ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het Mysterie van GiesforcfHall, No. 9461 MAANDAG 8 ;JUNI 1936 76e Jaargang Binnenland Feuilleton Buitenland. Zorg tijdig bruin te zijn «Nve4nKAUx>rfie'' Oiyk V-pvy *Aet aetteaefe: Wl& CettAkk&ifye i'X£mmw€4<, ov&iMxryui&i TER NEUZENSCHE CO U RANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1.25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen r. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar /oor Belgie en Amerika f 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitt etaling. Uitgoefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20 KT.EINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHI.INT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. HET KOMENDE REGEERINGSJUBILEUM VAN DE KONINGIN. De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, die bet initiatief heeft genomen voor de herdenking in de hoofdstad in September 1938, van het 40jarig regeerings- jubileum van H.M. de Koningin, heeft een aamtal vooraanstaande stadgenooten uitge- nooddgd in een daartoe te vormen commissie zitting te nemen. Nadat de burgemeester mr. L. J. A. Trip bereid had gevonden het voorzitterschap te aanvaarden, heeft thans ten stadhuiize de in- stallatie van het dagelijkseh bestuur der hul- diginigscommissie 1938 plaats gehad. TVVEEDE K.AMER. Verlaging van vaste last en. Vrijdag werd voortgezet de behandeling der wetsontiwerpen, houdende bijzondere maat- regelen: 1. ten aanzien van loopende land- bouwhypotheek- en pachtovereenkomsten, 2. ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en van huren. De heer Ebels (v.d.) betooigt, dat de aan den lanidbouw verleende steun ook door werkt buiiten den landbouw. De statistiek bewijat dat van de crisispachtwet een ruim gebruik wordt gemaakt. De regeering verleene zoo spoedig mogelijk medewerking aan totstand- koming van een nieuiwe pachltwet. Spr. wijst op de beperkte werking der landibouwhypo- theekwet, wegens de gestelde eischen voor verlichting van hypothecaire lasten. Voor het overgroote meerendee'l blijft de toestand zooals; die is. Er is geen sprake van algemeene lasit en-verlaging in den landbouw, laat staan van algemeene saneering. De be- zwaren in zake aantasting van het landbouw- crediet worden zeer overdreven voorgesteld. Integendeel is er ten deze verbetering merk- baar. Den eisch, dat rekening moet worden ge- houden met de financieele positie van den sehuldeischers, wenscht spr. te laten ver- vallen. De heer Boon (lib.) betoogt, dat er een einue moet komen aan de rechtsonzekerheid. Het grootste beewaar is ook hier voor spr. de verdere aamtasting der rechtszekerhedd. Er is gezegd, dat de regeering reeds contracten heeft ontbonden, maar dan werkte de gevol- gen op zeer beperkt terrein. Spr. waarschuwt tegen maatregelen, welke het vertrouwen verder zouden schokken. Volgens deze wet- ten zullen crediteuren dubbel voorzichtig wor den, om nieuwe contracten aan te gaan. De spaarbanken en het levensverzekeringsbedrijf, de boerenleenbanken, zouden dupe van deze nieuwe maatregelen worden. Dit is het loon voor boerenleenbanken, die zoo dikwijls in moedlijike omstandigheden hebben geholpen. Spr. zegt, dat het udtzonderingen zijn, ais hypotheekboeren uit hun bedrijf worden gezet. Men scheppe geen verdere onrust door rechts onzekerheid. Door samenwerking zal meer resultaat te bereiken zijn. DE HEER VAN DIJK VOLGT MR. SMEE8VGE OP. Toit voorzitter van de Vereeniging Binnen- scheepvaartcongres is in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. H. Smeenge, ge- kozen de heer J. J. van Dijk, lid van de Tweede Kaaner der Staten-Generaal. DE A. N. W. B. EN DE REISBELASTING. De A. N. W. B. merkt op: De memorie van antwoord inzake het ont- werp-reisbelasting is thans verschenen en stelt de Tweede Kamer dus in de gelegenheid kennis te nemen van de meening van den mi nister van Financien over den vloed van be- zwaren, welke in het voorloopig verslag naar voren zijn gebracht. (Het is wel zeer teleurstellend, dat in deze memorie van antwoorcl wel tegemoet gekomen Naar het Engelsch van SIR WILLIAM MAGNAY (Nadruk verboden.) 