F e uilleton-vertellingen Dam- en Schaakrubriek Burgerlijken Stand DAMMEN. SCHAKEN. LOOP DER BEVOLKING. HOOGWATER TE TER NEUZEN. Wm a i Wm w Ulvenhout, 16 Juni 1936. Henier. Ge weet, 'k heb oe dat al meermalen ge- schreven g'ad, ik krrjg veul, heel veul brieven. Ik lees ze mee pla- zier, mee alien attentiie en soms lees ik ze wel 'n paar keeren over- nieuw. Want daar zijn er bij, waar- in veul ernst schuilt. En dan ja, dan komt m'n b-oerenaard naar boven en dan kijk ik mee spanning naar den bloesem van m'n zaaisel. Nou en dan komen de schrijvers, of schrijf- sters, zelf afDat zijn de lui, die altij „hering of kuit willen hebben." Waar niks teugen is, amico, want ze kunnen 't mee plazier al- lebei krijgen Verlejen week kwam er zoo'nen mensch op den hof, die z'n eigen voorstelde als: vrij- •denker. 'Nen mageren mensch mee vooroverge- bogen schouwers, sjuust of ie veul teugen den wind in liep. Ik schatte 'm op tien jaar jonger, dan ie er uit zag, vijfenveertig om- trent; „vrij" denken, gaat oe nie in oew klee- ren zitten, docht ik zoo. 'k Mag nie zeggen, dat ie er ongezond uit- zag, deuzen Fries, inteugendeel. Maar toch stond zijnen kop erg stroef. En ik zie bij 'nen gezonden mensch nou eenmaal geren den lach in alle plooikes van 't gezicht zitten, lijk 't zonneke in 'n blom. Zoo goed als 'n blom geschapen is om te geuren en te fleuren, zoo goed is den mensch dat voor 't geluk En zoo goed als de blom daarvoor nie missen kan 't spulsche zonneke, zoogoed kan den mensch daarvoor nie ont- beren 't spulsche licht van den lach, dat glanst in d'oogen. 'nen Blom in den schaduw tiert nie. 'Nen mensch, die z'en eigen buiten de zon zet, even- min. Nen tuin, die geen zon vangt is dor, want den eerde is verzuurd. 'n Volk zonder zon, verlept, want de mensch vergalt. En evenmin als uit verzuurden eerde ge- zond gewas kan groeien en bloeien tot nut en geluk van den mensch, evenmin kan uit 'n vergald mensch iets ontspruiten tot nut, tot vreugde van z'n eigen en den evennaaste. Maar ik zou afdwalen. 'k Zou m'nen be- zoeker vergeten, mee al m'n gepeins en dat zou nie gastvrij, dat zou onbeleefd zjjn, wat naar onz' opvattingen krek 't zelfde is. En wij zijn geren beleefd en daarom zeg gen we rap: „stikt 'ns aan", of ,,wat zult ge gebruiken Maar hij zee, den Tjits, (ik geef 't beestje maar 'nen naam) den Tjits zee dan: „merci, Drd, ik rook niet". .,Och£rm, Tjits", vroeg ik: „waarom nie?" k zette m'n kistje Vorstenlanders terug op den schouw en stopte voor m'n eigen toen maar 'n pepke. ,,'t Is zoo'n onzin", zee den Tjits: ,,zoo kinderachtig om jezelf zoet te houwen met 'n tabaksspeen". Ik zei maar niks. Pjjpte aan en keek door de rookslierten naar m'nen bezoeker z'n blon de harde kuifke, dat als 'nen schuier, zoo fel van haren stond, dat ge 't „hout" z'n rosse dakpan, er doorheen zaagt blinken. ,,Vind je't zelf eigenlijk ook niet zoo, Drd?" vroeg ie toen. ,,Och, Tjits, „kinderachtig"„kinder- achtig"'t is zo'n kinderachtig woord. Groote menschen zijn nie bang van kinder achtig te zijn! Da's maar zoolang als ge om- trent ,,£1" zestien jaren telt. Toen toen ge zestien waart, toen hebt ge misschien wel 'ns gerookt, Tjits?" 