steeds op uitnemende wijze verrichtte en meer- malen met delicate opdrachten, ook van Re- geeringszijde, werd belast. Nog zeer onlangs was hem ook een opdracht versitrekt en hij heeft zich daarvan op voortreffelijke wijze gekweten. Dit alles verleende hem een zekere auton- teit en daarvan heeft hij op slinksche wijze gebruik gemaakt. Zoo heeft hij kans gezien de Nijmegenaars voor aanzienlijke bedragen op te lichten. Hij vervoegde zich bij deze men- schen, disohte een aandoenlijk verhaal op van vooraanstaande lieden, die in moeilijkheden waren geraakt en slechts van de gevangems konden worden gered, indien zij met een zeker bedrag, dikwijls eenige duizenden gul dens, geholpen werden. Het onbegrensde ver- trouwen, dat de commissaris genoot, was in de meeste gevallen aanleiding, dat het geld er kwam. De commissaris drong dan aan op ab- solute discretie, ook tegenover de z.g. betrok- kenen, hij incasseerde het geld en het is zyn slaehtoffers nu wel duidelijk geworden, dat het voorgoed verdwenen is. Hoeveel menschen op die wijze de dupe van den commissaris zijn geworden, is nog niet bij benadering te zeggen. Ieder uur komen er meer onthullingen en de praktijken bepalen zich geenszins tot de hierboven genoemde, zoo als het geval met den Duitscher, dien hij een bedrag van f 1000 afhandig wist te maken, wel bewijsit. ERNSTIG AI TO-ONGELUK. On een onbewaakten overweg nabij Venlo, in het gehucht Het Ven, is Zondagmiddag een auto door een trein gegrepen en totaal vernield. Van de 3 inzittenden zijn de 26- iarige J. H. G. Geertsen en zijn verloofde mej. Everts gedood, terwijl een broer van Geert sen die chauffeerde licht gewond werd. Naar de Courant meldt is het ongeluk ge- beurd op een onbewaakten overweg waar per dag slechts 4 treinen rijden. De psbroeders Geertsen hadden juist de verloofdr van een hunner afgehaald voor een uitstapje. De auto had bijna den overweg gepa^seerd en werd aan het achterste gedeelte door den trein gegrepen en enkele meters verder langs den spoordijk geworpen. De chauffeur hee nog getracht door krachtig remmen de auto voor de spoorlijn tot stilstand te brengen, maar het was te laat. Het trempersonee heeft niets gemerkt, terwijl de machinist eerst het ongeluk zag toen hij de botsing hoorde. Geertsen was op slag dood, terwq mej. Everts in zorgwekkenden toestand naar het St. Jozephziekenhuis te Venlo werd gebracht, waar zij korten tijd later is overleden. DE ERYVTENPL UKKERSST AK11N G TE HALSTEREN GEelNDIGD. Op het gemeentehuis te Halsteren heeft Vriidagmiddag een bespreking plaats gehad over de Donderdag uitgebroken erwtenplukkerij in een deel van West-Brabant. Aan deze bespreking namen de afgevaardig den van werkgevers, wferknemers en lamd- arbeiderabonden deel. Na langdunge esPr Q kingen werd voorgesteld om 1,75 per 100 K.G. te betalen, hetgeen door vele stakers werd aanvaard, zoodat de staking thans a s geeindigd kan worden beschouwd. VAN EEN ZEEHOND EN. EEN ZWEMMER. Men schrijft uit Sexbierum aan de N. R. Crt.: Nu de warmere zomerdagen gekomen zijn en de menschen zich weer hebben aamgepast aan het heerlijke weer, behoort een frisch zee- bad tot de dagelijksche gewoonten van Fnes- land's jeugd. Zoo werd ook dezer dagen weer druk ge oefend, toen een der zwemmers een klagelijk geluid hoorde, wat hem het ergste deed vree- zen. Maar al spoedig werd hij gerust gesteld, toen een jonge zeehond kwam aanzwemmen en geen blijk gaf van eenige schuwheid ten opzichte van zijn watergenoot. Van kennis- making kwam vriendschap en al spoedig zwom de zeehond rustig naast zijn oppasser, alsof het de gewoonste zaak ter wereld was. Een snel duiken van den zwemmer bracht wel even den zeehond uit den koers, maar spoe dig zwommen ze weer schouder aan schouder, hoofd aan kop, tot groot vermaak der zwem- mende jeugd. Toen dan eindeiijk het uurtje van zwemmen voorbij was, werd de zeehond naar dieper water gebracht, maar niets kon dezen weer- houden om toch vooral bij zijn nieuwen mak- ker te blijven. Goede raad bleek duiir te zijn, zoodat het zeehondje meer naar huis werd ge- nomen, waar het een verblijfplaats kreeg in een z.g. dobtae, een drinkplaats voor het vee midden in een weiland. Den ivolgenden avond werd de zeehond wederom mee naar zee genomen en opnieuw zag men een schitterend waterfeest. Al dui- kende en zwemmende wedijverden mensch en dier, totdat het zeehondje opgaf en zich een veilig rustplaatsje koosop den rug van zijn begeleider. En van deze plaats af genoot hij van een tochtje temidden van zijn element. Des avonds werd de zeehond opnieuw mee naar het dorp genomen naar zijn tijdelijke verblijfplaats. Nu evenwel zijn voeding tot moeilijkheden aanleiding gaf en versche ha- ringen werden versmaad, leek het alsof dit avonituur snel een einde zou nemen. Een paar dagen werden levertraan en melk met zach- ten drang gevoederd en zou men daarna zich voor het feit zien geplaatst, dit moederlooze