10. Toepassing art. 25 der Njjverheids- onderwijswet. Burgemeester en wethouders schrijven den raad: De Zeeuwsch-Vlaamsohe Slagersbond, ge- vestigd te Ter Neuzen, vraagt voor de door hem opgerichten cursus in worst maken e.a. toepassing van artikel 25 der Nijverheidson- derwijswet. Het doel van dezen cursus is de vakbe- kwaamheid der slagsrspatrocns en -knechts te verhoogen. Hierdoor wordt zeker in een be- hoefte voorzien en in verband daarmede stel len wij u voor, ingevolge art. 25 der Nijver- heidsonderwijswet te beslissen, dat oprichting en instan dhouding van bovengenoemden cur sus in deze gemeente noodig word! geoordeeld. Wanneer door uiw college aldus wordt beslo- ten, krijgt de bond na goedkeuring van het raadsibesluit door den minister, gedeputeerde staten gehoord, recht op een subsidie uit 's ryks kas van 70 der nettokosten, terwijl de gemeente alsdan de overige 30 dieht te betalen. Voor de leerlingen uit andere ge- meenten kan een gedeelte dier kosten op die gemeenten worden verhaald. Bltjkens de toegezondien begrooting 1936 worden de ten lagt'e dezer gemeente en de bui- tengem een ten blijven.de kosten voor dat jaar geraamd op 30 van 245 of f 73,50. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 11. YYijziging begrooting dienst 1935. Burgemeester en wethouders stellen voor de begrooting voor het dienstjaar 1935 als volgt te wijzigen: Inkomsten onder de inkomsten te verhoogen de vol- gende posten: rente en aflossing van voorschotten verleend in het belang van de verbetering van de volkshuisvesting f 3450; restitutie betaalde recognito f 5; opbrengst verkoop onvermengde margarine 250; opbrengst distributie rund- vleesch en e.a. levensmiddelen f 2250; vergoe- ding van het rijk van een deel van de exploi- tatiekosten der districtsarbeidsbeurs /750; teruggaaf voorschotten ambtenaren /400; bijdrage van andere gemeenten in de kosten van de districtsarbeidsbeurs en de arbeids- bemiddeling 100; totale verhooging der inkomsten f 7205. Uitgaven onder de uitgaven te verhoogen de volgende posten: onderhoud en aankoop meubelen voor het gemeentehuis f 65; plaatsen van advertenties f 10; abonnement telefiftn en kosten telefoon- gesprekken f 40; bevolkingsregister en huis- nummering f 5; kosten onderhoud woonwa- genkamp /45; kleeding en uitrusting van de politiedienaars f 205; kosten wachtgebouwen en bureaux alsmede licht en brandstoffen voor die lokalen 20; kosten van de ambts- woningen der veldwachters f 70; kosten van telefoon, telegraaf enz. 15; kosten van bla- den en boeken ten dienste der politie 10; onderhoud der lantaams en verdere kosten van de verlichting f 100; kosten terzake van verzekering enz. personeel gemeente-politie j 2]9; idem hoofdstuk IV 13; annuiteiten aan het rijk verschuldigd terzake van ont- vangen voorschotten in het belang van de verbetering der volkshuisvesting 3905; aan- deel van het rijk in het voordeelig saldo der exploitatierekening der noodwoningen f 35 onderhoud van arbeiderswoningen 25; resti tutie aan het rijk van teveel ontvangen bij- dragen krachtens art. 38 der Woningwet f 400; schrijf- en bureaubehoeften gemeente- werken 100; onderhoud straten en pleinen f 600; onderhoud van wegen en voetpaden 605; onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen f 185; kosten van algemeene be- graafplaats en kosten begraven 200; kosten terzake van verzekering ambtenaren 168; bijdrage aan hoofdstuk XVI van den kapitaaldienst wegens vervroegde aflossing van geldleeningen 480; grondlasten f 10; onderhoud en administratie van bezittingen niet voor den publieken dienst bestemd f 750; kosten terzake van verzekeringen 19; idem 3; aanschaffen en onderhoud van school- boeken, leermiddelen en schoolbehoeften /65; uitkeering aan gemeenten ingevolge art. 104 der L. O. .wet 1920 /215; uitkeering aan andere gemeenten in de vergoeding art. 205 f 5; bijdrage aan hoofdstuk XVI van den kapitaaldienst wegens vervroegde