435. Hier volgt de beslissende partij om het kam- pioenschap van de Zeeuwse Dambond 1936. Zij werd 8 April J J. te Zuidzande gespeeld. Wit: A. Kotvis Jr., Zwart: L. Bosselaar, Zuidzande. Aagtekerke. 1. 3228 18—22 Evenals 1823 en 1721 een goed ant- woord op 3228, 2. 87—32 12—18 3. 3126 7—12 4. 41—87 20—25 Deze zet is zeer goed speelbaar. De oud- kampaoen -van Nederland J. H. Vos past dit spelsysteem vaak toe. Wegens de combinaties die wit op de randschijf 25 kan iiwlechten, raden we beginners deze zet eohter af en achten wij 2024 beter. 5. 3731 14—20 6. 31—27 22X31 7. 26X37 1—7 8. 37—31 10—14 9. 4641 ,1721 10. 31—26 510 11. 26 X87 12X21 12. 41—37 7—12 Natuurlijk niet 18—23 wegens het kaat- aingzetje door 3430; 40X18 en 28X26 met schrjfwinst. 13. 34—29 20—24 Ook 1923 kwam in aanmerking. 14. 29X20 15X24 15. 40—34 11—17 16. 4540 1015 17. 50—45 14—20 18. 37—31 21—26 19. 42—37 Ben interessante voortzetting. 19. 20. 21. De deze ,17—22 12X21 9—14 zet ontgaat ons. 28X17 31—27 bedoeiimg van Agressiever is 1823. 22 8429 49 23. 27—22 18X27 24. 2923 19X28 25. 33X31 1419 Het resultaat der sehermutselinigen is dus, dat zwart met zijn randschijf op 25 is blijven zitten. Er moet nu blijken, hoe wit zijn spel daarop zal inrdchten. 26. 139—33 2—7 27. 33—28 712 28. 43—39 13—18 1218 is ongetwfjfeld sterker. 29. 39—33 9—13 30. 44—39 21—27 31. 31X22 18X27 32. 32X21 26X17 33. 37—32 1721 34. 36—31 12—18 35. 31—27 Wit bouwt zijn stand keurig op ,,Ja, ik was nog niet wijzer!" „Neee, toen wilde gij 'nen grooten vent schijnen, Tjits". „Best mogelqk, ja, maar dat hoef ik dan nbu toch niet meer te doen, Drd!" En hij knip- cbgde, amico, wat beteekenen moest, dat ik nou mee mijnen mond vol tanden moest zit ten. Wat nie zoo eenvoudig is, als ge de veer- tig-jarige achter den rug hebt en dus over nog maar anderhalven tand beschikt! „Neee, Tjits, nou hoef ge nie bang meer te zjjn, maar" voor zestien gehouwen te worden zooals op oew zestiende, maardaarom hpeft ge ook nie zoo waterschuw te zijn van kmderachtigheid. Da's zoozoo kinder achtig, ee?" „Ik vind 't niet lekker ook, rooken!" „Da's wat anders, jonk! Dan mot ge 't nie doen! Ik vind 't wel lekker en wij zeggen bier elken boer zijnen meug! Den eene houdt van de moeder en den'andere van de dochter". Den Tjits meesmuilde. Hij zelf zag 't voor lachen aan, en ik lachte dus 'ns terug. ,,Maar genogt", zee ik: „lust ge dan 'n bor- reltje, Tjits? Nog over g'ouwen van de brui- loft man!" ,Ik drink niet, Dre, want daar zijn al zoo- veel levens vemietigd door 'n biertje of 'n glaasje, nee, ik ben geheelonthouder zie je!" Ik vergat aan m'n pepke te trekken. k Zat efkens tusschen twee vuren. Aan den eenen kant voelde-n-ik de oogen van Trui in m'nen nek branden en voor me zat den Tjits op 'n pluimke te wachten. Toen, eindelijk, toen sprak ik uit het on- vergetelijke woord: „oow". „Vin je ook niet, Drd?" „Ja, Tjits, hoor 'ns: ik zal den leste zijn, die 'nen geheelonthouwer iets, zelfs maar n strooike in den weg zal leggen, maar