ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9464 MAANDAG 15 JUNI 1936 76e Jaargang Binnenland Buitenland. EERSTE BLAD De abonne's van het Geillustreerd Zondagsblad, H.H. Kantoorhouders Onze abonne's in het Buitenland Hoe word ik snel bruin NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen r. per post f 1,55 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar /oor Belgie en Amerika f 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruittetaling. IJitgoefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer f 0,20 KT.F.TNT, ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst 6en dag voor de uitgavc. DIT READ VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. die het blad per post ontvangen, worden verzocht, him abonnementsgeld vo6r 1 Juli a.s., in te zenden daar er anders over beschikt wordt met verhooging van 15 cent. DE UITGEEPSTER. worden verzocht het abonnem entsgeld over het 2e kwartaal 1936 van de Ter Neuzensche Oourant vo6r 1 Juli a.s. in te zenden. Wjj vestigen er de aandacht van onze abonne's op, dat wij bij terug-ontvangst van eene onbetaalde kwitantie, onmiddellijk de toezending van het blad zullen staken. DE UITGEEFSTER. worden dringend verzocht, het verschuldigde abonnementsgeld v6or 1 Juli a.s. in te zen den. Bij niet-ontvangst v66r dien datum wordt het abonnement gestaakt. AJbonnementen voor het buitenland worden slechts aangenomen bij vooruitbetaling. DE UITGEEFSTER. DIEN STPLICHT. Wenschen omtrent inlijving. De ingeschrevene voor den dienstplicht, die hun wenschen met betrekking tot de inlijving niet reeds bij de keuring hebben opgegeven of die iets anders zouden wenschen dan zij toen hebben medegedeeld, hebben tot 15 Juli ge- legenheid hun voorkeur op te geven aan den commandant van het indeelingsddstriet. Het verddent in het algemeen aanbeveling dit sohriftelijk te doen. Deize voorkeur kan betreffen zoowel de in- deeling bij de zeemacht of bij een bepaald korps als het gamiizoen, den tijd van opkomst en de opleiiding tot officier of onderofficier. Voor sommige gevallen zijn bij de keuring bijzondere aanwijzingen verstrekt omtrent de wijze van aanmelding. Voor deze gevallen moeten die bijzondere aanwijzingen stipt wor den opgevolgd, ook al wijken zij af van het- geen hierboven is te kennen gegeven. De hier- bedoelde bijzondere aanwijzingen hebben voor- namelijk betrekking op vervroegde inlijving indeeling bij den motordienst en opleiding tot reserve-officier-vlieger of reserve-officier- waamemer bij de luchtvaartafdeeling. Belanghebbenden behooren er rekening mede te houden, dat niet aan ieders wenschen kan worden voldaan. Ter Neuzen, 15 Juni 1936. De wnd Burgemeester van Ter Neuzen, L. J. GEELHOEDT. DE ZOMERPOSTZEGELS. Konlnklijke belangstelling. Naar gemeld wordt, is H. M. de Koningin beredd gevonden een plaat of schilderij van een Nederlandsch kunstenaar beschikbaar te stellen voor de verloting, verbonden aan den venkoop der zomerpostzegels. Bestelkaarten of briefkaarten voor zakatlasjes, die als be- wijsnummer voor deelneminig aan die verloting gelden, kimnen alsnoig worden ingezonden, maar moeten beplakt zijn met drie zamer- posteegels van 6 ct. (10 ct.). Naar wij vernemen, is de oorspronkelijke verkooptijd voor de zomerpostzegels ver- lengd tot 15 Juli a.s. In verband daarmede wordt ook de gelegenheid om zakatlasjes te bestellen en deel te nemen aan de loterij met waardevolle premies opengesteld tot en met 15 Juli. HET ZEDENSOHANDAAL IN DEN HAAG. In de Ned. Jurisprudentie van 13 dezer is opgenomen de beschikking van de arr.