ZIJN STIJVE NEK IN 8IIUR GENEZEN KLOOSTERBALSEM DOOR KLOOSTERBALSEM Predikbeurten Sport rTrynfWvinj~i_r Een stijve nek behoeft Ge dus niet langer te hebben „Geen goud zoo goed" TER NEUZEN, 26 JUNI 1936. HOEK. ZAAMSLAG. BIERVLIET. Zend-Amateurisme. RECHTSZAKEN. VOETBAL. tIk had den geheelen dag door regen- achtig weer geloopen met een sner- penden wind. Toen ik s'avonds thuia kwam, hon ik mijn hoofd niet meer bewegen, zoo stijf waren de spieren van mijn nek. Ik ging vroeg naar bed maar liet mij tevoren eens stevig wrij- ven met Kloosterbalsem. 's Morgens was ik verrast te bemerken, dat er van mijn stijve nek niets meer te be- speuren was. De Kloosterbalsem had mij in een enkelen nacht, of in 8 uur van m'n hevige styve nek af geholpen. S. Sch. te den H. AICKER'S ORIGINEEL TER INZAGE Onovertroffen bij brand-en snijwonden Ook ongeevenaurd als wrljfmiddel bU Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/, ct. en f 1.04 (Ingez. Med.) schen Nieuw Zeeland en Honoloeloe en wor- den beschouwd als voorposten van den Ame- rikaanschen luchtvaartdienst. De kustwacht heeft op de drie eilandjes de Amerikaansclie vlag gehesehen. Men is van meening, dat het doel der Amerikanen is, de Engelschen voor te zijn met de bezetting. BORGSTELLINGSFONDS VOOR DEN MIDDENSTAND. Op initiatief van de Kamer van Koopbandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Viaanderen werd gisteren in bet Luxor-theater te Ter Neuzen een vergadering gebouden, waarbij door den beer J. E. Foekens van bet Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart een uit- eenzetting werd gegeven voor vertegenwoor- digers van gemeentebesturen en midden- standsvereenigingen betretffende borgstellings- fondsen voor den Middenstand. Na opening deelde de voorzitter, de heer J. A. van Rompu, mede, dat van Gedeputeerde Staten, eenige leden der 'Kamer en verdere belangbebbenden berichten van verhindering waren ingekomen. •Hiema verkreeg de heer Foekens het woord voor het geven van zijh inleiding. Spreker foegon, er op te wijaen, dat een te groot opti- misme met betrekking tot de resultaten van een borgstellingsfonds voor den middenstand misplaatst is. Deze fondsen dienen niet voor bet rechtstreeks verstrekken van credieten, doch wel stellen zij zich borg voor de richtige aflossing ervan. Zij dienen uitsluitend voor die middenstanders, die met bedragen tot f 500 geholpen kunnen worden. Doch de groote taak van een borgstellingsfonds be- staat in de saneerende werking er van op de betrokken bedrjjven. Het is herhaaldelijk voorgekomen, dat de betrokkenen zich tot een fonds wendden met een verzoek om steun, ter- iwijl na een grondig onderzoek werd uitge- wezen, dat geen cent borgstelling noodig was, doch dat door middel van voorlichting en zoo noodig verdere hulp de zaak van een betrok- kene op pooten te zetten was. De borgstel- lingsfondsen moeten niet worden beschouwd als instellingen die zich borg stellen voor de beschikbaarstelling van z.g. ,,consumptieve" credieten, zooals er ook in ons land verschil- lende voorkomen en die b.v. voor particulieren dienen voor de borgstelling voor de betaling •van een doktersrekening e.d., doch dienen be schouwd te worden als zakelijke instellingen, die zich borg stellen voor het verstrekken van credieten aan zaken, die na sen diep- gaand onderzoek blijk geven een gazonde kern in zich te dragen en na de borgstelling zich zoodanig kunnen ontwikkelen, dat de ge- steunde wederom in de gelegenheid zal zijn, zijn brood te verdienen. Voor uitbreiding wordt