ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN V Het Mysteris van Grestord Hall. No. 9466 VRIJDAG 19 JUNI 1936 76e Jaargang BSnnenland Feuilleton Buitenland. C^lcwwijk cpesiaxixfd/ EERSTE BLAD EEN BEROEMD BEELD VAN ERASMUS NAAR ROTTERDAM. et \l[_^ *2^PERTABLETVOORj^LttcT. hoinLkalwi COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen r. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr, per post 5,60 per jaar tfoor Belgie en Amerika 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitemland alleen bij vooruittetaling. Litgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDK GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20 KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tapef, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgavo. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. HET BEZOEK VAN KONINGIN EN PRINSES AAN DE HERTOGSTAD. Na de openingsplechtigheid van de nieuwe Waallbruig te Nijmegen te bebben verricht is H.M. de Koningin, vergezeld van H.K.H. Prin- ses Juliana en gevolg Dinsdagmiddag door- gereisd naar Brabant's hoofdstad, waar zij ook Wbensdag vertoefde en de gast was van den Gommissaris der Koningin in de provin- cie Noord-Brabant, Jhr. Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel. Met groote vreugde hebben de Basschenaren de Landsvrouiwe, die in tal van jaren hun stad niet bezocht, en haar dochter begroet. Nage- noeg huis aan huis wappert er de driekleur en in breede scbaren hadden de inwoners der 'Hertogstad zich langs den weg, die de Konink- lijke familie nemen zou, geschaard teneinde va<n baar aanhankelijkheid blijk te geven. Woensdagmorgen reed de Koningin om 10 uur uit het gouvernementspaleis voor een be- zoek aan de Veemarktballen. Daar dit be- zoek samenvalt met de gewone Woensdagscbe markt waren nog meer dan anders het geival was de bewoners van de Meierij naar 's-Bosch gekomen, zoodat in de stad een geweldige drukte heerscbte en vooral op de Veemarkt was het thans buitengewoon vol. Een half uur heeft de Koningin in de hallen vertoefd en daar voorgelicht door burgemeester Van Lan- scbot, met groote belangstellinig kermis ge- nomen van den gang van zaken op desze be- kende en siteeds in bloei toenemende vee markt. Te 11.20 uur begaf de Koningin, vergezeld van Prinses Juliana zich naar de Kathedrale Basiliek van St. Jan. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-iHertogenbosch heeft de vorstelijke personen ontvangen en hen daama de kerk rondgeleid. Langs de Noorderpoort de Basiliek verla- tende, begaven de vorstin en haar dochter zich te voet naar bet tegenover gelegen ge- bouw der Illustre Lieve Vrouwe Broeder- schap. Hier waren heeren priesters, ben evens broe- ders en candidamdi ter ontvangst aanweziig. Namens priesters en broeders werd in een plecbtigheid, welke een streng partdculier ka- rakter droeg, aan Prinses Juliana het aloude insigne der Zwanenlbroeders ter hand gesteld, alsmeide de daarbij behoorende oorkonde. Hier- mede werd H.K.H. in de Zwanenlbroederschap opgenomen, waarmede de traditie, dat alle leden van het Nederlandsch Koinin'klijk Huis lid zijn geweest van deze Illustre Lieve Vrouwe Broederschap is voortgeeet. Na deze plechtigheid volgde opnieuw een korte rondrit door de stad, welke aan het gouvernementspaleis eindigde. Ontvangst op het stadhuis. Later in den middag' brachten de Konin gin en de Prinses een bezoek aan het stad huis, waar zij op de pui door het college van Burg, en Wieth. werden begroet. Daarna begaven zij zich naar de raadzaal waar de leiden van den gemeenteraad aan bedden werden voorgesteld. Burgemeester Mr. F. J. van