zekers, zekers, vroeger wierd er teveul ge- dronken. En daar zijn er mee naar den kel- der gegaan. Later, de leste jaren, wierd er te veul zuur, te veul citroenen gebruikt en heel wat „magere lijntjes" zijn de dupe hier- van geworden. „Da's nie hetzelfde Dre. Als vader drinkt, gaat heel het huishouden er aan. Drank maakt zooveel onschuldige slachtoffers!" ,,Veul waar maar als moeder het slacht- offer is geworden van d'n sianke lijn,daar- van wordt 't huisgezinneke ook nie beter, Tjits!" Terwijl ik dit leste zee, zag ik den Tjits opkle5ren. 'n Heele redevoering ontstond er onder den „witten schuier" en daar wou ik geren van af! Want die ken ik ook uit mij nen kop. Dus riep ik: „Trui, zet 'n bakske koffie en anijdt 'n boterhammeke voor den Tjits, mee 'n paar malsche plakken van dieen kouwen verkensrolladeEn mee 'n stalen gezicht verkondigde-n-ie: „ik ben vegetarier, Dre!" „Tapt 'm dan 'nen pint... maar hij schudde al mee zijn hoofd... „Tapt 'm dan 'nen pint pompwater", riep ik ten enden raad naar Trui. Want weizenlijk, amico, deuzen stroeven schuier maakte it me glad onmogelijk om beleefd, da's gastvrij te zijn. ;Elk blommeke da 'k voor 'm plukken wou, trapt-n-ie sjuust efkens kapot. Tjits", zee ik: ,,ge zijt misschien 'nen so- lieden, 'nen degelijken, 'nen betrouwbaren tiep, ik ken oe nog pas 'n half uurke, nie- waar maar ge kunt alles overdrijven, man! Elken boom is schoon, maar in elken boom zit wat dooi hout. Elk gewas is schoon, maar aan elk gewaske hangt 'n verlept blommeke of 'n aangevreten blaaike; de zon is onmis- toaar; maar den schaduw ook!" Trui wierd lastig. ,,Wa mot 't nou zijn?" vroeg ze: „water, water, water! Ge zijt hier nie bij de brandweer!" „Ais ik 't dan zeggen mag", zee den Tjits: ,'n appel alsjeblieft." Trui kneep 'r oogen 'n bietje dicht en vroeg wantrouwend: ,,'nen wa?" ,,'n Appel, als 't kan." ,,Oem ja, Kannen genogt", zoo slefte Trui naar 't opkamerke, waar ze 'n diep bord mee appelen vandaan haalde, dat ze voor den Tjits neerzette. ,,Daar houd ik nog wel wat van over", zee-t-ie. ,,Die stikte dan maar in oewen zak voor on- zwart heeft de partij dan ook niet bar sterk behandeld. 35. 8—12?? 36 49—43 Ziezo, de val staat kiaar. 36. 6—11 We wezen boven reeds op de combinatie- gevaren, welke een randschijf meebrengt. ■Hier is de randschijf 25 de directe oorzaak van het verlies der partij en deden zwarts laatste twee zetten de deur dicht. Zie voor de nu ontstane positie de laatste diagramstand in onze vorige rutoriek. Er volgde: 37. 28—23 19 X 37 38. 38—32 37 X28 39. 33X22 21X32 40. 49—34 18X27 41. 34—30 25X34 42. 39 X6 waama wit spoedig won. Oplossing probleem-Verneirt. Wit speelt achtereenvolgens 3228; 1510!; 104!; 4X20!!; 40—34; 35X2 en 2X16. Zwart telkens gedwongen slaan. Ter oplossing een tweetal partijslagzetten, waanvan we de volgende week de uibwerkin- gen weergeiven. No. 1, van N. N. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. No. 2, uit die 7e partij RaichenbachVaes- sen, match om het wereldkampioenschap te Parrjs 1936. Zwart: 3, 6, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 23 WSt: 22, 25, 28, 32, 33, 34, 35, 36, 39, 43, 48 Zwart (Vaessen) won hier fraai. 