ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN A No. 9460 VRIJDAG 5 JUNI 1936 76e Jaargang Binnenland ^MT|sN,ETALTUD volg de M.S^ gewoonte TWEEDE BLAD Monument H.M. de Koningin-Moeder onthuld. TWEEDE KAMER. VERLAGING VASTE LASTEN EN HUREN MEMORIE VAN ANTWOORD OVER DE REISBELASTING. DELEEFT'JD I je je ciauw h V0EL7ZSrxT®! DAT HEB IK Z.E.LF ONDERVONDEN WANT KINDS IIS1E0EREN J> VRUDAGj EN ^/f/ZATERDACj 'loe2n,5-54 CACI1ET5 NEED KANIKMETDHC I vl? JEUCjD NOCj BESTnEEDOEN^ wasuHiBiwwtxJUdm*atamK:*i. BMrnMHaanurow^ranrp tmrnnrngmtm ■ammmm TER NEUZENSCHE COURANT BVA- iriywf HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter voldoening aan het be- paalde in het laatste lid van artikel 6 der Hinderwet ter openbare kennis, dat ter gc- meente-secretarie van AXEL ter inzage is nedergelegd een verzoek met bijlagen van de N.V. COMPAGNTE NEBRLANDAISE DE L'AZOTE te Axel (Sluiskil), om vergunning tot het bouwen van inrichtingen tot het ver- vaardigen van salpeterzuur, ureum, ammo- ninm-nitraat, kalknitraat en aluminium-sulfas t en regeneeren van kalk op perceel kadastraal bekend in sectie A no. 1148 en 1149. Op Dinsdag 16 Jlun! a.s. des namiddags drie uur, zal op het gemeentehuis te Axel ge- legenheid bestaan om bezwaren tegen de in- williging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel verzoeker als zij, die bezwaren heb- ben, kunnen gedurende drie dagen, v66r het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der ge- meente Axel kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande juris- prudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder- wet op den bovenbepaalden dag voor het ge- meentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Ter Neuzen, 5 Juni 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. J. GBELHOEDT, wnd. Burgemeester. B. I. ZONNEVTJLLE, Secretaris. In het Rosarium op het Jozef Israelsplein te 's Gravenhage heeft H.M. de Koningin Donderdagmiddag het standbeeld van wijlen 'H. M. de Koningin-Moeder onthuld. Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek heeft voor de onthulling geschetst, wat Koningin Emma voor ens volk heeft beteekent. De burgemeester van 's Gravenhage, mr. A. J. R. de Monchy, heeft het gedenkteeken na- mens de gemeente aanvaard met een rede, waarin hij vooral den nadruk legde op de figuur van de Koningin-Moeder na hot Re- gentschap. Na de rede van jhr. Van Karnebeek, ver- zocht de voorzitter van het comitA de heer K. I. B. de Coster, Hare Majesteit wel te wil- len overgaan tot de onthulling van het mo nument. Alvorens dit te doen, hdeld Hare Majesteit de volgende rede: ,,Op dezen voor mij weemoedigen en toch zoo gelukkigen dag wensch ik u, mijhheer de voorzitter van het Comito tot Oprichting van dit gedenkteeken de verzekering te geven, dat ik diep getroffen ben door den, na het over- lij'den mijnier geliefde Moeder algemeen bij de Haagsc-he burgerij opgekomen wensch de her- innering levendiig te houden aan Haar persoon door de oprichting van een gedenkteeken, dat haar getheel weergeeft, zooals zij bij haar volk bekend en geliefd was. gelijk u zooeven heeft gezegd. Niet minder getroffen ben ik door de een- drachtige wijze, waarop alle kringen hun steun en medewerking daartoe gaven, dank zij de onvermoeide ijver en toewijding van het comite zullen, straks, als het desk gevallen is, de trekken, die ons alien bekend en lief waren, als levend voor ons staan. De gevoelvolle woorden, waarin u, zoowel de genegenheid Mijner Moeder en hare onver- flauwde belangstelling voor alien en alles, wat Den Haag betrof, geschetst heeft, als de aahhankelijkheid en vereerinig van de ingeze- tenen der Residentie voor haar persoon heeft vertolkt, alsmede de wijze, waarop u gewezen heeft op de hechte banden, die tusschen haar en de stad, die meer dan vijftig jaren de stad harer