ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTiEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN roe en luslebos No. 9465 WOENSDAG 17 JUNI 1936 76e Jaargang Binnenland Buitenland EERSTE BLAD De abonne's van het Geillustreerd Zondagsblad, H H. Kantoorhouders Onze abonne's in het Buitenland ER ZUN T'JDEN DAT CjE U 5TEED5 HOE en LU5TE1005 C7EVOELT.... Uw ETEN U NIET.. NEEH DAN IEDEREN VR'JDAC) en ZATERDAG) 1oF2riS.S.CAChET5„.. EN '5 ZONDACjS Z'JT C;E WEER FRI5CH EN HONTER NEUZENSCHE CO U RANT BOXNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen f 1.25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen r per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Joor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitt etaling. t'itgcefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. AJDVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer 0,20 KLELNE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertentien liefst een dag voor de uitgavc. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEBEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. die bet blad per post ontvangen, worden verzocht, htm abormementsgeld voor 1 Juli a-s., in te zenden daar er anders over bescbikt wordt met verhooging van 15 cent. DE UITGEEPSTER. worden verzocbt het abonnementsgeld over bet 2e kwartaal 1936 van de Ter Neuzepsche Courant voor 1 Juli a.s. in te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op, dat wij bij terug-ontvangst van eene onbetaalde kwitantie, onmiddellijk de toezending van het biad zullen staken. DE UITGEEFSTER. worden dringend verzocht, het verschuldigde abonnementsgeld voor 1 Juli a.s. iij te zen den. Bij niet-ontvangst v<56r dien datum wordt het abonnement gestaakt. Abonnementen voor het buitenland worden slechts aangenomen bij vooruitbetaling. DE UITGEEPSTER. DIENSTPLJCHT. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt te*- algemeene kennis dat een uit spraak op aanvrage om vrijstelling van den Dienstplicht, ter Secretarie deaer gemeente. voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen. A. door den ingeschrevene wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegen- woordiger; B. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of door hunne wettige vertegen- woordigers. Het verzoekschrift moet met redenen om- kleed zijn. Het behoeft niet gezegeId te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend bij den Burgemeester, ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Ter Neuzen, den 17 Juni 1936. De wnd. Burgemeester voornoemd, L. J. GEELHOEDT. KONINKLIJK BEZOEK AAN ARNHEM EN NIJMEGEN. Dinsdag hebben H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana een officieel bezoek aan deze steden gebracht in verband met diet gereedkomen en ingebruiknemen van de vaste oeververbindingen over Rijn en Waal. Het verkeer van Noord naar Zuid kan nu ongehinderd doorgaan. Het Koninklijk bezoek ging in beide steden^ gepaard met spontane huldebetuigingen aan de Kon. bezoeksters, die overal met groot enthousiasme werden begroet. Qm half elf zijn de Koningin en Prinses gistermorgen van Het Loo te Amhem aan- gekomen. Zij hebben daarbij een bezoek gebracht aan de stad en de Arnhemsche brug. De Koningin nam op verschillende plaatsen een bloemenhulde in ontvangst, terwijl op het Velperplein een zanghulde plaats vond. Onder geestdriftige toejuichingen bereikten de Koninklijke bezoeksters de nieuwe Rijn- brug, deze was 's morgens vanaf 10 uur voor alle verkeer gesloten. Bij het begin van de brug stapten de Vorste- lijke bezoeksters uit om zich te voet daarover te begeven. De Minister van Waterstaat Jhr. Ir. O. C. A. van Lith de Jeude begroette de Koningin en Prinses hier en begeleidde haar vervolgens naar de overzijie waar men zich in de auto's begaf om over den nieuwen straatweg naar Nijmegen te rijden. In Nijmegen werd ook de nieuwe brug bezichtigd, waama de Koningin en Prinses op het podium dat daar aan de Nijmeegsche zijde was opgesteld, plaats namen. Hier waren ook verschillende genoodigden, autoriteiten en vooraanstaande personen