I VOROL 5oeh> met tilat aoedb Landbouwberichten Gemengde Berichten Snel mooi bruin De Nederlandsche tandpasta POPS 20CT. TUBE 40 EN 60CT. TER NEUZEN, 19 JUNI 1936. ZAAMSLAG. MIDDELBURG. Algemeene Vergadering der Z. L. M. DEGRELLE VEROORDEELD. De civiele rechtbank te Charleroi heeft Woensdag uitspraak gedaan in het proces aanhangig gemaakt door het katholfefe d.e- mocratische Kamerlid Bodart tegen den lei- der van de Rex-beweging, Leon Degrelle. Deze laatste publiceerde geruimen tijd geleden in het weekblad Rex een reeks artikelen, ge- titeld: „De heer Bodart, democraat en ban- kier", waarin de katholieke afgevaardigde van diverse oneerlijke handelingen wordt be- schuldigd. Bodart eischte 300.000 francs scha- devergoeding. De rechtbank, van oordeel zijn- de, dat de beschuldiging door Degrelle geuit, eerroovend was voor den heer Bodart, -ver- oordeelde den leider van Rex tot het betalen van 5000 franc schadevergoeding, plaatsing van het vonnis in het eerstkomende nummer van Rex en in de kosten van het proces. poets dus met Ingez. Med. ZONNESTRAAL-COLLECTE. Weder wordt voor een werk van baimhartig- heid de offervaardigheid der ingezetenen in- geroepen. Ditmaal is het de Zonnestraal-col- lecte, die onder motto „de sterken voor de zwakken" blijkens een in ons vorig nummer voorkomende advertentie, zal gehouden wor- den op Zaterdag 20 Juni a.s. ten bate van de nazorg van t.b.c.-patienten. Hopen wij dat het plaatselijk comity niet tevergeefs een be- roep doet op de mildheid der ingezetenen. DIPLOMA KRAAMVERZORGSTER. Woensdag behaalde onze stadgenoote mej. A. PMeeusen-de Meester haar diploma voor kraamverzorgster (baker) aan de A. S. S. O. te Arnhem. ZEEUWSCH TECHNISCH INSTITUUT. We verwijzen onze lezers naar een adver tentie in dit nummer, waarin het bestuur van het Zeeuwsch Technisch Instituut bekend maakt examens en aanmelding voor nieuwe leerlingen. Sedert de opriehting in 1922, werden ruim 300 jonge mannen opgeleid, waarvan het overgroote deel een goede maat- schappelijke positie wist te bereiken. Ook in het thans loopende trjdvak kon een belangrijk aantal een baan verwerven en kan het be stuur tevreden zijn over de bereikte resul- taten. Toch blijft het streven: zoo mogelijk nog beter! AANVARING. Nabij Sas van Gent is de sleepboot „Con- oordia'' tijdens de vaart op het kanaal Gent Ter Neuzen in aanvaring gekomen met het motorschip „Wuta". De „Concordia" kreeg averij boven de wa- terlijn terwijl de kapitein dusdanig gewond werd dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk was. EXAMEN RIJKSKLERK. Voor het examen als rijksklerk der directe belastingen is te Breda geslaagd mej. M. Risseeuw te Groede. t UITVOER VAN GROENE ERWTEN UIT ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Door de Groenten- en Fruitcentrale is toe- stemming verleend tot uitvoer van groen te plukken erwten, uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Belgie. Deze uitvoer wordt niet gecon- tingenteerd en is dus onbeperkt. Aileen zul- len de verschuldigde veilingskosten 2 pet. meer bedragen. POLDERAMBTENAREN REGLEMENT. Nu aan het einde van het vorige jaar de Koninklijke goedkeuring is verkregen op het gewijzigde Polderambtenarenreglement, mee- nen Ged. Staten dat het tijdstip is aangekomen om enkele bepalingen betreffende de rechts- positie van de polderambtenaren, welke thans nog in het Algemeen Polderreglement voor- komen, over te brengen naar het Polderambte narenreglement. Ged. Staten achten het ge- wenscht alle artikelen betreffende die rechts- positie naar het Polderambtenarenreglement over te brengen. Daarnaast stellen zij voor v^orschriften op te nemen welke, naar zij meenen, een beter toezicht op de financieele administratie van de ontvangers-griffiers zul- len waarborgen. In de eerste plants zal de ontvanger-griffier slechts voor een bepaalden tijd moeten worden benoemd, om dan af te treden en na