JROL Buitenland Doorzitten? Gemengde Berichten Verzacht-geneest TER NEUZEN, 12 JUNI 1936. RECHTSZAKEN. DE STAKING IN DE ANTWERPSCHE HAVEN. Naar de r.k. (Brusselsche) Standaard meldde, zou de burgemeester van Antwerpen Woensdag een verordening afkondigen, waar bij alle samenscholingen van meer dan vijf personen verboden zijn op den openbaren weg. De handelslieden die koopwaren wenschen te vervceren en die de bescherming der politie wenschen, zullen hun aanvraag dienen in te sturen en hun wensch zal dadelijk worden ingewilligd. Dat deze maatregel noodig werd moge behalve uit de vele berichten over ongeregeld- heden, die wij in den loop dezer dagen al ver- meld hebben ook nog eens blijken uit het volgende berichtje van hetzelfde blad: ,,Het is een niet te billijken toestand, dat staking opgedrongen wordt door benden, die voor geen bedreiging en geen daadwerkelijke dwang achteruit gaan. Poos 50 ct .Bij Apobh.enDroqisten i Jngez. jviea. t ,,Zoo kwamen Maandagnamiddag een hon- derdtal stakers naar Lillo afgezakt, waar zij met geweld doordrongen tot de reede en daar het werk deden stilleggen. .Onmiddellijk werden de gendarmen ver- wittigt, die met- een peleton van dertig man- schappen ter hulp snelden en de stakers uit- eendreven. ,,Met het oog op de ontplofbare stoffen, die te Lillo verscheept worden, zijn hier bijzon- dere veiligheidsmaatregelen noodig". De Brusselsche correspondent der N. R. Crt. meldde nog: Woensdag was het de achtste dag van de staking der havenarbeiders te Antwerpen. De toestand aan de haven is nog steeds on- veranderd. Dinsdagochtend hebben zich eenige relletjes voor gedaan en onder meer is een bestelauto van de spoorwegen door een groep stakers aangevallen. De zakken koffie, waarmede deze wagen was beladen, werden op straat uitgestort. De politie maakte een eind aan dit incident. Ter voorkoming van nieuwe incidenten heeft burgemeester Huysmans eindelijk een besluit uitgevaardigd, waarbij alle samenscholingen van meer dan vijf personen worden verboden. Ook zullen de handelaren, die goederen te transporteeren hebben, de hulp van de politie of van de gendarmerie voor het escorteeren van de wagens mogen inroepen. Aan het Handelsblad van Antwerpen ont- leenen wij het volgende: In Le Peuple hoofdorgaan der socialistische partij, stond Dinsdag onder het opschrift: ,,Dauge en Lesoil beproeven de beweging te benadeelen", het volgende te lezen: Het gerucht loopt te Antwerpen, dat de syndicale revolutionnaire oppositie, die eein Trotskiaansche strekking heeft, wel inciden ten zou willen uitlokken, die slechts nadeel kunnen toebrengen aan de zaak der dokkers en die wapenen zouden kunnen verschaffen aan de tegenstanders van de arbeiders. Men verwittigt ons zelfs dat de tweedracht- zaaiers Dauge, Lesoil en Verbeke zich naar Antwerpen zouden begeven om de stakers tegen de syndicale leiders op te hitsen. Terwijl deze laatsten alles doen opdat de beweging der dokkerS met succes bekroond zou worden, vindt men dus triestige indivi- duen, die de stakingsbeweging in een anarchis- tische beweging willen doen verloopen. Wij klagen de manoeuvres van deze indi- viduen aan, waardoor de belangen der arbei ders slechts geschaad kunnen worden. Na 8 dagen wordt dus eigenlijk toegegeven dat er wel opruiers rondloopen. De staking in de diamantindustrie. De uitbreiding van de staking tot de Ant- werpsche diamantbedrijven, welke sedert Dinsdag wordt waargenomen, werkt er na- tuurlijk niet toe mee de gedrukte stemming, welke in de Scheldestadheerscht, te verbe- teren. Dinsdag is in een slijperij aan de Hoveniersstraat het werk geheel stil gelegd. In eenige andere diamantslijperijen hebben de arbeiders het werk verlaten. Dinsdagavond werd het aantal stakers reeds op 600 geschat. Zij blijken onder leiding te staan van een zekeren Ackerman, die niet tot de leden van den diamantbewerkersbond behoort. Deze heeft een vergadering belegd en de stakers ten tweedenmale bijeengeroepen