aan- wezig. De Minister van Waterstaat sprak een openingsrede uit, waarna de Koningin zich begeleid door den Minister van Waterstaat op de brug begaf en met een zilveren schaar het koord doorknipte dat den toegang tot het nieuwe bouwwerk afsloot. Na deze plechtigheid hield de Commissaris der Koningjn in Gelderland een rede en de burgemeester van Nijmegen een korte toe- spraak. Hierop volgde een zanghulde door 4000 schoojkinderen die het Bruggenlied zongen. Na afloop van de plechtigheid werd een rit door het feestelijk versierde Nijmegen ge- maakt. Na het vertrek van de hooge gasten legde het verkeer beslag op de zoo juist openge- stelde brug. [Dat de ingezetenen van Nijmegen feestelijk gestemd zijn door de voltooiing en ingebruik- neming van dit trotsche bouwwerk, dat de landen langs de beide oevers van de Waal verbindt, laat zich denken. Ze kunnen zich nu zonder storing van de eene zijde van den oever naar den ant jen begeven, en de gier- pont is den a vend voren met eenige plech tigheid begraven. En men stelt zich niet voor, de feestelijkheden tot enkele dagen te bepalen. De Nijmegennaren geven, in ver band met alles wat daar in de eerste maanden den staat te gebeuren: tentoonstellingen, con- gressen en wat dies meer zij, te kennen, dat zij voomemens zijn gedurende 3 maanden te feesten. Zij hebben er recht op, ze hebben nu. hun brug, waarvoor de gemeente ook aanzienlijke offers heeft gebracht en die bovendien ook een belangrijke schakel is in het verkeer van Zuid naar Noord-Nederland, aan de Oostzijde van het land. PRINSES JULIANA TE VAALS. Begunstigd door goed weer heeft Zaterdag te Vaals in Zuid-Limburg een groote oefening plaats gehad van het Roode Kruis. H. K. H. Prinses Juliana was te ca. half drie per auto aangekomen udt Maastricht. In Vaals werd de Prinses begroet door een groote volksmenigte terwijl het grensstadje in een feestelijk kleed was gestoken van vlaggedoek en wdmpels. De burgemeester, die vemomen had, dat N.S.B.- gnoepen het voomemen hadden te demonstree- reh, las voor de komst van de Prinses een proclamatie voor waarin gezegd werd, dat een derigelijke demonstratie desnoods met ge- wel'd zou worden onderdrukt. H.K.H. werd o.a. ontvangen door den Commissaris der Koningin in Limfourg mr. dr. Van Sonslbeeck. Het defile van Roode Kruisafdeelingen ver- liep uitstekend, evenals de oefeningen, welke door de Prinses met veel belangstelling ge- volgd werden. Gedurende het defile concerteerde het mu- ziakkorps van de staatsmijn Wiilhelmina. Er heeVschte onder de duizenden toeschouwers langs den weg en in het centrum van het stadje groote belangstelling, hartelijke geest- drift en volkomen orde. Te ongeveer zes .uur is de Prinses per auto uit Vaals vertroikken. HERZIENING DER GRONDWET. De voorstellen van de Staatsoominissie. Het rapport van de staatscommissie ter voorbereiding van de partieele grondwetsher- ziening is thans gepubliceerd. De commissie doet in dit rapport de volgen- de voorstellen: De commissie is gekant tegen preventieve censuur, doch ten einde misbruik van de drukpersvrijheid tegen te gaan wordt voorge- steld de mogelijkheid in onze wetgeving te openen om het verschijnen van bepaalde uit- gaven, die een grove inbreuk maken op de openbare orde, tijdelijk te verbieden. Voorgesteld wordt, dat de bedragen, vastge- steld voor het inkomen der Kroon, gewijzigd zullen kunnen worden bij een wet, waarvan het ontwerp in eike Kamer met een gequali- ficeerde meerderheid van twee derden van het aantal leden dier Kamer wordt aangenomen. Tot nog toe moest voor het aanbrengen van een wijziging het geheele stroeve apparaat van een grondwetherziening in werking wor den gesteld. Het jaarlijksche inkomen van den Koning of Koningin, thans 1.200.000, wil de com missie gebracht zien op 1.000.000. De commissie acht het verder een leemte, dat in de Grondwet geen jaarlijksch inkomen wordt verzekerd aan den gemaal van een re- geerende Koningin, alsmede aan den gemaal eener Prinses, vermoedelijke troonopvolgster. Zij geeft in overweging, hierin bij deze ge- legenheid te voorzien. Het inkomen van den Prins-gemaal