Okker's QkUjsirciyp Installatie van Burgemeester Mr. P. H. W. F. Tellegen. Kerknieuws Rundveefokkerij. Predikbeurten Gemengde Berichten jVu stecAts Cfoo prys is iwlaxvcfd jDe working, is verfi&vgdf In Memoriam Ds. GOVERT VAN DIS. AXEL. RECHTSZAKEN. DE ERFENIS VAN NEELTJE RATER. De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een naiuur-genees- middel, daar de werking in hoofd- zaak berust op de geneeskrachl van extracten uil reeds in oude tijden bekende „genees-kruYden". Door een nieuwe toevoeging is de werking nog sterker, nog doellreffender geworden. Een lepel AKKER's ABDIJSIROOP werkt thans 2x zoo snel als voorheenl Een ongeevenaarde werking tegen: hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar- loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans 75 cl F 1.25 F 2.00 F 3.50 3 dagen 6 dagen 12dagen 24dagen gebruik gebruik gebruik gebruik (Ingez. Med.* verjongingskuur, waaruit Oliver als aap te voorschijn komt. Het heeft geen zin, alls zotheden van het domme span, uitvoerig te verhalen, zij zijn ook te talrijk, want het tweetal moet nu eenmaal alles, dat zij op hun weg ontmoe- ten, precies op de verkeerde manier gebrui- ken en het eincie is altijd een ontzettende verwoesting. Maar het is in alle geval de moeite waard om mee te maken, hoe zij den trouwdag van Oliver laten voorbijgaan, door- dat zij in een puzzle verdiept raken, hoe zij een timmerfabriek grondig sloopen, en op welke manier zij den schoorsteen van den professor, die het verjongingsmiddel heeft uitgevonden, reinigen. Als de dissonanten van de koekoekwals weerklinken, gaat het puibliek er al op zitten om ecus harteliik te lachen. Het duo bljjkt niets van zijn suoces te hebhen ingeboet, al hun rollen en grappen volgens het oude, be- proexde recept gaan er nog in als koek. Voor velen nog onverwacht is op 30 Juni j.l. te Zaamslag overleden Ds. G. van Dis, predi- kant van de Ned. Hervormde Gemeente aldaar. Aan een zeer werkzaam leven is hierdoor een einde gekomen. Govert van Dis was ge- boren op 12 Augustus 1868 te Fijnaart in N.-Brabant. Zijn opleiding heeft hij genoten aan het gymnasium te Doetinchem, waar hij intern was op de bekende Inrichtingen van Ds. J. v. Dijk aldaar. Verder studeerde hij aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam en vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Zijn proponentsexamen deed hij voor het Prov. Kerkbestuur van Overijsel. Zijne eerste gemeente was Zuidzande, waar hij op 14 Aug. 1897 zijn intrede deed, predi- kende over Rom. 1 16: „Want ik schaam mij des Evangelies van Christus niet; want het is eene kracht Gods tot zaligheid een iegelijk die gelooft." Na bijna vier jaren verwisselde hij zijne eerste gemeente met die van Zaamslag, waar hij op 1 Sept. 1901 zijn intrede deed na be- vestigd te zijn door wijlen Ds. J. P. van Melle. Toen was zijn intreetekst 2 Cor. 4:7: „Maar wij hebben dezen schat in aarden vaten, op- dat de uitnemendheid der kraoht zij Godes en niet uit ons". Op 1 Sept. a.s. zou hij dus zijn 2e gemeente, Zaamslag, 35 jaren hebben gediend. Ds. Van Dis was predikant ,,met hart en ziel". Hij rekende het zich een voorrecht pTe- dikant te mogen zijn. In dat mooie ambt was 't hem een lust al zijne kraehten te geven. Wat heeft hij veel voor zijne gemeente- leden mogen doen, en voor hoevelen is hij tot een zegen geweest! Hij was getrouw in zijn arbeid als herder en leeraar. Niets was hem te veel of te zwaar om te doen. Als zijn plicht hem riep, dan had hij ook de kraehten voor zijn werk, al werd 't soms te veel. Tot het laatst heeft