ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN MKERTJES No. 9471 WOENSDAG 1 JULI 1936 76e Jaargang Binnenland Buitenland. NEDERL. GEZANT VERLAAT BRUSSEL. Mooi gebruinde Huid NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen r. per post f 1,55 per 3 maanden By vooruitbetaling fr, per post 5,60 per jaar Jo'or Belgie en Amerika 2,—, overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. h L'itgiefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20 KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliehd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitga\c. DIT BLAD VERSCHIJNT EEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAV OND. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEZEiN, maken bekend, dat bet verzoek van Gebrs. VAN DER FOEL, Korte Kerkstraat 15 alhier, om in bet perceel kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen, Sectie L, no. 940 een timmermanswerkplaats uit te breiden door hen is verdaagd. Ter Neuzen, den 30 Juni 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. J. GEELHOEDT, Voorzitter. B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. 400 OUDEN VAN DAGEN DEFILEER EN VOOR H. M. DE KONINGIN. 400 ouden van dagen uit het groot Voorster Gasthuis te Deventer hebben Zaterdagavond om zeven uur voor H. M. de Koningin op Het Loo gedefileerd. Terwijl een muziekkorps vroolijke marschen speelde, trok de auto- colonne welke ruim honderd wagens telde, voorbij het paleis. Voor het oprijhek had H. H. plaats genomen, en van hier wuifde zij de oudjes die spontaan met rood-wit- en blauwe viaggetjes zwaaiden, toe. Gedurende twintig minuten trokken de auto's met ouden van dagen voorbij. Na afloop van het defile bood een der verpleegden de Koningin een bouquet roode rozen aan. Vervolgens werden regenten van het gasthuis aan H. M. voor- gesteld, die zich enkele oogenblikken met elk van hen onderhield. Luide toegejuicht door het talrijke publiek trok H. M. zich daama in het paleis terug. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Nadat de Voorzitter een rede heeft ge- houden ter herdenking van den heer Th. M. Kc-telaar, waarbij Minister Colijn zich namens de regeering aansluit, wordt besloten tot toe- lating van den heer Van de Brule (R.-K.), die door den griffier wordt binnengeleid. De Voorzitter stelt voor een reeks wets- ontwerpen, waaronder het ontwerp-reisbelas- ting. aan de orde te stellen. De heer Goseling (R.-K.) stelt voor, de reisbelasting niet aan de orde te stellen. Gedurende de zomermaanden kan dit ontwerp geen wet worden. De heer Kortenhorst (R.K.stelt voor, niet de wijziging van de inkomstenbelasting en van de succe3siewet, zooals de Voorzitter voorstelt aan de orde te stellen. De heer K. ter Laan (S.-D.) wenscht de behandeling van zijn initiatief-voorstel tot wijziging van de leerplichtwet. Spr. vraagt, dit ontwerp in September aan de orde te stel len. De heer Van der Sluis (S.-D.) wenscht de behandeling van het ontwerp-pachtwet, dat niet op de agenda voorkomt. De heer IJzerman (s.-d.) ondersteunt, het voorstel om de reisbelasting van de agenda af te voeren. De heer De Geer (C.-H.) ondersteunt na- rrtfens de commissie van rapporteurs eveneens bedoeld voorstel. De heer Vervoom (Plattel.) bestrijdt het voorstel-Goseling en wil de reisbelasting nu behanidelen. De regeering moet nu weten, hoe de Kamer over haar voorstel denikt. De heer Van Dijk (A.