ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN j4mi$djCL No. 9469 VRIJDA'G 26 JUNI 1936 76® Jaargang Binnenland Buitenland TWEEDE BLAD De abonne's van het Geillustreerd Zondagsblad, H.H. Kantoorhouders Onze abonne's in het Buitenland de verklaring van dr. coljjn. Zon of geen zon 7 Flacon 90d, Tu be 60ct, Doos 50 en 25 d. rawwuTURmiftar* NEUZENSCHE die het blad per post ontvangen, worden verzocht, hun abonnementsgeld voor 1 -Juli a.8., in te zenden daar fer anders over beschikt wordt met verhooging van 15 cent. DE UITGEEFSTER. worden verzocht het abonnementsgeld over het 2e kwartaal 1936 van de Ter Neuzensche Ooairant voor 1 Juli a.s. in te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op, dat wij bij terug-ontvangst van eene onbetaalde kwitantie, onmiddellijk de toezending van het blad zullen staken. DE UITGEEFSTER. worden dringend verzocht, het verschulddgde abonnementsgeld voor 1 Juli a.s. in te zen den. Bij niet-ontvangst v66r dien datum wordt het abonnement gestaakt. AJbonnementen voor het buitenland worden slechts aangenomen bij vooruitbetaling. DE UITGEEFSTER DE KONINGIN IN DEN HAAG. De Koningin is Donderdagmiddag te 5 u. 29 uit Ape 1 doom aan het Staatsspoorstation te 's Gravenhage aangekomen en heefit zieh per auto naar den Ruigenhoek begeven, teneinde daar korten tijd haar intrek te nemen. PRINSES JULIANA TE UTRECHT. Bij het bezoek van Prinses Juliana tijdens haar verblijf te Utrecht aan het Centraal- museum, waarlbij zij vergezeld was van den Commissaris der Koningin en zijn echtgenoote, heeft de burgemeeater ook jkvr. de Jonge, conservatrice, en den heer Jan Eloy Brom, conservator van het Aartsbisschoppelijk mu seum, aan HJK.H. voorgesteld. Bezichtigd werden de Agneskapel en de zalen met de schilderijen van Jan van Scorel, zoomede de stijlkamers. In het gebouw van de Fundatie van Rens- woude werden aan de Prinses bloemen aange- boden en werden de regenten en bestuursleden voorgesteld. Mr. R. van Woelderen. lste huds- meester, heefit H.K.H. een en ander van de stichting verteld, er aan herinnerend, dat ver- schillende leden van het Huis van Oranje het gebouw hebiben bezocht en de antieke servie- zen en andere merkwaardige voorwerpen, eigendom der stichting, laten zien. Nadat de kinderen van het Stadsambachtskinderhuis, die in dd.t gebouw gehuisvest zijn, 'Haar het Wilhelmus hadden toegezongen. heeft HJK.H. haar handteekening in het gulden boek der Fundatie geplaatst. Prinses Juliana heeft Woensdagavond met haar gastheer, den Commissaris der Koningin, in den stadsschouwlburg de tooneeluitvoering van het Utrechts studententooneel bijgewoond. Het publiek heeft haar bij aankomst op het Vreeburg hartelijk toegejuicht. Bij de ont- vangsit in den schouwtourg van de zijde der studenten was mede de burgemeester aan- wezitg. Prinses Juliana, vergezeld van haar hofdame jkvr. de Brauw. heeft Donderdagochtend 11 uur Paushuize te Utrecht verlaten om per auto naar het Loo terug te keeren. Aangezien aan dit vertrek geen bekendheid was gegeven, geschiedde het geheel onopge- merklt. De Commissaris der Koningin en zijn echt genoote deden H.K.H. uitgeleide. staande mededeeling van dr. Vos, stelt er prijs op zijnerzijds te verklaren, dat dr. Vos in dezen als prive persoon en op eigen verant- woordelijkheid heeft gehandeld en noch met hem, voorzitter, noch met eenige partij- instantie overleg heeft gepleegd. (N. R. Crt.) DE STAKING BIJ DE HOLLAND RADIUM RUBRERFABRIEK TE MAASTRICHT. Woensdag heeft een conferentie plaats ge- had tusschen de vertegenwoordigers der or- ganisaties en de directie van de Holland Ra dium Rubberfabriek. De vanwege de arbeiders gestelde eischen waren: le. een loonsveihooging van 1,80 op 2 per 100 stuks voor de arbeiders werkzaam bij de watch-cases; 2. een