AIM,I!I! TirilAtl'l -.r Land bou wberichten Feuilleton-vertellingen Gemengde Berichten 1460. Imp. Andre J. H. Ceurvorst - Amsterdam - Tel. 28300 Garage S. DIELEMAN - Tel. 325 TER NEUZEN TER NEUZEN, 3 JULI 1936. RECHTSZAKEN. Nu was het Amharisch dat hij sprak het eenig echt-Afrikaansche in zijn optreden en dan ook zijn strakke, statige houding, die in overeen- stemming was met de eigenaardige waardig- heia die men van deze figuur in deze positie kon verwachten. De rede van den negus raakte iedere zwakke plek in de positie van de vergadering. waarvoor hij sprak. Hij herinnerde eraan hoe hij van het begin of door zekere landen en staatslieden in den steek was gelaten. Het beleid van Laval vooral werd duidelijk door hem gekarakteriseerd, zonder dat hij hem natuurlijk bij name noemde. Maar ook ande- ren werden niet ontzien. In hoofdzaak was het volkomen gerechtvaardigd wat dp negus aanvoerde: hoe men hem had aangemoedigd tot den strijd, maar hem belet had zich daar- voor te wapenen; hoe men hem financieelen 'steun tijdens den strijd geweigerd had, terwijl hij toch den strijd streed van den Volkenbond, en hoe hij" daardoor b.v. niet in de gelegen- heid was geweest, den zijnen de middelen te verschaffen tot bescherming tegen gasaanval- len, terwijl men intusschen nog geld beschik- b&ar had voor twee van de drie landen, die geweigerd hadden aan de algemeene actie deel te nemen. De negus bedoelde daarmede Oostenrijk en Hongarije, die inderdaad ver waren gegaan in gedienstigheid jegens Italie, ondanks al hetgeen juist zij aan den Volken bond te danken hebben. De negus had het gemakkelijk. Wij vermoe- den dat vooral Eden zich niet plezierig ge- voeld zal hebben onder zijn betoog. De negus kon ook op andere wijze gevoelig doel tref- fen door de militair zwakke landen te wijzen op hetgeen zijn ervaringen voor hen betee- kenen. Maar het indrukwekkendst was hij, toen hij beschreef hoe de Italiaansche vliegtuigen een constanten nevel van gasstoffen over groote uitgestrektheden van zijn land, ver van het gevechtsterrein, hangend hadden gehouden, en aldus het gras voor het vee, het water, dat de .bevolking moest drinken tot een doodelijk vergif hadden gemaakt. Hij beschreef hoe de lieden onder vreeselijke pijnen aan dit vergif stierven. Zij die de leer erkennen, dat de verschrikkingen van den gas- oorlog zeer overdreven worden voorgesteld, zouden de overdrijving van deze klacht uit de praktijk moeten kunnen aantoonen voor zij verder recht van spreken hebben. Er was een zekere tegenspraak in het be toog van den negus. Hij begon met te zeg- gen dat hij den volken wilde waarschuwen voor de verschrikkingen van den oorlog, maar tegelijk beklaagde hij zich dat zij niet tot het uiterste waren gegaan in de bescher ming van zijn land tegen een vijand, die tot alles in staat was. Redelijker was daarom zijn betoog, toen hij erop wees, dat men hem in den steek had gelaten uit lafhartigheid, waar dit niet noodzakelijk was geweest. Voor de negus sprak, had Van Zeeland juist een stuk voorgelezen, dat graaf Ciano, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, aan de Assemblee had toegezonden. Het stuk was goed opgesteld. Er was duide lijk uit op te maken, dat er op het oogenblik een plooibaarder en vriendelijker geest de lei- ding van de Italiaansche diplomatic heeft ge- kregen. Het stuk was gesehlkt om op zich zelf gelezen een goeden indruk te maken, al gaf het uiteraard een uitermate eenzijdige en ten gunste van Italie verdoezelende voorstel- ling van zaken. Maar men zat er toch om zich door Italie te laten overtuigen? Velen