Sport Kerknieuws. Gemengde Berichten HOEK. AXEL. ZAAMSLAG. SAS VAN GENT. PHILIPPINE. RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. boschkapelle. SELZAETE. VOETBAL. VEEDRONKEN. Huldiging. Zaterdagavonfl werd onder groote belang- stelling a an den beer C. den Engelsman, ue door H.M. de Koningin geschonken medaille voor menschlievend hulpbetoon, uitgereikt. Tot dat doeljwas men bijeengekomen op de raad- zaai Onder de genoodigden merkten wij op Dr. Leenboutfs, Ds. Vink, de heer Louwerse, de jjeer Koole uit Ter Neuzen, de beer Scheele, raadslid en verscbillende and ere vooraan- staande dames en beeren, terwijl de publieke tribune met belangstellenden 'getmld was. De byeenkomst werd geopend door den Edeaclttib. beer Burgemeester Mr. van Tic-r.- jjoven. Spr. aehtte het een voorrecht den heer Den Ertgelsman te mogen mededeelen. dat bet H.M. bebaagd had hem de medaille voor menschlievend hulpbetoon te willen toeken- nen. Hij wenschte hem geluk met deze hooge ondeiscbelding. Namens de burgerij van Hoek bood bij hem ook een horlolge met inscriptie aan. Spr. herinnerde den heer Den Engelsman aan be:. „Noblesse oblige", d.i. adeldom ver- plicht, en hoopte dat hij zich de hooge onder- scheiding waardig zou todnen. Hij wees er voor:s op, dat bet niet.in eigen kracht was, dat Den Engelsman deze aaad beeft verricht, maar dat God hem daarbij geholpen heefit. De burgemeester spelde daama de bronzen medaille den heer Den Engelsman op de borst, terwijl hij hem tevens ook een oorkonde over- reikte. Het door de burgerij geschonken hor- loge draagt tot inscriptie: „12-2-'36. Van Hoek's burgerij." De beer Den Engelsman sprak bierop aan (burgemeester en bevolking zijn nartelijken dans. uit. Hij hoopte nog langen tijd van de geschonken voorwerpen genoegen te beleven. Hierna was bet woord aan den beer P. J. Koole uit Ter Neuzen, die als oud-leeraar van den gehuldigde ook een woord van geluk- wensch wilde uitspreken. Spr. dacbt met bet grootste genoegen terug aan den tijd dat hij Cor onder zijn hoede bad. Hij constateerde, oat Hoek beeft voortgebrachii 2 burgemeesters, 1 gemeente-secretaris en verscheidene goede on- derwijzeressen en onderwijizers. Hij wilde dan ook niet nalaten hulde te brengen aan Cor den Engelsman. Dit is niet een op zichzelf staan- de daad geweest. 'Hierin wordt getypeerd de persoon van den redder. Cor heeft op school nooit z.g. heldendaden gezocbt, maar altijd bard gewerkt, zoodat bij na een examen in 14 vakken met geen enkele onvoldoende terug- keerde. Hij beeft nu een heldendaad verricht, die ook ter oore gekomen is aan H. M., een Vorstin met een heldenhart. Maar onzen blik moet booger gaan. Naar den God die hem moed gegeven beeft om te water te gaan om bet reeds verloren gewaande kind te redden van een wissen dood. Hij wees er op, dat God in bet leven van Cor gekomen is en hem m zijn verder leven zeker ook tot steun zal zijn. Hij kent hem en beeft hem voor die helden daad willen gebruiken. Zulke mannen zijn nocdig, juist in dezen tijd. Hij felidteerde daarop Cor en diens ouders, van barte. Ook Ds. Vink sprak nog een korlt woord. Hij bracbt den dank over van de ouders der geredde k'inderen. In bun hart is een groove erkentelijkheid voor den moedigen redder. Ook in t publiek wenscbt de familie Van Doeselaar zijn groote dankbaarheid uit te spreken. De vergadering kreeg nu een meer intiem karakter en men was nog geruimen tijd gezel- lig samen. Op waarlijk grootsche wijze is den kranigen redder hulde gebracht voor zijn edele daad. Uitnoodiging. Door de harmonievereeniging ..Concordia" alhier is de uitnoodiging ontvangen en aan- vaard om Iter gelegenheid van den Prov. Fokveedag op 2 Juli a.s. te Kloosterzande een avondconcert te geven. Bij het in gebruik nemen van een andere woning werd in een bijstaand scbuurtje een vrjftal egels aangetroffen, waaronder bet moederdier zich bevond. Benoemd tot tijdelijk onierwijzer aan de bijzondere Neutrale school te IJzendijke, de beer Vos, wacbtgelder alhier. Kinderkermis. Midizomerdag, 21 Juni, of daaromtrent