aflossing van geldleeningen 215; bijdrage aan hoofd stuk Vm-7 van de kapitaaldienst f 255; uit keering aan gemeenten ingevolge art. 86 der L. O. wet 1920 f 30; uitkeering aan andere gemeenten in de vergoeding bedoeld in art. 205 der L. O. wet 1920 f 50; bijdrage aan hoofdstuk XVI van den kapitaaldienst wegens vervroegde aflossing van geldleeningen 10; vergoeding krachtens art. 13 der L. O. wet 1920 30; kosten terzake van verzekerin gen 1bijdrage aan gemeenten van scholen voor het lager nijverheidsonderwijs f 60be- looning van dokters, heelmeesters, vfted- vrouwen enz. 50; kosten terzake van verze keringen /102; kosten onvermengde marga rine 250; kosten distributie rundvleesch en andere levensmiddelen f 2250; kosten vallende op werkverruiming 30; subsidie crisis-comite f 100; subsidie dienstbodencursus f 30; sub sidie ten behoeve van de veeteelt 5; kosten van den ijk en herijk van maten en gewichten 10; kosten van de districtsarbeidsbeurs en van de arbeidsbemiddeling 1380; kosten van verzekeringen f 1; aandeel van het rijk in het hotel-, vergunnings- en verlofsrecht /20; uit keering aan het bedrijf wegens nadeelig saldo /380; bijdrage aan hoofdstuk VII van den kapitaaldienst tot verkrijging van vervreem- de kapitalen f 10; rente wegens door het bedrijf tijdelrjk gestorte gelden /25; voor schotten ambtenaren /400; bijdrage aan hoofdstuk XI van den kapitaaldienst tot dek- king van de kosten van sluiting, vervroegde aflossing en conversie van geldleeningen 30 aanschaffen en onderhouden van schoolboe- ken en schoolbehoeften 150; totale verhooging der uitgaven 14.961; onder de uitgaven te verlagen de volgende posten: jaarwedde van de ambtenaren ter secreta- rie f 1000; bijdrage voor inkoop ingevolge het le lid van art. 64 der vroegere pensioenwet 1913 526; belooning inspecteurs en agenten van politie 900; rente en provisie van tijde- lijk ter voorziening aan de behoefte van kas- geld opgenomen gelden f\500; onvoorziene uit gaven f4830; totale verlaging der uitgaven 7756; Kapitaaldienst: onder de inkomsten te verhoogen de vol gende posten: geldleening overgebracht van hoofdstuk XVI f 160; waarborgsom den Hamer en Deij voor aanleg straten /1000; bijdrage van hoofdstuk VHI-7 van den gewonen dienst 255; bijdrage van den gewonen dienst tot decking van de kosten van sluiting e.a. van geldleeningen 735; totale verhooging der uitgaven 2150. onder de uitgaven te verhoogen de volgende posten: aankoop wagen reinigingsdienst ,fl60; overboeking naar den dienst 1936 waarborg som den Hamer en Deij aanleg straten 1000; kosten van stichting enz. gebouwen bijzonder onderwijs f 255; kosten van vervroegde aflos sing en conversie van geldleeningen 735; totale verhooging deru itgaven 2150. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 12. YVijziging begrooting dienst 1936. Burgemeester en wethouders stellen voor, de begrooting voor het dienstjaar 1936 als volgt te wijzigen: Onder de ontvangsten te verhoogen de vol- dende posten: Terugontvangst van bet burgerlijk armbe- stuur pensioensbijdrage van de ambtenaren bij die instelling f 15; vergoeding van het rijk in de kosten van de districtsarbeidsbeurs 825; pensioenvenhaal ambtenaren f 30; idem van andere gemeenten f 100; bijdragen deelne- mers dienstbodencursus /25; totaal /995; onder de inkomsten te verlagen de volgende posten Uitkeering werkloosheidsubsidiefonds steun- verleening en werkverschaffing f 16000; tege- moetkoming werkloosheidsubsidiefonds con trols werkloozen 200bijdrage van he na tional crisiscomite in de B-steun ,f4290; totaal 20490; onder d'e uitgaven de verhoogen de volgende posten: Bijdragen voor inkoop pensioen ingevolge artt. 43 en 63 Pensioenwet 1913 (hoofdstuk II) f 209; idem hoofdstuk III ,f219; idem hoofdstuk IV 13; idem hoofdstuk VI 168 bijdrage aan hoofdstuk VI van den kapitaal dienst 106; bijdrage inkoop artikel 43a 19; kosten instandhouden school gebouwen en ter- reinen