tegen Woens- dagochtend. Bij de meeste slijperijen hebben politie- agenten post gevat ten einde den toegang van de stakers tot deze gebouwen te beletten. De z.g. paritaire commissie voor de diamant bedrijven was tegen heden bijeengeroepen ten einde het loonvraagstuk dat vermoedelijk een gewenschte oplossing zal krijgen, te be- spreken. Naar verluidt, is door den alge meenen diamantbewerkersbond een voorstel ingediend waarbij de loonsverhooging met 20 pet. voor Antwerpen en voorsteden en onge- veer 35 pet. voor de plattelandsgemeenten wordt voorzien. In een mededeeling van den algemeenen diamantbewerkersbond tot de leden van deze organisatie gericht, wordt er op gewezen, dat de belangen van de diamantbewerkers door den bond worden behartigd in de paritaire commissie. Er wordt tevens een beroep ge- daan op het gezond verstand van de diamant- slrjpers opejat zij zich niet in het harnas zul len laten jagen door lieden, die politieke be langen en niet de belangen van de diamant bewerkers nastreven. In een vergadering, Dinsdagavond door de stakers belegd, welke door 500 a 600 perso nen werd bijgewoond, hebben verschillende sprekers het bestuur van den algemeenen diamantbewerkersbond scherp gehekeld. Naar hun oordeel heeft dit bestuur de belan gen van den bond niet op bevredigende wijze verdedigd. De stakers eischen een verhooging met 20 a 30 pet. en hebben tevens den wensch geuit, dat er streng zal worden opgetreden tegen hen, die de belangen van de diamant industrie dwarsboomen en gedeeltelijke ver- plaatsing van deze industrie naar andere ste- den en gemeenten in de hand werken. Voor het sluiten van de vergadering is men nog overgegaan tot samenstelling van een sta- kingscomito dat verder de leiding op zich zal nemen. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel teletfbneende Woensdagavond Over de staking van de havenarbeiders te Antwerpen is niet veel nieuws te melden, daar nog geen van de beide partijen aan toe- geven blijkt te denken. Aan den havenkant is het Woensdag buitengewoon stil geworden. De meest schepen, aan de Scheldekade of in de haven gemeerd, zijn thans vertrokken. Bij loods 29 werd Woensdag door eenige werk- willigen de uit graan bestaande lading van een klein stoomschip gelost. Alle samenscholingen van meer dan vijf personen verboden zijnde, was in de omgeving geen enkele staker te zien. Van communistische zijde wordt in strooi- biljetten, onder de stakers verspreid, op de gebeurtenissen in Frankrijk gewezen met het doel een algemeene staking in alle bedrijven uit te lokken. Voorloopig hebben zij hiermee echter niet veel succes. In het Sportpaleis is Woensdag een groote stakingsvergadering gehouden, welke door ongeveer 10.000 personen werd bijgewoond. Edo Fimmen, secretaris van de Internationale Federatie van Transportarbeiders, was aan- wezig en verklaarde onder luid applaus, dat deze intemationale organisatie zoo noodig fi- nancieel de Antwerpsche stakingsbeweging zal steunen. De andere sprekers constateerden, dat de patfoons er niet in geslaagd zijn de staking te breken en dat het werk in de haven ge heel stilligt. De stakers zijn vervolgens zon- der incidenten uit elkaar gegaan. De wilde staking in de diamantindustrie te Antwerpen duurde ook Woensdag voort. Tegen den middag werd het aantal stakers op on geveer 2000 geraamd. In verschillende slijpe rijen, o.m. bij de firma's van Dam, van Mierlo, Max Tom, De Daad, ligt het werk grooten- deels stil. De staking is overgeslagen tot en kele plattelandsgemeenten in de provincie Antwerpen. Woensdagmiddag heeft het sta- kingscomite stappen gedaan ten einde met het bestuur van den Antwerpschen Diamantbe werkersbond in contact te treden. Op een verzoek om een onderhoud heeft het bestuur evenwel afwijzend geantwoord. Een incident in de Brusselsche haven. Brusselsche dokwerkers hebben de lading van de Noorsche stoomboot „Dres", komende van Antwerpen, geweigerd te lossen. Men be- weert nochtans