;endehifte A. J. VAN DE REE )Aspirin hoofdpijn. Nieuwstr. 36. Tel. 290. TER NEUZEN INKOOP van oudGoud enZilver TER NEUZEN, 22 JUNI 1936. veroorzaakt licht hevige Neemt dan. als altijd TAB LETT EN Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabi. 70 cts. en oranjezakjas van 2 tabl. a 10 cts. dpgez. Med.> algemeene vergadering het voorstel van den heer Van Zeeland tot verhcoging van de loo- nen met twaalf frank per dag goedgekeurd. Om een uur arriveerde de socialistische minis ter Vandervelde ten stadhuize, waar hij een onderhcud had met burgemeester Huysmans. Inmiddels was door het college van B. en W. een aanplakbrief uitgehangen met den vol- genden tekst: ,,Bij monde van den eersten minister heeft de regeering voorgesteld het loon van de havenarbeiders te verhoogen met twaalf frank per werkdag. De regeering drukt daarbij de ernstige hoop uit, dat patroons en arbeiders, dit voorstel zullen aannemen. Het schepen- college van Antwerpen, dat de derde recht- streeksche betrokken partij in het conflict is, beveelt dit voorstel met nadruk aan. Het levensbelang van de stad staat op het spel. (Geteekend) burgemeester Huysmans". Kort daarop werd bekend gemaakt, dat de liberale en katholieke transportarbeiders op hun beurt dit voorstel hadden aanvaard. Alles hing verder af van de socialistische haven arbeiders, ongeveer 10.000 man sterk, die tegen twee uur in het Spcrtpaleis waren bij- eengeroepen. Daar de luidsprekers defect waren, moest deze vergadering tot half vier" worden uitgesteld. Het waren de vakbondleiders de Witte en Daems, die mededeeling deden van den stand der besprekingen, welke tot Zaterdagochtend een uur in het kabinet van minister-president van Zeeland te Brussel hadden geduurd. Met vrijwel algemeene stemmen werd het com- promis-voorstel-van Zeeland door de vergade ring aanvaard. De leider van dgn Belgischen Transportarbeidersbond, de heer Laroche, wenschte daarop de arbeiders geluk met het verkregen resultaat en spoorde alien aan Maandagochtend het werk te hervatten. De paritaire commissie van het Antwerp- sche havenbedrijf moest ^aterdagavond nog een laatste bijeenkomst houden ten einde het verkregen accoord te bekrachtigen en een paar punten van ondergeschikten aard, be- treffende het ploegensysteem en de kwestie van de overuren te regelen. In officieele krin- gen verwacht men, dat deze laatste moeilijk- heden zonder moeite uit den weg kunnen wor den geruimd en dat de werkhervatting aan de Antwerpsche haven Maandag algemeen zal zijn. Een overzicht van de stakingen. Blijkens een overzicht van den toestand, Zaterdagavond om half zeven op het departe- ment van binnenlandsche zaken aan de pers gegeven, was Zaterdagmiddag alles rustig te Antwerpen en in de provincie Limburg. In deze laatste provincie hebben eenige buurt- spoorwegen een beperkten dienst hervat. Ook de electrische tram Charleroi-Bergen rijdt weer. Te Luik zijn eenige daden van sabotage op de telegraaflijnen gepleegd. In de provincie Oost-Vlaanderen was het echter heel wat on- rustiger dan de vorige dagen. Te Aalst heb ben oproerige ~el eaten ten het houden van de wekelijksche markt willen beletten. Dit gaf aanleiding tot relletjes, in den loop waarvan een officer van de gendarmerie lichte verwon- dingen opliep. Te Gent* hebben ongeveer duizend personen een warenhuis belegerd. De politie slaagde er niet in de orde te herstellen, ook niet na dat zij een aantal pistoolschoten in de lucht had gelost. De bereden gendarmerie char- geerde de menigte en dreef ze uit elkaar. Er werden eenige belhamels gearresteerd. In de constructiewerkplaats van de Bel- gische spoorwegen te GentBrugge is de staking algemeen. De stakers hebben ge- tracht het uitrijden van de electrische tram te Gent te beletten. De politie wist het tram- verkeer te doen herstellen. Van andere zijde verneemt men, dat de regeering al de groote straatwegen, welke naar Brussel leiden, alsmede de spoorwegen door detachementen van het leger heeft doen bezetten. Waar men een