Suitenland A. J. VAN DE REE Kerkmeuws. Landbouwberichten Gemengde Berichten TER NEUZEN, 10 JUNI 1936. HOEK. Nieuwstr. 36. Tel. 290. TER NEUZEN IMKOOP van oudGoud enZilver ZAAMSLAG. RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. PLEIDOOI VOOR DE\ GOUDEN STANDAARD. De Nijmeegsche Sociale iStudenten-studie- club heeft Zomdiag m<?t m-edewerkin-g van „Carolus Magnus", de Nijmeegsche Universi- teitsvereemiging, de Algemeene R.K. Werk- gev-ersvereenigmg en de R.K. Jcmge YVerk- geversivereemging, een socialen studiedag ge houden, over het vraagstuk der devaluatie. Des m-orgens sprak Prof. Dr. J. A. Veraart, hoogleeraar .he Delft, die het vraagstuk imleid- de; te vier uur de heer A. A. van Sandrick, secretaris van .de diirectie der Rotterdamsche Bankvereaniging te Rotterdam. Spr. pleitte vo-or het handhavem van den gouden stan- daard en co-ncludeerde, dat het loslaten van den gouden standaard sleohts in twee omstan- digheden gerechtvaardigd is: ten eerste in ge- val van oorlog en ten tweede indien men door slinking van den goudvoorraad tot stopzet- ting van de goudafgifte gedwongen is. De m-eening, dat loslating van dein gouden stan daard dient te geschieden met een maximalen goudvoorraad, is een uitvloeisel van een mer- cantilis.iisch atavisme. Het bewijs, dat de gouden standaard niet te handhaven is, kan sLechts geleverd worden door vrijelijk goud af te geven zoolang de Ned. Bank hiertoe bij machte 'zal zijn, zooals het beet in de verkla- ring van 1903 van de Bank tegenover de regeerimg, welke verklaring op 29 April 1925 is vernieuwd. Eerst bij dating van den goud- voorraad beneden een zeker minimum, kan de sto-pzeftting van de goudafgifte. hetgeen trouiwens njog iets anders is dan devaluatie, worden overwogen. Dan kan men overmacht pleiten. Devaluatie in koelen bloe.de is een daad van willekeur, die juist omdat de ge- volgen niet kunnen worden overzien, geep waanborgen kan geven van een rechtvaardige verdeeling van voordeelen en lasten, en het fei,' dat de regeering zich tegen devaluatie verzet. is het verheugend bewijs, dat wij nog steeds in een rechtsstaat leven. MR. T. J. VERSCHUUR VOORZITTER VAN het yytt-gele krijis. Oud-minister Mr. T. J. Verscbuur zal naar verluidt, wijlen Jhr. Mr. Ruys de Beeren- brouck opvolgen als voorzitter van de natio- nale federatie 'Het Wi't-Gele Kruis. DE NIEUYVE GOUVERNEUR-GENERAAL BENOEMD. Naar gemeld wordt, heeft H. M. de Konin- gin thans het besluit onderteekend tot de be- noemdmig van Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkeniborgh Si-ahouwer, Hr. Ms. gezant te Brussel, tot -gouvemeuir-ge-neraal van Neder- landsch-Indie. Jhr. Mr. Alidius Warmoldus Lambertus Tjarda van Starkenborgh Stachouwer werd 7 Maart 1888 te -Groningen geboren als zoon van Jhr. Mr. Edgard Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en jkvr. Christina Jacoba Quintus. Het geslacht der Tjarda's behoort tot den lOUd-Friesehen adel. De oorsprong gaat ver- loren in de grijze oudheid. - Zij hebben een groote rol gespeeld in de woelige, middel- eeuwsche geschiedenis der Friesche gewesten. De Friezen vormden oudtijds een vrij volk, dat geen graven of heeren over zich duldde, tenzij door den nood gedwongen. Zij erken- den slechts den Duitschen keizer als hun op- perheer. Het wapen der Tjarda's getuigt hier- van. Evenals vele Friesche geslachten voer- d.en zij den keizerlijke adelaar als hun wapen- teeken. De geregelde stam-reeks der tegen- woordige familie Tjarda van Starkenborgh Stachouwer is bewijsbaar terug te voeren lot op Tjaahd van Tjarda, vermeld in 1420. Ge- durende de latere eeuwen waren steeds leden van de familie Tjarda in de hoogste func- ties van Groningen en Friesland. Wij treffen onder hen krijgsmeesters, erfscheppers, een gecommiitteerde raad der ommelande, en een der admiraliteit van Friesland, gedeputeerden van Groningen enz. De