geen medewerking verleend. De borg- stellingsfondsen zijn geboren uit den nood der tijden, en haar taak dient men hderin te zien, dat zij middenstanders die vroeger zichzelf konden helpen, weer zoover brengen, dat zij op eigen beenen kunnen staan. Daarom wordt de borgstelling ook verleend voor den tijd van drie jaar, terwijl in het algemeen ver- lenging er van na dien tijd niet meer moge- lijk is. Met nadruk wees spreker er op, dat het hier is een middenstanderszaak en een mid- denstanderstaak. De middenstand zelf dient in de eerste plaats zijn medewerking hieraan te verleenen. Doch ook de gemeenten hebben hienbrj belang, daar door middel van een borgstellingsfonds in vele gevallen kan wor den voorkomen, dat middenstanders armlastig worden, en vervallen aan de algemeene kas, in casu Maatschappelijk Hulpbetoon of Bur- gerlijk Armlbestuur. De steun, door de ge meenten te verleenen bestaat in een bijdrage in het kapitaal en verder een bijdrage in het jaarlijksch inkomen van het fonds. De regeering steunt het fonds door een garantie te verleenen van 40 in de verlie- zen over eenmaal het inkomen in een bepaald jaar. Vervolgens ging spreker na het ontstaan van een fonds. Als regel neemt een Kamer van Koophandel en Fabrieken hiertoe het ini tiatief. Dit ligt ook in de lijn. De Kamers immers zijn de officieele vertegenwoordigers van het bedrijfsleven. De fondsen zijn regio- naal en loopen parallel met de gebieden der Kamers. De werkwijze vah het fonds is als volgt: Ingesteld worden een dagelijksch bestuur en een algemeen bestuur. Het dagelijksch be stuur regelt de werkzaamheden en beschikt op de aanvragen om borgstellingen. Het stelt bij de aanvragers een onderzoek in naar den algemeenen toestand van het bedrijf, en be- paalt daamaar zijn gedragslijn. 'Het derde punt is, wie werken mede aan de oprichiting en instandhouding van een fonds? In de eer ste plaats de officieele instanties, dat zijn, de provinciale besturen, de gemeenten, de Kamers van Koophandel en Fabrieken en de georganiseerde middenstand. Na de oprichting behoort te volgen de er- kenning door den Minister van Handel, Nijverbeid en Scheepvaart, terwijl deze voor het risico dat het fonds heeft te dragen een regeeringscommissaris benoemt. Spreker besloot zijn rede, door alle aan- wezigen op te roepen, hunne medewerking te verleenen, er ligt hier voor alien dankbaar werk, dat zal blijken vruchtdragend te zijn, en voldoening te geven. Hierna werden verschillende vragen beant- woord en stelde de voorzitter degenen. die hunne medewerking in principe wenschten te verleenen, zonder zich nog te binden, daartoe in de gelegenheid. Aan dien oproep werd van de zijde van verschillende gemeentebestu ren en middenstanders gevolg gegeven en werd bepaald, dat in den loop der volgende week met hen een vergadering zal worden gehouden, waarin tot de oprichting zal worden overgegaan. TEXTIEL-CONFLICT IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tengevolge van de staking in de textiel- nijverheid en weverijen in Belgie hebben ook de in Hulst in de verschillende fabrieken werkzaam zijnde Belgische arbeiders Donder dag het werk neergelegd. Een en ander is geschied op grond van het feit, dat zij meenen moeilijkheden te zullen ondervinden, wanneer zij aan het werk zou- den blijven, meldt de „Tel." Ruim tweehonderd fabrieksarbeiders en -arbeidsters zijn bij de staking betrokken. D? acht fabrieken, waar de staking is uitge- broken, zijn o.a. gevestigd te Clinge, St. Jan- steen en Hulst. De stakende