bekomen decharge herbenoemd te worden. In de tweede plaats behoort de benoeming van nieuwe functionnarissen aan de goedkeuring van Ged. Staten te worden onderworpen. Ged. Staten stellen voor tot de bedoelde wijziging over te gaan. WEG PHILIPPINEDRIEKWART. Ged. Staten wijzen er de Prov. Staten op, dat, nadat door de rrjkshulp den weg Philip pineDriekwart is kunnen worden ver- beterd, de gemeente niet in staat is den weg te onderhouden en zij stellen, gezien vooral ook het groote belang van dien weg voor geheel de streek voor hem in beheer en onderhoud over te nemen onder voorwaarde, dat de ge meente jaarlijks f 125 betaalt of gedurende 40 jaar f 151.07 per jaar. LUXOR THEATER. Amok. Na Mirages de Paris, de voorlaatste film van Otsep, die met zulk een verrassend groot succes in de Studio 1932 geloopen heeft, thans Amok, van denzelfden regisseur. En ook deze film is een getuigenis van zijn groote, zuivere filmtalent. Het merkwaardige is, dat men het over dat talent in de wereld van de filmkritiek heelemaal niet eens is; wij voor ons echter zijn geneigd een van de grootste cineasten in hem te zien, die de West-Euro- peesche filmkunst op het oogenblik heeft, een man met zulk een natuurlijke filmvisie, zulk een natuurlijk filmgehoor, zulk een natuurlijk filmgevoel, dat hij meer dan eemg ander rechtstreeks film schept, als hij aan het werk is. Ook Amok hebben we met stijgenle bewondering gezien voor den man, die met zulk een zekere hand de beweging van beeld en geluid, op zichzelf en tegenover elkaar, bepaalt, met een muzikaliteit, zouden we ver- gelijkenderwijs willen zeggen, waarin de ver- schillende elementen van de film, in hun scherpe gescheidenheid, nochtans in een vloeiende harmonie van beeld en geluid zich vereenigen, waarin ook de dialoog zijn rhyth- misch verantwoordelijke plaats heeft. Men luistere maar eens naar de beeldopvolging, naar de beelden op zichzelf, in de inleiding; dan zal men een compositorische eenheid met de muziek ontdekken, die de zoete opwinding tjan het zeer schoon ervaren over ons bloed ttrengt. Hoe meesterlijk wordt, met enkele tteeldflitsen, de inlandsche danspartij ingeleid, tot die nerveuze uitbarsting van speel- en danswoede, in de hut, waar dokter Hoik met den verliederlijkten planter dobbelt, op de dansplaats en in dien eenen man, die nu plot- seling opspringt en amok maakt. En als dan de amokmaker, tot staan gebracht door de zfdelijke kracht van Hoik, doodelijk getroffen dbor den kogel van den planter neervalt, wordt het heele tafereel met een weer meesterlijken omzwaai afgesneden door het beeld van den auto, die mevrouw Havilland bij den dokter brengt. Otsep ook een Rus! is de eerste die na Poedowkin in de stilte een der meest intensieve filmgeluiden erkent; we moeten hem bewonderen om den vollen klank der assonanties, als hij de handeling van plaats laat verwisselen; zelfs het tegenover elkan- der stellen van dialoogfragmenten is een dy- namisch element in de film geworden; hoe schoon is bijv. het bewegings- en stilstands- spel tusschen de spiraal der dansende paren, de verticalen van Hoik, den officier en den chauffeur van mevrouw Havilland en dan de horizontale beweging van het schip, dat den man van mevrouw Havilland huistoe brengt. Zoo zouden we door moeten en kunnen gaan, om de elementen aan te wijzen, welke de grootheid van den filmkunstenaar Otsep be- Palen, over de telkens terugkeerende beelden van het water zouden we moeten schrijven, over de schim- en maskerwaarde, welke hij telkens in de spelers ontdekt, om aldus toch telkens hun spel van het tooneel te vervreem- den en nadrukkelijk in het beeldvlak van de film te plaatsen, over de beteekenis van de muziek. Maar we zouden 66k niet willen, dat de lezer den indruk kreeg, dat de film Amok eigenlijk allegn analytische waarde heeft; in- tegendeel, het al tezamen wordt een machtig aangrijpende, innig ontroerende