38) Vervolg. Cardon stond op en goodde zijn sigaar in het vuur. ,,Dal is het", gaf hij op emstiger toon toe. jHet is ook niet in den haak. En ik weet geen ander excuus dan dat ik er door bitteren nood toe gedreven ben. Iedere keer doe ik mijzelf de gelofte dat het voor het laatst is geweeat; ik zou er ook aJbsoluut een eind aan maken als jij er in kon slagen met Richard te trou- wen." Voor de eerste maal keerde ze zich om en keek hem recht in het gezichit. „Wat?" barstte ze uit. „Dacht u soma dat ik met hem zou trouwen, zelfs als hij mij vroeg? Ik, de dochter van eendief? O, was ik maar gestorven eer ik dit ailemaal moeat weten!" Nu stonden de bittere tranen in haar oogen en haar borst ging heftig op en neer van de half onderdrukte snikken. Haar vader wendde zich van haar af en hield haar de practische eijde van de kwestie voor. ,,Bedenk eens wat het zeggen wil, kindje", begon hij weifelend. ..Beziwaren van dien aard beteekenen niets meer of minder dan onzen oadergang. Ik ge- loof nooilt, dat Sibyl Brayshaw er dergelijke beschouwingen op na zou houden." Sibyl Brayshaw! Weet zij het?" riep Ma rion vlug. „Neen", klonk het beslist; „zij is niet zoo wordt aan vele bezwaren van ondergeschikten aard, maar dat de hoofdzaak onveranderd is gebleven en de klemmende betoogen daartegen vrijiwel onbeantwoord blijven. Andere wijzigingen, welke thans worden voorgesteld, heetten in het ontwerp nog ,,niet wel mogelijk". Wij wijzen o.a. op de tegemoet- koming voor gezondheidsreizen, welke thans zonder meer wordt ingevoerd. Ook uit het feit, dat de belastingopbrengst geraamd hlijft op twee millioen gulden, ondanks halveering en verlaging der tarieven, invoering van vele vrij- stellingen en maxima, instelling van een uitge- breid en duur controle-apparaat, blijkt wel, dat aan den eersten opzet heel veel onthroken heeft. Intusschen maken o.i. al deze concessies wel den administratieven rompslomp ingewikkel- der en duurder, zonder omdat ze alle slechts detailpunten hetreffen de geopper- de principieele bezwaren aan te tasten. De onitwerpen geven blijk van een totale misken- ning van den aard van het Nederlandsche reiswezen door bij herhaling een heffing van f 0,50 a 1 per dag niet prohibitief te noemen. Op het oogenblik, dat men in tal van landen bezig is om deze Nederlandsche wet met tegenmaatregelen te beantwoorden, volstaat de minister met de mededeeling, dat repre- saillemaatregelen ,,een miskenning van het fiscale karakter van deze heffing" zouden zijn. iKennisneming van deze memorie van ant woord heeft ons dan ook gesterkt in onze over- tuiging, dat de Tweede Kamer in het belang van ons volk zal handelen, als zij dit ontwerp niet zal aanvaarden. MR. E. FOKRER f. Op 86-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden Mr. E. Fokker, oud-griffier van de Staten van Zeeland, oud-lid van de Eerste Kamer en van de Tweede Kamer. De thans ontslapene werd 14 Juli 1849 te Middelburg geboren. Hij bezocht daar bet gymnasium, studeerde te Leiden in de rechts- wetenschap en promoveerde op een proef- schrift over altematieve verbinitenissen. De heer