wilden niets liever dan dat. Daarom kon Italie wel degelijk effect ervan verwachten. Mis- schien werd er wel al te overvloedig met de Italiaansche civilisatie als rechtvaardiging voor de actie der Italianen geschermd. Het is een woord dat men niet gaarne verneemt als argument in de politieke discussies, aan- gezien het dan bijna steeds misbruikt wordt. Dezen keer zou het een bijzonder ongelukkig effect krijgen door twee dingen: de drama- tische mededeelingen van den negus waren op zich zelf een bittere illustratie van het geen de Italiaansche civilisatie kan worden genoemd, maar ook door onmiddellijke aan- schouwing kregen de delegaties een voorstel- ling van datgene waarop de Italianen kich met zooveel trots en aanmatiging beroepen heb ben. Toen de negus zijn rede zou beginnen, brak een helsch spektakel los in den Italiaan- schen hoek van de perstribune. Het begon met een schrif gefluit later bleek dat de deelnemers trilfluitjes daarvoor hadden mee- gebracht welk geflujl werd aangevuld door geschreeuw en gescheld van extra laag gehalte („negertje" moet er o.a. geroepen zijn). Dat waren werkelijk voor een belangrijk deel menschen die doorgegaan zijn voor sie- raden van de Italiaansche pers, volstrekt niet jonge fascistische heethoofden. Zij bleven spektakel maken tot zij door gendarmes van de tribune werden gesleept, waarbij zij echter geen tpgenstand boden. De acht actieve deelnemers zijn nu nog in de gevengenis. In journalistieke kringen was men nu den Italianen dankbaar dat zij in October zonder zichtbare aanleiding en zonder eenige reden besloten hadden ontslag te nemen als lid van de Vereeniging van Volkenbondsjoumalisten. Beseften zij toen reeds dat hun plichten als collega's in botsing zouden komen met hun plichten als voorpost van de Italiaansche poli- fiek te Geneve? Den negus hebben zij een dienst bewezen, want door niemand was hij eerst begroet. Eden als waarnemend voorzitter was b.v. doorgegaan met het lezen van stukken toen hij in het begin der vergadering de zaal be- trad. Op het podium werd hij niet door ap- plaus begroet, maar de ovaties kwamen na het wangedrag van de Italianen. Een lang- durig applaus weerklonk, vooral na zijn rede waarin hi| toch waarlijk niet veel vriendelijks tot zijn toehoorders had gezegd en ook op straat vielen hem luide toejuichingen ten deel. De Italianen hadden zonder het te willen als claque voor den negus gediend. Intusschen was een politick belangrijk feit haast onopgemerkt voorbijgegaan. Argentinie had te kennen gegeven in de motiveering van zijn aanvraag van een Assemblee dat het nu wilde zien of de Europeesche en Amerikaan- sche politiek nog voldoende overeenstemmen om het land te veroorloven lid van den Vol kenbond te blijven. Argentinie gaf daarmee te kennen den Volkenbond te zullen verlaten, als de annexatie van Abessinie zou worden erkend. -b Bij elkaar was het geen gelukkige dag voor de Italianen. Het meest. echter hebben zij dit aan hun heetgebakerde joumalisten te danken. Dezen morgen heeft Blum een groote rede uitgesproken. Het was een rede zooals men van hem kan verwachten, beslist maar vrede- lievend Eenig nieuws heeft men er echter niet uit vemomen. Zijn opvattingen kennend, had men deze rede vooruit kunnen schnjven zonder er iets in te vergeten dat Blum nu te berde heeft gebracht. Limousine of ±1:13). Met: 4 cyl. 4 tact motor, onafh. cobr/o/ci fl. Het hypermo- derne product van een der o u d s t e en grootste Euro peesche Auto- mobielfabrie- ken. Een ruime luxe wagen, sterk, veilig en zeer zuinig voorwielaandrijving, veering. Mi nim. w e g e n