Bij Examens Buitenland Sport Snel mooi bruin Predikbeurten het theeeek in engeland. TER NEUZEN, 5 JUNI 1936. PHILIPPINE. RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. Van onze Adverteerders VOETBAL PRO YIN CI ALE STATEN VAN ZEELAND. len met behulp van artikel 18, 2e lid. Hij is trouwens bereid van deze laatste be- paling gebruik te maken in andere gevallen waarin het "neffen van de belasting, ondanks de aangebrachte verzachtingen, al te onbillijk zou worden. De grensbewoners. Aan eem algeheele vrijstelling voor Zeeuwsch- Vlaanderen kan de Minister niet denken. Ook de inwoners van dit landsgedeelte maken in het buitenland verteringen. Hij is echter be reid geheel Zeeuwsch-Vlaanderen aan .te wij- zen als strook, bedoeld in artikel 2 onder „grensbewoners". Voor uitbreiding van het abonnement tot bewoners van een dieper in het land liggende strook kan de Minister niet voldoende aanlei- ding vinden. De geopperde bezwaren hebben den Minister er echter toe geleid het vraagstuk van de grensbewoners nogmaals onder de oogen te zien. Het gevolg hiervan is geweest, dat, ten einde te kunmen komen tot een niet onbelang- rijke verlaging van het tarief, een bepaling i^opgenomen, waardoor zooveel als eenigszins mogelijk is, wordt bevorderd, dat het abonne- ment voor de grensbewoners slechts strekt voor reizen, welke zij als zoodanig maken. In de bestaande redactie is het immers mogelijk, dat bijv. een inwoner van Delfzijl tegen het tarief geldend voor de grensbewoners naar Belgie of Frankrijk gaat reizen. In verband hiermede wordt artikel 4 zoodanig aangevuid, dat het tarief voor de grensbewoners slechts zal gelden voor de reizen waarbij zij binnen op hun woonplaats georienteerde grenspun- ten de landsgrens overschrijden. Ten aanzien van het voor grensbewoners geldende tarief zijn de volgende verzachtingen aangebracht. In de eerste plaats zijn de be- dragen der tarieven, behoudens handhavmg van het minimUm, met 50 pet. en meer ver- minderd. Bovendien zijn de belastbare som- men verhoogd, bij de gehuwden mede uit over- weging dat meermalen Cwee personen naar het gestelde tarief moeten betalen. Vervol- gens is de uitzonderiijke regelfng voor de bij gehuwden inwonende kmderen vervalien. Voorts worden vrijgesteld personen die van een plaats binnen het rijk langs de gebruike- lijke, over buitenlandsch gebied loopende, route een andere plaats binnen het rijk willen bereiken, en grensbewoners, voor zoover zij voor het vervullen van hun godsdienstplich- ten een in het buitenland in de nabijheid van hun woonplaats gelegen kerk waarop zij zijn aangewezen, of een daarmede gelijk te stellen gebouw, bezoeken. Opbrengst. De minister meent te mogen vasthouden aan de raming van een opbrengst van onge- veer 2.000.000 terwijl op een jaarlijksch kostenbedrag van 250.000 a 250.000 wordt gerekend. De minister merkt nog op, dat de huidige toestand van het rijksbudget hem geen aan- leiding geeft van het voorstel tot invoering van de reisbelasting terug te nemen. Tarief voor grensbewoners. Het in art. 6 berekende jaar-tarief voor grensbewoners wordt volgens het gewijzigde we tson twerp: Voor gehuwden. 0,50 bij een belastbaar inkomen van minder dan 2500; 2,bij 2500 of meer doch minder dan 4500; 5, bij 4500 of meer. Voor ongehuwden. 0,50 bij eeln belast baar inkomen van minder dan 1500; 2, bii 1500 of meer doch minder dan 2500; 5,bij 2500 of meer. met dien verstande, dat steeds 5,ver- schuldigd is, indien het zuiver vermogen van een gehuwden grensbewoner 60.000 of meer en dat van een ongehuwden grensbewoner 30.000 of meer bedraagt. Tarief voor beroepsreizigers. Voor gehuwden. 0,50 bij een belastbaar inkomen van minder dan 1500; f 2,bij 1500—/ 2500; 5,— bij 2500—/ 4500; 10 bij 4500—/7500; 15,— bij 7500—,f 10.000; 20,bij 10.000 of meer. Voor ongehuwden. 