IVOROL Vreest geen Examen H)e hedztfandsche Jandjiasta f TER NEUZEN, 26 JUNI 1936. Kempen waar circa drievierde van de stakers vanmorgen weer aan het werk zijn gegaan. Te Luik is het tramverkeer vanmorgen grootemdeels hervat. Te Brussel loopen alle trams weer normaal en ook de taxichauffeurs zijn vanmorgen weer uitgereden. Op verschil lende buurtspoorwegen wordt echT.er verder gestaakt. Zoowel in het gebied van Luik als in de Borinage valt er een vermindering van het aantal stakers zoowel in de kleine als in de middelmatig groote nijverheid waar te nemen. Te Verviers zijn de automobielfabrie- ken weer in bedrijf. In de textiel-industrie Ite Verviers is tot dusver geen verbetering inge- treden, terwijl het aantal stakende textiel- arbeiders te Rousselaere hedenmorgen met ruim tweeduizend man is vermeerderd. Ook te Antiwerpen en te Mechelen zijn nieuwe sta kingen uitgebroken. De staking in het Brusselsche bankbedrijf duurt voort. Zij omvat thans circa duizend employe's. In de binnenscheepvaart ligt het bedrijf nog volkomen stil. Te Antwerpen heb- ben de autoriteiten eenige •binnenschepen laten requireeren, om graan naar Leuven te transporteeren. Uiit Seraing wordt gemeld, dat de staking in de gemeentebedrijven van mor- gen is beeindigd. Vrij emstige incidenten hebben zich heden morgen voorgedaan te Waasmunster, waar ruim drieduizend stakers slaags raakten met de gendarmeVie. Een der gendarmen werd in het waiter geworpen en aan verscheidene an- deren wist men de karabijnen te ontrukken, die door de stakers doormidden werden ge- broken. Elders zijn eveneens incidenten voor- gevallen, die echter van minder ernstigen aard schijnen te zijn. Uit al deize berichten blijkt, dat de liquida te van de staking alles(beh#.lve een vlot ver- loop heetfit. Van een werkhenvatting op groote schaal kan in ieder geval nog allerminst wor- den gesproken. I POOS 20 CT -TUBE 40 EN 60 CT. ~~1 (Ingez. Med.) DE OMVANG DER ST AKIN GEN IN FRANKRIJK. De stakingen in Frankrijk blijven weiiswaar afnemen. Van een rustigen toestand te Parijs en in de provincie kan men echter nog niet spreken. Daar zijn in de eerste plaats de bot- singen tusschen linkische en rechtsche groe- pen, o.m. in de hand gewerkt door het ontibin- den der sitrijldbonden. Verder blijven in het bij- zonder in het Zuiden des lands in eenige be- langrijke bedrijven de stakingen voortduren. Het belangrijkst is hierbij de staking der zee- lieden te Marseille. Volgens de Matin helhben 4000 stakers de schepen die door gezagvoer- ders en officieren zijn verlaten, bezet. Op 68 schepen wappert de roode vlag. Te Lyon en Bordeaux hebben botsingen plaats gehad tusschen linksche en rechtsche groepen. Te Brest zijn verder de arbeiders in de gas- fabriek in staking gegaan. Aangezien dit bui- tengeiwoon lastig is voor de bevolking, heeft de burgemeester den onder-prefect venzocht de stakers uit de faJbriek te verwijderen en het werk te laten vernichten door de' marine. !De huisvrouwen van Brest hebben echter voor de faJbriek gedemonstreerd .waarbij zij zich tegen de stakers keerden. In geheel Frankrijk bedroeg Dinsdagavond het aantal stakers nog 139.000, waarvan 18.000 in Parijs en omgeving en 36.000 in het Noorden. HET VERBLIJF VAN DEN NEGUS IN ZWITSERLAND. Het Zwitsersche telegraaf-agentschap heeft uit officieuse bron venomen, dat de Zwitser sche bondsraad den negus verzochit heeft af te zien van zijn voornemen, zich eenigen tijd in Zwitseriand te vestigen, zoolang het Ita- liaansch-Abessijnsehe conflict niet definitief is opgelost. De raad meent, dat hij een staatshoofd, dat zich blijft beschouwen als in staat van oorlog met 6dn van Zwitserland's buren, niet, zon- der dat daar ongemak uit zou kunnen voort- vloeien, een vrij langdurige gastvrijheid kan verleenen. De bondsraad zal geen bezwaar maken tegen de aanwezigheid van den negus te Ge neve, indien de keizer meent, daar zijn zaak gedurende de bijeenkomsten van Volkenbonds- raad en Assemblee te moeten