Fokker vestigde zich aanvankelijk als advocaat in zijn geboortestad, waama hij in de ambtelijke carriere overging en de posi tie van griffier van de Staten van Zeeland aanvaardde. Mr. Fokker, die zich steeds politiek links en democratisch georienteerd gevoelde, werd ver- volgens in 1892 gekozen tot lid der Eerste Kamer. Toen de Staten van Zeeland ,,omgin- gen" werd hij niet herkozen (1896). Een jaar daarna, in 1897 dus, ontving hij een mandaat van het hoofdkiesdistrict Alkmaar, dat hij tot 1903 vertegenwoordigde in de Tweede Kamer. Mr. Fokker, die aanvankelijk lid was van de Liberale Unie, is later tot den vrijzinnig- democratischen bond overgegaan. Hij verliet de Tweede Kamer, toen de regeering hem ver- zocht, het voorzitterschap van den centralen raad van beroep (o.) te Utrecht op zich te nemen. Deze functie vervulde hij tot hij den tijd gekomen achtte, voor jongere krachten plaats ite maken. De heer Fokker is lid en voorzitter geweest van de staatscommissie voor de waterstaats- wetgeving, welke functie hij bekleedde tot hij gevoelde, dat zijn krachten een riehtige ver- vulling van zijn taak niet meer mogelijk maakten. Voorts was hij lid van de centrale commissie voor de statistiek, president-com- missaris van de stoonavaartmaatschappij Zee- land en van de Nederlandsche vliegtuigen- fabriek ite Amsterdam, al welke functien hij suceessievelijk heeft neergelegd, toen de las ten van den ouderdom hem te zwaar hegon- nen te drukken. Toen hij te Utrecht zijn woonplaats had, heeft hij ook daar deelgenomen aan het open- bare leven, waama hij, toen hij gepensionneerd was, te 's-Gravenhage een meer iteruggetrok- ken leven heeft geleid. Iin den oorlogstijd was Mr. Fokker voor zitter van de credietorganisatie voor Belgi- sche vluchtelingen. In de Schelde-kwestie (Belgisch verdrag) nam hij een gepronon- intelligent en seherpzinnig als jij, kindje. Maar werkelijk", vervolgde hij emstig, ,,doe geen dwaze dingen, Marion. Vergeet niet, dat de toekomst in jouw handen ligt en het hanigt enkel en alleen van jou af of deze onbevredi- gende manier om geld te maken zal voort- duren of ophouden. Ik bezweer je, dat ik, van- af het moment dat je me van je verlovimg met Richard verteld, er voorgoed; een eind aan maak." ,,Dat oogenblik zal nooit komen", antwoord- de ze vol biltterheid. „Richard is niet van plan mijn hand te vragen." „Heb je nogeens je best gedaan?" De grofheid van de vraag deed haar huive- ren. „Tot mijn schande, ja. Het is mij duidelijk geworden dat hij niet op die wijze van mij houdt gelukkig maar. Dus zet dat uit uiw gedachten." ,,Als hij niet wil, heb je altijd Desbroock nog", zei Cardan, zoo koelbloedig alsof ze een uiltnoodiiging voor een diner bespraken. „Die had ik", gaf Marion met nadruk te kennen. Frank Desbroock is een man van eer. Ik heb van hem niets dan de grootste toewij- ding en ridderlijkheid ondervonden. En nu ver- langt u dat hij tot een huwelijk met mij ver- leid wordt met mij! Geen man, die zichzelf respeoteert zou todh iets met mij te maken willen hebben, als hij de waarheid wist." IHaar vader liet een zwaren zucht hooren. „Dan is er geen uitkomst voor ons." „Neen," stemde ze toe. „Je bent een dom wicht", mopperde hij, ,,om niet van den toestand te maken wat er van te maken is." „Ik weiger absoluut om met een van deze niets vermoedende mannen te trouwen." ,,Maar,- diwaas kinld", riep hij ongeduldig, ,,hoe kun je verondersteld worden te weten waar mijn geld vandaan komt?" ceerd Nederlandsch standpunt in, waarvan hij in geschriften heeft doen blijken. Er zijn ook talrijke publicaties over allerlei andere onderwerpen van zijn hand verschenen. Hij sehreef o.m. een commentaar op de on- gevallenwet en verzorgde een uitgave van de Nederlandsche waterstaatswetgeving. Opgemerkt zij nog, dat Mr. Fokker in de Eerste Kamer zittinig had voor de toenmalige Liberale Unie en later in de Tweede Kamer voor den Vrijz. Dem. Bond. 