dag, waarop de eigenlijke zomer eerst een aan- vang neemt, doch tegen alle wetenschappelijke berekening aldus genoemd wordt, is voor de Sassche kinderen een merkwaardige dag. De Zondag daarvoor of daama, dit bangt van omstanldigheden af, is de dag hunner ker mis, gewoonlijk Sltatiekermis genaamd. Ditmaal waren de elementen gunstig ge- stemd, zoodat de ijsco-fabrikanten de banden vol badden om de dorstige kelen te verfris- scben, even druk als de herbergiers het had- den om de ouderen van een koelen drank te voorzien. Want bij kinderkermis blijft het natuurlijk niet. Beider genoegens zijn te ver- wani. met elkander, dan dat zich de samen- smelting niet zou vcltrekken en tot eenige dagen uitgebreid worden. Vele malen heto ik deze zomerkermis, de eerste in de serie van jaarlijks terugkeerende ontspanningen als toeschouwer meegemaakt in goede en slechte tijden en ben derhalve ge- tuige geweest van de langzame decadence, die dit volksbeeld te aanscbouwen geeft. Daarover een fdlmbeeld te maken liigt niet in de bedoeling van dit schrijven. Daarom wil ik mij bepalen slechts den indruk weer te geven. bij deze gelegenheid opgedaan. De organisatie berust in banden van een comite en dit beeft, om de animo aan te wak- keren, de muziekvereeniging ,,De vereenigde vrienden" en de mondharmonicaclub .Bravo uit Ter Neuzen uitgenoodigd om de zaak op Ite luisteren. Beide vereenigingen concerteer- den voor bet station. Met groote belangstel- ling werden de beide uitvoeringen gevolgd. Vooral de Ter Neuzenaars mocbten zich in een dankibaar applaus der door hun uitgevoer- de stukken verheugen. De uitvoering van den Straus-walizer was een staaltje van echt kun- stenaarsohap. Zoo'n corps mag er werkelyk zijn. i Aan andere amusementen ontbiak bet natuurlijk niet. Lustig zweefden en draaiden de molens, vroolijk rookten de schoorsteenen om het steeds versche gebak te fabriceeren, snel vlogen de pijlen, door de strak gespannen koorden naar het dioelpunt gejaagd en geest- drifi.ig klonken de jubelkreten, wanneer dit getroffen werd. Voeg dan daarbij de steeds terugkeerende melodieen en refreinen van de danisongels, die u uit allenlei hoeken tegen- waaien en ge hebt een benaderd beeld van de eens zoo beroemde, thans kwijnende Statie- kermis. Om baar ondergang te beletten, beeft het comite de gedachite gehad om daarmede een verloting gepaard te doen gaan, waarbij een heele serie izelfs zeer mooie prijzen te winnen is. Boivendiien staan voor de ivolgende dagen nog een reeks kinderspelen op bet programma. Zoo houdt men, ondanks de critieke tijden, de oude tradiltie op kunstmatige wijze in stand. Er is een tijd geweest, dat er geen kunst- en vliegwerk noodig was, om leven in de brou- werij te brenigen. Het was in den tijd van Oiim, toen er geen crisismaatregelen noodig waren om de zaken te doen bloeien. Doch de tijden zijn veranderd. Er moeten andere middelen en wegen gevonden worden om het bestaande in leven ite houden. Ook op het ge- bied van kermissen is zulks onvermijdelijk ge- worden. Dat beeft het comite voor de statie- kermis dan ook ingezien en dank zij dit m- zicht, bestaat zij nog, al is het niet meer op zoo grandioze wijze als in vroeger dagen. Raadsvergadering. Vrijdagavond 6 uur kwam de raad bijeen onder voorzitterschap van den beer F. J. Dhooge, ourgemeester. Aanwezig waren ds beeren wethouders C. Barbe en E. F. Arbro- scheer de leden Aug. van Hurck, F. Wijne, R. Everaerd, R. de Mul en A. Rammeloo. Secrc- taris de beer P. J. D. van Hoek. Na opening werd bij loting als vcorstemmer aangewezen bet lid fearbe. De notulen werden ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Bij de ingekomen stukken werden voor ken- nisgeving aangenomen: De berichten van bet gemeerutebestuur van Sas van Dent, dat de bijdrage in den kringarbeidsbeurs en Vleesch- keuringsdienst over 1935 resp. bedragen 59,11 en 53,59. Eveneens het raadsibesluit tot verkoop van gronden aan A. Rammeloo, goedgekeurd door Ged. Staten. De besluiten van den Minister van Soc. Zaken, Binnenl. Zaken en Financien