hij ge- arbeid, hoewel hij reeds eenigen tijd niet meer zijn oude kraehten bezat. Aan neerleggen van het werk dacht hij niet. Nog in zijn laatste dagen toen er kans op beterschap was, sprak hij er over om na zijn ziekte even wat uit te gaan rusten, om dan weer met nieuwen moed te gaan beginnen. Deze bereidheid tot het werk, kwam voort uit zijn verlangen om zijn Heiland, zijn Koning te dienen. Ds. Van Dis was ruim van opvatting op godsdienstig gebied. Hij wist eens anders standpunt te waardeeren zonder eigen meening los te laten. Hij had veel geloof in de komst van het rijk van zijn Koning Jezus; in dat koninkrijk te dienen in allerlei vorm, op veler- lei wijze, had voor hem beteekenis. De zen- ding had de liefde van zijn hart. Ook op maat- schappelijk gebied hielp hij gaarne mede op- bouwen aan datgene wat tot heil van men- schen strekken kon. Ds. Van Dis ging in alien eenvoud zijn weg. Zich op den vodrgrond stellen wilde hij niet; geen lofuitingen kon hij verdragen. Hoe zou t ook kunnen, omdat voor hem alleen lovens- waardig was God, en zijn Heiland, van wien al zijn verwachting was en die hem kraehten gaf tot volharden in den strijd. Blijmoedigheid, hartelijkheid en hulpvaar- digheid waren de kenmerken van zijn karak- ter. Velen, zeer velen zullen hem thans missen. In zijn gezin, waar hij was een trouwe echt- genoot en liefdevolle vader. In zijn gemeente Zaamslag, waar hij bijna 35 jaren lief en leed met zoovelen heeft ge deeld. Wethouder Geelhoedt overhandigd aan den burgemeester Mr. P. H. W. F. Tellegen den ambtsketen. De burgemeester met zijn vrouw en kinderen in de pui van het stadliuis gehuldigd door de kinderen der Chr. Bewaarschool. Omtrent de installatie van (Jen heer Mr. Tellegen, als burgemeester onzer gemeente, op j.l. Woensdag, kan nog worden bericht, dat bij aankomst aan de Prov. boot door Truus den Hamer, een dochtertje van het raadslid den heer Den Hamer, namens den gemeente- raad aan mevrouw Tellegen bloemen werden aangeboden. Van de receptia, die te 4 uur was aange- vangen, is een zeer druk gebruik gemaakt om met den nieuwen burgemeester en zijn vrouw kennis te maken. Tal van vertegenwoordigers van officieele instellingen, particuliere ver- eenigingen, rijks- en provinciale autoriteiten en particulieren kwamen den burgemeester de hand drukken. Het was te bemerken dat zieh een bijzon- dere belangstelling der bevolking om het stad- huis concentreerde en bleef ook drukker in de straten, zoodat, toen des avonds het mu- ziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden" van af haar repetitielokaal een muzikale wan- deling aanving, de harmonie een overgroote belangstelling genoot. In de Nieuwstraat bleken zeer velen post te hebben gevat bij het Hotel des Pays-Bas" waar het burgemeesterlijk gezin voorloopig in- trek heeft genomen. Aldaar hield het muziekgezelschap halt, om den burgemeester een ovatie te brengen, welke door hem met zijn vrouw staande in de pui van het hotel, werd aanvaard. Daarna werd de wandeling voortgezet. naar de Markt, waar op de muziektent, ten aanhoore van een talrijk publiek door den heer Schirris met zijn muzi- kanten een welgekozen programma keurig werd uitgevoerd. Het concert werd begunstigd door bijzonder mooi weer, zoodat het voor zeer velen een aangename avond werd. Gemist zal hij worden in allerlei vereenigin- gen waar hij mee bestuurde en leidde. Zijne collega's zullen hem missen. Dit alles wijst wel er op, dat hier een wel- besteed leven is geeindigd. Het is in den geest van Ds. Van Dis als wij daarop laten volgen: Gode alleen