'Hij behoorde tot den vriendenkring van Treub, W. H. Held en Ketelaar. Mr. Fokker was een der weinige overleven- den van hen, die lid van de Staten-Generaal waren onder het bewind van Koningin Emma, voor wie hij een groote vereering koesterde. De Koningin erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, en bij zijn aftre- den als voorzitter van de staatscommissie voor de waterstaatswetg&ving werd hij bij be- vordering benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau. Uit hoofde van zijn werkzaamheden als voorzitter van de crediet organisatie voor Belgische vluchtelingen, heeft de Belgische regeering hem onderscheiden door de toekenning van de Medaille du Rol Albert. LOT VASTE LASTEN-ONTWERFEN. Naar het Handelsblad uit parlementaire kringen verneemt, is de kans groot dat de Katholieke fractie bij het Vaste Lasten-ont- werp en bij het om'.werp-Grisis-Landbouwhypo- theekwet bij art. 1 stemming zal vragen. Aldus zou de mogelijkheid bestaan, de par lementaire behandeling van beide ontwerpen te bekorten. Zooals bekend, staan immers de kansen van beide voorstellen er ongunstig voor. REISBELASTING ZAL DIT JAAR NIET MEER IN WERKING TREDEN. Naar de Tel. verneemt, stelt de regeering er voorshands geen prijs op, dat de Tweede Kamer nog vodr het zomerreces dat zou dus zijn in de zittinig welke waarschijnlijk 30 Juni a.s. zal aanvangen het wetswerp tot heffing van een reisbelasting behandelt. De Kamervoorzitter is echter vrij in de sa- mensfeffing van de agencia. £oodat het moge lijk is, dat hij meent, dat er niet voldoende tijd beschikbaar is. In parlementaire kringen rekent men er evenwel op het oogenblik op, dat de Kamer zich over enkele weken over de reisbelasting zal hebben uit te spreken. Hoe dit ook zij en ook geheel daargelaten of de Tweede Kamer aan de reisbelasting haar sanctie zal geven, staat het toch wel vast, dat de belasting zeker niet meer gedu- rende dit reisseizoen in werking zal treden, al ware het alleen omdat de Eerste Kamer naar alle waarschijn 1 ijkheid niet meer in de gele genheid zal zijn het ontwerp op zoo korten termijn te behandelen. Overigens zullen Kamer en regeering het er over eens kunnen worden, dat de billijkheid meebrengt, eventueel de invoering althans uit te stellen tot 1 Januari 1937. NIEUWE REGELING VAN DE PACHT. Verschenen is de memorie van antwoord in zake he. wetsontwerp nieuwe regeling van de pacht. Er is nu o.a. een regeling nopens erkenning van pachtbureaux opgenomen. Xndien een pachtovereenkomst door een pachtbureau is goedgekeurd, vervalt de controle van den rech- ter. In deze bureaux zullen de belanghebben- den op pajchtgebied zijn vertegenwoordigd onder controle der overhead. Verder wordt van de beslissingen van de pachtkamers beroep toegekend op het ge- rechtshof te Arnhem. Cassatie zal echter zijn uitgesloten. Het ligt niet in het voornemen der regee ring de thans bestaande kamers voor crisis- pachtzaken ook met de rechtspraak volgens dit ontwerp te belasten. De van vele zijden tegen de voorgestelde overgangsbepalingen aangevoerde bezwaren „Ik weet het, dat is genoeg. En ik hoop, dat er dadelijk een eind komt aan dat afschuwe- lijk gedoe. U begrijpt zeker niet dat u ge- arresteerd kunt worden, als het nog langer doorgaat," voegde Marion er bij, met afschuw in haar oogen. ,,Wieet u