tot vaststelling van de subsidiepercentages over 1935 an 1936 in de kosten van werkloo- zenzorg, n.l. resp. 9 pet. en 37.8 pot. De beslui ten van Gtd. Staten van Zeeland tot defmi- tieve vaststelling van de rekening 1934 en van de begrooting 1936. Bericht van den Minister van Sociale Zaken, dat de geldigheidsduur van de steunregeling is verlengd tot en ret 2 J a- nuari 1937. A Op een verzoek van de gemeente aan ae •Z.V.T.M. te Ter Neuzen om ©en stuk grond beschikbaar te stellen voor een woonwagen- kamp, werd afwij'zend beschikt, omdat de grond te dicht ligt bij het emplacement van de tram. Geitracbt zal thans worden om een stuk grond te verkrijgen op den breeden on- derberm nabij het Transformatorhuisje, ge- i leeen aan de Stpuikom. Op een verzoek van het aftredend hoofd de. R.K school, de heer A. Swagemakers, om teruggave van een gedeelte van de door ben. gemaakte kosten van banleg van electnsche installatie in bet van de gemeente gehuurde woonhuis, Wordt gunstig beschikt. Met den beer G. Voerman zal -ogmaais worden onderhandeld over het door hem aan de gemeente gedane aantaod tot verkoop van grond. en water. Aan den secr.-penningm. van het Alg. Burg. Armbestuur werd een salansverhoogmg van f 50 per jaar toegekend. De wiizigingen van de begrootmg der ge meente en van het Alg. Burg. Arm.bes.uur 1935 welke alle van admimstratieven worden met alg. sitemmen goedge- over aard zijn, keurd. In de algemeene politieverordening werd een wiiziging aangebracht betreffende bet zgn. tapverbod, wanneer dienstplichtigen m buiten- gewonen dienst moeten komen, ingevolge at - 34 der Dienstplichtwet. Met de ziekenvereeniging Onderlmge Bij- stand zal nogeens worden onderhandeld m venoand met bare aanvraag om een subsidie van 500 uit de gemeentekas. Onder de bekende voorwaarden zal de ge meente toetreden tot de regelihg van loonbij- slag aan de werklooze arbeiders in bet b°Ib'verband met bet voorstel van Ged. Staten aan de heeren Prov. Staten van dilt gewest to. overname in beheer en onderboud van den weg Philippine-Driekwart wordit besloten, eei audientie aan te vragen bij den der Koningin om te spreken over de tolafkoop som, in verband met de bestaande tol over den Posthoornweg en bet gedeelte vanaf de Sp kom naar de doorsnee der haven. Aan de zwemvereen. „Wilheimma wordt een reddingsboei en touwen gegeven van ge- meentewege, met een paal en kap, om dit to plaatsen aan bet einde van het kanaal bij door haar geplaatste zwemhokjes. Verscbillende ontheffingen en teruggaven van schoolgelden worden verleend. Bii de rondvraag wordt ter sprake gebracht een beteren toegang itot bet kanaal en de af- bakening van het Axelsobe gat. Nogmaals wordt de aandacht gevraag., voor een speelplaats der kinderen van de oe- WaGewe«n wordt nog op de f vaarlijketwcht nabij landbouwer Vinke aan de en getracht zal worden hierin met he. bestuui van den Dijckmeesterpolder een oploasmg .e V1Nadait nog is gewezen op het feit, dat een gedeelte van het wanidelpad van den Post- hoomdijk is afgesloten, zegt de voorzitter dat bij zulks zal onderzoeken, waarop by de ga4ertng Vergadering K. O. B. Zaterdagnamiddag werd in Hotel de Graan- beurs een algemeene vergadering ge^oude van de afdeeling Hulst van deii Kath^Onder wijzersbond. 'n Veertigtal leden bad de warmte getrotseerd om aanwezig te zyn. In het openingswoord dankte de voorzitter, de heer Schelfhout uit Groenendijk de ^nwez'~ Ken voor die prestatie. Bij de besprekmg va 't zomeruitstapje werd aan 't bestuur e op- dracbt gegeven een plan uit te werken. trent de deelname aan de bedevaart naar ■t graf van de Edw. Poppe z.g. op Maandag 29 Juni e.k. werd bepaald dat de 3 E.K.O. clubs de leden zullen bewerken. Nu werd overgegaan tot het laatste pu der agenda: een lezing over de wichelroede door den Weled. beer P. J. Dovens uit Lies- hout. Dit was een onderwerp, waarovei de meesten der aanwezigen nog weimg badden geboord De lezing was bijzonder interessant. !)e spreker besprak de invloed van bodem- traler, op de gezondbeid van mensch en dier gaf