lichamelijke oefeningen /300; bijdrage inkoop artikel 43a 3; bijdrage inkoop artikel 43a 1; kosten conitrole werkloozen /600; bij drage inkoop artikel 43a f 102; kosten arbeids- beurs /1200; kosten verzekering ambtenaren 50; bijdrage inkoop artikel 43a 1; onvoor ziene uitgaven 2114; totaal 5115; onder de uitgaven te verminderen de vol gende posten: Bozoldiging ambtenaren van den burgerlij- ken stand ,fl0; kosten commissie tot wering van schoolVerzuim f 180; kosten werkver schaffing 3000kosten steunverleening waar- in het werkloosheidsubsidiefonds een bijdrage verleent 11000; bijdrage aan het plaatselijk crisiscomite voor bijzondere hulp aan werk loozen 4410; totaal 24.600. Kapitaaldienst. Onder de ontvangsten te verhoogen de vol gende posten: Wiaanborgsom Den HamerDsij, overge bracht van de begrooting 1935 /1000; Onder de uitgaven t.e verhoogen de volgen de post: Overboeking naar den dienst 1937 waarborg som Den HamerDeij, voor aanleg straten 1000. De heer DE VOS heeft een kleine opmer- king omtrent post 336 en wel betreffende de benoeming van een controleur aan de.arbeids- beurs. Bet gaat spreker niet om den persoon, doch wel om de wijze waarop door burgemees ter en wethouders de benoeming heeft plaats gehad. Eerst wordt de functionaris benoemd en daama worden de gelden aangevraagd. Het komt hem voor, dat de omgekeerde volg- orde juister zou geweest zijn. Dan wil spreker omtrent de kosten opmerken, dat het steunverieeniings-apparaat tamelijk kosbbaar is. Hij vraagt, iof er naar de meening van bur gemeester en wethouders door de geringe be- dragen, die door een scherpe controle gevon- den zullen worden, ook gespaard zal worden. De VOORZITTER deelt mede, dat de aan- stelling van een controleur feit.elijk dioor de regeering is opgedragen. De heer DE VOS vraagt, of dit niet had moeten gebeuren in overleg met den raad. De heer VAN CADSAND merkt op, dat door het feit, dat het hier een t.'ijdelrjke be noeming betreft, de benoeming ook niet be- hoeft plaats te hebben door den raad. De VOORZITTER deelt mede, dat reeds herhaaldelijk aandrang was uitgeoefend en was aangespoord itsot benoeming van een con troleur. Burgemeester ert wethouders hebben daarop besloten, dat dan de kogel maar door de kerk moest en zijn tot benoeming overge- gaan. Het is hiermede ook hetzelfde als met de salarisverlaging van het gemeenteperso- neel. De SECRETAjRIS wijsit er op, dat de be noeming door het rijk is geeiseht. (Hiet voorstel van burgemeester en wethou ders wordt aangenomen met algemeene stemmen. 13. YY'ijziging begrooting YY'oningbedrijf dienst 1935. Burgemeester en wethouders s'.ellen voor het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen, besluit de begrooting van het Woningbedrijf dienst 1935 te wijzigen als volgt onder de inkomsten ite vermeerderen de vol gende posten: Rente uitgezet kasgeld 19,53; verhaal van bijdragen voor eigen- en weduwen- en wee- zenpensioen ingevolge art. 36 der pensioen wet 1922 staatsblad 240 0,75; uil'keering van de gemeente 34,03; rente van uitgezet kas geld /7,64; verhaal van bijdragen voor eigen- en weduwen- en weezenpensioerf ingevolge art. 36 der pensioenwet 1922 staatsblad 240 /0,27; uitkeering van de gemeente 42,69; pachit onbebouwde grand 6,16; rente voor in rekening-courant belegde gelden /6.23; ver haal van bijdragen voor eigen- en weduwen- en weezenpensioen ingevolge art. 36 der pen sioenwet 1922 staatsblad 240 f 0,21; totaal 117,51; onder de inkomsten te verminderen de vol gende posten: Opbrengst huren 46,74; Idem /8; uitkee ring van de gemeente /44,24; uil'keering van de gemeente wegens verlies 3,40; opbrengst huren 36totaal 138,38 onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten: Wimst 9,81grondbelasting /2,76; afschrij- vinig wegens waardsvermindering 7,06; winst 6,80; totaal 26.43; Onder de uiltlgaven te verminderen de vol gende posten: Grondbelasting ,fl,68; polderlasten /0,42; onvoorziene