filmverdiclf- ting, waarin de „inhoud" voortdurend in zulke treffende gevoelsuitdrukkingen, door de meest eigen filmmiddelen, wordt omgezet, dat men ook hier, als bij Mirages de Paris, getuigen moetdit is een film, een heel andere film dan Mirages de Paris, dat een onstuimig film- klankspel was tegenover dit dichterlijk largo, maar juist daarom temeer getuigenis van de grootheid van den kunstenaar. die zoozeer zijn kunst beheerscht. Naar ons van zeer betrouwbare zijde wordt medegedeeld, berust het in ons vorig nummer opgenomen bericht betreffende de benoeming v^n Dr. H. W. Frowein alhier, tot directeur vin een ziekenfonds te Utrecht, op een mis- verstand. Een nieuwe muziektent. Woensdagavond is ten deele als onderdeel van de landbouwfeesten, op de Markt in ge- bruik genomen een muziektent, die in den afgeloopen winter door de jeugdige werkloo- zan is vervaardigd. De voorzitter van de commissie voor de ont- wikkeling en ontspanning van werkloozen, Ir. B. C. Roeters van Lennep, heeft daarbij ge- wezen op de moeilijkheden, waarvoor de com missie zich geplaatst ziet en de hoop uitge- sproken, dat de tent aan haar doel zal beant- woorden. De burgemeester, de heer M. Femhout, heeft namens de gemeente de tent aanvaard en toegezegd, dat men er goed voor zal zor- gen, maar daaraan toegevoegd, dat het ge- meentebestuur dank brengt aan alien, die er zich in beijveren de belangen van de werk loozen te behartigen. Er was voor het nu gegeven eerste concert in die tent en de later daaraan toegevoegde verlichting van het stadhuis groote belang- stelling. Vergadering van Woensdag 17 Juni. (Slot.) De heer W. Kakebeeke, vice-voorzitter, bracht den spreker hartelijk dank en schetste den heer Dieleman als iemand, die van zessen klaar is en wien men steeds dankbaar moet zijn dat hij de leider wil zijn van de Z.L.M. De heer Dieleman heette daarna welkom den heer dr. H. F. Fenkel, directeur van het Staatsveeartsenijkundig Onderzoeksinstituut., die zou spreken over „Nieuwe onderzoekingen over het mond- en klaiiwzeer". De heer dr. Fenkel gaf eerst een uiteenzet- ting van wat mond- en klauwzeer is en hoe die is te onderscheiden. Als regel is het door optreden van blaren, maar dat is bij jonge dieren niet het geval, deze sterven in den regel plotseling. Spr. wees op de groote noodzakelijkheid de ziekte te bestrijden, ook om economische redenen. "Sin Nederland heeft men verschillende wij zen van bestrijdipg toegepast, alleerst het afmaaksysteem, doch hiervan is men in ons land vrijwel geheel afgestapt. Men meende, dat er andere middelen zijn bij goed onderzoek. In Duitsehland heeft men reeds begin der 20ste eeuw het onderzoek aangevat; en dit op een aantal laboratoria op een eiland in de Oostzee. Ook in Frankrijk en Engeland werd het onderzoek aangevangenen ook in Dene- marken doet men het op een afzonderlijk eilandje. Geneesmiddelen zijn er veel. Naar middelen om de ziekte te voorkomen, zoekt men nog steeds. Het eigenaardige is, dat men de ver- spreider niet ziet, het is een onzichtbare be- smetting, zooals ook van de hondsdolheid e.d. Zelfs zij, lie jarenlang er naar zochten, von den tot nu toe den smetsbof niet en konden hem niet buiten het dier tot uitbreiding bren gen en daardoor het serum niet aanwijzen. In Amerika is een methode ontstaan, die veel belooft voor het onderzoek. Het is de mogelijkheid om dierlijke weefsels uit het lichaam te nemen en verder te doen ontwik- kelen. Voor het zoeken naar de onzichtbare smetstof en het kweeken daarvan is deze nieuwe methode zeker van groot belang. In Duitsehland heeft men in deze richting ge- werkt, en ook in Engeland. Spr. meent, dat men de methode moet probeeren met onge- boren vruchten van runderen. Hij heeft op deze wijze groote voorraad smetstof kunnen kfreeken. Het is noodig te kunnen beschikken over veel van die ongeboren vruchten, en dan niet aileen van het abattoir