inwoning geweest is, zijn ongetwijfeld de juiste weergave van hetgeen in de harten leeft. Onze bloedverwanten, die door hunne aan- wezigheid op dit plechtig oogenblik getuige- nds afleggen van hun mededeven met mijn Volk, met mijne Dochter en met Mij, stellen de oprichting en wijze, waarop dit monument tot stand gekomen is, eveneens op hoogen prijs. De beschermheer van het Eere-Comite heeft zooeven op schoone en welsprekende wijize voor onzen geest teruggeroepen, hetgeen mijne Moeder voor ons volk zoowel in het moeder- land als in de overzeesohe gewesten geweest is gedurende haar lang en gezegend leven, en de veelzijddge gaven van hart en van verstand, welke Zij bij de vervulling van haar meer d'an eens gewijzigde taak in zoo ruime mate ontplooid heeft. Van ganscher harte vereenig ik Mij met den wensch, waarmede hij zijne rede besloten heeft, dat juist in deze moeilijke tijden haar vaderlandsliefde, plichtsbetrachtinig en naas- tenliefde, haar groote opvatting van het leven, ons alien moge Jolijven bezielen. Gaame geef ik thans gevolg aan uw ver zoek. mijhheer de voorzitter, om het gedenk teeken te onthullen." [Hiema drukte Hare Majesteit op een knap, hetgeen het sein was voor de Koninklijke Mili- taire Kapel om de onthullingsmuziek in te zetten. Deze muziek bfrstond in het driemaal actotereen spelen van het volkslded van Wel- deck. Intusschen zorgden zes Haagsche meisjes, uit Protestantsche, Katholieke en Joodsche kringen er voor, dat het gedenkteeken zicht- baar werd. Dit geschiedde in drieen: eerst izag men de uiteinden, later de mdddenstukken en ten slotte werd de figuur van Koningin Emma ziohtbaar. Na dit ontroerende moment werd fanfare- muziek ten gehoore gebracht, waama de aan- wezigen het Wlilhelmus zongen. Koningin en Prinses, benevens de vorstelijke verwanten van iKondngin Emma, traden nu naar voren, om het monument te bezichtigen. Er werden aan den voet kransen gelegd namens de Koningin, de vorstelijke gasten, de hofhouding, het personeel van wijlen Konin gin Emma, de Nederlandsche regeering en het comity voor het gedenkteeken. De leden van dit laatste comity werden hier aan Hare Majesteits gasten voorgesteld. iHet Toonkuns-tkoor hracht vervolgens eemige coupletten van „0 Heer, Die daer des Hemels tente spreyt" ten gehoore. DE NEDERLANDSCHE BANK VERHOOGT OPNIEEW HAAR TARIEVEN. Met een vol procent over de heele linie. Woen'sdag heeft de directie van de Neder landsche Bank besloten, het disconto en de verdere rentetarieven, op het laatst van de vorige week reeds met 1 pet. verhoogd, an- dermaal met een vol procent omhoog te bren gen. De ndeuwe verhooging ging gisteren in. De rentestand is nu als vdligt: 4 Juni 30 Mei Wisselddsconto iVn 3l/2 Promessendisconto 5 4 Rente v. beleen. v. effecten 5 4 Rente v. beleen. v. goederen 5 4 Rente v. voorschotten in rek. courant 5 4 MISSTANDEN BIJ HECHTENIS IN GEMEENSCHAP. 'Het Tweede Kamerlid Van der Heide heeft aan den Minister van Justitie de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat zeer emstige misstanden zich voordoen, waar hechtenis in gemeenschap wordt ondergaan? 2. Is de Minister bereid aan de gestichts- besturen een aanschrijving te richten, waarin gewezen wordt op het recht van gedetineer- den om te verzoeken de hechtenis in afzonde- ring te ondergaan? 