uit zijn praktijk sprekende voorbeelden talrijke merkwaardige en buisonderzoekingen. Het laatste ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE MIDDEI.BURG. Zitting van 19 Juni 1936. De branden te Boschkapelle en omgeving. |t F. P. J. v. L., oud 25 j., werkman te Bosch kapelle, verblijvende in het huis van bewa ring te Middelburg, stond terecht wegens op- zettelijke brandstichting. Volgens de dagvaar- ding zou hij op 5 April j.l. te Bosch kapelle opzetteljjk brand bebben gesticbt in een stal van den landbouwer Borm, waarin zich vee- en landbouwwerktuigen bevonden. Ook zou by brand hebben gesticht op 17 November 1.1. in een schuur van J. Truijman, door daarin een hoeveelheid stroo, die zich in de schuur bevond, in brand te steken. Het gevolg daarvan is geweest, dat zoowel de stal als de schuur, met de zicb daarin bevindende dieren, waaronder melkkoeien, vaarzen, stie- ren, runderen en paarden, in totaal 19 stuks rundvee en 10 paarden, een groote hoeveelheid landbouwwerktuigen, timmergereedschappen, salpeter, landbouwproducten een prooi der vlammen werden en door den brand ernstig gevaar ontstond voor omliggende gebouwen en scburen. In verband met de in den laat- sten tijd te Boschkapelle en omgeving plaats gehad hebbende branden werd door de politie ijverig gespeurd naar den dader, omdat vrij- wel was komen vast te staan dat die branden opzettelijk moesten zijn gepleegd. Tenslotte heeft de pplitie de hand weten te leggen op Van L. en bleek daarmee ook op den waren dader dit te hebben gedaan. Verdachte ddor den president ondervraagd, erkent de feiten. Dr. De Regt, zenujwarts te Middelburg, die een onderzoek instelde naar verdachte's geest- vermogens, is van oordeel dat er achterstand bestaat in de geestelijke ontwikkeling van verdachte en dat deze zich niet geheel bewust is van den emst der door hem gepleegde fei ten. Van diens motieven kan de arts geen ver- klaring geven. Deskundige is van oordeel dat verdachte iemand is wien de gepleegde feiten niet ten voile kunnen worden toegerekend, weshalve hij het beste acht verdachte ter be- schikking te stellen van de regeering en diens opname in een psychopatische inrichting. De officier van justitie acht alle feiten be- wezen, doch staat voor het moeilijke punt welke straf hier dient te worden opgelegd. Volgens den officier wist verdachte heel goed wat hij deed. Volgens den deskundige moet hij wat betreft zijn geestelijke ontwikkeling gelijk gesteld woolen met iemand van 15 jaar, doch zoo iemand weet' ook wel wat hij doet. Onttrekken aan de maatschappij acht de of ficier in ieder geval gewenscht. Het O.M. eischt vervolgens een gevangenis- straf van 6 maanden met aftrek van het voor- arrest en ter beSchikkingstelling van de re geering. De verdediger van verdachte, Mr. P. C. Adriaanse, advocaat te Middelburg, kan zich grootendeels vereenigen met het requisitoir van den officier van justitie. We hebben hier te doen met een imbecil. Als hem gevraagd wordt waarom hij brand stichtte zegt hij dat niet te weten. Doch wanneer het juist is, dat verdachte tot de imbecielen behoort, dan is hier gevangenisstraf niet op zijn plaats. Al- leen de ter beschikkingstelling der regeering is het, waarmede de verdediging zich zou kun nen vereenigen. Pleiter begeeft zich vervolgens nog in een bespreking van de dagvaarding en is van oor deel dat verdachte daarop niet zal kunnen worden veroordeeld, er bestond n.l. volgens pleiter geen gemeen gevaar voor goederen, omdat de geheele boel is verbrand. Na repliek van het O. M. bepaalt de recht- bank de uitspraak op 26 dezer. stelling van verdachte, dat, als er geen te- gemoetkomend verkeer is, er door de stoom- tram stoom wordt uitgelaten, zoodat hij meen- de zonder gevaar te kunnen doorrijden, want gezegd kan worden dat verdachte niet aan stilstaand verkeer en aan het verkeer, dat zich met geringere snelheid in dezelfde rich- ting als verdachte voortbewoog, heeft ge- dacht. Dat verkeer was nog gevaarlijker voor verdachte dan het tegemoetkomend. Ge- zien de ervaring van