marsch op Brussel van de Henegouwsche stakers blijkt te vree zen,'is het derde bataljon van het eerste regi ment karabiniers, dat te Brussel gamizoen houdt, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag naar het Zuiden van de provincie Brabant vertrokken. De staf van het regiment en een compagnie hebben het stadje Halle op 12 K.M. ten Zuiden van Brussel bezet. Een an dere compagnie bevindt zich te Tubize, een derde te Edingen in het Noorden van Hene- gouwen en een vierde te Nijvel in Waalsch Brabant. De militaire autoriteiten hebben de wegen met prikkeldraad doen versperren. Eh- staan overal schildwachten langs de wegen en de spoorbanen. De spoorwegstations zijn even- eens door militairen bezet. Te Halle is ook een militair draadloos station opgesteld. Het Noorden en het Westen van Brussel worden op dezelfde wijze bewaakt. Troepen zijn vertrokken naar Vilvoorde, Grimbergen, Eppegem, Sempst enz. Militaire vliegtuigen hebben in den loop van den dag en ook tegen den avond in de omstreken van Brussel eenige patrouillevluchten uitgevoerd. Incidenten in de Brusselsche agglomeratie. In de Brusselsche agglomeratie hebben zich Zaterdag eenige incidenten voorgedaan. On- bekenden goten cement in de rails en de wis- selsporen van de electrische tram nabij het station Brussel-Zuid en de Hallepoort. Groe- pen stakers, die werkwilligen aanvielen, zijn in de voorstad Anderlecht door de gendar merie uit elkaar gedreven. De staking heeft zich Zaterdag over een aantal nieuwe fabrie- ken en kleine werkhuizen uitgebreid. Niet- tegenstaande het verbod trekken dichte groe- pen stakers, 500 a 600 man sterk, door de. straten van Anderlecht onder het zingen van de intemationale. In de Brusselsche haven was alles kalm. Er werd slechts door enkele firma's gewerkt De sleepdienst lag geheel stil. Tegen heden- ochtend wordt echter een algemeene werkher vatting verwacht. Een paar duizend arbeiders van fabrieken, gelegen op het grondgebied van Vilvoorde, sloten zich Zaterdag bij de staking aan. In Henegouwen heeft generaal de Crae het bevel genomen over de thans in het Centrum- bekken gelegerde troepen. Er bevinden zich verscheidene regimenten infanterie in deze provincie. Het tijdens een relletje gearres- teerde communistische Kamerlid Gandibleu is Zaterdag op aandringen van socialistische vcormannen in vrijheid gesteld. De socialistische burgemeesters van de Borinage en van het Centrum hebben na een te Bergen gehouden vergadering een mani fest gericht tot de bevolking, waarin deze laatste tot kalmte wordt aangemaand. *~k hebben zij bij den minister van fe* Oo, zakan telegrafisch aangedrong!, a,5cteehe trekking van de gendarmerie^ 'erPg- e- meesters verklaren in dit geval -e. ^Urg. n(j. having van de orde te kunnen e Zaterdag had te Quarignon-Mo>in de ter aardbestelling plaats van de weduwe Boitel, het ongelukkige slachtoffer van de schiet- partij aldaar. De socialistische burgemeester en twee comnaasfistische Kamerleden leidden de plechtigheid. Een socialistisch fanfare- corps speelde treurmarschen. Geen enkel in cident heeft zich tijdgns of na de begrafenis voorgedaan. In Henegouwen ligt het tramverkeer bijna overal stil. Te Luik is de toestand thans weer nagenoeg normaal geworden. Blijkens een mededeeling van het bestuur van de socialistische federatie van vakorgani- saties voor het geheele land, heeft dit be stuur met vol doen ing de reeds verkregen resultaten geconstateerd, doch bevel gegeven de staking voort te zetten tot wanneer het beoogde doel geheel zal zijn bereikt. Het spoort den stakers tot kalme en tucht aan en zal een nieuwe vergadering houden zoo gauw de omstandigheden dit vergen. Het is dus zeer goed mogelijk, dat de in officieele krin- gen verwachte werkhervatting Maandag heden op verre na nog niet algemeen zal zijn. Naar we vememen is hedenmorgen het werk in de haven van Antwerpen hervat, doch te Gent schrjnt dit nog niet het geval zijn. WAAROM ROME TEVREDEN IS. Gayda, de vriend van Mussolini en zijn be- langrijkste