3. Als gebrek aan plaatsruimte een belet- sel mocht zijn om aan eventueele verzoeken te voldoen, welken maatregel wil de Minister dan treffen, opdat zij, die voor zedelijke be- smetting gevrrjwaard willen worden en ande- ren, voor wle de gemeenschap noodlottig zou kunnen zijn, hun straf in afzondering zullen kunnen ondergaan? Woensdag heeft de Tweede Kamer een aan- vang gemaakt met de behandeling van de wetsontwerpen betreffende bijzondere maat- regelen t.a.v. loopende landbouwhypotheken en pachtovereenkomsten en ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en huren. In de Kamer zelf en op de tribunes bestond vrij veel -belangstelling voor de behandeling. De heer Drees (s.d.) betoogt, dat de voor- stellen uitermate heperkt zijn en onvoldoende. iHet voorgestelde gaat niet ver genoeg, o.a. ten opzichite van huurverlaging, voor spr.'s fractie het voornaamste punt van deze ont- werpen. Zij heeft dan ook emstige bedenkin- gen tegen' het vaste lasten-ontwerp. De sociaal-democraten zullen eerst nadat het ontwerp ingrijpende wijzigingen heeft on dergaan daaraan hun stem kunnen geven. De heer Vervoorn (pl.b.) zegt, dat de boe- ren de maatregelen t.a.v. loopende landbouw hypotheken en pachtovereenkomsten niet wil len. Het zal slechts enkelen voordeel bren gen, den velen anderen schade. Het is nu al niet meer mogelijk geld te leenen in hypothe- cair verband, en dit zal nog erger worden als dit ontwerp wordt aangenomen. Spr, meent, dat devaluatie voor den land- bouw te prefereeren is. De heer v. d. Sluis (s.d.) bepleit de belangen van de hypotheekboeren, die in ons land zeer talrijk zijn en die hun verpldchtingen niet meer kunnen nakomem. Er zijn vele stille executies die zich afspelen in de notariskan- tonen. Spr. zal v66r het ontwerp betreffende den landbouw stemmen. want iats is toch altijd beter dan niets. De heer Arts r.k.v.p.)betoogt, dat de defla- tiepolitiek niet tot het doel geleid heeft en alleen den anbeiders loonsverlaging heeft ge bracht. De heer De Geer (c.h.) zegt, dat zijn hootd- bezwaar tegen ontwerp 74 ligt in het voorstel nopens hypotheken en pandbrieven. Het on- dermijnt de rechtszekerheid. De regeering sehrijft, dat de contracten moeten worden uitgevoerd onder geheel an- dere omstandigheden, dan waaronder zij zijn gesloten, Maar dit komt in geen enkel op- zicht tot uiting in het wetsontwerp. De ge- middelde rente is aitijd wisselvallig geweest. De regeering denkt niet aan rentefluctuatie, maar aan de waardevermeerdering van het geld tegenover de goederen. Daardoor zijn velen in moeilijkheden geraakt. Maar om daaraan tegemoet te komen, had de regeering aan tasting van de hoofdsom moeten voor- stellen. Wat de regeering nu voorstelt, is, ge- zien haar argumenten, irrelevant. De minst solvente schuldenaren profiteeren het meest van het regeeringsvoorstel. Hoe lager hun credietwaardigheid door het pu- bliek wordt aamgeslagen, des te grooter is de douceur, die zij door de nieuwe wet genieten. Dit is het gevolg van de gelijkschakeling der rente aan debiteurszijde. Spr. wenscht overi- gens geen aantasting van de hoofdsom. Spr.'s hoofdbeziwaar gaat tegen de onder- mijning van het vertrouwen, dat wij judst in dezeni tijd zoo broodnoodig hebben, tegen den schok, die het crediet wordt toegebracht. Spr. ziet in het ontwerp niet veel meer dan een saneeringswetje voor hypotheekbanken. (Het voordeel er van is slechts klein, maar groot de schok dien het vertrouwen krijgt. Voortaan weet men bij het geven van crediet niet meer, hoe in de toekomst die wederzijd- sche verbdntenis luiden zal. Een vreemde macht zal bepalen, wat van de verbintenis zal blijven bestaan. Vandaar de kopschuwheid om nieuwe con tracten te sluiten. Het voorloopis' vrijlaten van nieuw-gesloten contracten zal geen mid- del biijken om dit verkeerde verschijnsel te be- zweren. Wle een oud Locarno geschonden ziet, heeft in een nieuiw Locarno niet voldoende vertrouwen. Wie een huis heeft, moet dit verhuren. Wde land heeft, moet dit verpachten. Maar wie geld heeft behoeft dit niet te besteden aan hypotheek. Men kan het op andere wijze be- leggen, b.V. in het buitenland. Wie hypotheek behoeven, visschen achter het net. Als men hypotheekcredietgeving aan be- paalde regelen wil binden, zal men zich aan die regelen willen houden. Maar hier weet men heelemaal niet meer, wat er gebeuren zal. Een