dat hier enkel sprake kan zijn van een particulier incident en niet van een algemeene stakingsbeweging. Een firma van de voorhaven zou zich met het lossen van het vaartuig belast hebben, al- hoewel de patroons besloten hadden geen en kel schip te lossen waarvan het lossen nor- maal te Antwerpen moast gebeuren. Deze be- slissing wilde iedere poging van de arbeiders, om de Antwerpsche stakingsbeweging uit breiding te doen nemen, onmogelijk malten. De stakers beweren, dat de „Dres", die 1000 ton plaveisteenen vervoert, te Antwerpen zou moeten gelost zijn. Ze zullen onmiddellijk in staking gaan, wanneer men een bevel zou geven om de boot te lossen. Over deze kwestie zijn Maandagmorgen om 11 uur reeds onderhandelingen gevoerd tus- schen de patroons en afgevaardigden van de Belgische Vereeniging van Transportarbeiders en den heer Delattre, minister van arbeid en maatschappelijke voorzorg, en het permanent bureau der commissie van de haven Brussel Vilvoorden. De kwestie der loonen zal on middellijk onderzocht worden door de haven- commissie, wanneer een loonsverhooging zou toegestaan worden aan de Antwerpsche dok werkers. DE TERUGGEDRAAIDE FILM. De Arabieren in Palestina zijn schr. de N. R. Crt. niet fortuinlijk. Hen treft op eens de vastberadenheid van Engeland. Zij hadden alle reden om daarmede geen rekening meer te houden. Niet alleen op grond van eigen ervaringen, maar ook om hetgeen er in de buitenwereld waar te nemen viel van de Engelsche politiek. Thans echter toont Enge land in Palestina een krachtige hand, en de vaste bedoeling, zich door de Arabische na- tionalisten niet te laten ringelooren. Is de na- bijheid van het Suezkanaal daarbij van in- vloed, en misschien het vermoeden, dat krach- ten', welke de positie van Engeland aan deze boofdader van wereldverkeer niet welgezind zijn, bij de relletjes een hand in het spel heb ben? Hoe het zij, Engeland zendt, als bewijs van zijn voornemens, opmerkelijk veel troepen naar het terrein der ongeregeldheden. Afge- legen concentratiekampen wachten de leiders van de beweging. De Arabische nationalisten hebben dan ook reeds weken lang ingezien, dat zij waarschijnlijk tegen hun verwach- ting de macht van Engeland tegenover zich vinden. Hun beweging is daarom van anti-Joodsch vooral anti-Britsch geworden. Daarmede hebben zij het Engelsche gezag nog slechts te meer geprikkeld. Zij hebben tevens de positie der Britten tegenover hun open- bare meening vergemakkelijkt. Niemand im- mers kan nog zeggen dat de Engelschen par tij trekken voor de Joden tegen de Arabieren. als zoo duidelijk hun eigen gezag in «het land op het spel staat. Feitelijk was het te voren ook zoo geweest. Het was reeds van den be- ginne af voor het Engelsche bewind onmoge lijk, een neutrale positie in te nemen. Het had toch tot taak, de orde in het land te handhaven. Ieder formeel protest van de Ara bieren verdiende overweging; een actie ech ter, die met moord en brandstichting begon, kon men niet in beschouwing nemen, doch al leen onderdrukken. Wat de Arabieren deden was niet enkel onduldbaar; het was, van hun eigen standpunt beschouwd, ook in hooge mate onbekookt. Maar het kon ook moeilijk anders zijn. Wij vinden daarover een belangwekkende beschouwing in de Amerikaansehe Nation, in een correspondentie uit Jeruzalem van een neutraal gezind man, die de oorzaken van de spanning opsomt en op verschijnselen van felle spanning aan beide kanten wijst. De actie der Arabieren, zoo zegt hij, heeft niets met ras- senhaat of godsdienstijver te maken. De Ara bieren beseffen zelf de rasgemeenschap met de Joden, en het godsdienstig element kornt niet naar voren. Het is vooral het nationa- lisme van de jeugd, dat tot uitbarsting komt. De beweging wordt, in haar uiterste felheid, gedragen door het jonge geslacht, van den leeftijd tusschen 15 en 25 jaren. Het bekende verschijnsel! Zooals elders zijn er natuurlijk vele oudere leiders, maar het is toch het harts- tochtelijke