belasting. Ingez. Med. EINDEXAMEN. Voor het eindexamen aan het St. Gertrudis- lyceum is geslaagd mej. A. van Acker te Sas van Gent. ah 3" AKTE LEERARF.S KOKEN. Aan de R.K. Huishoudschool te Roermond is voor het theoretisch gedeelte ak-te R III (leerares koken en voedingsleer) geslaagd mej. B. W. Voet te Kloosterzande. EINDEXAMEN RIJKSKWEEKSCHOOL TE OOSTBURG. Geexamineerd vier candidaten, geslaagd de heer A. Wagenaar te Breskens. DE MALVERSATIES TE AMBT-HARDENBEKG. Het gerechtshof te Arnhem heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van den 66-jarigen gewezen burgemeester van Ambt- Hardenberg, H. H. W., die in eersten aanleg door de rechtbank te Almelo was veroordeeld tot IV2 jaar gevangenisstraf wegens verduis- tering en heling. Het gerechtshof heeft thans op formeele gronden het vonnis van de rechtbank te Al melo vemietigd, en verdachte opnieuw ver oordeeld, thans tot een gevangenisstraf van I jaar en 3 maanden. DE MOORDAANSLAG OP EEN COLPORTEUR VAN DE N. S. B. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den translateur, die een aanslag heeft gepleegd op een colporteur van de N. S. B. op het plein voor het Centraal Station te Amsterdam, waarbij hij drie revolverschoten loste, en em- stig verwondingen had veroorzaakt, tot een gevangenisstraf van drie jaar en ter beschik- king stelling van de regeering veroordeeld. De rechtbank had den man, rekening hou- dende met zijn sterk verminderde toereke- ningsvatbaarheid, veroordeeld tot een jaar met aftrek van zes maanden voorloopige hechtenis, en ter beschikking stelling van de regeering. De procureur-generaal had wegens poging tot doodslag vier jaar en ter beschikking stel ling van de regeering geeischt. SMOKKELEN VAN SPIRITUS EN SUIKER MET EEN VAARTUIG. Voor de Rechtbank te Middelburg werd be- handeld de strafzaak tegen H. A., 42 jaar, schipper, wonende te Breskens; G. L.. 28 jaar, schilder, wonende te Amsterdam; M. J. W., 31 jaar, schipper te Leiderdorp en G. J. E., 28 jaar, schipper te Breskens. Blijkens de terechtzitting voorgelezen dag- vaarding zouden de verdachten 1 en 2, in den nacht van 1 op 2 Juli 1933, in hun hoedanig- heid van schipper en stuurman met het door hen gevoerde motorvisschersvaartuig „Johanna Maria" O 218 gepoogd hebben, met dat vaar- tuig vanuit het buitenland uit zee komende, door den mond der Oosterschelde, een lading suiker en gedistilleerd (spiritus) frauduleus Nederland in te voeren. De lading bestond uit 36 kisten, ieder inhoudende 4 bussen, met gezamenlijken inhoud van 1440 liter spiritus; II ijzeren fusten, tezamen inhoudende 550 liter spiritus; een ijzeren fust inhoudende 52 liter spiritus; 200 zakken suiker met een gezamen- lijken inhoud van 20.000 K.G. Verdachten zijn daartoe met het vaartuig Johanna Maria do Roompot in den mond van de Ooster-Schelde ingevaren en hebben hun lading gelost in het motorschip ,,Eerste zorg" waarop de verdach ten 3 en 4 als schipper en stuurman dienst deden. Deze lossing geschiedde in het geheim en zonder eenig document, waarbij de ver dachten sub 3 en 4 hunne medewerking ver- leenden. Nadat de overlading had plaats ge- had in het schip ,,Eerste Zorg", heeft de eer- ste verdachte met zijn vaartuig, het vaartuig van verdachte W. met lading, door het zeegat de Roompot tot den ingang van het Veersche gat, gesleept, nadat verdachte sub 2 op dat vaartuig was overgegaan en dit was blijven begeleiden. iDe verdachten aan boord van de „Eerste Zorg" stonden in verband met het aandeel dat zij in deze smokkelaffaire hadden, als medeplichtigen terecht. Beide vaartuigen met lading werden door