boeteregeling; 3. in- stelling van een fabriekscommissie en 4. het vastleggen van de arbeidsvoorwaarden in een collectief contract. Over deze punten zoo meldt men aan het A.N.P. is tusschen de directie en de leiders der organisaties overeenstemming berei'kt in dien zin, dat de directie het gevraagde heeft ingewilligd. Donderdagochtend zou het werk worden henvat. HUT LOT VAN DE GEBROEDERS LEENAERS IN ABESSINIe. Gelijk bekend is, heeft het ministerie van Buitenlandsche Zaken zich dezer dagen tele- grafisch in verbinding gesteld met de Fran- sche regeering, met het verzoek, berichten te mogen ontvangen omtrent de heeren J. E. M. en J. H. M. Leenaers, die in Abessinie in ge- vaar zouden verkeeren. Thans zijn door bemiddeling van de Fran- sche regeering de volgende mededeelingen ont vangen (De heeren Leenaers, die op het oogenblik op hun plantages vertoeven, genieten een goede gezondheid en zijn in staat, den moei- lijkheden, waarmede zij te kampen hebben, het hoofd te bieden. Een expeditie, door het Italiaansche hoofd- kwartier naar Aroussi gezonden, is er in ge- slaagd, met hen in verbinding te komen. Ze heeft hen niet kunnen ontzetten tengevolge van haar onvoldoende sterkte en de onveilig- heid der streek, welke het tooneel is van voortdurende gevechten tusschen inheemsche Gallas en Abessijnsche bandieten. Het Italiaansche hoofdkwartier heeft het besluit genomen, een sterke colonne, gerecru- teerd uit de divisie Sabanda, naar deze streek te zenden. Zij zal tot taak hebben, de heeren Leenaers en de vreemdelingen, die bij hen een toevlucht hebben gezocht, te bevrijden. GRCBNDWETSHERZIENING. Naar vemomen wordt hebben thans de voorstellen der Regeering tot herziening van de Grondrwet, het Departement van Binnenl Zaken verlaten. BIJEENKOMST DER ".NEUTRALE" STATEN. Gelijk tijdens de laatste bijeenkomst van den Volkenbondsraad is besloten, zijn heden de „neutrale" staten, Nederland, Zweden, Noor- wegen, Denemarken, Finland, Spanje en Zwit serland onder voorzitterschap van Munch, den Deenschen minister van buitenlandsche zaken, bijeengekomen, teneinde te beraadslagen over de politieke gebeurtenissen. AFSOHEID VAN ONZEN GEZANT TE BRUSSEL. In de morgenvergadering treden als spre- kers op de heeren Chr. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer en Ds. W. Bijleveld. In de middagbijeenkornsi. zal het woord wor den gevoerd door oud-minister J. J. C. van Dijk, minister dr. H. Colijn en Ds. J. Fokkema. WORDEN DE BANKETBAKKERS MET ONDERGANG BEDREIGD? De Nederiandsche Banketbakkersvereeaii- ging en de Ned. R. K. Bond van Banket- bakkerspatroons hebben 'n adres aan den Raad van Ministers verzonden, waarin onder de aandacht van dit college wordt gebracht, dat de banketbakkersbedrijven hier te lande met ondergang worden bedreigd door de, bij dalende omzetten, stijgende lasten eh kosten. Met name wordt vooral nadeeligen invloed ondervonden van: 1. de omzetbelasting, welke zeer zwaar op deze bedrijven drukt; 2. de hooge crisisheffingen op de meest benoodigde grondstoffen: boter, bloem en room; 3. de onbillijkheid, dat aan biscuitfabrikan- ten bloem wordt geleverd met een belangrijk lagere crisisheffing: en de onbillijkheid, om aan ijsbereiders, de room tegen industrieprijs te verstrekken, d.i. 40 ct. per liter goedkooper dan de banketbakker (de oorspronkelijke ijs- bereider) deze kan bekomen. Dit werkt de oneerlijke concurrentie in de hand. Hierbij zij opgemerkt, dat bij de ijsbereiders veel buiten- 1 anders zijn, die op deze wijae groote schade berokkenen aan sedert lang gevestigde Neder iandsche bedrijven; 4. de onbillijkheid, die gelegen is in de verordening van de Arbeidswet 1919, die aan werknemers in de bedrjjven verbiedt op den Zondag eenigerlei arbeid te verrichten, terwijl het dezen werklieden vrij