nationalisme van de jongste gene- ratie, die de stuwkracht vormt. De oeconomische voordeelen, die de Joden het land hebben gebracht, vormen veeleer nog een prikkel tot de vijandschap van de Arabie ren dan een verzoenend element. De tegen- stelling gaat zich voor het overige, volgens dezen schrijver, ook in toenemende mate in het oeconomische leven vertoonen. Boycot, vermijding van wederzijdsche bevoordeeling. waren reeds lang bekende verschijnselen. Dit echter verhinderde niet, dat de Arabieren groot voordeel hadden van de vestiging der Joden, niet enkel financieel maar ook op hoo- ger gebied. Palestina, een vegeteerend land, was in zeer korten tijd, ondanks de ongunstige omstandigheden, tot de glorie van dat gedeelte van het nabije Oosten geworden. Tevens is de beschaving, die de Joden uit het Westen mee- brachten, voor de Arabieren een machtige aansporing geweest, om ook aan hun geeste- lijke ontwikkeling zich veel meer gelegen te laten liggen. Maar, met de westersche ken- nis groeide echter ook het, overal ter wereld uit het Westen ingevoerde nationalisme. De Joden kochten land op voor prijzen waarvan men in Palestina vroeger nooit ge- droomd had. Hun immigratie prikkelde tot Arabische immigratie. Immers, het al dan niet clandestien toestroomen van Arabieren uit naburig gebied is aangelokt door de werkgelegenheid, die de Joodsche immigratie heeft geschapen. Wat wij daar in Palestina zien gebeuren, is in zijn hoofdtrekken een van de, voor onzen tijd typische nationale tragedien, echter nog verscherpt door heel ongewone omstan digheden. Wij zjjif gewend geraakt nationale drama's te aanschouwen van staten, die een uitweg zoeken voor hun, soms nog kunstmatig geprikkelde, vermeerdering van bevolking, een uitweg die zelfs niet eens met verkrach- ting van de rechten van anderen op eeniger- mate bevredigende wijze kan worden geschapen. De heele wereld wordt in haar rust en veiligheid bedreigd door dit wan- hopige verschijnsel. Hier nu ziet men in kleinere, en daarom voor de rest van de wereld niet recbtstreeks gevaarlijke dimensies een zelfde wanhopig probleem, van, historisch beschouwd, fantastische oorzaken en compli- caties. Niet enkel een volk zoekt plaats voor zijn overtollige zielen, maar het geweten der wereld eischt ruimte voor de, uit Midden- Europa, onder dat geweten schokkende om standigheden opgedreven Joden. De behoefte aan ruimte voor verdreven Joden is oud, en het Zionisme heeft al heel lang een dunnen stroom van ballingen geleid naar het oude vaderland der Joden. Reeds die zwakke stroom had de Arabieren verontrust en ge prikkeld. Zoolang Palestina onder Engelsch mandaat staat, zijn er al, met tussfhen- poozen, anti-Joodsche relletjes voorgekomen. Nu echter is de stroom, ten gevolge van de' gebeurtenissen in Midden-Europa, zeer ver- sterkt. De Arabieren zijn nu meer dan ooit opgeschrikt. Agitatie uit den vreemde heeft daartoe nog bijgedragen. Thans staat men voor dit tragisch conflict. De uitgedreven Joden komen terug in het land bunner vaderen, waar hun, in hun op- gejaagden toestand, instinct en gevoelens heentrokken. Zij meenen daar een recht te hebben, en zij zoeken er hun plaats met recht- matige middelen. Maar na hun verdrijving uit dat land in het eerste millennium onzer jaartelling, heeft zich een andere bevolking daar gevestigd. Die bevolking woont daar al langer dan menig groot Europeesch volk in zijn nationaal gebied. Het wordt nu ge- troffen door dit, in de wereldgeschiedenis ongekende feit, dat een volk, sedert bijna welhaast twee duizend jaar over de wereld verstrooid, en door vele volken ter wereld cultureel, oeconomisch, ja menigmaal ook nationaal geabsorbeerd, na al dien tijd in zijn hoofdkarakter nog voortbestaat, uit verschil lende deelen der wereld zich weer verzamelt, en toelating vraagt tot zijn oude gebied. Het is een tafereel, dat principieel niet zoo heel erg verschillend is van het tafereel, dat zich in Europa zou