'Hoe? derweuge.-.Ktn 't spoor", zee Trui en meteen pakte ze n mes uit de tafeilaai en lee dat naast 't bord. ,,Nimme nie kwalijk'n excu- seerde Trui 'r eigen, ,,ik mot de beesten gaan voeieren en as ik oe niemeer zie, dan goei re is. 'k Was er 'n bietje verlegen onder en daar om susitJe-n-ik„misschien blijft den Tjits wel mee-eten?" ,,Ochneee", gaf den Tjits ten antwoord: „ik ben voor jullie meer 'n vervelende kostganger en „Da's waar", viel uit m'nen mond. en ik heb nog 'n heele reis te doen." Trui verdween, door 'n achterdeur links op den achtergrond en den Tjits begost appeltjes te knaJbbelen. ,,Toch..." zee-t-ie, na 'n oogeniblikske, ,,aJlbe ml'ml lijdekker roel vlr vreel overknkn komst tusschen ns." „Ochja", antwoordde-n-ik„mee 't slechte weer is nie anders te vcrwachten, Tjits." Waarop ie slikte en nog 'ns slikte, hij douw- de daarbij mee den achterkant van den mes- schelft (d'appeltjes schenen slecht te glijden) en toen met overtuiging beweerde: „ik zei, toch zeg ik, al ben ik dan vrijdenker, toch voel ik veel overeenkomst tusschen ons, Dre?" „Waarom nie?" ze ik beleefd. „As ge daar dieen notenleer beziet, dan zijn alle blaaikes sjuust gelijk aan malkaar, Maar als ge dichtbij bekekt dan ziet ge de verschil- len pas. En als ge nou duuzend notenleers neemt, mee duuzend millioen blaaikes dus, dan zijn ©r geen twee blaaikes sjuust eender. Zoo is 't ook mee de menschenkinders. Geen twee die aan malkaar gelijk zijn; van binnen noch van buiten." „Ja, maai kroebbeldeboebel, maa ik beffrij bloebloekorst enken." ,,Tuuriijk is bloedworst 'n lekker eten, maar gij meugt 't nie hebben, ee, Tjits?" Hij schudde z'nen schuier, wierd 'n bietje rood, douwde toen nog 'ns mee den mesheft op tafel en de appeltjes zakten weer. ,,Je verstaat me niet, Dre. Ik zeg, ja maar zeg ik, ik ben vrijdenker." Ik stak m'n pepke weer eens aan, want ik docht, dat ie indruk op me wilde maken en om 'm nie teleur te stellen ik kost 'm als gastheer toch al zoo weinig biejen naar mij nen zin, keek ik maar straf in 't vlammeke. En gaf den Tjits nog 'n bietje tijd, om ver- der te praten. „Ik geloof nie in de Schepping, Dre." „En toch eet ge de appeltjes op, Tjits." ,,'t Zijn jouw appeltjes Dre." „Jawel, Tjits, voor jou zijn't mtjn appeltjes, omdat Trui z'oe gebrocht heeft, maar ik heb ze van God, ziet ge!" ,,Da's de natuur!" Zekers!" Er bestaat geen God, er bestaat alleen een natuurwet volgens mij", zee den Tjits 'n bietje trotsch. „Dat hebt g'ook nie van oew eigen, Tjits; dat praatje heb 'k al zoo dikwijls gehoord!" ,,En toch is't waar!" Watte?" ,,'Dat alles natuur is." Zekers! Gij en ik en die appeltjes en dieen notenleer en die locht die er boven staat; alles is natuur en alles volgt de wetten, de natuur- wetten Hij knikte, knikte, at appeltjes. ,,de natuurwetten van den Goddelijken wetgever, Tjits!" ,Och", zee den Tjits toen, mismoedilg, ,,jij bent Katholiek en jij praat naar wat je voor- gezegd wordt, Dre." „Neee, Tjits, ge zijt er neffen, man! Ik