uit 's Rijks kas wil men ge steld zien op 200.000. De schadeloosstelling voor leden der Tweede Kamer wil zij 1000 verlagen tot f 4000 per jaar. Het pensioen dient volgens de commissie gebracht te worden van 150 op 120 per jaar tot een maximum van 2400 per jaar (thans 3000). De commissie ziet geen aanleiding wijzi- gingen aan te brengen in de taak van den Raad van State. Het evenredig kiesrecht wenscht de com missie niet te wijzigen; alleen wil men den gewonen wetgever iets meer armslag geven bij de uitwerking, in dien zin, dat hij niet verplicht zal zijn, de wiskundige evenredig- heid zoo dicht mogelijk te benaderen. Instelling van een Kamer voor het bedrijfs- leven naast de Eerste en Tweede Kamer acht de commissie niet gewenscht. Wei is zij van meening, dat goede gronden zijn aan te voe- ren voor het nader aanwijzen van een weg in de Grondwet voor organen, die, blijvend op het eigen terrein van het bedrijfsleven, rege- lend zullen kunnen optreden. Een volksvertegenwoordiger, die onwettige middelen en wegen aanprijst of bevordert moet men zijn lidmaatschap kunnen ontnemen. De opengevallen plaatsen zullen niet vervuld kunnen worden. Verder wordt voorgesteld de parlejmentaire onschendbaarheid van Minis ters en Kamerleden op te beffen ter zake van opruimg of schending van geheimen. Afwijzend staat de commissie tegenover het denkbeeld om de Algemeene Rekenkamer af te schaffen en de contr61e over de rijksin- komsten en uitgaven in het departement van Financien te concentreeren. Evenmin wenscht zij de mogelijkheid te openen, dat de Alge meene Rekenkamer zal bestaan uit 66n lid. In de procedure van grondwetswijziging wenscht de commissie geen verandering aan te brengen. Het ministerschap en het kamerlidmaat- schap wil men onvereenigbaar verklaren, maar tevens wil men bepalen, dat een Minister, bij een verkiezing tot lid der Staten-Generaal ge- kozen, ten hoogste drie maanden na zijn toe- lating het ambt van Minister en het lidmaat schap der Staten-Generaal vereenigen kan. De commissie acht invoering van het ambt van staatssecretaris, lid van het ministerie, ndet wenschelijk. Aan het rapport zijn eenige minderheids- nota's toegevoegd, met betrekking tot de drukpersvrijheid, staatssecretarissen (de in stelling van onder-ministers verdedigd), revo- lutionaire volksvertegenwoordigers en scha deloosstelling leden der Tweede Kamer. WIJZIGING BEVOLKINGS- BOEKHOUDING. De verplichtingen van de bevolking. Ingaande 1 Juli a.s. treden in- werking nieuwe voorschriften voor het doen van op- gaven op de gemeehte-secretarieen ten aan- zien van verhuizingen. Bij Kon. besluit van 31 Maart 1936, Staats- blad no. 342, zijn de voorschriften omtrent het aanieggen, inrichten en bijhoucjen van bevol- kingsregisters en het doen der daartoe ver- eischte opgaven aan hen, die met het houden der bevoikingsregisters zrjn belast, in een ge- heel nieuw kleed gestoken en, in een meer passend en bij den modern en tijd aansluitend. Waar deze voorschriften voor een ieder van belang zijn, zullen wij hieronder beknopt de voomaamste verplichtingen vermelden. Het voomaamste is wel, dat men voortaan verplicht is binnen 5 dagen van iedere woon- plaatsverandering kennis te geven op de ge- meente-secretarie. (Bur. Bevolking.) (De veelal nog gebruikelijke gedachte, dat men voor het doen van dergelijke aangiften 6 weken tijd heeft (hoewel ook al lang niet meer van kracht), zal zeker niet meer kun nen gelden als argument bij de een of andere overtreding). Als ,,woonplaats" wordt in den regel aan- gemerkt de gemeente en het perceel, waarin men zijn „nachtrust" geniet. Hierop zijn wel uitzonderingen, doch ten dien aanzien is het 't beste wanneer men twijfelt, toch aahgifte te doen op de secreta rie, alwaar men dan over elk geval nader zal oordeelen en beslissen. De macht der gemeentebesturen is belang- rijk verstevigd en in eerste instantie komt aan het gemeentebestuur het oordeel toe of er sprake is van vestiging of van vertrek. Bij vestiging in een gemeente moet men persoonlijk daarvan binnen 5 dagen op de secretarie dier gemeente kennis geven en daarbij