heraut in de Italiaansche pers, prijst, schrijft de N. R. Crt., Eden zeer voor zijn redevoering over de opheffing der sanc ties. Wei gaat Eden nog niet zoo ver, de ,,ju- ridische tout" te betreuren, een fout die daar- in besitaat, dat Italie te Geneve als aanvaller is veroordeeld. Maar Gayda is billijk geno.eg, niet alles opeens te verlangen. Hij constateert velerlei goeds in de rede van Eden: De intrek- king der sancties, de erkenning, dat er geen Abessijnsche regeering meer bestaat en ver der het getuigenis voor het Italiaansche leger, dat het door een snelle overwinning alle ver- wachilingen van de militaire deskundigen der andere landen overtroffen heeft. Om dit alles ziet hij het onaangename in de rede over het hoofd. En dat was toch niet gering. Een er kenning van de verovering zal Engeland, als wij de rede goed begrepen hebben, niet voor- stellen of aanvaarden. Engeland acht het noodig, zijn vloot in de Middellandsche Zee en zijn strijdkrachten ter bescherming van het Suezkanaal op hoog peil te houden. Het stelt de kleinere staten aan de Middellandsche Zee gerust, door hen te verzekeren, dat de be scherming, welke Engeland hun bij de beken- de afspraak van onderlingen bijstand heeft toegezegd tegen aanvallen van Italie naar aanleiding van de sancties, van kracht zal blijven tot de sancties geheel en al geliquideerd zijn. Misschien was deze, vrij overtollig lijken- de mededeeling, het onaangenaamste van alles voor Italie. Maar desniettemin is het bereid te vergeten en te vergeven. Zelfs aan een Eden.' Andere Italiaansche bladen schrijven na- tuurlijk in demzelfden geest. Als Gayda zoo oondeelt, weet men uit welken hoek de wind waait. Italie is wel eens erg kwalijknemend geweest. Het is nu opmerkelijk weinig licht- geraakt. Is het vreugde, omdat het van de sancties af is? Hoopt men te Rome dat er wel geld te vinden zal zijn, als de sancties maar een- maal zijn opgeheven? 'Het is zeer waarschijn- lijk, dat men zich zeer opgelucht heeft gevoeld na de woorden van Eden. Vooral nadat Frank- rijk zoo heel erg onizeker was geworden en nu bereid zou zijn iedere actie van Engeland te steunen. Dat maakte het besluit van de Brit- siche regeering zooveel ite gewichtiger. Het is echter niet waarschijnlijk, dat ge- noemde overw.egingen de eenige oorzaak zijn van de tevredenheid en inschikkelijkheid der Italianen. Nadat de pogingen tot toenadering met Berlijn mislukt, of zoo goed als mislukt zijn, moet Mussolini des te meer de behoefte gevoelen nieit alleen te staan. Men zal zeggen, dat de redervoeringen van Eden en Baldwin in dat opzicht niet erg bemoedigend voor hem waren. Zij hielden zich op onmiskenbaar de- monstratieve wijze niet met Italie, en juist wel met Duitschland bezig. Maar Rome weet wel, dat niet enkel toorn tegen Italie, maar vooral ook vrees en wantrouwen tegenover Berlijn daarvan de oorzaak zijn. Het beseft stellig, dat de opheffinig der sancties niet zoo zeker geweest zou zijn, als Engeland de Duit- sehers niet zoozeer had geducht. Mussolini heeft nu weer nieuwe ervaring opgedaan, hoe weinig er met Hitler te praten valt, hoe deze juist op dit oogenblik er in de eerste plaats ibelang aan hecht, zijn handen voor alle acties van politieken, kolonialen, ja, territorialen aard vrij te houden. Mussolini meent zeker er- op te kunnen rekenen, dat Londen dezelfde ervaringen te Berlijn zal opdoen, als hij er tot nogtoe heeft opgedaan. Is het zoo, dan komt zeker het oogenblik waarop men behoefte zal g.evoelen aan den terugkeer van Italie in het front van Stresa". Mussolini moge geen en- gel van geduld zijn, toch zal hij meenen, na dat heit goede begin te Londen eenmaal ge maakt is, op de rest wel te kunnen wachten. Op die rest komt het er voor^hem aan. Daar- voor ziet hij alle onvriendelijkheden, ja, be- dekte dreigementen, gaame over het hoofd Hij begrijpt zeker, dat die er nu bijhooren. En de omstandigheden zijn er niet naar, om al te kwalijknemend te zijn. Als Mussolini het nu niet eens kon worden met