de riikspolitie in vereeniging met kommiezen der belastingen onder de gemeente Zienkzee aangehouden en in beslag genomen. De verdachten 1, 2 en 4 waren ter terecht zitting verschenen en gaven de hen ten laste gelegde feiten toe. In deze zaak werden een 12-tal getuigen gehoord. Aan de hand van een ter terecht zitting aanwezige kaart gaven een tweetal ge tuigen inlichtingen, neerkomende op hetgeen in de processen-verbaal stond vermeld en be- treffende de plaats waar de feiten werden ge- constateerd. J>e snelheid van het scheepje waarmede d- lading werd vervoerd was ongeveer 10 a 12 KM per uur, en het vaartuig was eigenlijk niet geschikt voor de Zeeuwsche wateren en zeker niet om buiten te varen. De averige getuigen gaven verklaringen be- treffende de onitdekking en de ihbeslagname van schip en lading. De rijksadvoeaat aan het woord komende memoreerde, dat indien deze smokkelhandel zou zijn gelukt, ten nadeele van den staat een bedrag aan accijns zou zijn ontdoken van f 15000 Hij acht een woord van waardeering op zijn plaats aan alien, hoog en laag, die deze zaak tot klaarheid ibrachten. Na een recon- atruotie van de zaak, concludeerde spreker, dat alle deelnemers aan deze fraude moeten hebben geweten, dat het hier een smokkel affaire betrof. Het betreft hier een invoer uit zee, in ieder geval binnen de kustlijn. Een dergelijke overlading op zee binnen de kustlijn is in de jurisprudentie nog niet voorgekomen en daar om ziet de belastingadministratie met belang- stelling het vonnis van de rechtbank tegemoet. De rijksadvoeaat vorderde tegen de ver dachten 1 en 2, ieder 6 maanden gevangenis straf, verdachte 3, 6 weken gevangenisstraf en verdachte 4, 4 maanden gevangenisstraf. Meer subsidiair vorderde hij, indien gevange nisstraf niet werd opgelegd, tegen de verdach ten W. en L. ieder eten geldboete van f 42.108, en verdachten S. en E. ieder een geldboete van f 28.072, alles met verbeurdverklaring van schepen en lading. 'SORT VERSLAG van de laatst gehouden vergadering van het. Dagelijksch Bestuur <jer Zeeuwsche Landbouw Maatschappij. De vergadering werd geleid door den heer Mr. P. Dieleman, algemeen Voorzitter der Z. L. M. Uitgifte gronden Wieringertneer. Ten aanzien van de uitgifte der gronden in de Wieringermeer was de vergadering van meening dat overheidsexploitatie in het al gemeen geen aanbeveling verdient. Opgemerkt werd dat een wijze van exploi- tatie der gronden, welke geheel zou afwijken van de bestaande toestanden, in ons land niet kan worden aanbevolen. De voorkeur dient te worden gegeven aan een uitgifte der gronden in tijdpaeht met een in evenredigheid met de prijzen der landbouw- producten op en neergaande pachtsom, gerug- steund door een milde pachtwet. De vergadering was van oordeel dat het tot stand komen van de nieuwe pachtwet moet worden afgewacht, alvorens een definitief oor deel over de uitgifte der gronden in den Wie ringermeer te kunnen uitspreken. Boterafzet. Klachten werden geuit over het frauduleus invoeren van Relgische boter in ons land, waardoor de boterafzet speciaal der boter- fabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen in belang- rijke mate wordt belemmerd. Besloten werd nadere gegevens hieromtrent te verzamelen en t.z.t. met voorstellen te komen om aan deze toestand een einde te maken. Bedrijfsvoorlichting. Het Dagelijksch Bestuur besloot medewer king te verleenen aan de vanwege het bedrijfs- consulentschap in te stellen bedrijfsstudie- groepen, welke van groot belang moeten wor den geacht voor de verbetering van de econo- mische positie der bedrijven. Tuberculosebestrijding rundvee. Het Dagelijksch Bestuur heeft zijn instem- ming betuigd met een schrijven dat de 3 cen- trale landbouworganisaties hebben gericht tot den Minister van Landbouw en Visscherij, waarin werd venzocht het bedrag dat voor het jaar 1936 voor de t.b.c.