voordoen, als de omstandig heden de Europeesche rassen en naties tot een beweging zouden nopen, die tot strekking had het effect van de groote volksverhuizing op te heffen! Het tafereel is ontzaglijk tragisch: Joden, uit de verstrooiing te samen opgedreven, aan- kloppend aan de poorten van het oude tehuis en daartegenover de, naar onze begrippen oeroude bewoners van dat tehuis, in verzet tegen hen, die zij om hun capaciteiten, hun talrijkheid, hun hulpmiddelen en het vreemde in hun wezen vreezen. Zij weigeren degenen, die de bedoeling hebben hun medebewoners te zijn, maar die, door de kracht der feiten, onweerstaanbaar de hoofdbewoners dreigen te worden van hun land. Het is een vorm van botsing, zoo ondenkbaar vreemd, als slechts uit de ondenkbaar vreemde geschie- denis van Israel kon ontstaan. De gevoelens van beide partijen kan men begrijpen, gevoe lens nog weer gecompliceerd door de reacties van een, in zijn rustig en gemakzuchtig, ele mental conservatisme opgeschrikt volk, gelijlt de Arabieren van Palestina waren. De terugkomst der verstrooide Joden, in een breeden stroom, het is een schouwspel boven- dien, zooals de film ons vertoont, als zij terug- gedraaid wordt. Uiteengevallen stukken ver- eenigen zich tot het oude geheel! De gevolgen van dit historisch wonder- tafereel heeft Engeland nu te administreeren. Geen gemakkelijke taak. DUITSCHLAND'S KOLONIALE EISCHEN. Stijgend volksinkomen. Volgens den Londenschen correspondent van de Echo de Paris is het thans zeker, dat de Duitsche regeering niet van zins is, op de Britsche vragenlijst een antwoord te gever., dat door Londen bevredigend kan worden be schouwd. Duitschland zou verder besloten hebben op korten termijn en brutale wijze met koloniale eischen te komen, die geba- seerd zijn op de rede van Hoare, uitgespro- ken in de Volkenbondsvergadering van ver- leden jaar, waarin de Engelsche staatsman het recht van alle landen op een aandeel in de grondstoffen erkende. De Duitsche regeering zou te Londen toestemming tot de oprichting van chartered companies" hebben gevraagd voor de exploitatie der kolonien. Toen de Brit sche regeering dit. alles volgens den corres pondent van de ,,Echo de Paris" weigerde, zou de Duitsche regeering met den steun van Schacht, een felle koloniale campagne hebben ontketend. iZij zou van meening zijn, dat de onlusten in Egypte en Palestina haar daarbij van dienst zouden kunnen zijn. Engeland zou over dit optreden des te verontwaardigder zijn, waar de Duitsche eischen worden bekrachtigd door maatregelen zooals recruteering voor het Duitsche leger of den arbeidsdienst in de vroegere Duitsche kolonien in Afrika. Volgens het Duitsche rijksbureau voor de statistiek bedroeg het aandeel van Duitsch land in den wereldexport in 1933 9,2 tegen 9 in 1934. De export van Duitschland naar de verschillende overzeesche landen vermeer- derde met 23,8 verminderde naar de Europeesche landen echter met 4,1 De export verminderde in het bijzonder naar Rusland, Frankrijk, Nederland, Belgie, Zwit- serland, Tsjecho-Slowakije en Engeland. De import van Duitschland daalde van 8,9 in 1934 tot 8,3 in 1935 en vermin derde in het bijzonder uit Frankrijk, Tsjecho- Slowakije, Nederland, Belgie, Finland en Zwitserland. Het aantal werkloozen in Duitschland is in de maand Mei met 272.000 gedaald en bedroeg einde Mei voor den eersten keer sedert 1930 minder dan IVz millioen, n.l. 1.491.201. Hiermede is men reeds een heel stuk be- neden het laagste cijfer der werkloosheid in het vorig jaar, dat op 31 Augustus met 1.706.000 werd bereikt. In Duitschland gaat men na 70 jaar ook weer zelf beginnen met op de walvischvangst te gaan. Van de wereldproductie aan wal- vischtraan, ongeveer 400.000 ton, heeft Duitschland de laatste jaren alleen 150 tot 200.000 ton opgekocht. Tengevolge van de slechte deviezenpositie van Duitschland heeft men daarom een walvischvloot uitgerust voor loopig bestaande uit een motorschip van 14000 