verdachte heeft hij bui- tengewbon^oiivoorzichtig en roekeloos gereden. Het is, de* officier geeft het onomwonden toe, zeker een groot gevaar, idat een tram met dien wind als er toen stond en dien stoom zich langs den weg voortbeWeegt. En men zou zich de vraag kunnen stellen, of ook de dienst- doende trammachinist niet naast dezen ver dachte had behooren terecht te staan. Hetgeen verdachte deed, gebeurt wel meer, men hoort er dan evenwel niets van als het zonder ongelukken afloopt. Verdachte begreep het risico en hij nam het, en daarna nam hij ook het risico van het veroorzaken van den dood door schuld en dat van de strafmaat. Het optreden van verdachte is ook niet sym- pathiek, doordat hij eenvoudig zegt: „ik kon er niets aan doen." Het O.M. eischt een gevangenisstraf van 3 maanden, met onBzegging van verdachte van de bevoegdheid om motorrijtuigen te be- sturen voor den tijd van een jaar. De verdediger van verdachte, Mr. W. K. H. Dieleman, advocaat te Middelburg, wijdt al- lereerst woorden van deemis aan het slacht- offer en de nagelaten betrekkingen. Pleiter zegt, dat het zeer gevaarlijk is om met een auto op den weg te parkeeren. Ook pleiter miste in het vooromderzoek een onder zoek naar de schuldvraag ten aanzien van den machinist van de stoomtram. Hij achtte het onderzoek te dien aanzien niet voldoende. Ook besprak verdediger de verschillende mo- gelijkheden van het al of niet afsluiten van den stoom. Bij de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram- weg Maatschappij, zegt verdediger, bestaat reeds jaren een instru,ctie, die o.a. inhoudt ■dat de weg zooveel mogelijk stoomvrij moet worden gelaten. En hierbij komt, dat in het onderhavige geval, toen op den weg gepar- keerd werd, door den machinist geen stoom werd afgesloten. Pleiter is van oordeel, dat voor dit ongeval de grootste schuld bij den machinist en niet bij den verdachte is te zoeken. Pleiter vindt daarin vrijheid te ver- zoeken, bijaldien geen vrijspraak van ver dachte mocht volgen, dat een hernieuwd onder zoek, speciaal ten opzichte van de schuld vraag van den machinist, za'l worden ge opend. Men kan hier niet zonder meer oor- aeelen, dat verdachte schuld heeft. Een ontzegging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen, zou voor verdacbte, in de betrekking die hij bekleedt, funest zijn. Verdachte, door den president nader onder vraagd, zegt aan de gevoerde verdediging niets te hebben toe te voegen. geworpen en de aanvaring plaats had. Dit wijst er duidelijk op, dat de aanvaring heeft plaats gehad in het s.W-vaarwater van den sleep van de „VanquiJier". Hieruit volgt, dat de andere sleep aan dien van de .Van quisher" niet voldoende ruimte heeft gegeven om te passeeren, waartoe echter alle gelegen heid bestond. Door de Rechtbank te Middeburg zijn beden in staat van faillissement verkiaard: E. J. Strijdonck, bakker te Hulst. Rechter- commissaris Mr. C. E. Muller. Curator Mr. H. P. L. de Rechter. E. J. Wolfert, Dubbele Poort F 52, Hulst. Rechter-commissaris Mr. A. van der Hoop. Curator Mr. H. P. L. de Rechter. Dood van een ander 4°01' schuld. J. P. C., 48 jaar, assuradeur te Oostburg, en van dtTl van"de lezing bestond uit demonstraties_ Volgens den spreker was op 'n dieptejarl 55 a 60 meter onder een bepaald punt der Za.ai L w?t.r,4er. Bi, f "-""l mMiek of llcM M'-M™ ««d I™ juiste plaats aangegeven waar depyn - enz. In een woord: deze lezing was lets bizon ders Naar wij vernemen hebben zich voor de betrekking van hoofd der R. K. school met minder dan 3l\ollicitanten aangegeven, Staking kanaal GentTerneuzen. Alhier worden aan de fabrieken en werven geen scheipen meer gelost of geladen, dit - volging van de staking in de haven van Gent. Er is ook vrees voor uitbreiding van de sta king tot de nij'verheids-industrie alhier. GEREF. KEEK. Aangenomen naar Ter Neuzen door Ds. G. W. van Houte te Nijeveen. bevond zich op 12 April 1936 te Schoondijke met zijn auto, rijdende op den openbaren weg onder die gemeente. Over dien weg hing stoom.en rook van een tram van de Stoom