daarvoor den dank en de eer! De 'overledene was praeses van het Classi- caal bestuur van IJzendijke, scriba van den ring Axel, en kerkvisitator voor Zeeland. Muzikaal nieuws. Het bestuur der harmonie Concordia" is met de hier reeds vroeger met zooveel succes opgetreden Koninklijke harmonie „Excelsior" uit Sint Niklaas, overeengekomen op 5 Sep tember a.s. als waardig slot van feestweek en festival een concert te geven met een nader in gezamenlijk overleg te bepalen schitterend programma. FAILLISSEMENT DER HANZEBANK. Door de curatoren in het faillissement der Credietvereeniging „De Hanzebank" te 's Her- togenbosch is op Woensdag 1 Juli de vijfde, tevens slotuitdeelingslijst, ter Griffie van de Arrondissements-Rechtbank aldaar gedepo- neerd, alwaar zij voor crediteuren gedurende tien dagen ter kostelooze inzage ligt. Uitgekeerd wordt 1,45 der nominale vor- dering, welk bedrag in den loop dezer maand aan de belanghebbenden zal worden overge- maakt. HAAR SOHOONDOCHTER OPGESLOTEN. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft de 63-jarige vrouw C. H. uit Meeden, thans ge- detineerd, tot twee jaar gevangenisstraf ver- oordeeld wegens opsluiting en mishandeling van haar schoondochter. De procureur-generaal had vijf jaar ge- eischt. De rechtbank te Groningen had haar eveneens tot twee jaar gevangenisstraf ver- oordeeld. P. J. DE VOS. f In den ouderdom van 74 jaren is te Dinx- perlo overleden de heer P. J. de Vos, evang. en hulpprediker der Ned. Herv. Gem aldaar. Hij heeft sinds 1889 in dienst van de Ned. Evang. Prot. Vereeniging gearbeid, achter- eenvolgens te Wieringen, Brussel, Sleen, Neede, Gorredijk, Schoondijke en sinds 1914 te Dinxperlo. FOKVEEDAG TE KLOOSTERZANDE. Gisteren werd op een terrein daarvoor wel- willend afgestaan door den heer H. A. A. Baron Collot d'Escury, gelegen aan de Molenstraat te Kloosterzande, een fokveedag gehouden. De ajfdeeling paarden was ver- zorgd door de fokkersvereenigingen Arbeid Adelt en „Door eendracht sterk" en die van het fokvee door de Stieren- en Oontrolever- eeniging te Kloosterzande, met ifiedewerking van de Prov. commissie tot verbetering van het Rundvee in Zeeland, de Vereeniging tot verbetering van het Rundvee in Zeeland, kring Qost Zeeuwsch-Vlaanderen, de Cooperatieve Zuivelfabriek ,,Roomboter" te Kloosterzande. Er heerschte op het tijdstip der opening, bij het toen mooie, zonnige weer, op de fraai ge legen en belommerde weide een gezellige drukte. Er waren aange'bracht een 300-tal paarden, een ruime inzending rundvee en ook prachtexemplaren varkens. I>e verschillende groepen keurmeesters waren druk aan het werk met het beoordee- len der dieren en ook de belangstellenden kwamen een kijkje nemen. Het was voor de organisators een teleur- stelling, dat de Minister van Landbouw en Visscherij, de heer Deckers, omdat zijn tegen- woordigheid in de Tweede Kamer gevorderd werd, verhinderd was gervolg te geven aan zijn voomemen den fokveedag te komen openen. Die plechtigheid werd thans verricht door den voorzitter van het Ned. Trekpaarden Stamlboek, den heer Jhr. Van Vredenburclj, nadat door den voorzitter van het Dagelijksch Bestuur van den Fokveedag, de heer L. J. Colsen, de beteekenis van den fokveedag en welke waarde zij heeft voor de paardenfok- kerij, was in het licht gesteld. Hij bracht in die toespraak hulde aan de Zeeuwsch-Vlaam- sche fokkers, die zich door de minder gunsti- ge omstandigheden nog niet hebben laten af- schrikken, doch zich blijven toeleggen op het kweeken van goede paarden. Hij bracht ook hulde aan den heer Joh. de Feijter, oud-burge- meester van Zaamslag, die hij noemt als de pionier voor het houden van fokveedagen, die door samenwerking der betrokken vereenigin- gen ieder jaar, om beurte in het land van Axel of in het land van Hulst gehouden wor den. Plaatsgebrek noopt ons den uitslag der be- kroningen tot het volgende nummer uit te stellen. ZONDAG 5 JULI 1936. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Doop en Voorlber. H. A.; 2.30 u., de heer Ph. J. Greeven. SLUISKIL. 9.30 u. en 2.30 u., de heer W. J. Fournier. AXEL. 9.30 u., Ds. Van Oeveren, bed. H. A.; 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 9.30 u., leesdienst; 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier, van Ter Neuzen. KLOOSTERZANDE. 10 u., Ds. A. Dronkers. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Gijsb. Leene, van Baarland. AXEL. 9.30 u., Ds. Vink, van Hoek; 2.30 u., onbekend. HOEK. 10 u., Ds. J. S. Post, van Axel; 3 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9,30 u. en 2.30 u.. Ds. J. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Evangelisatielokaal Othene. Nam. 6.30 u., Ds. G. Leene, van Baarland. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. MAANDAG 6 JULI 1936. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 6.30 u.. Ds. Baay, van Tholen. ERWTENPLUKKERS IN N.-BRABANT STAKEN. Donderdagmorgen is te 'Halsteren een wilde staking begonnen onder de erwtenplukkers. Deze staking omvat ongeveer zeshonderd man- nen, vrouwen, jongens en meisj.es. Zij eischen hoogere uurloonen. Alle erwtenplukkers en -pluksters hebben zich, volgens het Handelsblad, bij de staking aangesloten. De stakende plukkers zijn ver der getrokken langs Lepelstraat, het West- land onder Steenbergen en de gemeente Steen- bergen, waar men eveneens de erwtenplukkers tot staking overhaalde. Het aantal stakers was in deze gemeente reeds tot 1500 man ge- groeid. Men trok daarop verder naar Dintel- oord, Prinsland en Fijnaart om ook daar de plukkers tot staking te bevfegen. Op het oogenblik bedraagt het aantal stakende erw tenplukkers in West-Brabant reeds ruim 3000 personen. AUTO TE WATER GEREDEN Donderdagmiddag om 12 u. is op den Pro- vincialen weg te Vroomshoop, een auto, be- stuurd door den handelsreiziger Welink uit Enschede, door tot nu toe onbekende oorzaak te water gereden. Toen de bestuurder kon worden bevrijd, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. HET HUWELIJKSGELUK VERSTOORD. In het landelijke dorp Wehl heeft zich, naar de Tel. meldt, dezer dagen een geval van al te groote gemoedelijkheid voorgedaan, dat voor de belanghebbenden zeer onaangename gevolgen met zich bracht. Een jeugdig paartje zou in den echt ver- bonden worden. De huwelijksaangifte was gedaan, het eigen nestje was ingericht, nu restte ten slotte nog de huwelijksvoltrekking en de kerkelijke inzegening van het huwelijk. De dag, waarop de groote stap zou worden gedaan, brak aan, doch helaas, er dreigde een huwelijksfbeletsel. De secretaris der gemeente Wehl, die tevens ambtenaar van den burger- lijken stand is, moest zelf naar een bruilofts- partij in den omtrek en kon dus het huwelijk niet voltrekken. Er werd beraadslaagd op het gemeentehuis te Wehl. Een zeer ingewikkeld geval, want in deze gemeente is het aantal ambtenaren van den burgerlijken stand be- perkt. Eerst dacht men het huwelijk te laten voltrekken door een ambtenaar ter secretarie, doch deze voelde daar niets voor. Eindelijk had men toch een oplossing ge- vonden: de ambtenaar, belast met de controle op de steunverleening aan werkloozen, kon het