verdedigen. De correspondent van de Daily Telegraph te Bern seinit aan zijn blad, dat Haile Selassie zijn plannen op grond van deze beslissing ge- w zi'gd heeft. Wei blijft het mogelijk dat hij rich naar Geneve zal begeven, maar waar- schijnlijk zal hij den zomer verder op Mallor- ca doorbrengen. De Spaanche regeering schijnt geen bezwaar daartegen te hebben gemaakt. TEGEN DE ONGEOORLOOFDE PRIJSVERHOOGING IN FRANKRIJK. Dinsdag zijn de ministers van handel, land- bouw, justitie en binnenlandsche zaken bij- eengekomen tot het houden van besprekingen over de maatregelen die genomen moeiten worden, om een ongeoorloofde prijsverhooging tegen te gaan. De kwestie welke gevolgen de verhooging der salarissen op de markt met zich mee zal brengen, is verwezen naar de ministerieele commissie van natlonale econo- mie. DE POLITIEK DER VERLEGENHEID. Tal van ministers van buitenlandsche zaken zullen, schrijft de N. R. Crt., von Neurath be- nijden. Hij hoeft geen redevoeningen meer te houden, hij hoeft geen program te ontvouwen, hij heeft niets goed te praten. De Duitschers eischen niet meer, dat men hun mededeelt wat hun regeering in den zin heeft. Het tegendeel is veeleer waar. Hoe geheimzinniger hun re geering haar plannen voorbereid, des te groo- ter is hun vertrouwen. Op het juiste oogenblik zal Hitler hun wel vertellen wat er van hen verwacht wordt. Zij hebben vooraf het ver trouwen dat het goed zal zijn, ook al zien zij het stap voor stap gevaarlijker worden. Dat hebben zij ervoor over. Het Duitsche volk is geduldig en zijn leiders kunnen zooveel en zoo weinig spreken als zij zelf begeeren. Von Neu rath is geheel en al van deze taak ontheven. Minder goed zijn er een Eden en een Yvon Delbos aan toe. Dinsdag heeflt, voor de varia- tie, te Donden Sir John Simon gesproken in- plaats van zijn tweeden opvolger in Foreign Office. Wat Simon zeide kwam echter toch op de verantwoordelijkheid van Eden. Waarom Eden niet zelf sprak? In het bericht heet het, dat Sir John Simon nog een appeltje te schil- len had met Lloyd George, eens zijn eigen partijleider. Simon schilde dit appeltje en her- innerde Lloyd George eraan, dat juist hij in October de toepassing der sancties zoo fel veroordeeld had. Lloyd George's venweer hield geen steek. Hij zeide, dat hij sancties alleen, onvoldoende had gevonden. Had hij er dan op eens willen opslaan? In tusschen gelooven wij, dat Simon in hoofd- zaak gesproken heef,: om een andere reden. Men heeft verteld, dat de Simonieten het niet eens waren met de politick der regeering, ja, men heeft zelfs van een dreigende crisis ge sproken. Simon's optreden moest dit gerucht te niet doen. De regeering is blijkbaar niet erger verdeeld dan zij Ite voren reeds leek. Een opmerking van Simjm heeft ons bijzon- der getroffen. Hij sprak over den gevaar- lijken toestand in Europa, die Engeland niet veroorloofde een enkel schip terwille van Abessinie te verliezen. Baldwin heeft gezegd, dat Engeland, Frankrijk en Duitschland zich moesten vereenigen tegen dat gevaar. Rus- land was toen zeker niet met helt gevaar be- doeld. Er bleef dus Italie over. Maar dat terwille van Abessinie opgeofferde schip zou verloren gaan bij de vemietiging van de Ita- liajansche zeemacht. Voor een Italiaansch ge vaar in Europa hoefde Engeland dan geen schepen meer te sparen. Bedoelde Simon dus een ander? Het heele geval is niet raadselachtig. Ieder weet, wat Baldwin in waarheid bedoelde en waaraan Simon dachit. De heeren durfden niet ronlduit izeggen, wat zij op hun hart hadden. Het geval herinnert ons aan een opmerking van een Leidseh hoogleeraar omstreeks het begin van deze eeuw. Zijn hooggeleerde was erg scheel. Op responsiecolleges placht hij zijn leerlingen vragend aan te kijken. De be- doeling was, dat de aangekekene zou antwoor- den. Gewoonlijk antwoordde een ander, die den blik op zich gericht waande. Daarop zei dan de professor: ,,Neen, u bedoel ik niet. Mijn oogen divergeeren een beetje". 