staat onbeperkt werkzaam te zijn in de, den banketbakkei sterk beconcurreerende lunchrooms, cafe- taria's en automatics; 5 de winkelsluitingswet, welke den ban ketbakker verbiedt op den besten verkoopdag der week langer dan zes uur zijn zaak open te houden, terwijl bovengenoemide lunchrooms etc. onbeperkt voor het publiek geopend kun nen zijn. Adressancen doen uit naam van alle ge- organiseerde banketbakkers uit ons land een dringend beroep op den ministerraad en'ver- zoeken die maatregelen te willen treffen waardoor aan de gerechtvaardigde verlangens van een groote groep nijvere mid'denstanders wordt tegemoet gekomen en zioodoende de banketbakkersbedrijven voor algeheele onder gang te behoeden. De vorige week is een verklaring van mi nister Colijn verspreid, waarin wordt gezegd, dat geruchten van kwetsend karakter hun uitgangspunt vonden in een aangelegenheid van zuiver particulieren aard, n.l. een borg- stelling, door dr. Colijn verstrekt aan een uit den vreemde hierheen gekomen gezin. Het Volk zegt, dat het tot dusver geen reden had, om er aan te twijfelen, dat het hier inderdaad een aangelegenheid van zuiver particulieren aard betrof. Thans is ons bekend geworden, aldus het blad, dat het 1' rijheids- bondsche Kamerlid dr. I. H. J. Vos, in overleg met eenige andere vooraanstaande leden van die partij, deze borgstelling voor een bedrag van 2000 Engelsche ponden, dus ongeveer 15.000, gekoeht heeft van dengene, in wiens beizilt de borgstelling was gekomen en dat zij daama aan een lid van de regeering ter hand is gesteld. Met deze opzienbarende daad heeft de zaak ongetwijfeld haar zuiver particulier karakter verloren, aldus het blad. Wij vragen ons af, wat de vertegenwoordigers van den Vrijheids- bond heeft bewogen, het stuk te koopen. Hier- omtremt kan opheldering onzes inziens onmo- gelijk achterwege blijven. Naar aanleiding van deze puiblicatie hebben we dr. Vos gesproken. 'Hij bevestigde, dat het geen in Het Volk staat, juist is. Alleen zit er geen politick achter. Als persoon, zei dr. Vos, heb ik naar de borgstelling gezocht en toen ik deze had gevonden, voor f 15.000 ge koeht, zijnde het bedrag, waarover de borg stelling liep. Ik heb vervolgens het papier naar dr. Colijn gezonden; deze heeft mij inmiddels het bedrag terugbetaald. Ik he(b dit alles spontaan gedaan. Minister Colijn wist daar niets van. Ik vond het nood- zakelijk voor het prestige van ons land tegen- over het buitenland. Ik wilde niet, dat de per soon van dr. Colijn, voor wien ik grooten eer- bied heb en van wien ik overtuigd ben, dat hij te goeder trouw is, door het slijk zou worden gehaald. De voorzitter van den Vrijheidsbond, mr. W. C. Wendelaar, het bericht in de aibeiderspers over deze aangelegenheid geleizen hebbende en door ons op de hoogte gebracht van voren- De correspondent van de N. R. Crt. te Brus- sel meldt: Zoo als wij reeds mededeelden, heeft Hr. Ms. gezant jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer, Donderdag zijn terugroepingsbrieven aan koning Leopold overhandigd. De audientie had plaats in het koninklijk paleis te Brussel. Na de protocolaire formali- teit onderhield de jonge vorst zich geruimen tijd op bijzonder minzame wijze met den scheidenden gezant en liet hij zich naar aan leiding van de benoem/ing van dezen laatste tot gouvemeur-generaal van Ned. Oost-Indie in bewonderende termen uit over het koloniale werk van Nederland en de groote gastvrijheid waarvan hij' en wijlen koningin Astrid, op Java en elders in Indie mochten genieten. Vandaag overhandigt jhr. Tjarda van Star kenborgh Stachouwer zijne terugroepingsbrie ven aan de Groot-Hertogin van Luxemburg. GOEDKOOPE GROENTEN VOOR MIJNWUKKERS GEVRVAGD. De Alg. Ned. Mijnwerkersbond heeft een adres aan den minister van Sociale Zaken