jonge paar wel even in den echt verbinden. Dies liet de controleur zijn controle even in den steek en wees de echtelieden er op, dat zij getrouwelijk de verplichtingen behooren na te komen, die de wet aan den huwelijken staat oplegt. Plechtig beloofde het bruidspaar daarop elkander aan te nemen als echtgenoo- ten. waarop de beambte der steunverleening verklaarde, dat het huwelijk gesloten was. Het jonge paar en familie, alsmede de ge- tuigen, teekenden de akte en daarmede dacht men dat het probleem, dat zooveel onrust op de anders zoo rustige secretarie had veroor- zaakt, was opgelost. Wel bleef de moeilijk- heid, dat de controleur der steunverleening moeilijk de akte kon mede-onderteekenen, doch dit was slechts een kleinigheid. Den vol- genden dag was de ambtenaar van den bur gerlijken stand in zijn gemeente teruggekeerd en teekende dan wel de huwelijksakte. Intusschen begaf het jonge paar zich over- gelukkig naar de kerk, waar het kerkelijk hu welijk volgde. De dag werd besloten met een vroolijk brui- loftsfeest, waarbij <Je beste wenschen werden geuit, z oowol sprekend als zingend, voor de toekomst van het jonge paar. Wreedelijk is na enkele dagen echter het geluk der echtelieden verstoord. Het geval is ruchtbaar geworden. Een onderzoek werd ingesteld onder leiding van den brigade-commandant der rijksveld- wacht uit Doesburg. Ook de officier van jus- titie te Amhem, mr. J. E. Th. C. Baron Speyart van Woerden, kwam naar Wehl over en hoorde verschillende bij deze huwelijks- comedie betrokken personen. Naar wij vememen hebben de ambtenaar van den ourgerlijken stand zoowel als de controleur der steunverleening een bekente- nis afgelegd. Een strafrechtelijke vervolging zal worden ingesteld. Doch niet alleen voor hen heeft dit muisje een staartje. Voor het echtpaar, dat reeds verschillende dagen lief en leed met elkander heeft gedeeld, zijn de gevolgen evenzeer onaangenaam. Het huwelijk is immers voltrokken door een onbevoegde, zoodat er geen sprake is van een wettig huwelijk. Ook het kerkelijk huwelijk is in strijd met de weit gesloten. Voor het jonge paar zit er niets anders op, dan zoo spoedig mogelijk opnieuw in het hu- welijksbootje te stappen. Een bruiloftsfeest zal echter wel niet meer volgen GELDSMOKKELAARS ONTDEKT. De Spaansche politie heeft een uitgebreide organisatie van geldsmokkelaars ontdekt, die gevestigd war te Madrid, Barcelona, Bilbao en Irun en welke Spaansch geld naar het buiten- land smokkelde, waar de peseta ver beneden den koers ward verkocht. Een dertigtal per sonen is gearresteerd en tegen een 30-tal anderen is een onderzoek ingesteld. De waar- borgsom, welke wordt gevraagd voor de voorloopige invrijheidsstelling van de arrestan- ten bedraagt ongeveer ongeveer 40 millioen peseta. ONOPGEHELDJERDE K ERKDIEFST ALLEN De Parijsche correspondent van de H. Crt. schrijft We gaan even acht jaren terug in de ge- schiedenis, den 28sten Juli 1928 verscheen voor de nde Kamer, correctionelle, gepresi- deerd door mr. Weydynmeyer, een zekere Georges Lequeux. Eigenaardige figuur, die 40- jarige man, met een beschaafd gezicht, keurig gekleed, die daar in het beklaagdenbankje verscheen en wiens leven in korte trekken door den president werd geschetst. Zoon van een geneesheer in Luik, zelf doctor in de we- tenschappen, bekend archeoloog, had Lequeux bij Spienne een klein Glozel ontdekt en daar belangrijke opgravingen gedaan. De Belgische regeering had hem zelfs belast met een be langrijke missie, en in Marokko had Lequeux interessante vondsten op archeologisch ge bied gedaan. Maar, de