'Zoo divergeerden Baldwin's woorden. Hij sprak, alsof hij den eene bedoelde, maar hij bedoelde tenminste evemzeer den andere. Dat zal men te Rome heel goed begrepen hebben. Nooit is het spreken voor diplomaten on- dankbaarder geweest dan op dit oogenblik. Men leze slechts, wat nu Yvon Delbos heeft gezegd. Hij verdedigde de opheffing der sancties, even vanzelfsprekend als Eden dit deed. Maar hij heeft eerst afgewacht, hoe Londen zou besluiten. Was Londen tat tegen- overgestelde conclusies gekomen, dan zou hij het ook gedaan hebben. Ware Flandin er nog geweest, en had deze wat vrijwel zeker was gesproken als Yvon Delbos nu, dan zou Yvon Delbos hem stellig even scherp geeri- tiseerd hebben, als Lloyd George de Engel- sche regeering gecritiseerd heeft. En toch mogen wij vooralsnog Eiannemen, dat Delbos een aanzienlijk degelijker politicus is dan de „toovenaar uit Wales". Noch Eden noch Del bos zien de mogelijkheid naar hun overtuiging Ite spreken. De toekomst is daarvoor te on- zeker. Men weet niet eens precies van wel- ken kant gevaar zal komen en wien men zal kunnen gebruiken om het te bestrijden. Ware er een staatsiman in Europa, hij zou misschien iets aandurven om de gevaren in de kiem te smoren. Maar hij is er niet. iZeker is het Delbos niet, ondanks zijn dege- lijke kennis van de Europeesche politiek, die hem in ieder geval reeds een vooruitgang doet lijken op den dilelttantischen jongleur Laval. Nieuws heeft hij ons nog niet laten hooren. Hij reproduceerde het Engelsche plan om de veiligheid in Europa toe te vertrouwen aan regionale pacten, waarvan de deelnemers tot de uiterste offers ter beseherming van elkaar bereid zouden moeiten zijn, en tevens erop zou- den moeten kunnen rekenen, dat de leden van den Volkenlbond hun eventueele aetie met oeconomische en financieele sancties zouden steunen. Men is reeds lang bezig het dien kant uit te sturen, maar aan de regionale pacten ontbreekt nog steeds bijna alles, zelfs de zekerheid, dalt zij altijid sterk genoeg zouden blijken. Delbos bepleitte een evenwicht, geen overwlcht van eenige mogendheid in de Mid- dellandsche Zee. ,,Dit beteekent het Britsche overwicht", zal men te Rome opmerken, en te Donden stilzwijgend eischen. Delbos heeft een Zondagsch Volkenbondtafereel voor de toekomst van Europa opgehangen, waarvan ieder weet, dat hpt daarmede niet vlotten wil. Allen kennen wij het euvel. Het, de methode van optreden van den Volkenbond voor geval- len van aggressie regelende artikel 11 wordlt verlamd door het dwaze feit, dat de toepas sing van artiikel 16, dat de maatregelen be- paalt, van de stem van den aanvaller afhan- kelijk is. De hervorming van 1921 is nooit geratificeerd. Italie is niet voor niets lid van den Volkenbond gebleven. Het zal met zijn stem alles tegenhouden wat het niet behaagt. Daartoe zal zeer waarschijnlijk ook de, door Delbos weer voorgestelde hervorming behoo- ren. Delbos heeft Duitschland vriendelijk toege- sproken. Hij wil 'Hitler, als oud-strijder, ge- loof schenken. Maar tegelijk verkondigde hij de medeverantwoordelijkheid van Frankrijk voor de, door Engeland aan Hiltler gestelde vragen en de mede-ongerustheid van Frank rijk over het uitblijven van het antwoord er op. Zijn denkbeeld, om Duitschland door het wakker roepen van de ingeslapen commissie voor Pan-Europa van Briand, weer tot deel- neming aan intemationale besprekingen op breeden grondslag te bewegen, was aardig ge vonden, maar wat kinderlijk. Het redevoeringen houden van de staatslie- den op dilt oogenblik lijkt op het ,,pas mar- keeren" van soldaten. Het is enkel om de be- weging en het bezighouden te doen. J' CONCERT OP DE MARKT. Onder ideale weersomstandigheden gaf het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden", directeur de heer A. S'chirris, Woensdagavond concert op de Markt. Het programma werd vlot afgewerkt. De heer Wlensma, voorzitter der Vereeniging van Nederlanders te Gent, maakte van zijn tegenwoordigheid ter plaatse gebruik, am het gezelschap, in