-recht- bank te 's-Gravenbage, gegeven op den vorde- ring van den officier van justitie tot gevan- genhouding van mr. L. A. R. krachtens art. 66 Wetb. v. Strafvordering. Verdachte had opheffing van de bewaring verzocht op grond van formeele bezwaren. De rechtbank erkent de juistheid van die bezwa ren en beschikt, dat op dien grond de invrij- heidstelling van verdachte moet worden be- volen. De rechtbank voegt er echter het vol- gende aan toe: Overwegende, dat de rechtbank echter hier- naast uitdrukkelijk wil opmerken, dat wan- neer het boven behandelde formeele verweer niet was gevoerd de rechtbank geen voldoende bezwaren tegen verdachte aanwezig zou heb ben geacht en hem uit dien hoofde in vrijheid zou hebben gesteld. OOK ROTTERDAM PROFITEERT VAN DE STAKING TE ANTWERPEN. In verband met de staking te Antwerpen heeft de „Norddeutscher Lloyd" aan zijn schepen instructie gegeven, de Belgische ha vens tot nader order niet meer aan te loopeD en 't verkeer op Antwerpen naar Rotterdam te dirigeeren. GESGHENK VAN DE RESIDENTIE AAN DE GEMEENTE VEERE. Een dezer dagen zal door het gemeente hestuur van de residentie worden aangeboden aan het gemeentebestuur van Veere, een ko- peren lichtkroon, bestemd voor de hal van het nieuwe gerestaureerde raadhuis te Veere De kroon is ontworpen door ir. Van Heeswijk van den Rijksgebouwendienst en werd ver- vaardigd door de leerlingen van den gemeen- telijken vakcursus voor werkloozen, onder leiding van den heer Meurs. De kroon werd uit de hand vervaardigd uit gedreven koper. DE SURTAXE D'ENTREPoT. Naar de N. R. Crt. meldt heeft de Earner van Koophandel te Straatsburg aan de Fran- sche regeering gevraagd of de surtaxe d'entre- pot zou kunnen worden opgeheven voor de goederen die van Rotterdam den Rijn opgaan. Dit verzoek is klaarblijkelijk gedaan in ver band met de staking te Antwerpen, waardoor de aanvoeren uit die haven naar Straatsburg zijn verminderd. Uit Belgie wordt gemeld, dat vanwege de Belgische regeering te Parijs protest tegen eventueele inwilliging van dat verzoek zou worden uitgebracht. DE TOESTAND. IN HET BAKKERSBEDRIJF. Er heeft zich een comite gevormd van Am- sterdamscbe bakkerspatroons, bestaande uit de heeren H. J. Hamringa, D. Homoet, F. G. Burger en C. F. Bach, hetwelk een actie zal voeren om het bedrijf gedurende tweemaal 24 uur te sluiten om zoodoenide de aandacht van de Regeering te vestigen op den nood- toestand waarin de bakkerijen verkeeren. Het comite staat op het standpunt, dat zoo spoediig mogelijk zal moeten worden over- gegaan tot verbindend verklaring der con- tracten inizake de prijsregelingen. CONTINGENTEERING VAN DEN INVOER VAN KOFF1E. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van den invoer van koffie werd op den eigea- aardige omstandigheid gewezen, dat goed- keuring wordt gevraagd van een maatregel, welke op den dag van de indiening van het ontwerp, bij Kon. besluit werd ingetrokken. Aanneming van dit ontwerp kan geen andere beteekenis hebben dan die van goeidkeuring van het gevoerde beleid, verwerping slechts die van afkeuriug aaarvan. Men achtte dezen gang van zaken bijzonder onbevredigend. Ver scheidene ieden waren van oordeel, dat de crisis-invoerwet hier is gebruikt voor een doel, waarvoor zij niet geschreven is. Daar- tegen hadiden zij ernstige bezwaren. STEUN AAN DE VARKENSTEELT. De minister van landbouw en visscherij heeft besloten, de Nederlandsche Veehouderij- central-e