Hitler, beteekent dit, dat het gevaar voor Oostenrijk bijzonder groot is. Maar daartoe be- perkt zich niet de tegenstelling tusschen Ber lijn en Rome. Dat Duitschland op het oogen blik zoozeer zijn best doet te Belgrado vasten voet te krijgen, is onpleizierig voor Italie. De Zuid-Slaviers zijn ongeruster ten opzichte van de bedoelingen van Italie dan ooiit. Niet voor de Dalmatische kunst vreezen zij onmiddellijk gevaar, maar in de eerste plaats voor het oude Montenegro. Daar werkt de Italiaansche pro paganda op het oogenblik zoo krachtig als in Albanie. De ontevredenheid met het bestuur uiit Belgrado heet er groot te zijn. En een punt, dat van gewieht kan zijn voor de bewo- ners der Zwarte Bergen, verliest pien niet uit het oog: De volgende koning van Italie zal een kleinzoon zijn van wrjlen Nikita van Mon tenegro! Het wantrouwen te Belgrado tegen Rome is dus zoo groot als ooit. Berlijn heeft daardoor te meer kans er gehoor te vinden. De Zuid-Slaviers vreezen verder een restaura- tie in Oostenrijk nog meer dan een aansluiting van Oostenrijk tot Duitschland. Belgrado en Berlijn zijn dus ook ten opzichte van de Habs- burgers eensgezind. Men ziet, er is reden te over om geen behagen te vinden in de pogin gen der Duitschers, de Zuid-Slaviers voor zich te winnen. Mussolini zal dus niet langer eenzaam wil len blijven dan volstrekt noodig is. En actie der Duitschers in Oostenrijk, met steun van de Zuid-Slaviers, ziedaar een mogelijkheid, die Italie niet alleen aan kail.-Sv&Lsschien toont Mussolini zich terwille daarvan zlefs nog tcit zekere dohcessies in de Abessijfiifcifen aange- legenheid bereid. Hij heeirf verzoening drin- gend noodig. Wat de berichten uit Amerika voor Italie waard zijn, is nog niet erg duidelijk. Dat de president het verbod van uitvoer van. wapenen naar Italie opheft, is na het einde der vijan- delijkheden niet vreemd. Dat Amerikaansche onderdanen weer naar hartelust op Italiaan sche schepen kunnen varen, moet het natuur- lijk gevolg zijn van het einde der Sanctis. Immers, daarmede verdwijnt elk gevaar voor oorlog en blokkade, die dit reizen riskant kon- den maken. Maar Amerika zal waarschijnlijk niet de annexatie erkennen. De leer van Stim- som op i dit punt staat in hooge eer op het Amerikaansche vasteland. Dat de regeering onder die omstandigheden het verleenen van credieten voor de exploiitatie van Abessinie op zijn m'inst niet zal aanmoedigen, moet daar van het gevolg zijn. STAKERS EN WERKW ILLIGEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Naar uit Kent (Ohio) gemeld wordt, is het voor de werktuigfabriek aldaar, waar sinds twee maanden wordt gestaakt, tclt een 'oloe- dig gevecht, dat zesi uur duurde, gekomen tus schen ongeveer 3000 posters, die met geweren gewapend waren en een even groot aantal ge- wapende stakingbrekers. Tijdens het levendige vuurgevecht werden in totaal 14 man gewond waarvan een zwaar. De botsingen begonnen toen de posters trachtten twee vrachtwagens met stakingbrekers te beletten de fabriek binnen te rijden. De werkwilligen openden uit de vrachtauto's een hevig geweervuur en wier- pen met traangasbommen, teneinde een door- tocht te banen. De stakers beantwoordden het vuur. Later gaven de stakers de belegering van de fabriek op. Ingez. Med. CONCERT OP DE MARKT. Het muziekgezelschap „De vereenigde werk- lieden", direct.eur de heer A. Schirris, is voor- nemens Woensdagavond 8 uur op de Markt concert te gsven en daarbij uit te voeren het volgende programma: 1. Wilhelmus. 2. Feestmarsch J. v. d. Glas 3. Pique Dame, ouverture Fr. Suppe 4. Les Roses du Midi, valse J. Strauss arr. Blangenois. 5. Le Joyeux, pas-redouble L. Morgenthaler Pauze. 