vader van den thans benoemden gou- vemeur-generaal was burgemeestar van Gro ningen, lid der Provinciale Staten van Gronin gen. lid der Eerste Earner, Commiasaris der Koningin in Groningen, curator der rijksuni versiteit. Zijn zoon de nieuwe gouverneur- generaal is in den zeventienden graad de rechtstreeksche afstammeling van jonker Tjaard van Tjarda bovengenoemd. Jhr. Tjarda doorliep het Groningsche gym nasium en studeerde in de rechten aan de rijksuniversiteit aldaar. In 1911 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschap. Twee jaar later ving hij de ambtelijke loopbaan aan als adjunct-com mies bij het departement van buitenlandsche zaken. Na in 1915 het examen voor geizantschaps- attache afgelegd te hebben werd Jhr. Tjarda benoemd tot gezantschapsab'ache in algemee- nen dienst, ,"ijdelijk werkzaam gesteld aan het gezantschap te Washington. Achtereenvol- gens doorliep hij de verschillende rangen in den Nederlandsohen diplbmatieken dienst. In 1918 werd hij ibevorderd tot gezant- schapssecretaris en later als zoodanig werk- zaam g6steld aan Hr. Ms. gezantschap te Parijs. In 1921 ging hij als algemeen secretaris der Nederlandsche delegatie bij de vlootcon- ferenllie naar Washington en eveneens naar de conf.erentie van Genua in 1922. In hetzelfde jaar werd hij toagevoegd aan het bureau van de intemationale conferentie te Den Haag inzake den Russischen handel. In 1924 werd Jhr. Tjarda bevorderd tot ge- zantschapsraad en werkzaam gesteld bij Hr. Ms. gezantschap ite Berlijn. In 1925 verliet hij den diplomatieken dienst om - het hooge ambt van Commissaris der Koningin in de provincie Groningen te aan- vaarden, een ambt dat ook zijn vader bekleed had. Van 1925 tot 1933 was hij als zoodanig werkzaam. Tevens was hij van 1928 af pre sident-curator der rijksuniversiteit. Rii Kon. besluit van 28 September 1933 werd Jhr. Tjarda benoemd tot buitengewoon pezant en gevolmachtigd minister bij de B |Se en Lxemburgsche hoven te Brussel. De nieuwe gouvemeur-generaal is te Bai timore (Vereenigde S'.aten) in 1915 gehuwd met miss Christine Marburg, d^hter van den vroegeren Amerikaanschen gezant in Brus set Theodore Marburg. Uit dit huwelijk zijn twee doohters geboren. Jhr. Tjarda is officier in de orde van Oranje Nas=au ridder in de orde van den Neder landsohen Leeuw, officier van he', legmen van eer van Frankrijk, eerse-ridder der BaUey van Brandenburg der Johanniters en orde der Heilige Mauritius en Lazarus Tt&He JHR. TJARDA ALS GEZANT. Pionier van de Nederlandsch- Relgische toenadering. De correspondent van het Handelsblad te Brussel schrijft: „Gezanten komen, gezanten gaan... Kana lenquaesties blijven bestaan", zeide een voor- aanstaand Antwerpsoh Kamerlid on'' e6nl| iaren geleden schertsend itoen Jhr. Mr. van Nispen tot Sevenaer, onze toenmalige gez bii het Belgische hof, het Brusselsche stof van zijn schoenen schudde en naar Nederland TfT'S.™ kwaol d« Ve.r TJard. Starkenborgh Stachouwer naar Brussel om hier de belangen van Nederland te behantigen. En nu ook voor 3em, na zioh nauwelijks twee- en-en-half jaar met grooten tact van dezs juist in Belgie zoo uiterst kiesche taak te hebben gekweten, de tijd van gaan is aange- broken, schieo ons het woord van het Ant- werpsche Kamerlid wear te binnen. Inderdaad, de kanalenquaestie bestaat nog steeds; het groote complex van vraagstukken en twistpunten, die tusschen Nederland en Belgie zijn gerezen, heeft nog altijd geen defi- nitieve regeling gevonden; het antagonisme tusschen Antwerpen en Rotterdam duurt in onverminderde mate voort en is zelfs den laat- sten tijd als gevolg van de devaluatie van den Belgische franc ©nmiskenbaar verscherpt. Maar toch zouden wij niet gaame beweren dat er gedurende de betrekkelijk korte periode, waarin de heer Van Starkenborgh als gezant en gevolmachtigd minister van H.M. de Konin gin :te Brussel is