-R.) bestrijdt even eens het voorstel-Goseling. De Voorzitter zegt, dat de regeering er geen emstig bezwaar tegen heeft, dat de reis belasting niet op de agenda wordt geplaatst. De behandeling van de wijziging van de wet op de inkomstenbelasting stelt de regee ring op pry's. EHet voorstel-Goseling om de reisbelasting van de agenda af te voeren, wordt bij zitten en opstaan aangenomen. Het voorstel van den heer Kortenhorst wordt eveneens aangenomen. Voor de overige keurt de Kamer 's Voor- zitters voorstel goed. De heer De Visser (C.P.) vraagt aan de Kamer verlof, de regeering te interpelleeren over haar optreden naar aanleiding van de visschersstaking te IJmuiden en het stopzet- ten van de uitkeeringen aan werklooze vis- schers. Over dit verzoek zal de Kamer heden be- slissen. Aan de orde zijn de wetsontwerpen goed- keuring van het verdrag van 12 April 1930 nopens zekere vragen, betreffende wetscon- flicten inzake nationaliteit; goedkeuring van het protocol van 12 April 1930 betreffende een geval van staatloosheid; goedkeuring van het protocol van 12 April 1930, nopens de militaire verpliohtingen in bepaalde gevallen van dubbele nationaliteit, en diaarmee in ver- band staande wijzigingen van de Nederland- sche wetgeving. DE VERPACHTING VAN BOERDERIJEN IN DE WIERINGERMEER. De belangstelling voor het paohten van boerderijen in de WTieringermeer bleek ook dit jaar groot te zijn. In totaal hebben zich niet minder dan 373 gegadigden gemeld, waarvan 187 voor de 4 beschikbare akker-bedrijven, 99 voor de 18 gemengde bedrijven en 87 voor de 12 weide- bedrijven. EEN BEDRIJFSRAAD VOOR HET BAKKERSBEDRIJF OP KOMST? Naar wij vememen heeft de commissie van advies, ingesteld volgens artiikel 8 van de Bedrijfsradenwet, aan de diverse organisaties m het bakkersbedrijf een brief gezonden, waarin wordt verzocht een of meer vertegen- woordige"zou w(aden naar een vergadering, welke o^iets uitl 0p het departement van so- ciale zak^ust na-.orden gebouden, teneinde in- lichtingen'jn dor>ven over de wenschelijkheid om voor ,erd e\kkersbedrijf een bedrijfsraad dp te rich£ter ''in de uitnoodiging tot die ver gadering wtges er van gerept, dat dit onder- zoek wordt ingesteld in verband met een ver zoek, dat bij genoemde commissie is ingeko- men namens een aantal bakkerijen te dezer stede en omstreken. Wij meenen evenwel te weten, dat een der- gelijik verzoek niet is uitgegaan van een be paalde organisatie. TEGEN DEVALUATIE. Het hoofabestuur van den algemeenen mili- tairen pensioenbond, te Amersfoort in verga dering bijeen, heeft een motie aangenomen, waarin het als zijn meening uitspreekt, dat devaluatie voor de militair-gepensionneerden in het algemeen en voor de oud-gepension- neerden in het bijzonder niet minder dan een ramp zou beteekenen. Het doet een beroep op de regeering en het Nederlandsche volk, zich met alle kracht tegen devaluatie te verzetten en roept alle gepensionneerden op, zidh eensgezind en met kracht te keeren tegen hen, die devaluatie propageeren. ONDERSCHEIDING VOOR DEN HEER MEYER DE VRIES. De Minister van Hanc^l, Nijverheid en Scheepvaart, Prof. Ir. Gelissen, heeft Dins dag, in tegenwoordigheid van den Minister van Sociale Zaken, Mr. M. Slingenberg, den heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de werkverschaffing, medegedeeld, dat deze, in verband met zijn langdurige en goede werk- zaamheden voor de rijkscommissie van advies benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau. Minister Gelissen heeft den heer De Vries persoonlijk het onderscheidingsteeken over- bandigd. OPNIEUW DISCONTO-Y'ERLAGING. Thans van 4 op 3 '/2 De Nederlandsche Bank heeft met ingang van heden haar rentetarieven over de geheele linie opnieuw met een half procent verlaagd. Het wisseldisconto wordt