in de gelegenheid te stellen tot steiun aan de te lage varkensprijzen af te nemen. Het ligt m de bedoeling door dezen maat regel de varkensprijzen tot een minimum- prijs van ongeveer 18 cent per pond levend te verhoogen. Zeer binnenkort zal nader bekend gemaakt worden onder welke voorwaarden en tegen welke prijzen de Nederlandsche Veehouderijcentrale deze varkens zal afnemen. BELASTING OP DEVALUATIEWINST. In de Utrechtsche Courant verklaart de heer A. van Wijnbergen, dat hij voor zich niet kan uitmaken, wat het beste is: al of niet devalueeren. Maar wel vindt hij het erg ver- keend, dat vele personen, van wie men weet, dat zij voordeel van devaluatie zullen hebben en die zicbzelf vaak met opzet in die posdtie brengen, zoo voor devaluatie ageeren. Hij schrijft: ,,Wat er ook moge gebeuren, van harte hoop ik, dat, mocht ooit devaluatie komen de Regeering tijdig die maatregelen zal heb ben voorbereid, waardoor de fiscus voor een deel beslag zal kunnen leggen op sommige winsten, tengevolge van devaluatie behaald, en zeer speciaal op de winsten, door laatst- bedoelde groep genoten. Voor oorlogswinstbelasting waren goede gronden aanwezig. Bij devaluatie zullen in bepaalde gevallen nog sterkere gronden kunnen worden aange- voerd, Wie 't bovenstaande wel overwegen, zullen inzien, dat ten opzichte der pro-devaluatie- beweging d&drom zoo uiterst groote reserve behoort te wonden in acht genomen. wijl niet is vast te stellen, in hoeverre zij reeel Is, in hoeverre zij ten doel heeft het algemeen volks- belang te dienen. Vast staat toch, dat ook andere niet fraaie motieven in het spel zijn." UIT DE A.-R. PARTIJ. Omtrent de Vrijdag in het Dr. Kuyperhui te 's-Gravenhage, gehouden vergadering van gedeputeerden der kieskringcentrales van de anti-revoiutionaire partij, wondt gemeld: De voorzitter van het centraaJ comite, het Tweede Kamerlid Schouten, decide aanstonds bij den aanvang mede, dat slechts drie punten in bespreking zouiden worden gebracht, nl. le. de wijze van candidaatstelling voor de Kamerverkiezingen 19372e. de candidaten voor deze verkiezing; 3e. het verkiezings- program. Andere punten konden niet ter be spreking worden toegelaten, aangezien de vorengenoemde drie punten, met het oog op den emst van den politieken toestand, ten zeerste urgent moesten worden geacht. Deze urgentie is ontstaan, zoo vervolgde hij, door het voornemen der regeering, de par- tieele wijziging van ide Grondwet op een zoo- danig tijdstip aan de orde te stellen, dat einde 1936 of begin 1937 de Kamer zal worden ont- bonden, terwijl de nieuwe verkiezingen dan reeds in Februari of Maart 1937 zullen plaats vinden. De a.-r. partij dient met deze moge- lijkheid rekening te houden, teneinde de ver- kiezings-actie zoo spoedig mogelijk te kun nen aanvangen. Wat de wijze van candidaatstelling betreft, was men vrijwel algemeen van oordeel, dat deze op dezelfde wrjze als in 1933 diende te gescbieden, nl. door let indienen van 66n lrjst in alle kieskringen, n%t Dr. H. Colijn als lijst- trekker. Bij de bespreking van de candidaten werd ernstige critiek geoefend op het feit, dat de heeren van Baren en Schwartz het Kamer- lidmaatschap gecumuleerd hebben met het burgemeestersambt van Delft en Maassluis. De heer Schouten deelde daarop mede, dat zulks geschied was in overleg met het cen- traal comite, opdat men bij de komende ver kiezingen vrij zou staan om den heeren al dan niet een 'direct verkiesbare plaats op de can- didatenlijst in te ruimen. Verscheidene nieuwe candidaten werden hier- op naar voren gebracht, waarbij de wensch bleek, ook met het oog op de verhoudingen in de partij zelve, een ruimere plaats op de candidatenlijst in te ruimen aan anti-revolu- tionairen van Ned. Herv. huize. In dit ver band werden als candidaten voor een direct verkiesbare plaats genoemd Jhr. Beelaerts van Blokland, wethouder van Renkum, en baron van Heemstra, oud-gouvemeur van Curasao. Ook kwam van enkele zij den de wensch naar voren, sommige oudere a.