overleggen een z.g. ,,verhuiskaart", die men ontvangt in de gemeente van vertrek. Tot heden was het gebruikelijk een „ver- huisbiljet" in te leveren; dit wordt ingaande 1 Juli een verhuiskaart. Uit het bovenstaande volgt dus, dat men op de secretarie der gemeente, die men verlaat, zoo spoedig mogelijk van het vertrek, even- tueel voorgenomen vertrek, moet kennis- geven. In ieder geval steeds zoo tijdig, dat men in staat is binnen 5 dagen na vestiging de „ver- huiskaart" in de nieuwe gemeente persoonlijk af te geven. Dit geldt niet alleen voor ,,gezinshoofden", die met hun gezin vertrekken, doch evengoed voor dienstboden, alleen wonende personen. kostgangers, e.d. Van verhuizingen binnen de gemeente moet eveneens binnen 5 dagen op de secretarie ken nis gegeven worden. Dienstboden, kostgangers, e.d. zullen goed doen hieraan bijzondere aandacht te schenken. Gezinshoofden zijn niet alleen verplicht eigen verhuizingen binnen de gemeente aan te geven, doch hebben bovendien ook zorg te dragen, dat van elke verandering in hun ge zin binnen 5 dagen kennis gegeven wordt. Dus ook zij dienen te zorgen, dat verande- ringen van dienstboden, kostgangers, e.d. worden aangegeven. Personen, die uit het buitenland of uit de overzeesche gewesten komen, moeten zich steeds en direct na aankomst melden. Van vertrek moet natuurlijk even goei aangifte gedaan worden. Tijdelijk verblijvenden moeten zich even eens melden, waama op de secretarie wel nader zal worden beslist hoe ten opzichte van een inschrijving in het bevolkings- respectie- velijk verblijfregister moet worden gehandeld. Instellingen, gestichten e.d., waarin perso nen onder eenig bestuur samenwonen en hotel-, pensionhouders, kamenverhuurders e.d. zijn voorts verplicht mededeeling te dopn van ieder, die langer dan 14 dagen wordt of is opgenomen of gehuisvest, alsmede van ieder zoodanig persoon die vertrekt. Waar overtreding gestraft wordt met hech- tenis of een flinke geldboete, is het raadzaam van een en ander goede nota te nemen en raden wij aan: geeft steeds op de secretarie uwer gemeente tijdens de uren, dat het Bevol- kingsbureau geopend is, kennis van uwe woon- plaatsverandering of van bij u inwonende of vertrekkende personen en dan steeds binnen 5 dagen. Daardoor voorkomt u vele moeilijkheden soms ook financieele. De kennisgevingen kunnen zoowel monde- ling als schriftelijk geschieden, doch bij vesti ging moet de aanmelding in de nieuwe woon- plaats persoonlijk geschieden. Tenslotte is het wenschelijk, dat personen die veelal in andere gemeenten dan die, waar zij in het bevolkingsregister staan ingeschre ven, nachtrust genieten, op de secretarie hun- ner woonplaats een 'bewijs vragen, dat zij in het bevolkingsregister staan ingeschreven, waardoor zij in voorkomende gevallen zullen kunnen aantoonen vrijgesteld te zijn van aan melding in die gemeenten waar zij wel meer- malen nachtrust genieten, doch toch niet be- hoeven te worden ingeschreven. VISCHCONSERVEERIN GS- INDUSTRLE. De Kamers van Koophandel te Delft, Dor drecht, Gouda. 's Gravenhage, Leiden, Midldel- burg, Rotterdam, Ter Neuzen en Vlaardingen, hebben een gemeensohappelij'k adres gezonden aan den minister van Landbouw en visscherij, waarin wordt verzocht de commissie, welke is ingesteld om den minister op korten ter- mijn ad vies uit te brengen over de vraag of een vischconserveeringsindustrie levensvat- baarheid zou bezitten en welke mogelijkheden er voor haar ontwikkeling liggen, alsnog aan te vullen met een vertegenwoordiger van het Economisch-Technologisch Instituut in Zuid- 'Holland en Zeeland, opdat deze aan de verdere werkzaaanheden van deze commissie kan deel- nemen. In het adres wordt er met nadruk op gewezen, dat een zoo innag mogelijk contact met de in deze provincie reeds bestaande in- dustrie moet worden onderhouden en dat voor de commissie dit contact het beste te berei- ken is via een vertegenwoordiger van het ge- rnoemde instituut. DE MOEILIJKE TOESTAND IN BELGIe. Belgie heeft nu, schrijft de N. R. Crt. een regeering, maar de moeilijkheden zijn verre van overwonnen. Het land staat, naar