derhalve terug- gebracht van 4 tot 3% procent. „IN DE VERGUEDE PIL." Scherp keert „Viator" aich in de R.K. ,,Residentiebode" tegen het drijven van R.K. zijde naar devaluatie. Hij verklaart, van werkelijke en blijvende voordeelen van devaluatie. volstrekt niet over- tuigd te zijn. ,,Men herinnere zich, wat nog kort geleden de Nederlandsche verheerlijkers van „het kranige Belgische voorbeeld" durfden zeggen en leze dan wat de Belgische Standaard voor enkele dagen schreef: ,,Men mag intusschen de oogen niet sluiten voor de groote gevaren die het land bedreigen; er kan niet meer aan worden getwijfeld, een bittere misnoegdheid stijgt op uit de diepste lagen der bevolkmg. En het is misschien de eerste maal, dat handelaars en andere midden- standers een opvallende solidariteit betuigen met de stakers, dat een bediendenstaking zoo uitgebreid was, dat een staking zooveel goed keuring vond. Dit, alles geeft te denken. De roes, de begoochelingen, de bluf, van de zoo- gezegde „oeconomische hemieuwing" zijn voor bij, de waan van voordeelige devaluatie is in- gestort, wij staan voor wat voorzien werd: een harde, bittere werkeiykheid. En opnieuw dreigt dit alles zich te wreken op de bewinddragende partijen: men heeft ar- beiders en bedienden een harden winter doen doormaken onder de hypnose van een schijn- welvaart door de tripartite en hare oeconomi- sche herlevingspolitiek gebracht. De hypnose is ten einde, de bevolking is wakker en be- wust en maakt onmeedoogende verwijten aan alien, die haar hebben willen wijsmaken, dat het land gered was. Anbeiders, bedienden, en ook vele bedrijfsleiders, komen verarmd uit het avontuur. Men zal met dit nieuw bewustzijn rekening moeten houden. De tijd van de Belgische New Deal-slagwoorden is voorbij. De chloroform helpt niet meer. Er is nu een andere politiek en een werkelijke redding noodig." Met dit alles voor oogen moge Nederland weigeren zich in een devaluatie-avontuur te laten jagen. De in het openbaar betrekkdlijk gereserveer de houding der Staatspartij is, naar verluidt, ook te wijten aan de overtuiging, dat in krin- gen der geestelijkheid zeer veel bezwaar tegen devaluatie bestaat. Wil de Staatspartij devaluatie in haar Katholiek program opnemen bij eventueele latere verkiezingen, dan heeft een Katholieke anti-devaluatiepartij evenveel recht en reden van bestaan als een Katholieke pro-devaluatie partij. Met de principieele Katholieke piunten heeft dit niets te maken. Men bewijzd ons -het tegendeel. Het feit, dat de Kamerfractie zich in dezen buiten schot houdt, wekt den indruk, dat zij het schuwt de toevallige a-Katholieke devaluatie-stelling aan haar principieel pro gram te koppelen. Maar dan onthoude de Staatspartij zich in dezen vooral van verborgen actie. Het is daarom te verwachten, dat de devaluatie geforceerd zal worden vodr de verkiezingen, of als onvermijdelijk doorge dreven bij een eventueele devaluatie of infla- tie in Frankrijk. Valt de gulden v66r de verkiezingen, dan is het doel bereikt, dat het program zich niet voor of tegen devaluatie hoeft uit te spreken. Het onheil zal dan al gesChied zijn. Quasi ook van alle en buiten schuld van de R.K.S.P. Zij zal echter niet in aller oogen haar handen in onschuld wasschen". Na er dan verder op gewezen te hebben, dat z.i. naar devaluatie drijven: le. De anti- Colijn-mentaliteit; 2e. het belang van bepaalde groepen en 3e. de beroepsspeculanten, ver- volgt hij: „In drie woorden: Poltiek groepsbelang speculatie. Tezamen hetzelfde als boven Michel Gutt! En dat herdoopt nu devaluatie tot: munt- correctie. Correctie moet