ton en vijf moderne vangschepen, die naar de Zuidelijke IJszee zullen vertrekken. Uit statistieken. Men heeft in Duitschland een buitengewoon goeden graadmeter voor de fluctuaties in het volksinkomen door het systeem van belastin- gen, waarbij alle werknemers niet zelf belas- ting betalen, doch bij de uitbetaling van loon, salaris of bezoldiging eenvoudig het bedrag aan belasting minder ontvangen, terwijl ook alle sociale bijdragen door den werknemer worden ingehouden en naar den fiscus, resp. naar de verschillende takken van sociale ver- zekering worden afgevoerd. Dit is geen ver- dienste van het nieuwe regime in Duitsch land, doch werd reeds kort na den wereld- oorlog door Enzberger als minister van financien ingevoerd en consequent uitgebreid. Uit het stijgen of dalen van de door de werk- gevers, dus ook door rijk, landen, spoorweg- maatschappij, enz., enz. ingehouden belas- ting bedragen en uitbetaalde totale sommeu aan loon, salaris, of bezoldiging, kan men vrij juiste slotsommen trekken nopens de totale beweging van het volksinkomen in Duitsch land, terwijl het tevens een graadmeter voor de werkloosheid is. Volgens de berekening van het Instituut fur Konjunkturforschung zijn nu de inkomsten uit loon, salaris en bezoldiging in het eerste kwartaal van 1936 voor den eersten keer sedert 1931 weer om en nabij de 8 milliard mark geweest. In het eerste kwartaal van 1929 bedroeg dit inkomen nog 10*4 milliard mark. Toen kwam de crisis, kwam Briining, kwamen de kortingen op loonen en salarissen en kwam de stijging van de werkloosheid, zoodat in 1932 gedurende het eerste kwartaal deze inkomens op 6,315 millioen mark waren gedaald, en in het eerste kwartaal van 1933 nog verder met 6.070 millioen terugliepen. In 1934 werd gedurende het eerste kwartaal reeds bijna het zevende milliard bereikt met een totaal van 6.969 millioen mark; in 1935, toen overigens het Saargebied mede inbegre- pen was van 1 Maart af, werd het 7.412 mil lioen en dit jaar 7.997 millioen. Uiteraard is het eerste kwartaal wat de inkomens aan loon enz. betreft, steeds het ongunstigste. In 1930 was het milliard lager dan zelfs in het vierde kwartaal van 1929, in 1931 bijna 1.1 milliard lager dan in het vierde kwartaal van 1930, in 1932 1.35 milliard en in 1933 nog 418 millioen lager dan in het voorafgegane laatste kwartaal van het vorige jaar. In 1934 was voor den eersten keer het in komen in het eerste kwartaal 140 millioen m§er dan in het laatste kwartaal van 1933, maar toen de eerste aanval op de enorme werkloosheid was verricht, was in 1935 ge durende het eerste kwartaal het inkomen weer 195 millioen lager dan in het vierde kwartaal van 1934 en ook nu is het 157 millioen lager geweest dan in het laatste kwartaal van ver- leden jaar. Men ziet uit het onderstaande tabelletje duidelijk, dat de algemeene tendens sedert midden 1933 stijgende is. Tijd 1929 1930 1931 le kwart. 10.250 10.350 8.589 2e kwart. 11.385 10.473 8.798 3e kwart. 11.759 10.479 8.509 4e kwart. 11.072 9.666 7.668 Jaartotaal 44.466 40.968 33.564 Tijd 1932 1933 1934 1935 1936 6.315 6.070 6.969 7.412 7997 6.580 6.552 7.535 7.877 6.618 6.892 7.680 8.330 6.488 6.828 7.607 8.154 Jaart. 26.001 26.342 29.791 31.773 GESLAAGD. Voor het te 's Gravenhage gehouden examen van rijksklerk ter griffie van of ten parkette bij een burgerlijk gerecht slaagde de heer W. V. P. Galle te Ter Neuzen. RI JKS.POSTSPA ARB ANK. In den loop der maand Mei werd aan het kantoor der posterijen be Ter Neuzen op spaarbankboekjes ingelegd f 42.057,39 en te- rugbetaald f 55.921,13, derhalve minder inge legd dan terugbetaald 13.863,74. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 20. EXAMEN L. O. Voor het examen L. O. is aan de Garardus Majella-kweekschool te Dongen geslaagd de heer E. Fassaert te Stoppeldijik. DE BEVOLKING VAN ZEELAND IN 1935. De bevolking van Zeeland steeg in 1935 met 1093 personen en wel van 251.912 tot 253.005. Geboren zijn 4366 kinderen, overleden 2334 personen, dus een vermeerdering van 2032 personen, maar vertrokken zijn 11581 perso nen en ingekomen maar 10642, alzoo een da- ling van 939, rest ook 1093. In 33 gemeenten daalde het aantal inwoners totaal met 338 personen, in 73 steeg het met totaal 1931 en in 3 gemeenten bleef het onver- anderd. De grootste verhooging van het aantal werd waargenomen te Ter Neuzen, n.l. 160, te Goes was het 63, te Vlissingen 42, Zierikzee 23 en te Middelburg 15. De gemeenten op Walcheren zagen hun in woners aantal vermeerderen met totaal 358; die op Zuid-Beveland 134; die op Noord-Beve- land met 30, die in Westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren met 75; die in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen met 197, die op Tholen met 59; die op St. Philipsland met 22; die op Schouwen en Duiveland met 159. DE TOESTAND IN DE HAVHN VAN TER NEUZEN. De Rotterdamsohe correspondent van het ,,Hbld." schrijft: Vervoer, oorspronkelijk voor Antwerpen be- sternd, heeft, naar reeds uit berichten van daar gebleken is, groote voorliefde voor de haven van Ter Neuzen. iWij vememen van ondernemingen, die te Antwerpen gevestigd zijn, dat Ter Neuzen op- zettelijik gekozen wordt omdat men daar ten eerste de beschikking heeft over den spoor- weg MechelenTer Neuzen. Goederen, die anders per spoor van Antwerpen worden door- gezonden, vaak volgens verlaagde tarieven, naar Belgie, Elzas-Lotharingen, Zwitserland en Noord-Frankrijk, kunnen zonder noemens- waardige verhooging van kosten per spoor van Ter Neuzen hun bestemming bereiken. Op dezelfde wijze kunnen goederen uit het achterland naar Ter Neuzen worden gezonden voor doorzending per zeeschip. (Bovendien beschikt Ter Neuzen over een waterverbinding waarlangs via Gent ook Brussel en verschillende andere steden in Bel gie bereikt kunnen worden. Ter Neuizen is thans vooral aanloophaven voor grootere schepen, geladen met stukgoed voor Belgie en Noord-Frankrijk. Vele kleinere schepen echter, van de Oost- zee komend. die anders op Antwerpen varen, zoeken nu Brussel en Gent op. Verschillende dezer schepen, die anders uitsluitend op Antwerpen varen en die het deel hunner voor Nederland bestemde lading uit Antwerpen per lichter naar ons land laten doorzenden, lossen nu wel te Rotterdam de lading voor Nederland, doch de ladling voor Belgie, die anders te Antwerpen wordt ge lost, gaat mee naar Gent of Brussel. 'Wel heet het dat in die havens geen sche pen voor Antwerpen gelost worden, doch daar de goederen niet voor Antwerpen zelf bestemd zijn en koopers, die anders graan over Ant werpen zouden betrekken, er nu de voorkeur aan geven het goed te Brussel of Gent te ont vangen, valt in dergelijke gevallen nooit uit te maken voor welke haven het graan eigen lijk bestemd is. Wel is in Nederland voor Belgische reke ning wat voengraan gekocht, doch wegens het aanmerkelijk verschil in kosten in onze en in de Belgische havens, dat zoowel in over lading als in lichterhuur tot uiting komt, tracht men toch zooveel mogelijk dat graan over de eigen havens te betrekken. Tot dUsver slaagt die opzet vrijwel. WIERDENSCHE WETHOUDER VEROORDEELD. De Alimelosche rechtbank heeft den wethou- der der gemeente Wierden R. B„ wegens po ging tot omkoopinig van het raadslid Stege- man veroordeeld tot een boete van driehon- derd gulden, bij niet betaling te vervangen door drie maanden heehtenis. Als bijkomende straf heeft de rechtbank hem voor den tijd van vijf jaar ontzet uit het recht te kiezen en gekozen te worden. De eisch was een jaar gevangenisstraf en eveneens ontzetting uit het actieve en passieve kiesrecht. De rechtbank achtte bewezen, dat B. op 2 September 19'35 het raadslid Stegeman be- loofd heeft, hem een som gelds te zullen ge ven, indien er over twee jaar geen meerder- heid in den raad zou zijn om den heer Stege man tot wethouder te verkiezen. Deze belofte achtte de rechtbank in strijd met de plichten van een raadslid en met den