lasten /0.14; grondbelasting /0,62; polderlasten /0,16; onvoorziene lasten 0,86; rente van het kapitaal 42,44; rente ien aifschrijving van een gedeelte der ann. van .het grondvoorschoit' 0,01; grondbelasting /0,46; polderlasten /0,11; onvoorziene lasten 0,40; totaal f 47,30; Onder de kapitaals-inkomsten te vermeer deren de volgende posten: Toevoeging aan het onderhoudsfonds 192,29; onderhoudsfonds op 1 Januari 1935 ,f 70.43; idem 75; afschrijving wegens waar- verminderinig der bezittingen /7,06; totaal 344,78; Onder de kapitaals-inkomsten te verminde ren de volgende posten: Onderhoudsfonds op 1 Jan. 1935 564,62; toevoeging aan het onderhoudsfonds, .f 82,37 idem /56; totaal .1702,99; Onder de kapitaals-uitgaven te vermeerde ren de volgende post en: Uitkeering aan de gemeente wegens gewone aflossing .f7,06; uitkeering uit het onder houdsfonds f 4,75; onderhoudsfonds op 31 Dec. over te brengen naar den volgsnden dienst f 14,25; totaal f 26,06; Onder de kapitaals-uitgaven te verminde ren de volgende posten: Onderhoudsfonds op 31 Dec. over te bren gen naar den volgenden dienst 372,33; idem 11,94; totaal 384,27. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 14. Ontheffing schoolgeld dienst 1935. Naar aanleiding van een ingekomen ver- zoek om ontheffing van schoolgeld voor den dienst 1935, stellen burgemeester en wethou ders voor: Aan E. L. van Hecke te Ter Neuzen ont heffing te verleenen tot een bedrag van f 44. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 15. Ontslag onderwijzer openbare U.L.O.- school. Een schrijven van den heer J. v. d. Peijl te Ter Neuzen, luidende: Naar aanleiding van de circulaire van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten- schappen inzake voorloopige pensionneering van onderwijzers, die den zestigjarigen leef- tijd hebben bereikt. neemt ondergeteekende, onderwijzer aan de openbare school voor U.L.O. (Kopschool) in deze gemeente, de vrij- heid aan uw college ontslag te vragen tegen 14 Augustus a.s., zijnde dit de datum waarop zijn jongste meerderjarig wordt. Met algemeene stemmen wordt het ge- vraagde ontslag verleend, onder dankbetui- ging voor de bewezen diensten. 16. Benoeming hoofd o. 1. school A. In overleg met den inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Goes, noodigen bur gemeester en wethouders den raad uit, ter v orziening in de vacature van hoofd aan de o. 1. school A een benoeming te doen uit de navolgende voordracht: 1. Christiaan Marie Weststrate, hoofd o. 1. school te Dreischor; 2. Felix van Spiegel, idem, De Wijk; 3. Jacobus Pie ter Geensen, idem te Petten. 16a. Ter voorziening in de vacature van onderwijzeres van bijstamd aan de openbare u. 1. o. school, stellen burgemeester en wethou ders, in overleg met den inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Goes, voor, te benoemen: Margje Polman, onderwijzeres aan de openbare u. 1 o. school te Zuidlaren. De behandeling van dit punt wordt uitge- steld tot na behandeling in besloten verga- dering. 17. Ontslag en benoeming lid burgerlijk armbestuur. Een schrijven van A. Reuneker, luidende: Daar mijn werkzaamheden mij verbieden om aan de maandelijksche besprekingen van het college deel te nemen, gevoel ik mij verplicht met ingang van heden als lid van het college van het burgerlijk armbestuur uwer gemeente te bedanken. Ter voorziening in deze vacature bevelen burgemeester en wethouders ter benoeming aan: 1. Ludovicus van den Hemel; 2. Petrus Maas. De VOORZITTER verzoekt de heeren De Bruijn en Den Hamer, ma'.1 hem het stem- bureau te vormen. Uitgebracht worden 15 stemmen, waarvan op L. van den Hemel 15 stemmen, zoodat deze met algemeene ^temmen is benoemd. 