werklieden trachtten de Nederlandsche arbeiders even*- eens tot staking over te halen, hetgeen hun echter niet is gelukt. De eischen van de stakers zijn tweeledig. Zij vragen le een verhooging van 30 van het loon voor de Belgische arbeiders, of een verlaging van het loon der Nederlandsche arbeiders met 30 In de in deze streek, tengevolge van de contingenteerings-maaltregelen gevestigde Belgische fabrieken wordt het loon in Bel- gisch geld uitbetaald. V66r de devaluatie van den Belgischen franc werd het loon be- rekend tegen zeven cent per franc voor alle arbeiders, zoowel Nederlanders als Belgische. Na de devaiuatie echter hebben de Neder landsche arbeiders hun verhoogde loonen be- houden. Voor hen wordt de franc tot bp heden nog op acht cent berekend, terwijl voor de Belgische arbeiders, die van den beginne af uitbetaling in Belgisch geld eischten, thans de franc wordt berekend tegen vrjf cent, hetgeen bij vroeger vergeleken voor hen een verlaging beteekent. Daarom eischen thans de Belgische arbei ders gclijkstelling met de Nederlandsche, om- dat zij hetzelfde werk moeten verrichten, dus uitbetaling der loonen, berekend a zeven ct. per franc of op de loonen der Nederlandsche arbeiders een verlaging toe te passen van 30 waardoor beide groepen arbeiders gelijk gesteld zouden worden. Uitbreiding. In den loop van den dag heeft de staking zich nog uitgebreid. De weverij van Brugge- man te Clinge-Nieuw-Namen ligt tengevolge hiervan geheel stil. De in deze fabriek wer- kende wevers, 40 h 50 in getal en alien af- komstig uit Sint-Nicolaas (Belgie), zijn in staking gegaan uit solidaritet met him col- lega's in de weverijen te Sint Nicolaas (Belgie) en eischen van de directie: le. een loonsverhooging van ongeveer 20 2e. vijftien verlofdagen per jaar met be- houd van loon gelijkstaande aan het loon, dat in de weken voorafgaande aan de verlofdagen werd ontvangen; 3e. invoering van de 40-urige werkweek De directie heeft tegenover deze eischen een afwachtende houding aangenomen, in afwach- ting van de al of niet-inwilliging van de eischen, welke door de arbeiders in de Bel gische fabrieken te Sint Nicolaas zijn gesteld. Tengevolge van de staking onder de we vers in deze Nederlandsche fabriek kunnen de ongeschoolde Nederlandsche arbeiders geen werk in de fabriek verrichten, waardoor dezen thans voor onbepaalden tijd naar huis zrjn gezonden. Mocht in de textielfabriek van Van Hove te Sint Jansteen, de directie de voorgestelde loonsverlaging voor de Nederlandsche arbei ders doorvoeren, dan zullen de Nederlandsche arbeiders waarschijnlijk, naar wij uit goede bron vernemen, het werk eveneens stilleggen. De gevraagde gelijkstelling met de Neder landsche arbeiders voor wat het loon betreft, zal gedeeltelijk afhankelijk gesteld worden van de verhooging der looneil in de Belgische fabrieken in Belgie. In de andere, onder de gemeenten Clinge, Sint Jansteen en Hulst, gevestigde Belgische fabrieken, zijn enkele werknemers in staking gegaan, maar niet in die mate, dat de fabrieken moesten worden stilgelegd. Echter wordt uitbreiding van de staking tot alle hier werkende Belgische ar beiders, die ongeveer 300 a 400 bedragen, ver- wacht. De toestand in de grensplaatsen is rustig. Wel zag men gedurende den namid- dag stakende Belgische arbeiders de grens overkomen om ook de Nederlandsche arbei ders tot staking te bewegen. Te Nieuw- Namen werd de fabriek van Bruggeman door de politie bewaakt. Deze fabriek is n.l. op een afstand van slechts 10 a 20 meter van de Belgische