0,50 bij minder dan 1000; 2,- bij 1000—/1500; 5,— bij f 1500—2500; 10,— bij 2500 -/4500; f 15,bij 4500—7500; 20,— bij 7500 of meer; met dien verstande dat ten minste 10 is verschuldigd indien een gehuwde beroepsreizi- ger een zuiver vermogen heeft van 60.000 of meer, of een ongehuwde 30.000 of meer. 20.,is verschuldigd indien een gehuwde beroepsreiziger eoin z'uiver vermogen heeft van 150.000 of meer of een ongehuwde een vermogen van 100.000 of meer. DE KABINETSCRISIS IN BELGIe. Vandervelde heeft Donderdagochtend den heer Jussiant, voorzitter van de Antwerpsche Kamer van Koophandel ontvangen. Deze laat ste drong aan op een spoedige oplossing van de kabinetscrisis, mede in verband met de al- gemeene staking in de Antwerpsche haven. Des middags 1 uur heeft Vandervelde ver- klaard dat hij waarschijnlijk in den loop van den middag met zijn raadplegingen der diverse politieke personen zou klaar komen. Alleen wenschte hij nog den heer Max, burgemeester van Brussel en voorzitter van de liberale Kamerfractie, die zich momenteel te Parijs bevindt, te ontmoeten. Vermoedelijk zou Van dervelde zich heden naar den Koning begeven om hem mededeeling te doen van de bereikte resultaten. Naar de katholieke democratische oud-minister Tchoffen verklaarde, verwacht men nog altijd in officieuse kringen, dat de minister-president van Zeeland op zijn besluit zal terugkomen en dan ook door den Koning met de samenstelling van het nieuwe kabinet zal worden belast. REGEERING EN STAKERS IN FRANKRIJK. In Frankrijk heeft schr. de N. R. Crt. de nieuwe regeering, waarvan de samenstelling nu vast staat, het al bij voorbaat niet prettig. De stakingsbeweging berokkent de verant- woordelijke mannen reeds ernstige zorgen Het is heel opmerkelijk, maar niet verbazing- wekkend, dat die beweging juist begint op een oogenblik, waarop zij uitermate ongelegen komt voor een befwind, dat door een socialist gevormd en door de communisten gesteund zal worden. Want er is overeenkomst met het tafereel in Spanje. Voor Blum zijn de ge- beurtenissen in versehillende opzichten uiterst hinderlijk, om niet te zeggen fnuikend. Zij zullen een belemmering vormen voor het op- treden van zijn bewind naar buiten op een oogenblik, waarop het dringend noodig zal zijn, om het internationaal beleid van Frank rijk' eindelijk weer een ondubbelzinnige rich- ting te geven. Zij zullen het hem verder nog te moeilijker maken, den franc op de been te houden. Ontsnapt de franc hem, doordat het crediet van den staat geheel verloren raakt, dan kan niemand zeggen hoever hij zal af- glijden. ,,Men kan niet zijn circulatiemiddel een beetje laten ontsporen; zoodra men uit het spoor raakt weet men niet waar het onge- luk zal ophouden." Dat is de strekking ge weest van een zeer treffende opmerking van onzen landgenoot Jhr. De Geer. Als de Fran- sche franc op deze wijze uit het spoor raakt, is er zelfs geen sprake van ,,een beetje ont sporen", maar kan men met zekerheid groote verwoesting voorspellen. En het zijn Blum's vrienden of in ieder geval de lieden, die zijn vrienden behoorden te zijn die nu de dwarsleggers over de rails werpen. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Ingez. Med.) Het tafereel is op grond van politieke er- varingen hoogst verontrustend. In Italie heeft men het ook beleefd, dat de arbeiders stelsel- matig de fabrieken bezet hielden. De regee ring was te zwak, om dit verschijnsel te on- derdrukken. Het verflauwde van aelf, maar het had er toen al meer dan iets anders toe bijgedragen, om den weg te openen voor de overwinning van het fascisme. Heeft de Fran- sche regeering dan niets daaruit geleerd? Zelfs al is Sarraut nu maar een zaakwaar- nemer, dan nog zijn