Ter Neu/ensche Courant Binnenland F euilleton-vertellingen Maandag 15 Juni 1936 No. 9464 TWEEDE BLAD BRABANTSCHE BRIEVEN. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. VAN WETTELIJKE REGELI'NG INZAJ4E PERSONEEL-PENSIOENFONDSEN. Oe minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogem Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voor-omtwenp van een wettelijke regeling van personeel-pensioenfondsen. Uiit de toeMch- ting bij ddt voor-ontwerp, waarover een com missie uit dien raad prae-advies zal uitbren- gen, blijkt, dat d:e gebeurtendssen, welke zich het vorige jaar ten aanzien van de pensioenen bij den Koninklij'ken Hollamdschen Lloyd heb- ben voorgedaan, daartoe aanieidimg hebben gegeven. De slecbte gang van zaken bij den Lloyd nu leidde er tenslotte toe, dat de pensioenen niet meer betaald konden word-en en de pensioen- gerechtigden zich met een gewone concurren- tie-vordering tegenower de vennootschap te- vreden moest stellen, doordat de voor pen sioenen bestemde gelden een geheel vormden met het bedrijfskapitaal. Volgens het voor-ontwerp zal als regel ge- steld moeten worden, dat pensioenfondsen e.d. alleen gesticht en in stand gehouden mogen worden met inschakeling van de vrijwillige ouderdomsverzekering of een levensverzeke- ringsmaatschappij. Het ontwerp bedoelt in de eerste en voor- naamste plaats het treffen van voorzieningen ten aanzien van ondememingspensioemfondsen of, zooals het ontwerp ze noemt: personeels- pensioenfondisen. Daamaast wordt het ge wenscht geaciht, ook de spaarfondsen aan re- gelen te binden. De voorgestelde regeling is van publiek- rechtelijken aard. NEDERLAND EN DE HAVENSTAKING TE ANTWERPEN. Het Berliner Tageblatt wijlst er op, dat on- geveer twintig stoomsohepen van Hamburg- sche reederijen in plaats van Antwerpen Ne- derlandsche havens hebben aangeloopen. De Hapag motorschepen Phoenicia en Seattle zullen in plaats van in Antwerpen in Rotter dam lading innemen en hetzelfde zal het ge- val zijn met de Potsdam van den Norddeut- schen Lloydi, welk schip op Oost-Azie vaart. Het blad meent, dat bij langeren duur van de staking in Antwerpen de Noord-West Duit- sche havens zullen profiteeren, omdat reeds van den eersten dag van de staking af meer goederen dan anders uit het gebied van Ne- derrijn en ROer hun weg over Bremen hebben genomen. Het grootste voordeel zal echter Rotterdam ten goede komen, dat wellicht een gelegenheid heeft am ook duurzame verzen- ding tot zich te trekken. Ulvenhout, 9 Juni 1936 MendeT, We geraken in't tij, dat den mensch weer in de gaten krrjgt, dat den bulten toch wel de moeife van 'm aankijken weerd is. Waarmee ik zeggen wilden mensch gaat pra- kizeeren over tochtjes, over va- cantde plazierkens, over 'n uitstapke van 1 anger of kor- teren duur. Na 'n jaar weegt 'm de steenen stad wel 'n bdetje zwaar op z'n ziel; is ie beu van de trillende huwelijksdrama's in de cinema, is... er te veul zonnelicht op 't stejen-asphalt, want stedelijk etal age-schoon kan t zonne licht nie verdragen. 'n „Mooie" winkelstraat in zonnelicht is als 'n tooneeljuffer die's mor gans wakker wordt. En al heur schoonheid op 't hoofdkussel achterliet. Ge verstaat, dit tusschen twee haakskes, da'k mlee die ,,stad" voomamelijk dat deel bedoel, dat nog te erg is, om er mee 'nen snel- trein lanigs te rei-zen. Dat deel van de leste jaren vooral, waarin duuzenden huizen wier- den opgetrokken in, ,,'H-uis-van-bewarin.g-stijl", wat op 'nen mensch z'n gemoed werkt als vergif: kortom dit deel van de grootstad voor- namelijk, dat op geregelde tijen bewonderd en beatudeerd wordt, door politikers van over de grens, naar ik al zoo dikwij'ls gemorken heb. Zooda 'k er zoetekensaan van overtuigd ge- raakt ben, dat stejenbouw meer 'n zaak is van poiitdek, dan van