grens gelegen. VKEEMDELING-ENBEZiOEK. De booten BreskensVlissingen zetten Donderdag 954 passagiers en 52 auto's over, voor de Middelburgsche markt. ONDERWIJSKYVESTIE OP WALCHEREN. Brj Kon. besluit is een beschikking gegeven op het broep van B. en W. van Vlissingen. tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland voor zoover daarbij de gemeenten Vlissingen en Middelburg is bevolen, een regeling te treffen omtrent de toelating van kinBeren o.a. uit Vlissingen tot het openbaar uitgebreid lager onder wij s in de gemeente Middelburg. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 14 tot en met 20 Juni 1936 kwamen in onze provincie 2 gevallen van be- smettelijke ziekten voor, n.l. 1 geval van meningitis cerebrospinalis epidemica te Ter Neuzen en 1 geval van encephalitis lethargica te Kapelie. ONTEVREDEN MOSSELKWEEKERS. Hedenavond zullen te Ierseke de ontevreden mosselkweekers een vergadering beleggen om hun grieven te bespreken. Kamerleden, die geraadpleegd zijn, hebben bereids hun mede werking toegezegd. Het zich bemoeien van het Centraal Verkoopkantoor met den handel is hun grootste grief, daar dit de omzet be- lemmert en daardoor de kweekers benadeelt. Het Centraal Verkoopkantoor is voor de kwee kers opgericht en als het zich met de han- delaars bemoeit, is dit buiten de doelstelling van de Visscherijcentrale. De verdeeling van den handel op Parijs en die op Brussel, de twee voornaamste afzet- gebieden heeft het grootste misnoegen ge- wekt. (De Z.) INBKAAK TE AJBSDAX.E. In den nacht van Wcen|(iag' op Donderdag is ingebroken in de woning van den heer Wa- genaar te Absdale, waarbij het in een koffer geborgen geld is meegenomen. Toen de heer Wagenaar zich Donderdagmorgen naar zijn werk wilde begeven, kwam hij tot de ontdek- king, dat de achterdeur, die toegang geeft tot de woonkeuken, gefdrceerd was en openstond. Hij kreeg reeds eenig vermoeden en begaf zich naar de plaats, waar de koffer met het geld stond. Het geld bleek verdwenen te zijn. De politie van St. Jansteen werd gewaar- schuwd en stelde een onderzoek in. Voor zoo ver werd medegedeeld, heeft men gegrond veimoeden wie de dader is. De persoon is ech ter zwervende en zijn verblijfplaats is onbe- kend. I(i POEITIEKRUISER jjJAN VAN BRAKE E". De op de werf der Kon. Mij. dp Schelde te Vlissingen gebouwde politiekruiser ,,Jan van Brakel", die tevens mijnenlegger is heeft Don- derdagmiddag van kwart voor twee tot kwart voor vijf een technischen proeftocht gedaan en alles bleek toen in orde te zijn. Daarop kon overeenkomstig de opdracht van den Chef van het Marine Materieel, schout-bij-nacht A. Vos, het schip in dienst worden gesteld. In de op Maandag a.s., des voormiddags te 9 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot wijziging der verordening bedoeld in artikel 13 der Leerplichtwet. 4. Voorstel tot wijzigng dier begrooting voor 1935. 5. Voorstel tot wijziging der begrooting gsm voor 1936. >v Woensdagnamiddag reed op den Ter Neu- zenschen weg vanuit de dorpskom een groote vrachtauto, vermoedelijk thuis behoorende te Breskens. Even buiten de huizenrij reed dit voertuig, door een situurdefect, door en over de bermsloot en kwam tot staan op de daar- naast liggende tramlijn. Juist kwam op dat oogenblik uit voormelde richting de tram den auto achterop gereden, welke gelukkig voor de veraperring tot atilstaand kwam. Met be- hulp van trampersoneel werd de auto aan den tram vastgekoppeld en achterwaarts getrok- ken, tot men de sloot voorbij was en de straat kon