diertje aan den dood prijs te geven, ware het niet dat Artis .te Amsterdam prijs stelde op bezit van dit zeehondje. Zoo nam dit avontuur een onverwachte wending. EEN DEFTIGE MUNHEER MET EEN SLECHT MIDDEL. Men schrijft uit Noordwijk aan Zee: Een deftige auto houdt stil voor de woning van een huisschilder. Een mijnheer stapt er uit en vraagt den heer des huizes te spreken. wien hij mede- deelt, dat hij een middel bij zich heeft om het aanslaan van ruiten te voorkomen. Het is nog een nieuwe vinding. Hij is vertegen- woordiger van die en die firma uit Amster dam. Hij heeft de burgemeester gevraagd om het adres van een solied en bekwaam huis schilder. Zoo is hij bij hem gekomen. De huisschilder voelt zich gervleid. Er worden proeven genomen, die volmaakt lukken. De potjes kosten bij inkoop maar f 1,50 en worden voor 2,50 verkocht. De huisschilder aarzelt niet meer en wil gaarne als agent de firma vertegenwoordigen, want op elke plaats is maar een agent. Om te beginnen zal hij maar voor 25 van het broemde middel inslaan. De som wordt voldaan, maar het middel is waardeloos. Het is iets als groene zeep en is later gebruikt om verfkwasten schoon te maken. Ztilke domheden vertel je niet graag van ]e zelf, maar als er weer eens zoo'n vent mocht komen! Nou! De deftige mijnheer heeft nog bij veel ande ren zijn slag ^eslagen. Een timmerman vloog er in voor 45, een andere had geen geld in huis, maar gaf een cheque mee, die gelukkig niet werd uit'betaald, omdat inmiddels geble ken was, dat de zaak niet te vertrouwen was. Net op het nippertje, want de deftige mijn heer had den cheque spoedeischend gemaakt. Thans komt er weer een deftige auto en er stapt weer een mijnheer uit, die toervallig bij denzelfden huisschilder terecht komt, die het geval met zijn f 25 nog niet vergeten is. Hij heeft ook dat iberoemde middel tegen aanslaan van ruiten, laat veel drukwerk zien ter ver- spreiding. Hrj zal overal voor zorgen, voor reclame enz. De huisschilder staat al te koken, vraagt naar zijn naam en de firma, wil die absoluut weten. De mijnheer schijnt nerveus te wor den wordt wat onhebbelijk en zegt, dat hi) geen oplichter is, dat hij wel te vertrouwen is. De huisschilder kan zich niet meer beheer- schen, wordt ook op zijn beurt grof en zegt: ,,Weet u wat ik met u doen moest? Ik moest u in uw kraag grijpen en u de laanu met uw lugubere praktijken De deftige mijnheer verdwqnt gezwrnd, trapt haastig in den deftigen auto, waarm anderen wachten. In een wip is de auto den hoek om. De huisschilder heeft zijn tweede f 2o nog in zijn zak, maar wie zou er voor de eerste maal niet invliegen? TANDEM-MODE. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Een ieder, die in den laatsten tijd, nu het fietsseizoen in voile fleur is, zijn oogen den kost geeft, zal bemekrt hebben, dat dit jaar ineens het gebruik van de tandem, het gezel lige voertuig voor 2 personen, in zwang ge komen is. Overal, op de fietspaden snorren deze ma chines, die er nog zoo.nieuw uitzien, de andere fietsen voorbij. Met normaal trappen be- reikt men er gemakkelijk een snelheid van 40 a 50 K.M. per uur mede. Geen wonder dan ook, dat in ons fietslandje dit voertuig er op dit oogeniblik, daar het aan- zienlijik goedkooper is geworden dan vroeger, en men het ook huren kan, goed ingaat. In Engeland is het al vele jaren geleden sterk in zwang gekomen. Maar hier scheen het maar niet te lukken. Men had te Leiden wel een studenten-tan- demclulb, de Societe Anonyme Tandemique. die wel propaganda voerde voor het gebruik van de tandem en reeds verseheidene jaren op den verjaardag van Bloemen Bertha een excursie naar Den Haag maakte, om deze te besluiten met wedstrijiden op het Gevers Deynootplein, hetgeen niet de goedkeuring van de politie wegdroeg, maar navolging heeft dat toch niet gevonden. Totdat eensklaps in dit jaar de tandem waarlijk mode is geworden en tal van men- I schen, die gewoon waren zelf te fietsen, als zij op de tweede plaats zitten van de tandem, moeten leeren, dat zij het sturen maar aan hun voorman moeten overlaten. En zoo algemeen is het geworden in de ge- dachten, dat dit grapje al de ronde doet: Een enthousiast tandem-eclitpaar brengt een bezoek aan Egypte. Zooals gebruikelijk is gaan zrj ook de pyramiden bezichtigen. Moeizaam schrijden de twee kameelen door het zand met hun berijders voort; als zij plot- seling een dromedaris ontmoeten. Waarop de vrouw aanstonds den man een verwijt maakt. Maar man, waarom heb je dan ook dien tan- dem-kameel niet gehuurd, dan waren wij veel sneller in deze hitte bij de pyramiden ge komen! Maar de echte Nederlander heeft in deze tandem-mode, als hij daar zelf niet aan doet, iets ontdekt, dat hem hindert: dat twee men schen maar een belastingplaatje noodig heb ben om te fietsen. Een pracht-object om extra te belasten, want het is gewoon belas- ting-ontduiking!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 3