18. Benoeming lid der coinfmissie tot wering van schoolverzuiin in de kom. Een schrijven van de commissie tot wering van schooliverzuim in de kom, van den vol genden inhoud: Door het overlijden van den heer F. Florusise, onderwijzer aan de bijz. school itdl Driewegen, is een vacature ontstaan in onze commissie. Voor de vervulling dier vacature heeft de commissie de eer u het volgend tweetal ter aambeveling voor te dragen: 1. M. J. Eel de rink, hoofd der bijz. school te Driewegen. 2. J. v. d. Velde, onderwijzer aan de R.K. school te Ter Neuzen. Uitgebracht worden 15 stemmen, waarvan op M. J. Eelderink 15 stemmen, zoodat deze met algemeene stemmen is benoemd. 19. Vaststelling kohier hondenbelasting, dienst 1936. Burgemeester en wethouders stellen voor, het kohier hondenbelaa'.ing voor den dienst 1936 vast te stellen op een bedrag van f 1328. Met algemeene stemm en wordt aldus be sloten. De VOORZITTER schorst hiema de open- bare vergadering, welke overgaat in een sit ting met geslaten deuren. Na heropening stelt de VOORZITTER aan de orde punt 16. Uitgebracht worden 15 stemmen, waarvan op C. M. Wjeststrate 6, F. van Spiegel 4, J. P. Geensen 5 stemmen. Aangezien geen der candidaten de vol- si'.rekte meerderheid heeft bereikt, meet een tweede vrije stemmiftg plaats hebben. Uitgebracht worden 15 stemmen. Hiervan verkrijgen C. M. Weststrate 9 en J. P. Geen sen 6 stemmen. Is alzoo benoemd C. M. Weststrate, wiens benoeming me! 1 September 1936 ingaat. 16a. Uitgebracht worden 15 stemmen, waarvan verkrijlgt Margje Polman 15 stem- men, zoodat deze met algemeene stemmen is benoemd. De benoeming gaat in 1 Septem ber 1936. 20. Omvraag. a. De heer VAN DRIEL deelt mede, dat aan hem is verzocht inlichtingen te verkrijgen betreffende de verstrekking van schoolklee- ding. Nu de burgemeester weg is en de zomer is ingegaan, worden reeds gedurende twee maanden geen bonnen voor schoolkleeding en klompen meer verstrekt. De hoofden der scholen antwoorden op de vraag hiernaar, dat er geen commissie bestaat. Hij verzoekt den voorzitter hem mede te deelen, of hij dit kan tegenspreken. Naar sprekers meening zouden, indien de commissie, by gebrek aan een voorzitter, geen commissie meer was, de sub- commissies onder hun voorzitter in werking treden. Men heeft het voordeel, dat men voor 1936 /200 meer machtig is geworden en in dien de voorzitter kan aantoonen, dat de helft van het beschikbare bedrag is opge- bruikt, zal spreker het hoofd in den school leggen. Dan is deze vraag economisch opge- lost. Spreker kan zich niet vereenigen met het idee: geen voorzitter, geen commissie; w£l met het feit dat er gebrek aan geld is Toen de Negus geen land meer had, moest hij ook gaan vluchten, met de commissie is het evenzoo, als deze geen geld meer heeft, kan ze niet meer uitkeeren. Spreker heeft reeds, als voorzitter van de schoolcommissie in de kom, vernomen, dat, in dien aan iemand geen klompen meer worden verstrekt, deze jongen niet naar school kaj komen. Indien uit dit gezin iemand enkele dagen verzuimt, plaatst de onderwijzer op zijn staat „armoe", en dit schijnt een gel- dige reden te zijn. Spreker heeft het ook wel eens meegemaakt, dat een jongen niet naar school kon komen, omdat hij in een sloot ge- vallen was en nat geworden. Het goed van zijn Zondagsche verschooning had hij net aan en het andere was nog niet gewasschen, zoo- doende moest toen 1 van de 3 leden van dif gezin wachten om naar school te gaan tot de spullen gewasschen en droog waren. Ook aan spreker is dit vroeger wel overkomen. Hij kan zich dit dus wel indenken. Dat er niet direct kleeren gegeven worden, kan spreker ook nog begrijpen, doch dat geen klompen meer kun- nen worden verstrekt, is hem een raadsel. Het is bekend, dat het fonds voor schoolklee ding f 200 meer heeft gekregen dan vorig jaar. En daaraan verbindt dan spreker zijn tweede vraag: Is er, nu de burgemeester weg is, geen andere weg om deze commissie te doen werken. De VOORZITTER antwoordt, dat hem van het door den heer Van Driel medegedeelde niets bekend is. Geen enkel persoon is bij hem wezen vragen om klompen of kleeding en hij veronderstelde dan ook, dat de com missie