ben Katholiek, zekers, maar ik praat naar m'n ge- zond verstand. Naar m'n eigen gezond ver- stand!" ,,Dattoewoewik!" riep ie verwaand. ,,Neee, Tjits, da's niewaar! Gij praat, gij denkt nagr de voorsehriften en de reglementen van: antitabakkers, geheelonthouwers, vege- tariers, vrijdenker en misschien anti-anilita- risten (hij kliikte) enz. enz. Gij hebt geen en- kele vrije gedachte, vrijdenker Tjits. Al jouw gedaohten zijn door anderen prontjes op 'n stukske pampier, op 'n reglementje gezet. Alles wat gij te zeggen hebtis mij s-juust zoo goed bekend, als jou. Al jou redevoeringen kan ik ook houwen. Maar, ik hou liever eigen redevoerings. Als een van ons gebeien vrij denker is, Tjits, dan ben ik't!" Korte berichten. 1. De oud-wereldkampioen I. Weiss is, 69 jaar oud. te Parijs overleden. Hij was de grootste slagspeler ter wereld, een schitte- Hij vergat de appeltjes. ,,Nou breekt m'n klomp", zee-t-ie wittekes. ,,Wlij weten allebei dat God bestaat. Ik noem Hem bij Zijnen naam. Gij noemt Hem bij een dingske van z'n schepping, gij noemt 'm: Natuurwet". En datte, Tjits, dat noem ik nou kinderachtig! Veul kinderachtiger dan 't roo ken van 'n sigaar, man!" „Ja, maar ,,Gij leest veul m'n brieven", zegt ge. Dan zult ge ook verseheien keeren gelezen hebben Tjits, als ik schreef: ,,'t is moeilijk om over den leeftijd van zestien jaren henen te komen!" „Ja." ,,Deus kmderachtigheid van jou is een van die moeilijikheden daarvan." Nou laohte-n-ie amico. Voor 't eerst lachte- n-ie. Zachtjes, maar echt! In z'n oogen spulle efkens zon. ,,Ik ben 't niet met je eens, Dre, maar toch ben ik blij eens met je kennis gemaakt te heb ben. Maar als je eens tegenover onze lei- ders stond „Ja dan?" ,,Die zouden je beter van antwoord kunnen dienen, dan ik, Dre." „Die kunnen niks meer zeggen dan gij Tjits, gij die huilie versjes prontjes afdreunt! Gelooft me, jonk"! ,,'Bn toch vind ik den buiten, zooals je 'm nloemt, even prachtig als jij, Dre, al kan ik 't misschien niet zoo mooi zeggen als jij." ,,'Da's gevaarlijk, Tjits, voor jou!" ,,Waarom?" ,.Als gij den buiten schoon gaat vinden lijk ik dus nie alleen bij „mooi weer' en op de manier van ,,wij gaan naar Santvoort", dan zult ge God's Majesteit ontwaren, dan ,,Dan zal ik m'n knieen buiigen", zee-t-ie geestdriftig. „Begint dan alvast maar te oefenen, man, in vrije kniabuigingen", lachte-n-iik. En.hartelijk, hartelijk lachend, na 'nen steuvigen handdruk is den Tjits toen opge- stapt. Hah! Ik krijig nog wel 'ns 'n briefke van'm, amico rend problemist en een vermaard eindspel- kunstenaar. 2. Er is een correspondentie-wedstrijd in voorbereiding tussen 5 Ter Neuzense spelers en 5 spelers uit Luik, waaronder Vaessen en Demesmaecker. 3. Onderhandelinigen worden gevoerd om in.de a.s. winter te komen tot een competitie tusschen de damclub te Ter Neuzen, Zaamslag, Axel en Hoek. Correspondentie. L. F. 