6. Suite Orientale Francis Popy 7. Radio-Journal, porpourri-populaire Joh. Brookhous, arr. A. Tierolff 8. Heinzelmannchens Wachtparade Noack 9. Huldigingsmarsch A. Schirris GESLAAGD. Bij het dezer dagen door P. B. N A. afge- nomen examen voor adspirant electrotechnisch opzichter slaagde de heer J. de Kleijn alhier. UITVOER VAN UIEN. De Minister van Landbouw en Visscherij brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij zich met aanvragen om onderzoek van uien voor uitvoer kunnen wenden in Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland tot J. Slabbekoorn Hzn., E 35, Biezelinge, in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen tot W. de Groene, Ter Neuzen. EXAMENS. Te Amsterdam slaagde voor het candidaats- examen geneeskunde o.m. de heer H. A. J. Spinhof, vroeger alhier. RIJKSWATERSTAAT. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Aug. 1936 aan den administratief ambtenaar le klasse van den rijkswaterstaat J. Delzenne te Middelburg op zijn verzoek eervol ontslag uit rijks dienst verleend. STEUNREGELING VOOR WERKLOOZEN. De Minister van Sociale Zaken heeft voor de gemeenten op Zuid- en Noord-Beveland, die goedkeuring op de steunregeling voor werkloozen hebben gekregen, een regeling ge- troffen ten aanzien van den aftrek op den steun van werkloozen, die voor eigen rekening een stukje grond bewerken. Bedoelde rege ling is van kracht geworden op 16 Juni j.l. en luidt als volgt: tot en met 300 roeden op- pervlakte is men vrij; van 301 tot en met 600 roeden f 0,50 aftrek per week; van 601 tot en met 900 roeden f 1; van 901 tot en met 1200 roeden 1,50; van 1201 tot en met 1500 roe den .f 2van 1501 tot eh met 1800 roeden f 2,50; boven 1800 roeden geen steun. RETRAITE. Ter gelegenheid van den feestdag van den H. Aloijsius, den patroonheilige van de R. K. Uloschool, werd de laatste 3 dagen van de vorige week een retraite gehouden door de leerlingen van die school. De oefeningen werden geleid door pen pater gardiaan van Sluiskil en besloten met een algemeene _H. Oommunie op Zaterdagmorgen. AANNEMING J. W. Gisterennamiddag tijdens het Lof werden eenige nieuwe leden van de Jonge Workman aangenomen. 's Morgens onder de vroegmis had een algemeene H. Communie plaats van de oude en de nieuwe leden. Tijdens het plech- tig lof legden de nieuwelingen de geloften af. Voor deze gelegenheid waren afdeelingen uit andere plaatsen hierheen gekomen. Na het Lof werd de feestvergadering gehouden, waar- bij de Zeereerw. heer Van der Maden uit Breda het doel en streven der J. W. nog eens uiteenzette en daama met voordrachtjes enz. de namiddag werd gevuld. HET REZOEK VAN MINISTER DECKERS. In aansluiting aan het bericht :in het num- mer van j.l. Vrijdag beilreffende het ministe- rieel bezoek aan O. Z.-Vlaanderen, zij nog medegedeeld, dat Z. Exc. en den Regeerings- commissaris Ir. Louwes, alsmede de parti- culiere secretaris van den minister, Ir. Peters, vergezeld van de heeren A. E. Langenhorst, ■D. van de Walle en het Tweede Kamerlid Lockefeer te Hiulst, om half elf te Heikan*' arriveerden, alwaar zij door Pastoor Doens werden ontvangen. Onmiddellijk werden do vertegenwoordigers der besturen van de vlas- sei"Sbonden, n.l. de heeren Oh. L. Martinet en C. van Helsland te St. Jansteen, M. de Waele Hz. en Hamerlinck te Koewacht, F. Dekker Pz. te Axel en Jac. den Hamer te Ter Neu zen door Z. Exc. ontvangen. In deze conferentie. die bijna een uur duur de, werd ruimsehoots gelegenheid gegeven om alle bezwaren die het vlasbedrijf drukken, te ibespreken. Het onttrekken van de repel- premie sitond in het midden der belangstelling. Verder toonde Z. Exc. in alles wat het vlas bedrijf betreft, zijn belangstelling, zoodat ook na de toezegging dat verschillende dezer za ken zeer ernstig overwogen zullen worden deze conferentie als geslaagd mag genoemd worden. Hiema werden nog bezocht, mede onder lei- ding van den heer Ch. L. Martinet, controleur voor het vlas, de vlasbedrijiven van P. dt Brouwer, Alex Letens, Cyr. van Gassen te St Jansteen, Alph. Matthijs en Hon. de Waele te Koewacht, benevens de boerderijen van Cyr. van Acker tc St. Jansteen, Jan ae Feijter Lz. te Axel en Abr. Haak te Zaamslag. Na dit bezoek werd in het Hotel de Graanbeurs to Hulst de lunch giSbruikt en vertrok Z. Exc omstreeks half vijf via Antwerpen, omdat de vergadering van den Ministerraad hem om 8 uur in Den Haag riep. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be kend dat omtrent ondervolgende gevonden 'voorwerpen inlichtingen zjjn te bekcmen aan de daaraohter vermelde adressen Rijwieibelastingmerk in (etui), A. C. de Pauw, TholenS'Straat 96. Idem, B. Bonte, Dijkstraat 37. Idem, bureau van politie. Idem, Jac. Donze, Driewegen O 55. Idem, Sluiswachit Westsluis. Idem, J. Cove, Dhaliastraat 1. Idem, Van Hecke, Dekkerstraat 27. Idem, J. Pijpelink, Javastraat 34. iDamesportemonnaie met inhoud, P. van de Walle, Schuttershofweg 2. Maaimachineonderdeel, Jac. Harte, Dijk straat 66. Broche, A. de Waal, Dr. Buijizestraat 6. Gummistok no. 3436, A. de Wiitte, Axelsche- straat 63. Rozenkrans in etui, A. H. Kolijn, Nieuwe- diepstraat 82. Padvindersriem (welpen), P. F. Doppegie- ter, Tuinstraat 20. Portemonnaie, C. Tollenaar, Axelschestraat 123. Brief, A. F. Roelans, Westkolkstraat 14. IHuissleutel, Wed. Schirris, Donze-Visser- straat 127. Heerenrijwiel, kantoor houth. De Vriend, Stationsweg. Automobieldop, J. Poller, Van Steenbergen- laan 59. Zilveren armband, M. 't Gilde, Kerkhofl. 20. Hond, A. de Feijter; Stationsweg 5. Heerenhorloge, Jac. Bras, L. Kerkstraat 23. ALS IEMAND VERRE REIZEN DOET Een speciale verslaggever van het in de Fransche taal te Antwerpen verschijnende Franskiljonsche scheepvaartblad „la Nep tune heeft tijdens de Antwerpsche staking eens in onze haven rondgeneusd en publiceert zijn bevindingen hieromtrent in zijn blad van j.l. Zondag. De ontstellende onkunde die hij hierbij aan den dag legt, noopt ons naar de pen te grij- pen om een en ander in het juisite licht der waarheid te stellen. In zijn artikel geeft onze publicist een korte beschrijving van Ter Neuzen, dat volgens hem een stadje is van om ende bij 3000 zielen, hetgeen geheel bezijden de waarheid is, daar Ter Neuzen volgens de jongste telling 11.112 inwoners heeft. Doch dit nemen we hem niet kwalijk, vergissen is immers menschelijk. Op zijn verdere onderzoekingsreis ifi het den berichtgever gelukt de haven te ontdek- ken, die volgens hem aangelegd is ten be- hoeve van visschersschuitjes Het is ons ten eenenmale onmogelijk de heer Foucart op zijn expeditietocht te volgen. Een visschershaven in Ter Neuzen?Nu ja, aan het einde van de Middelhaven bevindt zich een inham waar ongeveer 5 hoogaarzen kunnen liggen, maar dat is toch niet de haven waar de Belgische Congo vracht- en passa- giersschepen, de trots onzer naburen, zijn binnengeloopen Het geschrijf van den heer Foucart wordt steeds onbegrijpelijker en bedenkelijker. Zoo is hij tot de conclusie gekomen dat de haven arbeiders hier niet in staking zijn gegaan. Dit is hem echter niet voldoende. Ook de boeren- vrouwen in hun pittoreske kleedij helpen een handje mee. Het past ons in geenen deele aan des schrijvers geestvermogens te twijfelen, maar hoe het mogelijk is dat hij hier boeren- vrouwen aan de kaden heeft zien arbeiden, dat maakt ons zeer gereserveerd. In een onderhoud dat de verslaggever met een vertegenwoordiger van „la Compagnie Maritime Beige du Congo" heeft deelt deze mede, dat de havenarbeiders evenveel verdie- nen als de Antwerpsche dokwerkers ontvin- gen, voordat deze in staking gingen. Ook dit is zeer bescheiden uitgedrukt, geheel bezijden de waarheid. Tijdens zijn speurtocht heeft de verslag gever verder geconstateerd dat des avonds rond vijf uur, zes pur of zeven uur groepjes mannen en vrouwen, na gedane dagtaak per rijwiel huiswaarts keeren om via de mooie, rechte en vlakke straten hun kleine, doch net onderhouden huizekens, die goed onder de verf zitten, weer op te zoeken. Hij teekent hierbij aan dat er hier geen wet bestaat die de werktijden regelt, en zoo er altemet een mocht zijn, dan bestaat zij alleen in den geest en wordt deze niet uitgevoerd. We kunnen den heer Foucart plechtig verzekeren dat een dergelijke wet hier wel degelijk bestaat en we kunnen er met een gerust hart aan toevoegen dat vele landen, zoo niet alle, een