architec-tuur. Afijn, da's in mijn bedrijf netzoo! Zelfs vrouwke Oomen, ge kent ze wel, dat stok- ouwe mensch-ke, dat schuins tegemover ens 'n winkeltje-in-van-alles drijft, zelfs vrouw ke Oomen zeg ik, klaagt daarover. Heb ik oe dat verhaal nie 'ns gedaan over heur en Janus Hoe Janus op 'nen Zondagavood, teu- gen zeuven uren vrouwke Oomen op heeter- daad(!) ging trappeeren weugens overtreding op de winkelsluiting en hoe dat tachtigjarige wefke, nde veul hooger als 'r win'kellaai, 'n salvo opende cp den Jaan, met alle gewichten van de weegsohaal? „'t Ons en halfons he'k er nog op gewaagd", vertelde Janus me later: „maar toen ze aan 't halfpond, 't halfkilo en den kilo begost te komen, toen he'-k maar dekking gezocht aan den buitenkant van de winkeldeur!" Maar 'k zou afdwalen van m'n ohapiterke. 'k Wou dan zeggen: als de stad in 't voile daglicht staat van de hooge zomerzon, dan is 't er voor den geboren stedelinig, geboren mee bijziende oogskens en asphaltjzooltjes on- der z'n voetekens, zelfs nie meer te harden. Dan krijigt ie heimwee naar de nuimten, naar 't land, naar de bosschen, naar den buiten, waar de „architectuur" nog in handen is van den Scbepper zelf, waarom de schoonheid van 'nen steenouwen eik 't altij nog win-t van de modemste, de bestudeerdste en bewonderdste woning-vestiging, met stroomend-warm-en- koud ingemetseld bad en cetrale verwarming, kapstokken en liften incluis Ge zult zeggen: ,,Dre, ge kunt 'nen boom en 'n hiuis nie mee malkaar vergelijken," en zoo op 't eerste gezicht, amico, dan hebt ge schoon gelijik. Maarr! maar als er gere- geld de kostelijkste brokken natuurschoon worden verrinneiweerd alleen en alleen om er „riante villa's" van gewapend beton voor in de plaats te stellen; als goddelijke natuur- woestenijen met de daarin n-estelende veugels, de eekers, de fazanten en de hazen, wieren herschapen in de steenen doolihoven van poli tieke bouwoirde, als dus den steenenstapelende mensch denlkt iets beters, iets schooners in de plaats te kunnem stellen van 'n stuk eiken- bosch, van 'n -beukenpartij, van 'nen brok land- schapsschoon, dan ja, dan moet ik 'n stee nen geveltje vergelijken mee 'nen kastanje, mee nen platau. mee 'nen spar, mee 'nen blos- semenden appeleer en dan, nou dan moe ten ze, de bouw-,,meesters" van vandaag, mij altij nog voor 't edrst bewijzen, dat h-uilie ,,-meesterschap" rechtveerdigt om zaag en hak- bijd ibe zetten in den eeuwen-ouden voet van nen levenden edk. Maar weer dwaal ik af. Want ik moet deuze week, amico, mee oe naar Groesbeefc. Ik ben daar al geweest. Ge weet toch waar 't ligt...? Ja, ik moet dat vragen, want 't ligt verdokien tusschen de Zeuven Heuvelen; op eenen daarvan is de vermaarde Heilige Land- stiohtinig gelegen. Ja, nou weet ge 't! Sjuust! Nijmegen ligt er in den om-trek. Neee, ik draai de zaak. niet om! Want veul stej-en danken hun reputatie aan de schoon heid van d'omgeving. Aan dat wat ze nie bezit'ten dus! Ja. 'n aanbevelimg om er naar toe te gaan is dikwijiis gelegen in 't gerief, dat... ge 'r zoo gemakkelijk weg kunt komen! B.v. ,,Kom naar Breda, want de bosschen van... Ulvenhout zijn zoo schoon! En ge kunt er gemakkelijk komen." ,,Kom naar den Haag, want 't strand van Scheveniingen, want Wlassenaar is zoo schoon en ge kunt er gemakkelijk komen." ,Kom naar Amsterdam, want Zandvoort is zoo schoon en ge kunt er zoo gemakkelijk komen." ,,Kc*m naar Nijmegen, want Groesbeek is zoo schoon en ge kunt er zoo gemakkelijk komen." Ik waoht eigeniijk nog op de adverteratie ,,Nederlanders, kom -naar Duitsc-hland, naar Kleef, naar A-ken, dan kunt ge zoo gemakke lijk uitstapkems in Ned-erland gaan maken!" Of, in deuzen zelfden stijl: „Laat bij mij uw ndeuw costuum maken; ik maak 't voor een geld -met den verkeerden kanit naar buiten, dan hoeft ge 't