tram BreskensMaldeghem, die voor ver dachte uitreed en de dagvaarding legt aan verdachte ten laste, dat, niettegenstaande stoom en rook hem een behoorlijk uitzicht op dien weg benam, hij hoogst roekeloos en on- voorzichtig met groote snelheid is blijven voortrijden. Het gevolg daarvan is geweest, dat verdachte niet tijaig heeft waargenomen, dat zich voor hem op dien weg een vrouw bevond, waardoor verdachte die vrouw met zijn auto heeft aangereden en die vrouw op de langs den weg loopende trambaan werd ge- slingerd. Op datzelfde oogenblik passeerde de tram ook en overreed het slachtoffer, waar door dit zoodanige in- en uitwendige kwet- suren bekwam, dat het ter plaatse aan de gevolgen is overleden. Aan verdachte's voren- omschreven roekelooze wijze van handelen, mitsdien aan diens strafbare schuld wordt de dood van deze vrouw geweten. In deze zaak werden door het O.M. een 3-tal getujigen gedagvaard, terwijl als ver dediger voor verdachte optrad Mr. W. K. H. Dieleman, "advocaat te Middelburg. Get. Adriaansen, koopman te Ter Neuzen, verklaarde op het tijdstip van het ongeval in de nabijheid met zijn auto langs den weg te hebben gestaan. Stoomwolken afkomstig uit de locomotief van de passeerende stoomtram hingen over den weg, waar getuige evenwel geen hinder van had. Plotseling hoorde hy een klap, gegil, en suisde er iets dOor de lucht. Het is getuige niet bekend of de machinist van de stoomtram stoom uitliet uit zijn machine. Kort daarop bleek hem welk vree- selijk ongeluk er had plaats gehad. Verdachte, door den president ondervraagd, verklaart te hebben waargenomen, dat de machinist van de tram voor het tegemoet komend verkeer de stoomaflaat der machine afzette. Nader verklaart verdachte op het oogenblik van de aanrijding onder den stoom van de tram een vaart van pngeveer 70 K.M. te bebben gereden, hetgeen den presi dent aanleiding geeft verdachte op zijn hoogst onverantwoordelijke wijze van rijden te wijzen. De getuige Hubregtse, monteur te IJzen dijke, verklaarde op het oogenblik, dat de auto van verdachte hem onder de gegeven omstandigheden passeerde, onmiddellijk de gedachte te hebben gehad, dat er wel een ongeluk Zdu gebeuren. Hij zag het slachtoffer door den auto scheppen en ongeveer 3 meter de lucht inslingeren. De getuige Crommelin, stoker te Aarden- burg verklaarde, dat voor tegemoetkomend verkeer de stoom wordt afgesloten en dat zulks ook geschiedt voor het verkeer, dat ach- ter de tram komt en passeeren wil, als door signalen daartoe het verlangen wordt. te ken- nen gegeven. Verdachte had dit laatste met gedaan. De officier van justitie zegt, dat, ook zon der de gerechtelijke lijkschouwing, spreker wel overtuigd zou zijn geweest, dat het slacht offer tengevolge van de aanrijding was over leden, gezien de vreeselijke verwondmgen. Komende tot de schuldvraag, bespreekt en critiseert de officier de meening en veronder- Overtreiding Wet op de Lucht- bescherming. W. J. K., oud 28 j., predikant te Renesse, heeft op 16 Mei 1936 te Renesse, toen aldaar een oefening werd gehouden in verband met de bescherming tegen luchtaanvallen, opzet telijk niet voldaan aan de verplichting de door den burgemeester van Renesse schriftelijk van hem gevorderde medewerking te ver- leenen, door in strijd met de gegeven voor- schriften een lamp in een kamer te doen branden, zonder dat de glazen deuren in die kamer door goedslujilende gordijnen waren afgesloten, zoodat die lamp licht naar buiten uitstraalde. Verdachte was verschenen. Als eerste getuige werd gehoord de bur gemeester van Renesse, die verklaringen af- legde over de voorschriften en de wijze van uitvoering daarvan in zijn gemeente, bij ge legenheid van de verduisteringsproeven in verband met de luchtbescherming. Verdachte weigerde pertinent zijn lichten in zijn woning uit te doen, of het licht Moor gordijnen te be- schermen. Verdachte, door den president ondervraagd, geeft dit ook feitelijk toe. Hij had wel de gordijnen gesloten, omdat hij niet wilde sabo- teeren, maar aan de zij kan ten lieten zij het