opgetreden, nietis in de be- trekkingen tusschen de beide buurlanden is veranderd. Er valt ontegenzeggelijk een noemenswaar- dige verbetering in de eertijds dikwijls vrij zorgelijke verhouding tusschen Nederland en Belgie waar te nemen. Er zijn, over en weer, tal van misverstanden opgehelderd. Een beter begrip voor de wederzijdsche na'jionale en oommercieele desiderata heeft zich baan ge- broken. De wegen zijn geeffend voor een toe nadering tusschen de beide kleine-> landen in de delta van Rijn, Maas en Schelde. Het lijdt geen twijfel dat deze verheugende resultaten voor een niet gerinig gedeelte te danken zijn aan onzen scheidenden gezant. Hij heeft van den aanvang af het zwaartepunt van zijn activiteit gelegd op het bereiken van een batere Nederlandsch-Belgiscbe verstand- houding en hij heeft dit doel nagestreefd met zooveel tact en toewijding, maar daamaast oiok met zooveel taaie vasthoudendheid en een zoo echt-Groninigsche koppigheid, dat dezer dagen iemand uit de kringen van het Belgi sche departement van Buitenlandsche Zaken ons spontaan verklaarde: „Zon,der tekort te doen aan de voortreffelijke bedoelingen en de groote verdiensten der vorige gezanten kan men getuigem, dat de heer Tjarda voor de toe nadering tusschen Nederland en Belgie meer heeft gedaan dan een van zijn voorgangers". DE KABINETSCRISIS IN BELGIe. Dinsdagmiddag 2 uur heeft de> heer Van Zeeland een aantal representatieve personen behoorende tot de leiding van de drie tradi- tioneele polltieke partijen in zijn kabinet ont- boden, teneinde gezamenlijk de programma's van deze partijen met elkaar te vergelijken. Aan daze besprekingen namen deel: de so- cialistische leiders Vandervelde, De Man en Spaak, alien ministers in het vorige kabinet; de liberate minister van Staat Max en senator Dens, de katholieke senator Van Overbergh, minister van Staat graaf Carton de Wiart en oud-minister Pierlot, voorzitter van de Kath. Unie. Tegen den avond heef.: Van Zeeland aan de pers medegedeeld, dat deze gedaehtenwisse- ling een gunstige wending heeft genomen en dat hij Woensdagochtend door den Koning op- nieuw in audientie zou worden ontvangen. Het wondt algemeen meer en meer waarschijn- lijk geacht, dat het nieuwe kabinet tegen Don- derdag of Vrijdag zal zgn samengesteld. In den loop van den middag kwamen de ka tholieke Vlaamsohe fractie van Kamer en Se- naat in het parlementsgebouw bijeen, onder voorzitterschap van minister van staat Van Cauwelaert en senator Verbist. Besproken is een plan tot reorganasatie van de katholieke partij en aanpassing van deze laatste aan den nieuwen politieken toestand. De fracties wa ren eensgezind accoord om een grootere auto nomic te eischen voor de Waalsche en Vlaam- sche groepen in den schoot der Katholieke Unie. Van Zeeland voor de radio. Van Zeeland heeft gisteravond door de radio een beroep gedaan op de welwillendheid van alle Belgen. Hij zeide het oogenblik van thans zoo emstig te achten, dat hij geen gehoor had gegeven aan alle redenen, die hem noopten zijn plaats in de gelederen weer in te nemen. De taak, die thans op de regeering komit te rusten, is welhaast verpletterend, doch van haar succes zal voor langen tijd het lot van het land afhankelijk zijn. Daaroa hprhaalde de heer Van Zeeland zijn verklaring, dat de vooruitizichten na zijn besprekingen met ver schillende vooraanstaande politieke personen bemoedigend waren. De onrust voortkomiende uit den ernstigen en verwarden inttemationalen toestand, zijn nog in geenen deele verminderd, integendeel. Het Belgische volk hesohouwt het als het beste, om voorzorgen te nemen an de kansen te vermeerdieren, om een komend onweer te ontwijken. Daarom vraag ik U, aldus eindigde van Zeeland, mij te helpen en de moeilijkheden ;e begrijpen. Wanneer wij alien hetzelfde wen- schen. zullen wij slagen. DE STAKING IN DE A'NTWERPSCHE HAVEN. Te Antwerpen