der beste vormen onzer credietge- ving Wordt zoo kapot gemaaikt. Het ontwerp heeft zijn verdienste, slechts als saneering voor niet al te kapitaalkrachtige hypotheek banken. De tweede fout is de 'regaling van kwijt- schelding-van achters allige rente. De credi- teur, die den boer het vel over de ooren heeft gehaald, wordt bevoordeeld boven wie barm- hartiglheid heeft betracht. Gestraft wordt de debiteur, die ernst heeft gemaakt met de be- taling van zijn schuld. Het hekende adagium, dat wie zijn schuld betaalt, niet verarmt, wordt hier heschaamd. Verreweg het voornaamste bezwaar tegen het wetsontwerp betreft de ontheffing van de borgen. Het groote bezwaar van de boeren- leenbanken zit niet in de hypotheken, maar in de losse voorschotten. Eerst moet de rente van de hypotheken worden betaald, daama komen de losse schulden aan de beurt. Hier zal in vele gevallen niets van overblijven. Om- dat, wanneeT de debiteur in ddconfiture ge raakt, de waarborg terzijde wordt gesteld die in de toorgen school. Wat zou men zeggen van een nooduitgang, die automatisch onklaar wordt, als er brand uitbreekt De Kamer zal deze absurditeit niet kunnen goedkeuren, maar, voor zoover spr. ziet, kan zij niet uit het wetsontwerp worden weggenomen. Ook tegen dit ontwerp zijn spr.'s bezwaren overwegend. In een adres wordt gezegd, dat het reeds nu bezwaarlijk is om op zeer soliede omderpanden geld te krijgen. Dat dit na de totstandkoming van de wet verbeteren zal, valt niet aan te nemen. Spr. is geen voorstander van muntcorrectie, maar als hij de keuze heeft tusschen dit wetsontwerp en muntcorrefctie, kiest hij munt correctie. Bij de Donderdag voort^ezette behandeling bleek de heer Lingbeek (g.h.) 'niet enthou- siast over het ontwerp en hij wees op de be langen der verhuurders. De heer Van den Heuvel (a.r.) sprak voor de ontwerpen, er op wijzende, dat de alge- meene meening is, dat het met de rente z6o niet kan blijven. Men is het ipr echter niet over eens, wat er moet gebteuren. Dat er, han- gende 'deze ontwerpen, geen nieuwe- credieten worden verschaft. acht hij zeer begrijpelijik. In tegenstellin'g met den heer.-De Geer verwacht hij niet, dat door deze wet tvet vertrouwen zal worden geschokt. De heer Goseling (r.k.) verklaarde in de aanhangige wetsontwerpen tot zijn leedwezen niet te kunnen zien een ook maar eenigszins geslaagde proeve van regaling tot aanpassing als noodig ware. Hij sprak zich ook uit, dat deze wetsontwerpen niet op afbetaling kun nen worden aanvaard, aangezien de Regee ring heeft verklaard niet verder te willen gaan. En als men een heelen ketting niet spannen kan, moet men niet een acakje keitting los in de lucht laten bengelen, want dit geeft nieuwe ongelukkeu. Snel handelen, zoo noodiig met behulp van een madhtigingswet, zou conse- quente deflatie hebben kunnen brengen. De zaak slepemde houden, is devaluatie, maar dan in den slechtsten vorm, te voorschijn roepen. De regeering zegt: „Ik spreek er niet over; ik doe het toch niet". Spr. zal er niet veel over zeggen, want hij dient 's lands belang niet, als hij hier een zaak aansnijdt, die de Kamer niet in de hand heeft. Hoe noodzakelijk devaluatie kan zijn, zij kan zoo min het herstel brengen, als een operatie voor een zieke. Maar deva luatie en operatie kunnen wel de voorwaarden voor herstel zrjn. TerwijJ wij praten over verlaging van vaste lasten, loopen het disconto der Nederlandsche bank en het particulier disconto op. Wij moe ten ervoor waken, dat het buitenland hier niet den dienst gaat uitmaken. Ingrijpende wijzi gingen van de wetsontwerpen zijn bezwaarlijk meer te verwachten. De ontwerpen hebben geen beteekenis als middel tot verlaging van vaste lasten, scheppen onzekerheid en nisuwe moeilijkheden voor andere categorieen. Daar- am kan spr.'s fractie niet inzien, dat door aanvaarding van de ontwerpen iets goeds kan worden bereikt voor ons volk in zijn geheel. Hierbij past een verantwoordeljjkheid, welke spr.'s fractie zal weten te dragen. De heer Schouten (a.r.) opperde bezwaren in den geest van den heer De Geer. Hij betoogt dat hypothecair crediet en andere credietvor- miein in emstige mate zullen worden geschaad. Zijn bezwaren zijn voorshands overwegend. De heer Schalker (c.p.) betoogde, dat van de noodzakelijke algemeene huurverlaging niets terecht komt, wanneer die niet dwingend in de wet wordt omschreven. De heer Schilthuis -(v.d.