voorbeeld kunnen nemen aan onze sociale wetgeving, en dat de ambtenaren die met het toezicht op de naleving hiervan belast zijn, hun plicht naar eer en geweten vervullen, beter misschien dan zulks in het land van den schrijver ge- schiedt. De publicist besluit zijn artikel, met de mededeeling dat, gezien het voortduren der staking te Antwerpen, Ter Neuzen nog niet direct de vreedzame rust die het als visschers haven kenmerkt, zal genieten. Hiermede geeft de berichtgever blijk van een ontstellende onkunde, die we van hem als medewerker aan „la Neptune" niet kunnen accepteeren. Dat Ter Neuzen, de stad Gent in de gelegenheid stelt als haven te blijven voortbestaan, dat weet men te Antwerpen in bevoegde kringen, waaronder ook de redactie van ,,la Neptune ook gerangschikt mag worden, drommels goed en dat het binnenscheepvaartverkeer tot ver in Frankrijk via Ter Neuzen geleid wordt, dat zal haar ook wel bekend zijn. Het ligt niet in onze bedoeling stemming te maken tegen onze naburen, doch wanneer ge- tracht wordt de beteekenis van onze stad te kleineeren, dan springen we hiervoor in de bres. Mede tengevolge der maatregelen ge nomen van Belgische zijde, is onze haven reeds klein genoeg gemaakt, zoodat we gering- schattende krantenartikelen heusch wel kun nen missen. AUTOVERKEER MET BELGIe. Op verzoek van de Belgische douane-auto- riteiten vestigt de Kon. Ned. Toeristenbond 1 A.N.W.B. er de aandacht op, dat zij die per auto of motorrijwiel de grens overschrijden, daarbij (ter verifieering van de juistheid der geteonde grensdocumenten) op het motorrij wiel de plaats moeten kunnen aanwijzen, waarop zich het chassis- en het motomummer bevinden. Het komt den laatsten tijd veel- vuldig voor, dat de houder van het motorrij- tuig dit niet weet en pas aan de grens ernaar gaat zoeken, dan wel meent, dat dit tot de taak van den douane-ambtenaar zou behoo- ren. Deze opvatting is echter niet juist. In het vervolg zal de Belgische douane dan ook degenen, die deze nummers op hun eigen motorrijtuig niet blijken te kunnen aanwijzen den toegang tot Belgie kunnen ontzeggen. Men overtuige zich dps van te vohen van de plaats, waar deze nummers op chassis en motor zijn aangebracht, hetgeen verge- makkelijkt wordt, doordat deze plaats duide lijk omschreven staat in het bij het motor- njtuig behoorende nationaliteitsbewijs, het- welk men toch bij zich nfoet hebben om op de terugreis weer in Nederland te kunnen worden toegelaten, zonder betaling of depo- neering van invoerrechten. Hoewel dit verzoek ditmaal alleen van de Belgische douane uitgaat, is het in het belang van een vlotte afwerking van het verkeer ge- wenscht, dat men bij elke grensoverschrijding deze nummers zelf direct weet aan te wijzen. PROEFVLUCHT VAN DE SCHELDEMEEUW. Vrijdagavond heeft het eenpersoons-water- viiegtuig ,,Scheldemeeuw", bestuurd door den constructeur D. Slot, zijn eerste proefvlucht bcven het Veersche gat gemaakt. Reeds na een zeer korten aanloop steeg het toestel, dat zich in de lv„cht zeer stabiel toon de. Donderdag was de motor beproefd. De geslaagde eerste proefvlucht van de Scheldemeeuw, het door den heer Slot bij de afdeeling vliegtuigbouw van de scheepswerf De Schelde te Vlissingen geconstrueerde vlieg- bootje, is eigenlijk een verrassing geweest voor alien, die de proefnemingen met het watervliegtuigje hebben bijgewoond. Donder dag was de Scheldemeeuw van Vlissingen overgebracht naar het vliegtuigkamp van de marine bij Veere, dat ter beschikking van De Schelde was gesteld. Er werden vaarproeven gedaan, waarbij enkele kleine fouten aan het licht kwamen, die Vrijdag verbeterd zijn. In den namiddag werden opnieuw vaarproeven gedaan, waarbij bleek, dat de vliegboot op het water goed voldeed. Toen maakte de heer Slot, die zelf met de Scheldemeeuw over het water taxide, onverwacht voor de aanwezigen een start en vervolgens een eerste korte vlucht. Deze slaagde in elk opzicht Pitmun- tend en na eenige bochten gedraaid te hebben daalde de machine vlot op het