was de toestand Dinsdag on- veranderd. Het gerucht heeft geloopen, dat de patroons geneigd waren een verhoogmg van de lioonen met 8 franc per dag toe te stean op voorwaarde dat het werk onmiddelhjk zou wor d-en he.rvat. Officieel is dit geruoht evenwel niet bev-estigd. De stakers hielden Maandag een be-.oogmg voor een automobielfabriek in het noordan der stad en j-ouwden de aldaar aan het werk zijnde arbedders uit. De gendarmerie moest de betoo- aers verdrijven. In de stad -hebben de stakers een vrachtauto van een transportfirma om- gegooid, waardoor het verkeer germmen tijd werd gestremd. Toen de pohtie ter plaatse kwam .waren de belhamials verdwenen. -De zakkennaaisiters hadden Drnsdag het werk hervat, maar daartegenlover stond^ dat de werklieden aan de Elzas-sers kali-opslag plaatsen hun taak hadden neergeleg Het schijnt dat men op het doode punt is beland. Van -beide zijden, patroons en aroei- ders, blijft men op zijn stand-punt staan, in d hoop dat d-e (tijd de andere partij tot nadenken zal brengen, iets, waarop, naar de benchten uit beide kampen te oordeelen, voorshands noer geen k-ans bestaat. D-e Neptune hou-d-t vol, dat er mvlo-aden uil het huitenlan-d in het spel zijn bij de leidmg van de staking. De 'beide N-eder-landers, die ge- arresteerd zijn, waren niet de eenigen, die over de grens zijn gekomen om e zaaien. Als de inlichtmgen van het blad iuist zijn het zegt geen reden te hebben om te twijfelen - heeft men den leider van de-ze buitenlandsche raddraaiers onge- -m-oeid gelaten. -Hij zou zich thans to Gent be- vinden om daar een soortgelijke ac-tie te voe ren als te Antwerpen. Vol-gens het Antwerp- sche blad zouden de raddraaiers over ruime middelen beschikken en zouden zij er naar streven hun iterrein van werkzaamheid gelei- deliiik tot da in-dustrie uit te ibreiden. Ook in de haven van Brugge is het Maandag vrij onrustig geweest, omdat zekere werkge- vers -hadden aangeworven tegen een J<»on dat lagar is dan het minimum vastgestelde door de vakorganisaties. -Meer dan 300 arbeiders hebben een protest- betcoging gehouden. In den loop van den dag zijn onderhandelingen geo-pend tusschen de foe- trokken -partijen. EEN BOTSING MET MELAATSCHEN. Bij de kolonie voor melaatschen te Aboe Zabal in de nabij-hgid van Cairo is een ernstige botsing ontstaan tusschen de politic en de be- woners der kolonie, -die demons reerd-en tegen hun verzorging, welke naar zij beweren, zeer slecht is. 20 politie-agenten en 50 melaat schen warden gewond. WEGENS OMKOOPIMG GEARRESTEERD. In Lodz zijn eenigen tijd geleden verschei- d-ene am-btenaren van de afdeeling verkeer en e-enige leden van den bond van auto-iondem-e- mtngen wegens om-kooping gearresteerd, daar zij gelden had-den aangenomen en gegeven voor concessies van autobuslijn-en. Eveneens wegens het aannemen van sieekpenningen is thans een amibtenaar van het minis-terie van verkeerswezen gearresteerd. FORD GAAT ELECTRISCHE KOELKASTEN MAKEN. In Wallstreet doet het bericht de ronde, dat Ford van plan zou zijn, de fabricatie van elec- trische koelkasten ter hand te nemen. De prijs van deze koelkasten zou Ford -beneden de 100 dollar wi-llen- houd-en. Indien Ford tot deze fabricage o-vergaat, zou hij het voonbeeld v-olgen van de General Mo-tors, die reeds sedert langen tij-d door haar d-ochte-ronderneming de Frigidaire Corpora tion, met succes in binn-en- en buitenland koel kasten aan die markt brengt. De hoogco-njunctuur, die op het oogenblik in de Vereenigde Staten in deze branche heerscht zou Ford hiertoe aanleiding hebben gegeven. De 14 voomaamste fabrieken van dit artikel hebben bun af-zet van 245.000 stuks, ter waarde van 21 millioen dollar in het -eerste k-wartaal van 1934 tat 418.000 stuks ter waar de van 33 millioen dollar in het eerste kwar- taal van 1935 en tot 556.000 stuks ter waar de van 54 millioen dollar in het eerste