dat er een detective op de Hall aan het werk is?" Cardon lachte. ..Brayshaw hou'dt hem daar hij is er al wekenlang om den dief te pakken." „Wilt u dan met alle geweld ellende uitlok- ken ,,Met inspecteur Myrtle in de buunt voelt Brayshaw zich veilig", verklaarde hij met een vertrouwelijk lachje. „In ieder geval zal hij als 't zoover zou komen, Brayshaw en niet mij verdenken. Kom, Marion", vervolgde hij em stig, ,,probeer verstandig over deze zaak na te denken. Ik wil niets liever dan een eind aan die geschiedenis maken. Maar ik zit nu in de knel, ik kan mij niet bewegen als jij niet een handje helpt. Jij kunt me de kans geven en ik beloof je dat ik geen steen meer zal aan- raken; Brayshaw kan het alleen wel af. Zoo als de zaken nu staan, beheerscht hij de situatie, nu hij Richard van ons afgetroggeld heeft. Als Sibyl hem in haar netitem kan van- gen, zal hij met de dochter van een nog groo- ter dief dan ik ben trouwen, vergeet dat niet." Marion gaf geen antwoord. Haar hart bons- de, haar hersens schenen als verdoofd. ,,Goeden nacht, vader". zei ze en ze ging de kamer uit zonder hem den gewonen vluch- tigen kus te geven. HOOFDSTUK XXVI. Een zet op het schaakbord. Sybil Brayshaiw's val bleek niet van ern- stigen aard te zijn. Ze bleef den heelen mid- dag rusten en tegen etemstijd was haar hoofd- heeft de regeering ertoe gebracht deze mate- rie nogmaals na te gaan. Dit onderzoek heefit geleid tot een ingrijpende verandering. In het kort komen de nieuwe bepalingen op het volgende neer: pachtovereenkomsten, die op 1 Januari 1936 reeds van kracht waren, zullen door het oude recht beheerschit blijven gedurende den tijd., waarvoor zij waren aan- gegaan, doch uiterlijk tot 1 Januari 1943. Overeenkomsten, die op 1 Januari 1936 nog niet van kracht waren, blijven nog gedurende twee jaren na de inwerkingtreding der wet door het oude recht beheerscht. ROOD ACHTERLICHT VOOR DEN RUITER. iHet paardrijden hij duisternis kan levensge- vaarlijk zijn op de drukke verkeerswegen. Een ruiter behoeft geen voor- of achterlicht ite voeren. IHet gevolg is echter, dat ook een andere weggebruiker den miter en zijn paard bij duis ternis niet kan zien. Vooral is dit het geval, wanneer tevens van de andere zijde een zgn. tegenligger komt, waardoor de autobestuur- der niet meer kan zien wat zich ter rechiter- zijde van den weg v66r hem bevindt. De ..landelijke ruiter" die natuurlijk des avonds vooral, rechts van den weg rijdt tegen den berm aan, wordt in dat geval niet of te laat opgemerkt met het noodlottige gevolg, van een aanrijding, die meestal voor den rui ter en zijn paard erger is dan voor den hem aanrijdenden automoibi'list. Vandaar, dat het bestuur der Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rijvereenigingen pro paganda maakt voor het voeren van een rood achterlicht, dat op eenvoudige wijze wordt be- vesitigd aan den linker stijgbeugel en dat goed zichtbaar is, vooral omdat het bij het draven nog op en neer beweegt ook. De kosten er van zijn gering. Voor 1,10 ongeveer heeft men het lampje met batterij compleet. De hatterij zal ongeveer 14 tot 16 uur goed branden. OPBRENGSTEN VAN HET STAATSBEDRIJF DER P. T.T. De diensten der posterijen en tele- grafie, telefonie en postcheque- en gixo- dienst hebben in April opgebracht respectie- velijk2.824.694, .f 299.441, f 1.919.336 en 614.288, vergeleken bij dezelfde maand van het vorige jaar: f 27.60727.158, - 27,229 4.669, en vergeleken met de begrooting plus f 26.994, plus 141, plus 23.736 en plus 49.488. Totaal 5.657.759, vergeleken met dezelfde maand vorige jaar f 77.325 en met de begrooting plus 