den persoon van den directeur, een foloemenhulde aan te bieden. Hij verklaarde dilt te doen, ter vervulling van een plicht, om- dat het muziekgezelschap het vorig jaar spontaan besloten had medewerking te ver leenen aan een door zijn vereeniging te Gent georganiseerde viering van den jaardag van H. M. Koningin Wilhelmina, welk feest echter door de droeve omstandigheden waarin toen het Belgische Kondngshuis, door het noodlot- ■tig overlijden van Koningin Astrid, kwam te verkeeren, geen doorgang kon hebben. Zijn vereeniging rekent thans echter op de komst van de harmonie op 30 Augustus a.s. Het op deze woorden volgende applaus was een tee- ken van instemmiing met het gesprokene. VLEESCHVERGIFTIGING. Bij het Nederlandsch Loodswezen alhier, kwam Woensdagavond vanuit Rotterdam tele- fonisch bericht binnen dat het Russische s.s. „Dimitrof" varende van Antwerpen naar Leningrad, dringend hulp verzocht daar tij- dens de vaart op de Wester-Schelde bij een aantal leden van de bemanning vleeschvergif- tiging was ontstaan. Ongeveer terzelfdertrjd kwam de ,,Dimitrof" in de „Put" ten anker, waarna sleepboothulp werd gevraagd. Dr. A. C. S. van Breda DRIE WEKEIN HULPELOOS IN BED. ''4*12 )ij ffffl. Rheiunatische rugpijn nu absoluut verdwenen. M „Ik wil graag dat U wpet wat ik aan Kruschen Salts te danken heb. Een jaar gele- den had ik verschrikkelijke nh.eumatische pijnen in .rnijn rug, en ik moest dria weken liggen. Ik kon in bed niet eens opzitten. Ik besteedde een paar gulden aan pillen, maar het gaf niets. Toen schreef ik mijn moeder en vertelde mijn misere. Per keerende post ried zij mij dringend aan Kruschen Salts te probeeren. Ik kocht onmiddellijk een kleine flacon en kan op eerewoord verklaren dat, voordat lik mijn vijfde dosis had gabruikt, ik al weer kon zitten. Ik ging ermee door en binnen twee weken t^as ik weer op de been, zonder die verschrikkelijke pijri. Ik heb Uw wonderbaar- niiddel altijd bij mij, en ik ben overtuigd dat de kleine dagelijksche dosis mij levenslustig en gezond houdt. Ik kan Kru schen Salts niet hoog genoeg roemen en tel- kens als zidh de gelegenheid voordoet, raad ik het aan." Mevr. A. G. te F. Indien de afvoerorganen in Uw lichaam te traag werken, ontstaat een cphooping van af- valstoffen, welke Uw bloed verontreinigen. Schadelijke stoffen zullen zich vormen, o.a. het gevreesde urineeuur, dat maar al te' dik- wijls oorzaak .is van rheumatisohe pijnen. Kruschen Salts bestaat uit zes minerale zou- ten, die Uw afvoerorganen tot betere wenking aansporen, waardoor de afvalstoffen op ge heel natuurlijke wijze volkomen en geregeld worden verwijderd. Uiw lichaam wordt van overtollig urinezuur bevrijd en de rheumati- sche pijnen zullen geleidelijk afnemen om ten- slotte geheel weg te'(blijven. 'Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende dragisten a 0.70 en 1.60 per flacon, omizetlbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, izoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam voorkomt. Adv. Vriesman, die inmiddels was gewaarschuwd begaf zich onverwijld per sleepboot naar boord. Het bleek toen, bij nader onderzoek dat de geheele bemanning bestaande uit 32 koppen vergiftigingsverschijnselen vertoonde tengevolge van het eten van ondeugdelijk vleesch. Hoewel de geneesheer overbrenging naar den wal noodzakelijk achtte wenscht de kapitein hieraan niet te voldoen. Nadat de zieken behandeld waren en de noodige medi- cijnen gekregen hadden heeft het schip Don- derdagochtend weer zee gekozen. Na het vertrek uit de haven van Antwerpen klaagden verschillende leden vah de beman ning over maag- en buikpijnen. De toestand werd van dien aard dat de kapitein besloot een radio-telegram naar Antwerpen te zen- den dat vandaar uit naar Rotterdam werd doorgegeven. De ,,Dimitrof" meet 7000 ton en behoorde Oroeger tot de Nederlandsche koopvaardijvloot. Het is n.l. de vroegere „Haarlem" van de K.N.S.M. OMHOOG GEVAREN. Het Belgische jacht Oasis" is tijdens de