kwar- taa-1 van dit jaar weten te vergrooten. VERHOOGING DER SPOORWEG- t TARIEVEN IN BELGIe. Geruimen tijd geleden, tijdens de behande- ling van de begrooting van het departement van transportmiddelen in de Kamer deelde minister Spaak mee, dat de directie van de Nationale Maatschappij van Belgische spoor- wegen hij hem had aangedrongen op een ver hoogmg van de spoorwegtarieven. De kwestic was sedertdien hangende gebleven, maar zal nu naar in officieuze kringen wordt verze- kerd, binnenkort weer aan de orde komen. De verhooging zal in algemeenen zin 10 pet. be- dragen. PIJNLUK. De receptie, die Zaterdag op de Abessijn- sche legatie te Londen plaats had, ter eere van den Negus is een ietwat pijnlijke aange- legenheid geworden. De meeste uitgenoodigde hoogwaardigheidsbekleeders, o.a. alle gezanten op een paar na, schitterden door afwezigheid. Stekeliger dan op deze wijze had men den Abessijnschen keizer m-oeilijker duidelijk kun nen maken dat zrjn zaak als verloren wordt beschouwd en men hem feitelijk niet langer als keizer beschouwd. Uit Londen wordt nader gemeld, dat de Negus binnenkort naar Zwitserland zal gaan, echter niet om de Volkenbondsvergadering bij te wonen. Waarom is bij niet liever in Palestina gebleven? EEN ONGEVAJL. Bij het lossen d-er lading ho-ut van het Ame- rikaansche stoomschip ,,YVest Madaket kreeg de werkman A. Hamelink een slinger hout tegen het lichaam, hetgeen hem hevige pijn veroorzaaki'.'e. Hij is naar het ziekenhuis overge-bracht, doch daar bleek bij geneeskun- diig ond-erzoek het letsel niet van ernstigen aard. EXAMEN GENEESKUNDE. De heer A. Vrijlandt te Biervli-et slaagde aan d-e Universi'teit te Utrecht voor het doc-toraal examen geneeskunde, le gedeelte. ONDERSCHEIDIIN G. -Bij Ken. besluit van 22 April 1936 is be- n-oemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau: A. F. van Jole, rector van het R.K. Liefdehuis te Hulst. DREIGENDE MOEILIJKHEDEN BIJ DEN MOSSELUrrVOER Naar van officieuze zijde uit Brussel ver- nomen wordt, heeft op last van den Minister van Binnenlandsche zaken een reeds jaren ge- vestigd mosselhandelaar uit Brussel te Ber gen op Zoom mosselen besteld bij het. Centraal Verkoopkantoor. Deze zijn hem geweigerd, daar slechts aan edn firma te dezer stede wordt afgeleverd. Direct daarop heeft de Belgische regeering te Den Haag geprotesteerd tegen de gevolgde gang van zaken. Indien de handel niet vrij- komt, zal er een invoerverbod komen. De prijs wordt te veel opgejaagd, waardoor de mosselgebruikers (meest arme menscben i niet langer kunnen koopen. HEVIGE BRAND TE CLINGE. Maamdagnacht zijn te Clinge een tweetal landibouwschuTen, res p. van den heer J. de Burger en den heer tVeemaes, door tot nog toe onbekende oorzaak in vlammen opgegaan. Een groote hoeveelheid vlas is verbran-d, -ter- wijl ook eenig vee in de vlammen omkwam. Ten gevo-lge van de groote hoeveelheid brandbaar materiaal in den vorm van bewerkt en -onbewerkt vlas, greep het vuur razend snel om zich heen, zonder dat iets kon worden uit- geric-ht, daar de gemeemte Clinge geen brand- weer be-zit. De brand was ontstaan in de schuu-r van d-en heer Burger en -breidde zicb vandaar uit -tot die van den heer Wleemaes, welke even-eens geheel in vlammen opging. In totaal kwamen 5 stuks vee in die vlammen om. De verzekering dek: gedeeltelijk de sc-hade, de groote partij vlas was niet verzekerd. Gevonden voorwerpen. Alhier zijn bij den gemeente-veldwachter als gev-onden gedeponeerd: een belastin-gmerk in Itui, een etenszakje en -een mantel-hand. van den -Dij-k werd besloten tot het plaatsen van een tweetal lantaarns aldaar. Daar wet-.elijk voorschrift niet dwingend me-sr voorsch.rijft, dat in een gemeente een commissie van toezich-t op het lager onderwijs zal zijn gevestigd, werd besloten, deze com missie met ingang van 1 Juli a.s. op te heffen. -Besloten werd, uit -te keeren aan een te stichten commissie voor steunverleening B uit de gemeen-tekas een bed-rag van 146, de rijks- bijdrage zal bedragen 160,60. Vastgesteld werden verschillende -begroo- tingswijzigingen, t-erwijl aa-n A. Bakker w-erd toegekend een vergoedin-g uit de gemeem.