er elementaire eischen van handhaving aan de orde, die met klem aan hem gesteld zouden moeten worden. Het is natuurlijk denkbaar dat de eigenaars del betrokken fabrieken uit practische overwegin- gen de voorkeur gaven aan praten met hun weerspannige arbeiders, boven gewelddadige tafereelen van ontruiming met harde -hand. Kan het staatsgezag echter zooveel schrjn van zwakte op zich nemen, als nu in Frankrijk geschiedt? Wij wachten met spanning af, wat Blum zelf al dan niet ertegen zal doen als hij aan het bewind komt. Zal hij toonen, de kracht te hebben de zijnen tot tucht te dwingen, of zal hij door de zijnen worden meegesldept in een richting, die slechts zijn felste tegenstanders aangenaam kan zijn Zij, die het volksfront met de communisten hebben gevormd, hebben een gevaarlijk spel gespeeld. Wij nemen gaarne aan, dat wat nu gebeurt, den communisten even ongelegen komt als Blum zelf. Maar de menigte doet niet aari zoo subtiele politiek. Zij is in de war gebracht door het opheffen van schei- dingslijnen. De socialistische arbeider wist, wat de communisten sedert jaren hebben na- gestreefd, en dat was allerminst handhaving van het staatsgezag. Hun actie is steeds op destmctie, omverwerping gericht gelweest. Slechts op de puinhoopen van het oude meen- den zij het nieuwe te kunnen opbouwen. Daar- om moesten zij in onverzoenlijke tegenstelling staan tot de rustige vakbeweging. En daar- om luisterde de kalme Fransche arbeider niet naar hen, beschouwde hij hen als gevaarlijke lieden. Nu echter ziet hij, dat zijn leiders met de communisten gemeene zaak hebben ge- maakt in de nationale politiek. Het commu- nisme heeft zijn tactiek tijdelijk gewijzigd. Echter ook de communisten? Voor al te vele aanhangers der partij was zij niet een geloof maar een gemoedsgesteldheid. Die gemoeds- gesteldheid zal niet veranderd zijn. En zij heeft opeens veel meer besmettingsvermogen gekregen door het op theoretische politiek be- rustend verbond. iBlum heeft de uitbarsting van de semi- revolutionaire stakingsbeweging verklaard als een uiting van het ongeduld van het prole- tariaat. Inderdaad, het is begrijpelijk, als elementaire gevoelens aan het verkiezings- succes van de partijen van uiterst links een beteekenis hechten, die het niet bezit, en welke de intellectueele leiders het ook niet toeschrij- ven. Latijnsch temperament is dan, evenals in Spanje, uit den band gesprongen. Het is ook denkbaar, dat elementen van anderen kant, met duivelsch genoegen, het vuurtje hebben helpen aanstoken, zooals in een be- schouwing uit Parijs in ons blad als moge- lijkheid werd aangeduid. Maar op Blum rust nu de taak, aan de onrechtmatigheden, des- noods met straffe hand, een einde te maken. Anders dreigt anarchie. Hij heeft nu drie voorbeelden, die voor hem op versehillende manieren tot waarschuwend voorbeeld kunnen dienen. Het eerste is het voorbeeld van Italie, waarop wij reeds hebben gewezen. Het tweede is dat van Duitschland, v/aar op wettige wijze verkregen macht ge bruikt is, om alle wettelijke belemmeringen en moreelen tegenstand weg te bezemen. Maar Hitler was een consequent revolut'.onair, en hij wenschte dien loop van zaken, dien bij kon opvangen binnen grenzen, welke hij dra- gelijk vond, en-die in Duitschland geen chaos schiep. Wenscht Blum iets dergelijks, wenscht hij de democratische overwinning als spring- plank voor een revolutionaire zegepraal van de zijnen? Hij is een te voorzichtig en ver- standig man, om niet in te zien dat het Duit- sche voorbeeld in Frankrijk niet te gebruiken is. Slechts verwarring en ongeluk zou men op die manier kunnen stichten, en niet hij, maar zijn felste tegenstanders van rechts, de ver sehillende fascistische groepen, of wel de communisten, zouden er alle