te Rotterdam als tot nu toe maar ook van andere abattoirs, mede nu is gebleken dat de vrucht in een koelcei eerst enkele dagen bewaard kan worden, al- vorens te worden bewerkt. Spr. besloot met een serie lichtbeelden. De Voorzitter bracht Dr. Frenkel dank voor zijn int'eressante lezing. o Hij deeidb nu mede, dat aileen ]Van de af- deeling Borsselen inkwam een brief om te ver- zoeken gescheurde weiden, direct als bouw- land voor steunregeling te beschouwen, het afschaffen van de teeltregeling voor aard- appelen en 't afschaffen der boterzegels. Het Dagelijksch Bestuur zal deze zaken nader onder het oog zien. De heer De Klerk, uit Retranchement, pro- testeerde tegen anoniem geschrijf van ,,Jan en Jewannes" in de „Midd. Crt.", waarin de steunmaatregelen worden becritiseerd. De Voorzitter zeide, dat men niet anders kan doen van de zijde van de Z. L. M. dan in eigen pers en plaatselijke pers een ander ge luid te laten hooren. De Commissaris der Koningin Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, bracht mede namens Ged. Staten dank voor de uitnoodiging aan- wezig te zijn. Dit wordt steeds op hoogen prijs gesteld en ook dat een geregeld contact is in den persoon van den voorzitter, die tevens lid is van Ged. Staten en spr. hoopte, dat dit nog vele jaren het geval zal mogen zijn. In de laatste 20 jaar ziet men een lijn van vele diep- ten en vele hooge punten. Men ziet ook een andere ljjn, die horizontaal loopt, die van de standvastigheid, die den Zeeuwschen land- bouwer onderscheidt. Spr. hoopt dat binnen niet te lange jaren op beterschap en op een goeden oogst 1936. Spr. juicht de goede ont- vangst op het stadhuis te Middelburg, omdat het in het belang is van een gdede samen- werking tusschen platteland en stad. Hij hoopt, dat dit een goed teeken voor een vrede alom zal blyken te zijn. De heer Leignes Bakhoven vertegenwoor- diger van den Minister van Landbouw zeide, dat er verschijnselen zijn, die er op wijzen, dat er verbetering in het zicht is, al moet men met die voorspellingen zeer voorzichtig zijn. Spr. doelt in het bijzonder op den zuivel. Dit bij vergelijking met verleden jaar en met het- geen men toen van '35 verwachtte. De boter- prjjs is beter en ook de kaaspositie. Toch is dit nog geen aanwijzing, dat een ongesteunde melkprijs voldoende zou zijn voor een ren- dabel bedrijf. De landbouw moet zelf trach- ten de aanpassing te bevorderen door het naar beneden brengen der productiekosten. Spr. meende, dat er in de landbouworgani- saties soms critiek wordt uitgeoefend op een wijze, die verre van opbouwend is, en dat is voor den landbouw fnuikend. Dat omdat nu eenmaal een deel der bevolking niet sympathi- seerd met den steun aan den landbouw. Terzake van dit onderwerp schrijven per- sonen, die met den landbouw niet of weinig bekend zjjn. Het woord wereldmarktprijs kan men tegenwoordig wel schrappen. Men moet oppassen voor die schrijvers. Voor de organi- saties is nog 'n taak weggelegd en wel voor- lichting van hen die buiten den landbouw staan. Spr. acht het gelukkig, dat de Z. L. M. vooral opbouwende critiek levert. Met be- langstelling ziet spr. den fokveedag van Don- derdag tegemoet. Spr. eindigde met de beste wenschen voor de Z. L. M. Daar de burgemeester de vergadering reeds verlaten had, heeft de heer J. Gnderdijk, na mens 't gemeentebestuur van Middelburg ge- tuigd van zijn groote waardeering over het gesprokene op beide vergaderingen. Iedere gemeente is op haar tijd verheugd de Z. L. M. te mogen ontvangen. Spr. sprak de beste wenschen uit voor het slagen van den fokvee dag. De Voorzitter sloot hiema de vergadering. Nadat Woensdagmiddag in ,,St. Joris" alhier de koffiemaaltijd was gebruikt hebben enkele honderden leden van de Z. L. M. en genoodigden met een 60-tal auto's en 14 auto- bussen een tocht door Walcheren gemaakt. Met groote belangstelling werd kennis ge maakt of de kennis