ge zonden, waarin wordt verzocht aan de mijn- werkers goedkoope groenten te willen ver strekken in denzelfden geest als dit aan de werkloozen geschiedt en dan hen ook bij de verstrekking van het vleesch in bussen weer in te sehakelen. In het adres wordt er op gewezen, dat de dnkomsiten der mijnwerkers door loonsverla- gingen en verzulmdiensten zoodanig zijn ver- minderd, dat de mijnwerkers extra hulp noo- dig hebben om hun zwaren en tntensieven ar beid voort te kunnen zetten. HET NATIONAAL CRISISOOMITe. In verband met het beeindigen van de werk- zaamheden van het Nationale Crisiscomite heeft men gevraagd of dit comitd zijn arbedd met een batig saldo heeft besloten en zoo ja, wat er met dit saldo is geschied. Inderdaad heeft het N. O. C. een zeker be drag overgehouden. Het beloopt ruim 45.000 gulden. Overeenkomstig de statuten van het comite moest hieraan een zekere bestemming worden gegeven bij de liquidatie. Zulks is dan ook geschied. Het batig saldo is toevertrouwd aan den minister van Binnenlandsche Zaken, met het verzoek het aan te wenden ten be- hoeive van de borgstellingsfondsen, welke naar men weet een belangrijk deel van den arbeid van het voormalige Nationale Crisiscomite zullen ovememen. ANTI-REVOLUTION AIRE LANDDAG TE AMSTERDAM. Zaterdag 4 Juli wordt in den tuin van Artis te Amsterdam een landdag gehouden van leden en geestverwanten der a.-r. kiesvereenigingen in ons land. ..HERVORMUN OF STERVEN." Honduras treedt uit den Volkenbond. Volgens berichten uit Tegucigalpa is bij decreet van den Hondureeschen president d.d. 20 Juni bepaald, dat Honduras uit den Vol kenbond zal treden. De Italiaansche bladen, schrijvende over het uittreden van Honduras uit den Volkenbond, wijzen erop, dat het de door Geneve gevolgde politick is, die voor Honduras aanleiding is geweest, den Volkenbond te verlaten, nadat de andere Zuid-Amerikaansche republiek Guatemala dit instituut reeds eerder had ver laten. Het vraagstuk der betrekkingen tusschen de Amerikaansche landen en den Volkenbond zal op de aanstaande pan-Amerikaansche con ferentie te Buenos Aires worden bestudeerd, doch volgens de Italiaansche bladen staat het vast, dat de Volkenbond zich voor het dilem ma geplaatst ziet. zich te hervormen of te sterven. WIND UIT DE ZEILEN. Het program, dat Van Zeeland Woensdag in de Belgische Kamer heeft ontvouwd, bevat hervormingen op bijna elk gebied. Men kan zich terugverplaatst wanen in de jaren 1918— 1919, toen besluiten van verre strekking overal in Europa zonder veel omhaal genomen kon- den worden. Als Van Zeeland al zijn plannen zal kunnen uitvoeren, dan brengt hij zooveel tot stand, dat menige revolutie het met min der heeft moeten doen, aldus de N. R. Cnt. Tijden van hoogen socialen en politieke druk maken dergelijke dingen mogelijk. Dan schijnt het, uit drang tot zelfbehoud uiteraard stugge, sociale en staatkundige bestel der landen voor een korte periode plastisch geworden. Hoe stug dat bestel is, toonen ons de landen van de jongste revoluties in Europa, Italie en Duatschland. Sociaal is er heel weinig veran- derd. Het is bij uiterlijkheden gebleven. Men zou, uit de lessen der practijk, het op deze wijize kunnen formuleeren: Dat de groote, economische groepen er alle bij verloren heb ben. Dit zou nog veel scherper in het licht treden, als niet een inflatie van oorlogsindus- trie en miliitarisatie voordeelen schiep, die slechts tijdelijk kunnen zijn, en op den duur, door him onproductiviteit en duurte, slechts als een last te meer op de gemeenschap zul len drukken. Na den oorlog heeft vooral het oeconomische leven van Duitschland een tref- fend voorbeeld opgeleverd, hoezeer de pro- ductiekosten van een land omhoog geschroefd worden door het bestaan van een, door ab- normale militaire behoeften in