-r. Kamerleden door jongeren te vervangen. Bij de bespreking van het verkiezings- program werd, vooral door de gedeputeerden uit ;de landbouwende provincies en speciaal uit Zeeland en Friesland, ernstige critiek ge oefend op het crisisbeleid der regeering. Vooral over de agrarische maatregelen bleek groot verschil van meening te bestaan. Ook de heer Schouten gaf te kennen, dat slechts weinig crisismaatregelen zijn voile instemming hadden. Ook over het beleid van sociale zaken was de ontstemming vrijwel algemeen. In plaats van het streven naar een voldoenden steun, wenschte men te zien een streven naar meer arbeid, waarvoor verschillende objecten werden aangewezen. Steun zonder productie- ven arbeid acbtten zeer velen uit den booze. Ook de werking van bet Werkfonds achtten vele gedeputeerden onvoldoende en te lang- zaam. Na ampele bespreking bleek het meerendeel der aanwezigen van oordeel, dat een vier- hoeksprogram, benevens een politiek manifest, het meest wenschelijk moest worden geacht. Het vierhoeksprogram zal dan o.m. moeten bevatten een krachtige gezagshandhaving, be- vordering van een krachtige weermacht, zoo wel in ,de overzeesche gewesten als in het moederland en ook een verbeterde crisis- wetgeving, waarbij met de belangen van alle hetrokkenen wordt rekening gehouden. De wenschen en grieven der gedeputeerden zullen thans in het centraai comite worden besproken, waarna dit aan de aangesloten kiesvereenigingen een advies zal uitbrengen. Op na de sluiting van de vergadering ge- stelde vragen omtrent de kwesties Ambt- Hardenberg en 's Gravenzan.de, gaf de beer Schouten een ontwijkend antiwoord, aangezien z.i. daarover in de Staten-Generaal het laat- ste woord nog niet gesproken was. VERLENGING OtTROOI DER NEDERLANDSCHE BANK. Ingediend is een wetsontwerp tot verlen- ging en wijziging van het octrooi der Neder landsche Bank De belangrijkste wijzigingen betreffen de uitbreiding van den werkkring der bank, door haar de hevoegjdheid te geven een openmarkt- politiek te voeren. Dit zal mogelijk worden gemaakt door het koopen en verkoopen van wissels, binnenslands betaalbaar en van Neder landsch schatkistpapier. (Dit laatste alleen dan, wanneer het ecrst van derden is betrok- ken, dus niet rechtstreeks van den agent van het Ministerie.) Verder heeft een wijziging van de winst- verdeeling plaats. De Minister is met het bankbestuur van meening, dat het gewenscht is, de reserve- positie van de Bank te versterken. In plaats van een maximum van het reservefonds gelijk aan het vierde deel van het maatschappelijk kapitaal, wordt voorgesteld, dit maximum gelijk te stellen aan het bedrag van dat kapi taal, nl. 20.000.000. Teneinde de vorming van dit reservefonds te bespoedigen wordt voorgesteld om de afzondering uit de winst van 10 pet. te verhoogen tot 15 pet. De voorgestelde bepalingen aangaande de verdeeling van de winst houden tenslotte ook nog in de afschaffing van de tantiemes, die door de directieleden, de commissie van ad vies en