werkte als voor en na. De heer VAN DRIEL herhaalt, dat door de subcommissies wordt medegedeeld, dat door het vertrek van den burgemeester, waar er thans geen voorzitter van de commissie is, ook geen bonnen kunnen verstrekt worden. De heer VAN AKEN deelt mede, de laat- ste vergadering der commissie te hebben bij- gewoond, waarin de rekening en verantwoor- ding is behandeld. In die vergadering deelde de burgemeester mede, dat hij zou vertrek- ken, en dat de heer Olieslager alle aanvragen zou verwerken. Men had dan de aanvragen maar te werpen in de secretariebus en de heer Olieslager zou zorgen voor verdere afwerking. De hoofden der scholen kunnen dus hier mede ook bekend zijn. De heer VAN DRIEL heeft hiervan den voorzitter kennis gegeven. Thans blijkt uit de mededeeling van den heer Van Aken, dat de zaak tweeledig is opgevat, en dat de eene meening in lijnrechten strijd is met de andere. Er schijnt dus hier of daar een lek te zijn. De hoofden van scholen zeggen geen klompenbons te kunnen verstrekken, daar er bij gebrek aan een voorzitter, geen commissie meer bestaat. De VOORZITTER zegt toe dit te zullen on- derzoeken. b. De heer 't GilLDE merkt op, dat begin Mei een aantal leerlingen van school A naar school C is overgeplaatst. Het lijkt er veel op alsof de toestand zal ontstaan, zooals be- schreven in art. 56, lid 2 der L. O. wet 1920, waarbij gevraagd kan worden, tusschentijds een tijdelijke of vaste leerkracht te benoemen voor rekening van het rijk. Hij vraagt, in hoeverre burgemeester en wethouders daar aandacht aan besteed hebben. Officieel kun nen er aan het vereischte aantal kinderen nog enkele ontbreken, doch spreker zou het op prijs stellen, indien reeds thans door burge meester en wethouders een brief tot den Mi nister werd gericht, om hem te verzoeken, een 4e leerkracht te kunnen aanstellen voor tijdelijk of vast. Het komt voor, dat in 1 klas meer dan 50 leerlingen zitten, verdeeld over 3 leerjaren. Indien een onderwijzer in een klas leerlingen van twee leerjaren heeft zit ten, is dit reeds lastig, hoeveel te meer zal dit dan het geval zrjn, waar 3 leerjaren in 1 klas vertegenwoordigd zijn. De VOORZITTER deelt mede, dat reeds vroeger die zaak door den Secretaris met den Inspecteur van het L. O. is besproken, zoodat deze hieromtrent nadere inlichtingen kan ver strekken. De SECRETARIS deelt mede, dat hij deze kwestie heeft besproken 6n met den heer Kaan £n met den Inspecteur van het Lager Onderwijs. Tot den eersten heeft hij gezegd, dat hij niet gelooft, dat het zal gelukken een onderwijzer boven het maximum te krijigen; dat bovendien een dergelijke aanvrage niet veel zin heeft, daar, wanneer het nu gevraagd werd, een beslissing toch zoo laat zou vallen, dat misschien met September de nieuwe on derwijzer zou benoemd kunnen worden. Ook met den Inspecteur van het Lager Onderwijs heeft hij deze kwestie besproken, die meende, dat hij niet geloofde, dat er een overcompleet onderwijzer zal worden toege- staan; dat alsdan toch weer leerlingen van A naar C zouden moeten worden overgeplaatst en dat er nu eindelijk eens rust moet komen. De heer 't GHJDE meent, dat er ni«t veel aan te doen zal zijn, indien de inspecteur geen medewerking verleent. c. De heer VAN AKEN ontving gaame enkele inlichtingen omtrent het besluit van burgemeester en wethouders, waarin 21 dagen afwijking van de Winkelsluitingswet wordt verleend in dien zin, dat de winkels later open mogen zijn dan 8 uur. Spreker heeft hierbij enkele vreemde data gevonden, zooals Hemel- vaantsdag, 2e en 3e Pinksterdag, zelfs was er ook Zaberdag bij. Hij vraagt of de vast stelling van deze data berust op een vergis- sing, en of 'burgemeester en wethouders bij de vaststelling er van, onderhandeld hebben met ter zake deskundigen. 