vaart op de Schelde op de plaat van Everin- gen omhooggevaren en blijven zitten. Sleepbooten vertoeven in de nabijheid voor het verleenen van eventueele assistentie. Een nader bericht meldt, dat de .Oasis" inmiddels op eigen kracht weer is vlot ge komen en daama de reis heeft voortgezet. BEDRIEGLUKE BANKBREUK. De marechaussee heeft aangehouden en ter beschikking van de justitie te Middelburg ge- steld zekere E. J. S., bakker, wonende te Hulst, als verdacht van bedriegelijke bank- breuk. SLAGERSVAKTENTOONSTELLING. Zooals we reeds in ons vorig nummer ver- meldden, is alhier gisteren en eergisteren in het ,,Ooncertgebouw" gehouden een slagers- vaktentoonstelling, uitgaande van de commis sie der Vleeschbewerkingscursus uit de Z.- Vlaamschen Slagersbond. Op het bestemde uur heette de voorzitter der commissie, de heer P. de Theije, de aanwezi- gen welkom, in het bijizonder den wethouder, den heer D. Scheele, waamemend burgemees ter, de heer H. J. Oolsen, voorzitter van den Z.-Vl. Slagersbond, den keuringsveearts, den heer Brons e.a. en gaf daarna het woord aan den heer Scheele. De heer Scheele verklaarde, dat het voor hem niet zoo gemakkelijk was, hier het woord te voeren. Van onzen vroegeren burgemeester, den heer Huizinga, wisten wij bij ervaring, dat hij bij zulke gelegenheden steeds een goed woord op een goede plaats wist te brengen. Aangezien de waamemende burgemeester, de heer Geelhoedt, heden door de zitting der Prov. Staten verhinderd is, rust op hem de plicht, de tentoonstelling te openen. Als hij thans honger had, zou het voor hem gemak- kelijker zijn, van een en ander iets op te eten, dan er veel over te zeggen. Dat zou beter overgelaten worden aan onze huisvrouwen en dochters, die het voor de huishouding aankoo- pen. Maar toch is zrjn indruk, dat er, om al datgene te kunnen voortibrengen wat tenitoon- gesteld is, er veel gewrocht en gewerkt is en dat het onderwijs, dat zooals hem is meege- deeld, door den heer Hiemstra, leeraar van de slagersvakschool te Utrecht is gegeven, nut afwerpt, zoowel voor onze gemeente, als voor geheel Zeeuwsoh-Vlaanderen. Door dit onder wijs wordt de hygiene in de uitoefening van het slagersvak steeds beVorderd. Hij kan van wege hat dagelijksch bestuur dezer gemeente verklaren, dat het met veel belangstelling deze poging tot opheffing van het slagersvak heeft gevolgd.. Zij hebiben dan ook gaarne voldaan aan het tot hen gerichte verzoek, om aan den raad voor te stellen te verklaren, dat het slagersvak onder het nij- verheidsonderwijs in deze gemeente behoort te worden opgenomen, opdat in de toekomst ver der dergelijke cursussen zullen kunnen worden gehouden. [Hij spreekt de hoop uit, dat daarvan het resultaat zal mogen zijn, dat vele jongelieden zullen kunnen worden opgeleid om hun brood te verdienen, hetzij als knecht of later in hun eigen bedrijf, en zij met Gods hulp rijkelijk de zegeningen zullen deelachtig worden van den verrichteh arbeid. Hij kan verizekeren, dat Burg, en Weth. de pogingen ten deize zullen blijven steunen. Hiema verkreeg het woord de heer H. J. Colsen, voorzitter van den Zeeuwsch-Vlaam- schen Slagersbond. Hij vertolkte zijn grooite iblijdschap over de keurige bloemenversiering in deze zaal, udtgevoerd door het bloemenhuis Flora" en voorts over hetgeen door de jonge slagers is gepresteerd. iHij bracht dank aan het gemeentebestuur en den gemeenteraad van Ter Neuzen, voor het besluit om het slagersvak ook onder het nij- verheidsonderwijs op te nemen. Aangezien men dan voor de in te richten cursussen ook financieelen steun der overheid geniet, zullen er meer leerlingen naar de cursussen kunnen komen, dan zal dit ook meer onder het bereik komen van de slagersknechts, aangezien thans de financieele lastsen voor velen te hoog zijn. Deze cursus zou niet kunnen zijn uitgevoerd wanneer daaraan niet van wege verschillende firma's hulp was verleemd. Hij zegt deze daar voor dank. Bovenal brengt hij weer dank aan den heer J. Th. Hiemstra, niett