voordeel van hebben. Het derde voorbeeld is dan Spanje. Wij hebben er reeds op gewezen. Ook daar heeft een volksfront gezegevierd bij de verkiezin- gen, en ook daar ziet de regeering haar ge- zag tot wankelen gebracht, en haar prestige in°de bevolking geschokt door „het ongeduld van het proletariaat". Maar Spanje is Spanje. Het volk is er, in tegenstelling tot het Fran sche volk, politiek zonder opvoeding, het heeft niet de gewoonte van democratische actie en instellingen. Wat daar gebeurt, zal ook de regeering van het volksfront tot uiterste mid- delen van bestrijding dwingen. Als waar schuwend spiegelbeeld is het misschien het duidelijkst van alle. Wij zijn benieuwd, of Blum, als hij de macht heeft aanvaard, even lijdelijk zal blij- ken als nu Sarraut. Daarmede zou hij een politiek voeren, die slechts tot ongelukken zou kunen leiden, en die hem als regeerder zou disqualificeeren. CORRUPTIE. Te San Francisco is een onderzoek gaande van oorruptie bij de politic. Daarbij is alvast gebleken, dat een politie-beambte 200 dollar per maand opstreek om zijn plicht te verza- ken. De man had kans gezien een bedrag van 834 dollar in bewaring te geven bij een bank Het tribunaal, dat ingesteld was tot het uitvoeren van een onderzoek naar de oorzaken van het z.g. „theelek" heeft thans rapport uitgebracht, waarin het tot de conclusie komt, dat inlichtingen over de begrooting verstrekt zrjn door J. H. TJiomas aan Bates, die daar- van te eigen fete gebruik heeft gemaakt. Thomas heeft ook aan Butt inlichtingen ver strekt. Alle ambtenaren en personen die verder kennis droegen van de begrooting zrjn volkomen gedechargeerd. BADOGLIO TE ROME. Woensdag, op denzelfden dag waarop de Negus te Londen is aangekomen, is maar- schalk Badoglio te Rome teruggekeerd. Naar men volgens den corr. van het „Handelsblad' aanneemt zal het verblijf van den onder- koning te Rome niet van langen duur zijn, doch mededeelingen dienaangaande zijn niet gedaan en daar Badoglio, zooals men weet, ook hoofd is van den generalen staf zal een korter of langer verblijf in de stad ook wor den be'invloed door de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen in Euro'pa. Aan het sta tion was een groote menigte bijeengestroomd om den onderkoning toe te juichen. In het stationsgebouw zelve werd hij be- groet door den Duce, die onmiddellijk daarop weer afscheid van hem nam. .Niet georgani- seerd en aaardoor waarachtiger en sympathie- ker was de ontvangst van Badoglio in zijn woonhuis in de Via 20 Septembre. Daar stond hetechte volk van Rome, dat aan den man die voor Italie in weinige weken een geweldig koloniaal rijk heeft veroverd, zijn erkentelijk- heid wilde betuigen. Badoglio was door deze spontane hulde zichtbaar ontroerd en toen er, nadat hij in het huis verdwenen was, door de menigte werd geroepen „Leve Badoglio1', vertoonde hij zich op het balcon en dankte herhaaldelijk voor de grootsche manifestatie. DE DOODSTRAF OP OPIUM-GEBRUIK. De Chineesche regeering te Nanking, heeft de nieuwe wet op het opium-gebruik afge- kondigd. Zij stelt bij derde veroordeeling de doodstraf vast voor alle opiumschuivers, ter wijl ambtenaren, studenten en hoogleeraren reeds bij de eerste overtreding ter dood kun nen worden veroordeeld. STAKING in de antwerpsche HAVEN. J.l. Dinsdag is in de haven van Antwerpen een wilde staking uitgebroken, die algeheele uitbreiding kreeg en dus oorzaak werd van het stopzetten van alle werk in de haven. Naar gemeld werd1, is het Woensdag alleen gelukt de ,,Telegraaf" van den dienst Antwerpen Rotterdam met de gewon© lading te beladen. De scheepvaart op Antwerpen staat faitelijk ook stop en eenige schepen zijn naar een an dere haven vertrokken. 