licht door. Hij deed niets anders, dan wat hij precies iederen Zaterdag doet. De getuige a discharge, Ds. De Nie te Brouwershaven, zegt als lid zijnde van ,,Kerk en Vrede", dat de oorlog als zonde wordt be- schouwd. De desbetreffende oefening staat in verband met militairisme en oorlog en daar zijn getuige en verdachte tegen. In tijd van oorlog zouden beiden wel de lichten doo- ven en zou men bijv. wel een gewonde in huis nemen, enz. Slechts tegen de gewraakte oefening had men bezwaar. De officier van justitie aan bet woord ko mende, zegt, dat men bet er alien wel over eens zijn, dat er in ons land geen verlangen en geen zucht naar oorlog aanwezig is. Het zijn onbegrepen theorieen van verdachte om te meenen, dat die oefeningen de menschen tot oorlog- aanzetten, en het is volgens den officier onzinnig te beweren, dat men in oor logstijd wel zou willen medewerken. Want hoe kan men dat, als men daarvoor in vredes- tijd niet wordt geoefend. De officier wil in het algemeen met gewetensbezwaren wel re kening houden, doch als lid der gemeen- schap heeft verdachte zich naar de regelen van de overheid te voegen. Eisch 50 boete of 20 dagen hechtenis. De verdacbte zegt, dat het hier wel dege- lyk gaat over waarachtige gewetensbezwa ren. De overbeid is inderdaad geroepen leef- regels en gedragsregels vast te stellen, doch er zijn dieper liggende regels, n.l. die van 'de waarheid en het retht. De overheid, zegt ver dachte, kan niet zoover gaan als ik persoon- lijk en ik sta voor een uiterst moeilijk dilem ma. In zijn consequenties is de mensch on- aantastbaar. Ook de dienstweigering is een 'uitvloeisel van een botsing, eenerzijds tusschen maatregelen van de overheid en anderzijds het geweten der onderdanen. Vervolgens houdt verdachte nog een uitvoerig en groo tendeels ethisch betoog, waarin hij zijn op treden tracht te rechtvaardigen. K. n. V. B. Kampioenschap van Nederland. Het einde van het seizoen 1935-1936 is ge- lukkig weer een stap nader en verrnoedelijk zal de eindstrijd Zondag plaats vinden, het geen wel niemand betreuren zal, want de groote warmte maakt het spelen van een in- spannenden wedstrijd bijna onmogelijk en vergt teveel van de spelers, zoodat het niet te verwonderen was, dat het bij de gisteren ge- speelde wedstrijden goed te zien was dat men zich niet geheel kon geven. Dat Feijenoord van NAC zou winnen was te voorzien en met een 13 overwinning trokken de Rotterdammers naar hun haardsteden terug. Ajax heeft een zwaren strijd achter den rug want Enschede heeft zich krachtig geweert. hetgeen wel blijkt uit het verloop van den strijd, 10, 11, 21, 22, 3—2, 42 en tenslotte eindstand 43. Thans heeft Feijenoord de begeerde kam- pioenstitel als het ware in de hand, want dat zy er niet :n zal slagen Be Quick te Rotter dam te verslaan, zal wel niemand gelooven. Zelfs een gelijk spel is reeds voor Feijenoora voldoende. Men zal dus zoo goed als zeker Zondag den laatsten wedstrijd om het lands- kampioenschap spelen. Prom.-competitie 3e klasse afd. IV. Op het laatste oogenblik is de ontmoeting BoeimeerDOSKO nog uitgesteld geworden, daar de protest-commissie nog haar uitspraak moest doen in het protest door Hulst inge- bracht tegen DOSKO. Zoo Hulst in het gelyk zou zijn gesteld was deze ontmoeting overbo- dig geworden. Nu had Hulst toen zij er geen belang meer bij had of het protest al of niet toegekend werd, het protest wel ingetrokken, doch de protest-commissie nam met deze or- vatting terecht geen genoegen en heeft dat in ibehandeling genomen. Het resultaat hiervan is, dat officieel het protest van 'Hulst is af- gewezen en zal nu de ontmoeting Boeimeer DOSKO dus volgende week plaats vinden. TERNEUZEN- temperatuur ■DHS. 7—2. De temperatuur was van dien aard, dat slechts weinig sportliefhebbers waren opge- komen, daar men de voorkeur gaf aan een ver- frisschend bad. De laatsten hebben daarin ge lijk: gehad. Niet dat de zonnestralen een ver- blijf op het terrein ondraaglijk maakten, doch het bleek wel, dat DHS^een te zwakken tegen- stander was voor