'K. te Driew. Oplossingen waren goed. In de combinatie met geforceerde eindspel- wdnst moest de le zet vein zwart 39 zijn. D. M. J. te A. Aan uw club is ook ge- schreven. De Spaansche Partij. Wij eindigen onze beschouwingen over de Spaansche partij met een partij, die een onge- bruikelijke, maar niet slechte ontwikkeling- wijze vertoont. Wit: W. Steinit2. Zwart: M. I. Tschigorin. Havana 1892. 1. e2e4 e?e5 2. Pglf3 Pb8c6 3. Rflb5 Pg8—f6 4. d2d3 Steinitz, die zijn soms zonderling aandoende theorieen zonder aarzelen in practijk bracht, volgt hier met Wit een systeem, dat veel over eenkomst heeft met de door hem voor Zwart aanbevolen verdediging van de Spaansche opening d7d6>. 4. d7d6 De e-pion moet verdedigd worden, daar Rc6: en Pe5: nu een emstige dreiging is geworden, daar e4 gedekt is en dus onmogeiyk door Zwart teruggewonnen kan worden. Wij maken hier opmerkzaam op een valstrik, die hier gesteld kan worden. Indien 4Pe7, dan is Pe5 fout, wegens: A. 5. Pe5: c6. 6. Rc4, Da5t en De5: B. 5. Pe5c6. 7. Pc4 (dreigt mat) d6' 8. Ra4, b5. Maar na 4. Pc6—e7 speelt Wit Pc3 en dan staan alle zwarte stukken slecht. 5. c2—c3 g7gfl Beide partijen kiezen een langzame, doch solide ontwikkeling. Sterker voor Zwart was echter Re7 en 00. 6. Pbld2 Rf8—g7 7. Pd2fl 0—0 8. Rb5&4 Pf6d7 Hier had Zwart gebruik kimnen maken van Wits langzame ontwikkelingsmethode door d6d5 te spelen. Op het verlies van e5 door Rc6: en Pe5: volgt de4: met winst van e4. In andere partijen speelde Steinitz wel 8. Pe3, om het veld d5 onder controle te houden. 9. Pfl—e3 Pd7c5 10. Ra4c2 Pc5e6 Gelijk Wit den zet d6d5 verhindert, ver- Neee, dat gaat dan in de doos, bij de wei- nige, die 'k bewaar. En op die doos staat: GEHEJM. k Vond 't van belong deus gesprekske 'ns op te schrijven. 't Heeft oe toch nie verveeld? Veul groeten van Trui en als altij d geen haarke minder van oewen f. a. v. DRe. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 2 Juni. Albert P. C. Kint (van Antwerpen, Belgie), oud 24 j„ jm. en Elisabeth Asselman, oud 24 j., jd. 4 Juni. Jacques J. Th. Rademakers (van Hulst), oud 23 j., jm. en Julia C. Heijman, oud 25 j., jd. Joseph A. Mannaart, oud 24 j., jm. en Louisa Math. Vercouteren, oud 22 j., jd. Eugenius Lod. de Keijzer, oud 25 j., jm. en Rosalia van der Poei, oud 19 j., jd. 6 Juni. Theophilus Car. de Kock (van Hulst), oud 27 j., jm. en Rosalia M. de Waal, oud 26 j., jd. 12 Juni Cesar RSne de Theije, oud 28 j., jm. en Germaine Phil, de Bot, oud 28 j., jd. Geboorten. 5 Juni. Leonia Rosalia, d. van Petrus Adr. de Bruijn en van Martha Ver- linden. 12 Juni. Emery George Philomena, z. van Rene Joh. Franc. Oomelissens en van Maria A. D. Verschueren. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Juni. Emilius Jos. Eggermont, oud 29 j., jm. en Martha Christ. Voet, oud 25 j., jd. Overlijden. 