alleen voor het gegeven onderwijs, maar voor de vaderlijke wijze waar- op deze met de cursisten, „onze jongens", zoo als spreker deze noemt, heeft omgegaan en die hem aller respect heeft doen verwerven. Voorts bracht spreker dank aan de werk- zaamheden der jury, de heeren G. Rietveld, propagandist van den Nederl. Slagersbond, A. Vink, leeraar aan de Eerste Ned. Slagersvak school en Wr A. te Roller te Vlissingen, die een niet gemakkelijke taak hebben gehad. Ten slotte besprak spreker ook nog de toe- standen in het slagersvak, in vergelijking met die in Belgie. Daar bestaat volgens hem nog gelegenheid om winst te maken, terwijl vol gens een onderzoek, ingesteld door het Eco- nomisch Instituut voor den Middenstand, slechts een derde der slagerszaken rendabel gedreven wordt. Hij dankt ten slotte het bestuur der Sla gersvakschool te Utrecht, voor het zenden van een leeraar, ten dienste der cursussen. Spre ker is trotsch op zijn slagersjongens en ver- trouwd, dat deze in de toekomst het vak op steeds hooger peil zullen brengen. Hiema verkreeg het woord de heer G. Riet veld, voorzitter der jury. Hij verklaarde, dat de jury over het gepresteerde zeer tevreden was. Het geleverde werk kwam hier boven het gemiddelde uit, hetgeen een bij'zondere prestatie is, wanneer men in aanmerking neemt, dat den deelnemers over het algemeen machines voor machinale bewerking ontbre- ken. Aangezien veel met de hand moet wor den beiwerkt, is de toewijding die aan het werk moet worden besteed, des te grooter. Hij wees er in zijn verdere toespraak op, dat vakopleiding ook voor de slagers een eisch des tijds is geworden. Ook de regeeringsmaatre- gelen gaan in die richting, aangezien het in de toekomst zonder vakopleiding niet meer mogelijk zal zijn een zaak op te richten of te drijven. Door deze spreker werd medegedeeld de beslissing der jury, op de inzendingen. De kampioensmedaille werd toegekend aan den 16jarigen cursist Jo de Theije, van Stoppel- dijk, met het oog op al zijn inzendingen. Voorts werden de volgende prijzen toege kend: Afdeeling I. Rubriek A, Vleeschwaren: (le pr. A Jo de Theije te Stoppeldijk, met alle inzendingen; le pr. B P. Verstraten te Axel, met alle inzendingen; 2e pr. A J. Bies- broek te Hulst, met alle inzendingen; 2e pr. B H. M. P. Colsen te Sluiskil, met rookvleesch, en rauwe ham; 3e pf. A. M. Maat te Ter Neuzen, met pekelvleesch en rook vleesch; eerv. verm. Jac. Blankert te Axel, met ham, buikspek en rookvleesch, J. Marsilje te Ter Neuzen, met buikvleesch, rookvleesch en ham, Jac. van Es te Ter Neuzen, met rookvleesch en P. van Meenen te Axel, met rauwe ham en rookvleesch. Rubric* B, drqge worstsoorten: le pr. A H. M. P. Colsen te Sluiskil, met plockworst; le pr. B Jo de Theije ite Stoppel dijk, met rookworst; 2e pr. A. M. Maat te Ter Neuzen, met plockworst; 3e pr. J. Marsilje te Ter Neuzen, met plockworst; eerv. verm. P. van Meenen te Axel, met plockworst, P. Ver straten te Axel, met plockworst; J. Bies- broek te Hulst, Geld, worst. Rubriek C, kookworstsoorten: le pr. (bij loting) P. Verstraten te Axel, met boterhamworst; 2e pr. P. van Meenen te Axel, melt boterhamworst; 3e pr. H. M. P. Colsen te Sluiskil, met gekookte worst; eerv. verm. Jo de Theije te Stoppeldijk, met ge kookte worst. Rubriek D, leverworstsoorten le pr. H. M. P. Oolsen te Sluiskil, met Bremer Ieverworst en leverkaas; 2e pr. Jo de Theije te Stoppeldijk, meit gew. Ieverworst; 3e pr. L. Wentzler te Stoppeldijk, met Bremer Ieverworst; eerv. verm. J. Biesbroek te Hulst, met Ieverworst. Rubriek E, bloedworstsoorten le pr. Jo de Theije te Stoppeldijk, tong- pasitei en tongworst; 2e pr. A. M. Maat te Ter Neuzen, tongworst; 3e pr. (bij loting) P. van Meenen te Axel, gew.. bloedworst; eerv. verm. P. Verstraten te Axel, met gew. bloed worst. Rubriek F, preskop, hoofd'kaas en rolpens: le pr. Jo de Theije te Stoppeldijk, met pres kop; 2e pr. J. Biesbroek te Hulst, met pres kop; 3e pr. Jac. van Es te Ter Neuzen, met zure