Lanschot sprak de beide vorstelijke personen hier namens raad en burgers harte- lijk toe en bood haar een exemplaar van den zilveren penning aan, die bij gelegenheid van het 750-jarig bestaan van de stad is geslagen. (Ruim een half uur vertoefden de Konink- lijke hezoekers op het stadhuis. Toen beilden in de auto plaats nam en barstte opnieuw een luid gejuich los, dat haar bleef begeleiden tot aan het station. Na het vertrek bleef in deze stad een op- geiwekte stemming heerschen. SOHRIFTELIJKE VRAGEN VASN KAMERLEDEN. De heer Drees vroeg aan den Minister van Binnenlandsohe Zaken Is het juist, dat in 1935, voondat over de herlbenoeming van den burgemeester van s-Graivenzande moest worden beslist, ter ken- nis van den Minister is gebracht, dat die bur- Naar het Engelsch van SIR WILLIAM MAGNAY (Nadruk verboden.) 42) Vervolig. Siilbyl zette een paar verbaasde oogen op. ,,Wat bedoel je in vredesnaam, Marion?" „Ik bedoel", antwoordde Marion langzaam en uitdrukkelijk, „dat het heel mooi en pret- tig voor je zou zijn om met Richard Cardon te trouiwen. Maar of je het behoort te doen, is een andere vraag." Sibyl schnok op bij deze onheilspellende uit- lating. „Wil je misscihien uitleggen wat je pre- cies bedoelt?" „Ja, tenminste als je me er toe noopt. Maar het is een geheim, dat je beter niet kunt weten. Het is een feit waaraan niiets te ver- anderen vait, dat je niet met Richard Cardon kunit trouwen; dat kun je van mij aannemen. Als alles tusschen jullie, zooals ik vermoed, nog in een beginstadium is, zou ik je den goe- den raad willen geven, er onmiddellijk een eind aan te maken en verder ndets te vragen, of- schoon ik, zooals ik al zed, beread ben te spre- ken, wanneer je het met alle geweld ver- langt." Er was een algeiieele verandering over Si byls gezicht gekomen; een uitdrukking van de smart, die het beiwaarheid worden van een beklemmend voorgevoel veroorzaakt. „Ik geloof niet, dat ik daarop hoef aan te dringen", zei ze met trillende lippen. „Ik. kan de reden wel gissen." gemeester zich als president-kerkvoogd aan financieele onregelmatigheden zou hebben schuldig gemaakt en om die reden als zooda- nig zou zijn geschorst? Is het juist, dat de minister daarop heeft geantiwoord, dat hij deze zaak nog eens nauw- keurig had onderizocht, doch dat dit onder- zoek hem niet tot de overtuiging had kunnen brengen, dat bij zijn medewerking aan de ber- benoeming behoorde te onthouden Is bij het inigestelde onderzoek getoleken, dat de beschuld'igingen ongegrond waren (Zoo ja, ware het dan niet wenschelijk ge weest, in het belang van het prestige van den burgemeester, daarvan duidelijk en in het opeebaar te doen blijken, te meer omdat de beschuldigingen in de gemeente in een open brief waren verspreid? Zoo neen, waarop beru'stte dan het oordeel van den minister, dat er geen reden was zijn medewerking aan de herbenoeming te ont houden De heer Sneevliet heeft aan den Minister van Sociale Zaken o.m. gevraagd, zulks in verb and met bet feit dat werklooze onder- steunde visscherlieden, opgeroepen voor werk op de IJmuider trawlers, buiten den steun geplaatst worden, indien zij wedgeren aan dien oproep gevolg te geven, of de minister het sociaal verdedigbaar acht indien de overheid zich partij stelt voor de werkgevers en mecha- nisch steuninhouding toepast om de stakers tot overgave te dwingen Voorts vraagt bedoedd Kamerlid of de minister bereid is, aldus in de arbeidsverhou- dinjgen in het visscherijbedrijf van IJmuiden in te grijpen, dat de opgelegde loonsverlaging ongedaan wordt gemaakt en tevens restitutie van geleden schade plaats, vindt aan hen, die na