10 Juni. Jan Francies van der Veeken, oud 69 j., weduwn. van Maria Ang. Gelderland. SAS VAN GENT. In de week van 11 tot en met 17 Juni heb ben in deze gemeente geen aangiften plaats gehad. HONTENISSE. Van 1 tot en met 15 Juni hebben zich in deze gemeente gevestigd: Martha Elisa Verbruggen te Lamswaarde HEVIGE HOOFDPIJNEN. Voor altijd verdwenen. Een merkwaardiig geval van beterschap door g#6fuik van Kruschen Salts werd ons besohrevin door mevr. H. E. te S. Elken morgen opnieuw stond ik o,p met ondragelijke hoofdpijnen. Ik was altijd moeen het leven scheen nauwelijks de moeite waard. Maar ik had zooveel over Kruschen Salts ge lezen, dat ik besloot het ook eens te probeeren. Toen ik het ongeveer een maand lang geno- men had, merkte mijn vriendin plotseling op: ,,Je ziet er veed beter uit, voel je je net zoo goed?" Toen ik ja zei, en dat het door Kru schen Salts kwam, schoot zij in den lach, en zei: ,,Och, waarschijnlijk zou je je zonder dat goedje wel zoo goed voelen." Maar ik hield vol en na ongeveer drie maanden zei ze: ,,Wer- kelijk, ik heb nog nooit iemand zd<5 zien ver- anderen. Je bent een heel andere vrouw, en als dat - door Kruschen Salts komt, ga ik het ook probeeren." Kruschen Salts bestaat uit 6 zouten, die de werkSng van ingewanden en nieren bevorde- ren, en zoodoende voor meer afdoende ver- wijdering van afvalstoffen zorg dragen. Hler- door wordt de oorzaak weggenomen van klachten als hoofdpijn, gevoel van vermoeid- heid e.d. Probeer eens een tijdlang de dage- lijiksche dosis Kruschen Salts en U zult zich in alle opzichten prettiger voelen: geen hoofd pijnen meer, maar nieuwe levenslust en een onverstoorbare opgewektheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijghaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.70 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam voorkomt. Adv. van Boschkapelle. Irma Prudentia de BotKox te Terhole van Boschkapelle. Theophiel Petrus van den Brande te Schud- debeurs van Clinge. Paulina Catharina Seghers te Kuitaart van Hulst. Julma Breijaert te Terhole van Sint Jan- steen. Maria Ludovica de Waal te. Walsoorden van Hoenshroek. Vertrokken Maria Rosalia Tieleman van Groenendijk naar Princenhage. Angelina Paulina Nonneman van Terhole naar St. Jansteen. Anna Apolonia Platjouw van Lamswaarde naar Graauw. Maria de Bakker van Kloosterzande naar Ginneken. Alouisius Bogaart van Kuitaart naar Sint Jansteen. Anna Maria Catharina JanssensFassaert van Kloosterzande naar Dongen. Alphonsus Nicolaas Giele van Kuitaart naar Boschkapelle. Petronelia van Hoenselaar van Groenendijk naar Bergen op Zoom. Anna Maria Philomena Heijman van Kloos terzande naar Ter Neuzen. SAS VAN GENT. In de week van 11 tot en met 17 Juni heeft zich in deze gemeente gevestigd: I. M. Hesta, dienstbode, van Assenede (B.i. Vertrokken: L. M. Freijser, dienstbode, naar Bosch kapelle. J. Joziasse, timmerman, naar O. en W. Souburg. (Zonnetijd.) hindert Zwart den zet d3—d4 van Wit. 11. h2th4! Een aanvalszet, geheel in overeenstemming met de beginselen van Steinitz. Deze zei na- melijk, dat men alleen moest aanvallen, als men een duidelijk voordeel had, hetzij vrijere ontwikkeling (waarvan in deze partij nauwe lijks sprake is) of een verzwakking in de stelling van den tegenstander. Iederen pion- zet op den koningsvleugel beschouwde hij als zoodanig. En, aldus Steinitz, als men een dergelijken aanval in zulke omstandigheden nalaat, komt men in het nadeel. Zwart onderschat de gevaren van de open h-lijn. Hij had 11. h7h6 moeten spelen, en indien dan h5 volgt, dan g6g5. De aanval dringt dan niet door, daar de lijnen dicht blijven. 