het leven ge- roepen, over-outillage, zelfs als men deze ge heel heeft kunnen afschrijven. Dit voorbeeld moge, door de ongewone afmetdngen van het geval, onnatuurlijk vergroot zjjn geweest, een les voor het ook niet meer natuurlijke heden is het daarom niet te minder. Laat men deze ongezonde prikkels buiten beschouwing, dan kunnen in beide landen ar- beidgevers en arbeidnemers zich bedrukt af- vragen, wat zij bij de revolutie gewonnen heb ben. Rusland, met zijn wreed verleden van meer dan anderhalf decennium, laten wij ge heel ter zijde. Zooals in het sociaal-oeconomische, zoo is het ook staatkundig. Italie heeft nog zijn Kamer en Senaat, Duitschland nog zijn Rijks- dag. Overtuigende nieuwe vormen ter af- doende vervanging van het uitgeholde, voor partijdoeleinden geexploiteerde, oude zijn nog niet gevonden. Men troost zich met het be- zit van den sterfelijk man, die in alles voor- zriet, zeker niet tot meerdere rust van land en wereld. Dat is het effect van revolutie. Zelfs daar- voor is het plastische van de maatschappij maar zeer betrekkelijk. Verkeert Belgie in een periode, waarin het vatlbaar is voor een zoo uitvoerig „op de helling nazien" van zijn systeem, als Van Zeeland op het oog heeft? En, als de menschen er vatbaar voor zijn, ver- dragen dan ook de omstandigheden dit alles? Deze vraag ligt voor de hand, en zij moet worden gesteld. Te antwoorden hoeven wij niet. Wat Van Zeeland nastreeft, is duidelijk. Hij wil politieke bewegingen, die op critiek van het bestaande en op sociale ontevredenheid berusten, den wind uit de zeilen nemen. De omstandigheden in Belgie boden ruimschoots voedsel tot die critiek. De oorzaken en de gevolgen van de devaluatie hadden krachtig daartoe medegewerkt. Tot de oorzaken van de devaluatie behoorden schrikkelijke misstan- den in het bank- en credietwezen, die o.a. stof leverden voor de hevige campagne van de rex-beweging tegen corruptie in de politieke wereld. De gevolgen van de devaluatie waren een stijging van de kosten van levensonder- houd, die de nooit rooskleurige sociale om standigheden in Belgie nog zeer verergerden. Het resultaat is nu dat wij in Belgie, zon der triomf van een „volksfront", sociale be wegingen zien, en wetgevende maatregelen hooren aankondigen, die groote overeenkomst toonen met hetgeen in Frankrijk waar te nemen valt. In het ruwe kan men consta- teeren, dat met of zonder devaluatie in dezen niet veel verschil uitmaakit. Van Zeeland wil afdoend werk doen. Hij is te knap financier, om geen zorgen te koes- teren omtrent de oeconomische en financieele gevolgen van dit alles. Maar dit wordt nu blijkbaar de nieuwe leuzeOp hoop van zegen. Dat was het motto van Auriol, den Franschen minister van financien, en het is nu het motto van Van Zeeland. 'Heelemaal nieuw is het voor het overige niet. Toen von Papen, als Duitsch rijkskanselier, in 1932 zijn stelsel van aamzwengeling met rijksmiddelen lanceerde, verklaarde hij ronduit, dat het mis zou zijn, als in den loop daarvan niet een ver- betering van den algemeenen toestand intrad. En is het systeem van Roosevelt anders Van Zeeland's hervormingsplannen zijn ver- bijsterend universeel. Zij omvatten: Loon- regeling, betaalde vacantie, 40-urige werk- week in door den Koning aan te wijzen be drijven, verplichte verzekering tegen ziekte en invaliditeit; verhooging van de ondersteuning voor werkloozen, uitbreiding van den leer- plicht, bepalingen tegen cumulatie, vervroe- ging van het pensioen in ongezonde bedrijven; woningverbetering, arbeiderstuinen en arbei- derskolonisatie, bouw van ziekenhuizen, sanatoria; aanleg van nieuwe rioolstelsels, waterleiding, zweminrichtingen en speel- plaatsen. Men moet haast Coue zelf zijn, om dit alles aan te kondigen. Verder belooft Van Zeeland conversie, goedkooper