ontvanlgen oproep zich aan den kant der stakers plaatsen en daarvoor gestraft worden met inhouding van steun? !Het A.NIP. vemeemt uit Tokio dat met het s.s. Yasoe'koeni Mare, dat op 21 Juni van Tokio vertrekt, het tot de nationale kunst- schatten van Japan behoorende beeld van Desiderius Erasmus, den grooten humanist uit het tijidperk der renaissance, naar Londen en vandaar naar Rotterdam zal worden ver- scheept. Men zegt, dat het beeld in 1600 naar Japan is gebracht, aan boord van een Nederlandsch schip, dat Wildiam Adams vervoerde. Vol- gens anderen versierde het beeld den voor- steven van bet Nederlandsche schip Erasmus, dat tusschen Nederland en Formosa voer. Sedert dien tijd is het hewaard in een Boed- histischen tempel in de prefectuur Totsjigi, en in 1931 werd het tot nationale kunstschat ver- klaard. Zooals bekend, zijn van Nederlandsche zijde krachtige pogingen in het werk gesteld om toestemming te verkrijgen voor de over- zending van het beeld.. Aanvankelijk leken deze pogingen niet te zullen slagen. De tegen- stand in de betrokken Japansche krinigen tegen uitleening was groot. Maar thans heeft het Genootschap voor het behoud van natio nale kunstschatten blijkbaar toch haar toe- stemmling gegeven. Wel zal het beeld thans niet geheel op tijd te Rotterdam aankomen (de herdenking heeft op 12 Juli plaatsi) doch dat het komt, moet tot groote vreugde stemmen. TENIET DOEN VORDERINGEN TRAMS IN NOORD-BRABAINT. Ingediend is thans een wetsontwerp tot het teniet doen van de vorderingen op de Naam- looze Vennootschappen „Tramweg Maat- schappij De Meijerij" te Eindhoven, „,Stoom- tram 's-Hertogenbosch-Helmond, Veghel-Oss" te Veghel, ,,Hollandsche Buurtspoorwegen" te Tiltourg, „Zuider Stoomtramwegmaatschappij" te Breda, ,,Zuid-Nederlandsche Stoomtramweg Maatschappij" te Breda en „Stoomtramweg Maatschappij Antwerpen-Bergen op Zoom- Tholen" te Bergen op Zoom wegens rente- looze voorschotten van den Staat. ,,Dacht je dat?" Er was iets laatdunkends in Marion's uitroep. „Ja. Ondanks de ontkenning die ik te hoo- ren kreeg, zal mijn verimoeden in elk geval wel gedeeltelijik juist zijn. Jijzelf bent het die tusschen ons staat." „Ik?" Marion stiet een harden, gediwongen lach uit. „Mdsschden wil jij nu zoo goed zijn je nader te verklaren?" ,,Zeker. Wat ik bedoel is dit:", antwoordde Sibyl met de eerlijkheid, die kenmerkend voor haar was. ,,Er bestaat lets tusschen jou en Richard Cardon, of in elk geval, je denkt dat er iets van dien aard bestaat." „Wel, wel!" W,eer was er die gedwongen lach, maar grimmiiger dan zooeven. „Iets tusschen mij en Richard! Is dat die geheim- zinnige veronderstelling van jeAls je het in dit opzicht bij het rechte eind had, zou er niets tusschen jullie staan! Haal alsjeblieft zulke dwaze ideeen niet in je hoofd, Sibyl. Er is niets, absoluut nietis tusschen Richard en mij er is nooit iets geweest en ook niet erg waarschijnlij'k dat er ooit iets zijn zal. Neen medsjelief, het spijit mij dat ik het zeg- gen moet, maar hetgeen jou beletten zal ooit met Richard te trouiwen, is van onteindig meer beteekenis."' Er was vrees, maar toch ook een glimpje van hoop, in Sibyl's oogen, toen ze diep adem baalde, om aan te hooren wat Marion voor vreeselijks te zeggen kon hebben. „Vertel het me, Marion", dnong ze aan; ,,je moet het me vertellen." )fHet schijnt dat er niets anders zal op- zitten dan open kaart te spelen", benustte het andere meisje. „Het ziet er niet naar uit, dat je anders geneigd zult zijn een eind te ma ken aan1 deize onmogelijke geschiedenis." ,,Kun je iets anders verwachten?" was alles dat Sibyl iin staat was te antwoorden. Een