door ieder raads lid afgelegden eed of belofte van zuivering. Verdachte kon hiervan naar het oordeel der rechtbank op de hoogte zijn, aangezien hij reeds acht jaar raadslid is en dien eed of be lofte meermalen afgelegd heeft. iVoorts heeft de rechtbank overwogen, dat de straf, waartoe B. veroordeeld is, in over- eenstemming met den aard van het bewezen feit, in verband met de omstandigheden, waar- onder het gepleegd is, en in het belang van zuiverheid der politieke zeden opgelegd be- hooirde te worden. B. verklaarde van het vonnis der rechtbank in hooger beroep te zullen gaan. DE ,J)YNAMIET-BENDE" VOOR DE ZWOLSCHE RECHTBANK. Woensdag heeft de rechtbank te Zwolle uitspraak gedaan in de strafzaak tegen drie leden van de z.g. ,,dynamiet-bende", die in den nacht van 14 op 15 Januari j.l. te Nun- speet ingebroken hebben in een zuivelfabriek. De 33jarige zeeman G. M. werd veroordeeld tot 2% jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve heehtenis (eisch 4 jaar)de 29- jarige monteur C. J. K. werd veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van pre- ventief, (eisch 6 jaar)en de 39jarige me- taalbewerker C. N. de V. (Witte Nelis) tot vier jaar en zes maanden (eisch zes jaar). Zooals reeds eerder gemeld is, heeft alleen verdachte G. M. bekend. Uit deze bekentenis en uit het onderzoek van de Amsterdamsche recherche in samenwerking met de politie uit verschillende andere plaatsen is komen vast te staan, dat deze bende verscheidene brand- kasten met springstoffen heeft geforceerd. Dat bij de inbraak te Nunspeet dynamiet is gebruikt, is echter niet bewezen. NOODLANDING VAN EEN MILITAIR VLIEGTUIG. Een militair vliegtuig van Soesterberg, ge- merkt 333, op weg naar Schdphol, vloog bo- ven Velsen, toen plotseling de motor afsloeg. waardoor de bestuurder luitenant Zegers, ge- noodzaakt was een gedwongen landing uit te voeren. iHij slaagde erin, zijn machine in een wei- land in den Hofgeest onder Velsen veililg aan den grond te zetten. Bij den uitloop botste het toestel echter tegen 'n slootrand,waar door het omhoog wipte en daarna met den kop op het weiland neerplofte. De bestuurdier en de waamemer bleven ongedeerd. De ma chine werd ernstig beschadigd. De propeller was gehroken en het landingsgestel geheel vemield. Het toestel, een D-5, zal worden ge- demonteerd. KIND UIT HET RAAM LATEN VALLEN. Sinds eenigen tijd leefde het echtpaar K. aan de Eerlemanslaan te Beamstede in een zeer gespannen verhouding. De jonge vrouw is hierdoor in zeer overspannen toestand ge raakt. In een vlaag van waanzin heeft zij nu haar ljarig kindje uit het raam van haar woning laten vallen. Het kind is ernstig ge- wond naar 'n ziekenhuis to Haarlem gebracht, waar het spoedig is overleden. De vrouw is in een ziekenhuis ter verpleging opgenomen. 1 TRAGISCH. Te Huisen (Gld.) werd het 4jarig zoontje van den parlevimker G. van W. vermist. Het kind is later uit de Diepe Bloem aldaar op- gehaald. Een tragische bijzonderheid is, dat de vader zelf met een dreg het lijkje ophaalde. Het lijkje is naar het ziekenhuis overgebracht. IDYLLE IN EEN BRBEVENBUS. Te Woubrugge heeft een koolmees haar nest gebouwd in de brievenbus aan het hek van de oprijlaan naar de woning van den heer B. De vogel verzongt daar trouw haar elf jon- gen. Teneinde de idylle niet to verstoren, wor den de poststukken met de noodige omzich- tigheid gedeponeerd. OPSCHUDDING TE IJMUIDEN. Het stille gedeelte van IJmuiden werd in rep en roer gebracht door zekeren D. de R., eon man, die bekend staat als een dronkaard. Zijn vrouw maakte eenigen tijd geleden een einde aan haar leven. De R., die zich bij een twistgesprek met de jongste dochter van zijn vrouw zeer had opgewonden, snelde plotseling zijn woning in de la Reystraat binnen en kwam met een geladen revolver naar buiten, waarmede hij eenige schoten loste, zonder echter iemand te raken. Een der kogels kwam door een ruit

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6