11. Pc6e7 12. h4b5 d6d5 13. h5Xg6 f 7 X g6 Beter ware nog hg6: geweest. Nu krijgt Wit ook nog overwicht op de diagonaal a2 g8. 14. e4Xd5 Pe7Xd5 15. Pe3Xd5 Dd8Xd5 16. Rc2b3 Dd5c6 Beide partijen voltooien nu hun ontwikke ling. 17. Rcl—e3 Kg8—h8 18. Ddle2 Rc8d7 19. 0—0—0 Ta8e8 Verkeerde ontwikkeling. In dergelijke stel- lingen, waar de partijen naar verschillende zijden gerocheerd hebben, staat een weder- zijdsche aanval te wachten, waarbij het er om gaat, wie het eerst komt. Zwarts zwakke punt is h7, waarop Wit zich gaat riobten. Wits zwakke punt is c3 (de opgespeelde pion op den koningsvleugel) waartegen Zwart met a5, b5 en b4 gaat oprukken. Daarvoor hoort de toren op de a-lrjn te blijven. I voorm. nam. Zaterdag 20 Juni 2.06 2.28 Zondag 21 2.50 3.13 Maandag 22 3.34 3.54 Dinsdag 23 4.15 4.36 Woensdag 24 4.57 5.18 Donderdag 25 5.40 6.02 Vrijdag 26 6.26 6.50 20 a7a5 Deze aanval komt te laat. 21. d3—d41 Deze doorbraak dient om de diagonaal naar 08 voor den raadsheer te openen. Zwart kan niet e4 spelen wegens d5, Da6, de6: (dreigt ed7:) Re6: Re6 T of De6: Pg5 met stuk- winst. 21. e5Xd4 22. Pf3 Xd4 Rg7 Xd4 23. Tdl Xd4! Een andere stelregel van Steinitz was: Men moet, als men aanvalt, de dreigingen van den ander zoo radicaal mogelijk afwijzen (de spaarzaamheid bij de verdediging). Nu is TJ1 voor den aanval niet noodig, Re3 wel, dus Tdl wordt geofferd en de raadsheer blijft in leven. 23. Pe6Xd4 Nu is Rb3 vrij. Zwart hoopt na Rd4:f met Tf6 zijn spel te houden; er volgt echter een verrassing: Wit neemt niet terug. 24. ThlXh7t Kg8Xh7 25. Dfl—hit Nu blijkt, hoe sterk de witte ontwikkelings methode was. Zonder tijdverlies wordt alles op den koning gericht. 25Kh7—g7 26. Re3ihfit Kg7f6 Kh8? dan Rf8:-j-, Rh3, Dh3: mat. 27. Dhlh4f Kf6e5 AUes moet precies berekend zijn, want als Wit maar een zet geen schaak geeft, volgt Pb3:t en Zwart krijgt een groot aantal vlucht- velden. Op Kf5 volgt Df4 mat. 28. Dh4Xd4t Zwart geeft op. Er is geen keus meer: Kf5, Df4 mat. b c d e f g Stelling na 19. Tae8. 20. De2fl Alles wordt gereedgemaakt voor den aan val op de h-lijn. Schaakmeester Davidson te Ter Neuzen. In Ter Neuzen is men niet veel gewend op het gebied van beroemdheden van benoorden de Schelde. Het was derhalve voor de Ter- neuzensche schakers een heuglijk feit, dat hoewel het seizoen al was afgeloopen een schaakmeester te midden van hen kwam. De heer Davidson, die meermalen van zich liet spreken op binnen- en buitenlandsche tour- nooien, gaf op 11 Juni een voorstelling, be- staande uit een serie demonstraties van par tijen en eindspelen; waama een simultaan- voorstelling tegen helaas slechts 13 personen werd gehouden. Van deze 13 won er geen e6n, de heer Davidson moest slechts een half puntje afstaan en won de andere partijen. Wij zijn overtuigd, dat de aanwezigen van hun avond geen spijt hebben gehad en wq hopen, dat het niet het laatste bezoek van dezen aard is geweest. dat Ter Neuzen be- leeft.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 3