medelijdende glimlach speelde om Ma rion's lippen. ,,Neen, natuurlijk niet. En dat HERBEREKENING VAN DE PENSIOENEN Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot herberekening (verlaging) van pensioenen van burgerlijke en militaire amb- tenaren. Dit wetsontwerp vormde indertijd een onderdeel van het groote bezuinigings- ontiwerp der regeering. doch werd toen terug- genomen, in vebband met het voomemen tot een algemeene herziening der pensioenwet- geving. Nu de regeering echter is gebleken, dat die algemeene herziening heel wat voeten in de aarde zal hebben, meent ze op het oor- spronkelijk ontwerp terug te moeten komen, opdat de wanverhouding tusschen de oude pensioengrondslagen en de huidige salarissen niet 1 anger hetendigd wordt. De bedoeling van het wetsontwerp is de pensioenen dan zooveel mogelijk aan te passen aan het huidige sala- rispeil. De regeering stelt nu voor de herbereke ning te doen geschisden: Voor wat betreft pensioenen van Burgerlijke Ambtenaren, waarop uitzicht of recht is of wordt verkregen: Op of na 1 Jan. '21, doch v6or 1 Jan. '22 met 2 pet.; op of na 1 Jan. '22, doch voor 1 Jan. '23 met 6 pet.; op of na 1 Jan. '23, doch vo6r 1 Jan. '34 met 10 pot.op of na 1 Jan. '34, doch vodr 1 Jan. '35 met 8 pot.; op of na 1 Jan. '35, doch vdor 1 Jan. '36 met 6 pet.; op of na 1 Jan. '36, doch vo6r 1 Jan. '37 met 4 pet.op of na 1 Jan. '37, doch voor 1 Jan. '38 met 2 pet. Voor wat betreft pensioenen van Militaire Amtotenaren, waarop uitzicht of recht is of wordt verkregen: Op of na 1 Jan. '21, doch v66r 1 Jan. '34 met 10 pot.; op of na 1 Jan. '34, doch vo6r 1 Juli '34 met 8 pet.; op of na 1 Juli '34, doch v66r 1 Jan. '35 met 6 pet.; op of na 1 Jan. '35, doch vodr 1 Jan. '36 met 3 pet.; op of na 1 Jan. '36, doch v66r 1 Juli '36 met 2 pet. De regeering is van oordeel dat de pensioe nen van leden van Ged. Staten, van wethou- ders en van leden van besturen van water- schappen, veenschappen of veenpolders we gens de verscheidenheid van normen en rege- lingen, waamaar zij zijn toegekend, niet be- grepen behooren te worden in de algemeene herberekening ingevolge het wetsontwerp. Voorgesteld wordt, van de herberekeninig uit te zonderen de pensioenen van 800 en min der. Aangezien de pensioenen voor het reser ve-,personeel van de zee- en landmacht voor alle gevallen als een pensioen uit een neven- betrekking moeten worden beschouwd, wordt voorgesteld voor deze pensioenen de limiet van 800 of minder niet in acht te nemen. De regeering raamt de bezuiniging die deze maatregelen zullen opieveren op 6 millioen. VOORTZETTING VAN DE FABRIEK ..LEERDAM". Mr. Ph. S. Frenkel, raadsman van de com- binatie Werkfonds, Ver. Glasfabrieken Schie dam N.V. en de Kristal Unie te Maastricht, deelt mede, dat het bericht als zou de voort- zetting van het bedrijf der N.V. Glasfabriek Leerdam verzekerd zijn nog eenigszins voor- barig is. (De nieuwe combinatie die het bedrijf wil ovememen, heeft namelijk een proeftijd be- dongen van zes weken, na afloop waarvan zij eerst definitief zal beslissen of zij de betaling der schulden zal garandeeren en het bedrijf zal overnemen en voortzetten. In de tweede plaats zal de vergadering van obligatiehou- ders nog haar toestemming tot de gedachte oplosising moeten geven. UITBREIDING PERSONEEL WERK- VEItSCHAFFING EN STEUNVERLEENING. Ingediend is een suppletoire begrootinig sociale zaken 1936. Ter toelichting wordt opgemerkt Tengevolge van de groote toeneming van de werkizaamheden bij de afdeeling werkver- schaffing en steunverleening moest in 1935 tot een belangrijke uitbreiding van bet aan- tal controleurs voor de