nde meer te laten keeren!" Ja, ge lacht daar om? En toch... toch is deus averechtsche manier al toegepast in den lesten oorlo-g! Wjant de Negus is naar Enge- land ge-gaan, als ik 't goed hegrepen heb, om daar voor Aibessinie te veohten...! En duu- zenlden gaan er teugenwoordig soheien om mee 'n ander te .trouwen! En nou ik er de veertigjarige heb opzitten, durf ik in 't verband van deus briefke, van de week dan ook gerust zeggen: Nijmegen ligt bij Groesbeek, d-euzen zomer! Ja, ik ben er dan geweest in Groesbeek en ik kan op voorhand zeggen, amico: 't is er schoon en 't is er plazaant. 't Is er goei volk! 't Was 'nen regendag, dus mee 'n schaarke geknipt om T,rui thuis te laten. IMaar da's 'n aari-gheidj-e, ge verstaat! Eenen baas moet altij op den hof blijven en daar 't 'n staaltje is van oewen maatschappelijken plicht teugenwoordig om ook de vrouw heur aandeel in het baasschap te geven, trek ik er dan nou en dan maar 'ns uit, want... twee koetsiers op den bok, da's veul fout! Ik trek m'n edjgen dus 'n paar dagen per jaar besoheden terog! ,,Dus dan -hebt ge 't sleohit getroffen mee t weer?" zult ge nou deniken. Mneu! Als buitenmensoh kan 'k den buiten waar- deeren in al z'n versoheidenhedd. Eln als ik nou efkens terugdenk aan de glooiende dreven van Groesbeek, die daar in 'n endelooze verte wegschemerdfen in den zulveren dag, of als ik weer boor 't geruisch -in de diepe bosschen, die venblaauwden in den natten d-ag, of als ik zie wegnevelen de glooiende hei, waarover den matten waas hing van 'nen tros groene drui- ven, dan krijg ik trek, veul trek, om nog 'ns te gaan in deus schoone contreien, zoo onge- rept, direct uit Gods handen, dat ze eenmaal den droomer in- 'nen pastoor Suys moesten in- spireeren, om hi-er den wereldschen thuis van den Godmensoh te herscheppen. Deuzen buiten mee den veze-enden wind door 't ikni'sterend sparrenloof, -mee den klater in 't spulsche eikenblad, mee z'n dreven, die van den Hemel schijnen te glooien, deuze van stilte suizedende ruim-ten over de bronzen -hei- velden, waarboven de lochten kunnen jachten en flieren in zulveren flarden, kunnen pralen in den luister van 'nen rossen zonsondergang lochten waarin 't wolkenspul kan tieren in 'n onendiigheid dat g'oe klein voelt op zoo'n staal van scheppingspracht. Wat moet 't hiier schoon zijn, als straks de rosse avondzon door den kirn te smelten hangt en gouwen passement gaat leven aan den loo- ver van d-e purperende bosschien. Als daar over den goudbevliesten vijver en teugen -het die.pe bosch, in de stati-e van verre eeuwen het open-luchtspul zal worden opgevoerd van ,,De Verloren Zoon". Komt allegaar naar Groesbeek! Den burge- meester, de kapelaans, het heele volk van Gro-esibeek, dat daar geluk-kig woont en schuilt tusschen de schoonheid der Zeuven Heuvelen, dat blije volk, dat daar leeft aan den voet 'n 'Heidiige Landstichtirug, die deus jaar zulver ju bileert op een der schoone Heuvelen, het heele volk van Groesbeek, dat al maanden werkt aan den schoonen sprokeboek, bet zal oe met gastvrijheid, met gulhedld en trots ontvangen en leaen naar den oev-er van den boschvijver om oe 'n vrucht van geluk te laten pluk-ken uit deuzen Voorhof van God zelf. Allez, komt, en zet er oew tanden in, dat 't sap langs oew kin d'ruppelt. Ge zijt bier niet voor niks in 't vruchtenland der Betuwe! Trui gaat ook. Ze is een van die Zondagen jari-g en... ze heeft zelf heur verjaarscadeau uiitgezocht! Daar kom ik dus nie van af. Tot dan! zullen we zeggen! Veul groeten van Trui en als altij geen haarke minder van oewen t. a. v.t DRe. Vergadering van Maandag 8 Jrmi 1936, des namiddags 1% uur. Voorzitter de heer S. van Hoeve, Burge- meester. Tegenwoordig de leden: A. de Feijter, A. de Koeijer, A. J. de Visser, A. Haak, C. Maas, K. Hamelink, P. C. Wisse, H. de Feijter, M. Florusse, C. de Jonge, D. G. Koopman en de Secretaris J. Stolk Lzn. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. 2. Notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor vast te stellen de notulen der vergadering van 21 Maart 1936, die den leden in druk zijn toegezonden. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 3. Mededeelingen. Dat op 12 Mei 1.1. zijn opgenomen boeken en kas van den gemeente-ontvanger en is ge- bleken, dat de totaal ontvangsten bedroegen 137.256,83, /de uitgaven 133.743,72, zoodat in kas moest zijn f 3513,11, welk bedrag aan- wezig is bevonden. Aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen stukken en zoo noodig daar over besluiten. a. Een circulaire van Gedeputeerde Staten van Zeeland d.d. 4 Mei 1936 B No. 856, 3de afdeeling houdende bericht, dat het de bedoe- ling is te bevorderen, dat de Junipaarden- markt te Middelburg, welke ingevolge de be- palingen der desbetreffende verordening aldaar op Donderdag 18 Juni 1936 zou moeten worden gehouden, nader te doen plaats heb ben op Donderdag 25 Juni 1936. Aangenomen voor kennisgeving. b. Idem van alsvoren betreffende verzet- ting der kermis te Zuidzande van 2e Pinkster- dag 1 Juni naar den tweeden Zaterdag in September. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een circulaire van alsvoren d.d. 21 Fetaruari 1936 houdende bericht dat voor zoo veel noodig opnieuw de goedkeuring wordt verleend aan ide destijds door den raad inge volge de thans vervallen warenwet vastge- stelde verordening op de keuring van waren. Aangenomen voor kennisgeving. 5. Vaststelling eerste suppletoir kohier hondenbclasting dienst 1936. Burgemeester en Wethouders stellen voor vast te stellen op gemeld lste suppletoir kohier op een bedrag van 11 en te bepalen dat de betaling van het verschuldigde bedrag moet gesehieden in een termijn, vervallende op 1 Augustus 1936. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 6. Eervol ontslag gemeentebode-concierge Naar aanleiding van een verzoek van F. Hamelink, gemeentebode-concierge om eervoi ontslag tegen 1 Juli a.s. stellen Burgemeester en Wethouders voor dit ontslag eervol te ver- leenen. Op het verzoek van adressant waarin hij erop wijst slechts in totaal 22% dienstjaar te hebben en mitsdien verzoekt een gemeente- lijke toeslag te mogen ontvangen gelijk aan het verschil tusschen het hem toe te kennen pensioen en dat hetwelk hij zou hebben ver- kregen bij een diensttijd van 40 jaar stellen Burgemeester en Wethouders voor een toe- slag te verleenen van 100 per jaar en met ingang van den datum waarop het ontslag aan hem wordt verleend. De VOORZITTER deelt made, dat, zooals uit ae stukken blijkt, door den gemeentebode, den heer Hamelink, ontslag is verzocht, het- geen Burgemeester en Wethouders voorstel- len, hem eervol te verleenen. Spreker wil dan ook van deze plaats den heer Hamelink dank zeggen voor de trouwe zorgen, en de diensten, die hij de gemeente gedurenjde een reel>s van jaren heeft bewezen. Aan dat ver zoek om ontslag zit vast waar de heer Hamelink slechts 22% dienstjaar heeft, dien- tengevolge te weinig pensioen tegepover iemana met meer dienstjaren een verzoek om een toelage. Burgemeester en Wethou ders stellen voor een toeslag op het pensioen te verleenen van 100, met ingang van den datum van het ontslag. De heer MAAS kan zich hiermede zeer goed vereenigen. Hij gunt den heer Hamelink die 100 van harte, met zijn pensioen en zijn toe slag kan hrj dan netjes wegleven. Dit pen sioen is ook niet zoo groot. De heer Hame link heeft, naar hem is gebleken, 21% dienst jaar bij de gemeente, en nog 1 jaar elders. Hij kan zich met het voorstel van Burge meester en Wethouders van harte vereenigen. De heer KOOPMAN deelt mede, dat hij, toen hij het