> verklaarde de re- geeringsvoorstellen te zullen aanvaarden, hetgeen niet wegneemt, dat zij als te weinig 'bevredigend moeten worden beschouwd. Op grand van de beschouwingen der leden die tot gisteravond het woord voerden, worden de kansen dat dit wstsom&werp de overzijde van het Binnenhof zal bereiken germg geacht. Ondertusschen behoeven daar, naar verzekerd wordt, geen consequenties voor .wat .betreft het lot van het ministerie te worden vastgeknoopt, aangezien de Regeering deze ontwerpen feite- lijk heeft ingediend op aandrang uit de Kamer, doch zij er zelf ook niet-zoo warm tegenover staat. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot heffing van een reisbelasting wordt het vol gende ontleend: Met waardeering heeft de Minister gecon- stateerd, dat de grondgedachte van het ont werp bij vele leden instemming heeft gevon- den. Hij waardeert dit te meer, omdat hij zich er volkomen van bewust is, dat de voorgestel de belasting allerlei bezwaren met zich brengt. In de benarde tijdsomstandigheden echter, waarin ons land zich bevtndt, moet worden heengestapt over verschillende bezwaren, welke in meer normale omstandigheden door- slaggevend zouden moeten' zijn.- De oeconomische i en cultureele voordeelen van een vrij reisverkeer telt de Minister niet licht, doch hij is van oordeel, dat de dienaan- gaar.ae geopperde bezwaren zich ir de prak- tvjk lang niet in die mate zullen voordoen als gevreesd wordt. Voorzoover mogelijk is hij aan deze bezwaren tegemoet gekomen. De Minister stelt er prijs op nogmaals met alien nadruk te verklaren, dat deze belasting uitsluitend een fiscale strekking heeft het belasten van een bepaalde vertering en dat zij geen bijkomende doeleinden nastreeft. Hij kan er dan ook niet toe overgaan deze heffing te gebruiken ter voorkoming van eenzijdigen kapitaal-export. In hoeverre het Nederlandsche hotelbedrijf eenig voordeel van deze heffing zal genieten, meent hij in het midden te mogen laten, aan gezien zulks niet door dit wetsvoorstel wordt beoogd. I Wat betreft de opmerking over het niet be lasten van binnenlandsche reizen kan de Mi nister accoord gaan met het door vele andere leden opgemerkte, te meer omdat deze reizen reeds op tal van wijzen indirect worden ge troffen, niet alleen door accijnzen, omzetbe- lasting en invoerrechten, doch ook door de j vermakelijkheidsbelasting en de door hotel-, 1 pension- en cafehouders te betalen personeele - belasting. j De Minister vertrouwt, dat de Kamer hem j de middelen, welke uit deze nieuwe belasting ter beschikking zullen komen, niet zal onthou- den. Hij meent hierop te meer te mogen bouwen, daar hij destijds aan den algemeenen wensch der kamer om geen opcenten op de omzetbelasting te gaan heffen heeft meenen te kunnen tegemoet komen, mede in de ver- wachting, dat na de eenstemmige toejuiching, j welke een belasting op buitenlandsche plei- zierreizen in de Kamer mocht ondervinden, het aanvaarden van deze heffing vrijwel zeker zou zijn. Verteringsbelasting. De reisbelasting is uitsluitend bedoeld als een heffing op een vertering, waarvan men kan zeggen, dat zij niet betrekking heeft op bevrediging van noodzakelijke levensbehoef- ten. Ook al zal het practisch niet mogelijk zijn in deze heffing de elementen van wel- stand