zult; eerv. verm. P. van Meenen te Axel, met rolpens en P. Verstraten te Axel, met rolpens. Afdeeling 2. Vrije inzendingen. Rubriek G, versch vleesch: le pr. P. de Theije te Ter Neuzen, met ver- sche ham; 2e pr. A. IJsebaert te Ter Neuzen, met tong. Rubriek H, bereid vleesch: le pr. mej. P. Verstraten te Axel, met worst- plateau; 2e pr. J. Biesbroek te Hulst, met gelb. rollade; eerv. verm. A. IJsebaert te Ter Neuzen, met spekschotel en P. de Theije te Ter Neuzen, met spekschotel. Rubriek I, sierwerk: le pr. J. Biesbroek te Hulst, met Ned. fabri- kaat; 2e pr. A. IJsebaerlt te Ter Neuzen, met pop kalfsvet; eerv. verm. mej. P. Verstraten te Axel, met pop spek en J. Marsilje te Ter Neuzen, met Statendam. De medailles en prijzen zijn geschonken door Adr. van Olphen, specerijenhandel te Tiliburg, Koelrad N.V. te Amsterdam, firma L. van Dijk te Laren en Olida te Oss. Namens de cursisten werd door den heer Jac. van Es aan den heer Hiemstra als blijk van waardeering een servies aangeboden. De heer Hiemstra bood namens de cursisten aan mevr. Van Es voor de van haar ondervonden vriendelijkheid en hulp tijdens den cursus bloe- men aan. Hij dankte voorts de cursisten ook .namens zijn vrouw voor het hem aangeboden mooie geschenk. Nadat door den heer Oolsen nog enkele woorden van dank waren gesproken aan enke- len die op een of andere wijze den cursus had den geateund, werd overgegaan tot het be- zichtigen van de tentoonstelling en heerschte in de zaal, ondanks de tropisch warmte, al spoed/ig een gezellige stemming. Verbetering. In ons vorig nummer stond vermeld, dat de uit onze advertentiekolommen bekende banketbakker Kavelaars in een mooien stand heel verleidelijke gebakjes dtaleerde. Deze zinsnede is in zooverre onjuist, dat voor den Nnaam Kavelaars moet gelezen worden. W. v. d. L i n d eR oofack, Axelschestraat 18. STAKErfDE BELGISCHE FABRIEKS- ARBEIDERS IN Z. VLAANDEREN. In de fabriek van den heer Bruggeman te Nieuw Namen legden Zaterdag j.l. zeven Bel gische wevers het werk neer. Hun loomeischen werden daarop ingewilligd, waarna zij weer aan het werk gingen. Dinsdagmorgen zijn zij echter wederom in staking gegaan. Op de fabriek kwamen zij Dinsdagmorgen mededeelen, dat zij te St. Ni- klaas moeilijkheden zouden ondervinden, wan neer zij aan het werk bleven, waarom zij be sloten waren zich opnieuw aan te sluiten bij de stakende textielarbeiders in Belgie. lOver de staking te St. Jansteen werd heit volgende gemeld: Een 40tal meisjes, werkzaam in de trico- tagefabriek „Jansteen", van den heer Ch. van Hove, hebben het werk neergelegd. Zij eischten een loonsverhooging van 28 pet. en gelijkstelling met de Nederlandsche meis jes. Men poogde ook het Nederlandsche per- soneel in de staking te betrekken, doch dezen verklaarden geen enkele reden tot staken te hebben en bleven aan den arbeid. IHet ,,Dagbl. v. Zeel." verneemt nog, dat op een tweede fabriek dezelfde toestand is inge- treden. want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijiihardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apothekers en Drogisten. (Ingez. Med.) DE JACHT IN 1936. In de provincie Zeeland is de jacht geojfend op: iPatrijzen van 29 Aug. 1936 tot 1 Jan. 1937. Korhennen van 3 Oct. 1936 tot 8 Nov. 1936. Fazantemhanen van 3 Oct. 1936 tot 21 Jan 1937 (zie 2). Fazantenhennen van 3 Oct. 1936 tot 1 Jan 1937 (zie 2). iHoutsnippen van 3 Oct. 1936 tot 31 Jan 1937. Hazen van 3 October 1936 tot 1 Januari 1937 (zie 2). Watersnippen van 27 Juli 1936 tot 11 April 1937. Ganzen van 27 Juli 1936 tot 11 April 1937. Eenden, alle soorten, behalve berg-eenden, van 27 Juli 1936 tot 7 Februari 1937 (zie 1). Meerkoeten van 27 Juli 1936 tot 7 Februari 1937. Goudpluvieren van 29 Augustus 1936 tot 7 Februari 1937. 