-bestrrjding onder het rundvee is uitgetrokken te verhoogen en voor het komende begrootingsjaar een groo- ter bedrag beschikbaar te stellen. Vergoeding crisispublicaties. De vergadering nam met ingenomenheid kennis van het venzoek der centrale organi- saties aan den Minister van Landbouw en Visscherij om aan de agrarische pers eveneens een vergoeding voor opgenomen crisispubli caties te willen toekennen. Kosten biggehmerken en kalverschetsen. De vergadering was eenstemmig van oor deel dat de onkosten voor het aanbrengen van oormerken bij biggen en voor het schet- sen van kalveren uit het Landbouwcrisisfonds dienen te worden gefinancierd en niet meer zooals tot heden het geval is geweest door de betrokken veehouders dienen te worden be- taald. Benoeming assistent-secretaris. Besloten werd het Hoofdbestuur voor te stellen de heer C. den Engelsen te Goes op diens verzoek eervol ontslag te verleenen als assistent-secretaris der Z. L. M. en als zoo- danig te benoemen de heer Ir. J. R. te Velde te 's-Gravenhage. Exportslagerij te Sluis. Ten zeerste werd betreurd dat de Regee- ringscommissaris voor de Akkerbouw en Vee- houderij geen toestemming heeft kunnen ver leenen aan de export^lagerij te Sluis voor het slachten van vee ten behoeve der vleeschex- port naar Belgie, waarop verschillende malen vanwege de Z. L. M. is aangedrongen. BRABANTSCHE BRIEVEN. Ulvenhout, 30 Juni 1936. Menier, Om den Joost te plazierefi, ge kent 'm, dat we- duwmanneke uit Oosterhout, reizi- ger op de fiets in worsterijen en aanverwanten, om hum dan te plazieren zou de propclub vorigen Zondag nie gaan schieten. In plek daarvan, zouwen we 'nen middag feestelijk proppen, ter eere van den Joost zijnen verjaardag. Vijfenvyftig wierd ie, deuzen, al dertig jaren ongeslagen weareldkampioen! Wat nog al iets zeggen wil op den dag van vandaag, nou geenen Zondag meer passeert zonder 'n stuk of tien nieuwe weareldrecordes! Den Joost schijnt indertijd dan ook nie ge- vochten te hebben veur een of twee tienden van 'n secondeke, hij hakte geen splinter- ke, hij hakte heele spaanders af. Van 't ouwe record liet ie nie veul anders over, dan 'n zooike brandhout! En 't geheim van zijn taaie onverWoestlbare kampioenschap zal 'm wel zitten in 't feit, dat den Joost 'n geboren en geenen opgefokten sportman was! Want daar is veul, veul verschil in, amico! Daar is veul, hemelsbreed verschil, tus- schen de van God gegeven eigenschappen en talenten en die welke door den mensch worden opgekweekt. 't Verschil is zoo groot, dat de menschen van deuze kunstmatige weareld waarin veur God en zijn Natuur haast geen plek meer overbleef, zelfs vijandig staan teugenoVer 't aangeborene; teugenover het deur God aange- wezene. Training! Alles training, da's 'n soortement vart nieuw geloof. 't Robuste van de Schepping zelve, da's te echt veur den modernen namaak! Training! Training van 't lichaam en trai ning van den geest. Training van de spieren en training van >de harsens. Zie maar in de kranten van deuze zomer- dagen. Kolommen van examens. Kolommen van gebroken records. Of dat allegaar athleten zijn? Athleten van geest; athleten van spieren? Allez! Veur bekaans 100 is 't materiaal waar- van op 'nen goeien dag den een of anderen Joost" brandhout hakt! Training! 