ten voile in aanmerking te nemen, des- niettemin kan men zeggen, dat deze heffing beter dan menig andere verteringsbelasting dien welstand in het oog houdt. Het theore- tisch meest juiste systeem van een reisbe lasting zou inderdaad medebrengen, dat de beffing zou geschieden naar het werkelijk in het buitenland verteerde bedrag. Zooals ech ter in het voorloopig verslag terecht 's op- gemerkt, is het practisch onmogelijk de be lasting naar een dergelijken maatstaf te heffen. Het door sommige leden geopperde denk- beeld de reisbelasting te heffen naar de mate van het inkomen, meet de Minister en om principieele en om practische redenen ver- werpen. Het is immers juist de bedoeling de vertering te treffen en dan nog wel dat deel van de vertering, hetwelk is besteed voor een buitenlandsche reis. Het met een bepaal de vertering gemoeide bedrag houdt niet rechtstreeks verband met de grootte van iemands inkomen. Slechts noodgedrongen omdat elke andere maatstaf nog minder zou v-o-ldoen is de Minister overgegaan tot het inschakelen van het inkomen bij het tarief voor grensbewo- ners en beroepsreizigers. De in het ontwerp gekozen maatstaf naar het aantal reisdagen kan de vertering, welke in een buitenlandsche reis steekt, zij het dan niet volledig, dan toch bij voldoende benade- ring, aangeven. De draagkracht wordt hij dezen maatstaf nog in redelijke mate in aanmerking gen-omen. Tevens brengt de ontworpen regeling in de uitvoering aanmerkelijk minder bezwaren mede dan andere onderzochte systemen. Tegemoetkoimngen. De Minister heeft aanleiding gevonden het gezin behalve de vrijstelling voor alle kinde- ren, die den vollen ouderdom van 18 jaren nog niet hebben bereikt, op nog vier punten tegemoet te komen. In de eerste plaats is een vermindering van het tarief tot de helft opgenomen voor jeugdreizen, georganiseerd door bepaalde vereenigingen; in de tweede plaats zal voor reizen ten behoeve van de stu- die voor universitaire, middelhare en daar- mede gelijk te stellen examens een maximum tarief van 12 gelden; in de derde plaats is art. 6, 3e lid, inhoudende een afzonderlijk tarief voor kinderen van grensbewoners, die f 10 zouden verschuldigd zijn, vervallen; in de vierde plaats heeft hij de tarieven voor grens bewoners, in het bijzonder voor de gehuwden, zeer belangrijk verlaagd. Voor de afzonderiijke te belasten reizen acht de Minister een gedifferentieerd tarief naar gelang van het aantal kinderen dat mede op reis is gegaan, principieel niet noodig en uit een oogpunt van uitvoering niet aanvaard- baar. Geen prohibitief karakter. De meening, dat deze belasting een prohibi tief karakter kan krijgen, acht de Minister in hare algemeenheid onjuist. Hij wil niet ont- kennen, dat de een of ander als gevolg van deze heffing een buitenlandsche reis zal na- laten, doch zulks zal bij het voorgestelde tarief en gelet op de wijzigingen die de Mi nister alsnog heeft aangebracht, zeer zeker tot de uitzonderingen blijven behooren. Hij is bereid alsnog een kleine verzachting aan te brengen, door het doen vervallen van het tarief van 75 cent, waardoor de belasting zal worden 50 cent per dag gedurende de eerste 12 dagen en vervolgens T,per dag. Tot een ver mindering van het tarief tot 25 cent per dag kan hij niet overgaan. Indien de voorgestelde regeling zou leiden tot repressaillemaatregelen, zou zulks een miskenning zijn van het fiscale karakter van deze heffing. De Minister is bereid, de bepaling omtrent de vrijstelling voor reizen aan boord van een Nederlandsoh zeeschip terug te nemen. Hij doet zulks niet uit vrees voor repressailles, d-och omdat hem is gebleken, dat de bepalin- gen in scheepvaart-contracten het voor de Nederlandsche reeders wenschelijk maken deze vrijstelling te doen vervallen. Het tarief voor zakenreize-n. De Minister kan niet instemmen