crediet, scherp toezicht op bank- en crediet- en verzekeringswezen, herziening van het sta- tuut van de nationale bank, schepping van nieuwe credietorganisaties van overheidswege; valorisatie van landlbouwproducten, bescher- ming van den middenstand, sc'herpe controle op wapenfabricage en wapenhandel, op feite- lijke monopolies ook, zooals de leverantie van elec.trischen stroom en brand- en meststoffen; herziening van het stelsel der naamlooze ven- nootschappen, vrijheid van geologisch onder- zoek in den Congo, kolonisatie van Belgen daar te lande. Ziedaar zijn oeconomisch pro gram. En daarnaast het politieke: verster- king van de stabiliteit van het uitvoerend gezag, schepping van nauwere banden tus schen oeconomisch leven en wetgeving, nurne- rieke en rethorische inperking van het parle- ment, schepping van het referendum, vervan ging van koninklijke commissies door snel- werkende koninklijke commissarissen, ver- sterking van den invloed van de oeconomische lichamen op het bewind, en draconische onder- drukking van de mogelijkheid tot een corrup- tieve vereeniging van politiek en oeconomische belangen, zooals in de laatste jaren in talrijke gevallen aan den dag is gekomen, vrucht- bare voedingsbodem voor Legrelle's sensatie- zucht. Waarlijk, wat blijft er aan agitatiestof in het land over, als de regeering dit alles be looft? De dictaturen zullen schrikken van dit aangekondigde tempo! BETAALDE VACANTIE VOOR ARBEIDERS. De twintigste Internationale Arbeidsconfe- rentie is Woensdag geeindigd. De conferentie heeft nog het ontwerp-conventie over de be taalde vacantie voor arbeiders aangenomen, volgens hetwelk aan de meeste arbeiders het recht ^p minstens zes dagen betaalde vacan tie wordt toegekend. De aanneming geschiedde met 99 tegen 15 stemmen, zoodat de ver- eischte tweederde meerderheid ruimschoots is verkregen. Van de Nederiandsche afgevaar- digaen stemden de regeeringsgedelegeerden prof. Aalberse en mej. Sternberg en de arbei- dersvertegenwoordiger Amelink voor, de ver- tegenwoordiger der Nederiandsche werk- gevers Molenaar tegen. Door het aannemen van dit ontwerp is het eindresultaat van de twintigste Arbeidscon- ferentie geworden, dat drie nieuwe internatio- nale conventies zijn tot stand gekomen, n.l. over de aanwerving van inlandsche arbeids- krachten, over betaalde vacantie, en over de veertig-urenweek bij openbare werken, terwijl drie andere ontwerp-conventies door het ont- breken van de vereischte tweederde meerder heid niet zijn aangenomen, n.l. inzake de 40- urenweek in het bouwbedrijf, in de ijzer- en staalindustrie en in de steenkolenmijnen. De conferentie heeft bovendien nog een groot aantal resoluties aangenomen over het toekomstige werk van de intemationale ar- beidsorganisatie. Zij heeft Woensdag o.a. een- stemmig een resolutie van den arbeidersgede- legeerde van Luxemburg aangenomen, waar- bij de belangen van de Duitsche vluchtelin gen, vooral op het gebied van werkverschaf- fing, nog eens extra aan de zorgen van het internationaal Arbeidsbureau worden aanbe- volen, en waarbij de hoop wordt uitgespro- ken, dat de Volkenbond op bevredigende wijze toch mooi bruin. Dat staat gezond en sportief en voorkomt tevens ver- vellen en zonnebrand. 