de commissarissen worden genoten. Ter wille van het overzicht worde hierna de voorgestelde winstverdeeling hgrhaald en ver- geleken met de onder vigneur van de bank- wet 1919 bestaande winstverdeeling. Thans geldt de volgende regeling: Eerst komt 3% pet. over het maatschap pelijk kapitaal aan de bank; Van het meerdere wordt 10 pet. in het reservefonds gestort, totdat dit 5.000.000 heeft bereikt; Van het oversehot wordt 3 pet. als tan tiemes aan directie, commissie van advies en commissarissen uitgekeerd. Deze uitkeering stijigt tot 3% pet. indien de directie bestaat uit meer dan vier ieden; Het meerdere wordt voor door de Bank en voor door den staat genoten, totdat het winstaandeel van de Bank, behalve de ver- eischte storting in het reservefonds en de uit- gekeerde tantiemes, 7 pet. van het maat schappelijk kapitaal bodraagt; Het dan nog overblijvende wordt voor door de Bank en voor door den staat ge noten. Volgens het onderhavige wetsontwerp zal de verdeeling van de winst als volgt geschieden: Eerst wordt een deel der winst gestort in een bijzondere reserve. Dit deel is gelijk aan (le helft van de inkomsten der bank uit de operation in de openmarkt en het koopen en verkoopen van schriftelijke en telegrafische uitbetalingen, cheques, wisselbrieven, enz., buitenslands betaalbaar. Deze storting ge- schiedt, totdat deze bijzondere reserve 10 millioen heeft bereikt. Van het meerdere komt 3 y2 pet. over het maatschappelijk kapitaal aan de Bank; Van het oversehot wordt 15 pet. in het re servefonds gestort, totdat dit 20.000.000 heeft bereikt. Het meerdere wordt voor ^4 door de Bank en voor door den staat genoten, totdat het winstaandeel van de Bank, behalve de ver- eischte storting in het reservefonds en in de bijzondere verplichte reserve 7 pet. van het maatschappelijk kapitaal bedraagt. Het dan nog overblijvende wordt voor door de Bank en voor door den staat ge noten. De voorgestelde winstverdeeling behou- (dens voor zoover deze betreft de verplichte vorming van een bijzondere reserve zal eerst in werking treden, wanneer het ponden- verlies geheel zal zijn gedelgd. Artikel 8 van het wetsontwerp bevat de voor dit doel noodige bepalingen. HET ONTWERP RIJTIJDENWET. (Het bestuur van den A.N.W.B. heeft zich naar aanleiding van de dezer dagen versche- nen memorie van antwoord op het ontwerp- Rij-tijdenwet in een adres tot de Tweede Ka mer gewend. Het bestuur betoogt daarin o.m. dat het sinds jaren op het standpunt van de consdde- rans van het imgediende wetsontwerp staat. Het bestuur is echter teleurgesteld omdat het wetsontwerp de gevraagde regeling niet bevatte, doch zich voor een groot deel be- perkite tot het vragen van machtiging om deze regeling te treffen bij algemeenen maatregel van bestuur. Naar aanleidijng van de in het voorloopig verslag van de Tweede Kamer tegen deze procedure igeopperde bezwaren is thans in de memorie van antwoord in hoofd- tr.ekken uiteengazet, hoe de betrokken minis ters zich deze regeling denken en nu blijkt, dat de gedachte regeling ten deele buiten de in ds wet genoemde doelstellingen om zal gaan. In het bijzonder wordt daarbij gewezen op de bepaling, dat het aan alle ndet-beroep- -bestuurders van personenauto's verfboden zou zijn, langer dan 4 uren achtereen aan het stuur te zititen, en op de bepaling dat het een speciale groep van deze bestuurders n.l. den handelsredzigers, bovendien verbod'en is, na 10 uur 's avonds en Zaterdags na 1 uur te rijden, behalve voor hun genoegen. iDe