steunverleening wor den overgegaan. Voorts moest in datzelfde jaar het administratieve personeel van ge- noemde afdeeling worden uitgehreid, als ge ls juist zoo jammer, want nu ben ik gedwon gen tot een openhartigheid, die jij en ik de rest van ons leven bitter zullen betreuren." Marion, zeg nu in 's hemelsnaam eindelijk wat je bedoelt'", hijgde Sibyl. Een oogenblik bleef het stil; toen kwam het, meedOogenloos als een doodvonnis ,„Je moet je engagement met Richard on- middellijik verbreken. want als hij de waar- heid wist, zou hij er vriendelijk voor bedan- ken om met je te trouwen."' ,,De waarheid?" riep Sibyl onthutst; ,,wat voor waarheid?" ,,De waarheid over de manier, waarop je vader aan zijn geld komt." iScherp als pistoolschoten klonken Marion's woorden. Sibyl lachte, maar haar oogen waren star van namelooze ontsteltenis. ,,Hoe kiotmt hij eraan?" Ze deed een slechtgelukte poging om op luchtigen toon te spreken; „d k weet het nietvertel jij het me alsjeblieft!" „Goed, als het dan niet anders kan. Je vader verdiient zijn geld door misdaad, door dief- stal." De verschrikkelijke beschuldiging priemde en wondde Siibyl als een venijnige dol!k Ze maakte een afwerend gebaar alsof zij licha- melijk pijn voelde. Over haar gezicht, dat tijdems het gesprek met Marion hoe langer hoe bleekei was geworden, trok een vuur- roode bios van schaamte en verontwaardiging. ,,'Het is een leugen, een gemeene, monster- aohtige leugen!" riep ze fel. ,,Iritegendeel; het is helaas niets dan de waarheid"; merkte Marion onbewogen op. Sibyl's oogen, gloeiend van ontzette woede, staarden als gefascineerd naar het r^eisje. dat ze tien minuten geleden nog als haar beste vriendin had beschouwd. „Misdaad? Diefstal herhaalde ze, de woorden met korte ademschokken uithijgend. 20 (Ingez. Med.) volg van de werkzaamhedendie in venband met de instelling van het werkloosheidssuh- sidiefonds, ten behoeve van het departement van Pinancien door de afdeeliig werkver- schaffing en steunverleening moeten worden verricht. Mede in verband met het voornemen om het aantal controleurs voor de steunverleening in den loop van dit jaar nog uit te breiden zal artikel 2 der begrooting voor 1936 met f 175.000 worden averschreden. De belangrijke uitbreiding van het hier- voren bedoelde personeel brengt tevens een aanzienlijke verhooging der materieele uitga- ven met zich, waardoor het daarvoor uitge- trokken hedrag met 50.000 dient te worden verhoogd. Bij de wet van 4 Maart 1935 werd een be- drag voor eenmaal toegestaan van 2.000.000, zulks omdat de particuliere liefdadigheid niet voldoende georganiseerd was om in de extra hulp aan werkloozen ter voorziening in de behoefte aan kleeding, schoeisel en dekking te kunnen voorzien door de regeling inzake den z.g. ruimeren armslag is de particuliere liefdadigheid gelegenheid gegeven zich beter te ontplooien, met het gevolg, dat van parti culiere zijde thans meer wordt gedaan, doch nog niet voldoende, al thans niet bij alle groe- pen der bevolking, om extra hulp van over- heidswege overbodig te achten. Het is met het oog hicrop, dat in deze over- gangsperiode een bedrag van 1.000.000 noo- dig wordt geacht voor den winter 1936/37 met dien verstande, dat 500.000 ten laste wordt gebracht van 1936 en 500.000 ten laste van den dienst 1937. Voor 1936 is hdervoor com- pensatie gevonden. Aan het einde van 1935 is de wenschelijk- heid getoleken om de op artikel 128 ,,bijdra- gen voor werkverschaffing" en artikel 129 ,,'bijdragen voor steunverleening" voor het dienstjaar 1934 uitgetrokken bedragen tot een totaal van f 46.000.000 ten voile voor de in die artikelen