3xinwrijven is gelijk aan 30 zonnebaden, c/v&me (Ingez. Med.) door het verleenen van passen, verblijfsver- gunningen enz. den rechtstoestand van de Duitsche vluehtelingen zal regelen. De vertegenwoordiger van de Nederiandsche arbeiders, het Tweede Kamerlid Kupers, on- dersteunde -deze resolutie in een korte rede, waarin hij er aan herinnerde, dat hij in 1933 reeds een soortgelijke resolutie had voorge steld, die toen ook door de Internationale Arbe'idsconferentie was aangenomen, zonder dat deze thans na drie jaren, een doeltreffen- de hulp aan de Duitsche vluehtelingen heeft verleend. Kupers wees er op, dat niet alleen communisten en Joden, zooals men menigmaal gelooft, Duitschland hebben verlaten, doch dat ook een groot aantal Roomsch-Katholie- ken en Protestanten voor hun geloof uit Duitschland zijn uitgeweken. De Volkenbond moet thans eindelijk iets meer doeltreffends doen voor de vluehtelingen dan tot dusver het geval is geweest. Kupers betreurde het, dat de regeeringen over het algemeen zoo weinig belangstelling hebben voor deze toch zoo verheven humanitaire taak. WAT DUITSCHLAND VOOR DE BEWAPENING UITGEEFT. De Morning Post publie.eert cijfers betref- fende de Duitsche uitgaven voor de herbe- wapening, die, naar het blad verzekeit, de eerste authentieke gegevens daarover vormen. De cijfers voor 1935 zijn: onderhoud van leger, vloot en luchtmacht 240.000.000 pond sterling, kapitaalsuitgaven voor herbewape- ning 400 a 500 millioen pond. De cijfers voor 1936: onderhoud 500 miliioen pond, kapitaals uitgaven 400 a 500 millioen pond. Volgens deze cijfers zou Duitschland in 1936 voor zijn bewapening uitgeven een bedrag van ongeveer 900 millioen pond, terwijl En- geland 810 millioen pond voor de defensie beschikbaar heeft. ENGELAND EN HET GEVAAR VOOR EEN INVAL IN ONS LAND IN TIJD VAN OORLOG. Dezer dagen is onder rubriek Ingezonden stukken in de Daily Telegraph een brief ge- publiceerd van den heer H. C. Buurman uit Amsterdam, die daarin critiek uitoefende op een artikel van gen.-majoor A. C. Temperley en die de doelmatigheid van de Nederiandsche defensie behandelde. In de editie van Woensdag antwoordt gen.- majoor Temperley, die na den oorlog militair attache in Den Haag is geweest, den heer Buurman in een uitvoerig betoog, waarin hij uiteenzet, dat bij een Duitschen aanval op Frankrijk de Duitsche troepen zich weinig gelegen zouden laten liggen aan de Holland- sche waterlinie, aangezien zij slechts door Limburg en Brabant zouden moeten trekken voor het uitvoeren van een Snellen aanval in Zuidelijke richting. Bovendien zouden de ach ter de waterlinie liggende Nederiandsche ste- den uit de lucht zonder directen aanval op den grond in de asch kunnen worden gelegd. Gen.-majoor Temperley eindigt zijn beschou wing als volgt: Do bestudeering van een goede kaart zal de meeste menschen overtuigen van de redelijk- heid der opvatting dat Nederland en Belgie den sleutel vormen voor een succesrijke ver- dediging tegen een aanval in West-Europa. Frankrijk is sterk genoeg om voor zich zelf te zorgen. Zoolang de verplichting van Lo carno bestaat, behoort de bepaling betreffen- de militairen bijstand aan de lage landen het kardinale punt van onze strategic uit te ma ken. Het is een gemakkelijke, maar onver- standige leer te venonderstellen, dat hierin kan worden voorzien alleen door de lucht. Onze groote inspanning moet uitgaan naar het voorkomen van het aanleggen van vijande- lijke vliegvelden en duikbootbases aan de Vlaamsche kust. Dit kan alleen geschieden door militairen steun aan de Nederlandsch en Belgische legers. Deze vliegvelden achter den Rijn te houden zal ons niet beveiligen tegen luchtbombardementen, maar het zal de inten- siteit daarvan enorm verminderen. In een tijd waarin staatslieden besprekingen voeren over de vraag, voor welke doeleinden het volk van dit land bereid is oorlog te voe ren, mogen we zonder aarzelen de onafhan- kelijkheid van de lage landen als eerst-volgen- de plaatsen na onze eigen rijksverdediging. DRIE EILVNDJES IN DEN STILLEN OCEAAN DOOR AMERIKA GEKOLONISEERD. Drie kleine eilandjes in den Stillen Oceaan, Baker-eiland, Jarvis-eiland en Howland-eiland, zullen offcieel door de Vereenigde Staten wor- l der gekoloniseerd. De eilandjes liggen tus-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5