hernieiiwd met de schoone landouwen en genoten van de velden met grootendeels heel mooi staande veldvruchten. Te Westkapelle werd halt gehouden en heeft de burgemeester, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, alien vanaf de pui van het ge- meentehuis een hartelijk welkom toegeroepen en getuigd van de groote aanhankelijkheid van gemeentenaren en gemeentebestuur aan de aloude Z. L. M. De voorzitter der Z. L. M., Mr. P. Diele man, heeft voor de woorden van ontvangst dank gebracht en de Westkapellenaars ge- schetst als stoere kerels, als trouwe leden der Z. L. M. Nadat ververschingen waren aangeboden en in het stadhuis een kleine tentoonstelling van schilderijen betrekking hebbende op Westkapelle en de bevolking was bezichtlgd werd de reis naar Middelburg voortgezet, tijdens welke een stagnatie ondervonden werd, toen men op de zeer smallen Roosjesweg tusschen Aagtekerke en Domburg een viertal autobussen tegen kwam. Dank zij het mede- rijden van rijksverkeerpolitie is men er na eenigen tijd in geslaagd de passage mogelijk te doen zijn. Des avonds woonden vele leden de vertoo- ning bij van de nieuwe geluidsfilm van het Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard en daarna een interessante lezing met licht beelden van Prof. M. P. Visser uit Wagenin- gen die een voordracht hield over de remros- molen, toegelioht met lantaamplaatjes. DE WILDE STAKING TE IJMUIDEN- Een week geleden is, zooals bekend, te Unxuiden een wilde staking uitgebroken. Het stakingscomite bestaat hit drie leden van den oud Katholieken bond, drie van den Christe- lijken bond, drie van den Katholieken bond en vijf modem georganiseerden. Het stakingscomite stelt zich op het stand- punt, dat geen enkele loonsverlaging kan wor den aanvaard. De toestanden in het visscherij- bedrijf aldus het comity zijn reeds uiter- mate slecht. Als voorlbeeld noemden zij schip- pers van k#sCbooten op, die geheel op procen- ten varen, wat vooral door de slechte besom- ming van de laatste maanden een minimum- bezoldiiging beteekent; het kwam voor, dat de kok, die een vaste gage heeft, meer verdiende dan de schipper. Het stakingscomite is van meening, dat de bondsbesituren de staking dienen te erkennen. Tot dusyer is nog geen enkele trawler uitge- varen. De bemanning van eenige binnengeko- men trawlers hebben zich bij de stakers aan- gesloten. BRAND TE AMERSFOORT. Wpensdagn acht omstreeks half drie ont- dekten twee jonigedames, die door den rossen gloed gewek't waren, brand in de drukkerij ,,patria" aan de Koningin W'ilheiminastraat 32 te Amersfoort. Zij waarschuwden hun ouders, die op hun beurt politie en brandweer van den brand in jcennis stelden. De poliitie, die spoedig ter plaatse wa^, legde twee slangen uit en tastte onmiddellijk het vuur, dat in den kelder woedde, aan. Het vuur breidde zich echter zeer snel uit en toen de brandweer eveneens ter plaatse verschenen was, hadden de vlam- men, welke in de in den kelder aanwezigan voorraad oud papier en vuil poetskatoen gre- tig voedsel vonden, zich reeds een weg °e baand door het plafond naar de zetterij. De concierge, die naas.t de drukkerij woont. werd met veel moeiite wakker gemaakt. Daar het vuur zich inmiddels steeds meer had uit- gebreid, werd *s mans woning ontruimd. doch hoe wel er veel waterschade en ook eenige brandsohade werd veroorzaakt, kon deze be- houden blijven. De brandweer had inmiddels versterking ge- kregen en met tien stralen op de waterleidhig werd dc strijd tegen het vuur aangebonden De dmkkenj heeft men dank zij doortastend optreden kunnen behouden; de zetterij, de kel der en twee kantoorlokalen, waarheen zich het vuur eveneens een weg gebaand had, ziin echter een prooi der vlammen geworden. Na een uur hard werken kon gezegd worden dat men den brand meester was. Omtrent de oorzaak tast men voorloopig nog m het duister. Ook omtrent de schade welke door verzekering wordt gedekt. viel nog" mets te zeggen. De drukkerij, die onder directie stond van en heer H. Krul en waar ongeveer veertig menschen werk vonden. was eigendom van de onderofficiersvereeniging „Ons Belang". 