't Is d'uitkomst veur de middelmatigheid! Sterker: 't is de kroning van de middelmatig heid! Waaruit 'nen Joost" z'n eigen zoo moeizaam ontworstelt. Want hij vecht nie veur 'n „record" alleen! Hij vecht meteen teugen de heele weareld van de middelmatig- hedensDat leste doet ie er dan meteen „efkens" bij! Maarr't zijn kearels van staal, zulke ,,Joosten", gehard in 't vuur en in de bloed- stremmende kou, die van 't egoisme en den wangunst der middelmatigheid uitgaat. Maar den Joost! 'k Heb altij 'n warm plekske in m'n hart, veur deuzen eenzamen kearel, die van dag tot dag van 't eene naar 't andere durp trekt, op z'n ouwe, piepende fietske, dat nie veul meer weerd is, dan den belastingpenning, die er mee 'n touwke aanbungelt. 'k Heb altijd compassie mee 'm, al zou 'k hum dat nie geren laten merken. Want 't is 'n ijzerhard, 'n stalen keareltje, gehard deur 't „leven" eigens, lijk wij de heete afgunst en de kouwe trouweloosheid van onzen even- naaste noemen. En bij zulken als zoo'nen Joost, mot ge nie mee kulsmoesjes aankomen! Hij was dan jarig, wa'k goed onthouwen had, daar zijnen jaardag gelijk valt met eenen. die 'k nie vergeten kirn! „Fielp" had ik gezeed van de week: ,,zus- en-zoo en convaceert den Joost." ,'t Zou tijd worren ook", vond den Fielp. „Dat den Joost verjaart, Fielp?" ,,Neee dat er weer 's gepropt wordt! Juilie mee oew schietrommel, ge leert oew proppen er eelegaar mee haf!" ,,Nie vergeten, Fielp!" Verge tenBen ik zoo vergeetachtig soms? 'k Zal 'm subiet convlecureeren!" En toen den Joost dien middag kwam aan- gestampt, toen wapperde uit de ,,Gouwen Koei" de vlag! Op z'n plaats aan 't tafeltje stond al 'n ijskoud kruikske dubbel gerste en 'n pakske mee tien dure sigaren emaast. ,,Wa's hier te doen", zoo kwam ie binnen en onderwijle schoof ie t bolhoedeke op den kraag van zn' jaske en veegde z'n veurhoofd droog. „Ge zij toch jarig", zee den Jaan, die altij blij is, als ie denkt veur 'n ander 'n nieuwke te hebben. Den Joost vergat efkens mee z'nen zakdoek te vrrjven, hij hield 'm efkens op 66n plek van z'n hoofd, sjuust of ie daarop gevallen was en toen hakkelde-n-ie: ,,jijja... jarig? Eh eh den hoeveulsten is 't vandaag?" „Den achtentwintigste", kwekte den Jaan, die weer blij was. Langzaam, langzaam, begost den Joost te lachen. Op de manier, zooals de zon wel 'ns deur 'n wolkske komt schijnen, zoo begost den lach te glanzen over den Joost. „Guilie hebt gelijk" zee-t-ie eindelijk. Toen wierd ie geinstalleerd als 'nen nieuwen burgemeester achter z'n kruikske bier en z'n sigaren. Den Fielp stond op. 'n Feest zonder toe- spraak is bij den Fielp proppen zonder piek! Joost", begon ie: „jubilaris, 't Is wel een bietje de homgekeerde weareld horn den jubi- laris bij de feestcommissie te laten komen, inplak dat de feestcommissie naar jou toe- kwam, maar de kwetsie is deus: wij wouwen van deus gelegeneid gebruik maken horn weer 'n keer te proppen. Die ufters, die hamper 'n haas van 'nen eer kunnen honderscheien, denken wel dat ze 's zomers nie oeven te kaarten om bij te blijven, maar van zulke heigenwijze hezelsveulens kan ik ok gin men schen maken". Den Blaauwe applaudisseerde veur deuze gevoelige woorden. „Dus Joost, gefieliesieteerd! Wij uldigen in jou 'nien trouwen kameraad, 'n geeven spulder en wij open van arte dat ge nog 'nen bussel van jaren ier in hons midden, oew propke komt speulen Veur de harigheid ebben we tieii goeie sigaren veur oe neergeleed en 'n kruikske dubbele, schenkt oew glas nou heerst 'ns vol, suffert, zooow, goed zoo, 't is nie veul maar toch, maar toch - ,,Weinig," riep den Blaauwe. Sjuust,'*' zee den Fielp: ,,en uit 'n goei