alien schijn, eerst aan het begin van de moeilijk heden, waar Frankrijk juist bezig is overheen te komen. Het Fransche voorbeeld heeft blij'kbaar aanstekelijk gewerkt op de Belgische arheiders. Want de voomaamste oorzaak van hun ontevredenheid is niet nieuw; de deva luate heeft de kosten van het levensonder- houd belangrijk verhoogd. De stijging van allerlei prijzen is reeds onmiddellijk ingetre- den nadat de regeering, genoopt door nijpen- de financieele moeilijkheden en een zeer slech- ten staat van het bankwezen, dezen stap ge- nomen had. Daama zijn andere prijzen ge- volgd. De verfbeterde piositie van de Belgi sche industrie voor de mededingingin de bui- tenwereld, is betaald met achteruitgang van den levensstandaard van het overgroote ge- deelte van de Belgische bevolking. Nu ziet men zich door een overstelpende beweging voor aanpassdng gedwongen, de werkeiijkheid onder ologen te zien. De regeering geeft toe, dat de toetand voor de verbrudkers inderdaad belanigrijk slechter was geworden. tamers, anders zou zij een verhooging van den steun voor de werkloozen thans niet in beschouwing nemen. Dat zegt nog aanzienlijk meer dan het uitbreken der stakingen op zichzelf. Daar bij zou men, zooals gezegd, aan infectie van over de zuidelijke grens kunnen denken. Maar zelfs als men met die infectie rekeninig houdt, kan men nu niet meer de gebeurtenissen in Frankrijik en Belgie gelijk stelien. De loons- verhoogingen in Frankrijk vormen een experi ment, dat de regeering als zoodanig heeft aan- vaand; zij waren niet afgedwongen door een belangrijke wijziging in het levenspeil, in den laatsten tijd. In Belgie blijkt dat wel het geval. Nu de steen aan het rollen is gebracht, ge- ibruikt de regeering de situatie, om de onte- vredenen van links en rechts wind uit de zei- len te nemen. In Frankrijk moge het nieuwe bewind reeds bij voorbaat hervormingsplan- nen hebben gekoesterd, zonder den druk van de stakingen zou zij die niet zoo overhaast hebben doortgezet. De Belgische regeering ziet zich nu genoopt, dit voorbeeld te volgen. Zij poogt blijkbaar verdere afbrokkeling van den aanhang der groote partijen, ten gunste van de radicafle bewegingen van communisti- sehen en fascistischen aard, als gevolg van ontevredenheid, te voorkomen. Asm alle kan- ten vanwaar gevaar dreigt, zijn maatregelen in .voorbereiding. De taalkwestie, de benarde positie der werkloozen en allerlei sociale desiderata, zullen in behandeling worden ge- nomen. Op verschillende punten is het Fran sche voorbeeld onmiskenbaar. De betaalde vacantie, en de verkortinig van de werkweek in verschillende bedrijven zouden anders al- licht op dit oogenblik buiten overweging zijn gebleven. tamers, men beroemt zich niet op de versterking van zijn concurrentievermogen, door een onsociale devaluatie, om dan, door de 40-urige werkweek, het effect daarvan weer op te heffen. Maar de politieike druk is te groot, dus tracht men dien met deze Fransche middelen te verzachten. iReeds stormt het, naar aanleiding van deze dingen, geducht in de liberale partij. Daar is een sterk onmiskenbaar conservatief ge- orienteerd verzet tegen de deelneming van de partij aan de regeering aan den dag ge- treden. Het partijbestuur heeft te kennen gegeven, dat de partij zich in het parlement niet tot steun aan de regeering verplicht zal voelen, ook al bevinden zich liberale minis ters in het kabinet. Nu blijft de meerderheid der regeering nog vrij aanizienlijk, ook al kan zij niet op de stem- men der liberalen rekenen. Liberalen, Vlaam- sohe nationalisten, rexisten en communisten bij elkaar, vormen nog geen twee-vijfde van de Kamer. Ook is er bij een stemming geen eenheid te verwachten in de gelederen van de liberale fractie omdat de stroomingen daar te eeer uiteenloopen. Maar is het in de katholieke regeerimgspartij anders gesteld? Van Zeeland is geslaagd als formateur. De mislukking van zijn eerste poging zag er niet ernstig uit. De partijen mloesten het hem moeilijk maken, maar zij hadden geen andere keus dan zijn leiding te aanvaarden. Hij was de eenige man van voidoende algemeen