water. De Scheldemeepw is gebouwd met een hoofdmiddendrijver, dus als vliegboot. Het vliegtuig vertoont in sommige opzichten over- eenkomst met de Scheldemusch van den heer Slot, en wordt evenals dit landvliegtuig, van achteren aangedreven, waarvoor ook weer gebruik wordt gemaakt van een lichte Praga- motor. Zaterdagochtend is de heer Slot wederom met de Scheldemeeuw opgestegen en heeft voor de tweede maal een proefvlucht gemaakt, thans van langeren duur dan Vrijdagavond. Ook ditmaal slaagde de vlucht uitstekend en toonde de heer Slot zich zeer tevreden, zoo- wel over de vliegeigenschappen van de machine als over haar gedrag op het water. HET GEMEENTEHUIS VAN GROEDE. Ged. Staten zetten de puntjes op de i. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten het Raadsbesluit van Groede, waarbij gelden wer den aangevraagd voor den bouw van een nieuw gemeentehuis, niet goedgekeurd. Wel zal door Ged. Staten in welwillende overweging genomen worden, de gelden toe te staan voor 3e verbouwing van het oude raadhuis, of zoo dit niet mogelijk blijkt, die vein een nieuw raadhuis, ontworpen door een Nederlandschen architect, aangenomen door een Nederlandschen aannemer en met gebruik van Nederlandsch materiaal. (Midd. Crt.) DE DANK DES VADERLANDS. Men schrijft uit West Zeeuwsch-Vlaanderen aan de Midd. Crt.: Vrijdagmorgen kreeg de directeur der Rijks- kweekschool voor onderwijzers te Oostburg het bericht, »dat hij aan de leerlingen moest medtedeelen, dat de school met Sept. werd opgegeven. Deze school verdwijnt dus dood- leuk. Bij informatie bij het Gemeentebestuur van Oostburg bleek, dat men aldaar nog niets wist. Dat behoeft ook niet dadelijk Het is een rijksbezuiniging. En als op de riiksbegrooting maar bezuiniging is, komt het er niet zooveel op aan of een ander dit beta- len moet. Arm Zeeuwsch-Vlaanderen. Het heeft wel andere tijden beleefd, dat het zich meer mocht verheugen in de liefde van Den Haag. Men mag toch aannemen, dat deze er is geweest. In de tijden, dat Belgie zijn han den maar uitstak, is veel beloofd en weinig gegeven. Uit te voeren en beloofde werken zijn blijven liggen. Maar het onderwijs zou verbeterd worden. En Zeeuwsch-Vlaanderen kreeg ook 12 jaar geleden een kweekschool te Oostburg, maar Oostburg zou de lokalitei- ten verschaffen, een nieuwe school bouwen, en 't Rijk zou huur betalen. Negen jaar ge leden is de school voltooid; voor de Gemeente een kosten van ongeveer 40000,— waarvoor natuurlijk een leaning is aangegaan, maar het was niet zoo erg; het Rijk zou door de huur een deel vergoeden. De belooning van trouw aan het vaderland. En thans betuigt het vaderland zijn dank. Wat vroeger door 8 millioen menschen werd betaald, zal thans worden opgebracht door 2700 inwoners van Oostburg. Dat is de bezuiniging en dat is de dank. Was het vaderland toen minder dank- baar geweest, dan had het trouwe volk van Zeeuwsch-Vlaanderen dit thans niet zoo aan den lijve gevoeld. Want er is nog meer. Vroeger waren er in Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen normaal- lessen. Hiervoor kwam de kweekschool in de plaats. En die eenige kweekschool ver dwijnt weer. En met de Schelde er tusschen derhalve verder volkomen geisoleerd. De be looning na 1920 heeft dus thans een toestand geschapen nog slechter dan vroeger, en waar van niemand vroeger zou hebben gedroomd. En alleen hij, wiens ouders het nog betalen kunnen, kan elders nog een opleiding ge nieten. Niemand kan gelooven dat hierin het laat ste woord is gesproken. Vol vertrouwen richt men zich nog naar Den Haag. Maar laat men het daar niet te erg maken. Ook Zeeuwsch-Vlaanderen heeft recht op Neder- landsche cultuur. Wil men in de toekomst blijven hopen dat de Nederlandsche cultuur in Zeeuwsch-Vlaanderen de heerschende zal zijn dan moet men het hiertoe ook in staat stelr len. En zeker niets ontnemen en stukken maken, en de schade door een kleine groep van menschen laten betalen op den koop toe.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2