ongelukkige geleerde had een zekere passie, welke hem nu naar het beklaagdenbankje bracht: Lequeux bestal de dooden. Op zekeren dag hield hij met zijn auto stil voor een begraatfplaats, hij dwaalde tus- schen de grafmonumenten en maakte hij zich meester van een kruisbeeld. dat pieuse han- den ergens op een grafsteen hadden gelegd. Den volgcnden dag kwam hij terug, for- c:erde de deuren van enkele grafkelders en hij vertrok na zijn zakken te hebben gevuld met bronzen vazen, beeldjes, kruisen etc. Een gewone dief? Neen! Als men den verdediger mocht gelooven was Lequeux een zieke, een maniak. Hij was rijk en onafhank^lijk en zeker had hij niet diefstal en verkoop van die enkele voorwerpen noodig om als een prins te leven. En Lequeux werd veroordeeld tot zes maan- den. De jaren daarop deed Georges nog menig- maal van zich spreken voor dezelfde feiten, waarvoor hij al eens was veroordeeld. In 1929 werd hij in Orleans aangehouden voor diefstal op kerkhoven, maar ook omdat hij zijn manie had gebotvierd in de kerk van Meslay, waar- uit hij een madonna-beeldje uit de 16e eeuw, ter waarde van 15.000 francs had meegeno- men. In 1931 werd hij op heeterdaad betrapt in Parijs op de begraafplaats Pere Lachaise, in 1934 op Montmartre, kort geleden in Ram- bouillet, tot hij nu voor een maand te Provins opnieuw werd gearresteerd. Men zou hem dus opnieuw als recidivist kunnen veroordeelen, maar men wilde nu toch eens weten wat de geleerde Georges tenslotte deed met zijn buit. Temeer waar in den loop der laatste maanden ettelijke aangevingen waren gedaan bij de Surete Nationale van diefstal van kerkschat- ten. Brutale inbraken hadden plaats gehad in verschillende kerken van het departement Seine et Oise. In Beynes, in Etampes, in Chau- montel, in Villepreux, in Mantes, in l'lsle- Adam waren uit de kerken beelden, ivoren Christus-beelden uit de 13e en 14e eeuw ver- dwenen. De administratis van Schoone Kun- sten, waar vele van deze kunstwerken door den staat waren geclasseerd, had een aan- klacht ingediend tegen X. Het onderzoek werd opgedragen aan twee van de beste speurders, Joucquey en Bourdelier. De zaak leek natuurlijk heel ingewikkeld, want men had niet de minste aanwijzing of men hier te doen had met een georganiseerde bende of met een enkeling. Inspecteur Bourdelier kreeg toevallig het politieblad in handen, waarin melding werd gemaakt van het verhoor dat een zekeren George Lequeux in Provins was afgenomen door den rechter van instructie. En hij sloeg eens het Parijsche adresboek op en zocht onder den naam Lequeux. Daar vond hij: madame Elisabeth Lequeux, 13 rue de Sevres, antiquaire. De 2 inspecteurs gingen samen eens naar de rue de Sevres en zagen, dat deze naamgenoote van den geleerde zich specialiseerde in den verkoop van oude kerk- kunst. Zij besloten dat alles eens nader te on- derzoeken en zoo kwamen ze op de prefec ture al heel spoedig te weten, dat deze anti quaire de moeder van Georges is, dat Georges vroeger reeds verbod om in Frankrijk te ver- toeven, tegen zich had hooren uitspreken, maar dat hij herhaaldelijk bij zijn moeder kwam en dikwijls logeerde in een van de dak- kamertjes, welke bij het appartement van madame Elisabeth hoorden. Een machtlging itot huiszoeking werd gegeven, maar noeh in den winkel, noch in de prive-vertrekken van de antiquaire vond men iets afkomstig van diefstal. En u hebt nergens anders een opslag- plaats of een lokaal? zoo vroeg de inspecteur langs zijn neus weg. Nee, nergens, zoo verzekerde zij. Nu komt u dan maar eens mee naar de twee