100.359. In de eerste vier maanden bedroeg de totale opbrengst 22.467.458 vergeleken met verle- den jaar 64.142 en met de raming plus f 283.358. ZWAKKE REGENTEN. Blum mag, schrijft de N. R. Crt., dr. Saave- dra Lamas, den minister-president van Ar gentine, dankbaar zijn voor het resprjt, dat hg hem heeft verschaft door zijn Asemblee. Anders had Frankrijk reeds op 16 Juni te Geneve voor den dag moeten komen. met een houding ten opzichte van Italie. Nu kan de Fransche regeering zich 10 dager langer be- denken. Zij zal dien tijd noodig hebben, omdat zij op het oogenblik nog veel dringerder zor- gen aan het hoofd heeft. Men kan slechts hopen, dat die tien dagen uitstel genoeg zul len zijn voor het nieuwe Fransche bewind, doordat het spoedig verlost wordt van zijn binnenlandsche benauwenis. Aan de geheurtenisser. in Frankrijk is niet het feit van de staking zelf het belangrijkst, maar de geest van de staking, en de ver- f schijnselen, die erbij waar te nemen vallen. De uitslag van de verkiezingen in Frankrijk heette een anti-fascistische strekking te heb ben. Vrees voor een dictatuur zou den door- slag hebben gegeven. Wij hebben hier meer- malen uiteengezet, hoezeer wij het een zonder- pijn bijna over. Na de thee kwam haar vader een poosje bij haar zitten. Richard Cardon mag je geloof ik, graag Igden, nieilwaar?" merkte Sir Percy luchtig op, toen Sibyl hem verteld had van zijn goede zorgen voor haar. iZe bloosde licht. „Ja, vader, ik geloof van wel," antwoordde ze openhartig. ,Niet kwaad voor je als de sympathie wederkeerig is," verklaarde hij. „Is dat het geval?" „Ja, ik mag hem ook graag," erkende ze. Brayshaw sloeg een emstiger toon aan. ,,Ik ben erg blij dat ite hooren," zei hij. ,,Het zou in ieder opzicht een goede partij voor je zijn, kindje. Ik zou werkelijk gelukkig zijn als ik je goed bezorgd wist. Denk je dat hij je vra gen zal?" ISibyl liet een verlegen lachje hooren. „Misschien," klonk het vaag. ,,iQf heeft hij je al gevraagd?" Sibyl keek bedroefd. ,,Neen," zed ze ge- dwongen. „Ik geloof dat hij ik heb het verhinderd. Ik wilde het niet zoover laten komen." ,,Maar lieve kind, waarom in vredesnaam niet?" barstte Sir Percy uit. „Ik verlang heusch niet dat je met een man trouwt, van wien je niet houdt; maar zooals je zegt, mag je Cardon graag, duis waarom heb je er be zwaren tegen dat hij je vraagt 'Houd je van hem?" ,,Ja, maar ,,Wlaarom dan die houding?" ,,Ik heb zoo het gevoel," heraam Sibyl em stig, ,,dat het niet goed is mij met hem te ver- loven. Hij moest met zijn nicht, Marion, trouwen." ,,Met Marion trouwen?" protesteerde Brays haw verbaasd. ,,Ik bedoel," legde Sibyl uit, „dat hij met Want een blanke huid wordt rood en pijnlijk door de zon. Gebruik daarom tijdig AMILDA- zonnebruincreme, die Uw huid beschermt tegen vervellen en zonnebrand en U tevens snel mooi bruint, 6<3k bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med, i ling schouwspel vonden, dat men, in bondge- nootschap met de communisten, de dictatuur bestreed en de democratische legaliteit trachtte te verdedigen. Het gaat niet op deze onna- tuurlgke manier. Men ziet nu de gevolgen. Het volksfront heeft een paard van Troje binnengehaald. Het heeft scheidingslijnen uit- gewischt, die men steeds zorgvuldig in voile scherpte zal moeten handhaven, als men het goed met de democratie meent. Wij geven gaame toe, dat de dingen, die nu gebeuren, uitingen zijn van een mentaliteit, die een groot gedeelte van het Fransche volk heeft geken- merkt in den loop der geschiedenis. De nei- ging, om uit den band te springen, is in Frankrijk een waarlijk niet onbekend