verzoek van den gemeentebode en het voorstel van Burgemeester en Wethou ders las, daarover anders dacht dan thans. Hij gevoelde spijt, dat Burgemeester en Wet houders met dit voorstel waren afgekomen en had er zich aanvankelij-k een beetje tegen willen verzetten. Het is spijtig, dat de be- trokkene door zijn leeftijd gedwongen is, zijn ontslag te vragen, het 'is spijtig, dat hij er slechts heel gebrekkig in zou kunnen slagen, de 40 dienstjaren te halen, als dat mocht, doch het is naar sprekers meening thans geen trjd een bijdrage uit de gemeentekas te geven zeker niet tusschentijds de begrooting. Dit waren zoo sprekers aanvankelijke overdenkin- gen. Hieromtrent is evenwel samenspraak geweest en heeft sprekers fractie besloten, zich tegen dezen post niet te verzetten. Toch wil hij Burgemeester en Wethouders den wenk geven, dat het de laatste keer is geweest, dat hij een toeslag helpt verleenen. Indien inder- tijd den heer Hamelink er op gewezen was dat hij geen 40 dienstjaren zou kunnen halen, zou deze gezegd hebben: daar geef ik niets om, als ik maar benoemd wordt. Thans is het te weinig en moet de gemeente er maai 'n beetje bijleggen. Spreker legt zich thans bij het voorstel van Burgemeester en Wethouders neer, evenals de heer Maas gunt hij het den persoon van Hamelink van harte. De heer HAAK kan zich met het voorstel van Burgemeester en Wethouders vereeni gen. De betrokkene heeft gedurende ver- scheidene jaren de gemeente trouw en eerlijk gediend. Tegenover den heer Koopman wil hij opmerken, dat het niet is omdat de heer Hamelink den pensioengerechtigden leeftijd heeft bereikt, dat hij ontslag neemt, dit ge- schiedt uit vrijen wil. Spreker kan zich met het voorstel van Burgemeester en Wethouders best vereenigen. Met algemeene stemmen wordt overeen- komstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten aan F. Hamelink met ingang van 1 Juli 1936 eervol ontslag te ver leenen als gemeentebode-concierge, en hem met ingang van dien datum een toeslag te verleenen op zijn pensioen van 100 's jaars. 7. Vaststelling instructie voor den klerk bode-concierge. Waar aan den tegemwoordigen ho»ie-con- cierge ontslag zal worden verleend komt het Burgemeester en Wethouders gewenscht voor aan den nieuw te benoemen eenvoudig schrijf- werk op te dragen, waarom wordt voorgesteld vast te stellen de navolgende instructie: INSTRUCTIE voor den klerk-bode concierge der gemeente Zaamslag. Artikel 1. De klerk-bode-concierge staat onder recht- streeksche bevelen van -den Burgemeester en den Secretaris. Artikel 2. Hij is beiast: a. met hem ter secretarie opgedragen schrijfwerk; b. met het bezorgen van alle dienststuk- ken enz., die van of door tusschenkomst van het Gemeentebestuur uitgaan en bestemd zijn voor de ingezetenen, alsmede van die stukken uitgaande van het bureau van den Burger lijken Stand; c. met het behulpzaam zijn bij de vol- trekking der huwelijken; d. met het mondeling afkondigen en aan- plakken van alle openbare kennisgevingen daar waar dit bevolen wordt; e. met het inwinnen van alle inlichtingen in de gemeente, benoodigd voor het bijhouden der bevolkingsregisters, waartoe hij zich onder meer, in de maanden Mei, Juli, Novem ber en December aan de huizen der ingezete nen vervoegt; f. met het onderzoek, ten dienste van het opmaken der kohieren voor de belasting op de honden in het voor- en najaar en zooveel noodig ook tusschentijjds, welks ingezetenen belastingplichtig zijn volgens de bestaande verordening; g. met het hijschen der vlag op den ge- meentetoren en het gemeentehuis op verjaar- dagen van het Koninklijk Huis of algemeene feestvieringen in de gemeente en het na af- loop inhalen van de vlag; h. met den huishoudelijken dienst in het gemeentehuis en met de zorg voor het schoon- houden van het