oprijden. Zichtbaar was geen schade toe- gebracht en de auto vervolgde zijn weg met onbetrouwbare stuurinrichting. Bijna verdronken. Bij het baaen in den z.g. „Zwemput" in den Braaiunan, had een zekere B., die niet kon zwemmen, de onvoorzichtigheid zich in diep water te wagen. Op het hulpgeroep begaf de heer H. Vleugels zich te water en trachtte den drenkeling boven water te houden. B. greep in zijn doodsangst zijn redder zoodanig vast, dat het voor Vleugels onmogelijk was zwemmende den kant te bereiken en beiden dreigden in de diepte te verdwijnen. Tenslotte gelukte het Vleugels toch vasten grond onder de voeten te krijgen en weldra waren beiden in veilighefd. Ziehier, weer een geval van onvoorzichtig heid, dat ook den redder het leven had kun nen kosten! Op korte en ultra korte golf. Trjdens de vorige maand gehouden lucht- beschermingsoefeningen werd daaraan ook medegewerkt door een grooten groep ama- teurzendstations uit Noord-Brabant en Zee- land. Het werk dezer amateurzenders be- stond uit het ontvangen en uitzenden van be richten welke van belang waren voor de hoofden der LBD in de diverse plaatsen. Aangezien deze mededeelingen langs radio- grafischen weg werden overgebracht, gaat zulks natuurlijk veel sneller dan dat hiervoor telefoon gebruikt zou worden. Het doel was dus de gebeurtenissen in het oefeningsgebied zoo snel mogelijk ter kennis van de autoriteiten te brengen. Daartoe was in de plaatsen Axel, Ter Neuzen, Middelburg en Vlissingen een amateur zendstation in be- drijf, dat werkte op een golflengte van 80 meter. In Noord-Brabant waren ruim 20 van deze stations opgesteld. Een bericht b.v. dat te Vlissingen vliegtui- gen werden waargenomen die zich in de rich- ting Bergen op Zoom begaven, werd door het amateurstation onmiddellijk doorgeseind naar een hoofdstation te Breda. Dit hoofdstation ontving betreffend bericht in morse-teekens en direct daarop werd dit dan op 80 meter golflengte omgeroepen. De hoofden van LBD, die grootendeels voorzien waren van 80 Meter ontvangers wisten zoo- doende in minimum van tijd van welke kanten gevaar dreigde. Vlissingen b.v. werd om 23.07 gebombar- deerd en binnen 2 minuten was dit over het geheele land bekend. Op hetzelfde moment dat Breda en op een ander trjdstip Geertrui- deriberg werden gebombardeerd, werden deze berichten reeds op 80 meter omgeroepen. Nog meerdere van dergelijke gevallen zouden op te sommen zijn maar wij volstaan hiermede en wilier, alleen aantoonen, hoe snel by een behoorlijke organisatie, deze amateur-zend- stations kunnen werken. Het zal niet algemeen bekend zijn dat ieder boven de 18 jaar een vergunning kan beko- men om zoo'n zendstation te houden. Daarvoor moet bij den Technischen Dienst van P.T.T. een examen worden afgelegd. Dit examen bevat het opnemen en seinen der morse-teekens, alsmede grondbeginselen der eleetriciteit, kennis van radiozender, ontvan- ger, enz. Men kan daartoe een cursus vol gen en ook zijn boeken in den handel ver- krijgbaar welke speciaal voor dit examen zijn samengesteld. Wanneer de candi'daat het examen met goed gevolg heeft afgelegd, wordt hem door den Minister van Binnenlandsche Zaken een zendvergunning verleend op bepaalde voor- waarden. De gewone omroepzenders als Hilversum e.d. weTken met vermogens van 7 tot 100, ja zelfs meerderen met 150 kilowatt. Een der- gelijk zen'dvermogen is den amateur echter niet toegestaan. In Nederland mag men niet meer dan 50 Watt energie voor zijn zender gebruiken. <De meeste lampen in Uw huis- kamer verbruiken