'Een zieke dame, die in een perceel in de nabijheid van de bra-ndende drukkerij woonde overleed aan hartverlamming, vermoedelijk door den sclirik van de brandweersirenes. BRAND TE MEDEMBLIK. Woensdagnacht omstreeks 12 uur werd brand ontdekt in het bioscooptheater Scala te demblik. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd, die, hoewei zij vrij spoedig met een motorspuit ter plaatse verscheen voor een haast onbegonnen taak kwam te staan, daar het vuur, doordat in het theater zeer veel houtwerk was, zich reeds met zulk een snelheid had uitgebreid, dat aan blusschen met meer te demken viel. Ook de aangren- zende foyer had reeds vlam gevat en even later werd ook het aangrenzende cafe-restau rant van den heer Geusebroek door het vuur aangetast. De brandweer van Medemblik, die assi- stentie kreeg van de brandweer van Wienin- germeer, tastte het vuur met tien stralen aan. Daar ook twee woonhuizen aan de overzijde van het theater reeds vlam hadden gevat en groot gevaar liepen, bepaalde men zich in hoofdzaak er toe, de huizen in de buurt van het teheater te beschermen. Voor zoover het de genoemde woonhuizen betrof, gelukte dit, hoewei zij belangrijke brand- en waterschade kregen; men kon echter niet verhinderen, dat het cafe van den heer Geusebroek, evenais het bioscoop-theater en de aangrenzende foyer geheel een prooi der vlammen werden. Omstreeks drie uur kon gezegd worden dat men het .vuur meester was en bestond er geen gevaar meer. De leiding van het blusschingswerk, dat ondanks het nachtelijke uur zeer veel kijkers trok, berustte bij den burgemeester van Medemblik, den heer Peters. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Omstreeks elf uur, toen de voorstelling afgeloopen was en de be- zmekers de zaal verlaten hadden, had men niets bijzonders bespeurd. De brand moet in de cabine van het bioscooptheater, dat ongeveer 60 meter lang en 8 meter breed is, -ontstaan zijn. AANRIJDING TE ZA AND AM. Te Zaandam reden Dinsdagavond op den provincial en weg nabij de Emmastraat een inotorrijwielwaarop zich twee menschen op de duo bevoniden. en een vrachtauto van de firma J. Hooft, die de Emmastraat in wilde rijden. Uit de richting Koog aan de Zaan kwam de motorrijder G. H. R. uit Amsterdam, die pro- beerde nog voor den auto door te rijden, doch die het spatbord van het motorrijwiel raakte, waardoor de bestuurder onder den auto terecht kwam, teriwijl zijn 15-jarig dochtertje en de 19-jarige Amsterdammer C. W. over den kap van den auto werden geslingerd. Wonder boven wonder liep het ongeluk goed af, want na vehbonden te zijn op het ge- meente-ziekenhuis konden de slachtoffers met slechts enkele lichte hoofd- en schaafwonden op eigen gelegenheid huiswaarts keeren. Het motorrijwiel werd emstig beschadigd. DOOR EEN STIER GEWOND. Bij het vastizetten van een twee-jarigen stier in een weidand te Numansdorp werd de 48-jarige veehouder M. Kalis door het woest geworden dier zoodanig toegetakeld, dat hij aan d'en kant van een sloot bleef liggen met emstige inwendige kneuzingen en eenige ge- broken rihben. Dr. Hartmian vervoerde den man per auto naar zijn woning. ONTIJDIGE ONTHULLINGEN VAN EEN MONUMENT. Heel Eindhoven vermaakt zich op het oogenblik met het volgende voorval. Toen de Koningin in 1927 te Eindhoven voor het eerst door rniddei van den korte- golfizender de overzeesche gewesten toesprak, besloot een comite uit de burgerij, de herin- nering aan dit gebeuren levendig te houden door de opriehting van een monument. De uitvoerinig van dit voornemen had zooveel voe- ten in de aarde, dat... eerst in 1935 dit ge- denkteeken, een bekroning van een daartoe uitgeschreven prijsvraag, door een