noodzakelijkheid en een betere toekomst insinueeren. Het is en blijft: „In de vergulde pil". Wij hebben vroeger betoogd, dat wij het devalua- tiegevaar voor Nederland zeer groot achten. Zij wordt door zekere elementen nu eenmaal met all? middelen nagestreefd. Edn ding is echter zeker: dat de lezers van de Residentiebode ons later nooit zullen kunnen verwijten, dat wij hen niet tijdig heb ben gewaarschuwd tegen deze volksverar- ming. Wij hebben ons dit, gezien den loop van zaken bij het diep gedesillusioneerde Bel gische volk, tot een duren plicht gerekend". TH. M. KETELAAR. f In de Tweede Kamer-vergadering van gis- termiddag heeft de voorzitter Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, de volgende rede gehouden ter herdenking van den heer Th. M. Ketelaar: Andermaal heeft de dood een uit ons mid den weggenomen. Nog in onze vorige ver gadering schijnbaar in goede gezondheid, aan- wezig, is ons oudste lid het oudste zoowel naar leeftijd als naar ancienniteit na een korte ziekte op Zaterdag 27 Juni overleden. Theodore Matthieu Ketelaar, sinds 21 Sep tember 1897 lid van deze Kamer, heeft onaf- gebroken, door het onverzwakt vertrouwen zijner kiezers vereerd, gedurende bijna 39 jaren deel van de volksvertegenwoordiging uitgemaakt. Ook elders, als gemeenteraads- lid, als wethouder, als lid der Prov. Staten en Gedeputeerde, heeft hij zijn krachten ge- geven aan de behartiging van de openbare zaak. Hij heeft dit gedaan naar zijn beste weten en kunnen, met groote voortvarendheid en levendige opgewektheid. en met den zin voor humor, welke den geboren Amsterdammer eigen schynt. Uit het onderwijs is hij voortgekomen. Daarom lag het voor de hand, dat, hoe breed zijn belangstelling steeds was, vooral de zaken van het onderwijs hem bijzonder ter harte gingen. En waar ook de zorg voor de volks- gezondheid hem trok, was het toch inzonder- heid de hygienische voorzorg voor het kind, welke hem tot kraohtige werkzaamheid drong. Zoo is van ons heengegaan een man, die, wars van alle deftig vertoon, in eenvoud ge durende zijn rijk gevulde leven zijn plicht heeft gedaan. Met groote waardeering zal zijn naam in onze herinnering blijven voort- leven. God schenke aan zijn nabestaanden de kracht, hun verlies te dragen in berusting. DE LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. In de Rolzaal op het Binnenhof te 's-Gra- venhage is Dinsdagmiddag de jaarlijksche loting voor den dienstplicht, ditmaal voor de lichting 1938 (hiertoe behooren in het alge meen de jongelieden, die in 1918 geboren zijn gehouden, onder presidium van mr. R. W. J. C. de Menthon Bake .raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, president van de lotingscommissie en in tegenwoordigheid van verschillende hooggeplaatste ambtenaren van het ministerie var defensie, o.w. de secretaris- generaal, de heer Van Ginkel. Over de me- thode van de loting behoeft thans, na het- geen er reeds vroeger herhaaldelijk en ook nog dezer dagen over meegedeeld is, geen uit- weiding gedaan te worden. Er wordt een nummer getrokken en de naam, die in het bij de loting aanwezige register van namen onder dit nummer voorkomt, wordt in elke gemeente of groep van gemeenten nummer 1. Hij wiens naam alphabetisch op den uitgeloten of daarvoor alphabetisch in de plaats tredende naam volgt, krijgt nummer 2 en zoo vervol gens. Het was thans de achtste keer, dat deze methode van loting werd toegepast. In 1929 en volgende jaren zijn onderscheidenlijk de namen Morren, Keizer, van Nijkerk, Boele, Wouters, de Mey, Cats en Blom uitgeloot. Bij de Dinsdagmiddag gehouden loting