met de leden die het tegen een vermin%:rd tarief be- trekken van zakenreizen in de belasting, prin cipieel onjuist achten. Hij stelt voorop, dat hij niet de zakenreizen als zoodanig wil belasten, hij wil slechts treffen het genot, dat ook be- roepsreizen in het normale geval mede brengen, en waarvoor in het buitenland ver- teringen worden gedaan. Bovendien moet Gij kunt met gezond blijven, als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige atval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U ,,zoo moe", ,,zoo mat" en „zoo iusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert Neem elken Vrijdag en Zaterdag een M.S.S.-cachet ter inwendlge zuivering DeM.S.S.-cachets zullen Uwhaperendespijs- vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel- len, Uw met vergiftfgde afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen, Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want: M.S.S.-cachets Maken „Schoon Schip" Per 12 stuks in koker slechts 60 cent. (Ingez. Med.) hierbij in aanmerking worden genomen, dat een beroepsreiziger met zijn abonnement ook een „echte" pleizierreis kan maken. Doch ook om doelmatigheidsredenen kan hij zakenreizen onmogelijk vrij laten. Zakenrei zen plegen immers meermalen samen te gaan met of gevolgd te worden door een pleizier reis. De onderscheiding tusschen den beroepsrei ziger, die regelmatig naar het buitenland reist en dengene, die zulks slechts incidenteel doet, berust naar de meening van den Minister op goede gronden. De laatste zal immers, in het algemeen gesproken, aanmerkelijk meer genieten, dan degene die regelmatig op reis is. Schrapping van het woord ..regelmatig" in de omschrijvng van beroepsreiziger" zou boven dien het hek van den dam openen. Desniette- min is hij voomemens in de aan de ambtena- ren te verstrekken instructie voor te schrij- ven, dat zij de geheele wet soepel moeten uit- voeren en ook bij deze bepaling zich op een ruim standpunt dienen te stellen. Komt de Minister door het bovenstaande reeds aan verschillende bezwaren tegemoet, hij heeft verder voor de reizen, ondemomen uitsluitend of nagenoeg uitsluitend uit hoof- de van een beroep of bedrijf de ,,regelmaat" wordt dan derhalve niet meer geeischt een maximum bedrag van f 24 per reis opgeno men. Duurt een zoodanige reis derhalve lan- ger dan 30 dagen, dan is voor den verderen duur geen belasting verschuldigd. Gezondheidsreizen Een tweede categorie van reizen, waarbij het genot soms wel, doch meermalen niet aanwezig is, zijn de gezondheidsreizen. Hot is niet mogelijk ten aanzien van elke reis na te gaan, of zij uitsluitend of nagenoeg uit sluitend voor de gezondheid dient. De Minis ter wil echter ook hier voor de reizen, welke langer dan 30 dagen duren in welk geval het doel van de reis gemakkelijker kan wor den aannemelijk gemaakt dan bij een reis van korteren duur een maximum van 24 in- voeren. Dit maximum bedrag zal eveneens kunnen gelden voor begeleiders of verplegers van dengene die van dit abonnement kan ge- bruik maken. Famlliebezoek. Een derde categorie betreft de reizen, on demomen voor familiebezoek. Hetgeen hier- boven over het verband tusschen gezondheids- en genotsreizen en principeel en uit doel- matigheidsoverwegingen is opgemerkt, geldt ook hier. De Minister wenscht ook ten op- zichte van deze reizen een maximum van 24 toe te passen. Wat de studiereizen betreft, wordt nog op gemerkt, dat verschillende studiereizen van kunstenaars, leeraren middelbaar onder- wijs, enz. bovendien onder het tarief van ..beroepsreizigers" kunnen vallen. Andere vrijstellingen. De Minister is bereid degenen, die een beds- vaart ondernemen in een, door een vereeniging georganiseerden ziekentrein van de belasting vrij te stellen. Hij zal deze vrijstelling rege-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5