art. Joost", den bakker pakte z'n glaske: Joost, ik klink mee oe hop 'n goeie gezondeid veule jaren en 'n goei begin", zee den bakker, die 't heft nie uit z'n handen liet nemen. „Joost, nogmaals namens de feestcommissie, santjes en gewitterallesvan! En ik geef. ruiters is troefMeteen zat ie de kaarten al te deelen. Onderwijle feliciteerden wij den Joost nog altij, ook al kregen we daar dan eigenlijk de kans •nie veur, van den Fielp. Den Blaauwe voelde z'n eigen daardeur ge- raakt in z'nen ponteneur. Dus vroeg ie: ,,Zeg, as hier 'nen jubilaris is, meugde gij dan alleen 'n haanspraak ouwen?" „Ik piek," zee den Fielp ijskoud. ,,Eeft huwhedelhachtbare me nie verstaan?" vroeg den Blaauwe 'n bietje vuil. ,Mot nou meehalle geweld deus heerste kaartmiddagske na vijf weken aan stukskes en brokskes gekletst worren, Blaauwe?" vroeg den Fielp. „Motte gij nou mee halle ge weld ok spietsen? Gaauw dan, nimt oewen haanloop!" ,,'k Was heelegaar nie van plan te spietsen zee den Blaauwe: ,,'t is maar bij manier van spreken ee, Fielp?" Laten juilie 's voldoen, jongens", noodigde den Joost uit. Maar den Fielp schudde zijnen kop en zee: gin aar op m'n oofd!" Ok bij manier van spreken," zee den Jaan KON ZIJN HAAR NIET KAMMEN. Nu van alle rheumatiek bevrijd. •Dit briefje, dat wij van een 77-jarigen heer ontvingen, bewijst dat Kruschen Salts ook op hoogeren leeftijd zijn plicht doet. „In mijn krant werd eens de vraag gesteld of er voor iemand van 58 ook een middel tegen rheumatiek bestaat. Het antwoord luidde: ,,Zoodra iemand wat ouder gaat worden neen." Maar in hetizelfde blad las ik dat Kruschen Salts bij velen rheumatische pijn verdreven had! Ik zei tot mijn vrouw: ,,Wij zullen eens kijken, wie van de twee gelijk heeft." Ik begon met Kruschen Salts, ver- bruikte drie flacons en voelde mij een ander menscih. Vroeger had ik 's nachts geregeld last van pijn in mijn linkerbeen, en wanneer ik in mijn stoel zat te dutten, werd mijn been stijf, zoodat het vrij lang duurde, voor dat ik weer kon staan. Als mijn sohouders pijn deden, moest ik altijd mijn hoofd heel laag fouigen om mijn haar te kammen. Dat was ongeveer twee jaren geleden, maar nu heb ik geen pijn meer, en kan 7 a 8 K.M. aan een situk loopen.'" W. Y. te S. Wlanneer zich in het lichaam de afvalstof- fen ophoopen, ontstaat een teveel aan urine- zuur. Dit oefent spoedig slechten invloed uit op spieren en gewrichten, en de rheumatische pijn doet haar intrede. Maar er is hulp voor U! Kruschen Salts spoort de irugewanden, lever en nieren aan tot intensievere working, zoodat de afvalstoffen geregeld verwijderd worden. 'Het bloed wordt beter gezuiverd en de pijnen houden op. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 9.70 en 1.60 per flacon, omizebbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Hqndels Maatschappij, Am sterdam voorkomt. Adv. toen, die na z'n pensioen veul meer durft te zeggen teugen 't Raadslid, dat zoo kaal is, als 'n eerpelschaal. ,,Zwijg, geaktbal", zee den Fielp superieur: ,,of ik dien 'n bezuinigingsveurstel in, in den Raad tot verlaging van salarissen en pen- sioenen." Onmiddellijk paste den Jaan aan. „Joost," ging den Fielp toen opgelucht ver der: ,,wij ebben de zaak homgekeerd dus wij tracteeren. En nou veur 't lest: „piek!" 