1. De jacht op wilde eenden in Zeeuwsch- Vlaanderen zal zijn geopend van 20 Juli 1936 tot 7 Februari 1937. •2. De jacht op fazantenhanen en hennen in Zeeuwsoh-Vlaanderen zal zijn geopend van 17 October 1936 tot 1 Januari 1937 en de jacht' op hazen van 19 September 1936 tot 1 Janu ari 1937. In het geheele Rijk zal de jacht niet worden geopend op o.a.: zwanen, bergeenden, eidereenden, duikers, kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs en water- hoentjes. (De Zeeuw.) WATERSCHAPPEN. Bij kon. besluit zijn benoemd: •met ingang van 1 Augustus 1936, tot ge- zworene van den Hellegatpolder, de heer J. Scheele Wz. te Zaamslag; met ingang van denzelfden datum tot lid van het dagelijksch bestuur van het water- schap der Sluis aan de Wielingen, de heer P. J. Talloen te St. Kruis, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. WAARNEMEND BURGEMEESTER VAN VOGELWAARDE. In afwachting van de benoeming van een nieuwen functionaris is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot waarnemend burgemees ter der gemeente Vogelwaarde, de heer J. Truijman, burgemeester der voormalige ge- meenten Bosehkapelle en Stoppeldijk. EXAMEN GEMEENTE-ADMINISTRATIS. Geslaagd voor examens Ned. Ver. voor Ge- meenteibelangen gemeente-administratiede heer A. A. Geerards te Koewacht. LUXOR-THEATER. Les Nuits Moscovites. Voor de eerste voorstelling van Granowskd's ,,Les Nuits Moscovites" is Harry Bauer, zoo als men weet, naar ons land gekomen. Voordait de voorstelling een aanvang nam verscheen de groote Fransche acteur op het tooneel van het theater Tuschinski. De zaal bracht Bauer een ware ovatie en hoorde staande de Marseillaise aan. Bauer dankte met- enkele vriendelijke woorden, waarin hij opnieuw ons land huldigde als ,,het land zon der vijanden" en ,,het land van de vrijheid". En nadat helt doek na deze woorden gevallen was, speelde Max Tak het WUlhelmus. Bauer zelf verzekerde zoowel op de pers- conferentie als in zijn inleidend woord op de matinee van Tuschinski, dat hij ,,Les Nuits Moscovites" als zijn beste werk totnogtoe be- schouwt. Het werk van Granowski is bonter en kleu- riger van opzet. Het scenario slteunt stellig, allereerst op de figuur van den Russischen handelaar Brioewkow, die verloofd is met een jonger meisje, dat in het hospitaal een spon- tane liefde opvat voor den jongen kapitein, Ignatw (Pierre Richard Willm), maar het be- steedt daamaast meer aandacht aan de figuur van Ignaltow. Brioewkow-Bauer komt in ,,Les Nuits Mosco vites" voor een tragische beslissing, voor een dramatisch conflict te staan. Hier wil de oude man een jonger meisje (een feere creatie van Annabella) aan zich binden. Omgeeft haar met uitbumdige luxe, maar verliest haar aan de jonge liefde voor een jeugdig mede- dinger. Krijgt vat op dien jongen man kapiltein Ignatow wordt aan de speeltafel zijn schuldenaar en wordt door zijn onschuldige betrekkingen tot een spionne, die hem geld wil geven, zelfs verdacht van spionnage, waar bij slechts Brioewkow's verklaring, dat een kwitantie voor de speelschuld (die Brioew kow terwille van zijn verloofde den kapitein toezond) zonder reeele betaling was geschre- ven, Ignatow van den kogel kan redden. (En stellig is ,,Les Nuits Moscoviltes" in die gedeelten, waar men Brioewkow zijn eigen strijd laat strijden, aangrijpend. Opnieuw toont deze fenomenale acteur zijn geweidig expressie-vermogen. Een enkele moede trek om zijn mond midden op een uit- gelaten feest, een haast onmerkbare beweging van het hoofd als hij de weemoed en smart in een wilde roes tracht te overwinnen en het haast wezenlooze „Natasja" dat hij als de slag geheel verloren is tusschen zijn zingende zigeuners voor zich verzamelt eenzaam in alle volte het is alles van de diep-ontroe- rende kracht, die Bauer heeft gemaakt tot den grootsten Europeeschen karakterspeler. Een roem, die hij melt de superieure creatie van dezen Brioewkow opnieuw bevestigt. En aldus wordt deze film de film van Harry Bauer, den geweldenaar, den grootmen- schelijiken udtbeelder van het heroisohe con flict, dat mannelijk wordt udtgevochten. Ook al is de overwinning van het geweten de nederlaag van het hart

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2