'De VOORZITTER antwoordi:, dat deze zaak eigenlijk versloft is door de winkeliers zelve. Deze hadden verzuimd, tijdig opgave te doen van de dagen, gedurende welke zij langere openstelling wenschiten, burgemeester en wet houders zijn hen tenslotte, hoewel zij te laat waren, iter wille geweest, en hebben direct de dagen bepaald, zooals die door de winkeliers gevraagd waren. De heer VAN AKEN vindt bij die dagen b.v. Zaterdag 15 Augustus, dit is een datum, dat de winkels tot 10 uur open mogen zijn, en dan 2e en 3e Pinksterdag, naar zijn mee ning dagen, waarop openstelling van winkels toch minder geeigend is. De heer SOHEELE deelt mede, dat het be sluit is gegeven juist zooals vorig jaar, zoodat waarschijnlij'k ter secretaire een vergissing heeft plaats gehad, doordat men zich niet voldoende de data gerealiseerd heeft. De VOORZIITTER merkt op, dat de vast stelling der data heeft plaats gehad in over- leg met de winkeliers. De heer DE VOS vraagt of overlleg is ge- pleegd met de particuliere winkeliers indivi- dueel. De VOORZITTER antwoordt, dat met de winkeliersvereeniging overleg is gepleegd, waarbij klaarblijkelijk over het hoofd is ge- zien, dat 15 Augustus een Zaterdag was. De heer VAN AKEN meent, dat ook de HemelVaartsdag geen dag is om de winkels langer open te houden. 'Hij betwijfelt of dit bovendien ook nog niat in strijd is met de Zondagswet. De heer SOHEELE deelt mede, dat dezelf- de data zijn verstrekt als vorig jaar. d. De heer VAN HECKE verzoekt hem in te lichten, hoever het staat met de waterlei- drng. Is de dienstleiding al gereed gekomen hoever is men met de tarieven. De menschen schreeuwen om de tarieven. Spreker zou het op prijs stellen te worden ingelickt omtrent deze zaken, en ook betreffende de tarieven. Hij vraagt of hiervoor kamertarief, dan wel een ander genomen zal worden. De VOORZITTER deelt mede, den heer Van Hecke daaromtrent evenveel te kunnen mede- deelen als deze zelf weet. Wel is hem bA kend, dat voor het tarief geen kamertan* doch een oppervlaktetarief zal worden vast- gesteld. Hoe de berekening dier oppervlakte is, kan spreker thans niet zeggen doch wel is hem ook nog bekend dat daaromtrent dezer dagen nadere publicaties zullen verschijnen. De heer SCHEELE raad! aan, af te wach- ^Ien kan er van overtuigd zijn, dat de W'aterleidingmaatschappij zoo goedkoop moge- lyk leveren zal. In de raadsvergadering der gemeente Sas van Gent is medegedeeld, dat de tarieven zullen loopen van 7 tot /51, dit zal waarschijnlijk hier ook zoo zijn De heer VAN HECKE zal hat op prijs stel- te vernemen, wanneer de dienstleidingen aangesloten zullen worden, er zijn thans men schen die zonder water zitten, en voor wie het van belang zou zijn, indien verstrekt kon worden. De VOORZITTER kan toezeggen, dat zeer binnenkont in de oourant de tarieven zullen gepubliceerd worden. De heer SOHEELE kan verder medeaeeien, dat een regeling wordt overwogen voor de verstrekking van water, waarbij aan Dekker water zal verstrekt worden, dat deze onder de bevolking kan distri'bueeren, tegen een kleine vergoeding van b.v. 1 ct. per emmer. I>e versitrekiking" van waiter zal zoo spoedds1 mogelijk geschieden. De heer OOLSEN: Op Sluiskil hebben wij al water. De heer VAN HECKE merkt op dat dit van belang is, daar het er nog niet naar uit- ziet, dat het zal gaan regenen. e. De heer DE BRUIJN verzoekt ite over- wegen, aan de Axelschestraat, in de omgeving van ,,De Leeuwtjes" een urinoir te plaatsen Er is daar een druk verkeer en er wordt van de daar aanwezige beg een dankbaar gebraik gemaakt. De VOORZITTER zegt toe, hieraan aan dacht te zullen wij den f. 