werd getrokken no. 743, in het register overeen- komende met den naam van Carel Frederik Brandse, geboren 14 Januari. Er was voor de loting veel belangstelling, vooral van jongelieden, die in aanmerking komen om te dienen. VAN DE GARNALENVISSCHERIJ. Met ingang van 2 Juli zal een nieuwe rege- ling voor de consumptie-gamalenvissdherr in werking treaen. Hiertoe is opgericht een verkoopkantoor voor garnalen, aan wel-k kantoor de visschers uitsluitend de door hen aangevoerde oonsump- tie-gamalen zullen mogen leveren. In de daar voor in aanmerking komende plaatsen zullen agentschappen worden gevestigd. De handelaren zullen uitsluitend van het verkoopkantoor ongepelde garnalen mogen betrekken en aan de in de verschillende plaatsen gevestigde agentschappen dagelijks hun bestellingen moeten opgeven. De visschers ontvangen voor de door hen op bestelling af- geleverde garnalen ten minste een door den minister van landbouw en visscherij te bepa- len prijs per kilogram. Voorts zal op genoemden datum een steun- regeling voor de consumptie-garnalenvisscherij ti werking treden. De uitkeering van de steunbedragen zal door het verkoopkantoor geschieden. Steun zal worden verleend, indien het ver koopkantoor aan een visscher gedurende een periode van 7 dagen minder garnalen zal be- stellen dan een voor zijn vaartuig te bepaleo minimum-hoeveelheid. Deze minimunri-hoeveelheid wordt ^erschil- lend vastgesteld voor verschillende soorten vsArtuigen en naar gelanig het leven-de, dan wel gekookte garnalen betreft. De steun zal bestaan uit een bijslag per op bestelling afgeleverde kilogram garnalen welke bijslag per K.G. hooger wordt vast gesteld naar gelang de bestelling lager is. De agentschappen zullen de garnalen, waar mogelijk, verkoopen over den openbaren af- slag ter plaatse waar het desbetreffende agentschap is gevestigd. De agentschappen welke niet over een openbaren afslag kunnen verkoopen, zullen de garnalen uitsluitend »p bestelling afleveren. DE VLOOTBEPERKING. iNaar vemomen wordt, wil Eden zijn ver- blijf te Geneve benutten, om de vertegen- v/oordigers van Nederland, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Finland en Spanje te pol-sen over het openen van vlootonderhande- lingen, die dan nog dezen zomer te Londen zouden moeten begimmm Engeland hoopt na het tot stand komen van een afzonderlijke overeenkomst met elk der genoemde landen al deze afzonderiyke over- eenkomsten in een algemeen verdrag samen te vatten, dat men dan weer in overeenstem- ming zou willen brengen met het den 5en Maart j.l. tusschen Engeland, de Vereenigde Staten en Frankrijk gesloten accoord en met de eventueele verdragen met Duitschland en Rusland. By de onderhandelingen zou het denkbeeld van een jaarlijksche uitwisseling van de vloot- bouwprogramma's en van de beperking van de vloottonnage en van het kaliber der scheepskanonnen een eerste plaats moeten in- nemen. DE Dinsdagochtend hebben de heer en mevrouw StaAcenborgh Stachouwer met hun beide dochtertjes Brussel verlaten. Hun werd aan het station uitgeleide gedaan door tal van vrienden uit de Brusselsche Society, Belgische politici en buitenlandsche diplomaten, waar van de meesten vergezeld waren van hun dames. Voorts het volleaige personeel van het Ne derlandsche Gezantschap en van ons consu- laat generaal te Brussel, de heer Vink, voor zitter van de Nederlandsche Kamer van Koop- handel in Belgie, de chef van het Noordsta- tion, de heer Bogaert en leden van de Neder landsche kolonie. Mevrouw Tjarda, die vele bloemstukken in ontvangst had te nemen, vertrok met haar beide dochtertjes