omschreven doeleinden te besteden. Bij de afsluiting van het dienstjaar 1934 was nog voor het verleenen van bijdragen aan ge- meenten beschiktoaar een bedrag van f 2.474.433. De bedoeling was dit bedrag zoo mogelijk voor 31 December 1935 ter beschik- king te stellen van die gemeenten, welke het meest door de werkloosheid zijn geteisterd en waarvan de financieele toestand het ongun- stigst is te achten. Die beschiktoaarstelling zou dan plaats hebben in den vorm van een extra-toijdrage in de kosten van werkloosheids^ zorg over het jaar 1934. Ben dengelijke bij- drage was reeds aan de gemeente Amsterdam uitgekeerd, terwijl het in de bedoeling lag ook aan de gemeente Rotterdam en aan en- kele andere gemeenten zoodanige bijdragen toe te kennen, een definitieve beslissing hier- omtrent kon echter voor 31 December 1935 niet meer worden genomen, zoodat over boven- genoemd bedrag op de begrooting voor 1934 niet meer kon worden beschikt. Intusschen blijft de noodzakelijkheid be staan om aan enkele gemeenten alsnog een extra-bijidrage over 1934 te verleenen. Met het oog hierop wordt daarom een verhooging van dit artikel met een bedrag van 2.474.433 voorgesteld. Dit jaar zal worden aangekocht het Echtener-, Ruinier-, en Koekangerveld in het zuidwestelijk deel van Drenthe, groot on- geveer 1830 H.A., de kosten hiervan zijn gs- raamd op ten hoogste 300.000. Na aankoop zai dit complex in werkver schaffing, deeds worden ontgonnen tot weide- of bouwland, deels worden beboscht. Na verschillende compensaties wordt het eindcijfer der begrooting ten slotte verhoogd met 243.800. „Komt het geld van mijn vader van misdaad en ddefstal? Wie besteelt hij dan? Waar? Hoe Het antiwoord kwam prompt, onverbidde lijk. „Hrj besteelt zijn gasten, hier in dit huis." Sibyl schudde het hoofd; zooiets ongeloof- lijiks en schandelijks scheen niet tot haar be- sef te willen doordringen. ..Leugens, laffe, lage leugens!" riep ze wild. ,,En als iemand moest weten dat het gelogen is, hen jij het wel. Ik had gedacht, dat jij wel de laatste zou zijn om mij dengelijke praatjes over te brengen." „Ik had geen keus, beste Siibyl. In de posi- tie waarin jij je bevindt, kun je onnwjgelijk met Richard Cardon trouwen. Het is geen vendenking of lichtvaardige beschuldiging, diie ik uitspreek wat ik zeg berust op on- weerleigbare, vaststaande fedten. En daar Ri chard familie van mij is, beschouw ik het als mijn plicht om in te grijpen. Maar het leek me beter aan jou te vertellen wat ik weet, dan aan hem." „Wat weet je?" Als een pijnlijke zucht kwamen de woorden over Sibyl's lippen. „Moet ik het zeggen?" Alsjeblieft." ,,Ik heb je vooruit gewaarschuwd, dat we het beiden zullen betreuren dat ik genood- zaakt ben met de waarheid voor den dag te komen. Je zult vermoedelijk inizien, dat het geen plezierige taak is om iemand te moeten ontimaskeren voor zijn doohter, vooral niet als die dochter altijd een goede vriendin is ge weest. Maar bet is nu eenmaal niet anders. De zaak komt hierop neer dat verschillenden van de gasten die in dit huis hebben gelogeerd, kostbare juweelen zijn kwijtgeraakt." „Bedoel je daarmee, dat mijn vader ze ge- stolen heeft?" Marion baalde de sc'houdiers op. BLUM IN DEN FRANSCHEN SENAAT BESTREDEN. Tijdens de zitting van den Senaat van Dinsdagmiddag, nam na den links-democraat Gardey, die het financieele beieid der regee ring aanviel zijn partijgenoot Lemery het woord. Hij zeide, jdat het program der regee ring een sprong in het duister was. Ook Lemery betoogde, dat de loonsverhoogingen de koopkracht der arbeiders niet zouden ver- sterken, daar de prijzen nog sterker zouden stijgen. „Het