'De staking vindt zijn oorzaak in een loon- eisoh, n.l. fr. 14,25 ve.rhooging per dag, zijnde ongeveer 30 pet. meer dan de thans geldende ioonen. Alle pogingen van de leiders der socialisti sche vakbonden van de havenarbeiders om de werklieden te bewegen, hangende de om- derhandelingen over loonsverhooging, aan den arbeid te tolijven hebben gefaald en ten sLatte zijn de leiders er toe avergegaan, de leidiing van de staking te aanvaarden. Men zoekt achter deze staking commuriisti- sche tendenzen. De wethouder van de haven- instellingen Baelde, gaat, blijkens een inter view, z66ver, dat hij de oorzaak der staking in Nederlandsche communisten zoekt, hetgeen dan verfband zou moeten houden met de toe- standen in de Rotterdamsche haven, n.l. de mededeeling der Nederlandsche Regeering aan de havenarbeiders aldaar, dat, in verband met de vermindering der havenkosten, ook hunner- zijds een offer zal moeten worden gebracht, in den vorm van loonsverlaging. Volgens de laatste mededeelingen zouden reeds twee communisten uit Nederland door de Antwerpsche politie zijn gearresiteerd. In verband met deze staking heerscht in onze havqn groote bedrijvigheid. Zoo zijn al- hier binnengekomen de Duitsche stoomsche- pen Apollo", .Kepler", „Atlas", „Gerolstein", en ,,Geierfels", alsmede het Fransche stoom- schip „Ville de Bastia" en het Amerikaansche stoomschip ..Sundance". Nog meerdere stoom- schepen zijn naar onze haven onderweg. F.F.N JEUGDIGE REDDER. Het vijfjarig zoontje van den heer v. d. M. was spelende in den middenkanaalarm ge- raakt. Zijn 6-jarige broertje, dat zich bij hem bevond, slaagde erin de kleine, die reeds met het bovenlichaam onder lag, aan de voeten tegen den steilen over op te trekken. Dat het knaapje van een wissen dood is gered is te danken aan het kordate optreden van zijn broertje, daar er niemand in de na bijheid was. BLOEMPJESDAG. Ten bate van de kas van 't Wit-Gelo Kruis werden bloempjes verkocht, waarvan de op brengst ruim 15 bedroeg. Benoeming. Door het R. K. schoolbestuur is behoudens goedkeuring door den Minister benoemd tot hoofd der R. K. school alhier de heer R. Guil- liet, onderwijzer te Beek bij Breda. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag 5 Juni 1936. De volgende uitspraken werden gedaan: P. A. d. M., oud 50 j., onderwijzer te Boseh- kapelle, is wegens ontucht veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest en onltzegging van de bevoegdheid om zijn betrekking te bekleeden voor den tijd van 3 jaar. A. A. R., oud 36 j., landbouwer te Cadzand, ibeklaagd van oplichting, is vrijgesproken. Het faillissement van Johannes van Bende- gem, koopman te Axel, curator Mr. J Adriaanse, advocaat en procureur te Middel- burg, is geeindigd door de verbindend gewor- den eenige uitdeelingslijst met eene uitkeering aan de concurrente schuldeischers van 9.1724 Failliet verklaard: Alph. Bochaute te Osse- nisse. Rechter-Commissaris Mr. C. E. Muller, Curator Mr. W. K H. Dieleman, advocaat en procureur te Middeliburg. DE MAGNEET JUBILEERT. Naar we vememen, herdenkt de bekende sohoenhandel-ondememing ,,De Magneet" in den loop dezer maand het lOjarig bestaan van hare oudste zaak in Middelburg. Deze eerste zaak is ondertusschen uitgegroeid tot een complex zaken in onze provincie. Natuurlijk is zulks niet een gevolg van het afwachten van den ondememer, den heer J. J. Grijspeere, of de klanten tot hem zouden gelieven te ko men, doch is door hem en zijn medewerkers ijverig gearbeid, om te komen tot uitbreiding der zaken, van welken arbeid zoowel onze ad- vertentiekolommen als het aantal gestichte filialen getuigenis afleggen. 