Terneuzen, dait nog wel ver scbillende reserves in haar elftal had opgeno- men. Voor de rust ging het nog vrij aardig tegen elkaar op, al was Terneuzen het mees>. in den aanval. Reeds vrij spoedig had Terneu zen een voorspronig van 20, waarop D'HS in buitenspelpositie haar eerste tegenpunt maakte, en later uit een goede camibmatie den gelijkmaker scoorde. In de tweede helft was het met de gasten gedaan en trachtte men door telkens apelleeren het tekort aan krach- ten aan te vullen. Regelmatig verhoogde Ter neuzen de score tot 72 en daar de verhou- ding in het veld ook minderde, was men blij toen het eindsignaal klonk. De scheidsrechter had een minder goeden dag daar zijn beslissingen niet steeas zuiver waren, doch van dit euvel hadden beide par- tijen te lijden. Door het groote overwicht van Terneuzen nam men het van deze zijde nogai kalm op, in tegenstelling van eenige spelers der gasten die telkenmale, ook bij juiste on- der'brekingen, hun niet prattig aandoende op- merkingen lieten hooren. AUTOBUS-ONGELUK. op den Amsterdamschen RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad voor de Scheepvaart deed heden uitspraak in zake de aanvaring van den ge- sleepten zeelichter .Thames IV met den gesleepten lichter ,,Wilad" op de Schelde. De Raad is van oordeel, dat deze aanvaring is veroorzaakt door het op te korten afstand elkander passeeren van de beide slepen. De vraag doet zich nu voor, of een der beide sleepen daarvoor aansprakelijk kan worden gesteld, dan wel of beide slepen hier in voorzichtigheid zijn te kort geschoten. De Raad is van oordeel, dat de dwars-afstand tusschen de beide slepen onvoldoende is ge weest, en dat die afstand niet voldoende was. is te wij ten aan de ..Express", die met haar sleep veel meer s.b.-wal had kunnen en moe ten houden. Er is hier een onverdacht getuige, te we ten boei 54, welke langszijde van de „Tha- mes IV" was, toen dit schip het anker had ERNSTIG Gisterenavond is straatweg, even buiten Arnhem, een Amster- damsche touringcar, welks bestuurder niet tijdig meer kon uitwijken voor een tegemcet- komende motor, na dit en een daarop volgend motorrijiwiel te hebben verbrijzeld, en deszelfs berijders tegen de straat te hebben geslingerd, tegen een boom gefbotst en vrijwel geheel ver- nield. De 24 inzittenden, die met dit voertuig plezierreis hadden gemaakt, zijn alle, meer of minder ernstig gewond. Een heer kon na verbonden te zijn het ziekenhuis verlaten. De chauffeur van d» autobus is aan zijn won- den bezweken. De berijder van het eerste mo torrijiwiel werd met zijn vrouw tegen den weg geslingerd en bleef bewusteloos liggen. De be rijders van het tweede motorrijwiel kwamen er vrij goed af. Te Zandvoort verdronk een 18jarige jongen uit Amsterdam, die met 2 meisjes op een p1 ank aan het spelevaren was. Aan het flink optre den van een 17jarig meisje uit Amsterdam is het te danken, dat de 2 meisjes gered zijn. Te Amsterdam verdronk bij het zwemmen Zondagavond de 15jarige Chr. Vassiani. Voorts verdronken daar twee broertjes. 4 en 5 jaar oud, in een put, gegraven voor het fundeeringswerk van een brug. Te Lottus verdronk bij het zwemmen i.i de Maas een 21jarige timmerman uit Horst. Bij Doestourg overkwam dit ongeluk aan de 22jarige C. Berendsen bij bet zwemmen in de IJssel. Te Steenwijk is bij het baden verdronken de 19jarige mandenmaker G. Groen. Te Echt is de 27jarige ongehuwde landbou wer H. Rooyakkers bij het zwemme.i in een grindkuil verdronken. Te Elburg verdronk de 19jarige J. Petersen. De jongen was de zwemkunst niet meester. In het Soesternatuurbad is verdronken dc milicien Walraven uit Nijmegen, gedetacheerd bij de luchtvaartafdeeling te Soesterberg. :Op de Dietze is tengevolge van het omslaar. van een roeiboot verdronken de 23jarige Hees- been uit 's Hertogenbosch. Bij Castricum is een jongen die met eenige meisjes met een bal in zee aan het spe'en was. in de diepte verdwenen en verdronken. De meisjes, die ook in gevaar verkeerden, kon- den worden gered.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 3