via Ostende en Dover naar Amerika, om er afseheid te gaan nemen van haar ouders, terwijl de gezant zich naar Den Haag begaf. waar hij zich op het departement van Kolonien in de Indische problemen zal in- werken. LEGERMANOEUVRES. Van 2125 September tusschen Eindhoven en Breda. -Naar gemeld wordt, zullen de legermanoeu- vres, na 1931 uit financieele overwegingen niet meer gehouden, dit jaar in de week van 21 tot en met 25 September in Brabant, tus schen Eindhoven en Breda, plaats vinden. Leider is de commandant van het veldleger, luitenant-generaal jhr. W. R-oell. van gelaat, hals en armen, 66k bij geen zon, door AMILDA-zonnebruin creme. Voorkomt tevens zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med.) haar overtuiging, dat de Volkenbond grondig moet worden hervormd en dat zonder verwyi de hin-dernissen, die de verwezeniyking van het werk van internationale samenwerking voor handhaving van den vrede onder deel- neming van Italie belet hebben en nog belet- ten, uit den weg zullen worden geruimd. Na voorlezing van het Italiaansche memo randum werden de algemeene discussies ge- opend. De eerste sprekier was de gedelegeerde van Argentinie, Cantillo, ambassadeur van Argentinie te Rome. Hij verklaarde, dat zijn regeering het noodzakelijk had geacht dat op dit in politiek opzicht, zoo belangrijke tijdstip de geheele Volkenbondsvergadering zal bijeen- komen, opdat alle volkenbondsstaten gelegen- heid zouden hebben hun meening kenbaar te maken. Cantillo hield hierop de verwachte lofrede op het Amerikaansche beginsel van de niet-erkenning van door geweld tot standge- komen gebiedswyzigingen. Hij hoople, dat de Volkenbondsvergadering dit beginsel zou be- vestigen, daarbij echter als het ware terloops, de onder de tegenwoordige omstandigheden met het oog op Italie zoo belangrijke tusschen- zinsnede invoegend: „behoudens de verschei- denheid der omstandigheden". Dit voorbe- houd opent natuurlijk den weg tot een latere erkenning van de verovering van Abessinie door Italie. Cantillo heeft door deize redevoering, waar in hij eenerzijds het Zuid-Amerikaansche be ginsel van niet-erkenning van veroveringen bewierookt, doch anderzijds een asm Italie wel- gevallig voorbehoud lanceerde, geheel aan de verwachtingen beantwoord, dat hij de kool en de geit zou weten te sparen. Cantillo sprak ook nog over de noodzake lijkheid van een Volkenbondshervorming en dreigde evenals Chili de vorige week in den Volkenbondsraad, met uittreding uit den Vol kenbond, indien het niet gelukken zou het Volkenbondsverdrag en de toepassing daarvan in harmonie te brengen met de Zuid-Ameri- kaansche opvattingen. Gij kunt op reis niel buiten een zakdoosje met „AKKERTJES" want dan hebt U die snelle pijnslillers direct bij de hand tegen hooidpijn, kiespijn, "wagenziekte", zenuwpijn. VOLKENBONDSVERGADERING. In de gisteren gehouden vergadering, is, in plaats van den afgetreden voorzitter Benesj, met bijna algemeene stemmen gekozten de Belgische minister-president Van Zeeland. Op zeer sympathieke wijze sprak van Zee- lad een kort woord bij den aanvang van het voorzitterschap der Volkenbondsvergadering, er aan herinnerend, dat de woorden en beslui- ten van deze week van gieweldigen invloed op de wereldgeschiedenis zullen kunnen zijn. Hij verklaarde, dat de eerste indrukken omtrent de atmosfeer van Geneve gunstig zijn en ver- trouwde, dat alle leden alle gevoelens van bit- terheid, teleurstelling en prestige zullen ten achter stellen bij het verlangen, dat deze Vol kenbondsvergadering een vasten grondslag voor vrede en veiligheid zal leggen. Voorzitter