'Na de vestiging der eerste zaak te Middel burg volgde op 28 October 1932 de s'.ichting van het eerste filiaal te Vlissingen, terwijl 15 Maart 1933 het prachtig verbouwde Mid- delburgsche bedrijf opnieuw in gebruik werd genomen. Na in December 1933 nog een aepot te hebben gevestigd te Sluis, volgde 21 Maart 1934 de opening van het filiaal te Ter Neuzen en 5 weken later, 1 Mei 1934, van de vijfde zaak, het filiaal te Goes. De nieuwste aanwinst, het filiaal te Axel, werd 22 Mei jl. geopend, en daarmede was het half dozijh vol. Uit een en ander blijkt van een krachtige leiding der zaak, en tevens, dat het te koop aangeboden product, de ,,Magneet-schoen", onder de Zeeuiwen zijn weg weet te vinden, dat de ondememing het publiek weet te bevredi- gen. Thans is een special© jubileum-reclame in- gezet voor de maand Juni, waarin 2 gratis koopdagen vallen. Wij verwijzen daarvoor naar de adverten- ties en wenschen de onde'meming bij voor.t- during succes op haar streven. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kampioensehap van Nederland. Hoewel Enschede tot tweemaal toe door Feijenoord verslagen werd en hierdoor twee punten bij deze club ten achter is geraakt, blijft voor haar toch nog de kans bestaan dat Feijenoord in de 3 nog te spelen wedstrijden nog eenmaal zal struikelen, waardoor de Oos- lijke en W'estelijke kampioenen weer op gelij- ken voet zouden komen. Voor Enschede is het dus de boodschap te zorgen dat ook zij in de twee nog resteerende wedstrijden geen veer laat vallen en dus is de komende strijd En schedeNAC niet zonder eenig belang. Ge zien de slechte resultaten van NAC mogen wij zeker wel rekenen op een overwinning van de thuisclub. Zoo echter Enschede niet de beide punten binnenhaalt, dan is het pleit voor Feijenoord beslist. Afdeeling IV. Promotiecoimpetitie 2e klasse. De wedstrijd TSCPalemig is feittelijk de ronde voor de verliezers, want beide clubs hebben hun kainsen verspeeld en nu is het meer een wedstrijd om te bepalen wiie ,in deze competitie de zwakste was. Van oneindig meer belang is de onitmoeting van de clubs die in de overwinnaars-ronde moetein u'itkomen, daar hier het Eerste Klasserschap als belooning op volgt. Dat het bovendien juist twee plaatse- lijke clubs zijn die tegenover elkaar komen te ataan, verhoogt de aantrekkelijkheid van dezen strijd en het is te verwachten, dat geen en- kele sportliefhebber ,in het Zuiden dezen hoogst belangrijken strijd zal willen missen, zoodat Tilburg in het teeken van de voetbal- sport zal staan en de loketten wel heel vlug zullein prijken met het bordje ,,uitverkocht". Zooals men weet eindigde" de eerste ontmoe- tiing NOADWillem U met een gelijk spel, thans kan een herhal'ing van een puntenver- deeling wel komen, doch meer kans bestaat er dat de strijd beslist zal worden en dan geven zeer velen aan Willem H de beste kan- sen. Willem II behaalde in 19331934 het landskampioenschap en het volgende seizoen 19341935 degradeerde deze club naar de Tweede Klasse. Indiien het haar zou mogen gelukken de Eerste Klasse weer te bereiken, gaat dit thans ten koste van de andere Til- burgsche club NOAD. Promotiecompetitie 3e klasse. In deze competitie is slechts een wedstrijd vastgesteld, n.l. DOSKOHulst, waardoor Hulst zijn laatste wedstrijd krijgt te spelen. Zooals men weet heeft 'Hulst uit 5 wedstrijden 3 punten verzameld, terwijl de mogelijkheid nog bestaat dat dit aantal met 1 wordt ver- meerderd, zoo haar protest wordt toegelcend. Doch van eenigen invloed is dat voor haar niet, daar het aantal punten dat De Zeeuwen heeft vergaard toch niet meer door haar te bereiken is. Voor DOSKO staat de zaak wel gunstiger, wanit zoo zij er in slaagt alle te spelen wed strijden te winnen dan kan zij nog gelijk met De Zeeuwen eindigen. Veel kans daarvoor is er wel niet, doch het kan. Nu Hulst kans- Loos is geworden, zullen de Hulstenaren het vuurtje wel niet tot hat uiterste opstoken en zien wij een