gemeentehuis, waarondei begrepen zijn alle lokalen, kamers, kantoren enz., en het daarin zich bevinden»Ie ameuble- ment, alsmede met de zorg voor de verwar ming en verlichting; i. met het ontsluiten voor den aanvang van den dienst en na afloop van den dienst met het sluiten van het gemeentehuis. Artikel 3. Hij meldt zich ied-eren morgen van elken werkdag ten 9 uur ter secretarie tot het in ontvangst nemen van de te vervullen werk- zaamheden. Artikel 4. De klerk-bode-concierge zal zich, op kosten der gemeente, en na voorzien te zijn van een bon, hem ter secretarie verschaft moeten aanschaffen alle noodige gereedschappen. Artikel 5. De consumptie, die door de gemeente wordt aangeschaft, moet hij verantwoorden volgens een te verstrekken lijst. De verder benoodigde consumptie-artikelen moet hij zelf aanschaffen en leveren tegen een door Burgemeester en Wethouders vast te stellen tarief. Artikel 6. Voor woning wordt hem aangewezen dat gedeelte in het gemeentehuis, wat als woning is ingericht. Hij zal die met zijn gezin net en goed moeten bewonen, ten genoege van Bur gemeester en Wethouiders. Geringe en dagelijksche reparation zijn voor zijne rekening. Artikel 7. Het houden van kostgangers of verhuren van kamers is hem verboden. Zonder toestemming van Burgemeester en Wethouders zal hij ook geen familieleden als leden van zijn gezin mogen opnemen. Artikel 8. Bij eventueel ontslag uit zijne betrekking is hij verplicht, met zijn gezin de woning v66r of op den datum van ingang van het ontslag te ontruimen, zonder dat daarvoor een rech- telijke tusschenkomst noodig is. Artikel 9. Aan den klerk-bode-concierge wordt jaar- lijks een vacantie toegestaan van een week. Voor verlof van een dag, behoeft hij ver- gunning van den Burgemeester, voor langer van Burgemeester en Wethouders. Artikel 10. Gevallen, in deze instructie niet voorzien, worden door Burgemeester en Wethouders geregeld en belist. Deze instructie treedt in werking op den eersten Juli 1936, waardoor vorige regelingen vervallen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 8. Aanstelling tweeden geneeskundige. Bij schrijven van 30 April 1936 verzoekt de heer H. W. Frowein, arts te Zaamslag te worden benoemd tot 2de gemeente-geneesheer in de vacature, die in deze gemeente bestaat. Art. 1 der verordening betreffende de genees-, heel- en verloskundige dienst in de gemeente Zaamslag bepaalt dat vanwege de gemeente te verleenen genees-, heel- en ver loskundige hulp wordt uitgeoefend door twee geneeskundigen. Waar die hulp thans slechts wordt uitge oefend door een geneeskundige, vermits in ae gemeente slechts een arts is gevestigd zijn wij van oordeel dat nu uitvoering kan worden gegeven aan het voorschrift gegeven bij art. 1 van voornoemde verordening. Waar echter bij de begrooting slechts 750 is uitgetrokken voor deze (diensten, zou bij aansteling, b.v. met ingang van 1 Juli a.s. 125 moeten worden gevonden. Het komt ons daarom gewenscht voor het verzoek van adressant in te willigen en de benoeming te doen ingaan met ingang van 1 October a.s., dan is slechts een meerdere uit- gaaf van 62,50 te dekken. De heer WISSE deelt mede,alvorens tot behandeling van dit voorstel in openbare ver gadering over te gaan, hieromtrent een nadere bespreking te willen houden in besloten verga dering. De heer KOOPMAN# steunt dit voorstel. Ook hij heeft enkele dingen, die hij in beslo ten vergadering ter sprake wil brengen. De heer DE JONGE steunt het voorstel van den heer Wisse. Ook hij heeft in besloten vergadering enkele dingen te zeggen, waarbij namen en cijfers genoemd moeten wortlen, die hij in openbare zitting niet noe- men kan. De VOORZITTER schorst hierop de open- bare vergadering, welke overgaat in een zit ting met gesloten deuren. Na heropening stelt de heer De Jonge voor, een tweeden geneeskundige aan te stellen met ingang van 1 Juli a.s. Dit voorstel wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Haak, Hamelink, Florusse en De Jonge; tegen stemmen de heeren A. de Feijter, De Koeijer, Visser, Maas, Wisse, H. de Feijter en Koopman. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders kan derhalve geacht worden aangenomen te zijn. De VOORZITTER verzoekt de heeren H. de Feijter en Wisse met hem het stembureau te vormen. Uitgebracbt worden 11 stemmen, waarvan op H. W. Frowein 10 stemmen, 1 briefje is bianco. Is alzoo benoemd ide heer H. W. Frowein. 9. Wijziging begrooting algemeen burger- lijk armbestuur dienst 1935. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan de navolgende wijziging goedkeuring te verleenen onder de inkomsten te vermeerderen de vol- dende posten: achterstallige inkomsten /0,10; gewone collecten 12,86; inschrijvingen en vrijwillige bijdragen 102,27opbrengst verhaal art. 63 Armenwet 555; gewoon subsidie der ge meente 234,15; totale vermeerdering der inkomsten f 904,38; onder de inkomsten te verminderen de vol- gende post: huur van huizen f 19; totale vermindering der inkomsten 19. Uitgaven: onder de uitgaven te vermeerderen de vol- gende posten: bedeeling van levensmiddelen /191; bedee- ling in brandstoffen 8,40; bedeeling in klee- d'ing en liggingstukken 62,27kosten van verpleging /115; kosten brandverzekering /0,10; kosten geneeskundigen bijstand 690,50; medicijnen 25; advertentien /0,40; subsidien 9; totale vermeerdering der uitgaven f 1101,67 onder de uitgaven te verminderen de vol- gende posten: bedeeling in kleeding en liggingstukken /48; bedeeling in geld f 48,43; onderhoud van gebouwen 14,19; begrafeniskosten 35; schrijf en drukbehoeften 36,46; vuur en lieht 5,52; kosten van vergaderingen 3,90; brief- porten, vrachten enz. f 1,52; premie vrijwillig ouderdomspensioen 3,97; onvoorziene uit gaven 67,30; totale vermindering der uitgaven 216,29. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 10. Straatverlichting Hoek van den Dijk. Een door M. van Kerkvoort en 14 an/deren onderteekend adres aan Uwen Raad luidt: Ondergeteekenden inwoners in U gemeente woonachtig te Hoek van den Dijk verzoeken eenparig beleefd een paar lampen aan de pa1 en van het electrisch bedrijf te willen plaatsen, daar het bij winterdag soms zeer gevaarlijk is bij donkeren avond. Hopende U op U aller medewerking volgen de onderteekenaars. Aan de N. V. Provinciale Zeeuwsche Elec- triciteits Maatschappij om inlichtingen ge- vraagd schrijft deze o.a. de uitbreiding om- vat het le veren en bedrijfsvaardig aanbren- gen van een 2-tal nieuwe lantaarns, compleet met wandarm, armatuur en gloeilamp van 75 watt. Deze lantaarns zullen worden aange- bracht aan een der palen van het bestaande stroomvoorzieningsnet, terwijl de hierop voor rekening der gemeente komende kosten in totaal 79,50 zullen bedragen inclusief het leveren en bedrijfsvaardig aanbrengen van een sehakelklok en een meter. In dit bedrag is echter niet begrepen eene eventueele vergoeding aan derden wegens het plaatsen van de klok en den meter in zijn of haar per- ceel en dat indien hiervoor eene vergoeding mocht worden verlangid ditzelfde bedrag aan de gemeente in rekening moet worden ge- bracht. Bij nader onderzoek is echter gebleken dat M. van Kerkvoort gratis de daarvoor noodige ruimte wil afstaan. Burgemeester en Wethouders stellen mits dien voor het verzoek van adressanten in te willigen. De VOORZITTER wijst er op, dat M. van Kerkvoort gratis de noodige ruimte voor het plaatsen van een sehakelklok en meter be- schikbaar wil stellen. De heer MAAS kan zich zeer best met het voorstel vereenigen. Hij is Burgemeester en Wethouders zeer dankbaar, dat zrj dit hebben gedaan. Spreker is er eigeniijk over verwon- derd, dat de menschen aan den Hoek van den Dijk al niet een jaar of 4 geleden dit verzoek gedaan hebben. Hij is er voor, dat ook dezen van de straatverlichting zullen kunnen ge- nieten. De heer HAMELINK merkt op, dat die 79,50 waarschijnlijk toch maar in het eerste jaar betaald zal moeten worden. De VOORZITTER deelt mede, dat dit zijn de kosten van aanleg. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 11. Opheffing plaatselijke commissie van toezicht op het L. O. Waar in verband met de wet tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs de gemeenteraad desgewenscht ter nadere verzekering van het plaatselijk toezicht op het lager onderwijs eene commissie kan instellen en dus eene commissie als in deze gemeente bestaat niet meer vereischt is, stellen wij U voor mede in verband met de vacature in de commissie ontstaan door het overlijden van den heA1 J. Deesvan Liere de commissie op te heffen met ingang van den eersten Juli a.s. De heer HAAK meent, dat voordien de gemeente wettelijk verplicht was tot benoe ming van een dergelijke commissie. Toen was er niets aan te doen, hoewel spreker het nut er van niet inzag. Waar thans die wette lijke verplichlingen nigt meer bestaan, is spreker voor opheffing. Dit vormt in ieder geval een voordeel voor de gemeente. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 12. Extra hulp aan werkloozen 1936, stcun- verleening afdeeling B. De Minister van Sociale Zaken schrijft ons bij circulaire dd. 29 Januari 1936, no. 200- 1395 afd. W. en S. o.a. dat over het kalender- jaar 1936 per gemeente ten hoogste f 4,20 mag worden uitgegeven per werklooze voor steunverleening afdeeling B. Van dit bedrag komt f 2 ten Iaste der gemeente en f 2,20 voor rekening van het Departement van Sociale Zaken. Het gemiddelde aantal werkloozen voor deze gemeente bepaald op 73 kan hiervoor dus wor den uitgegeven 306,60 en komt hiervan ten laste der gemeente 146. Burgemeester en Wethouders stellen voor hiertoe te besluiten. De heer HAMELINK merkt op, dat dit be drag natuurlijk is bedoeld als bijdrage voor de commissie, die in de plaats komt van het crisiscomite B. Hij vraagt, of het gedacht be staat, de commissie onder een anderen naam voort te zetten. De VOORZITTER deelt mede, dat het zoover nog niet is. De betreffende zaak ver- keert nog pas in het eerste stadium. Het voor stel van Burgemeester en Wethouders is inge volge voorschrift van hoogerhand. De heer HAAK meent, dat hierover wel geen hoofdelijke stemming noodig zal zijn. Er zijn veel werkloozen, extra hulp is noodig, hij vertrouwt dan ook, dat van de geboden ge legenheid wel in iedere gemeente gebruik zal worden gemaakt, daar kan niemand tegen zijn. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 13. Wijziging begrooting dienst 1935. Burgemeester en Wethouders stellen voor de begrooting dienst 1935 te wijzigen als volgt onder de inkomsten te vermeerderen de vol- gende posten: batig slot van den gewonen dienst, enz. f 822,95; achterstallige inkomsten 463,06; ontvangst te weinig genoten vergoeding f 828,45; terugontvangst te veel genoten ver goeding artikel 101 L. O. wet 1920 161,38; bijdrage rijk steunverleening en werkverschaf- fing 2291,11; bijdrage Nationaal Crisis- Comite 576,70; verkoop vlee*h in blik J 474,15; totale vermeerdering der inkomsten f 5617,80; onder de uitgaven te vermeerderen de vol- gende posten: achterstallige uitgaven 122,91; onderhou- den gemeentehuis 179,61; onderhoud meu- belen f 8/,50; abonnement Staatsblad, enz. 1,01; archief f 23,91; verteringen stem- bureaux, enz. 6,90; premien ingev. de Ziekte- wet, verzamelpost; kosten officieel raadsver- slag 13,37; onderhoud lantaarns 524,83; subsidie vrijw. brandweer 20,40; annuiteiten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5