zolderkamertjes, want hier heb ik een afschrift van uw huur-contract. IDe twee zolderkamentjes waren een mu seum. Natuurlijk is madame Lequeux dadelrjk gearresteerd. Per vrachtauto is de heele inven- taris van de zolderkamertjes naar de prefec ture gebracht, waar men ons in de gelegen- heid stelde alles te bewonderen. Een prachtig madonna-beeld in albast, gebeeldhouwde pa- neelen, een prachtige vrouwenkop in steen ge- houwen, een statie-degen met gouden gevest waarop in rood ema.il het kruis van Jeruza- lem, een koperen Christusbeeldje, acht reli- gieuse schilderijen uit de 15e eeuw, vier an- tieke bronzen altaar-schellen, oud borduur- en kantwerk, een schitterend bewerkte reliquien- doos in goud en rood, een missel uit de 18e eeuw met de koninklijke wapens en waar- schijnlijk afkomstig uit het kasteel van Fon- tainebleau, talrijke antieke bijbels en hand- schriften, een hoogst merkwaardig register van 1751 van de parochie van Chessy, tien- tallen in hout gesneden beelden van heiligen, gouden altaarschalen, kontom een klein mu seum kerkschatten bevindt zif- .thans op de prefecture. De moeilijkheid Jdem' natuurlijk om precies uit te zoeken wie^^und alles toe- behoort, terwijl men tevens in J -boeken van de antiquaire die wegens heling wordt vast- gehouden hoopte te vinden aan wie ze heeft verkocht. Voor menigen verzamelaar, hoewel geheel ter goeder trouw, koopend bij een bo- nafide antiquaire, kan het nog onaangename geivolgen hfebben. ,In navolging van Amsterdam, waar reeds een vereeniging „Neeltje Pater" met een or- gaan ..Ons Recht", tot stand is gekomen, is de begeerte naar de schatten van de rijke Neeltje ook overgeslagen naar den Noord- Oostelijken hoek van Noord-Brabant, meldt de „Msb.". Reeds 36 jaren geleden is in deze streek een onderzoek naar de erfenis inge steld. doch dit is toen wegens gebrek aan vol- doende medewerking blijven steken. Thans opnieuw schijnen belanghebbenden begeerig naar de rijke nalatenschap, uit Til- burg, Oss, 's-Bosch en omgeving de hoofden bii elkaar te steken om de erfenis te achter- halen. Reeds van ondsher heeft in de familie Pater van Noord-Oostelijk Brabant de tradi- tie voortgeleefd, dat het rijke Neeltje Pate; aan haar verwant is geweest. In sommige kringen wordt zelfs beweerd, dat Neeltje Pater uit Oss afkomstig is en op jeudigen leeftijc naar ..Holland" is ver^r®^" ken, waar zij met een rijken kapitem gehuwd is. Nu de vereeniging te Amsterdam bij baar van het standpunt uitgaat, dat "Neeltje Pater" te Broek in Waterland geboren en ge- togen is, meenden belanghebbenden uit - Oosteliik Noord-BraJbant niet langer te mogen Stten om de zaak tot klaarheid te brengen, VIE1RLING IN SPANJE GEBOREN. In het dorp Grazalema heeft een vrouw het leven geschonken aan een vierling, waarvan een jongetje. Kort na de geboorte zijn echter ?wee der kindertjes overleden. De oesUnd van de moeder, die nauwelijks een meter lang is, is uitstekend. MUZIEKKORPS VAN HITLERS lxjfgarde verongelukt. De muziekkapel van de S.S.-lijfgarde van Adolf Hitler, welke Woensdagmiddag: in twee autobussen van een concert-reis in West- Duitschland terugkeerde, is tusschen Burg hi Gentnin in botsing gekomen met een vracht auto met aanhEingwagen. De wagen slipte op den door den regen glad geworden weg en de aanhangwagen sloeg tegen de tweede bus van de muziekkapel. Hierbij werden twee inzittenden op slag gedood, twee stierven op weg naar het ziekenhuis, terwijl bovendien nog 6 inzittenden emstig werden gekwetst. benevens ©en aantal licbt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2