beeldhou- wer Alb. Termote kon worden opgeleverd. Ook over de plaatsing waren de meeningen ver- deeld, doch eindelijk werd de Radionimf, op haar indru'kwekkende voetstuk zwevende boven een vijver, een plaats aangewezen in het nog al achteraf gelegen Stadswandelpark. Daar heeft het meer dan een jaar door een zeil bedekt, in afwachting van de officieele onthulling. Reeds ging het gerucht, dat Prinses Juliana die in 1927 eveneens de bewoners van Oost- en West-Indie had toa- gesproken deze plechtigheid zou verrichten, als zij deze maand voor de jaarvergadering van het Ned. Roode Kruis naar Eindhoven kwam, doch dit bleek niet het geval te zijn. Wat was er intusschen gebeurd? Twee straatjongens hadden ontdekt, dat onder het zeil een tweetal spreeuwennesten waren ge- bouwd, aldus meldt de Tel. Op een avond besloten zij die te bemachtigen, doch daarbij viel de bedekking van het beeld in den vijver. Daags daarna werd dit ontdekt door een politie-agent, die het aan den Plantsoenen- dienst mededeelde, waama het ter kennis van het gemeentebestuur kwam. Daarop ontving de plaatselijke pers een offieieel communique dat het monument reeds voorloopig onthuld was, in afwachting van een eventueele offi cieele onthulling De ware toedracht der gebeurtends is ech ter spoedig dajarop bekend geworden. Het vormt de apotheose van de allermerkwaar- digste totstandkoming van Eindhoven's Radio- monument. GEVAARLIJKE METHODE OM RUK TE WORDEN. Twee leden van het spoorwegpersoneel te Koersk vatten onlangs het plan op, door mid- del van list hun financien te versterken Daartoe verwijderden zij over zekeren afstand' de houtschroeven van de dwarsliggers der rails, niet zoozeer om een ramp te veroor- zaken^als wel om in de gelegenheid te zijn de ol van redders te spelen door den eerst- kombnaen trein tijdig tot stilstand te brengen. Doch de arm der wet is lang en zoo werden dfe beide, op aardsche schatten beluste, fan- tasten spoedig door het hooggerechtshof ont- maskerd en ter dood veroordeeld. Later werd deze straf verzacht tot tien jaar gevangenis- straf met verbeurdverklaring der goederen en verlies der burgerrechten gedurende vijf jaar. door AMILDA-zonnebruincreme, ook bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med.) SNELTREIN ONTSPOORD. De sneltrein OsloiDrontheim is Dinsdag- ochtend bij het station BachaabGorli ont- spoord. Vijf wagens zijn omgevallen en van de 150 passagiers zijn zeven licht gewicht. De stoffelijke schade is groot. WOLKBREUKEN EN WERVELWINDEN IN FLORIDA. Naai uit Jacksonville in Florida gemeld wordt, hebben wolkbreuken en wervelwinden in het Zuiden van den staat groote overstroo- mingen veroorzaakt. Verscheidene plaatsen staan onder water. Te Bonita Springs staat het water meer dan drie meter hoog. Het overstroomde gebied is van de buitenwereld geisoleerd. Gedurende den storm is een vliegtuig van de kustwacht, in de baai van Tampa in zee gevallen, waarbij de drie inzittenden om het leven kwamen. DE POU DE CIEL VOORLOOPIG VERBODEN IN FRANKRIJK. Pierre Cot, de Fransche minister van lucht- vaart heeft besloten voorl. vluchten met vlieg- tuigen van het type Pou de Ciel te verbieden. Eenigen tijd geleden hebben wij reeds gemeld, dat de Fransche regeering wat laat er- toe is overgegaan om het toestelletje in de windtunnel aan een reeks proefnemingen te onderwerpen, om na te gaan, in hoeverre ver- beteringen zijn aan te brengen, die in de toe- komst ongelukken van het soort, als nogal eens met het toestel geschieden, te vermijden. Thans heeft men het blijkbaar beter gevon- den voorloopig geen vluchten met de Pou toe te staan. De onderzoekingen worden voort gezet. HIJ WILDE TE FRANKFORT HENGELEN. Op een van de laatste tochten van het lucht- schip Graf Zeppelin heeft de heer Paul Mack- Halle uit Worcester, Massachusetts, de reis naar Duitsehland gedaan. Hij vloog van Lakehurst naar Frankfort a.d. Main om