AjN.W.B. wijst er op, dat geen van beide categorieen van bestuurders arbeidsbe- soberming noodig hebben en dat voor geen van beide is aangetoond, dat zi^ door overver- moeidheid een gevaar zouden beteekenen v-oor de vedligh-eid op deh weg, tenzij bovendien alle genoemde criteria geheel willekeurig zijn. De noodzakelijke controle op de naLeving van deze voorsohriften zal een voortdurende hinder voor de 'betrokkenen zijn. Men demke om een enkel voorbeeld te noemen slechts aan het aanhouden ter controle van elken automo- bdlist na 10 uur 's avonds of 's Zaterdags na 1 uur. Tenslotte wijst de A.N.W.B. erop, dat deze onnoodige bepalingen met de daaruit voort- vloeiende admindstratieve en andere beslom- merinigen, een bron van voortdurende erger- nis zullen zijn voor elken automobitist en dat het toch niet noodig is, hem op deze wijze het 1-even onaangenaam te maken door hem een juist, een economisch en bovendien vol- komen onsohadelijk gebruik van zijn auto te belettem. Daar adressant acht aangetoond te hebben. hoe bedenkelijk de gevolgen kunnen zijn van een machtiging. om bij algemeenen maatregel van bestuur regelen te treffen betreffende de ni et-beroepschauffenrS en dat de reglementee- ring van de rijtijden van deze groep in het kader van het onderhavige wetsontwerp ook achterwege zou moeten blijven, geeft adres sant dC Kamer dringend in overweging te willen ibeivorderen, dat deze machtiging niet zal worden verleend. \TESTIGINGSREGELIXG KLEINE MIDI >EN STA NDS REDRIJ YEN Inschakeling van het behoefte- element gevraagd. Blijkens het voorloopige verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp van wet: regeling betreffende het vestigen van inrich- tingen, waarin eenige tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid zal worden uit- geoefend, werd de indiening van dit wets ontwerp algemeen gewaardeerd, al hadden verscheidene ieden tegen den inhoud daarvan bezwaren en al waren andere ieden overtuigd dat daarmee niet zal kunnen worden volstaan Vele ieden waren voor de indiening van dit wetsontwerp vooral daarom dankbaar, omdat het den strijd aanbindt tegen het groote euvel, dat sedert lang, doch in dezen crisistijd meer dan ooit, den middenstand bedreigt: een or,- overzienbare overbezetting, een ondermijning door voortdurend wisselende, maar desalniet- temin in aantal steeds groeiende dwergbe- drijfjes, die voor een niet onbelangrijk deel moeilijk anders dan als beunhazerij-onder- neminkjes kunnen worden gekwalificeerd. Verscheidene ieden konden niet nalaten er op te wijzen, dat een tweede, nog belangrijker oorzaak van de moeilijkheden, waarmee de middenstand te kampen heeft, gelegen is in de sterke daling van de koopkracht. Over deze oorzaak wordt in de memorie van toe- lichting gezwegen. De hier aan het woord zrjnde ieden verwonderden zich daarover niet; Door AMILDA-zonnebruincreme krijgt Uw gelaat, armen en hals, direct een gezond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Ingez. Med. immers, het algemeen economisch beleid der Regeering heeft naar hun meening een steeds verder gaande afbrokkeling van de volkswel- vaart zoo niet bevorderd, dan toch niet kun nen tegenhouden. Het steeds toenemende ge- brek aan werkgelegenheid heeft overigens niet alleen een voortdurende daling van de koopkracht teweeggebracht, doch het heeft ook ten gevolge, dat de stroom van nieuwe ondernemers in den detailhandel hlijft aan- houden. Van andere zijde werd tegen deze opmer- kingen, voor zoover zij als critiek op