experiment der regeering is een geweldige vergissing en zal een enorme te- leurstelling brengen", aldus Lemery. Vervolgens wees Hachette, lid der Republi- keinsche Unie, erop, dat de prijsstijging het concurrentievermogen van Frankrijk op de wereldmarkt zou doen verminderen, het toe- risme zou belemmeren en de kleine spaarders in verlegenheid zou brengen, daar hun inkom- sten gelijk zouden blijven bij stijgende prijzen. Hierna nam oud-minister Caillaux het woord. Hij trok een parallel tusschen de situatie in Frankrijk en de Ver. Staten. ,,Het experiment van Blum is een afspiegeling van het Rooseveltisme," aldus Caillaux. Blum ver- geet echter, dat het voor Frankrijk onmoge- lijk is om zelfgenoegzaam te zijn. Frankrijk moet exporteeren en daarom zal een stijging der productiekosten funeste gevolgen hebben voor den export. „Het is onze plicht de re geering te waarschuwen tegen de gevolgen van haar program." In het vervolg van de Senaatszitting heeft minister-president Blum verschillende sena- toren geantwoord, waarbij hij him ongerust- heid ten aanzien van de economische en finan cieele gevolgen der ^0-urige week trachtte te verdrijven door er op te wijzen, dat er geen vaste verhouding bestaat tusschen het stij gen der loonen en de stijging van de prijzen. ,,Ons doel is aldus ging Blum verder de koopkracht en het verbruik in het land te doen toenemen, opdat de stijging der loonen goedgemaakt wordt door een daling der kost- prijzen. Zijn "deze verwachtingen zoo fantas- tisch, zoo kinderlijk Roosevelt heeft veel grootere experimenten ondemomen. Welis- waar moeten de particuliere- en de staats- ondememingen een periode van overgang doormaken, maar in die periode moet het volk vooral den staat te hulp komen. De Kamer heeft deze ontwerpen met bijna algemeene stemmen aangenomen. Ik vraag den Senaat mij zijn toestemming te geven. DE NATIONALE RAAD VERWERPT DE 40-URIGE WERKWEEK. De nationale raad in Zwitserland heeft de ratificatie van de internationale overeenkomst inzake de 40-urige werkweek met 72 tegen 41 stemmen verworpen. (Ingez. Med.) ..Het is niet aangenaam om het zoo rond- uit te moeten zeggen, maar het staat vast dat Sir Percy weet waar ze gebleven zijn. Maar je hoeft dat niet op mijn woord te ge- looven als je de waarheid van mijn be schuldiging wilt, hoef je niet anders te doen dan eens goed uit te kijkem wanneer de vol- gende gast met waardevolle sieraden hier logeert." „Goed uit'kijiken? Hoe? Waar?" „In de leege kaimer naast die waar de be- wuste gast slaapt aan den anderen kant van den muur waarin de juweelenkluis van de loigeerkamer is gebouwd." De inlichting werd met zoo'n rustige, on- middellijke zekerheid gegeven, dat Sibyl een gavoel kreeg, alsof een ijskoude hand haar hart samenkneep. Maar haar natuur'ijke intel- ligentie deed een vermoeden door haar brein flitsen en zonder aarzeling bracht ze bet onder woorden. ,,Hoe weet je deze bijzonderhaden Als het waar is wat je zegt, moet mijn vader een medeplichtige hebben misscihien wel de jouwe." De klap was raak, maar Marion liet zich niet uit het veld slaan. „Je kunt denken wat je wilt", weerde ze koel af. ,,Laat ik je alleen zeggen dat ik, wat ik weet, door een toeval ontdekt heb." Er viel een zwijgen, maar na enkele se- conden hemam Sitoyl hartstochtelijk „En je denkt dat ik me om deze reden niet met Richard Cardon verloven kan?" ,,Kun je dat dan wel?" was de ombarmhar- tige wedervraag. ,,Jij eivenmin!" pareerde Sibyl uitdagend. ,,Dat kan heelemaal buiten beschouwing blijven die mogelijkheid komt absoluut niet aan d© orde. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1