meer.) Dit wil niet zeggen dat alle amateurs nu ook met 50 Watt wer ken. Integendeel, het gros gebruikt veel en veel minder. Tijdens de oefening waren in Noord-Brabant zeer veel kleine zendertjes in gebruik met iy2 en 2 Watt energie. Dit is nagenoeg evenveel als het lampje in Ujv zak- lantaarn gebruikt. Zelfs met deze lilliput- zendertjes worden prachtige resultaten be- reikt, want vele honderden kilometers kunnen daarmede worden overibrugd en zelfs reeds en kele malen, onder bizonder goede omstandig- heden, werden door deze lilliputters verbindin- gen met andere werelddeelen tot stand ge- bracht. De amateur mag ook niet op elke willekeu- rige golflengte gaan werken, maar hem worden verschillende frequentie-gebieden toe- gewezen. Zoo'n gebiad noemt hij een band en zijn dit voor Nederland de 80 Meter band 40 M. band, 20 M. band, 10 M. band en 5 M. band. Hij heeft zich aan deze, voor hem af- gepaalde gedeelten te houden en het zou trou- wens ook geen doel hebben hier buiten te gaan, want' de andere amateurs zouden hem met hooren en van de officieele stations krijgt hij geen antwoord. Zooals uit deze golflengten blijkt zijn de amateurs dus niet te beluisteren op een ge- woon radiotoestel, tenzij dit toestel uitgerust is met een apart ontvanggedeelte, de zgn ultra korte golf. Men mag wel zeggen dat minstens 90 der amateurs werkt met telegrafie, dus met morse-teekens, terwijl er geleidelijk meer bij gaan komen die zich op telefonie toeleggen. Ge behoeft U dus niet te verwonderen als ge op 80 Meter luisterend plotseling hoort- .Hallo PAnui enz. hier is P a nul enz., ik heb je buitengewoon goed ontvangen" enz. enz. Er is dan geen clandestiene zender aan het werk, maar een amateur uit b.v. Maastricht heeft een babbeltje met een collega in Am sterdam, of wat meermalen gebeurd met een amateur ver buiten onze grenzen. Voor de heele groote afstanden zijn de lagere golflengten beter geschikt, zoodat op b.v. 20 Meter en zelfs 10 Meter golflengte geregeld Amerikaansclie amateurs een buurpraatje houden met collega's in Europa. Een Zeeuw- sche amateur gelukte het zoo'n babbeltje te houden met een Rus in Bakoe. Dit gebeurde op 80 Meter. Bij het verleenen der zendvergunningen worden tevens door P.T.T. roepletters voor het amateurstation vastgesteld. Deze bestaan uit een groep van 5 letters, P A nul waar- van de laatste 2 naar keuze. P A is over de geheele wereld bekend als Nederland. De nul beteekent amateurstation. Voor ieder land zijn de beginletters verschillend, zoodat de amateur onmiddellijk kan weten met welk land hij in verbinding is of tracht te komen. Hoe wordt nu zoo'n verbinding tot stand gebracht De amateur zet zich achter zijn seinsleutel en seint gedurende enkele minuten: „C Q de P A nul enz. enz." Practisch op alle tijden, h^tzij dag of nacht, zitten in de verste uithoeken der aarde amateurs te Iuisteren. De teekens c q de p a-nul beteekenen voor hen: dit is een algemeene oproep van een Nederlandsch Amateur. Aan het eind van zijn oproep geeft onze Hollander het letterteeken K, wat wil zeggen: „kom a.u.b. als je me hebt gehoo'rd" en de Australier, Japanner of Amerikaan, of als we dichter bij huis willen blijven elk Europeesch amateur die lust heeft met den Hollander in verbinding te komen, begint hem nu aan te roepen. Dit duurt enkele minuten en intusschen zit de Nederl. amateur aan zijn ontvanger te draaien, scherp luisterend naar ieder morse-signaaltje tot hij plotseling hoort: P a nul de w 2 Direct weet hij dan dat hij verbinding heeft met