met het eerstvalgende luchtschip huiswaarts te keeren. Aan de reporters vertelde hij na zijn thuiskomst lachend, dat hij de reis had on- dernomen om eens een dagje in de buurt van Frankfort te kunnen gaan visschen. Op de vraag of het de moeite waard was geweest, antwoordde de Amerikaan: Zeker! Ik heb twaalf prachtige florellen gevangen". Daar de reis 2000 mark had gekost, had hij voor elken visch ongeveer 167 mark betaald. HACHELIJK AVONTUUR VAN TWEE NEDERLANDERS IN ARESSYNIe. De vorige week werd bericht, dat op een plantage te AssaJa nabij Addis Abeba vier planters door inlandsche bandieten werden be- legend, zoodat hun levensmiddelenvoorraad thans uitgeput is. Onder deize planters be- vonden zich ook twee Nederlanders, de gebr. Leenaers. Deze twee heerem zijn te Maas tricht geboren. De heer J. E. M. Leenaers werd 30 October 1898 geboren en zijn jongere broer J. A. M. Leenaers op 13 Juli 1900. De oudste van de twee heeren promoveerde jaren geleden aan de Rotterdamsche handels- hoogeschool tot doctor in de handelsweten- schappen. In het jaar 1930 vatte hij het plan op om als pionder naar Afoessynie te gaan en daar land te ontginnen. Hij vertrok den len November 1930 van Amsterdam naar Abessy- nie. Aldaar trad hij in onderhandeling met den negus en huurdd een uitgestrekt gebied. De jongste van de broers is op 18 Mei 1934 naar Abessynie vertrokken om zich bij zijn broer te voegen. Voondien was hij directeur- commercdal van de Blaunox te Parijs geweest. De nederzetting der gebroeders bevimdt zich op twee dagreizen van Addis Abeba. Het volgende jaar, in 1937, zou de eerste koffie- oogst van het land zijn gehaald, waartoe on langs nog de machines waren besteild. In hun laatsten brief sohreven zij aan familie te Maastricht: ,,De ItaiLianen zijn 75 K.M. van ons verwijderd". Nadien heeft men niets meer van hen gehoord, totdat het bericht over de belegering door inlandsche bandieten kwam. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken alhier heeft zich telegrafisch met de Fran sche regeering in vertoinding gesiteld en ver- zocht om bericht te mogen ontvangen, zoo- dra iets naders omtrent de heeren Leenaers bekend is. TWEE BELGEN AANGEHOUDEN IN NOORWEGEN. Het Laatste Nieuws" meldt: In de haven van Zeebrugge bevindt zich een geheimzinnige Bngelsche treider, ,,The Throne" genaamd, waarvan de bemanning van zeer zonderlinge pluimage is. Eenigen tijd geleden was dit schip vertrokken en moest het voor Hansweert een partij alcohol van een Hol- landsiche sloep ontvangen en overladen. Daar dieize in de haven van Vlissingen niet gezorgd had voor de noodige papieren, werd het door het Nederlandsche douanevaartuig ,,Alibatros" gepraaid en daarna aangesiagen. ,,The Throne" moest aldus onverrichterzake naar Zeebrugge terugvaren. Weldra kreeg het schip opdracht dat het te Brugge 10.000 liter alcohol moest gaan overladen, die daar aangekomen waren van Rotterdam. Daar ,,The Throne" niet in het bezit was van een echeepslboef noeh -rol, werd voor de overla- ding geen toestemming gegeven. iHet moet zeker niet gezegd, dat men een scherp oog in het zeil hield op deze alcohol- lading, temeer daar zij op een bijzondere manier ingepakt was, die onvermijdelrjik aan smokkelen deed denken. Bij haar invoer was de waar in transito verklaard. Eenigen tijd later is het The Throne gelukt bedoelde alcohol te laden te Duinkerken. Aldus vertrok „The Throne" naar een on- bekende bestemming. De Belgische kommie- ■zen waren langs de kust alien te been om een mogelijken sluiikschen invoer onmogelijk te maken. Tot men uit Noorwegen vernam, dat men dsar de hand had kunnen leggen op de helft van de lading. De treiler had echter weten te ontkomen en is inmiddels te Zeebrugge terug- gekeerd. Twee leden van de bemanning, Bel- gen, afkomstig uit Antwerpen, zijn ecbter in Noorwegen aangehouden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2