de al- gemeene Regeeringspolitiek bedoeld mochten zijn, aangevoerd, dat voor zulk een critiek geen reden is, omdat geen Regeering de kobp- kracht van een volk kunstmatig kan ver- grooten. Verscheidene ledem, die door den inhoud van het wetsontwerp zeer teleurgesteld wa ren, oordeelden, dat de werking ervan zeer beperkt zou zijn, omdat de Regeering afwij- zenid staat tegenover inschakeling van het behoefte-element. Verscheidene ieden, die zich met den opzet van het wetsontwerp zeer wel konden ver- eenigen, zouden gaarne een nadere uiteenzet- ting ontvangen van de wijze, waarop de Re geering aan het ontwerp, wet geworden, uit- voering denkt te geven. DE REFERRING DER SUIKERPRODUCTIE Japan weigert medewerking. Volgens het Japansche nieuwsagentschap Domei, heeft de federatie van Japansche sui- kerindustrieen besloten af te wijzen de Brit- sche uitnoodiging om deel te nemen aan de Internationale suikerovereenkomst, daar Japan in eigen behoefte voorziet en de pro- ductie niet wenscht te beperken. Leith Ross verklaarde in een interview, dat dit ide plannen van Colijn bemoeilijkte. Hij betreurde de houding van Java, dat Japan een te groot invoercontingent voor textiel- goederen geeft. "pas (Ingez. Med.) BELGIe. Elen nieuw ministerie. (De heer Van Zeeland is opnieuw kabinets- formateur en is er in geslaagd een ministe rie somen te sitellen. Naar verluiidt had Don- derdag Koning Leopold een onderhoud met zes 1 eiders, behoorende tot de drie voornaam- ste politieke partijen. In dit onderhiaud, dat meer dan 3 kwartier duurde, udtte de Koning de hoop, dot het nog mogelijk zou zijn een ka- binet samen te stellen van nationale unie, liefst onder leiding van den heer Van Zeeland. Indien dit niet het geval werd, zou de Koning gebruik maken van zijn grondwettelij-k recht, om een extra-pardementaire regeering aan te stellen en indien zoodanig kabinst niet door de Kamer zou worden gesteund, zou hij tot ont- binding van het parlement overgaan. Daar in dit geval zoowel de socialisten als de roomsch- katholdetoen aanizienlijke verlieizen hebben te vreezen, ten voordeele van de Rexisten werd Vrijdag een nieuiwe poginig gedaan om tot een oplossinig te komen. Van Zeeland heeft toen de heraadsiagingen voor het vormen eener nieuwe regeering her- vat. Aanlvankelijk wilden de ondeThandeiingen met de liberalen nog niet vlotten. De heer Max, voorzitter der liberale kamerfractie, heeft daarop een aantal liberale leaders in ver gadering bijeengeroepen, waarbij een resolu- tie werd opgemaakt, oonstateerende dat de natie in de huiddge ernstige omstandigheden niet langer zonder een verantwoorde 1 ijke re geering kan blijven en alle liberalen beizwo- ren wordt, de Samenstelling van het nieuwe kabinet niet te doen mislukken. Zaterdagavond te half 11 heeft d.e. heer Van Zeeland aan de pens meeigedeeld, dat de laat ste moeilijikheden uit den weg waren geruimd en het kabinet definitief was vastgesteld. De eedsaflegging zou Zondagnamiddag 3 uur plaats hebben. De nieuwe regeering is samengesteld als volgt Eerste minister: Van Zeeland. Departement van volksgezondheidVander- veide (socialist Buitenlanidsche zaken: Spaak (socialist). Binnenlandsche zaken: De Schrijver (kath.). Kolonien: Rubbens (katholiek). Justitie: Bouvesse (liberaal) Finanoien: De Man (socialist). TransportmiddelenM. H. Jaspar (liberaal). Arbeid Delaitre (socialist). Openbaar onderwijs: 'Hoste (liiberaal). Landbouw: Pierlot katholiek

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1