ver- schijnsel. Nu echter manifesteert zij zich onder bijzondere omstandigheden, en in een vorm die ons in strijd lijkt met de verkiezings- leuze van het volksfront. Als er ooit reden was om uit den band te springen, dan was dit nu toch juist niet het geval. De partijen, waarvanfde arbeiders hun heil verwachten, hadden een groote overwin- ning behaald. Er was een regeering reeds zoo goed als aangewezen, die voorloopig het vertrouwen heette te genieten van de heele politieke arbeiderswereld. En voor deze nog een woord heeft kunnen spreken, verliezen de arbeiders het geduld. Zij hebben deze regee ring binnengetrokken, en nu slaan zij, zonder zichtbare acute reden, op hoi. Onder hun trappelende voeten komt de legaliteit terecht, waarvoor zij aan de stembus zeiden te vech- ten. Het succes of wat zij als een succes beschouwen heeft hen dronken gemaakt. Daarom begaan zij de dwaasheden, waarvoor zij voorbeelden hebben gekozen, die hen veel- eer moesten afschrikken als zij waarlijk de dictatuur vreezen. Het is of een psychose hen bevangen heeft. Zij zijn volstrekt niet gelukkig, als zij hun zin krijgen. Men ziet het aan de mijnwerkers van Dens, die voort- gaan te staken ofschoon hun eischen in hoofd zaak vervuld zijn.* En dit is een algemeen voorkomend verschijnsel. Een overeenkomst met dingen, die in Duitschland gebeurd zijn, zal ieder treffen die leest, hoe posten van stakers, het publiek be- letten de warenhuizen te betreden. Wel zijn de beweegredenen niet hetzelfde, maar de daad komt overeen in karakter. In beide ge- vallen zijn het de volgelingen, die trachten af te dwingen, wat de regeering niet wil of kan decreteeren: De sluiting van die onder- nemingen. Zij hollen voor de wetgeving die zij verlangen uit, in revolutionaire stemming, het recht van wettig eigendom schendende, dat de regeeringen, die zij erkennen, verklaren te willen handhaven. In Duitschland liet men deze lieden langen tijd begaan, ofschoon een eenvoudig bevel hen (Ingez. Med.) haar zou trouwen als ik er niet was. Ik heb het gevoel alsof ik itusschen hen ben gekomen." Brayshaw maakte een ongeduldige hoofd- beweging. „Mijn lieve kind, wat een onzin. Wou je mij werkelijk vertellen dat je iemand, die van jou houdt, zou afwijzen alleen op grond van. het feit, dat hij, als hij jou nooit ontmoet had, met een ander zou trouwen?" „H)et is een groot verschil wanneer het er op aankomt je vriendin te berooven van den man, die van haar houdt." „Op de manier die jij bedoelt, voelt hij niet voor haar," wierp Brayshaw heftig tegen. ,,Als idat zoo was. zou hij jou niet het hof maken. Richard Cardon behoort niet tot dat soort mannen. Daarvoor is hij te ridderlijtk en te rechtschapen. Neen, neen! Dat zijn nicht naar hem heefit ratten hengelen, is zoo klaar als een klontje. Archer Cardon en Marion helbben allebei hun best gedaan om hem te vangen. En van hun standpunt bezien hadden ze geen ongelijk. Maar onder ons ge- zegd, geloof ik dat het resultaat ervan was, dat hij er genoeg van kreeg, gezien de gre- tigheid, waarmee hij onze uiitnoodiging heeft aangenomen en het feit dat hij, zooals hij mij vertellde, niet van plan is naar de Grange terug te gaan. Hij wil kamers huren in een van de boerderijen of in de Drakenkop." (Haar vaders argumenten waren wel over- tudgend, dat moest Sibyl, niet zonder een ge voel van vreugde en opluchting toegeven. Toch kon ze haar gemoedsbezwaren zoo maar niet aan den kant zetten. .Marion houdt van hem," verklaarde ze be slist. ,,En hij zou met haar trouwen als als wij hem niet van de Grange weggehaald hadiden." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1