-ekas voor zijn leerplichtig kind, dat meer dan 5 K.M. van de door haar te bezoeken school woonachtig is. Door J. J. V=rlinde was verzocht, terug te komen op het gen-omen raad-sbesluit van 22 Januari 1934, waarin aan J. J. W.il-lemsen een vergoeding als boveubedoeld werd geweigerd. De raad bleek ev-enwel zijn ingenomen stand- punt i'.e handhaven, -en weigerde aan het ver- zoek te vold-o-en. Opaieuw werden vastgesteld verschillende verord-eningen, tegen welker overtreding straf word-t bedreigd. -Na eenige d-iscussie werd verder vastgesteld een verordening regelende de exploitatie van bouwterrein. -Het onderhoud der begraafplaats werd mede opgedragen aan den grafdelver, J. J. van Langevelde. Als lid van het -burgerlijk armbestuur war den herben-oemd J. Verpo-orte en W. M. Ferdi- nandusse, en als lid d-er commissie tat wearing van schoo-lverzuim J. Kosten, terwijl in diens plaa.s werd -ben-asmd J. Philipse. Tot gemeentebode-klerk-concierge werd na tweede vrije stemming en herstemming be noemd L. de Putter. Uit de omvraag stipp-en wij aan een vraag van den heer Maas om aan de werkloozen, welke gedurende 4 weken in de werkverschaf- fing te werk gesteld zijn geweest en dan een wachtweek moeten doormaken, waarvoor geen steun wordt uitgekeerd, zoo mogelijk ook steun te verleenen. De Voorzitter zegde toe, is der geval afzon- derlijik te zullen bezien, en. voorts bereid te zijn aan dege-nen, die konden aanto-on-en, zulks noodig te hebben, een uitkeering -te doen. De heer Hamelink bepleitte nogmaals een -bet-era besfrating van een gedeelte der haven, waarop door den Voorzitter een onderzoek werd toegezegd. CADZAND. Bij Kon. besluit van 5 Juni is aan I. Eras mus, op zijn verzoek, met ingang van 19 Juli, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Cadzand. Ingez. Med. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Breskens: Cand. L. La- gerweij te Scheveningen. VRIJZINNIG HERVORMDEN IN ZEELAND De Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden in Zeeland heeft Zaterdag te Goes haar jaar- lijksche vergadering gehouden. De voorzitter, Ds. A. Landstra te Middelburg, sprak over: De beteekenis van de kerk voor de vrijzinnigen. Het jaarverslag werd uitgebracht door den secretaris, den beer C. M. v. d. Broecke, die als zoodanig Ds. Barnouw te Zierikzee was opgevolgd. Het ledental bleef vrijwel station- nair. Enkele afdeelingen boekten achter-, andere vooruitgang. Spr. laakte het, dat de voorgangers te Waterlandkerkje en Schoon- dijke zich geheel of grootendeels van de ver eeniging afwenden, terwijl zij toch als vrij zinnig waren beroepen. In de vacature Ds. Barnouw werd als be- stuurslid gekozen Ds. Klaar te Renesse. Ds. Landstra werd benoemd tot boofdbestuurslid. Ds. v. d. Ven te Retranchement wekte op tot meer propaganda voor kerk en wereld. Besloten werd in verschillende plaatsen corres- pondenten aan te stellen, teneinde meer af deelingen en een grooter ledental te krijgen. Gomeenteraad. In de Maandag j.l. gehouden vergadering werd aan den gemeenitebodie met ingang van 1 Juli a.s. als zoodanig eervol ontslag ver leend en hem een toelage op zijn pensioen verleend van f 100. Een instructie werd vast gesteld v-oor den nieuw te benoem-en klerk- bod-e-conclerge. -Overgegaan werd tot aanstelling van een ijweed-en gem-eentegeneesheer, als zoodanig werd benoemd H. W. Frowein, arts. Op verzoek van de bewoners van den Hoek DE COLORADOKEVER. Aan de N. R. Crt. werd uit Ierseke gemeld, dat aldaar een Coloradokever was aangetrof- fen. Dat dit bericht de algemeene aandac-ht trof, -behoeft geen -betoog gezien het groote gevaar dat hierin zou schuilen. Gelukkig kan gemeld worden, dat het des- kundig onderzoek heeft bewezen, dat het ge vonden insect geen Coloradokever was. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 9 Juni 1936. De volgende zaken werden behandeld: M. W., echtg. van C. D., oud 48 j„ zonder beroep, wonende te Ter Neuzen, wegens mis- handelinig van Janneke Elisabeth Rouw te Ter Neuzen op 2 Mei 1936, door haar te slaan. Eisch vrijspraak. Uitspraak idem. P. A. S., oud 21 j., werkman, wonende te Hontenisse, wegens beleediging van Virginia Pauwels te Kemseke (Belgie) op 30 April 1936. Eisch /10 boete of 6 dagen hechtems. Uitspraak 10 boete of 5 dagen hechtenis. A. C. L., oud 18 j., zonder beroep, wonende te Oostburg, wegens beleediging van Janna Maria Bogte te Oostburg op 3 Mei 1.1. Eisch /10 boete of 6 dagen hechtenis. Uitspraak f 10 boete of 5 dagen hechtenis. M. M., buisvrouw van A. V., oud 61 j., zon der beroep, wonende te IJzendijke, wegens beleediging van Florimond Heijnaert te IJzen- dijke op 7 Mei 1.1. Eisch 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak 10 boete of 5 dagen hechtenis. R. E. A., oud 23 j., vlasbewerker, wonende te Koewacht, wegens diefstal van een zak- doekje en een vulpenhouder, toebehoorende i aan Joseph Bracke te Stekene (Belgie), op 3 Mei 1.1. Eisch 1 maand gevangenisstraf voorw. proeftijd 3 jaar 25 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak 1 rnaa-nd gevangenisstraf voorw. proeftijd 3 jaar f 20 boete of 10 dagen hechtenis. J. B., oud 37 j., klompenmaker, wonende te Sint Jansteen, wegens vernieling van een lamp, toebehoorende aan Marie Audenaerdt te Kemseke (Belgie), op 28 April 1.1. Eisch 20 boete of 12 dagen hechtenis. Uitspraak idem. A. J. M. H., oud 32 j., arbeider, wonende te Zuiddorpe, wegens diefstal van een hoeveel heid bouwmaterialen, toebehoorende aan C C. Beilo en L. Bello te Zuiddorpe in de jaren 1935 en 1936. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak 1 maand gevangenisstraf voorw. proeftijd 3 jaar 15 boete of 10 dagen hechtenis. A. L. S., oud 20 j., werkman, wonende te Ter Neuzen, wegens beleediging van Leendert Hubregtse te Ter Neuzen op 9 Mei 1936. Eisch 5 boete of 3 dagen hechtenis. Uit spraak idem. -G. v. S., oud 19 j., werkman, wonende te Hontenisse, wegens mishandeling van J. P. Maas te Hontenisse op 3 Mei 1.1. door hem met een bier-glas op zijn hoofd te slaan. Eisch f 30 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak idem. HOOGER BEROEPEN. Door J. M. F.„ oud 53 j., slager te Souburg is hooger beroep aangeteekend tegen een von- nis van den Kantonrechter te Oostburg, waarbij hij wegens overtreding van het Zui- velbesluit is veroordeeld tot f 25 boete of 15 dagen hechtenis. Door A. E. d. K., oud 34 j., werkman te Biervliet is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter van 29 Mei 1.1. waarbij hij wegens verboden vervoer van suiker en weigering van visitatie is veroor deeld tot 2 X 14 dagen gevangenisstraf. DE VERPLICHTE AANSLUITING AAN DE DRINKWATERLEIDING. De beer J. R., aannemer in het YVest- einde te Vriezenveen, die eenigen tijd geleden door de gemeente-politie werd bekeurd wegens het niet met zijn woning aangesloten zijn aan het net van de Drinkwaterleiding Mij Over- ijssel, werd deswege door den kantonrechter te Almelo niet strafbaar geoordeeld, op grond van het feit, dat in de bouwverordening voor de gemeente Vriezenveen niet vermeld is op welke waterleiding moet worden aangesloten en wie voor de aansluiting moet zorg dragen. De ambtenaar van het O.M. te Almelo ging van deze beslissing van den kantonrechter in cassatie. De Hooge Raad heeft het beroep thans ver- worpen op grond, dat het bewezene niet straf baar kan zijn, wegens onvoldoende tenlaste- 1 egging. Daar verschillende gemeenten eenzelfde redactje in hun bouwve^ordeningen hebben, kan deze beslissing