't Wierd 'nen ouwerwetschen propmiddag, dus eenen mee veul vuile pico's van den Fielp, mee veul plazier en 'nen halfzatten Jaan, die op 't lest docht, dat hij verjaarde. Want toen z'n spichtige Tonia 'm kwam halen, toen be- weerde-n-ie: „Toontje, Toontje toch, 'nen rhiensch is toch maar 66ns in 't jaar jarig!" Als die twee weg waren, dan zee den Joost: „ik zou haast ook wel veur den tweeden keer willen trouwen, maar ddnen kwaaien borrel, en en ge raakt van den drank af!" ,,En tochzee-t-ie. Wij zwegen. Na 'n tijdje vroeg den Blaauwe: ja?" „En tochzee den Joep: vandaag had ik op visite gemotten." „Is er van datte?" vroeg den Fielp dalijk en hij hield zijnen knuist-als-'n-zonsverduiste- ring onder den Joost z'n neus, 'n geldtellende beweging makend mee vinger en duim. Den Joost knikte. „Zat," zee-t-ie. ,,Hoe oud is da kindje?" vroeg den Blaauwe. ,,Zestig," zee den Joost, maar ik mot zeg gen: „ze ziet er uit as vijfenzeuventig." ,,'Nen baard?" vroeg ik. ,,'n G^f kneveltje," zee den Joost enthou- siast. ,,Dus 'n hander gaat er nie mee haan den aal?" stelde den Fielp vast. „Die rustigheid zou 'k wel hebben", knikte den Joost: ,,tenzij... tenzij iemand die heel slecht van gezicht was!" ,Ik begrijp 't", peinsde den Fielp hardop, deur 't horreke den weg opturemd: „hal aar haantrekkelijkheid zit in aren spaarpot." ,,En moestegij daar vanmiddag op visite, Joost?" vroeg den Tiest. Den Joost knikte. ,,Dus wij hebben oew verloving in de weer gestuurd?" vroeg ik. De Joost knikte. „Bezit ze genogt van datte, Joost, om de worsterijen aan kant te doen en 'n nuuwe fiets te koopen veur oew plazier?" Den Joost knikte. ,,Ja, da wel! Maar dan mot ik 'nen tandem koopen, zee ze!" ,,Mot ge ze veur laten rijen," zee den Blaauwe mee 'n slim gezicht. Den Joost lachte zachtjes. Ik zat me inwendig te bedooien. Maar den Fielp zee na veul nadenken: „Neee Joost. Dan kunde gij beter alleenig mee de worsterijen blijven fietsen!" „Da's ok mijn gedacht," antwoordde den Joost droog. „Ik mot kiezen tusschen mijnen baas enne... en da troeleke. M'nen baas heb ik dikkels aan gehakt in den worst gewenscht, want dieen kearel behandelde me dikkels as 'nen hond, maar tochnou ik kiezen mot... ik denk toch den baas maar te kiezen." ,,Dan is 't ok nie de ware liefde!" riep den Tiest als 'nen vader die lang en seerjeus 't wel en wee veur z'n zoon overwogen had. „Neee," peinsde den Joost hardop: „ik blijf er 's nachts dan ok nie wakker van, om in den maan te leggen droomen." Wij zwegen. Genoten. ,,Hebt ge gin portret van 'r in oewen por- tefulli?" vroeg den Blaauwe. „Nneee," -teemde den Joost: „'t staat op m'n nachtkastje." Toen: „de tijen zijn wel zwaar, jongens. De klanten weten da en de bazen weten da-d-ok! Maar trouwen enkel en alleen om tusschen den druk uit te komen van patroon en klanten... neee! Dan zou k 'n hekel aan m'n eigen krijgen. En dan heb ik liever nog 'n bietje de smoor aan m'nen worstbaas en m'n worstklanten. En 'k zorg: zelf nie den hansworst te gaan speulen. Dan wierd me 't zaakje 'n bietje hi te worsterig! ,,Op da worsterijke geef ik 'n rondje,' kwek te den Blaauwe! ,,Keee! Keee!" En zoo, amico, zoo ont-worstelde den Joost weer aan 'n oude liefde. Want... worst mhken en worst kddpen schijnen die menschen 'n veul verhevener taak te vinden dan worst vhrkoopen! Z66 ver hevener, dat ze meenen den worstverkooper zoo te mogen te tempeeren, dat ie van den zorg zijnen verjaardag en zijn eigen zou gaan vergeten. Maar „toevallig" hebben bn baas en klanten geen weareldkampioenschap ooit gehaald, dus als ze den harden Joost trappen, bezeeren ze hunnen eigen grooten teen! VP1- Veul groeten van Trui en als altij geen haarke minder van oewen t. a. v. DRe HET ONGEVAL DOOR EEN VLIEGTUIG. Dinsdag zijn te Amsterdam eenige politie- ambtenaren uit Brugge aangekomen, die een nader onderzoek instellen naar het ongeval,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6