Van Zeeland las hierop, blijikens het verslag der N. R. Crt., het reeds langen tijd gieleden aangekondigde memorandum van de Italiaansche regeering voor, dat aan den voorzitter der Volkenbondsvergadering was geadresseerd en dat door minister Ciano is onderteekend. In dit memorandum verwijst de Italiaansche regeering naar haar overige documenten, waarin de gronden voor het op treden van Italie tegen Abessinie werden uit- eengezet. De Italiaansche regeering werpt verder de schuld voor het feit, dat het niet tot een vrede door onderhandelingen tusschen Italie en Abessinie gekomen is op de schou- ders van de Abessijnsche regeering, die ver- scheidene Volkenbondspogingen van de hand zou hebben gewezen. De, Italiaansche regeering verklaart zich voorts bereid den Volkenbond in de toekomst op de hoogte te houden van haar beschavings- werk in Abessinie en geeft tenslotte haar be- reidwilligheid te kermen om weder daadwerke- lijk in den Volkenbond mede te werken in de verwachting, dat de Volkenbond met een geest van rechtvaardig begrip den toestand in Abes sinie zal weten te waardeeren. De Italiaan sche regeering herhaalt echter thans reeds Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. (Ingez. Med-> De voorzitter Van Zeeland, verklaarde hier op, dat het woord was aan zijne majesteit, keizer Haile Selassie, eerste gedelegeerde van Abessinie. Overeenkomstig het tijdens Motta's presi- dentschap van Zwitserland gesehapen prece dent, bleven de gedelegeerde fustig zitten toen de negus in fraaie zwarte toga, met witte das, met de van hem gewone groote waardigheid door de zaal naar het spreekgestoelte schreed en aldaar zijn rede begon. De zaal onthield zich ook van applaus, doch nauwelijks had de negus het: mijnheer 'de voorzitter in de Fransche taal uitgesproken, of van de perstribune weerklonk een gesis. Voorzitter Van Zeeland klopte met den voor- zittershamer om stilte, doch het gesis werd nog sterker en luider. Een groot rumoer ont- stond op de perstribune en beneden in de ver- gaderzaal werd men natuurlijk zeer onrustig. Het waren de Italiaansche journalisten, die op de perstribune alle regels van betamelijkheid en van hun beroepsuitoefening schonden. De andere journalisten protesteerden terstond tegen dit Italiaansche optreden. Weldra kwa- men politiedienaren op de tribune om de Ita- lianen, die bovendien ook tegen de politie- weerbarstig werden te verwijderen. Met zijn zeven en werden zij in een taxi naar het politiebureau gebracht, waar zij geruimen tyu in hechtenis bleven. Toen zij uit de ver- gaderzaal werden verwijderd weerklonk een algemeen applaus, ook van de gedelegeerden. Hierna kon de negus zijn redevoering zon der verdere incidenten houden. De negus sprak na een heel korte mleiding in het Fransch, verder in het Amharisch, terwijl voor een gelijktijdige telefonische vertaling in het Fransch en het Engelsch werd gezorgd en daama werd zijn redevoering nog ip een Fransch en in een Engelsche vertaling van het spreekgestoelte voorgelezen. De negus deed een beroep op den Volken bond om zijn ongelukkig land niet in den steek te laten. Hij schetste den loop der ge- beurtenissen voor en tijdens den oorlog en sprak over het gebruik van gifgassen door de Italianen. Hij vroeg den Volkenbond, wat deze in feite gedaan heeft, behalve het veroordee- len van den aanvaller, om hem hulp te bieden. Overgaande tot een bespreking van de kwestie der opheffing van de sancties ver klaarde de negus: Ik kom voor de Assembles bevestigen, dat het probleem op deze wyze

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1