voor de inwoners van vele Overijsselsche gemeenten van het grootste be- lang zijn. (N. R. Crt.) Het faillissement van Jos. Asselman, koop- man te Kloosterzande (Hontenisse), curator Mr. H. B. L. de Rechters, advocaat en pro- cureur te Hulst is opgebeven wegens gebrek aan baten. KANTOORBEDIENDE VERDWENEN. Maandagmiddag omstreeks half drie werd door een woningbureau te Amsterdam een 18- jarige kantoorbediende ultgezonden met een bedrag van circa f 360, dat hij in twee ge- deelten aan twee afzonderlijke adressen moest uitbetalen. Aangezien de bediende, een zekere K., tegen sluitingstij-d nog niet op het kantoor was teruggekeerd, werd navraag gedaan. Hierbij kwam men toen tot de ontdekking, dat het jongmensch zich in het geheel niet van zijn taak had gekweten. Aangezien hij ook niet thuis was geweest, werd de politie in de zaak gemengd. Er werd een onderzoek ingesteld, doch de j-ongen was onvindbaar. Nog meegedeeld kan worden, dat hij Zondag- nacht zeer laat thuis was gekomen en dat hij tengevolge daarvan met zijn ouders hoog- loopende ruzie heeft gehad. Hij was sedert korten tijd op bedoeld kantoor werkzaam. In verband met deze mysterieuze verdwijning is het signalement van den man via den politie radio-omroep bekend gemaakt. Men vermoedt, dat bij met het geld de wijk heeft genomen. PINDA-OHINEES AANGEREDEN. iZondagavond is op den Hee-scheniw-eg te Oss een- pinda-Chinees aangereden door een auto. Het pinda-mannetj-e reed om omstreeks 8 uur per fiets in de ric-hting Oss, toen in de bocht nabij d'e marechaussee-kazeme in dolle vaart een aut-o nad-erd-e. De bestuurder, zekie-re T. uit Oss, die met drie vrienden een uitstapje maakte, verl-oor inr de -bocht de macbt over het stuur, met gevolg, dat de auto een zw-enkinig maakte en aan de lin'kerzijde van den weg tereehtkwam. De pinda-Chinees werd gegrepen en van zijn fiets gegooid. De ongelukkige kwam met het hoofd op de tramrails terecht en hl-eef -hevig bloedenid en bewusteloos liggen. De ontboden geneesheer liet den man per brancard naar het St. Anna-ziekenhuis overbrengen, waar behalve een ernstige h-oofdwonde, een zware hersenschudding werd geconstateerd. Onmi-bdellijk na het ongeluk waren de poli- itie en de mareohaussee ter plaatse am een onderzoek in te stellen. Hierbij bleek, dat de automobilist onder .de-n invloed van sterken drank verkeerde. 'Hij werd gearresteerd en in- d-e marechaussee-kazeme ingeslo-ten. Zijn drie mede-passagiers hadden zioh n-a het ge- beurde haastig uit de voeten gemaakt, zonder zich am het slachtoff-er te bekoxnimeren. De toestand van den gekwetste was zorg- w-ekkend, De auto, waarmede de aanrijding geschiedde, werd door de politie in besiag ge nomen. VERDRONKEN. A1 spelend is het 2y2-jarig zoontje van den heer Stiol-zenhach, uit d-e Vogelwijk te 's-Her- togen-bosch, nabij het woonwagenkam-p in de Dieze geraakt en verdromken. DIEFSTAL VAN RIJYVIELPLAATJES. Tijdens de godsdienstoefening in de gerefor- meerde kerk te Barendrecht zijn Zondagoch- tend de fietsplaatjes van ongeveer 40 kerk- gangers gestolen. Het signalement der daders is bekend. NOODLOTTIGE BRAND. Te Augustusberg in bet Erstgebergte brak Maandagavond in een herberg brand uit, die zich ook aan de twee naburige huizen mee- deelde. De drie huizen zijn geheel vernield en acht gezinnen zijn door het vuur dakloos o-eworden. De herbergier Seidel, in wiens huis de brand ontstond, heeft den dood in de vlammen gevonden. POSTBODE VERDRONKEN. Zaterdagmiddag vond een schipper nabij sluis 5 in de Zuid-Willemsvaart te Veghel de uniformpet van een postbode langs den wal. Spoedig werd bekend, dat de postbode D. un Veghel niet op het postkantoor was versche- nen en onmiddellijk werd aan een ongeluk ge- dacht. Nadat eenigen tijd ter plaatse was ge- dregd, we^i het lijk van den 32-jaiigen D. ge vonden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2