overwinning voor DOSKO tege- moet. VRIENDSOHAjPPELIJKE WEDSTRIJD TERNEUZEN—PICUS. De voetbalvereeniging houdt de bal wel aan het rollen en het is te hopen, dat hat weer nu haar medewerkdng verleent aan het krachtige pogen van Temeuzen om alhier sterke tegen standers in het veld te doen Itreden. Wij heb ben Emma aan het werk gezien, thans komt een Zuidelijke Tweede Klasser op bezoek, n.l. Picus uit Eindhoven. Of het speitype gelijk zal zijn aan dat van Emma wetan wij niet, doch dat Temeuzen alles in het werk zal stel len om Picus te overwinnen, weten wij wel en dat is gelukkig, want met den tegenstand aan Emma geboden, was het maar zwakjes ge steld. Terneuzen had zijn dag niet en daar het toit veel beters in staat is, zien wij een vlotte, stevige partij tegemoet tegen een club, d'ie zeker niet minder is dan onze plaatselijke vereeniging. Der supporters zullen goed doen d'iit pogen van Temeuzen om hier goede clubs te krijgen, krachtig te steunen, want alleen wanneer het bezoek flink genoemd kan wor den, is de vereeniging hiertoe in staat. HONKBAL. Er is den laatsten tijd een nieuwe tak van sport aan bet opkomen, n.l. „Honkbal", dat wel eens genoemd wordt het spel voor de voetballers gedurende de zomermaanden, doch niet alleen voor voetballers is deze sport aan te bevelen, doch voor en ieder die prijs stelt op een gezonde ontwikkeling van zijn spieren en zijn lenigheid wil behouden, ook in het maatschappelij'k leven, want sport houdt den mensch jong en krachtig. Honkbal. ofwel het Amerikaansche base-ball, is het spel van ver- nuft, moed, techniek en snelheid. Dit moge nu wel wat hoogdravend klinken, een feit is dat waar het eenmaal wordt ibeoefend, het aantal beoefenaars verrassend snel toeneemt, hetgeen wel bewijst, dat het spel boeit. Ook in onze stad begint deze sport zich te ontwikkelen en verwijzen wij naar aohterstaande advertentie. Rechtgeving De Provinciale Staten besloten in 1931 dat de provincie een rechtsgeding zou voeren, zoo noodig in hooger beroep en cassatie inge steld door de N.V. Amsterdamsche Maat- schappij voor Ongevallenverzekering te Am sterdam inzake schadevergoeding wegens een van de aanlegplaats van den Prov. stoomboot- dienst te Breskens te water gereden auto. Het Gerechtshof heeft bij arrest van 12 Maart j.l. het vonnis van de rechtbank te Middelbui g van 21 Maart 1934, waarbij de vordering van eischeres ongegrond werd verklaard, in hoo ger beroep bekrachtigd. Van mr. J. F. van Deinse, ontvingen Ged. Staten bericht, dat de tegenpartij in het arrest van het Gerechtshof heeft berust. Hiermede is dus uitgemaakt, dat de Pro vincie geen schadevergoeding heeft te be talen. Pensionneering leden van Ged. Staten. Ged. Staten deelen aan de Prov. Staten mede, dat n.i. de verordening tot regeling van de pensionneering van de leden van Ged. Sta ten in Zeeland, niet in alien deele voldoet aan de voorschriften van de wet van 9 Jan. omvattende o.m. bepalingen van wacht- geld en van eigen en van gezinspensioen ter zake van het bekleed hebben van het lid- maatschap van Ged. Staten. door AMILDA-zonnetorumcreme, ook bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med.) Ged. Staten meenen, dat de voorbereiding van eventueel noodige wijziging het best kan geschieden door een commissie uit de Prov. Staten. Zij geven in overweging in de verga- dering van 23 Juni zulk een commissie in te stellen, die dan voor de tweede vergadering, die op 14 Juli zal plaats hebben, een rapport kan uitbrengen, dat alsdan behandeld kan worden en waarover dan een beslissing kan worden genomen. Weg DriewegenBorsselen. Ged. Staten stellen voor in beheer en onder- houd bij de Provincie te brengen 1660 M. van den weg DriewegenBorsselen (steiger) Borsselen, thans in beheer en onderhoud