'De heer DE KRAiKER vraagt of nu een uitbreidingsplan voor Driewegen zal worden gemaakt, het geen tijd wordt, de straten al- daar van nomen te voorzien. De VOORZITTER meent, d'at men dit be ter zal kunnen behandelen, zoodra het uitbrei dingsplan in orde is. g. De heer OOLSEN vraagt of de kosten voor luohtbescherming door de gemeente moe ten betaald worden. Is dit plicht en door het rijk opgelegd? De VOORZITTER deelt mede, dat de ge meente wel eenige kosten hebben zal. doch dat deze niet zoo hoog zullen loopen. De heer OOLSEN merkt op, dat voor 3 jaar ook een dergelijke demonstratie is ge- houden. Deze kostte toen 300, vergeleken met die van toen zou de nu gehouden oefe- ning de gemeente al gauw een 500 moeten kosten. De heer SOHEELE antwoordt, dat dit de gemeente heel wat minder zal kosten dan de vorige maal. Er moesten de vorige maal machines en versohillende andere dingen wor den aangeschaft. Niettegenstaande de oefe- ning thans ook te Sluiskil is gehouden, zal het bedrag der kosten veel lager zijn dan toen. De VOORZITTER is er zich ook niet van bewust, dat de oefening veel kosten met zich zal brengen. De heer OOLSEN zou dat ook betreuren. De luchtbeschermingsoefening te Sluiskil heeft overigens wel in het middelpunt der be- langstelling gestaan. Zelfs Clinge Doorenbos- heeft er een gedicht op gemaakt, d.w.z. op de wijze waarop de brandspuit functionneerde. Naar spreker van den eersten brandmeester vernam is dit veroorzaakt doordat de magneet van de motorspuit niet goed is, hetgeen naar hij verder hoorde, de brandmeesters al een paar jaar wisten. Zulke dingen werken toch maar beschamend. De heer LA MB RECHT SEN VAN RITTHEM deelt mede, dat de spuit even heeft gewerkt, doch toen weer stil gevallen is. De kwestie van de motorspuit is in het brandweerbestuur herhaalde malen besproken en een verbetering is dringend noodig. Er is een voorstel inge- diend bij burgemeester en wethouders, dit zal ook te zijner tijd nog door den raad worden behandeld. h. De heer DE VOS vraagt de aandacht van burgemeester en wethouders voor een deksel van een brandput in den brandgang tusschen de N. J. Hartestraat en de Steen- kamplaan. Dit deksel kan niet op slot, waar- door een gevaarlijke toestand ontstaat. De Woningbouwvereeniging heeft te kennen ge geven, dat dit een zaak voor de gemeente was, hij verzoekt dan ook de noodige voor ziening te treffen. De VOORZITTER zegt toe, hiernaar een onderzoek te zullen instellen. i. De heer DUURINCK deelt mede, dat wegens de herbestrating, de Dahliastraat over een groote lengte is opgebroken. De verkeers- weg aldaar is dus de brandgang. Nu woont daar in de omgeving spreker heeft het dezen morgen gezien een vrouw, die met groenten vent. Om de straat te bereiken, is deze vrouw met haar dochter genoodzaakt. door den brandgang te sukkelen door de Leliestraat, om ten slotte zoo op de Axelsche straat te komen, daar ook de doorgang via den Dokweg versperd is. Hij verzoekt hierin te voorzien, door de versperring aan den Dokweg weg te nemen. De VOORZITTER zal hieraan aandacht wijden. In ieder geval behoort er een door- tocht te ftjn. j. De heer VAN GADS AND heriimert zich, dat in het vorige jaar de heer De Bruijn werd benoemd tot plaatsvervangend vertegen- woordiger der gemeente bij de waterleiding- maatschappij. Toen deze benoeming had plaats gehad, heeft hij gevraagd, of die be noeming voor een jaar was, waarop bevesti- gend is geantwoord. Hij spoort burgemeester en wethouders aan, indien een dergelijk be sluit genomen is, het ook werkelijk uit te voe- ren, dan zijn burgemeester en wethouders van de verantwoordelijkheid af. De benoeming loopt thans reeds heel wat langer dan een jaar, en het wordt derhalve tijd, dat een nieuwe benoeming of herbenoeming plaats heeft. De heer SCHEELE antwoordt, dat deze zaak is behandeld bij de begrooting voor 1935. Toen is de vraag gesteld, of deze benoeming voor een jaar was, waarop bevestigend is ge antwoord. Burgemeester en wethouders kun nen echter ook een vergissing begaan. Door het weggaan van den burgemeester is dit on- getwjjfeld in de hand gewerkt. Hij zegt toe, dat hierin, zoodra een nieuwe burgemeester benoemd is, voorzien zal worden. De SECRETARIS merkt op, dat in de no- tulen de door den heer Scheele bedoelde op- merking niet voorkomt. De VOORZITTER sluit de vergadering

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 8