een Amerikaan. (Dit zegt hem de letter w, terwijl het cijfer 2 hem tevens wijst in welk district de Ameri kaan woont. iJe Amerikaan hoopt dat de Hollander hem heeft gehoord en vraagt hem zulks. waarna laatstgenoemde zijn seinsleutel weer ter hand neemt en zoolang via dien sleu- tel met zijn partner kan kletsen als hij wenscht. Nu zult ge U misschien afvragen hoe kan een Nederlander zich nu in Japan verstaan- baar maken Maar ook hier is wat op ge- vonden. De amateur bedient zich namelijk van een apart wereldtaaltje. Hoofdzakelijk is dit taaltje (bestaande uit afkortingen) uit het Engelsch ontleend, waarbij zooveel mogelijk de klinkers worden weggelaten. Zoo seint men b.v.: ,,r ok ge ob mni tnx hr wx fb but cldy" Ieder amateur ter wereld weet dan dat dit bericht inhoud: ontvangen, alles in orde, goeden avond oude jongen, wel bedankt, hier weder zeer goed maar be- wolkt". Van een verbinding geven zij elkaar een schriftelijke bevestiging in den vorm van een kaart, waarop dan, naast datum, tijd en golf lengte, de voornaamste bizoniderheden van die verbinding wordeji vermeld. Een 'der gelijke kaart heet QSL kaart en zooals een ander zijn postzegels bijeengaart, is het de hobby van den amateur om zooveel mogelijk QSL kaarten van zijn verbindingen machtig te worden. In Nederland zijn pl.m. 300 gelicenseerde amateurs. Over de geheele wereld ruim 50.000, waarvan de grootste helft alleen in Amerika zit. Onze provincie telt op het mo ment 9 gelicenseerden, terwijl diverse nieuwe- lingen bij hen in opleiding (gratis) zijn. Het aantal door hen gemaakte verbindingen loopt in de duizenden. De collectie QSL kaarten is dan ook zeer uitgebreid. Nieuw Zeeland, Australie, Japan, Mandsjoekwo, Nederl. Indie, Argentinie, Brazilie, honderden Amerika nen en Canadeezen, kortom de geheele wereld is vertegenwoondigd. Het is een prachtige sport met een emsti- gen ondergrond, aangezien de amateur steeds zoekende is naar nieuwe wegen, ten- einde met eenvoudige middelen steeds nieuwe mogelijkheden te scheppen. Deze sport kan in dienst van het algemeen belang van zeer groot nut zijn, daartoe werd zij als proef ingelascht brj deze laatst gehou den luchtbeschermingsoefening op uitge- breide schaal. Het is nog niet te overzien, welke toepas- singen voor haar in de toekomst zijn weg- gelegd, maar dat het kan verkeeren be wijst wel het volgende. De eerste Nederlandsche amateur, die het jaren geleden gelukte met een paar wattjes met Amerika in verbinding te komen, moest zich voor den rechter verant- woorden wegens clandestien zenden, terwijl na de verongelukte luchtschipexpeditie van Nobile in den Noordpool, het een Russisch Amateur was, die, na dagen, de eerste nood- seinen opving. Tengevolge daarvan kon de plaats bepaald worden waar de verongelukten zich bevon- den, de reddingspogingen hadden succes en de Russische amateur werd door de Italiaansche regeering geridderd. Gemakshalve vermelden wij hieronder nog de namen der Zeeuwsche Amateurs, welke alien gaame bereid zijn den belangstellende inlichtingen te verschaffen. P A o D A. A. Dekker, Noordweg S 231, Middelburg. P A o P N. P. Neve, Segeersweg V 100a. Middelburg. P A o L F. F. Kraat, Vlasmarkt K 148 Middelburg. P A o A O. W. v. Aartsen, Korte Giststr. A 124, Middelburg. P A o J J. J. Hekelaax, Kleine Markt 9, Vlissingen. P A o P A. L. de Jonge Baas, Van Steen- bergenlaan 13, Ter Neuzen. P A o S S. P. J. Meertens, Rosegracht 10, Ter Neuzen. P A o A B. W. Jurriens, Opzichter water- leiding, Axel. P A o L Y. W. B. Blommaart, Wilhelmina- straat A 326, St. Jansteen. ZONDAG 28 JUNI 1936. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUiZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Dr. L. J. Oaizemier. SLUISKIL. 9.30 u., de heer IV. J. Foumierj 2.30 u., de heer Ph. J. Greeven. AXEL. 9.30 u., Ds. E. Raams van Hoek en 2 u., Ds. Hermanides van Hulst. HOEK. 9.30 u., de heer Ph. J. Greeven; 2.30 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u„ Ds. G. v. Dis. KLOGSTERZANDE. 10 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 10 u., de heer J. Smit, Diacoon-godsdienstonderwijzer te Heem- stede. PHILIPPINE. 2.30 u., de heer J. Smit, Dia- coon-godsdienstonderwfjzer te Heemstede. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u„ Ds. v. d Guchte van Veere. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. PosL HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u„ Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., leea- dienst. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. J. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 Juni 1936. De volgende vonnissen werden uitgesproken W. Ph. la V., oud 51 j., koopman te Rot terdam, thans gedetineerd, is wegens op- lichting veroordeeld tot 8 maanden hechtenis met aftrek van het voorarrest. H. W. K. F. H. S., ou'd 36 j., incasseerder te Uzendijke, thans gedetineerd, is wegens oplichting veroordeeld tot 6 maanden gevan- genisstraf met aftrek van het voorarrest. L. J. d. W., oud 23 j., chauffeur te Hulst, is wegens het veroorzaken van den dood van een ander door schuld, veroordeeld tot 1 maand hechtenis. De volgende zaak werd behandeld: J. M. F., oud 53 jaar, slager te Souburg, was door den Kantonrechter te Oostburg ver oordeeld tot jF 25 boete of 15 dagen hechte nis, wegens het vervoeren van 1% kg marga rine welke zetmeel bevatte. De verdachte was in hooger beroep ge- komen. Verdachte werd niet ontvankelijk verklaard in zijn ingesteld hooger beroep. HET ZEDENDEIXCT. De raadkamer der Haagsche rechtbank heeft, na verhoor van de verdachten, die in verband met het zedendelict in het huis van bewaring waren ingesloten, en na pleidooi van hun respectievelijke verdedigers, de invry- heidsstelling gelast van den 48-jarigen E. P., den 35-jarigen E. D. D., den 35-jarigen A. P. G. ter H., pen 40-jarigen W. G. en den 39- jarigen A. van der L. Als verdedigers voor deze verdachten tra- den onderscheidenlijk op Mr. Blaupot ten Gate, Mr. Vollaers, Mr. Rikmenspoel, Mr. Her bert Polak en Mr. Overbosch. Door deze beschikking zijn thans alle bij deze zaak betrokken verdachten op vrije voe ten gesteld, met uitzondering van twee. Van een van deze beiden is de gevangenhouding voor den tijd van dertig dagen bevolen. De zaak van den anderen dezer twee ver dachten zal a.s. Dinsdag in raadkamer dienen. Kainpioenschap van Nederland. De wedstrijd FeijenoordBe Quick, die ver moedelijk wel de laatste zal zijn in den strijd om den titel 19351936 zal in verband met het warme weder Zaterdagavond plaats vin- den. Promotiecompetitie 3e klasse afd. IV. BoeimeerDOSSiO Voor DOSKO komt nu nog de zware strijd tegen Boeimeer, waartegen zij wel zal opzien, want Boeimeer heeft in haar vorige ontmoe- ting DOSKO een flinke nederlaag toegebracht. •DOSKO heeft zich, door haar oude spelers weer in het veld te roepen, den laatsten tijd versterkt en zoo gelooven wijdat het haar nog zal gelukken om zich door een beslis- singswedstrijd tegen De Zeeuwen in de 2e klasse te handhaven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6