bij de gemeente Borsselen, de diaconie der Ned Herv. gemeente aldaar en de aanpalende landgebruikers, onder voorwaarde dat de polder per jaar 240 of in eens 6000 betaalt. Geen extra subsidie geitenfokkerij. Ged. Staten stellen voor afwijzend te be- schikken op het verzoek van de Vereeniging tot verbetering van het Geitenras, om een extra subsidie van 400 ter dekking van het ontstane tekort. Ofschoon de adviezen van het dagel. bestuur der Z. L. M. eu van den Rijksveeteeltconsulent voor Zeeland gunstig luiden, meenen Ged. Staten te moeten wijzen op de verordening tot het tegengaan van het dekken van geiten door niet-ingeschreven bokken, waardoor concurrentie voor de adres- sante bijna is uitgesloten. Dit zal het leden- tal doen toenemen en een tekort van 396 zoo niet in een jaar, dan toch in enkele jaren verdwijnen. Trouwens op 3100 leden is het nog maar 0,13 per lid en zou het tekort dus ook door de leden makkelijk kunnen worden weggewerkt. Daarbij komt nog, dat het geven van een extra-subsidie aan deze ver eeniging ten aanzien van andere vereenigin- gen een uiterst gevaarlijk praecedent zou vormen. Provinciale rekening 1934. Ged. Staten stellen aan de Provinciale Sta ten van Zeeland voor de rekening over 1934 vast te stellen in ontvang op 13.078.018,72 en in uitgaaf op 13.581.729,31, alzoo een kwaad slot van 503.710,59. Restauratie Ned. Herv. kerk te Brouwershaven. Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor aan de kerkvoogdij der Nederl. Herv. gemeente te Brouwershaven toe te kennen 10 in de kosten vain herstel van de oon- sistoriekamer van het kerkgebouw tot ten hoogste 460. Bijzonder reglement polder Walcheren Tegen het verzoek van het dagl. bestuur van den polder Walcheren om als buitenge- wone uitgaven, waarvoor het gebouwd ook kan worden aangeslagen, ook aan te wijzen de ten laste van den polder komende kosten van aanleg en verbetering van de wegen, welke voorkomen onder no. 15 a en b van het Prov. wegenplan 1932, voorzoover die uitgaven plaats hebben na 1 Januari 1936, hebben Ged. Staten geenerlei bezwaar en zij wijzen er op, dat de gevraagde reglementswijziging zich beperkt tot buitengewone uitgaven en geen lasten op de gebouwde eigendommen leg! ter ontlasting van de ongebouwde. De strekking der wijziging gaat minder ver dan het algemeen reglement, zooals dat op het stuk van de "neffing op het gebouwd thans luidt: Opneming kasgeld. Ged. Staten stellen voor aan de Prov. Staten om hen te machtigen in 1937 een kasgeld- leening te sluiten tot ten hoogste 2000 en tegen een rentekoers van ten hoogste 2 boven het promessen-disconto van de Neder landsche Bank. ZATERDAG 6 JUNI 1936. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 5 u., de heer v. d. Berg, van Rotterdam. ZONDAG 7 JUNI 1936. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier; 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Doop. SDUJSKIL. 9.30 u., de heer W. J. Foumier; 2.30 u„ de heer Ph. J. Greeven. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams. ZAAMJSLAG. 9.30 u., Ds. G. van Dis; 2.30 u., iDs. G. de Ru, van Ritthem. KLOOSTERZANDE. 10 u„ Ds. G. de Ru, van Ritthem. SAS VAN GENT. 9.30 u„ Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2.30 u., Ds. Akersloot van 'Houten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. P. Wol- fert, van Marienberg. AXEL. 9.30 u. en 2,30 u., Ds. Post. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. J. A. Vink. ZAAM1SLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees- dienst. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u.. Ds. J. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Evangelisatielokaal Othene. Nam. 6.30 u., Ds. P. Wdlfert, van Marieniberg. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6