gezag en aanzien, die ter beschikkimg stond. Dat hij niet tot een partij behoort, was een groot voordeel. Nu hoefden de socialisten zich niet, ondanks het feit, dat zij de katholieken voor- bijgestreefd waren, aan een katholieken pre mier te onderwerpen. Vandervelde had blijk igegeven van. den heginne af het onvermijde- lijke daarvan te beseffen. Hij heeft een krachtige propaganda gevoerd voor Van Zee- land. De socialisten hebben ten slotte heel wat water in hun wijn moeten doen. Hun zes ministers hebben zij gekregen, maar niet de leiding van het kabinet, en evenmin de be- geerde portefeuille van binnenlandsche zaken. Van Zeeland heeft dit, voor de handhavdng van het gezag in dezen woefligen tijd vooral Gij kunt met gezond blijven. als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen. want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U ,,zoo moe", ,,zoo mat'' en ,,zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert Neem elken Vrijdag en Zaterdag een M.S.S.-cachet ter inwendige zuivering De M.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs- vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel- len, Uw met vergiftigde a£valstof£en gevulde darmen zacht ledigen, Uw gestel op£risschen. Ge gaat Un ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker f risch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want: M.S.S.-cachets Maken „Schoon Schip" Per 12 stuks in koker slechts 60 cent. (Ing. Med.) belangrijke departement, toch liever aan een burgerlijk man toevertrouwd. Dat de formatie kracht zou kosten, men heeft het van te voren evenzeer voorzien als het onvermijdelijke resultaat van de pogingen daartoe. PoQitiek redelijk ware een regeering geweest, samengesteld uit socialisten en katholieke democraten, versterkt misschien met wat jong-Turksche" elementen uit de liberale partij. Maar de katholieke democra ten wjlden niet aan dit, politieik zwakke, ver- taond. Zij beseften, zich daarmede in zeer ge- vaarlij'k vaarwater te begeven. Het zou een splitsing van him partij beteekend hebben, die partij, waardoor nog meer spleten loopen dan in een dergelijke, reldgieuse-politieke groepee- ring jn een een tali g land vanzelf reeds het geval moet zijn. De socialisten hebben dit, hun lievelingsdenkbeeld, reeds onmiddeliijk moeten opgeven. Voor de vorming van een nationaal kabinet moesten eerst de socialisten door Vandervelde en andere leiders tot berusting overreed wor den, waartoe dreigend gevaar het zijne heeft bijigedragen. Verder moesten de liberalen er- voor gewonnen worden. Zij hadden de meeste kracht tot verzet, juist omdat een anti-com- munistische en anti-fascistische regeering toch mogelijk was, zonder hun medewarking. Zij waren niet, zooals kat'holieken en socialisten onmisbaar, er rustte op hen dus niet de vaderlandsche plicht" om alle eigen bezwa- ren over het hoofd te zien. iEen voldloende aantal liberalen van gezag werd bereid gevonden, over alle overwegingen van taktiek heen te stappen. Nu het nieuwe bewind echter van de behoudende liberalen eisoht, dat zij ook over belangrijke, principieele punten heenstappen, is het liberale partijbe stuur rebelsch geworden. DE ST '(KINGEN IN BELGIe. Overal verscherping van den toestand. De staking in de haven van Antwerpen is nog steeds algemeen en heeft zelfs nog eeni ge uitbreiding genomen, daar ook de vracht- autabestuurders zich bij de staking hebben aangesloten. De zeelieden hebben besloten geen schepen meer te bemannen, waarop tij dens de staking werd gewerkt. De gameenteraad heeft Maandag besloten een bespreking over de haven tot later datum uit te stelien, teneinde de onderbandelingen, die mogelijk zijn, niet te schaden. In de ambtswoning van den gouvemeur van de prwimcie, baron 'Holvoet, is Maandag- avond een vergadering gehouden, waaraan mi nister Delattre, de gouverneur en andere per sonen, die grooten invloed op de stakers kun nen uitoefenen en tevens eeniige werkgevers, die niet te halsstarrig optreden ten aanzien van de getroffen overeenkomst, hebben deel- genamen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1